Şimdi Ara

Metalurji Mühendisi ne kadar maaş alır?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
73.331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam severek yapacaksan kendini bu meslekte geliştirceksen çok tatlı bi para alırsın yani tamamen sana kalmış şeyler ama tam olarak ne kadar aldıkları için özellikle bu krizde iş ilanlarını takip etmeni tavsiye ederim çok etkili oluyor
  • parayı salla seveceğin işi yap
  • Yildiz teknik metalürji malzeme en berbat bölümlerden bir tanesi .
    İs güç yok yalan.
    Türkiye de okuyacaksanız bilgisayar endüstri telekomünikasyon en olmadık makina veya inşaat okuyun. Milletin verdiği gaza inanmayın devir teknoloji devri avm ler bile kapanıp yerine online satışlar tavan yapıyorsa varın gerisini siz düşünün. Ayrıca makinacı varken gidip kimse metalürji mühendisi almıyor. Ha torpilin varsa veya iyi ingilizce bilgisayar bilgin varsa o ayrı tabi. Bu bölüm Turkiyede yürümez çünkü ülkede üretim yok. Metalürji mühendisi değince herkes hava durumu sunan zannediyor.illa bu bölüme gideceğim ediyorsanız
    Yıldız teknige gitmeyinde nereye giderseniz gidin.

• en az ve en fazla ne kadar maaş alır?

• En az 800 en ortalama 2000 en çok 5000-10000 , daha üstü de var yerine göre.
  • Tamamen sana ve çalışacağın yere-bölgeye-firmaya bağlı. İlk işe girişte pek birşey bekleme, sonrasında adamlar seni kaçırmak istemezlerse zam yaparlar. Yoksa ellerinden geldiği kadar düşük ücrete çalıştırılar.
  • hocam sen şimdiden maaşa taktın önce mesleği bi tanı doğru dürüst
  • mesleğimi seveceğimden eminim...o konuda sorun yok...800 lira maaş çok az değil mi yaw...?
  • Başlangıç o. Üniversiteden mezun tecrübesiz bir elemanı 1500 lira maaşla mı başlatacaklarını düşünüyorsun...
  • Meslek rehberinden bi alıntı yapayım;

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
    Metalurji ve malzeme mühendisleri;
    - Kamu veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında, metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, mühendislik ve araştırma-geliştirme alanlarında, standartlar, tasarımlar vb. konularla ilgili olarak bürolarda, bakır ve ferro alaşım üretim sektörlerinde, özel dökümhaneler, haddehaneler, ısıl işlem ve metal işleme fabrikalarında, seramik, refrakter endüstrilerinde ve cam sektöründe, hammadde alımı ve mühendislik firmalarında ürünlerin pazarlanması alanlarında çalışırlar.
    - Ülkemizden ve yurt dışındaki eğitim kurumlarından Metalurji ve Malzeme Mühendisi unvanı alan meslek elemanlarından Metalurji Mühendisleri odasına kayıtlı olanların sayısı yaklaşık 2700 kişidir. Türkiye genelinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerine 2000-2001 eğitim döneminde 661 öğrenci alınmaktadır.
    - Bunun mühendislik öğrenimine başlayan toplam öğrenci sayısına oranı % 2 civarındadır. Bu oran da gösteriyor ki, bu alan ülkemizde yeterince tanınmamakta ve üniversite öğrencilerince tercih edilmemektedir. Ancak mezunlarının tamamına yakını özel veya kamu sektöründe kolaylıkla ve yüksek ücretlerle iş bulmaktadırlar.
    - Dünyada ve Türkiye'de, otomotiv sanayii, inşaat sanayii devam ettiği sürece Metalurji ve Malzeme Mühendisliği güncelliğini kaybetmeyecektir. Ayrıca seramik metalurjisindeki ve cam metalurjisindeki gelişmeler ve yeni teknolojik gelişmeler bu mesleğin önemini daha da artırmaktadır.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
    EĞİTİM SÜRESİNCE
    Eğitim süresince, Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim ve harç kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
    EĞİTİM SONRASI
    Eğitim sonrası, özellikle demir-çelik sektöründe oldukça yüksek ücret alınmaktadır. Döküm sektöründe daha kolay iş bulma imkanı vardır. Ücretler diğer mühendislik dallarıyla kıyaslandığında oldukça yüksektir.

G- MESLEKTE İLERLEME
    Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.
    Ayrıca işyerlerinde yeterli aktivite ve başarıyı gösterenler şeflik, müdürlük gibi yönetici kadrolarda da görev alabilirler.

• quote:

Orjinalden alıntı: Khán

mesleğimi seveceğimden eminim...o konuda sorun yok...800 lira maaş çok az değil mi yaw...?

Başlangıçta ne bekliyorsun hocam ? Yerine göre bu devirde bazen maaş bile alamayabilirsin

Ama mühendislik budur yani iş ilanlarında gördüğüm şudur herkes tecrübeli eleman arıyor az bi sürede değil 5 yıllık tecrübe diye ilan vermiş adamlar.
    Yani şimdiden bu kadar takılmamanı öneririm ilerde şartlar dahada kötüleşirse moralin bozulur hep.
  • 800 lira maaşla başladım diyelim...ne kadar devam eder bu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Khán

800 lira maaşla başladım diyelim...ne kadar devam eder bu?

Bilgim yok ama iş ilanlarında gördüğüm üzere en azından 2 yıllık bir tecrübe arıyorlar . Yani bir 2 yıl veya senin performansına göre daha kısa bir süre bu maaşı alırsın sanırım.
    bu arada makina mühendisi tanıdığım bir komşumuz var. bayan. 30 yaşını geçmiş bir bayan kendisi , şuan aldığı maaş 1.500-2000 gibi bir miktardı. bu tarz mühendisliklerde büyük firmalara giremedikten sonra maaşlar zaten belli. 2000 den üzerini yerine göre zor verirler.
  • güncell
  • kaynak mühendisliği sertifikası alıp 10bin+ maaşla çalışan malzeme mühendisleri var. ama mühendislikte herkes büyük paralar kazanmaz 1500 lirayada çalışabilirsin yeni bir malzeme bulup patentini alıp milyon dolarlarda kazabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: SP3ctr3

kaynak mühendisliği sertifikası alıp 10bin+ maaşla çalışan malzeme mühendisleri var. ama mühendislikte herkes büyük paralar kazanmaz 1500 lirayada çalışabilirsin yeni bir malzeme bulup patentini alıp milyon dolarlarda kazabilirsin

hocam sakarya üni. malzeme ve metalurji müh. hakkında düşüncelerin nedir ?

o bölümü ytü itü odtü de okumak tabiki seni bir adım öne atar ama sakarya üni. de bu bölümü okusam - kendimide geliştirsem - iş bulma ve maaş konusunda geri kalırmıyım ?
  • bu sene ytu mezunu arkadaşlarım 1300-2000 tl arası maaşlarla işe başladılar, işe girmeyenlerin de bir çoğu da itü de yüksek yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samsungstar10

quote:

kaynak mühendisliği sertifikası alıp 10bin+ maaşla çalışan malzeme mühendisleri var. ama mühendislikte herkes büyük paralar kazanmaz 1500 lirayada çalışabilirsin yeni bir malzeme bulup patentini alıp milyon dolarlarda kazabilirsin

o bölümü ytü itü odtü de okumak tabiki seni bir adım öne atar ama sakarya üni. de bu bölümü okusam - kendimide geliştirsem - iş bulma ve maaş konusunda geri kalırmıyım ?

kardeşim saü met-malz müh piyasada adından söz ettirir.kocaeli den iyi olduğu söylenir

• quote:

Orijinalden alıntı: semtist

quote:

Orijinalden alıntı: samsungstar10

quote:

kardeşim saü met-malz müh piyasada adından söz ettirir.kocaeli den iyi olduğu söylenir

ama öyle değildir.

• öncelikle met ve malzeme müh hakkında bayaa bir bilgim var bunu belirteyim. Şimdi açıklamalarımı yapıyım.

Her mühendislik gibi işe başlama maaşları 800-1000 TL arası olur fakat bu metalurji mühendisine özel değildir. Hemen hemen tüm mühendislikler böyle başlar. İstisnalar olabilir tabi ama normali dediğim gibi 800-1000 TL civarındadır. Ama bunu sorun yapmamalısınız çünkü tecrübe kazanmak için mecbur çalışmak zorundasınız. Ayrıca öyle 2 yıl filan çalışmadan alacağınız fiyat artacaktır.

Demir çelik sektörü için konuşursam en çok para bu sektörde dönmektedir. ( Türkiye genelinde ) Zaten dikkat ederseniz borsada en tepede her zaman demir çelik firmaları yer alır. 6-7 yıl sonra bennim tanıdıklarım 4000-5000 civarında çalışmaya başladılar. Ve bu miktarda sabitlediler. Yani tecrübeli olursanız bayaa iyi bir fiyat alabilrisiniz.

Demir - çelik sektöründe ise şu dezavantaj var. Çalışanların kanser olma riskleri çok fazla. O metallerin eritildiğinde açığa çıkan kimyasal gazlardan falan filan kanser oranı yüksektir. İşte bu da sektördeki kişilerin yüksek maaş almasında etkilidir. Kimse 2000 tl için kanser olma riskini göze almaz.

Otomotiv sektöründe de bu kadar olmasa da iyi para var. Özellikle ünlü bir firmaya girdiğinizde iyi paralar alabilirsiniz.

Şu da bir gerçek ki kendinizi geliştirmezseniz bu paraları geçelim iş bile bulamayabilirsiniz. İş ilanlarını baktığımızda tüm mühendislerde aranan özellikler vardır.
    Bunlar MS Office programlarını çok iyi kullanmak , ingilizceyi çok iyi bilmek gibi özelliklerdir. Bunların üstüne 2-3 de program öğrendiğinizde çok kişinin önüne geçersiniz.

Metalurji müh için AutoCAD , CATIA , Solidworks gibi programlar çok önemlidir. İş başvurularında bu programları bilenler çok daha şanslıdır işe girme konusunda.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.