Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (949. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir - 12 Masaüstü
5 sn
57.212
Cevap
701
Favori
4.429.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 947948949950951
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: franki26

9 köy selam. daha önce senle klima seçimini konuşmuştuk ama ben evi değiştirdim:) tabi klima seçimi de değişti. salon için alacağım. 28,5 m2. 18.000lik mi alayım yoksa 12000lik yeter mi ? sen 12000 yeter dersin diye tahimn ediyorum ama hangi klimacıya sorsam 18000 diyor arada kalıyorum. alarko 18.000 inverter uygun mudur? üst sınıf olanlar tuzlu oluyor. ondan dolayı sormadım. teşekkürler.

15 lik bir seride olur size 18000 likte korkmadan alabilirsiniz. larko cariierden çok memnun olan arkadaşalrımız var.
  • alptuğ 56 ortalıkta sataşma falan yok.dikkat edersen kullanılan kelimeler ortalığı kasıyor.
    tam yarım inverter farkını sormuşsun.
    ben her ikisini de kullandım.farkı en fazla %15 tir.
    A sınıfı klima ile inverter klima ise yine farklı klimalardır.A sınıfı klimalarda enerji tasarrufu sağlayıcı aparatlar kullanılmaktadır ve Avrupa birliği normlarında zaten üretilen tüm klimalara nerdeyse a sınıfı etiket vurulmakta.o yüzden inverter ile karıştırmayalım.
    sizi normal inverter klima kullandığınızı yazmışsınız.elbetteki uygun fiyatlı bir klima inverter olduktan sonra neden tercih edilmesin.bu görüşünüzde mantıklısınız.ama iyi seri klimalarda zaman zaman indirim yapılıyor.ben toshiba daisekai klimamı aldığım zaman piyasa fiyatı 3,300 tl idi.ama indirimli bir fırsat yakalayıp 2,600 tl ye hemde 12 taksitte aldım.şimdi normal invetrere 2,000 tl vermek mi iyi dc kompresorlü iyi bir inverter klimaya 2,600 tl mi vermek iyi.ben tercihimi iyi olana kullandım.ama uçuk fiyatlı 4000-5000 tl. lik klimalar gerçekten bütçe bozar.erişebileceğimiz en iyiyi almaya bakalım.fazla zorlamadan.
    şunu da belirteyim.önceki klimalarımdan 12.000 btu luk demirdöküm klima ile ssadece salonumu ayda 200 tl fark ödeyerek ısıtıyordum.son aldığım tosh ile evin yarısını ayda 50-60 tl gibi farkla ısıtıyorum.nerdeyse her ay 150 tl avantajım var.klima 1 sene sonunda zaten amorti etti kendini.selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: dows11

herkese selam yazılarınızı ve aktardıgınız bılgılerı severek okuyorum ınanın gunun stresı atıyorum sayenızde tesekkurler bende bu formu takıp etmek alıskanlık yaptı sadece merek ettgım bırsey var tam ınverter ıle yarım ınverter arasındakı elektrık sarfıyatımı yoksa performnas ve konfor mu tam ıle yarım ınverterde hangısınde cok fark yaratır?.

hemen hemen her durumda fark var dows11 biraderdim şöyle söyliyim. 9000 btu zibro midea kullnıyorum. yarım inverter denen klima. (aslında klimacılar giriş seviyesi yerine daha güzel bir isim bulsada şu yarım sözünü değiştirsek iyi olacak) 16m2 de felan kurulu bu klima.

üst segment klimalar me krigamine daisekai de 2 seri var kodlarını tam hatırlamıyorum. biri pkvp idi sanırım mhi zjx serisi mhi srk zes1 serisi daikin ururu sarara zaten kraldır. daikin emura. bulunabilirse sytlish. panasonic etherea. fujitsu nocria ve plasma ld serisi. hitachinin kod numarasını hatırlamadığım cop değeri 6 olan bir serisi vardı.

giriş seviyesi diye onu siz uyduruyorsunuz yoksa o katagoride bulunan inverterlerin ismi STANDART diye isimlendiriliyor

üst segment dediğin klima fiyatlarını da bi yaz da insanlar kanıp kanmadığına kendisi karar versin

bir tanesi 1500-2000 tl. iken diğeri 3000-5000 tl. civarı ise yemişim öyle tam inverteri

sayın dows11 ,

siz bakmayın 9 köyün tam inverter demesine o tip klimalara üst segment diyoruz ve firmalar çeşitli isimler vermişler (hiper -süper - A++++ vs.)

peki daha iyileri çıkınca ne isim verecekler şahsen ben merak ediyorum ,adamlar inverteri bulduklarında bu teknolojinin çok daha iyiye ve ileriye gideceğini düşünememişler o nedenle A sınıfı inverter demişler

ee şimdi bu durumda yeni teknoloji ürünlere ne diyeceklerdi ? inverteri bulmuşlar ,A sınıfı olduğunu da söylemişler ,işte şimdi bunun sıkıntısını çekiyorlar

bir dönem sayın albani bu durumu gündeme getirip anlatmıştı bir ürüne A sınıfı dedikten sonra ileri gidemiyorsun en baştan A1-A2 gibi veya 1-2-3 gibi dereceler verilseydi vatandaş ne aldığını daha iyi bilecekti

tam inverter farkını sormuşsunuz ,elbetteki her yönden fark olacaktır ama verdiğiniz ücreti ne kadar sürede kendini amorti edebilir onu da hesaplamak lazım ,gidip bir skvp serisi klimaya 5000 tl. verdiğinizde bundan sağlayacağınız elektrik getirisi ne olacak ,çok agresif yazmak istemiyorum ama ben bu işe akıl tutulması diyorum ,o fiyatı çıkartıp kar etmeye ne klimanın ne de bizim ömrümüz yeter

üstelik en iyisi dediklerimiz flaplarından altın üflemiyor

kısaca param çok dağıtacak yer bulamıyorum diyenler o söylediğim üst segment klimalardan alır ,yok benim maddi durumum çok iyi değil diyen gider benim gibi ortadirek inverteri alıp keyfine bakar

bu işte en önemli faktör kullanılan alana uygun klima seçmek ,şimdi bana 9 köy kızacak ama ben öyle çok küçük değerli klimalarla evi ısıtma işine sıcak bakmıyorum ,ben denedim oluyor diyerek bu işe ilmi bir katkı yapıldığı kanaatinde değilim

bir küçük klima alırsanız hiç durmadan yüksek değerlerde çalışır ,bir büyüğünü alırsanız sürekli dur-kalk yapar böylece o sürekli tartıştığımız tam inverter-yarım inverter olayının hiç ehemmiyeti kalmaz

umarım anlatabilmişimdir

birde bu tür formlara sataşmak için giren ,buraları savaş alanı haline getirmeye çalışanları anlamakta inanın çok zorlanıyorum ,el insaf -el vicdan

kızmadım hiç.

neden diyecek olursan yazımın içinde alt segmen üst segment meseleleri hepsi yazılı hemide firmaların bizi kaskallamay çalışma sebebpleriyle birlikte aynen a-1 a2 albani meselesi gibi. düzgün okursanız art niyetiniz olmasa bende seni kızdırim oraları yok bu böyle değil deyip bana iğne batrmazsınız. buraları karıştırmış düzeltmek gerekir deyip yardımcı olusunuz ama siz duragosun deyip gene komtanlığınız tuttuğu için tabi beni kızdırmya çalışıyosunuz giriş seviyesi inverter lafıda bana ait değil yarım buçukta bana değil ben ortaya atılan lafları devam ettirdim.

dows 11 sizde bir karar verin artık

• quote:

tarik_35

önce çoklu sisteminin adı multisplit onu belirteyim.yani bir kompresöre 2 yada 3 adte iç ünite bağlanması.
    benim klima ras-16 skvre serisi daisekai.toplamda 23500 btu sıcak 17100 btu soğuk.ve kullandığım alan yaklaşık 50 metrekare.yani evimin yarısı.

mesaj karışık olmuş kaçırmışım. güzel evet 50m2.
  • fujitsu 12LLC serisi hakkinda bilgisi olan var mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarik_35

alptuğ 56 ortalıkta sataşma falan yok.dikkat edersen kullanılan kelimeler ortalığı kasıyor.
    tam yarım inverter farkını sormuşsun.
    ben her ikisini de kullandım.farkı en fazla %15 tir.
    A sınıfı klima ile inverter klima ise yine farklı klimalardır.A sınıfı klimalarda enerji tasarrufu sağlayıcı aparatlar kullanılmaktadır ve Avrupa birliği normlarında zaten üretilen tüm klimalara nerdeyse a sınıfı etiket vurulmakta.o yüzden inverter ile karıştırmayalım.
    sizi normal inverter klima kullandığınızı yazmışsınız.elbetteki uygun fiyatlı bir klima inverter olduktan sonra neden tercih edilmesin.bu görüşünüzde mantıklısınız.ama iyi seri klimalarda zaman zaman indirim yapılıyor.ben toshiba daisekai klimamı aldığım zaman piyasa fiyatı 3,300 tl idi.ama indirimli bir fırsat yakalayıp 2,600 tl ye hemde 12 taksitte aldım.şimdi normal invetrere 2,000 tl vermek mi iyi dc kompresorlü iyi bir inverter klimaya 2,600 tl mi vermek iyi.ben tercihimi iyi olana kullandım.ama uçuk fiyatlı 4000-5000 tl. lik klimalar gerçekten bütçe bozar.erişebileceğimiz en iyiyi almaya bakalım.fazla zorlamadan.
    şunu da belirteyim.önceki klimalarımdan 12.000 btu luk demirdöküm klima ile ssadece salonumu ayda 200 tl fark ödeyerek ısıtıyordum.son aldığım tosh ile evin yarısını ayda 50-60 tl gibi farkla ısıtıyorum.nerdeyse her ay 150 tl avantajım var.klima 1 sene sonunda zaten amorti etti kendini.selamlar.

o zaman sorun yok hocam ,ben şahsen kırıcı -aşağılayıcı tarz yorumlara çok bozuluyorum,işin gerçeği mizacım elvermiyor bu forumda bulunan çoğu arkadaş beni tanır birazcık alıngan bir yapım var bu sebeple birçok forumu terk edip (bazılarına göre çocukça) gitmişimdir

hocam ben tam ve yarım inverteri sormadım 9 köy le bir samimiyetimiz olduğu için onu iğnelemeye çalışıyorum

birkaç yıl öncesinden beri burada yazmışlığım var ,şimdilerde pek yazmak istemiyorum çünkü dediğim gibi birileri gelip kırıcı sözler söylediği için işin gerçeği içimden yazmak pek gelmiyor ama o 9 köy yok mu ne yapıp ediyor bizi buralara getiriyor

3.300 tl.lik klimayı 2.600 tl.ye almanız çok güzel bir durum ,benim anlatmaya çalıştığım farklı bir konu

bende 1.600 tl.ye taksitle almıştım şimdi bazı yerlerde 2.000 tl.nin üzerinde olduğu söyleniyor şahsen ben olsam bu fiyata alırmıyım onuda bilemiyorum dediğim gibi artık çok fazla araştırma yapmadığım için bilemiyorum

tabiki tercih kişilere aittir ,sizin için 600 tl. büyük bir fark olmayabilir ama bazı kişiler için çok olabiliyor

saygılar

• quote:

kızmadım hiç.

neden diyecek olursan yazımın içinde alt segmen üst segment meseleleri hepsi yazılı hemide firmaların bizi kaskallamay çalışma sebebpleriyle birlikte aynen a-1 a2 albani meselesi gibi. düzgün okursanız art niyetiniz olmasa bende seni kızdırim oraları yok bu böyle değil deyip bana iğne batrmazsınız. buraları karıştırmış düzeltmek gerekir deyip yardımcı olusunuz ama siz duragosun deyip gene komtanlığınız tuttuğu için tabi beni kızdırmya çalışıyosunuz giriş seviyesi inverter lafıda bana ait değil yarım buçukta bana değil ben ortaya atılan lafları devam ettirdim.

tabii canım bizde inandık

giriş seviyesi ,yarım buçuk lafı senin olmasa bile pelesenk eden sen değilmisin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 17 Ekim 2012; 20:03:29 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tarik_35

niyetim kimseyi kırmak yada kırıcı olmak değil önce bu anlaşılsın.
    çok eskide kalmış bir konu başlığı olduğu için böyle söyledim.klima hakkında bilgi almak için açılmış yüzlerce konu var bunlar okunabilir pekala.
    ayrıca yarım/tam inverter diye bişey yoktur.eski teknoloji AC inverter ve yeni teknoloji DC inverter klimalar vardır.bunları alırken araba alır gibi usta götürüp usta bak bakalım şu klima harbi invertermi değilmi kazıklanmayalım gibi bir olay söz konusu olamaz.çünkü satın aldığınız mamullerin özellikleri modeli tipi v.s hem fatura edilmekte hem garanti edilmektedir.siz sadece özellikkerini okuyarak hangi tip klima alacağınıza karar verin.merak etmeyin invetre deyip de normak A sınıfı klima veremezler.her tarafında inverter logosunu yada modelinde inveter özelliği olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.
    Ac ve DC inverter konusuna dönecek olursak;
    Ac inverter klimalar genellikle eski tip sabit hız kompresör gücüne sahip dur kalk tipi klimalardan daha az yakar.tabi klima açıldığında uzun süreli kullanımı düşürsek.aksi takdirde gelenkesel klimalardan farkı kalmaz.geleneksel klimalar sıcaklık aralıklarında on-off olur.yani kapatır açar.bu da uzun kullanımda fazla tüketim demektir.Ac inverterı açtığımız zaman eğer kapatma ihtiyacı hissedecekseniz ya uyku konumuna yada varsa economi moduna alırsanız satte 1 derece düşüş yaparak konforu bozmadan sıcaklığı tutarsunız.gerektiğinde bu konumdan çıkartarak normal konuma döndürrüsünüz.işte kullanımınız bu şekilde ta ki kapatasıya kadar.böylece klima açıldığında sürekli on konumunda olacağından ve daha az aralıklı sıcaklık değişimi ile çalışacağından ilk açışıltaki fazla yüklemenin ardından konfora eriştiği zaman az tüketim yaparak tasarruf sağlar.
    şimdi DC inverter daki fark nedir(yeni nesil ikiz kompresörlü hybrid inverter) bu klimalardaki ısı değişim aralığı ac invetrerden çok daha kısa aralıklı olarak çalışır.ilk açılıştaki tma güç yüklenmede bile diğer klimaların ulaştığı gerilimin yarısına bile ulaşmıyor.ve çok süratli şekilde konforu yakalyıp nerdeyse bu safhadan sonra elektrik tüketimini en aza indiriyor.özellikle bu sektörde toshiba nın geliştirdiği ve öncü olduğu bu teknoloji yi inceleyebilirsiniz.ben de klima alacağım zaman bu konuyu çok araştırdım ve aklımda kalan mitsubishi daikin ve toshiba oldu.ve toshibanın skvr daisekai serisinden bir klima aldım.reklam yapmak değil ama bilginiz olması için söylüyorum.30 metrekare salonum 6 metre hol 10 metre mutfak ve 8 metre çocuk odası kapıları sürekli açık tutuyorum.ve yaz kış hem soğuma hem ısınma işimi rahatlıkla görüyor.yazın faturama tam ay kullanımında nerdeyse çok az bir fark(15-20 tl) kışın ise 50-60 tl. fark geliyor.
    sistemleri DC inverter olan bu klimaların genel olarak birbirinden fazla farkı yok.filtre ,iyonizer ,akıllı göz ,plazma gibi versiyon farklılıklarıyla fiyatları üç aşşağı beş yukarı birbirine yakındır.
    sizlerde klima alcaksanız para hesabı yapmayın iyi klima alın bir kez alın.emin olun buna değer.inşallah açıklamalarım biraz fayda sağlar.

ben uzun bir yazı yazarken siz yazmışsınız. tarık kardeşim bakın üstteki yazımda sizede bir tür cevap vermiş gibiyim yazılış satleri belli arada 11 dk fark var ben bukadar yazıyı çok çabuk yazamam:))

tarık biraderim ok problem yok ozaman kafiyeli oldu.)) ok ta inanın bende benim gibi eskiden beri yazan arkadaşlarda en çok bu başlıkta olmasını istiyoruz yazıların. sebebse diğer başlıklar çok çabuk kayıp oluyor. ve canı isteyen hemen bir başlık açıyor gün oluyorki aynı başlıktan 2-3 adet açılıyor. bizde diyoruz e sizden uyanığı yok hemen başlık açıp cevap alayım uyanıklığı yapmayın. ben hatt ason bir kaç gündür dikkat edilrise diğer başlıklardan link alıp cevabı burda veriyorum.

ac dc konusunda haklı olduğunuz taraflar var. ama budurum çok bir şey fark ettirmiyor bilgileride var forumda. mesela mat35 arkadaşta bir daikin ac kompresörlü klima var. çok memnun hatta birkeresinde birol ustanın klimayı çok beğendiğinden bahsetmişti.

burdaki durum ac dc den ziyade adamlar bir yolunu bulup ac dende kalitesiz mal üretebilmeleri bana göre mümkün.
    hybrid sistem in daikinde olduğunu pek sanmıyorum (çoklu sisteme hybrid adını taktıklarını hatırlıyorum daikin in yani bir dıi üniteye birkaç iç ünite. tam adı aklım agelmedi şimdi.) ama olabilir zira sadece tosh ta kullanılıyor densede hybrid sistem. mhi de hem pam hem hem pwm sistemi birlikte kullanıyor. biliyorsunuz pam ve pwm nin aynı anda kullanılmasına deniyor hybrid toshibanın açıklmasına göre ve bu teknolojiyi herkeze kullndırtmıyorlar zaten bir patent alındımı ama belli bir zaman diliminde 10-15 yıl kimse kullanamaz diye tecil ettiriliyor ama hiç mesela sony trinitronu kimse kullanamadı. ne yapt philips ve mitsubishi farlı ismlerle crt monitörlere koydular tvlere koyduklarını hatırlamıyorum belki onuda yapmışlardır. yani çarede tükenmiyor bir taraftan:))

mecbur kaldım bir yazı basıcam şimdi buraya, panasonici olan arkadaşların kafası karışacak ama karışmasın bu önemli bir durum değil çünkü. (özellikle kiral33 dostum almayı düşündüğünüz skv serisinden kat kat üstündür etherea şüpheniz olmasın). herkez çok rahatlıkla etherea almaya devam etsin bu fiyatlarla hele gücü olupta almayan pişman olur.

bakınız burda koçklima ne diyor.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

http://forum.donanimhaber.com/m_55907897/tm.htm

şimdi bu verdiğim fark bir hiçtir. ama bu gibi durumlar olduktan sonra firmalar istedikleri kalitede klimayı üretebilirler teknoloji ellerinde çünkü.

bu durumu siz elinizdeki svr skv farkındanda anlayabilirsiniz skvr yi seçme sebebiniz sanırım benzer sebepten olabilir.

klimanız kaçlık bu arada aynen benim gibi büyük alanda kullanıyorsunuz bana itiraz edenlere karşı safıma katılmış oldunuz:))

Koçklimada amma salamış ha satmak istediği ürünü yine öne çıkarmış,yok gazlı yok gazsız Panasonic te gaz ilavesi olmadan 15 m çalışıyo.Kardeşim zaten kompresörün aşırı kapasite düşürmesi bırak az yakmasını ısıtmada soğuk hava üfleme şikayeti yaratıyo.Hiç dönmeyiversinde tüketmesin soğukta oturalım.

• Orijinalden alıntı: alptuğ56

o zaman sorun yok hocam ,ben şahsen kırıcı -aşağılayıcı tarz yorumlara çok bozuluyorum,işin gerçeği mizacım elvermiyor bu forumda bulunan çoğu arkadaş beni tanır birazcık alıngan bir yapım var bu sebeple birçok forumu terk edip (bazılarına göre çocukça) gitmişimdir

hocam ben tam ve yarım inverteri sormadım 9 köy le bir samimiyetimiz olduğu için onu iğnelemeye çalışıyorum

birkaç yıl öncesinden beri burada yazmışlığım var ,şimdilerde pek yazmak istemiyorum çünkü dediğim gibi birileri gelip kırıcı sözler söylediği için işin gerçeği içimden yazmak pek gelmiyor ama o 9 köy yok mu ne yapıp ediyor bizi buralara getiriyor

3.300 tl.lik klimayı 2.600 tl.ye almanız çok güzel bir durum ,benim anlatmaya çalıştığım farklı bir konu

bende 1.600 tl.ye taksitle almıştım şimdi bazı yerlerde 2.000 tl.nin üzerinde olduğu söyleniyor şahsen ben olsam bu fiyata alırmıyım onuda bilemiyorum dediğim gibi artık çok fazla araştırma yapmadığım için bilemiyorum

tabiki tercih kişilere aittir ,sizin için 600 tl. büyük bir fark olmayabilir ama bazı kişiler için çok olabiliyor

saygılar

alptuğ kardeşim bende böyle forumlardan iki tane vardı.hele bi tanesi 5 bin üyeye kadar çıkmıştı.ama ortalıktaki dalaşma sataşma v.s baktım ipin ucu kaçıyo ikisine de devrettim.kolay kolay cevap yazmam bende.bazı konular takmasa yine yazmazdım.2008 den beri parmaklarımı emekli ettim :)
    arasıra bakma işte bende takılıyorum.anlayışına teşekkür ederim.

• quote:

quote:

kızmadım hiç.

tabii canım bizde inandık

giriş seviyesi ,yarım buçuk lafı senin olmasa bile pelesenk eden sen değilmisin

aha bu doğru işte elimde değüll

• anti bunlar konu değil, boşver şimdi sallama gibi sözcükleri. yanlış anlaşılmasın. koçta panasonic satıcısı kötü demiyorki adam klimaya.

kötü derse ben kulağını çekerim onun:)) sen takılma bu konulara benim yazdığım konu içinde bir örnekti.
  • Orijinalden alıntı: tarik_35

saygılar

alptuğ kardeşim bende böyle forumlardan iki tane vardı.hele bi tanesi 5 bin üyeye kadar çıkmıştı.ama ortalıktaki dalaşma sataşma v.s baktım ipin ucu kaçıyo ikisine de devrettim.kolay kolay cevap yazmam bende.bazı konular takmasa yine yazmazdım.2008 den beri parmaklarımı emekli ettim :)
    arasıra bakma işte bende takılıyorum.anlayışına teşekkür ederim.

oh be ne ala gen biz suçlu çıktık iyimi. tamam tarık bey ben deli olayım nörim. ben sizi yazdırmayı bilirim

ah komutan ahh.

• gene forum alıntılarında bir aksaklık var alıntı yaptığımız yazıyı sanki biz yazmış gibi gözüküyoruz.
  • merhaba sayın 9köy ne için karar verecegım anlamadım sımdı??
  • quote:

anti bunlar konu değil, boşver şimdi sallama gibi sözcükleri. yanlış anlaşılmasın. koçta panasonic satıcısı kötü demiyorki adam klimaya.

kötü derse ben kulağını çekerim onun:)) sen takılma bu konulara benim yazdığım konu içinde bir örnekti.

ama yok -5 e kadar ısıtıyormuş yok 7 m ye kadar basıyomuş,yalan bilgilerle panasonic alacakları,toshibaya çevirmek yanlış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dows11

merhaba sayın 9köy ne için karar verecegım anlamadım sımdı??

hehe heh alptuğ56mı haklı benmi bana sormuişsunuz ona haklısınız demişsiniz. onun için dedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: antısekurıt

quote:

anti bunlar konu değil, boşver şimdi sallama gibi sözcükleri. yanlış anlaşılmasın. koçta panasonic satıcısı kötü demiyorki adam klimaya.

ama yok -5 e kadar ısıtıyormuş yok 7 m ye kadar basıyomuş,yalan bilgilerle panasonic alacakları,toshibaya çevirmek yanlış.

herkez ekmeğini yer. o ayrıntıya girmiş orda belkide pkvp seris ile karıştırmıştır. zaten o normalde bir soran kişiye açıklama yazmış. e her soranda klima alıcak değilki. problem etmede etkinsen sen panasonicin içinde. bol bol görüşme yap zam mam yapmasınlar

• quote:

quote:

quote:

herkez ekmeğini yer. o ayrıntıya girmiş orda belkide pkvp seris ile karıştırmıştır. zaten o normalde bir soran kişiye açıklama yazmış. e her soranda klima alıcak değilki. problem etmede etkinsen sen panasonicin içinde. bol bol görüşme yap zam mam yapmasınlar

ufak ufak onlarda zam yapıyolar valla
    geçen aya göre %10-15 zam yaptılar
    biraz daha satsınlar onlarda diğer markalarla eşitlenirler bence

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemtuz

quote:

quote:

quote:

ufak ufak onlarda zam yapıyolar valla
    geçen aya göre %10-15 zam yaptılar
    biraz daha satsınlar onlarda diğer markalarla eşitlenirler bence

ozaman sekuriti taşlarız burdan.

• herkezi taşla bakalım :)
  • 
Sayfa: önceki 947948949950951
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.