Şimdi Ara

Ritalin Kullananlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
210
Cevap
9
Favori
191.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ammarovic

arkadaşlar ritalin kullandım lise 1 deyken dikkat dağınıklıgı ve hiperaktivite sorunum vardı inanın beni daha harketli daha bir değişik yapıyordu ilk içtiğimde kulaklarım kızarıyordu sonrasında bağırmak istiyordum dikkatimi toplamaktan ziyade daha bir azgınlaştıryordu beni.bunun dışında prozac,cedrina,anafranil,tofranil,cipralex,citoles ve benzeri ilaçlar kullandım kısacası şöyle söylim 4 ay önce evlendim evlendiğim gün u ilaçları bıraktım evliliğin büyüsyle hertürlü yan tesiri özellikle oluşabilecek sinir krizlerini,anksiyeteyi bir anda kesti ve sonrasında hayata yaşama ve dikkatimi toplamam gereken her türlü işe konsantre oldum.Her türlü psikolojik soruna evlilik tavsiye ederim.

tmm kardeşim yarın evleneyim bende hemen.

• ritalin kullandım ama stretera kullanmaya başladım daha sonra. Ama ritalinin yerini hiçbirşey tutmaz yanlız dikkatli kullanmak lazım müptalası olan çok(cidden)

bazı arkadaşlar hayatının en kotu donemlerını yaşattıgını soylemıs ancak bende olay tam tersi ritalin sayesinde unıversiteyı kazandım 2 sene kullanmadım 32 dersten kaldım sonra tekrar kullanmaya başladım 0 dersten kaldım okulu bıtırdım. :) bende cok fazla yarıarı oldu diyebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerim35 -- 25 Ekim 2010; 15:20:42 >
  • Ritalin,Concerta Alayını Kullandım Seni Mal Gibi yapıyor uyuşuo kalbin
    2 adım koş kalbin yerinden cıkar allah belasını versin o ilacın
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahinkp54

quote:

Orijinalden alıntı: kerim35

ritalin kullandım ama stretera kullanmaya başladım daha sonra. Ama ritalinin yerini hiçbirşey tutmaz yanlız dikkatli kullanmak lazım müptalası olan çok(cidden)

bazı arkadaşlar hayatının en kotu donemlerını yaşattıgını soylemıs ancak bende olay tam tersi ritalin sayesinde unıversiteyı kazandım 2 sene kullanmadım 32 dersten kaldım sonra tekrar kullanmaya başladım 0 dersten kaldım okulu bıtırdım. :) bende cok fazla yarıarı oldu diyebilirim

arkaaşım içimi rahatlattın bende senin gibiyim üni. sınavına hazırlanıyorum ilkinde ritalinsiz kazanamadım 2. girişimde ritalin sponsorluğunda hazırlanıyorum gerçekten ders çalıştığımı hissettim.

Doktorun tavsiye ettiği şekilde ve dozlarda kullandığında çok yararını görürsün dostum. Sınavında başarılar. İçimden bir ses kazanacağını söylüyor

Edit: Birde ilacı aldıktan sonra hemen derse otur başka şeyle uğraşma derim. Bir seferinde saat gece 11-12 ilacı içtim dedim etkisi gelene kadar biraz oyun oynayayım. Sabah saat 8 olmuştu ben hala aynı oyunu oynuyordum Bu tarz yan etkilerden kaçınalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerim35 -- 26 Ekim 2010; 23:56:43 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sahinkp54

quote:

ritalin kullandım ama stretera kullanmaya başladım daha sonra. Ama ritalinin yerini hiçbirşey tutmaz yanlız dikkatli kullanmak lazım müptalası olan çok(cidden)

arkaaşım içimi rahatlattın bende senin gibiyim üni. sınavına hazırlanıyorum ilkinde ritalinsiz kazanamadım 2. girişimde ritalin sponsorluğunda hazırlanıyorum gerçekten ders çalıştığımı hissettim.

Doktorun tavsiye ettiği şekilde ve dozlarda kullandığında çok yararını görürsün dostum. Sınavında başarılar. İçimden bir ses kazanacağını söylüyor

Edit: Birde ilacı aldıktan sonra hemen derse otur başka şeyle uğraşma derim. Bir seferinde saat gece 11-12 ilacı içtim dedim etkisi gelene kadar biraz oyun oynayayım. Sabah saat 8 olmuştu ben hala aynı oyunu oynuyordum Bu tarz yan etkilerden kaçınalım

amin inşallah kazanırım. evet yan etkinin aynısı benzeri başıma geldi sen günde kaç adet kullanıyordun ? 1? 2?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahinkp54 -- 27 Ekim 2010; 0:44:22 >

• Kırmızı reçete ile satılan ilaçların hepsinin bağımlılık yaptığı düşünülür. Oysa tümü bu etki veya potansiyele sahip değildir. Biz psikiyatrsitlerin reçetesine giren ve tedavilerimizde kullandığımız ilaçlar metilfenidat etken maddesini içeren ticari adları RİTALİN ve CONCERTA’dır.
    Her iki ilacın içerikleri aynı olmasına rağmen etki süreleri açısından farklılıkları vardır. Her biri ayrı avantajlara sahiptir.
    Etki ve Yan Etkiler
    Aslında Ritalin veya Concerta’nın etken maddeleri olan metilfenidat “uyarıcı” bir etkiye sahiptir. Bu uyarıcı özellik hiperaktif özellikler gösteren kişilerde hareketlerin yavaşlamasına, yani olması gereken düzeye indirir. Bu bazıları tarafından (ilaç karşıtı olanlar, bazı psikologlar, rehberlik uzmanları, veya çocuğun hareketli haline alışmış olanlar tarafından) donuklaşma veya uyuşma şeklinde yorumlanır. Aslında normal hali, yani kişinin rahatsızlıktan arınmış bir şeklidir bu durum. Ama bazı aileler veya örneklerdeki kişiler rahatsızlıktan kaynaklanan bu hareketliliği normal durum olarak değerlendirilir. Sonuç olarak, uyarcı etki hareketlerin normal yani olması gereken duruma gelmesine rahatsızlığın ortadan kalkmasına katkıda bulunur.
    Normalde olması gereken dikkat süresi her 45 dakika sonrasında 10-15 dakika teneffüsü takiben tekrar okumaya/ders çalışmaya başlanması ve toplam en az 3 ders saati kadar iyi bir çalışma elde edilmesidir. Beklenen ayrı bir dikkat özelliğimiz de dinleme (ders, konferans vb.) dikkatimizin performans dikkatimize (ders çalışma, kitap okuma, test çözme gibi okumayı gerektiren durumlar) göre çoğu zaman daha iyi olmasıdır. Yani daha iyi dinleyebiliriz ancak daha iyi okuyamayız. Bilgisayar ile ilgilenmek, oyun oynamak, televizyon seyretmek gibi performans gerektirmeyen konularda başarılı olmak, onları akılda tutmak, yoldaki tabelaları gözden kaçırmamak, birisinin söylediği bir sözü yıllar sonra bile hatırlamak, söylenen telefon numarası veya doğum günlerini unutmamak iyi bir dikkatimizin olduğu anlamına gelmeyebilir.
    İlacın uyarıcı etkisi bir yan etki olarak uykuda bozulmalara (uykuya dalmada güçlük, uykuyu sürdürmede güçlük gibi) da yol açabilir. Bu nedenle de bu iki ilaç sadece gündüz verilirler. Özellikle akşam saat 20:00’den sonra verilmeleri durumunda uyku kaçabilir.
    Ağır depresyonlarda, özellikle uyku ve iştah artışı olan, veya aşırı yorgunluk, halsizlikle yataktan kalkamayan depresyondaki ve diğer tıbbi hastalıklara bağlı uyuşukluk halsizlik durumlarının eşlik ettiği (kanser gibi) hastalarda güvenle ve uzun süreli olarak kullanılabilir. Bu durumlarda da yine haftada belli günlerde ilaç kullanımına ara verilmelidir.
    Bazı depresyon hastalarında, kullanılan antidepresanın etkisini artırarak depresyonu iyileştirmede katkı sağlayabilir.
    Kanser hastalarında yapılan çalışmalarda canlılığı sağlamak yanında kansere bağlı gelişen ağrıyı azaltmada da etkili olabilektedir.
    Bağımlılık Yapar Mı?
    Bu ilaçlar (Ritalin ve Concerta) bağımlılık yapmaz.
    Beyin hücrelerini öldürmez.
    Uyuşturmaz.
    Bağımlılık yapmaz, ancak bazı kişiler bu ilacın uykuyu kaçırıcı etkisinden faydalanabilirler. Bu ise kötüye kullanımdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: mobile prof.

quote:

Orijinalden alıntı: tsigalko37

şu an ritalin kullanan var mı? bende başlamayı düşünüyorum da..

Bana bak (F)X'in fake'i Rds'ye söyler asıl hesabını çizdiririm ona göre.
    Neden millete ritalin'in varsa satın alabilir miyim diye soruyorsun. Bu ilaç kırmızı reçeteli ve gizli satışı bilmem kaç aydan başlıyor..
    Ayrıca ben dikkat dağınıklığı sebebinden bu ilacı aldığım zaman sen portakalda vitamindin. (Yani elimde ilaç milaç yok.)
    Sakın bu arkadaşı dinleyip de ilaç vermeyin! (liseliler size diyorum.)
    Sakın bir daha pm atma bana!

bana da yurtdışında doktorum diyo, kısıtlama var diyo dedim tamam

• quote:

Orijinalden alıntı: odmR

quote:

Orijinalden alıntı: psychedelic trip

quote:

Orijinalden alıntı: Mentalist Zihinbaz

quote:

Orijinalden alıntı: Fentora

quote:

Orijinalden alıntı: Mentalist Zihinbaz

quote:

Orijinalden alıntı: Fentora

Bu ilacı yazdırmak icin hangi bolume gitmek gerekiyor hastanede?Bir de bu ilaclarda amfetamin veya benzer etkiler var mı?

psikiyatriye

Sağol cevabın icin

ne demek.başka sorun olursa cevaplarım

Yazdirmak zor mu hocam?

Hepinizi kınıyorum bu adama cevap verenleri de dahil.

Ben DEHB hastasıyım, yaşım 25 187boy, 88 kilo.
    72mg concerta kullanıyordum, bugün ritaline başladım.
    Aralarındaki farkı kısaca ritalin daha hızlı kana karışıyor, etkisi 3-4 saat, concerta 10 saate kadar etkili ama ritalin daha güçlü bu 3-4 saatlik süreçte diye özetleyebiliriz.
    @psychedelic trip; kafa yapmak istiyorsan bir işe yaramaz bu ilaç haberin olsun, gidip hap, ot veya lsd falan denemelisin, senin gibi çaresizler yüzünden hasta olmamıza rağmen ilacı 4 yaprak reçeteyle alıyoruz, binlerce soru soruluyor.
    Anlamını bildiğini bile düşünmüyorum o nickin, bilsen çareyi ritalinde aramazdın zaten.
    Kendini topluma ispatlamak için başka bir konu bulmalısın.
    İlacı kafa yapmak için değilde, dikkat toplamak için isteyen DEHB olmayan kişilerde umduklarını burada bulamazlar zannımca.
    Bizde bir sorun var, ilaç bunu toparlıyor, dikkat toplamak istiyorsanız başka yöntemlere baş vurmalısınız.
    Yurt dışında daha iyi ilaçlar olduğunu biliyorum amfetamin içeren addrenal gibi, ki doktorum ritalin concerta gibi ilaçlardan yüzlerce kat etkili olduğunu söyledi, ama bu ilaç burada yasak, çünkü bunun gibi veletler kafa yapmak için kullanıyor bu tarz ilaçları, olan bize oluyor yine.

@psychedelic trip;
    Son olarak burası senin kafanı güzelleştirecek konular tartışılan bir forum değil ya da bu konu bu yüzden açılmış bir konu değil, yaşın ve yüreğin kurtarıyorsa, gidip uyuşturucu ayarlamalısın düzden.

iyi misin sen moruk :D sakin ol neden kızdıgını anlamadım kafa yasamak icin falan sormadım soruları da.amfetamin etkisi oldugunu duydum ilacta ve kullananlara sormak istedim dogru mu diye ne var bunda heyecanlanıcak.ders calısmak icin yazdırıcam ayrıca sen de ilaca ara ver bence biraz pek iyi değilsin cünkü :D

• quote:

Orijinalden alıntı: kara_lahana

sozume baslamadan once doktor ya da benzeri biri değilim

sinir sistemi ile ilgili ilaclarin alayı deneme yanılma yontemi ile gelistirilmistir ve farklı bunyelerde farklı etkileri olabilir (gerci bu tum ilaclar icin gecerli :D)

sinir sistemine yani deli ilaclarinin hepsinin doktorlar aksini idda etsene kalıcı etkileri olabilir dolayisi ile gercekten gerekli oldugunda kullanın

ritaline gelelim. bir cok insan gibi bende hiperaktifim. ama bu kotu bisey degil bunla yasamayi ogrenmek daha dogru bir tutum.
    ANCAK dikkat yogunlasmasina ekistra bir ihtiyac duyuldugu donemlerde. sinav oncesi tarih v.s. gibi. ek takviye olarak bir sure ritalin alina bilir.

ek bilgi sinavdan bir gun once ritalin ya da farklı bir uyarici ilac almayin. hic dusunmedinizi etkileri olabilir mide bulantısı kusma v.s. (her ilacta olabilecegi gibi)
    en az 1 hafta onceden almaya baslayip vucudu alıstırın ve sinav gunu aldıgınızda supriz yasamayin

deli ilaçları ndan sonrasını okumadım

• Blue_Low kullanıcısına yanıt
    Alamazsin
  • Şuan gittiğim bi doktor var. Ritalin konusunda danışmalı mıyım? Sorunuma iyi gelir mi?

Yaşadığım sıkıntı odaklanma yada dikkat eksikliğimi bilmiyorum. Şuan sınava hazırlanma dönemindeyim ve hiç çalışamıyorum. Mesela bütün günümü ders çalışmaya ayırsam bile sadece 1-2 sayfa ilerlemiş oluyorum. Gün hemen bitiyormuş gibi geliyor. Tanıdığım insanlar günde 1-2 saat çalışıp onlarca soru çözerken ben bütün günümü verince sonuç bu. Dersin başına geçince bunalıyorum. İçim sıkılıyor. Başka şeyler ile ilgilenip rahatlamaya çalışıyorum.
  • Doktorun aşırı dikkat dağınıklığı teşhisi ile 22 yaşında 3 gün önce ritaline başladım.5 mg x 3 içiyorum 5 saat ara ile.kulllanmadan önce dikkatim çok dağınıktı gözlerim sürekli istemediğim halde bir yerlere dalıyordu.hızlı hareket eden objeleri takip etmekte zorlanıyordum.şimdi bu problemler kalktı. cumartesi günü 10mg x3 alacağım ve öyle devam edecek.1 kutu ilaç bitince concertaya başlayacağım.

Bu ilacı uzun süre kullananlar problemler yaşadı mı yaşıyor mu.Uzun dönemde zararlarını görebileceğimden endişeliyim.Saygılarla.

• yukarı..
  • ben azıcık sorun yaşadım .10 yaşımdan beri kulanıyordum geçen sene bıraktım.15 yaşımda concerta ya başladım 16 yaşımda ihtiyaç olmadığını söylediler.1 senedir de psikoloğa da gitmiyorum.

15 yaşındayken soluk soluğa kaldığım için doktora gitmiştim,ritim bozukluğu çıktı kalpde ilacın yan etkisiymiş.

ama ilaçtan da olmayabilir sonra da kafeine hassaslık çıktı bünyem o tür maddelere ters tepki veriyor.
  • yukarıı
  • ritalin beni kesmiyo rivotrili şeker niyetiyle yutuyodum zamanında
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dayfordie67

Ritalin,Concerta Alayını Kullandım Seni Mal Gibi yapıyor uyuşuo kalbin
    2 adım koş kalbin yerinden cıkar allah belasını versin o ilacın

deme be birader.ben sporda yapıyorum nasıl olacak o ikisi..Boy kilo yaş kaç senin ??
  • 20 ye Basıcam 1 Sene Ya Kullandım Kullanmadım
    Çok Kötü Birşey Ya Concerta Mg Fazla Olanıydı Galba Dikkat Dağınıklığı Ayağına Mal yaptılar
    İşe Gidemedim Anasını Satim Boşver
  • quote:

20 ye Basıcam 1 Sene Ya Kullandım Kullanmadım
    Çok Kötü Birşey Ya Concerta Mg Fazla Olanıydı Galba Dikkat Dağınıklığı Ayağına Mal yaptılar

hocam bende araba kullanırken çok dikkatim dağılıyor kazı yapacam yoksa.gözlerim sürekli dalıyor...algılamam çok düşüktü.şimdi 5 mg ile bile çoook farketti.
  • quote:

Orjinalden alıntı: unstoppable

quote:

20 ye Basıcam 1 Sene Ya Kullandım Kullanmadım

hocam bende araba kullanırken çok dikkatim dağılıyor kazı yapacam yoksa.gözlerim sürekli dalıyor...algılamam çok düşüktü.şimdi 5 mg ile bile çoook farketti.

Herkesde Aynı etkiyi yaratmayabilir ama spor yaparken kullanma araba kullanırken felan sorun olmaz rahatlatır

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.