Şimdi Ara

RADYO SİNEMA TELEVİZYON BÖLÜMÜ (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
420
Cevap
12
Favori
339.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yardım edecek yok mu
  • Egede okuyan varmı?
  • Sırf bu konuya yorum yazabilmek için üye oldum. :)
    11. sınıf öğrencisiyim ve bölümüm eşit ağırlık. Ancak radyo sinema televizyon okumak istiyorum.
    Konuya yapılan bir çok yorumu okudum. benim merak ettiğim şu; radyo programcısı olabilmek için ne okumam gerekiyor tam olarak? rts mi, tv-sinema mı ya da her neyse?
    ntv'de, kral tv'de vs. az çok tanıdıklarım var. trt müzik'te de öyle. ancak maddi durumum çok süper değil, belirteyim de baştan. :)
    Ben daha çok radyoya yönelmek istediğim için sinemayla ilgili dersleri de görmek istemiyorum açıkçası. :D
    Demek istediğim, radyo üzerine yoğunlaşmam için ne yamam gerek? hangi üniversiteleri yazmalıyım?
    Bölüm için en uygun yer istannbul. ki istanbul'da yaşıyorum. ama şehirdışı istiyorum, ayrı mesele. olmazsa da el mahkum istanbul'da kalıcam.
    Onun dışında tv'de kamera arkasında da alternatif olarak yapabileceğim ne tarz işler var?
    E, parası da önemli tabii... o apayrı bir mesele... :)
    Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
    Yalnız; bölümü okumuş, okumakta olan, kısaca bölümle ilgili BİLGİsi olan kişiler yorum yazsın lütfen. Kafamı karıştırmak istemiyorum boşuna.
    Teşekkürler şimdiden.

• Sayın Kerem makaraç;

2 senelik okuman hiçbirşey değiştirmez.Ekranda görüntün iyiyse,yüzün parlamıyor ve çok terlemiyorsan,ses tonun ve diksiyonun iyiyse,birazda kitap okuyup altyapı oluşturduysan kamera önünde yer alabilirsin.2 sene 4 sene farketmez.Sende genel kültür varsa,ekranda güzel gözüküyorsan,sesin etkileyici ise zaten önün açık demektir.

Sayın Emresma;

Radyo programcısı olmaktan kastınızı tam anlamadım.Radyo programcısı olmak için kesinlikle üniversiteye gerek yok.Şu anda programcıların %80'i zaten RTS bölüm mezunu değil.Örnek Ceyhun Yılmaz.Radyo programı yapıyor ama alaylı.Kendini yetiştirmiş.Bilgi birikimi ve hitap yeteneği çok fazla.Müzik kültürü iyi ve anlatacakları var.Sizde yeterli donamıma sahipseniz,müzikle aranız iyiyse,konuşmanız vurgulamalarınız düzgünse,sesiniz mikrofonikse radyo programcısı olabilirsiniz.Fakat radyo yayıncısı olmak istiyorum diyorsanız o farklı.Masayı kullanmak,teknikten anlamak gerekiyor.Bunuda okulda öğrenebilirsin.Fakat 2 sene sosyal dersleri okuyorsun2. seneden sonra branş dersleri ayrılıyor.Sadece radyo görmen olmuyor.Sinema tv de göreceksin ki altyapı oluştur.Fakat bana sorarsan ;gir büyük bir radyoya stajer olarak.6 ayda tüm aletleri okulda öğreneceğinden daha iyi öğrenirsin.Sürekli teknik kitap okuyup teknolojiyi takip etmelisin.

TV'de kamera arkasında stüdyo kameramanı olabilirsin.Stüdyo içi istemezsen haber kameramanlığı yapabilirsin.Ama stüdyo içi daha iyi.YAĞMUR,ÇAMUR YOK.Sabit programlar çekiyorsun.Kulaklıkla söylenenleri yaptıktan sonra bir sorun çıkmazAma iyi bir bakış açın varsa dizi veya flmlerde çalışabilirsin

KISACA medyada ön planda olabilmek için çok okumalı,ses ve fizik düzgün olmalı,sosyal psikolojiyi iyi bilmelisiniz.
    Medyada arka planda olmak içinde ingilizce,bilgisayar ve teknik bilgilerinizi çok ilerletmelisiniz.Bu meslekte kendini geliştirmezsen para yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: soulmate

Selamlar,

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2. sınıftayım FTV'de.

Arkadaşlar öncelikle gerçekten isteyip istemediğinize karar verin bu bölümü.
    Kendinizi geliştirin. After effects, Final Cut ve Maya gibi 3d programları öğrenin.
    İngilizceyi zaten var sayıyorum. Hatta 2. diliniz de olmalı biraz.
    İyi bir üniversitede okuyun (Bilgi, eskişehir vb.)
    Altyapınızı sağlam tutun. Temel tasarımı, kameraları, post production'ı, senaryoyu, yönetmenleri, sinema ve tarhini, günüzmüzde geçerli olacak şekilde video art olaylarını araştırın.
    İleride kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde iş bulursunuz. En azından bilgi'de, bize hocalarımızın bile desteği oluyor. (Bir hocam sağolsun, TV8 de 1. sınıftan staj yaptım)

Sorularınızı özelden sormayın, burdan yöneltin ki diğer arkadaşlara da yol göstersin.

Son olarak, aklınızda bir şüphe varsa özellikle Bilgi ile ilgili Santralİstanbul'a bir uğrayın. Ortamı görün

Ben Bilgi VCD 2'deyim. Program kullanımında çok yardım etmiyor hocalar, ancak olay sizde bitiyor zaten. Dersler eğlenceli, ders programlari esnek, güzel. Kampüs mükemmel :) Bilgi'ye gelin

• quote:

Orijinalden alıntı: dedekaan

Sayın Kerem makaraç;

2 senelik okuman hiçbirşey değiştirmez.Ekranda görüntün iyiyse,yüzün parlamıyor ve çok terlemiyorsan,ses tonun ve diksiyonun iyiyse,birazda kitap okuyup altyapı oluşturduysan kamera önünde yer alabilirsin.2 sene 4 sene farketmez.Sende genel kültür varsa,ekranda güzel gözüküyorsan,sesin etkileyici ise zaten önün açık demektir.

Sayın Emresma;

Radyo programcısı olmaktan kastınızı tam anlamadım.Radyo programcısı olmak için kesinlikle üniversiteye gerek yok.Şu anda programcıların %80'i zaten RTS bölüm mezunu değil.Örnek Ceyhun Yılmaz.Radyo programı yapıyor ama alaylı.Kendini yetiştirmiş.Bilgi birikimi ve hitap yeteneği çok fazla.Müzik kültürü iyi ve anlatacakları var.Sizde yeterli donamıma sahipseniz,müzikle aranız iyiyse,konuşmanız vurgulamalarınız düzgünse,sesiniz mikrofonikse radyo programcısı olabilirsiniz.Fakat radyo yayıncısı olmak istiyorum diyorsanız o farklı.Masayı kullanmak,teknikten anlamak gerekiyor.Bunuda okulda öğrenebilirsin.Fakat 2 sene sosyal dersleri okuyorsun2. seneden sonra branş dersleri ayrılıyor.Sadece radyo görmen olmuyor.Sinema tv de göreceksin ki altyapı oluştur.Fakat bana sorarsan ;gir büyük bir radyoya stajer olarak.6 ayda tüm aletleri okulda öğreneceğinden daha iyi öğrenirsin.Sürekli teknik kitap okuyup teknolojiyi takip etmelisin.

TV'de kamera arkasında stüdyo kameramanı olabilirsin.Stüdyo içi istemezsen haber kameramanlığı yapabilirsin.Ama stüdyo içi daha iyi.YAĞMUR,ÇAMUR YOK.Sabit programlar çekiyorsun.Kulaklıkla söylenenleri yaptıktan sonra bir sorun çıkmazAma iyi bir bakış açın varsa dizi veya flmlerde çalışabilirsin

KISACA medyada ön planda olabilmek için çok okumalı,ses ve fizik düzgün olmalı,sosyal psikolojiyi iyi bilmelisiniz.
    Medyada arka planda olmak içinde ingilizce,bilgisayar ve teknik bilgilerinizi çok ilerletmelisiniz.Bu meslekte kendini geliştirmezsen para yok.

çok teşekkür ederim hocam kitap okuduğum için özellikle kişisel gelişim, diksiyonum iyidir,gerçi tv8 işi yattı ama başka bir yer bakıcaz sizin var mı bildiğiniz stajer arayan kanallar sesimi beğeniyorlar ama nedense bana pek iyi gelmiyor ama beğendiklerine göre sorun yok kamera önünde pek heyecanım olmaz zaten kolay heyecanlanan biri değilim

• quote:

Orijinalden alıntı: dedekaan

Sayın Kerem makaraç;

Sayın Emresma;

Teşekkür ederim.
    Teknik kitap okumak hiçte ilgi alanım değildir aslında:) ama müzik kültürüm iyidir. psikoloji okumayı da düşünüyordum bir ara, o nedenşe insanlarla ilişkilerim de iyi, ağzım iyi laf yapar:) Yabancı dil eğitimi almak için yurt dışına gitmeyi düşünüyorum zaten.
    Herhangi bir radyoda staja başlarsam, üniversitede farklı bir bölüm okumam sorun teşkil etmez yani?
    Aslında tam olarak karar verebilmiş değilim. Ama radyo programcılığı olmazsa kamera arkasında bir şeyler istediğim kesin.

• Yapılan yorumları okuyorumda gerçekten kafam çok karıştı. Ben meslek lisesine gidiyorum ve Radyo Televizyon okuyorum .Şuan temel bilgiler veriliyor. E üniversitede bu bölümü seçmek istiyorum . Ama Rtv seçip ne olacağmı kesin olarak bulamadım . Çünkü İletişim diplomasıyla kanalda hertürlü iş yapılıyo. Bir bayan olarak kanalda ne gibi işler var bana ? Kendimi şimdiden hangi yönde geliştirmeliyim ? Ben marmara iletişim istiyorm ama tabi bir bilene sormak lazm . Nasıldır ? iyi mi ? İmkanlar , hocalar falan nasıl ?

:)

• Arkadaşlar ben gazetecilik istiyorum. Bu sene hazırlanıyorum. Kocaeli üniversitesi düşünüyorum. Ne diyorsunuz ne gibi sıkıntıları vardır? Yukarda bahsettiğiniz şeyler gazetecilik sektörü içinde geçerli midir?
  • arkadaşlar mesela programların rejisinde görev yapanların hepsi stajyermi oluyor? yan rst stajyerleri mi yoksa bölümden mezun olmamış başka kişilermi
  • anadolu üni sinema ve tv yi düşünüyorum. meslek lisesi çıkışlıyım.

ygs de sadece barajı geçip lys de asıl puanı yapmam yeterli mi ? yoksa ygs puanıda etkiliyor mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: miyuzo

anadolu üni sinema ve tv yi düşünüyorum. meslek lisesi çıkışlıyım.

ygs de sadece barajı geçip lys de asıl puanı yapmam yeterli mi ? yoksa ygs puanıda etkiliyor mu ?

Ben de meslek lisesi çıkışlıyım. Ben de iletişim fakültelerinden birini düşünüyorum Ygs puanı baya etkiliyor malesef. Sonuçta puan ortalamasının %40 ı ygs den geliyor. Ayrıca benim kafamı en çok kurcalayan alan dışı tercihte okuldan kaç puan geleceği. Ve Meslek lisesi çıkışlı öğrenciler bölümün % kaçını oluşturuyor? Yani elle tutulur seviyede meslek lisesi mezunu adam var mı bölümde.

• arkadaşlar ben lise 1 ögrencisiyim hedefim mimar sinan üniversitesi sinema tv bölümü yönetmenlik alan seçimi olacak ve ben sayısal da daha iyiyimm sözel seçmelimiyim yoksa eşit ağırlık tan da giriliyormu fakat bazı hocalar sayısal seçip hem matematikten uzklaşmamış olursun hemde sözel yapabilirsin diyolar ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rinorana

arkadaşlar ben lise 1 ögrencisiyim hedefim mimar sinan üniversitesi sinema tv bölümü yönetmenlik alan seçimi olacak ve ben sayısal da daha iyiyimm sözel seçmelimiyim yoksa eşit ağırlık tan da giriliyormu fakat bazı hocalar sayısal seçip hem matematikten uzklaşmamış olursun hemde sözel yapabilirsin diyolar ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

Öncelikle Merhaba Arkadaşım. :)

Bakıyorum sende benim gibi ikileme düşmüşsün.RTS veya Sinema-TV isteyip Eşit Ağırlık ile Sayısal arasında kalmak. Sinema-Tv İletişim bölümü olduğundan Sözel en sağlıklı olanıdır fakat ben işleri Sözelde yürütemeyeceğimi düşündüm ve Sayısala girip boşu boşuna kendime eziyet etmek istemediğimden Eşit Ağırlık seçtim.Alan dışı tercih yapmayı düşünüyorum.Sayısalın iyi ise ve tüm zorlukları göze alıyorsan Sayısalı Bölümünü seçmelisin.Sayısalları yapıpta Sözel Bölümüne girmemen taraftarıyım.Ama Lise yıllarını kafan rahat, ve biraz daha iletişime dayalı dersler görerek geçirmek istiyorsan Eşit Ağırlığı seçmelisin. Eşit Ağırlıktan Alan Dışı tercih tabi yapabilirsin ama bu durumda puanların 0.3 ile çarpılıyor öğrendiğim kadarıyla.Alan dışı tercih yapmayıp kendi bölümünden meslek seçersen 0.8 ile çarpılıyor ki arada çok fark var.Şahsen ben bunu göze aldım.Eşit Ağırlıkta şöylede bir avantajın da var Matematik ve Geometriyi Sayısalda ki öğrenciler kadar detaylı görüyorsun zaten Biyoloji , Kimya ve Fizik'e dışardan az ve öz bir şekilde çalışıp sınavda yapabilirsen sana artısı olur. Böylelikle istediğin bir İletişim Fakültesine girebilirsin.Mimar Sinan Üniversitesinin puanları bayağı bir yüksek hatırladığım kadarıyla 500'lerde.Sözelden de bu puanı yapman zor olur çevremdekilerde buna en iyi örnek.

Seçim yine sana kalmış ama ben EA'ya girmeni tavsiye ederim. :)

• ben de eşit ağırlık seçtim bizim okulda sözel yok diye, hayırlısı bakalım hedefim bilgiye burslu girmek
  • Kafam iyice karıştı of,şu sonuçlar açıklansada baksak yolumuza,bu arada selçuk üni rtv yi hiç araştırdınızmı ?
  • FİKRİNİZİ ALMAK İSTİYORUM.

İstanbul'da yaşıyorum. Sinema Televizyon bölümü istiyorum puanım yetmicek sanırım, ÖZEL Bİ ÜNiversite okumak istiorm. Ama gerçekten bu bölüme degecek bi üni. Tercihleriniz nelerdir bu bölüm için en iyi özel üni ?

Ve oyunculuk okuluna kaydolıcam. Hayalim oyuncu olmak aslında ama bklım. Çevremiz var. Bu bölümle desteklemek istiorm. Ama tabi ilerde ne olacagımı bilemem.

Biliyorum bu bölümde önemli olan kendini geliştirmek ztn bunun için uğraşıcam boş beleş gitmicem.

Son olarak radyo televizyon sinema ile Sinema televizyon arasında FARK NEDİR ?
  • Arkadaslar bu arada bizim bilgi FTV'nin sitesi yenilendi. Benim bı isimi de koymuşlar. Bir izleyin bakalım, site de mükemmel. Farkını okulun sitesinden anlarsınız. Buyrun;

ftv.bilgi.edu.tr

Bu arada bilgiye giderseniz daha 2. Sınıfta benim gibi kısa filmlere ve reklam filmlerine başlarsınız.

http://vimeo.com/26533213

Kendi isim diye demiyorum. 2. Sınıf ogrencisi için gayet profesyonel. Aynı sayfadan ödevler için neler yaptığımı da görebilirsiniz. Zaten bilgide film grammer dısında bı sınav yok hep ''assignment''lar var ;)
  • iyi günler. benim sınav sonuçlarım dün açıklandı sözeldeki sıralamam 2binde. rst da tercihlerimden bi tanesi. halkla ilişkiler ve tanıtım da düşünüyorum ama daha üniversite konusuna karar veremedim. bazı sorularım var hepsini tek seferde sorayım.

1. Rst okuduktan sonra senarist yada yönetmen sıfatını alabiliyomuyuz.
    2. m.sinan üniversitesi bu bölüm için tercih edilmelimi. sıralamaya göre biraz şans gerektiriyo benim girmem ama...
    3.istanbul üniversitesi hakkında ne düşünüyosunuz
    4. rts dan farklı iletişim fakültesinde yönelebileceğim başka bölüm varmı.
    5. özel üniversitelere tam burslu olarak girebiliyo gibiyim (yeditepeye falan) ama burs olayları nasıl özel üniversiteleri tercih etmelimiyim en azından orada bi sıkıntı yaşarmıyım eğer ders notlarım düşük olursa bursu düşürme falan gibi bi takım olaylar varmı
    6. önerebileceğiniz özel üniversiteler neler

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.