Şimdi Ara

RADYO SİNEMA TELEVİZYON BÖLÜMÜ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
420
Cevap
12
Favori
339.496
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben özellikle sinemayı seviyorum. Senaristliğin çok zor olduğunu biliyorum ama nasıl bir iş olduğunu tam anlamıyla bilmiyorum. Senarist olmak isteyen biri Sinema ve Televizyon mu okumalı
  • @wade34

Arkadaşım bildiğim kadarıyla TV Haberciliği ve Programcılığı( TS1 puanı ile) ismiyle iki özel üniversitede bölüm var. Bunlardan biri Bilgi, diğeri Maltepe.

Bilgi'nin burslu, % 50 burslu ve paralı seçenekleri var

Maltepenin de full burslu ya da paralı seçenekleri var.

Maltepe 67.400 sıralama ile almış %100 burslu. Yani çok yüksek değil

Ama senin ekranda gördüğün hiçbir spiker bu bölümü okumamıştır. Yorumcular genelde gazetecidir ya da eski sporcudur. Spikerler de sesi güzel, ekrana yakışan insanlar olmak kaydıyla genelde TORPİL sayesinde işe girmişlerdir. Tanıdığın yoksa spiker olman çok zor.

@rasobey

Senarist olmak için bildiğim kadarıyla Sinema ve Televizyon bölümü okuyorsun. İlk sene hazırlıktan sonra temel derslerin yanında Yapım-yönetim, senaryo yazımı ve film kuramları-eleştiri-analiz şeklinde üç ana başlıkta toplanmış olan seçmeli derslerden istediğini alıyorsun.

Aktif olan senaristlerin tahsil durumu hakkında bi bilgim yok araştırırsan biraz onların hangi bölümü bitirdiğini falan öğrenirsen en azından fikrin olur

• Arkadaşlar ben Dokuz eylül üniversitesi sinema ve tv bölümü öğrencisiyim sorularınız varsa bu bölüm hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: maverick661

Arkadaşlar ben Dokuz eylül üniversitesi sinema ve tv bölümü öğrencisiyim sorularınız varsa bu bölüm hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Dokuz Eylül'de İletişim Fakültesi mi var?!
  • Hayır 9 eylül güzel sanatlar fakültesinde okuyorum sinema ve tv bölümünde iletişim fakültesi yok.Şimdi öncelikle bi kaç şeye açıklık getireyim sinema ve tv bölümü sanatçı radyo sinema tv bölümü iletişimci yetiştirir diye bir şey yok aslında ikisininde ders mantığı aynıdır ikisindede iletişim dersleri vardır fakat sinema ve tv bölümü sinema dersleri üzerine daha çok düşer sinematografi film teorisi ve analizi belgesel yapımı kısa film yapımı dersleri iletişim fakültesindede seçmeli olarak alınabilir.Yani sinemanın üzerine düşmek istersen radyo sinema ve tv bölümündede bunu yapabilirsin ki kendisini pek sevmesemde Çağan Irmakta ege iletişim fakültesi radyo sinema ve tv mezunudur örnek vermek gerekirse hakeza Günümüzün en önemli yönetmenlerinden biri olan Takeshi Kitano sosyoloji mezunu olmasına rağmen 1 yıllık film okulu deneyimiyle buralara gelmiştir ama başarılı olmasının asıl sebebi filmlerindeki ''sosyolojik yapıya aynayı ters tutarak bakmak'' olgusunda saklıdır bunuda sosyoloji mezunu olmasına borçludur.Demek istediğim iletişim fakültelerine işsiz kalırım gözüyle bakmayın asıl işsiz kalacağınız yer güzel sanatlar fakülteleridir.Bir şeye daha açıklık getireyim sinema ve tv bölümünden oyuncu olunmaz bu çok nadir görülen bi olaydır oyuncu olmak için konservatuar mezunu olmanız gerekmektedir

• mesela ben yönetmen olmak istiyorum televizyonda yada sinemada radyo sinema televizyona gitsem diyelim istanbul arele gitim yada yeditepeye burada sadece radyo sinema televizyon var , sinema televizyon mimar siannada okan da ve marmarada var hangisine gitmek gerek şimdi bunu tam oalrak biri açıkça anlatırsa şu teknik elmen işi gerçekçiliği nedir
  • Anlattım zaten bunu herşey sende bitiyor ister radyo sinema ve tv ye git ister sinema ve tvye radyoculuk televizyonculuk yada yönetmenlik hangisinin üzerine düşersen mezun olduktan sonra onunla uğraşacaksın teknik eleman yetiştirir diye bir şey denemez r.t.s için sinema ve tvden mezun olupta tvlerde montajda çalışan bi sürü arkadaşımda var sen önce kendine gerçekten yönetmen olmak istiyomuyum sorusunu sor eğer istiyorsan bu okulların hepsinde başarabilirsin bunu ama okul olarak bi tavsiye istiyorsan eğer yeditepe sana tavsiyem olacaktır bu bölümde en önemli şey okulun imkanlarıdır marmarada ve mimar sinanda 30 öğrenciye bi kamera bile düşmez film çekesin gelir sıra beklemen lazımdır bizzat biliyorum arkadaşlarımdan :D sıra gelincede çekesin kaçar filan :D
  • ben okan yedi tepe ve arel düşünüyordum kampüs olarak çok yiyiler okan ve areli nasıl bulursun
  • http://web.deu.edu.tr/gsf/?p=4&lang=1

Sinema TV nerede yazıyor tam olarak? Film tasarım sanırm?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EhrimeN -- 27 Temmuz 2010; 3:15:29 >
  • Evet ismi özel yetenek sınavıyla öğrenci alabilmek için geçen yıl film tasarımı olarak değiştirildi
  • Arel üniversitesininde imkanları gayet iyiymiş zaten kampüs hayatı olarak istanbulda beğendiğim okullardan birisi ayrıca yurtları(vilları desek daha doğru olur :D ) türkiyenin en iyi öğrenci yurtları bence sinema ve tv bölümünde bi Şermin TEKİNALP hocaları vardırki dadından yenmez o kadının sinema bilgisine hayranım
  • Bir şey sorucam hazırlık okulu teşketteki yerleşkedemi yoksa sefaköydemi
    ikisi birbirrine çok uzakmı ben yurtta kaldım diyelim ilk sene hazırlıkta nereye gitmme gerek
  • Hazırlık okulu tepekent(büyükçekmece) yerleşkesinde aralarında bayaa bi mesafe var sefaköyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: EhrimeN

http://web.deu.edu.tr/gsf/?p=4&lang=1

Sinema TV nerede yazıyor tam olarak? Film tasarım sanırm?

geçen seneyle birlikte Sinema ve Televizyon bölümü kalktı ve adı Film Tasarım Bölümü olarak değişti. Genel Yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.
  • 1)valla ben sırf sinema için ea çıkışlı olmama rağmen dersaneye gidip 1 sene sözelden hazırlandım,şimdi puanım marmaraya girebilecek kadar yetiyor ilk olarak onu yazıcam
    gittiğin üniv. önemlidir,doğru fakat sen de yaratıcı değilsen üniv. bi işe yaramaz.

2)sinemayla alakalı bölümde okumayıp,bu işin içinde olan biçok kişi var...misal tarantino sinema okuluna mı gitmiş ya da sefih bir hayat garantisi mi varmış

fatih akın sinema okumuş fakat film çekecek kadar çok mu parası vardı,kapı kapı dolaştı "solino"yu çekebilecek bütçeyi sağlamak için...

Kim Ki-duk sefil yaşantısının getirisi olarak mı yönetmen olmuştur.falan falan

19,20,21 yaşlarında bireyleriz hayattan beklentilerimizi,yapabileceğimiz şeyleri biliyoruzdur az-çok.buna göre karar vermek gerekir...gerçekten sinema adına bişeyler yapacak kişi sadece yapabileceklerini düşünür ki bu kişi de iyi veya kötü yaptığı işten haz alır...hayatın idare ettirilmesi için paraya da gerek vardır ama para her şey değildir.insan bazı yolları arşınladıktan sonra yaptığı işi sevdiği için yaptığından daha çok üretecek ve ürettikçe de eninde sonunda getirilerini fazlasıyla alacaktır...nuri bilge ceylana sinema ödülleri gökten zembille inmedi değil mi(:

3-sinemaya oyuncu olmak için gidilmez bu birincisi...ki bu yüzden bazı hocalar da dem vurur "bazıları sinema okumaya oyuncu olmak için geliyor,bunun böyle olmadığı anlaşılıncada kişi soğuyor,biz de ders anlatmaktan soğuyoruz"demişti bi hoca...

herkesin hayal gücü tükendiğinde ,hiçkimse artık sinema için okumayacak.j.lenon'a göndermeyle(:
    saygılar

• anadoluyu istiyorum eğitimi cok iyi kendimi geliştirebilirim ama bu işin piyasası istanbulda o yüzden istanbuldada takılıp kalıyorum bi fikir verirseniz cok sevinirim
  • maverick661

hiç kimseden sorularıımın cevabını alamadım cevaplarsanız sevinirim malum tercih dönemine girdik kafam o kadar çok karışık ki anlatamam çünkü hiç kimseden radyo tv veya sinema tv için olumlu birşey duymadım ama tüm söylenenlerin aksine hala da deli gibi istiyorum ve yazacağım ama ne yazmalıyım sinema tv mi radyo tv mi?bir de adam gibi sinema tv okumak için daha yüksek başarılar gerekiyor ve de sermaye gerektiğini duydum doğru mu?daha önce de yazdığım gibi benim başarı sıram 36 bin yani sinema tv lere yetmez ama radyo tv için geçen sene marmara 2.öğretim 34.600 le kapatmış bu sene klavuz(onun da doğruluğundan ne kadar söz edilirse)36.900 diyor acaba gelir mi malum radyo tv istanbul dışında okunmaz diyorlar buna katılıyor musunuz?eğer öyleyse benim marmara ve istanbul(iletişim)2.öğretimden başka gelme şansı yok istanbul üni. 2.öğretimin de puanı belirli değil yeni açılmış onu da yazacağım bunlardan başka bir yer yazmalı mıyım?(istanbul dışı)LÜTFEN CEVAPLAYIN ÇOK ZOR DURUMDAYIM...

• Şimdi arkadaşım öncelikle bu bölümü okumaktaki kararlılığından dolayı seni tebrik ederim.Bölümle alakalı kötü yorumların çoğu aktüel olarak doğru.Fakat bu bölümde fenahaldeuyumsuz arkadaşımızında dediği gibi yaratıcılık çok önemli sinema tv radyo sinema tv farketmez üstüne basa basa söylüyorum bunu önemli olan senin kendine kattıkların olcaktır bu bölümde.Eğer bu kadar çok istiyorsan film izlemeyi seviyor vede o filmlerden sahneler hayalinde uçuşuyosa hiç tereddüt etme yaz marmara gelme olasılığı var ama istanbul dışında ankara iletişim fakültesi ege iletişim fakültesi ve bilhassa çanakkale 18 mart üniversitesi güzel sanatlar fakültesi(sinema,tv bölümüdür) iyi üniversitelerdir istanbul dışında bu bölümü okuyabilcein.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenahaldeuyumsuz

2)sinemayla alakalı bölümde okumayıp,bu işin içinde olan biçok kişi var...misal tarantino sinema okuluna mı gitmiş ya da sefih bir hayat garantisi mi varmış

fatih akın sinema okumuş fakat film çekecek kadar çok mu parası vardı,kapı kapı dolaştı "solino"yu çekebilecek bütçeyi sağlamak için...

Kim Ki-duk sefil yaşantısının getirisi olarak mı yönetmen olmuştur.falan falan

19,20,21 yaşlarında bireyleriz hayattan beklentilerimizi,yapabileceğimiz şeyleri biliyoruzdur az-çok.buna göre karar vermek gerekir...gerçekten sinema adına bişeyler yapacak kişi sadece yapabileceklerini düşünür ki bu kişi de iyi veya kötü yaptığı işten haz alır...hayatın idare ettirilmesi için paraya da gerek vardır ama para her şey değildir.insan bazı yolları arşınladıktan sonra yaptığı işi sevdiği için yaptığından daha çok üretecek ve ürettikçe de eninde sonunda getirilerini fazlasıyla alacaktır...nuri bilge ceylana sinema ödülleri gökten zembille inmedi değil mi(:

herkesin hayal gücü tükendiğinde ,hiçkimse artık sinema için okumayacak.j.lenon'a göndermeyle(:
    saygılar

adam haklı beyler.

birde kopurerek "torpil adjhadaj, referans khkhkldkf, tanıdık wueoqe" diyen arkadaslar, camur atıp durmayın, birisi size yada siz birisine tanıdık olarak ancak gorusme ayarlar duzgun biryerde, gidip oglivyone, reklam atölyesi falan "aaiiiy canıııım bilmemkimin cocukluk arkadasıymıs hemen ise alalım su bos adamııı kthnxbai" demez. yuksek ihtimal zaten girecektir o adam o ise arada baskası olmasada, sadece isverenin aklında suphe varsa, birisinin referans vermesi olumludur.

• Peki sinema televizyon okuyan biri televizyonda iş bulma imkanı yok mudur yani?
    Bahçeşehir %50 bursluya gireceğim sanırım. Bu üniversite hakkında görüşleriniz varsa çok memnun olurum.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.