DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Basit Bir Radyo Alıcısı Nasıl Yapılır
12
Cevap
3
Favori
20.832
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik >> Elektronik >> Basit Bir Radyo Alıcısı Nasıl Yapılır
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      15 Mesaj
      05 Temmuz 2009 16:11:21
      İyi günler arkadaşlar, bir süredir basit bir alıcı verici devresi yapmaya çalışıyorum. Fm Verici olarak çok basit bir devre yaptım ama asıl sorun vericiden yayılan sinyalleri alan ve yükseltip bir röleyi çeken devre yapmak. Bu konu ile ilgili ufak çalışmalar yaparken de ilginç bir şeye denk geldim.
      2 transistörden Darlington bağlantı yaptım ve bu devrenin beyzine anten bağlayıp kollektörünüde toprak olarak musluğa bağladım ve bu sırada devrenin ledi yanmaya başladı. 50 Hertzlik frekansla yanıyordu ve çok yakınımda çalışan bir alet de yoktu.Musluğa giden toprak bağlantısını kesincede bu olay çok zayıf bir şekilde oluyor.
      Bu olayın şehir şebekesinin evin içine yaydığı elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığını düşünüyorum.
      Ama asıl sormak istediğim fm vericimden çıkan dalgaları da bu basit devreye eklemeler yaparak en azından ledi yakmak için kullanamazmıyım?
      Elinizde basit bir alıcı devresi varsada işime yarayabilir

• Yüzbaşı
      411 Mesaj
      05 Temmuz 2009 18:01:05

• Teğmen
      141 Mesaj
      05 Temmuz 2009 18:14:40
      arkadaşlar bend esöyle bir şey arıyorum

fm verici 500 metre bir alan içinde ama çalışan lazım.

• Onbaşı
      15 Mesaj
      06 Temmuz 2009 03:09:49
      İnternette çok aramama rağmen röle çeken dandik bir radyo devresi bulamamış olmam ilginç. Halbuki çoğu kişi motor vb aletleri uzaktan kumanda edebileceği devreler istiyor olmalı.Ben çalışmalarıma devam edeceğim tek ihtiyacım güzel bir yükselteç...

• Yarbay
      4717 Mesaj
      16 Temmuz 2009 15:48:41
      kardeşim bırak uğrasma

• Yarbay
      4717 Mesaj
      16 Temmuz 2009 15:52:16
      kardeşim bırak uğrasma

• Teğmen
      205 Mesaj
      16 Temmuz 2009 16:04:14

quote:

Orjinalden alıntı: postal.

İyi günler arkadaşlar, bir süredir basit bir alıcı verici devresi yapmaya çalışıyorum. Fm Verici olarak çok basit bir devre yaptım ama asıl sorun vericiden yayılan sinyalleri alan ve yükseltip bir röleyi çeken devre yapmak. Bu konu ile ilgili ufak çalışmalar yaparken de ilginç bir şeye denk geldim.
      2 transistörden Darlington bağlantı yaptım ve bu devrenin beyzine anten bağlayıp kollektörünüde toprak olarak musluğa bağladım ve bu sırada devrenin ledi yanmaya başladı. 50 Hertzlik frekansla yanıyordu ve çok yakınımda çalışan bir alet de yoktu.Musluğa giden toprak bağlantısını kesincede bu olay çok zayıf bir şekilde oluyor.
      Bu olayın şehir şebekesinin evin içine yaydığı elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığını düşünüyorum.
      Ama asıl sormak istediğim fm vericimden çıkan dalgaları da bu basit devreye eklemeler yaparak en azından ledi yakmak için kullanamazmıyım?
      Elinizde basit bir alıcı devresi varsada işime yarayabilir

.ama ben senin yazından şöle anladım.havadaki manyatik dalgalar sayesinde 1 adet ledi yakabiliyorum.peki arkadaşım sen 9 v luk bir enerji veriyorsun enerjiyi vermeden yakabiliyormusun?

sakıp latif antalya merkez
    • Yarbay
      2947 Mesaj
      16 Temmuz 2009 17:20:31
      Hayır, devreden de görüldüğü gibi LED'i yakan pil. Pil olmadan sadece gelen sinyalle LED yakılabilir mi diye soruyorsanız, o da mümkün ama bunun için uzun bir anten, yakınlarda güçlü bir verici, iyi bir toprak, yüksek Q'lu rezonans devresi, yüksek parlaklık veren LED vs. gibi bir veya daha çok şartın bir araya gelmesi lazım.

• Yüzbaşı
      339 Mesaj
      14 Eylül 2009 15:13:38
      bende son günlerde bunla ilgileniyorum ve benim da yaptığım alıcıda bi sorun çıktı şu an onla uğraşıyom

• Yüzbaşı
      394 Mesaj
      31 Ocak 2012 21:36:00
      Arkadaşlar bir radyo vericisi varsa yazabilirmisiniz linkini.

• Er
      7 Mesaj
      17 Ekim 2012 12:55:16
      MERHABA ARKADAŞLAR BANA 50KHZ- 500KHZ ARASINDA HERHANGİ BİR FREKANSTA ÇALIŞABİLECEK AM MODÜLELİ RADYO ALICI DEVRESİ YADA ŞEMASI SİMÜLASYONUNU YAPABİLECEĞİM ISIS YADA PROTEUS ÇİZİMİDE OLABİLİR GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...

• Er
      1 Mesaj
      27 Kasım 2014 23:00:31
      Sinyal alıcı devre nasıl yapabilirim? yardımcı olabilir misiniz lütfen?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi z0lm -- 27 Kasım 2014; 23:01:23 >

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik >> Elektronik >> Basit Bir Radyo Alıcısı Nasıl Yapılır
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.