Şimdi Ara

Pablo Escobar Kimdir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
4
Favori
29.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Pablo Emilio Escobar Gaviria (1 Aralık 1949 – 2 Aralık 1993) Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989'da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi.

Pablo Escobar

Escobar Medellin caddelerinde genç bir araba hırsızı olarak suçlarına başladı. Mezarlıklardan mezar taşları çaldığı ve Antioquia'nın diğer köylerinde sattığı iddia edilse de bu kanıtlanamamıştır. Bu tür işlerden sonra kokain gibi uyuşturucu işlerine başladı, 1970'lerde muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu kurdu.

1980'lerde dev bir uyuşturucu kartelinin sahibiydi. Kolombiya yoluyla Amerika, Porto Riko, Meksika gibi ülkelerin uyuşturucu organizasyonunu bu kartel sayesinde yaptı. 1993 de girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Bunun gibi suçlardan dolayı dünyada en çok aranan suçlular arasında yer aldı.

Böyle bir uyuşturucu karteli kurup , hayatı boyunca bir kez bile sigara dahi içmemiş olması da ilgi çekici bir anekdottur.

Türkiye'de ki Dolmabahçe Sarayı'nı soymak için plan yapmıştı ama öldürüldüğü için bu planını gerçekleştiremedi.

Ayrıca Pablo Escobar , üniversite okuyamadığı için yaşadığı pişmanlığı öfkeye dönüştürdüğünü " Okuyamadım ama onları zehirleyebilecek güce sahibim. Bu her şeyi açıkılıyor. " sözleri ile kanıtlamıştır.

Pablo Escobar, saklandığı köyün yerlilerine yerini söylememeleri karşılığında her kişiye çuvallarca para vermiştir.

• Saklandığı köyde ailesinin özlemine dayanamayıp karısını aramıştır bu da telefon görüşmelerini dinleyen Amerikan polislerine yaramıştır. Saklandığı evin çatısında uzun çatışmadan sonra vurularak ölmüştür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Seko -- 27 Haziran 2009; 10:02:28 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mr.Seko

Saklandığı köyde ailesinin özlemine dayanamayıp karısını aramıştır bu da telefon görüşmelerini dinleyen Amerikan polislerine yaramıştır. Saklandığı evin çatısında uzun çatışmadan sonra vurularak ölmüştür.

Ek$iSözlük
  • quote:

Saklandığı köyde ailesinin özlemine dayanamayıp karısını aramıştır bu da telefon görüşmelerini dinleyen Amerikan polislerine yaramıştır. Saklandığı evin çatısında uzun çatışmadan sonra vurularak ölmüştür.

ekşisözlük'te bu tür anlatım bozuklukları silinmiyor muydu?
    "Vurularak ölmüştür" değil "vurularak öldürülmüştür" olması gerekiyordu.
  • ekşi sözlük mü ?
    History channelda izlemiştim bu adamın belgeselini
    üstelik ekşi sözlükte benim yazdığım yazmıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Seko -- 27 Haziran 2009; 10:18:26 >
  • quote:

ekşi sözlük mü ?
    History channelda izlemiştim bu adamın belgeselini

O zaman ekşisözlük History Channel'dan almış
  • quote:

Orjinalden alıntı: metalok

quote:

ekşisözlük'te bu tür anlatım bozuklukları silinmiyor muydu?
    "Vurularak ölmüştür" değil "vurularak öldürülmüştür" olması gerekiyordu.

Peki 'ölmüştür' le bitseydi nasıl olmalıydı?
  • Daha önce Vikipedi'de ben de denk gelmiştim ama bu sabah Nat Geo'da izledim.Etkliyeci bir adam onun hakkında bir kaç araştırma yaptım internetten alın bakın.

Ailesine çok düşkünmüş.
     Pablo Escobar Kimdir?

Polislerden kaçarken ormanın içinde kızı üşümesin diye 2 milyon dolar yakmıştır.

Pablo Escobar Kimdir?

Ölüm anı

Onunla ilgi yabancı bir site, Tıkla
    Onunla ilgi başka bir yabancı site, Tıkla

Vikipedi, İngilizce
    Vikipedi
  • Bir de Kolombiyalı futbolcu Escobar vardı. 94 yılıydı sanırım, Kolombiya-ABD maçında kendi kalesine gol attığı için Kolombiya mafyası tarafından vurularak öldürülmüştü
  • Blow da bu adamdan bahsediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samplus -- 13 Mayıs 2011; 12:21:44 >
  • Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mafya babası
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cherkez26

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mafya babası

dostum gelmiş geçmiş demek Şanslı Luciano'ya ve Al Capone'a haksızlık etmek olur.

Şanslı Luciano
    Al capone
  • quote:

Orijinalden alıntı: samplus

Blow da bu adamdan bahsediyor.

aynen ve blow mükemmel bir film!!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellman

quote:

Adamın yanlış işler yapası geliyor
  • al capone alır
  • quote:

quote:

quote:

filmden replik "80'lerde uyuşturucu kullandıysanız %80 bizim malımızdır."
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alper_Srt

quote:

quote:

quote:

Aynen benimde o filmdeki en çok hoşuma giden repliktir. Diğeride şu kontrol noktasından geçerken düşündükleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samplus -- 13 Mayıs 2011; 14:31:09 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Alper_Srt

quote:

quote:

quote:

Aynen benimde o filmdeki en çok hoşuma giden repliktir. Diğeride şu kontrol noktasından geçerken düşündükleri

beyler bu film nereden izlenir indirilir
  • Killing pablo kitabını nerden bulabilirim arkadaşlar ?? Mark bowden yazmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kun__agüero -- 16 Aralık 2011; 12:17:01 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.