Şimdi Ara

Yurtdışından Araba Getirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
23.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar daha önce soruldu çok ama bu sefer ciddi ve detaylı bilgi almam gerekiyor.

Teyzem İngiliz Vatandaşı ve Türk vatandaşı. (Annemin ablası) Şimdi ben aracımı değiştirmeyi düşünüyorum yurtdışından araba getirip onu kullanmak istiyorum

1-Aracı teyzem yurtdışından aldıktan sonra bu ülkeye vergisiz nasıl sokarız prosödürü nedir?

2-Aracın 6 ayda bir yurtdışına çıkması gerekirmi?

3-Aracı ülkeye soktuğumuzda işleri hallolduğunda normal plakamı yoksa MA MB plakamı takılacak?

4-Aracım bnm kullanmamda herhangi bir sakınca varmı çevirmede vs..?

5-Aracın yurtdışı fiyatı 10.000euro olsun atıyorum İngiliz Vatandaşı ve Türk Vatandaşı olarak ülkeye arabayı soktuğmuzda yani Türki plaka olduğunda ödememiz gereken vergiler nelerdir ve aracın fiyatı bize kaçagelir vergilerle birlikte?

6-Başka nelere dikkat etmemiz gerekir?

Yanıtlayan arkadaşlara teşekkürler.

• Hocam isterseniz şu forumada bu konuyu sorun

http://www.gumrukforum.com/forum/

İşe yarayacak bilgiler var

Link :http://www.gumrukforum.com/forum/bBEDELSiZ-iTHALAT-KAPSAMiNDA-TuRKiYEYE-OTOMOBiL-iTHALATib-f-80.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cefucsa -- 20 Haziran 2009; 1:51:32 >
  • http://www.gumrukforum.com/forum/MAVi-PLAKA-ARAc-ALMAK-iSTEYENLER-VE-ARAc-SAHiPLERiNiN-BiLMESi-GEREKEN-HUSUSLAR-t-1135.html

14-Hem Türk hem yabancı nüfusuna / pasaportuna sahip olanlar Gümrük vergisiz (Mavi plaka) araç hakkından faydalanmaz.

Bu durumda biz faydalanamıyoruz bu durumda
  • oluru var, kafam güzel sabah anlatırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: funkmaster

oluru var, kafam güzel sabah anlatırım.

Kardeş olurunu yazarmısın bende çifte vatandaşımda öyle bişey olabiliyorsa bende yurtdışından araç almak isterim
  • 1000 kere bu konu anlatıldı.

Çifte vatandaşların böyle bir hakkı yok.

Olabileceğini zamanında bizde oldurtmaya çalıştık ama nafile.

Paşa paşa Türkiyeden araç alıp bineceksin.

Yapacak birşey yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: desiya

1000 kere bu konu anlatıldı.

Çifte vatandaşların böyle bir hakkı yok.

Olabileceğini zamanında bizde oldurtmaya çalıştık ama nafile.

Paşa paşa Türkiyeden araç alıp bineceksin.

Yapacak birşey yok.

Desiya'da zamanında çok uğraştı bende. Çifte vatandaşlıklarda olmuyor.
  • yabancı plakayla kullansak 6 ayda bir sınırdan geçsek oluyor mu peki ilerde böyle bir şeyi ben düşünüyorum ama mümkünmüdür bu mesala bulgaristandan alsam araç oranın plakasını kullansam herhangi bir sorun olmaz dimi
  • eskidem öyleymiş bi abi almıştı daha sonra araba 6 ay orda 6 ay burdda kalmak zorunda dediler bi araba daha aldı biri ordayken birisi buradaydı daha sonra araç sahibide aracıyla beraber 6 ay kalmak zorundaymış o yüzden iki aracıda sattı bidaha almadı. öyle anlattı bana az önce

Ama galiba burda şirketi olanlar orda bayi açınca şirketin üstüne araç alıp sınırsız kulanabiliyomuşsun öyle bişeyde duydum bilmiyorum ne kadar doğrudur.
  • Oradan alacağın arabayı buraya getirtmeye kalksan Buradaki fiyatı bile aşar şuyudu buyudu 6'ayda bir gümrüktenmi geçeceksin böyle birşey olsabile

zaten Ucuz olsa herkez yurtdışından araba getirirdi veya buradaki arabalar zaten ucuzlardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brujeria35 -- 22 Haziran 2009; 1:05:18 >
  • Çok meşakatli iş bu arkadaşım. Tek yabancı vatandaşlığın olsa MA olarak full vergisiz alabilirdin ama çifte vatandaşın esprisi yok bu konuda.
  • Arkadaşlar daha geçen ay çifte vatandaş bir akrabanın arabasını Türkiye'ye sokamayışını yan koltukta görmüş biri olarak cevap veriyorum.Zarar etmeden bu hayalden vazgeçin çünkü çifte vatandaş olarak soktuğunuz arabayı burada 6 ay rahat kullanıyorsunuz 6 ay dolunca arabayı en az 6 ay yurtdışında tutmanız gerekiyor,peki bu yeterli mi hayır SİZİN DE ARABAYLA BERABER 6 AY YURTDIŞINDA KALMANIZ GEREKİYOR.Zurnanın zırt dediği yer burası işte.Hiç bulaşmayın derim.
  • çifte vatandaş olarak soruyorum.
    oradan araba aldım 6 ay sonra gidip sattım ve annemin adına başka bir araç aldım 6 ay sonra onuda sattım ve babamın adına aldım. bu durumda bir oluru varmıdır yoksa bunuda düşünüp bir engel koymuşlar mı (bulgaristan için soruyorum)
    teşekkürler
  • Hortla bakalım,

Burda inşallah birileri vardır?
    Arkadaşlar bir arabaya kafam takıldı da,
    Lancia Delta Evo veya integrale model baya eski, 90 civarı bir üretimi var.Araç tam bir klasik.
    Burada satılık göremedim.Yurtdışında muhtemelen vardır.
    İngilterede 100£ gibi bir fiyat gördüm.Hadi bu en dandiği olsa 3-4bin £'a bulsak arabayı
    Buraya nasıl getirtebiliriz prosödürleri nedir?Maliyeti ne olur acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Speedy9355

Hortla bakalım,

Burda inşallah birileri vardır?
    Arkadaşlar bir arabaya kafam takıldı da,
    Lancia Delta Evo veya integrale model baya eski, 90 civarı bir üretimi var.Araç tam bir klasik.
    Burada satılık göremedim.Yurtdışında muhtemelen vardır.
    İngilterede 100£ gibi bir fiyat gördüm.Hadi bu en dandiği olsa 3-4bin £'a bulsak arabayı
    Buraya nasıl getirtebiliriz prosödürleri nedir?Maliyeti ne olur acaba?

25 Yaşını geçmiş olması lazım ve tüm ÖTV ve KDV silindir hacmine göre yeni muamelesi ile aynen uygulanıyor.
  • 2015-16'dan önce bu arabayı getiremeyiz anlaşılan.
    Peki Araç 2015-16'da 25'i geçiyor, Bundan sonraki prosödür nedir?
    2000Cc'ye kadarlık bir motoru var.
    Ama bu araba sanırımburada hiç satılmadı.Yurtdışında 2.el bulduk 1500£'dan diyelim.Bunun üstüne mi vergi ödenecek?
  • 1 sene Türkiyede durabilecek sekilde olurunu öğrendim. Detayları sonra aktaricam :)
  • merakla bekliyorum valla :D
  • Ben de çift vatandaşım şunun bir olurunu bulsak iyi olacak.

@desiya;
    Anlat da merakta bırakma bizi yahu.
  • Neymiş bu işin oluru?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.