Şimdi Ara

Forumda araçların plakasını kapatanlara kızanlar, okuyun lütfen.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda ,bir çok kez araçlarının plakalarını kapatanlara kızanlar olduğunu gördüm. Özellikle araç satış ilanlarında araçlarının plakasını kapatanların güvenilmez olduğu yönünde yorumlar da okudum.
    Ancak bugün forumdan arkadaşların uyarısı ile aracımın sahibinden.com da satılık ilanını gördüm.
    Ama o kadar acemice hazırlanmış bir ilandı ki, verilen ilanda ki iki araç fotoğrafı birbirini tutmuyordu. Plaka tam olarak görünmemesine rağmen bu ilanda kullanılmıştı. Ya tam olarak görüntülense idi. Belki aynı marka çalıntı bir araca takılıp öyle satışı yapılacaktı.
    Yani dolandırıcıların aynı marka aynı model bir aracı satmak için sokak sokak gezip plaka aramalarına gerek kalmadan ellerine malzeme verilmiş olunacaktı.
    Farkında olmadan dolandırıcılara malzeme vermemek için, araçlarınızın plakalarını kapatmanızı öneriyorum.
    Duruma müdahale etmem dolayısıyla aşağıdaki sonucu aldım. Plaka kapatma konusundaki düşüncelerinizi bir daha gözden geçirin ve yorumlayın.

http://www.sahibinden.com/satilik_oto-44WQQaXQQ14918583WQQpXQQdisplayitem&keyword=tepee

• Plakayı kapatırım,kime ne?Millet niye benim arabamın fotoğrafını kullansın ki?
  • Ne kadar da pişkinmiş.
  • belkide aynı araca sahiptir.
    fotoğraf makinesi yoktur.
    bu forumu da takip ediyorsa eğer sizin aracın fotoğrafını almıştır.

yani yaptığı doğru demiyorum yanlış anlaşılmasın.
    bu arada telefon numarası vermiş aradınız mı?

plaka gösterme işine bende karşıyım. her türlü insan var memlekette.
  • Ben plakasını kapatanlara asla kızmam.ancak kendi plakasını kapatıpta etraftaki araçların plakalarını kapatmayanlar yok mu..Onlar beni deli ediyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: individual

belkide aynı araca sahiptir.
    fotoğraf makinesi yoktur.
    bu forumu da takip ediyorsa eğer sizin aracın fotoğrafını almıştır.

yani yaptığı doğru demiyorum yanlış anlaşılmasın.
    bu arada telefon numarası vermiş aradınız mı?

plaka gösterme işine bende karşıyım. her türlü insan var memlekette.

Evet telefon ettim, ancak telefonu açmadı. Büyük olasılıkla forumdan bir arkadaş arayıp fırça attığı için telefonu açmaya cesaret edemedi.
    Fotoğraf makinası yoksa ödünç alacak ya da fotoğraf koymayacak. Çünkü, alıcılar fotoğraflara bakarak satın alma girişiminde bulunup bulunmamaya karar veriyorlar. Fotoğraftaki araç güzel oluyor ama oraya gittiğinde kötü bir araçla karşılaşıyorsun. Bu alıcı için zaman ve maddi bir kayıp değil mi?
    Bu evlenmek için manken fotoğrafı gönderen, evde kalmış kız operasyonlarına benziyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bfs

Ben plakasını kapatanlara asla kızmam.ancak kendi plakasını kapatıpta etraftaki araçların plakalarını kapatmayanlar yok mu..Onlar beni deli ediyor..

Çok haklısın.
  • İlanı veren mesaj göndermiş. Umarım doğrudur ve yaptığı kolaycılıktan ders almıştır.

• Araç plakalarının internette açık ve görünülebilir olarak kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Milletimizde hala internete karşı aşırı bi güvensizlik var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: caissa

Araç plakalarının internette açık ve görünülebilir olarak kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Milletimizde hala internete karşı aşırı bi güvensizlik var.

• Benzer durumla ben de karşılaştım. Plakasını kapattığım halde, burada yayınladığım aracımın fotoğraflarından, internetten tam üç tanesin bulmuş, satılık araç ilanına koymuş. Defalarca mail attım, cep telefonuna mesaj çektim, sadece iki tanesini ancak sildirebildim. Halen bir tanesi duruyor orada. Bizim topicte yazan arkadaşlar telefonla aradılar, bazısına "araç satıldı" demişler, bazısına da "buyurun gelin arabayı görün" diyorlar.

Bununla ilgili ne yapmak lazım?

http://www.sahibinden.com/2008_stil_paket-41WQQaXQQ14770950WQQpXQQdisplayitem

Siyah araç benim, fotoğraf da bana ait, ama ben İzmir'de iken, araç İstanbul'dan satılık.
  • Hiçbirşey yapmana gerek yok arkadaşım. Endişelenmenin alemi yok hiçbişey olmaz.

sahibinden.com'a mail atıp durumu bildir en azından ilan kaldırılsın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caissa -- 20 Haziran 2009; 3:21:58 >
  • quote:

Hiçbirşey yapmana gerek yok arkadaşım. Endişelenmenin alemi yok hiçbişey olmaz.

Tam üç kere...

Gördüğünüz gibi halen yayında...
  • sayın Lukunku selamlar aynı durum benimde başıma geldi.benim aracında resimlerini kullanmışlar.siteyi aradım ilanın resimleri kalkmış.
    quote:

Orjinalden alıntı: Lukunku

quote:

Hiçbirşey yapmana gerek yok arkadaşım. Endişelenmenin alemi yok hiçbişey olmaz.

Tam üç kere...

Gördüğünüz gibi halen yayında...

• benimde aracın resimlerini de kullanmışlar arkadaşlar uyardı sağolsunlar,hadi plakayı kapattık bakalım.
    quote:

Orjinalden alıntı: deserthawk

Plakayı kapatırım,kime ne?Millet niye benim arabamın fotoğrafını kullansın ki?
  • plaka açılmaz...
  • Araçların plakalarının kapatılması gerekir.
  • Yeterli bir bilgiye sahip olmayan insanımız için bu türde ilanlar aşağıdaki sonuçları doğuruyor.

!!!Gazete haberi!!!

İkinci el araçta birinci sınıf dolandırıcılık

Dolandırıcıların son dönemdeki hedefi, internet üzerinden ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlar. Yaz sezonuyla birlikte ikinci el araba satışları arttı.

Dolandırıcılar da doğal olarak bu alanda faaliyetlerini sıklaştırdı. Her geçen gün, internet üzerinden birçok vatandaş dolandırılıyor. Mağdurlardan Bülent K., internetten beğendiği arabanın sahibi olarak tanıdığı kişinin hesabına 200 TL kaparo yatırdıktan sonra muhatabına bir daha ulaşamadı. 3 bin TL kaparo ödeyen Vahit K. da havaleyi yaptıktan sonra araç sahibini bir daha bulamamış.
    Özellikle son yıllarda ürüne ulaşımda sağladığı kolaylık yüzünden internete kimse 'hayır' diyemiyor. Tüm güzelliklerin yanında internet, yanlış ellerde birçok tatsız olaya da kapı aralıyor. İnternet üzerinden bilgiye ulaşan hacker'lara şimdi dolandırıcılar da eşlik ediyor. 200 TL'sini dolandırıcıya kaptıran mağdur Bülent K., başına gelenleri şöyle özetliyor: "İkinci el otomobil sitelerinde araçlara bakıyordum. Beğendiğim modeldeki arabanın Karabük'teki ilan sahibini aradım. İlan veren kişi; 'arayan çok, 500 TL kaparo yatırın, ben de ilanı çekeyim' dedi. Ben 200 TL kaparo yatırdım. Kaparoyu yatırdıktan sonra ilan sahibini aradım. 'Az olmuş' dedi; ancak kabul etti. Bu, son görüşmemiz oldu. Anlayacağınız, dolandırıldım." K., geçen zaman içinde arabanın gerçek sahibine ulaştığını belirterek, "Arabanın fiyatı 28 bin TL. Oysa kaparo yatırdığım kişi 23 bin TL değer biçmişti." diyor. Diğer mağdur Vahit K. da aynı yöntemle 3 bin TL kaybetmiş. Yüksek lüks model BMW için pazarlık yapmış ve ilan sahibinin belirttiği hesaba 3 bin TL yatırmış. Bir daha ilan sahibinden haber alamamış.

Vatandaş, nasıl dolandırılıyor?

Dolandırıcılar, ikinci el otomobildeki sanal sahtecilik olayını birkaç yöntemle yapıyor. En basit yöntem, bildik sitelerdeki otomobillerin birinden kopyasını çıkartarak, aynı siteye ilan verilmesi yöntemiyle yapılıyor. Diğer yöntem, park halindeki herhangi bir arabanın fotoğrafını çekerek, siteye ilan verilmesi şeklinde yapılıyor. Sahteciler bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra müşteri beklemeye geçiyor.

ZAMAN

quote:

Araç plakalarının internette açık ve görünülebilir olarak kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Milletimizde hala internete karşı aşırı bi güvensizlik var.
  • İnternetten gördüğü(sanal olarak) beğenipte(İncelemeden nasıl beğeniyorsa?) kapora gönderilip dolandırılmanın "plakanın açık olup/olmaması ile" bence hiçbir alakası yok. Bu devirde malı görmeden paramı gönderilir yahu?!

Nasıl olsa trafikte binlerce kişi plakamı görüyor o yüzden internete koyduğum fotolarda plakanın görünmesinin bir sakıncası yok bence; ama plakasını kapatıpta koyanlarada birşey demem, kendi tercihleri...

quote:

Dolandırıcılar, ikinci el otomobildeki sanal sahtecilik olayını birkaç yöntemle yapıyor. En basit yöntem, bildik sitelerdeki otomobillerin birinden kopyasını çıkartarak, aynı siteye ilan verilmesi yöntemiyle yapılıyor. Diğer yöntem, park halindeki herhangi bir arabanın fotoğrafını çekerek, siteye ilan verilmesi şeklinde yapılıyor. Sahteciler bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra müşteri beklemeye geçiyor
  • Plaka kapatılması gerektiğine ben de inanıyorum. 2. elde hırsızlık var arsızlık var sahte plaka düzenleme var. Şeytanın aklına gelmeyecek işler var. Bu işlere nede alet olayım ki.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.