DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
>>>> Hamam Böcegi <<<< OHaaa diyeceginz bilgiler!
221
Cevap
7
Favori
170.202
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> >>>> Hamam Böcegi <<<< OHaaa diyeceginz bilgiler!
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2650 Mesaj
   19 Haziran 2005 11:01:27
   Zed The Rapist adli dostumuza acmis oldugu topic'e istinaden...   DICTYOPTERA familyasından olan bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar .İçinde 35–40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler.Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere dökülebilir.Bir defafada 200 yumurta üretebilirler. ve bir yumurta paketinden 35-40 adet larva(yavru) meydana gelmektedir. yumurtaları 18 gün'de yavru olarak çıkar.Çok hızlı ürerler.Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar,yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri öldükleri anda bile yumurtalarını bırakırlar.Böcek yumurtaları herhangi bir insektisitle ölmemektedir.Bu nedenle ilk ilaçlamada mecut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır.

   Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılam amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.

   Genellikle geceleri aktif olan bu böcekler ışığa karşı hassastırlar.

   Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.

   Bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar.

   Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır.

   Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler.

   Yılda 8-10 defa yumurtlarlar.

   Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir.

   Karınlarının arka tarafindan uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler.

   Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

   Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar.

   Evlerde,ve dışarıda yaşayan Hamamböceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır.Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.

   Hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık(Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır.Bağışıklık geliştirebilmişlerdir.

   Kanları beyazdır.

   Bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler.

   Dünyanin en büyük hamamböceği Güney Amerika'da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat arası uzunluğu da 30 cm civarındadır.

   İskeletleri vücutlarının dışındadır.Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamamböceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.

   Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter.

   Kafası kopmuş bir hamamböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür.Yüzebilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldikları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar.

   Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir..

   Hamamböcekleri hakkında bazı sayılar:

   6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur.

   40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler.

   Hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel olduklari anlamına geliyor.

   Dünya üzerindeki türlerinin sayisi 5000 civarındadır.

   Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çikmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir.

   Ağızları sağa-sola doğru hareket eder.

   Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yaşayabilirler.

   Kalbi basitçe valfli bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de.

   Yavru hamamböcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir.

   Yetişkin erkekler 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler.

   Dünya üzerinde her yerde bulunurlar.

   Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler.

   -32 dereceye kadar dayanabilirler.

   Ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar.

   Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler.

   Dişiler feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler.

   Hamamböceklerinin zor koşullara dayanıklılığını ölçen çalışmalar:

   (Jason L. Maron, Department of Physics, California Institute of Technology)

   Bu deneyler minimum bilimsel kesinlikle yapıldı.Aynı hamamböceğini bir daha kullanma imkanı olmadığından hiç bir kontrol yoktu. Bu da bir referans hamamböceği tanımlamanın gerekliliğini kanıtlıyor. Aslında deneyler özellikle hamamböcekleri üzerinde kurulmamıştı, ancak bir deney yapılırken her yerde olduğu kadar laboratuarlarda da bulunan bir hamamböceği, istemeden de olsa, deneyin bir parçası oldu.

   Sıvı Azotta Dondurma: Öldü.

   Havasız Bırakma: Hava boşaltılırken şiddetle titredi, sonra hareketsiz kaldı. Vakum 10 dakika boyunca uygulandı. Tekrar havaya çıkarıldığında yavaş yavaş canlandı ve 2 dakika sonra normale döndü.

   Maksimum vakum zamanı: belirlenemedi.

   Radyasyon: 40 kW gücünde ve dönen bir anot kaynağından üretilen X-ışınlarına uzun süre maruz kalmış hamamböceklerinin yaşamaya devam ettikleri biliniyor. Kıyaslama için söylemek gerekirse insan vücudunun buna 1 saniye bile maruz kalmasi ölüm nedenidir.Brookhaven Ulusal Laboratuarindaki synchrotronun ürettiği 10 keV X-ışınına maruz kalan bir hamamböceği öldü. Buradaki synchrotron demetinin yoğunluğu dönen bir anot kaynağından üretilen demetin yoğunluğundan yaklaşık 1000 kat büyüktü.Radyasyonda Yaşamını sürdürebileceği en düşük sıcaklık belirlenemedi.

   Havasız maruz kalmanın kesin limiti belirlenemedi.

   12 Molar HCl e Batırılma: 30 saniyede öldü.

   12 Molar NaOH e Batırılma: 30 saniyede öldü.

   Suya Batırılma: Suya batırıldıktan 10 dakika sonra dışarı çıkarılan böcek yaşamaya devam etti.Maksimum suda kalma süresi belirlenemedi.

   20 Atmosfer Hava BasıncıUygulama: Görünür hiçbir etki olmadı.Maksimum basınç belirlenemedi.

   100 Derece Sıcaklıktaki Fırına Koyma: Ölmesi çok uzun sürdü. Termal etkiye maruz kalma sınırı belirlenemedi.

   Ayakkabı ve Taban Arasında Ezilme: Dış iskeleti ezmek için yaklaşık 29.4 N kuvvet gerekti. Bu, ezme noktası olarak biliniyor.

   Santrifüj: Hamamböceğinin maksimum santrifüj kapasitesi belirlenemedi. Ayakkabı ile ezme deneyindeki sonuçtan bir tahmin yapilabilir.

   Sapanla Duvara Atma: Bu deney hamamböceğinin ani yavaşlama travma sinirini ölçecekti ve sonucun ezme noktasından epey büyük çıkması bekleniyordu. Bu deney yapilmadı.

   Mikrodalga:1 dakika boyunca hiçbir etki gözlenmedi.Hamamböceğinin maksimum mikrodalga kapasitesi belirlenemedi.

   Böcek kıran Spreyi: Öldü.

   Patlama: Patlama sirasinda bir M60 tan 1 cm uzakta bulunan bir hamamböceği yaşamaya devam etti.

   Uzatılma Dayanıklılığı: Belirlenemedi.

   Civa: 30 derecedeki civa buharı basıncına uzun süre maruz bırakılan hamamböceğinin yaşayıp yaşayamayacağı belirlenemedi.

   Elektroşok: Bu deneyler yapılmadı.

   NASIL GELİYORLAR ? :

   Göç yoluyla: Hamam böcekleri ve kemirgenler üreme hızına bağlı olarak yaşadıkları ortamları çok kısa sürede istila ederler. Nüfusları arttıkça yaşadıkları ortamdaki gıda, su ve barınacak yer azalmaktadır. Böyle durumlarda bir kısım zararlı göç ederek yeni koloniler oluştururlar.

   Alışveriş Yoluyla:Alışveriş yaptığımız yerler sağlık koşullarına uygun değil ve hamamböceklerini barındırıyorsa buralardan alacağımız herhangi bir ürünle ergin hamamböceği yada yumurtasının yaşadığımız mekanlara gelme olasılığı çok yüksektir.

   Bina Konumundan Kaynaklanan Sebepler: Yaşadığımız binaların mimari yapısı zararlı istilası açısından çok önemlidir. Özellikle bina eski ve bakımsız ise zararlının binaya girişi ve barınmasını kolaylaştıracaktır. Kapı altlarındaki açıklar boruların binaya giriş yerlerindeki çatlak ve yarıklar bu zararlıların binaya girişini kolaylaştırmaktadır.

   Kanalizasyon Sistemi Yoluyla: Hamam böceklerinin yanısıra Fare ve Sıçanlarda daha çok binaya kanalizasyon yoluyla ve kanalizasyon borularında oluşan çatlak ve yarıkların arasından geçerek girerler.Binaya zararlı girişi engellenemiyorsa yapılan mücadelenin etkisi farkedilmeyecektir.Dışardan sürekli giriş olduğu için zararlının ölmediği zannedilecektir.Bu sebeple bu gibi durumlarda öncelikle zararlının gelişi engellenmelidir.
   HAMAM BÖCEĞİ TÜRLERİNDEN ÜLKEMİZDE EN SIK GÖRÜLENLER
   Alman Hamamböceği (BlatellaGermanica)
   Amerikan Hamamböceği (Periplanata Americana)
   Oryantal Hamamböceği (Blatta Orientalis)
   Kahverengi Çizgili Hamamböceği (Supella longipalpa Brown Banded Cockroach)   Alman Hamamböceği (Blatella Germanica)   Biyolojisi
   0.5-1 cm boyunda, kahveregi, en hızlı üreyen hamam böceğidir. Bıraktığı bir pakette 40-48 civarında yumurta vardır. Bir dişi yılda 30.000'i bulan sayıya ulaşabilir, ömrü bir yıldır. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında KALORİFER BÖCEĞİ'de denir. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, Bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerle ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilir. pazar eşyaları ile,sebzelerle veya kolilerler ile bilinmeden taşınmış olur..
   "Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."

   Kontrol Önlemleri Bunların kontrolü zordur,Ferdi mücadele ve market ürünleri ile yapılan kısmi mücadele genellikle başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayba neden olur.ayrıca üreme sayısı artabilir.Etkin mücadele tecrübe, teknik bilgi ve uygun ensektisit ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Kalıcı ensektisiti her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozda atmak gerekir. Gerekirse özel yemleme sistemi (jel) veya mikrokapsül ilaçlar uygulanır. İçeride ve dışarıda üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp bulup yok etmek için profesyonel servise ihtiyaç duyulur. Zira yuvalarına ulaşmakta güçlük çekilir. Mücadelesi dikkat ister kalıcı insektisit uygulanır. Bazen çatılarda kuş yuvaları varsa civarında üreyebilir. Araştırılması gerekir.kesin çözüm için ,20 günlük periyotla en az iki kez ilaçlama gerekir,
   Önerimiz
   Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 30 daireli bir apartmanda 6-7 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.20 gün aralıklarla en az iki kez ilaçlama gereklidir.kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz .
   Otaş gibi profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı ürünler daha sonra da kalıcı ve uzun etkili ilaçlar ile uygulamaları yapılmalıdır   Amerikan Hamamböceği (Periplanata Americana)

   Biyolojisi Erginleri ortalama 2-3 cm boyunda kanatlı kırmızımsı kahve renginde en büyük hamam böceği türüdür. Bütün insanların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar. İçinde 14–16 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler. Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılam amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilir. pazar eşyaları ile,sebzelerle veya kolilerler ile bilinmeden taşınmış olur..Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 30 daireli bir apartmanda 6-7 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.20 gün aralıklarla en az iki kez ilaçlama gereklidir.kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz ."Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Allerjik Reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."
   Kontrol Önlemleri
   Yaşadığı ortam ve yerlerin iyi araştırılması ve profesyonel bir servis tarafından mücadelesi gerekir. Kalıcı etkili ensektisit kullanılır, koli ve malzemeyle de gelebilir, dikkat etmek gerekir.Bunların kontrolü zordur,Ferdi mücadele ve market ürünleri ile yapılan kısmi mücadele genellikle başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayba neden olur.ayrıca üreme sayısı artabilir.Etkin mücadele tecrübe, teknik bilgi ve uygun insektisit ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Kalıcı insektisiti her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozda atmak gerekir. Gerekirse özel yemleme sistemi (jel) veya mikrokapsül ilaçlar uygulanır. İçeride ve dışarıda üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp bulup yok etmek için profesyonel servise ihtiyaç duyulur. Zira yuvalarına ulaşmakta güçlük çekilir. Mücadelesi dikkat ister kalıcı insektisit uygulanır. Bazen çatılarda kuş yuvaları varsa civarında üreyebilir. Araştırılması gerekir.kesin çözüm için ,20 günlük periyotla en az iki kez ilaçlama gerekir,
   Otaş gibi profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı ürünler daha sonra da kalıcı ve uzun etkili ilaçlar ile uygulamaları yapılmalıdır Hamamböcekleri Sayfa Başına Dön


   Oryantal Hamamböceği (Blatta Orientalis)

   Biyolojisi 1–1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renklidir. Erkeklerde iki kahve renkli kanat vardır. Dişiler oval erkekler ise daha ince yapıdadır, halk arasında KARAFATMA olarak da anılırlar. Genelde lağım sistemi, bodrum, depo, bina boşlukları ve daha az olarak ta ev içlerinde yuvalanırlar. Havalar ısınınca komşu binalara kadar her yeri istila ederler, kış aylarında ana yuvalarına çekilirler. Ömrü 6 aydır, her türlü gıda ve organik maddeyi yerler. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, Bilinçsiz amatörce yapılan mücadelelerle ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilir. pazar eşyaları ile,sebzelerle veya kolilerler ile bilinmeden taşınmış olur..Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 30 daireli bir apartmanda 6-7 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.20 gün aralıklarla en az iki kez ilaçlama gereklidir.kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz ."Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Allerjik Reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar".
   Kontrol Önlemleri
   Mücadelesi dikkat ister kalıcı insektisit uygulanır. Bazen çatılarda kuş yuvaları varsa civarında üreyebilir. Araştırılması gerekir.Bunların kontrolü zordur,Ferdi mücadele ve market ürünleri ile yapılan kısmi mücadele genellikle başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayba neden olur.ayrıca üreme sayısı artabilir.Etkin mücadele tecrübe, teknik bilgi ve uygun insektisit ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Kalıcı insektisiti her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozda atmak gerekir. Gerekirse özel yemleme sistemi (jel) veya mikrokapsül ilaçlar uygulanır. İçeride ve dışarıda üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp bulup yok etmek için profesyonel servise ihtiyaç duyulur. Zira yuvalarına ulaşmakta güçlük çekilir. Mücadelesi dikkat ister kalıcı insektisit uygulanır. Bazen çatılarda kuş yuvaları varsa civarında üreyebilir. Araştırılması gerekir.kesin çözüm için ,20 günlük periyotla en az iki kez ilaçlama gerekir,

   Otaş gibi profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı ürünler daha sonra da kalıcı ve uzun etkili ilaçlar ile uygulamaları yapılmalıdır Hamamböcekleri Sayfa Başına Dön


   Kahverengi Çizgili Hamamböceği Supella longipalpa Brown Banded

   Özellikleri

   Boy: 1.50 cm
   Renk: Erkeği açık kahverengi. Dişinin koyu kahverengi kanatları olabilmektedir. Alman hamamböceklerinden kalkanlarının hemen gerisinde, kanatlarının tabanındaki çapraz iki açık çizgi ile ayırt edilirler.

   Davranışları
   Tüm hamamböcekleri gibi, zamanlarını yarık ve çatlaklarda geçirir, karanlık olduğunda yiyecek ve su aramaya çıkarlar. Organik olan her şeyi, hatta kitapların organik yapıştırıcılarını bile yerler.
   Yaşam Alanları
   Genelde evlerde ve konaklama tesislerinde görülürler. Rutubetsiz ortamlara dayanıklı olduklarından, yatak odası, dolap ve kütüphanelerde de yaşarlar.
   Mücadele İpuçları
   Tüm hamamböcekleri yiyecek, su ve barınak ihtiyacı duyarlar. Bunlardan herhangi biri sınırlandırıldığında çoğalmaları engellenmiş olur.
   Otaş gibi profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı ürünler daha sonra da kalıcı ve uzun etkili ilaçlar ile uygulamaları yapılmalıdır   _____________________________

   www.orbitalled.com
  • Yarbay
   5338 Mesaj
   19 Haziran 2005 11:12:14
   çok uzun yaws


   _____________________________

  • Yarbay
   2071 Mesaj
   19 Haziran 2005 11:13:44
   diyelim bari
   OHaaaa


   _____________________________

   denizsiz kentlerin balık kokusuyum ben
   bir parça tuz taşırım ceplerimde
   kâğıttan gemiler yapar ve denizi anlatırım sana martılı sesimle
  • Yüzbaşı
   356 Mesaj
   19 Haziran 2005 11:34:54
   euheuheuh bizim bahçede her tür war mübarek...walla bunnarı en iyi öldürme teknii terlikle güüüüüm die ezmek...bu konuda bir uzmanımdır:)) (çok korkuyom ama ben bu böceklerden yaf)


   _____________________________

  • Teğmen
   171 Mesaj
   19 Haziran 2005 13:36:38
   ULAAN DÜN BUNU ELİME ALDIM OYNADIM İNANAMIYORUM IYYY ANTENLERİ OYNUYODU BÖYLE HASKK


   _____________________________

   Choose Life..
  • Yüzbaşı
   570 Mesaj
   19 Haziran 2005 13:47:35
   iğrenç hayvan


  • Yarbay
   4224 Mesaj
   19 Haziran 2005 14:04:55
   Böcekleri elime alıp oynarım hatta yakından incelerim ama bu hayvanlardan tiksiniyorum

   Evde yakaladığım bir böceğin resmini koyayımda ne tür olduğunu söyleyin
   Bu böceğe aşırı dozda raid uygulanmıştır.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   351 Mesaj
   19 Haziran 2005 14:05:36
   quote:

   Orjinalden alıntı: holywars   Sıvı Azotta Dondurma: Öldü.

   Havasız Bırakma: Hava boşaltılırken şiddetle titredi, sonra hareketsiz kaldı. Vakum 10 dakika boyunca uygulandı. Tekrar havaya çıkarıldığında yavaş yavaş canlandı ve 2 dakika sonra normale döndü.

   100 Derece Sıcaklıktaki Fırına Koyma: Ölmesi çok uzun sürdü. Termal etkiye maruz kalma sınırı belirlenemedi.

   Ayakkabı ve Taban Arasında Ezilme: Dış iskeleti ezmek için yaklaşık 29.4 N kuvvet gerekti. Bu, ezme noktası olarak biliniyor.

   Santrifüj: Hamamböceğinin maksimum santrifüj kapasitesi belirlenemedi. Ayakkabı ile ezme deneyindeki sonuçtan bir tahmin yapilabilir.

   Sapanla Duvara Atma: Bu deney hamamböceğinin ani yavaşlama travma sinirini ölçecekti ve sonucun ezme noktasından epey büyük çıkması bekleniyordu. Bu deney yapilmadı.

   Mikrodalga:1 dakika boyunca hiçbir etki gözlenmedi.Hamamböceğinin maksimum mikrodalga kapasitesi belirlenemedi.

   Böcek kıran Spreyi: Öldü.

   Patlama: Patlama sirasinda bir M60 tan 1 cm uzakta bulunan bir hamamböceği yaşamaya devam etti.

   Uzatılma Dayanıklılığı: Belirlenemedi.

   Civa: 30 derecedeki civa buharı basıncına uzun süre maruz bırakılan hamamböceğinin yaşayıp yaşayamayacağı belirlenemedi.

   Elektroşok: Bu deneyler yapılmadı.


   _____________________________

   Fazla Ciddiye Alma Bu Hayatı...
   Nasıl Olsa İçinden Canlı Çıkamayacaksın...
  • Teğmen
   166 Mesaj
   19 Haziran 2005 14:53:56
   Bu hayvanların bu kadar çok özellikte olması mucize gibi.Ve tiksindirici.Ama bi okadarda Allah(c.c)'nin yüceliğini gösteriyor...


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sedat2222 -- 19 Haziran 2005, 14:55:00 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2074 Mesaj
   19 Haziran 2005 15:01:20
   faruk :

   onlar bit deilmi abi


   _____________________________

   Youtube:Dökümcü Baba
   “Sadece emayesiz saf döküm tava” hakkında oluşturulan, Türkiye'deki "ilk ve tek" web sitesi google:Dökümcübaba
  • Yüzbaşı
   291 Mesaj
   19 Haziran 2005 15:18:46
   OHA


   _____________________________

   Hp Pavillion Dv9780et
   C2D T8300 2.4Ghz Penryn 3Mb Cache İntel GM965 - Nvidia Geforce 8600M GS 500/1000/400 512Mb - 2x2Gb Ddr667 Mhz Ram - 250Gb 5400rpm Sata + 500Gb 5400rpm Sata HDD - 17" WXGA+ BrightView 1440*900 - 8Cell Lityumİyon - Duble Layer Lightscribe Dvd-Rw 8X - 5in1 Card Rader - Biometric Finger Print - Hp Web Cam - Windows Vista Ultimate Tr - HP MOBAUO Mouse
  • Yüzbaşı
   809 Mesaj
   19 Haziran 2005 15:26:57
   "Patlama: Patlama sirasinda bir M60 tan 1 cm uzakta bulunan bir hamamböceği yaşamaya devam etti."
   bu nedir be .. y
   eğer doğru ise yakında askerler hamam böçüğü elbisesi ile savaşa girecek demektir.


   _____________________________

  • Yarbay
   4224 Mesaj
   19 Haziran 2005 15:41:40
   quote:

   Orjinalden alıntı: mcse2k3

   faruk :

   onlar bit deilmi abi


   hangi bit abi Bahsettiğim böcek 1,5-2 cm boylarında


   _____________________________

  • Yarbay
   2295 Mesaj
   19 Haziran 2005 16:24:07
   igrencsınız bööööö


   _____________________________

  • Yarbay
   7120 Mesaj
   19 Haziran 2005 16:27:03
   abi şaka maka ultra dayanıklı hayvanlarmış...özellikle x-ray ışınlarına dayanıklılığına hayran kaldım insan 1 sn. de ölürken bu 40 sn dayanmış...süper bişey...


   _____________________________

   Eski kullanıcı adı: red a!ert
  • Binbaşı
   1030 Mesaj
   19 Haziran 2005 16:28:33
   la bu ne yaa siz gidin böceklere insanların özelliklerini anlatın.. yaşamak için başka yer ararlar ..   _____________________________

  • Yüzbaşı
   384 Mesaj
   19 Haziran 2005 17:23:01
   Hamam böcekleri dünyadaki en dayanıklı hayvan diye biliyorum. Bu kadar savaşlarda kimyasal ve nukleer bombalara bile dayanan tek canlı. Benim allerjim var çok tiksinirim yılda 4 kere eve ilaç yaptırırım. Eğer bir tarafta ölüsünü görürsem kapıcıyı çağırırım alsın diye. Yürürken görürsem evin içinde o yol boyunca hipo dökerim. bide 4-5 ay etkilenip o çizgiye basamam gözümde canlanır. Hastalık işte... Bunun dışında başıma gelen olaylara bakın:

   - Havuz başında havuza atlamak için geri geri yürüdüğümde ayağımın altında bir yumşalkık hissettim suyla birlikte. Hala sağ ayağımı affedemiyorum bu olay 4 sene oldu hala duşta sağ ayağımın altını iyice yıkamaya özen gösteririm...
   - duştan çıktım bornozu aldım kapının arkasına asılıydı. tam giyecem yere hamam böceği düştü can çekişiyor. Öyle bir bağırmışım ki kapıyı kırmaya çalışıp dışarı fırladım. evdekiler de bana doğru koştu düşüp kafamı falan vurduğumu zannetmişler. O günden beri bornoz kullanmam havlum vardır banyonun dışında durur
   - yatakta yatıyorum tv izliyorum ayağımın oradan bir karartı geçti. Yataktan öyle fırladığımı hatırlamıyorum. 2 saat falan böceği aradım gömme dolabın arkasına girdi gecenin bir yarısı dolabı duvardan 3 korumayla söktüm: üst komşu yan komşu kapıcı... Herkes tabii küfür ediyor bana bulduğumda ölmüştü...

   Kader kısmetle ilgili bir olay: 3 saatlik bir film izliyordum arada bir yerde tuvalete gittim. Odamın orda 1 saniyeliğine hamamböceği gördüm ama yakalayamadım tabii o gün salona taşındım. her yere raid falan tabii salondaki kanepenin ayaklarına ilaçlar... Bide benim yatak duvara yan dayalıdır ve üstünde de ayakları olmayan yani duvara vidalanmış içi ansiklopedi dolu yaklaşık 65 cilt!. Sabah kalktığımda o dolap yatağımın üstünde duruyordu. Duvardaki bir sürü çivi kendini bırakmış yatağın üstüne düşmüş dolap.. Gece ses de olmayınca bizimkiler indirdi zannettim. Bizimkiler de benim indirdiğimi gece böcek aradığımı düşünmüşler...Ama inmesi de o kadar zor ki kritik bir nokta olduğu için bir sürü vida tutuyor.

   Bu arada yaş 23 ve erkeğim..
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dealer82 -- 19 Haziran 2005, 17:24:03 >
   _____________________________

   Dealer82:Forumun en sevilmeyen üyesi

   *** elitE member ***
   *DHM*
  • Yarbay
   4224 Mesaj
   19 Haziran 2005 17:45:44
   iyikide ilaçlatıyorsun ha Adamlar her geldiğinde yumurtaları serpiştiriyor galiba.İlçalamana rağmen bizim evdekinden daha çok böcük var sizde


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   753 Mesaj
   19 Haziran 2005 17:59:36
   ne işkenceler çektirmişler hayvanlara ya


   _____________________________

  • Onbaşı
   18 Mesaj
   19 Haziran 2005 18:21:32

   Diğer adı " Kakalak " değilmi bu hayvanların yaa ?   _____________________________

  • Binbaşı
   1108 Mesaj
   19 Haziran 2005 18:32:42
   Hamam böcekleri vücutlarında bulundurdukları bir toksinle asla hastalanmazlarmış, eğer bu insandada mümkün olsaydı virüsel hastalıkların hepsi yokolurdu, NTV de görmüştüm adam hamaböceklerinin tuvalet fırçasından daha temiz olduğunu söylüyordu.

   Nede olsa Hamamda yıkanıyorlar,,


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   384 Mesaj
   19 Haziran 2005 19:54:47

   quote:

   Orjinalden alıntı: faruk

   iyikide ilaçlatıyorsun ha Adamlar her geldiğinde yumurtaları serpiştiriyor galiba.İlçalamana rağmen bizim evdekinden daha çok böcük var sizde


   Ya gelince ölüyo zaten eve de işte ıyyy ölüsü de diriside bir


   _____________________________

   Dealer82:Forumun en sevilmeyen üyesi

   *** elitE member ***
   *DHM*
  • Yüzbaşı
   608 Mesaj
   19 Haziran 2005 20:09:07
   100 Derece Sıcaklıktaki Fırına Koyma: Ölmesi çok uzun sürdü. Termal etkiye maruz kalma sınırı belirlenemedi.
   Buna inanmadım işte, çünkü bu yaratıklar evi istala ettiğinde her yere yumurta bırakmışlardı.Orda büyük şurda küçük, şurda bir tane orda on tane..Kafayı yemek üzereydim peçeteyle almak da imkansız gibiydi üstelik onlarda tiksiniyor ve ürperiyordum.

   Bir gece mutfağa gittiğimde bunlardan birini gördüm yeter hulayn deyip, silah şeklindeki çakmaklar var ya ocağın yanından onu alıp yavaş yavaş yaklaştırdım bir yaktım, kolları bacakları yandı yok oldu, sonra öldü ( aslında kol bacak gitti, hareket etmemesi doğal yaşıyor da olabilir ).

   Şimdi bana piskopat falan demeyin kafayı yemiştim, her yerde görüyordum, en sonunda ilaç ekibi çağırdım dayanamayıp.Ve bu yakma taktiğini de uzun süre uyguladım.Umarım bir daha hiç birini görmem ( böyle dedim ya akşam on tane ıkar )


   _____________________________

  • Çavuş
   55 Mesaj
   19 Haziran 2005 20:30:02
   bizde cok sukur karafatma yok
   ama karıncayla örümcek cok fazla
   oldur oldur bir yerlerden cıkıyorlar
   gene adamı fıtık ediyorlar.bu böcekler
   bi eve yerleşdimi onları ordan yoketmek
   sanırım imkansız


   _____________________________

   Seni "dizi"mde oynatıcam, otur kucağıma.
  • Yüzbaşı
   384 Mesaj
   19 Haziran 2005 20:47:41

   quote:

   Orjinalden alıntı: dcocuk

   100 Derece Sıcaklıktaki Fırına Koyma: Ölmesi çok uzun sürdü. Termal etkiye maruz kalma sınırı belirlenemedi.
   Buna inanmadım işte, çünkü bu yaratıklar evi istala ettiğinde her yere yumurta bırakmışlardı.Orda büyük şurda küçük, şurda bir tane orda on tane..Kafayı yemek üzereydim peçeteyle almak da imkansız gibiydi üstelik onlarda tiksiniyor ve ürperiyordum.

   Bir gece mutfağa gittiğimde bunlardan birini gördüm yeter hulayn deyip, silah şeklindeki çakmaklar var ya ocağın yanından onu alıp yavaş yavaş yaklaştırdım bir yaktım, kolları bacakları yandı yok oldu, sonra öldü ( aslında kol bacak gitti, hareket etmemesi doğal yaşıyor da olabilir ).

   Şimdi bana piskopat falan demeyin kafayı yemiştim, her yerde görüyordum, en sonunda ilaç ekibi çağırdım dayanamayıp.Ve bu yakma taktiğini de uzun süre uyguladım.Umarım bir daha hiç birini görmem ( böyle dedim ya akşam on tane ıkar )


   Ya ben bu kadar gıcık alsam da yakamam walla günah ya. Hem ısı ayrı bişey sıcaklık ayrı bunu unutma


   _____________________________

   Dealer82:Forumun en sevilmeyen üyesi

   *** elitE member ***
   *DHM*
  • Yarbay
   2650 Mesaj
   20 Haziran 2005 01:51:47
   tam iyi okumamis bazi kişiler neden derseniz hamam boceklerinin kafasını kopasaniz bile 1 hafta yasiyorlarmis.. 1 hafta susuz 1 ay ac yemeksiz yasayabşilme kabileyetleri var...

   ölürken bile larvalarını bırakabiliyorlar o yüzden ilaçlama yapnlar normalde bir ilaçlamadan sonra 20 gun soınra tekrar ilaçlama yapılması lazim yoksa tek seferlik ilaçlama bir işe yaramıyor..


   _____________________________

   www.orbitalled.com
  • Kıdemli Yarbay
   2793 Mesaj
   20 Haziran 2005 02:31:24
   100 derecede yaşayabilmeleri normaldir ısı ve ateş farklı şeylerdir.
   ama ne olursa olsun her tür böcekten nefret ederim ama gerçekten mukemmel dizayn etmiş allah ya özelliklerini boşverelimde doğadaki görevi ne acaba allah boşuna yaratmıyor bunların insanı uyuz etmek dışında ne faydaları var doğaya acaba.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selenvirus -- 20 Haziran 2005, 2:34:49 >
   _____________________________

   Dağlıca aslanlarına benden hatıra olsun yazdığım şiir, siz rahat uyuyun biz rahat uyuyoruz, uyuyoruz, uyuyoruz , uyuyoruz....
   Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- MAGAZİN 2- DİZİLER 3 - FUTBOL. UYANIN, UYANDIRIN.

   ATATÜRK'ÜN TÜRK TANIMINI GÖRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. Tarih 18.05.2007 ziyaretçi sayısı 12672 / 19.09.2007 sayı 19180 :))
   "SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM". Allah o emri verenden de gözünü kırpmadan ölüme gidenden de razı olsun.
   Ne Avrupa'dan ne de Arabistan'dan: Atalarım Asya'dan, dinim Allah'tan geldi.
   Sen sevilmeyi hak etmiyorsun çünkü düşmana sığınmadın, takiye yapmadın, sen bop'çu değil Kuvayi Milliyecisin.
   Bu şarkıya bitiyorum ya, tıklayın.
  • Er
   2 Mesaj
   20 Haziran 2005 03:15:38
   quote:

   Orjinalden alıntı: holywars   Sıvı Azotta Dondurma: Öldü.

   Havasız Bırakma: Hava boşaltılırken şiddetle titredi, sonra hareketsiz kaldı. Vakum 10 dakika boyunca uygulandı. Tekrar havaya çıkarıldığında yavaş yavaş canlandı ve 2 dakika sonra normale döndü.

   100 Derece Sıcaklıktaki Fırına Koyma: Ölmesi çok uzun sürdü. Termal etkiye maruz kalma sınırı belirlenemedi.

   Ayakkabı ve Taban Arasında Ezilme: Dış iskeleti ezmek için yaklaşık 29.4 N kuvvet gerekti. Bu, ezme noktası olarak biliniyor.

   Santrifüj: Hamamböceğinin maksimum santrifüj kapasitesi belirlenemedi. Ayakkabı ile ezme deneyindeki sonuçtan bir tahmin yapilabilir.

   Sapanla Duvara Atma: Bu deney hamamböceğinin ani yavaşlama travma sinirini ölçecekti ve sonucun ezme noktasından epey büyük çıkması bekleniyordu. Bu deney yapilmadı.

   Mikrodalga:1 dakika boyunca hiçbir etki gözlenmedi.Hamamböceğinin maksimum mikrodalga kapasitesi belirlenemedi.

   Böcek kıran Spreyi: Öldü.

   Patlama: Patlama sirasinda bir M60 tan 1 cm uzakta bulunan bir hamamböceği yaşamaya devam etti.

   Uzatılma Dayanıklılığı: Belirlenemedi.

   Civa: 30 derecedeki civa buharı basıncına uzun süre maruz bırakılan hamamböceğinin yaşayıp yaşayamayacağı belirlenemedi.

   Elektroşok: Bu deneyler yapılmadı.

   Sadist misiniz kardeşim yaaa?..   _____________________________

   by TetsuJin
  • Yarbay
   2586 Mesaj
   20 Haziran 2005 04:05:43
   gidin oyuncakçıdan minik boncuklu tabancayi alip poposundan 5 cm oteden ateş edin


  • Yüzbaşı
   985 Mesaj
   20 Haziran 2005 09:55:52
   quote:

   Orjinalden alıntı: Usta_AsH

   gidin oyuncakçıdan minik boncuklu tabancayi alip poposundan 5 cm oteden ateş edin

   küçükken denemiştim ve işe yarıyordu. en etkili yöntem. aynı zamanda atıcılığınızı da geliştiriyor


   _____________________________

  • Binbaşı
   1921 Mesaj
   20 Haziran 2005 10:04:54
   ya kardes hakkaten oha ya.lan bu ne bole.bunlardan acaip ubersoldat olurdu:)umarım daha fazla buyumezler.okuyunca urktum valla.


   _____________________________

  • Çavuş
   73 Mesaj
   20 Haziran 2005 10:53:32
   bu ne la.. mübarek böcük değil Gezen türden Virüs.. ufff inşallah pc min içine girmez sonra pc astım hepatit olursa buna çare bulunmaz.... bunalrı toplayıp uzaya göndermek lazım sakıncalı bişiye benziyor...


   _____________________________

   Bir Meyhane Sokağında Bulacaklar Cesedimi,Elimde Resmin Olacak Verirken Son Nefesimi..!
  • Binbaşı
   1649 Mesaj
   20 Haziran 2005 11:08:25

   quote:

   Orjinalden alıntı: holywars

   Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çikmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir.

   Ağızları sağa-sola doğru hareket eder.

   Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yaşayabilirler.

   Kalbi basitçe valfli bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de.

   Yavru hamamböcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir.

   Yetişkin erkekler 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler.

   Dünya üzerinde her yerde bulunurlar.

   Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler.

   -32 dereceye kadar dayanabilirler.

   Ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar.

   Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler.
   Dişiler feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler.
   vay be   _____________________________

  • Onbaşı
   37 Mesaj
   20 Haziran 2005 11:36:26
   bir bilgide benden radyasyondan etkilenmiyorlar!!! bu hayvanların daha büyüğünü düşünemiyorum iyiki cok büyük değiller


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   394 Mesaj
   20 Haziran 2005 11:45:11
   baba sen ne yapmışsın yaaa ben bunların üstüne basıp öldürüyorum


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocosgun -- 20 Haziran 2005, 11:45:52 >
   _____________________________

   ...İNSANI BİLGE YAPAN PAYLAŞTIĞI BİLGİDİR...
  • Yüzbaşı
   857 Mesaj
   20 Haziran 2005 16:21:51
   Çok takdirimi kazandı bu böcük . Artık öldürmeden önce bir daha düşüneceğim


   _____________________________

  • Çavuş
   73 Mesaj
   20 Haziran 2005 17:22:34

   quote:

   Orjinalden alıntı: Punisher

   Çok takdirimi kazandı bu böcük . Artık öldürmeden önce bir daha düşüneceğim


   Bence fazla düşünme hemen imha et. sonra ordusunu toplayıp sana hucum ederse senin kadar düşünmez seni ok etmek için....


   _____________________________

   Bir Meyhane Sokağında Bulacaklar Cesedimi,Elimde Resmin Olacak Verirken Son Nefesimi..!
  • Yarbay
   3383 Mesaj
   20 Haziran 2005 18:14:07

   quote:

   Orjinalden alıntı: dealer82

   Hamam böcekleri dünyadaki en dayanıklı hayvan diye biliyorum. Bu kadar savaşlarda kimyasal ve nukleer bombalara bile dayanan tek canlı. Benim allerjim var çok tiksinirim yılda 4 kere eve ilaç yaptırırım. Eğer bir tarafta ölüsünü görürsem kapıcıyı çağırırım alsın diye. Yürürken görürsem evin içinde o yol boyunca hipo dökerim. bide 4-5 ay etkilenip o çizgiye basamam gözümde canlanır. Hastalık işte... Bunun dışında başıma gelen olaylara bakın:

   - Havuz başında havuza atlamak için geri geri yürüdüğümde ayağımın altında bir yumşalkık hissettim suyla birlikte. Hala sağ ayağımı affedemiyorum bu olay 4 sene oldu hala duşta sağ ayağımın altını iyice yıkamaya özen gösteririm...
   - duştan çıktım bornozu aldım kapının arkasına asılıydı. tam giyecem yere hamam böceği düştü can çekişiyor. Öyle bir bağırmışım ki kapıyı kırmaya çalışıp dışarı fırladım. evdekiler de bana doğru koştu düşüp kafamı falan vurduğumu zannetmişler. O günden beri bornoz kullanmam havlum vardır banyonun dışında durur
   - yatakta yatıyorum tv izliyorum ayağımın oradan bir karartı geçti. Yataktan öyle fırladığımı hatırlamıyorum. 2 saat falan böceği aradım gömme dolabın arkasına girdi gecenin bir yarısı dolabı duvardan 3 korumayla söktüm: üst komşu yan komşu kapıcı... Herkes tabii küfür ediyor bana bulduğumda ölmüştü...

   Kader kısmetle ilgili bir olay: 3 saatlik bir film izliyordum arada bir yerde tuvalete gittim. Odamın orda 1 saniyeliğine hamamböceği gördüm ama yakalayamadım tabii o gün salona taşındım. her yere raid falan tabii salondaki kanepenin ayaklarına ilaçlar... Bide benim yatak duvara yan dayalıdır ve üstünde de ayakları olmayan yani duvara vidalanmış içi ansiklopedi dolu yaklaşık 65 cilt!. Sabah kalktığımda o dolap yatağımın üstünde duruyordu. Duvardaki bir sürü çivi kendini bırakmış yatağın üstüne düşmüş dolap.. Gece ses de olmayınca bizimkiler indirdi zannettim. Bizimkiler de benim indirdiğimi gece böcek aradığımı düşünmüşler...Ama inmesi de o kadar zor ki kritik bir nokta olduğu için bir sürü vida tutuyor.

   Bu arada yaş 23 ve erkeğim..   Bak sevmediğin böcek hayatını kurtarmış...

   Bu arada ne koruması bunlar gece gece?


   _____________________________

   hmm
  • Yarbay
   3440 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:03:34
   valla sonuna kadar okudum , çünkü ileride dünyayı yok edebilecek tek canlı hamamböceği olacağına inanıyorum =)

   o boyuttayken bu kadar dayanıklıysalar , bizim boyutumuzda olsalardı ne olurdu acaba ?

   nükleer bombaylada yok edilmezler


   _____________________________

   LOL TR : Gundam Exia
  • Yüzbaşı
   317 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:18:22

   quote:

   Orjinalden alıntı: holywars


   Elektroşok: Bu deneyler yapılmadı.   Yanlış..ölmüyo meret...

   Ama kısa devre yapınca üzerinde mort oluyo delikanlı,test edildi

   Feci kokuyo ama...

   Günah ama küçüktüm ben daha küçücük   _____________________________

   From each according to his ability, to each according to his need.

   STAND BY
  • Yarbay
   3440 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:20:42
   quote:

   Orjinalden alıntı: M A R E Ş A L   Alıntıları Göster   Yanlış..ölmüyo meret...

   Ama kısa devre yapınca üzerinde mort oluyo delikanlı,test edildi

   Feci kokuyo ama...

   Günah ama küçüktüm ben daha küçücük   olsun cehenneme gideceksin zuahahha


   _____________________________

   LOL TR : Gundam Exia
  • Binbaşı
   1839 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:22:56
   "Kafası kopmuş bir hamamböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür."

   Desene Süpermen halt etmişş


   _____________________________

   I'm too Old for This Stuff...
  • Teğmen
   107 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:29:26
   ya iğrenç ya   _____________________________

   100YIL
  • Yarbay
   3440 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:35:22
   quote:

   Orjinalden alıntı: gülen_kız

   ya iğrenç ya   ayyyyyyyyy iğreeeeeeeeençççççççççççççç
   _____________________________

   LOL TR : Gundam Exia
  • Yüzbaşı
   317 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:42:47

   quote:

   Orjinalden alıntı: KageBunshinNoJutsu


   Alıntıları Göster   ayyyyyyyyy iğreeeeeeeeençççççççççççççç
   Bu böceğin çorbasını içeceksin,1 ila 1,4 kilo hamamböceğine 2 lt su ayarında..Koyu kuvamlı olacak,ağzım sulandı bea offffffffffffff   _____________________________

   From each according to his ability, to each according to his need.

   STAND BY
  • Yarbay
   3440 Mesaj
   18 Nisan 2006 11:44:07
   quote:

   Orjinalden alıntı: faruk

   Böcekleri elime alıp oynarım hatta yakından incelerim ama bu hayvanlardan tiksiniyorum

   Evde yakaladığım bir böceğin resmini koyayımda ne tür olduğunu söyleyin
   Bu böceğe aşırı dozda raid uygulanmıştır.


   bunlar harbiden bite benziyor

   bitli faruk

   uehuehueyh


   _____________________________

   LOL TR : Gundam Exia
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   18 Nisan 2006 12:09:37
   Bitveren Bunlarr yaaa


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   356 Mesaj
   18 Nisan 2006 14:31:25
   Aga bu böcükler harbi manyak ya. Bi seferinde küçükken walkmanla ROCK dinliyordum. Hışır hışır sesler gelmeye başladı kulağıma. Müziği çok yüksek sesle dinlerim. Acaba kaset mi saracak ya da walkman mi bozuluyo diye aleti kapattım. Baktım ses devam ediyor ve mutfaktan geliyor. Böle "hışır hışır" bi ses.

   Ne oluyor diye mutfağa gittiğimde bir de baktım ki bi manga hamamböceği girmişler mutfağa içine çöpleri koyduğumuz naylon torbayı afiyetle kemiriyorlar. Çıkan ses müziği bile bastırıyor. "Hastrin lan" deyip içeri dalmamla vın oldular tabi. O zamandan beri çöpleri plastik çöp kovasına koyup kapağını kapatıyorum. (Ula ya plastik kovayı da kemirirlerse bunlar?)


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   448 Mesaj
   18 Nisan 2006 15:03:01
   mübarek böcek degil terminator
   one öyle radyasyon dan etkilenmiyor. 100 derece ısıya dayanıyor. 10dk suyun altında kalabiliyor. gecede 4.5 km yol alabiliyor.
   bu böcüklerden iyi asker olur egitecen verecen eline bi silah önüne geleni yıgar valla


  • Yarbay
   4142 Mesaj
   18 Nisan 2006 16:07:02
   Hamam Böceklerinden NEFRET EDİYORUUUUUUUUUUUUUUUUUM!


   _____________________________

   AMD FX 8350 @ 4.0Ghz - ASUS M5A97 R2.0 - GSkill 12 GB DDR3 1333Mhz
   ZOTAC GTX 670 4GB DDR5 256Bit - HITACHI 500GB 7200Rpm - Casper 20" LCD

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   18 Nisan 2006 16:14:09
   abi sheltoxla ölen böcek radyasyonla ölmemiş ya ona koptum yawww


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   576 Mesaj
   18 Nisan 2006 16:16:32
   hamam böceğinin üstünde tepin.bak bakalım ne kadar dayanıklıymış


   _____________________________

  • Kıdemli Yarbay
   2793 Mesaj
   18 Nisan 2006 16:16:59
   Bu konudaki kullanıcılar: hamza3_gs, halilgulen, BatuhanK, Özgürlük_Rüzgarı, soldier., Millennium, serhat_h_fb, TuXedo, KoMiKaZe
   _____________________________

   Dağlıca aslanlarına benden hatıra olsun yazdığım şiir, siz rahat uyuyun biz rahat uyuyoruz, uyuyoruz, uyuyoruz , uyuyoruz....
   Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- MAGAZİN 2- DİZİLER 3 - FUTBOL. UYANIN, UYANDIRIN.

   ATATÜRK'ÜN TÜRK TANIMINI GÖRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. Tarih 18.05.2007 ziyaretçi sayısı 12672 / 19.09.2007 sayı 19180 :))
   "SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM". Allah o emri verenden de gözünü kırpmadan ölüme gidenden de razı olsun.
   Ne Avrupa'dan ne de Arabistan'dan: Atalarım Asya'dan, dinim Allah'tan geldi.
   Sen sevilmeyi hak etmiyorsun çünkü düşmana sığınmadın, takiye yapmadın, sen bop'çu değil Kuvayi Milliyecisin.
   Bu şarkıya bitiyorum ya, tıklayın.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   18 Nisan 2006 17:26:16
   @: Bu bölümde bayağı mesaj almış bir de bilimsel mesajlar alması için güzel bulduğum bu konuyu kültür bilime alıyorum.

   İyi günler.


   _____________________________

   Forum, medenice söyleneni dinlemek, karşıt fikre saygı duyup, bilgi ve yorum sunma sanat ve ortamıdır.
   Bunun aksini yapanlar çağdışı kalmaya mahkumdur.
   Hare Krişna Hare Krişna *** Hare Rama Hare Rama
   Krişna Krişna Hare Hare *** Rama Rama Hare Hare
  • Binbaşı
   1524 Mesaj
   18 Nisan 2006 17:36:35

   quote:

   Orjinalden alıntı: Hare Rama

   @: Bu bölümde bayağı mesaj almış bir de bilimsel mesajlar alması için güzel bulduğum bu konuyu kültür bilime alıyorum.

   İyi günler.


   Peki, ilk bilimsel mesaj benden;

   İĞREEEENÇÇÇÇÇ.............


   _____________________________

  • Yarbay
   3405 Mesaj
   18 Nisan 2006 17:51:10
   iğrenç olur mu ya süper dizayn var hayvanda. bu hayvan bu kadar özelliklere sahipse bir sırrı olması gerek. ben zaten oldum olası böceklere karşı bir sempati duyarım. şimdi bu hamamböceklerindeki bunca özellik muhakkak bir sebebe dayalıdır diye düşünüyorum ama ne ??? ortamı temizlemek olabilir mi? belki kırıntılarla birlikte virüs bakteri mikrop ne bulurlarsa yiyorlardır kimbilir? doğal dezenfektan olmasın bu hayvanlar?


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C4 -- 18 Nisan 2006; 17:51:56 >
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   18 Nisan 2006 18:20:02
   kafası koptuğunda 1 hafta yaşıyomuş buda var...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   575 Mesaj
   18 Nisan 2006 18:38:54
   topiği okuyunca ister istemez kaşınmaya başladım...


   _____________________________

   güneşten kaçan insanların güneşi sevmesi gibi bazen...
  • Yarbay
   2300 Mesaj
   18 Nisan 2006 18:44:45

   quote:

   Orjinalden alıntı: holywars

   Kalbi ....böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de.   İlginç...
   Teşekkürler.


   _____________________________


   Nuh Baba

   -------------------
   Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   18 Nisan 2006 18:49:15
   quote:

   Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamamböceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.


   Biz kücükken bunları yakalardık yüzükoyun yatırırdık sonra mercekle güneşin önünde kararıncaya kadar yakardık


   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> >>>> Hamam Böcegi <<<< OHaaa diyeceginz bilgiler!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.