Şimdi Ara

Toner dolumu ile ilgili herşey (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.207
Cevap
32
Favori
299.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Nibubai

quote:

Orijinalden alıntı: cool111

temizleme sıvısıyla temizlendiğinde düzelebilir büyük ihtimalle. fakat yedekte bulunsun diye alabilirsiniz. drumun bulunduğu yerdeki bıçağıda temizlemenizi tavsiye ederim bazen tozdan dolayı tortu oluşabiliyor.

Öncellikle cevaplarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim..
    Tavsiyeniz üzerine microer den temizleme solüsyonu ısmarladım. Yanında da ne olur olmaz diye drum ve roller ile uğraşmıyayım diye muadil toner de ısmarladım.
    Temizleyip ilk denememi öyle yapacağım olmazsa muadili kullanacağım.

Yalnız aklıma takılan bişey var. Elimdeki orjinal toneri (ml1710 yazıcı ise xerox3121) daha önce kardeşim. yandaki tıpasını çıkararak içine toner doldurmuştu. Bu ilk dolum ile bir süre kullandım. Sonra silik yazınca ve drumın üzerine yapışan tozlar nedeniyle baskı kalitesi düşünce; yukarda yazdığım gibi caria toner ve caria drum alarak toner dolumunu kendim yaptım. Bu noktada ilk başta dikkat etmediğim önemsemediğim bir şey oldu: Dolum için toneri ilk açtığımda içinin toner tozu ile dolu olduğunu görmüştüm. İşte yukardaki işlemleride sonradan yaptım ama aklımın bir köşesinde

acaba yazıcıda bir problem olabilir mi?

diye gelmiyor değil... Bunun yanısıra;

microer bilişimden gelecek bu muadil kalitelimi, yazıcımı bu tonerler test edebilirmiyim ve ilerde dolumda problem çıkarırmı? Sonuç olarak siz tavsiye edermisiniz?

Sizi gerçekten çok meşgul ettiğimi biliyorum. Ama cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

Tonerde ve yazıcıda da bir şey yokmuş. tonerin kenarından çok az toz döküldüğünü fark ettim bugün, tekrar açmakta sakınca görmedim. nasıl olsa yedek muadil ısmarlamıştım. yalnız bu sefer acele etmedim toneri sökerken. toner tozu mag rolleri sabitleyen kenardaki küçük plastik parçayı yerine oturtmadığım için dökülüyormuş. bu parçanın üzerinde meğer iki tane küçük tırnak varmış izlediğim video da sadece bir tanesine dikkat etmişim. parçaları pamuk ve saf su ile silip kuruladım. drum zarar görmesin diye hızla söktükten sonra temizlik esnasında montaja kadar mikro fiber bezin arasında ışıktan korudum... Yalnız pudra tozunu unuttum bu sefer onu sonradan drum üzerine serpiştirdim. Çıktı eskiye göre hiç fena değil; ama temizlik esnasında şu mag rollerin kenarlarının biraz yıprandığını fark ettim. baskıda da en dış kenarda hafif iz yapıyor. artık bi daha ki sefere onu da değiştiririm.
  • toner tozunu süpürmek için bir bilgisi ya da fikri olan var mı? normal elektrik süpürgesiyle çekiyordum ben ama çektiğini direk dışarı atıyor makina. Hiç torbaymış filtreymiş sallamıyor bu toner tozu çok ince. Solumak da tehlikeli. nasıl çözebiliriz bu sorunu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tellyser

forumda sizlerin önerdiği yazıcılardan ikisi arasında kaldım. Eşim öğretmen olduğundan evde bol miktarda çıktı almamız gerekecek. Modeller ise HP p1102 ve Brother 2040.
    Şu an brother'ın bu modelini bulmak biraz zor olsa da satan firmalara rastladım. Çok miktarda baskı alınacağından baskı maliyetleri önemli bizim için. Bu durumda genelde brother 2040 modelini öneriyorsunuz ama onun da 3 dolumdan sonra hem tonerin hem de drum'un değişmesi gerektiğini ayrıca gerek tozu gerek de parçalarının HP'ye göre daha pahalı olduğunu söylüyorsunuz. (ayrıca biraz eski bir model olduğundan ilerde yedek parça sorunu olur mu bilemiyorum) Ama 2500 sayfalık dolu tonerle gelmesi büyük bir artı. Hp'de ise parça ve toz fiyatları uygun olsa da 700 sayfalık demo tonerle gelmesi ve ilk dolumu demo yerine yeni bir muadil tonere yapmamız gerektiğinden daha ilk dolumda ek bir maliyeti var (değiştirmezsek de olur ama 700 sayfa kapasitesi çok az) Evet iki yazıcının artıları eksileri bunlar. Sizce bu iki yazıcıdan hangisini satın almalıyım. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

bahsettiğiniz modellerden hp 1102 hakkında bilgim yok ancak 4 tane lazer yazıcı kullanıyorum içlerinde hp de var toner dolumu ve kullanım kolaylığı açısından kesinlikle brother hl 2040 ı tavsiye ederim.yedek parça açısından hp nin daha makul olduğunu düsünmekte haklısınız çünkü parçaları rahatlıkla bulunabiliyor ancak ben brother da su an 15000 ninci baskıdayım ve ilk günkü gibi tertemiz cekiyor.brother da kullanılan parcalar cok daha basit dolayısıyla kolay kolay bozulmuyor.ancak hp de 2-3 parçayı değistirtmek zorunda kaldım bu da 200-250 civarında masraf tuttu.brother ın ise en fazla toner kitini degistirirsiniz ki makine bulunmasa bile yedek parçaları uzun süre piyasada bulunabiliyor o da su an 100-150 tl arası bi fiyatta.kaldıki eğer brotherın drumını değistirmeyi becerebilirseniz (su anda ben 2.drumı kullanıyorum) ve manyetik merdanesini temizlerseniz toner kitini de almanıza gerek yok sadece drumla (o da 30 tl civarı) makineyi uzun yıllar rahatlıkla kullanırsınız.eğer makineyi alırsanız ve yardıma ihtiyacınız olursa (toner dolumu ve reseti zaten cok basit bir cok sitede videolu anlatımı mevcut) drum ünitesini nasıl acıcagınız konusunda yardımcı olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metintezcan

toner tozunu süpürmek için bir bilgisi ya da fikri olan var mı? normal elektrik süpürgesiyle çekiyordum ben ama çektiğini direk dışarı atıyor makina. Hiç torbaymış filtreymiş sallamıyor bu toner tozu çok ince. Solumak da tehlikeli. nasıl çözebiliriz bu sorunu?

hocam toner doldurmakla ugrasıyorsanız kesinlikle profesyonel bi maske edinin kendinize.bahsettiğim uyduruk tıbbi maskelerden değil (onlar görüntüden başka işe yaramıyor)boya,kimyasal vs işlerde kullanılan filtreli profesyonel maskeler.tekzen,koçtaş türü yapı marketlerden 60-70tl ye bulabilirsiniz.günde 3-5 sayfa cıktı alan bi kullanıcıysanız zaten bu işe hiç bulasmayın ama yok ben cok cıktı alıyorum baskı maliyetim fazla diyorsanız 2 dolum parasını da maskeye ayırın zira kanser olmaktan iyidir.ayrıca toner tozunu cektiricem diye ugrasmayın( makineyi bozarsınız) açık havada veya kullanılmayan bodrum gibi bir yerde üfletin.tabii maskenizi takarak.zaten bircok toner markasında atık toz haznesi bulunmadığı için dolumdan sonra çıktıda kararmalar yapıyor onu engellemek için de hava tabancası şart.son öneri:dolumu kesinlikle evinizde yapmayın çünkü bahsettiğiniz gibi bu toner partikülleri cok küçük(0.2 mikron sanırım)ve havada saatlerce asılı kalıyor dolayısıyla evde çoluğunuz çocugunuz aileniz soluyup zarar görebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: leventcakir

quote:

toner tozunu süpürmek için bir bilgisi ya da fikri olan var mı? normal elektrik süpürgesiyle çekiyordum ben ama çektiğini direk dışarı atıyor makina. Hiç torbaymış filtreymiş sallamıyor bu toner tozu çok ince. Solumak da tehlikeli. nasıl çözebiliriz bu sorunu?

hocam toner doldurmakla ugrasıyorsanız kesinlikle profesyonel bi maske edinin kendinize.bahsettiğim uyduruk tıbbi maskelerden değil (onlar görüntüden başka işe yaramıyor)boya,kimyasal vs işlerde kullanılan filtreli profesyonel maskeler.tekzen,koçtaş türü yapı marketlerden 60-70tl ye bulabilirsiniz.günde 3-5 sayfa cıktı alan bi kullanıcıysanız zaten bu işe hiç bulasmayın ama yok ben cok cıktı alıyorum baskı maliyetim fazla diyorsanız 2 dolum parasını da maskeye ayırın zira kanser olmaktan iyidir.ayrıca toner tozunu cektiricem diye ugrasmayın( makineyi bozarsınız) açık havada veya kullanılmayan bodrum gibi bir yerde üfletin.tabii maskenizi takarak.zaten bircok toner markasında atık toz haznesi bulunmadığı için dolumdan sonra çıktıda kararmalar yapıyor onu engellemek için de hava tabancası şart.son öneri:dolumu kesinlikle evinizde yapmayın çünkü bahsettiğiniz gibi bu toner partikülleri cok küçük(0.2 mikron sanırım)ve havada saatlerce asılı kalıyor dolayısıyla evde çoluğunuz çocugunuz aileniz soluyup zarar görebilir.

hocam sen ne yaptın öyle!...
    tamam toner tozu zararlı ama buna radyoaktif madde muamelesi biraz fazla değil mi?
    bak koçtaşta süper bir maske var
    http://www.koctas.com.tr/U/Draeger-FFP2-V-Toz-Maskesi/-/58937?R=211
    bide yanında su filtreli bir süpürge makinası olsun bitsin
    burada önemli olan ne kadar toza maruz kaldığın
    kırk yılın başında bir toner dolduracağız değil mi ama...
    bakarsan arsenikte en zehirli madde; portakalın kabuğunda hatta anne sütünde de var ama dozu düşük olduğu için öyle zarar felan vermez.
    bu da aynı hesap tozdan sakınacaksın fazla haşır neşir olmayacaksın. ama öle yanaşma yaklaşma felan ne demek? o zaman bu topiğe yazı yazanların yarısı kanser diğer yarısı da kanser adayı olacak. alala...
  • Merhabalar;

Canon MF 8050 hakkında deneyimi olan var mı acaba? Renkli bir yazıcı ihtiyacım var ve bu ürün bana cazip geldi. İnternette gördüğüm kadarı ile toner dolumunda herhangi bir sorun yokmuş. Bu yazıcı için ortalama 1000 TL ödeyeceğim. Bu fiyat aralığında sizin önerebileceğiniz bir renkli laze yazıcı var mı? Tabii öneri derken, drum toner çip gibi maliyerlerde göz önünde bulundurulursa daha iyi olur. Benim araştırmalarım sonucu Canon 8050 iyi bir seçim gibi geldi.

Şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

quote:

quote:

tamam toner tozu zararlı ama buna radyoaktif madde muamelesi biraz fazla değil mi?
    bakarsan arsenikte en zehirli madde; portakalın kabuğunda hatta anne sütünde de var ama dozu düşük olduğu için öyle zarar felan vermez.
    bu da aynı hesap tozdan sakınacaksın fazla haşır neşir olmayacaksın. ama öle yanaşma yaklaşma felan ne demek? o zaman bu topiğe yazı yazanların yarısı kanser diğer yarısı da kanser adayı olacak. alala...

sevgili kardesim
    mesele sadece toner tozu olsa söylediğinde haklı olabilirsin.ancak etrafında o kadar fazla kanserojen madde varki (yediğin domateste bile)hepsini birlestirdiğinde oldukça fazla risk yapıyor. bu toner tozu mevzusunu almanyada bi üniversite arastırmıs ve adamlar görmüşki bu nesne yüksek derecede akciğere yapışkan ve oldukça da kanserojen bi madde.benim o yazıda anlatmak istediğim bundan korunmak bu kadar basitken kendinizi 50-60 tl için riske atmamanızdı.bunlar sana paranoyakça gelebilir ama emin ol işin içinde olan biri olarak söylüyorum son on yılda kanser vakalarındaki artış oranını bilsen aklın şaşar.yani senin anlayacağın kanser olmak eskisi kadar zor diil artık.hulasa edersek tabiiki bu soylediklerimi dikkate alıp almamak sizlerin tasarrufunda olan bişey maksat bilgi paylaşmak.bol o2 li günler dileğimle..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

sevgili kardesim
    mesele sadece toner tozu olsa söylediğinde haklı olabilirsin.ancak etrafında o kadar fazla kanserojen madde varki (yediğin domateste bile)hepsini birlestirdiğinde oldukça fazla risk yapıyor. bu toner tozu mevzusunu almanyada bi üniversite arastırmıs ve adamlar görmüşki bu nesne yüksek derecede akciğere yapışkan ve oldukça da kanserojen bi madde.benim o yazıda anlatmak istediğim bundan korunmak bu kadar basitken kendinizi 50-60 tl için riske atmamanızdı.bunlar sana paranoyakça gelebilir ama emin ol işin içinde olan biri olarak söylüyorum son on yılda kanser vakalarındaki artış oranını bilsen aklın şaşar.yani senin anlayacağın kanser olmak eskisi kadar zor diil artık.hulasa edersek tabiiki bu soylediklerimi dikkate alıp almamak sizlerin tasarrufunda olan bişey maksat bilgi paylaşmak.bol o2 li günler dileğimle..

İşin içinden biri olarak söylediğin için diyorum ki; sevgili kardeşim, elbette kendi hesabına haklılık payın var. ve yine kanserin kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki ölüm nedeni olduğunu da biliyorum. Üstelik ben sözünü ettiğin tehlikeyi yadsımadan, alınabilecek tedbirler hakkında bilgi de verdim. Yoksa bu topikte "bu işten uzak durun!" demek; kişisel kanaatimce dışardan objektif bakan biri için uygun olmasa gerek...
  • merhabalar. hp m1217 modeli laserjet printer aldım. 600 sayfa sonra demo toner bitti. sonra bir dolum firmasına demo toneri verip 30 liraya dolu ve orjinal kasa toner aldım. fakat çok silik yazıyor. alırkende tahmin etmiştim fakat demo kasayı verip orjinal 1600 sayfa yazan kasayı almak daha önemliydi benim için. tonerin içini açıp her yerini temizledim fakat sorun devam ediyor. yazılar silik ve yazdırdığım yazılar gölgeli gibi çıkıyor. sorun drumdamı sizce ? bir firmadan drum siparişi verdim yarın öbürgün gelince denicem fakat yinede sormak istedim. teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogulcanozugenc

merhabalar. hp m1217 modeli laserjet printer aldım. 600 sayfa sonra demo toner bitti. sonra bir dolum firmasına demo toneri verip 30 liraya dolu ve orjinal kasa toner aldım. fakat çok silik yazıyor. alırkende tahmin etmiştim fakat demo kasayı verip orjinal 1600 sayfa yazan kasayı almak daha önemliydi benim için. tonerin içini açıp her yerini temizledim fakat sorun devam ediyor. yazılar silik ve yazdırdığım yazılar gölgeli gibi çıkıyor. sorun drumdamı sizce ? bir firmadan drum siparişi verdim yarın öbürgün gelince denicem fakat yinede sormak istedim. teşekkürler.

Paranız okadar değersizmi ? Alırsınız bir çıktı götürür aldığınız yere gösterir telafi etmesini istersiniz neden hala drum vs isteyerek masraf ediyorsunuz ? verdiğiniz paranın hakkı olan kullanım miktarı bitince de doldurur kullanırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omeryucee

quote:

Orijinalden alıntı: ogulcanozugenc

merhabalar. hp m1217 modeli laserjet printer aldım. 600 sayfa sonra demo toner bitti. sonra bir dolum firmasına demo toneri verip 30 liraya dolu ve orjinal kasa toner aldım. fakat çok silik yazıyor. alırkende tahmin etmiştim fakat demo kasayı verip orjinal 1600 sayfa yazan kasayı almak daha önemliydi benim için. tonerin içini açıp her yerini temizledim fakat sorun devam ediyor. yazılar silik ve yazdırdığım yazılar gölgeli gibi çıkıyor. sorun drumdamı sizce ? bir firmadan drum siparişi verdim yarın öbürgün gelince denicem fakat yinede sormak istedim. teşekkürler.

Paranız okadar değersizmi ? Alırsınız bir çıktı götürür aldığınız yere gösterir telafi etmesini istersiniz neden hala drum vs isteyerek masraf ediyorsunuz ? verdiğiniz paranın hakkı olan kullanım miktarı bitince de doldurur kullanırsınız.

Cevap için teşekkürler. Yok hocam param tabikide değerli zaten götürücem aldığım yere fakat bana acil olarak bir çözüm gerektiği için 10 liraya drum siparişi verdim. Aldığım yere 1 hafta sonra gidebilicem. Yeni drumla sorun çıkmaz diye düşünüyorum fakat çıkarsa geri götürücem toneri. Birde zaten bundan sonra kendim doldurmaya karar verdiğim için aldığım drum boşa gitmeyecek ilerde lazım olacak.

edit : drum değişiminden sonra sorunsuz yazdırıyorum. iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogulcanozugenc -- 31 Aralık 2011; 17:51:37 >
  • samsung 1675 toner olumu hakkında bilgi verirmisiniz ustalar.iyi akşamlar bu arada...
  • SN cool111 hocam çok fonksiyonlu çipsiz kolay doldurulabilen lazer yazıcı tavsiyesinde bulunurmusunuz. tavsiyeniz birden çok olcaksa eğer bunları öneri sırasına koyarmısınız
  • bende renkli bir lazer almayıu düşünüyorum çok çıktı alan biri değilim ama uzun vade de kullanmak istiyorum
    sizce bu nasıl http://www.vatanbilgisayar.com/Lazer%20Yazıcı/samsung-clp325-clp-325-renkli-lazer-yazici/productdetails.aspx?I_ID=48876
    yada bu

http://www.vatanbilgisayar.com/Lazer%20Yazıcı/hp-ce913a-laserjet-cp1025-renkli-yazici/productdetails.aspx?I_ID=51533
    bunlardan hangisi iyidir bunlara kendimiz dolum yapma imkanımız varmıdır veya bu tarz başka renkli ne önerirsizin
  • benim de evimde Canon LBP 6000 yazıcı var. 500 civarı sayfa aldım ve bitmesine az kaldı.
    yazıcıyı 147 tl ye satın aldım. orjinal toneri 150tl civarına bulunabiliyor. muadil toneri 60-70 tl.
    ayrıca doldurulabilen tonerler de 60 70 tl civarı, ve toner üzerinde 2 adet tıpa yerleştirilmiş olarak geliyor:http://www.dailymotion.com/video/xhyykm_dolan-tonerli-canon-lbp-6000-tanitim-videosu_tech
    Şimdi size can alıcı bir sorum olacak:
    demo toner üzerinde bir chip var.
    1.) bu chipin çalışma mantığı nedir? çıktı sayısına göremi işlevini yitiriyor? (demo toner 700 sayfalık, 700. çıktıda otomatik olarak mı chip yanar?) yoksa toner içindeki toz bitmek üzereyken mi devre dışı kalıyor?
    2.) YANİ BEN CHİP YANMADAN, TOZ BİTMEDEN TONERİ DELİP toz DOLDURSAM KULLANABİLİR MİYİM? YOKSA İLLAKİ O CHİP YANACAK MI?

3.) İLLA Kİ YANACAKSA DA, chipin üzerindeki iki sarı levhacıklara bir direnç lehimlesem eski işlevine döner mi?

ya da hiç uğraşma al bi dolum toneri doldur doldur kullan mı dersiniz? :)

fikirlerinizi bekliyorum...
  • 0652 nolu toner dolabiliyor mu?
  • xerox 3121 yazıcım var. toneri doldurmak istiyorum . toner tozu siparis ettim.
    daha once hic toner doldurmadım.
    bu yazıcının tonerinde sigorta varmıs galıba. ne ise yarıyor bu sigorta bilen var mı?
  • merhaba arkadaşlar buradaki değerli üyelerin tavsiyesiyle xerox 3117 aldım master için gerekli olan kitaplarımı basmıştım .bir müddet sonra çizikler oluştu forumdaki okuduğum bilgilere göre drum kaynaklı olduğundan değiştrdim ve düzeldi. bir miktar baskıdan sonra bu sefer boş sayfa basmama rağmen ortalama posta pulu ebatında sol tarafta lekeler oluştu yukarında aşağı 6 cm ara ile izler
    nedenini bilen arkdaşlar varsa cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum

Saygılar
  • merhaba arkadaşlar tüm yazıcı reset yazılımlarınıwww.printerturkey.com adresinden temin edebilirsiniz.
  • arkadaşlar hp p1102 yazıcım var. CE285A toner kullanıyor. şuan üzerindeki demo toner. bu toner bittiğinde kendim toner tozu alıp doldurmak istiyorum. acaba demo toneri tam kapasite doldurduğumda nekadar toner alır ve nekadar çıktı verir. yani demo tonerle devam etmemi tavsiye edermisiniz yoksa muadil toner mi almalıyım. ikinci sorumda çiple ilgili. çip sorunu için ne önerirsiniz. benim her dolumda yeni bir çip mi almam gerekecek?
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.