DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
ÖLÜRKEN ÖLDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDEBİLİR MİYİZ?
138
Cevap
2
Favori
37.968
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> ÖLÜRKEN ÖLDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDEBİLİR MİYİZ?
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 sonraki >>>
Giriş
      2580 Mesaj
      15 Haziran 2005 17:42:20
      YANİİ. HAH ÖLÜYOMM VALLA VS. GİBİ ŞEYLER HİSSEDER MİYİZ?

• Binbaşı
      1731 Mesaj
      15 Haziran 2005 18:45:06
      bence hıssederız hatta daha onceden bıle hıssedebılırız
      cunku benım dedem ramazan bayramının bırıncı gununde oldu
      bayramdan bır hafta once kus oldugu annesının yanına gıttı annesıyle barıstı.
      olmesınden bır saat oncede dayıma ve ananeme sımsıkı sarılıp bana hakkınızı helal edın ben olucem demıs.
      ve gercekten de bayramlasmaya gıderken yolda bırden bıre dusup hıcbırseyı yokken oldu.
      53 yasındaydı olusu bıle guzeldı.

Bir dünyanın olmadığı bir yer olsa
      Ve orası bir yer olmasa ve ben
      Orada olsam, orada değil deseler.

dünya bana doğru eğildiğinde...
    • Yarbay
      3652 Mesaj
      15 Haziran 2005 19:12:25
      Benim ninem yani annanemin annesi de öldüğünü hissetti. Sanırım eceliyle ölenler bu hissi anlayabiliyor. Nur içinde yatsın çok özledim onu.

Ford Focus TDCi güncel ortalama yakıt tüketimim :

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      15 Haziran 2005 19:38:04
      insan topraga gömülmedikce öldugunu anlamazmış.......

• Yarbay
      4500 Mesaj
      16 Haziran 2005 10:52:51
      ""her canlı elbet bir gün ölümü tadacaktır."" sanırm evet...

• Yarbay
      6587 Mesaj
      16 Haziran 2005 11:07:48
      ölürken tabii ki hissedecek...

zaten Azrail as emaneti almaya geldiğini her insan görüyor.
      kimine güzel bir surette gelen Azrail as kimine de korkutucu bir şekilde geliyor.

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)
    • Yarbay
      4224 Mesaj
      16 Haziran 2005 12:45:49
      quote:

Orjinalden alıntı: TRCaPiTaL

Benim ninem yani annanemin annesi de öldüğünü hissetti. Sanırım eceliyle ölenler bu hissi anlayabiliyor. Nur içinde yatsın çok özledim onu.

her canlı zaten eceliyle ölür.Demek istediğinizi anladım fakat "eceliyle ölmek" lafında bir anlatım bozukluğu var.

Sanırım şehitler öldüklerinin farkında olmazmış.Diğerleri tabiki ölüm anını hisseder

• Teğmen
      213 Mesaj
      16 Haziran 2005 21:13:54

quote:

Orjinalden alıntı: diablo666

insan topraga gömülmedikce öldugunu anlamazmış.......

EVET BENDE BÖYLE DUYMUŞTUM MEZARA GİRİNCE KAFASINI KALDIRMAYA ÇALIŞIRMIŞ TAHTAYA VURUNCA ANLARMIŞ ÖLDÜĞÜNÜ
      NE KADAR DOĞRU BİLEMİCEM AMA DİN DERSİNDE DE BÖYLE ANLATILMIŞTI DAHA SONRA DA DUYMUŞTUM BAŞKALARINDAN

• Yarbay
      5463 Mesaj
      16 Haziran 2005 22:22:13

quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

kimine güzel bir surette gelen Azrail as kimine de korkutucu bir şekilde geliyor.

Eyvaah, şimdi bana elinde tırpanla iskeletor şeklinde mi gözükecek

• Yarbay
      5463 Mesaj
      16 Haziran 2005 22:35:27

quote:

Ne emaneti? Kim neyi emanet etmiş?
      Siz de karar verin beden mi emanet ruh mu emanet?
      Bir başka topikte bedenimize zarar verme özgürlüğünden konu açılmıştı birisi de dedi ki "bu beden bize emanet ona zarar veremeyiz" ee o zaman toprak olup gidiyor, kurtlar kemiriyor. ne anladım ben bundan.

Ruh mu emanet? o zaman kimi kime emanet etmiş? kimden neyi alıyor?

Kişinin başkalarına zarar verme özgürlüğü yoktur buna son derece katılıyorum. Ama madem allah bu bedeni bize emanet ediyor neden "hibe" edemiyor da sonra geri istiyor yoksa allah o kadar sonsuz güce sahip değilmi

• Yüzbaşı
      429 Mesaj
      17 Haziran 2005 00:00:56
      quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Alıntıları Göster

Eyvaah, şimdi bana elinde tırpanla iskeletor şeklinde mi gözükecek

"ne vakit bir yaşamak düşünsem sus deyip adınla başlıyorum içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin..."
    • Yarbay
      2272 Mesaj
      17 Haziran 2005 00:36:26
      genelde önce beyin ölmüyo galiba.diğer sistemlerin su koyvermesi daha yüksek ihtimal.en büyük ihtimal kalp damar problemleri ve dolaşım sistemi (tansiyon,şeker).o nedenle zaman zaman kontrollerimizi yaptıralım.
      beyinin önce ölmediği bir ölümde,sanırım pek çok şey hissedebiliriz.
      fakat tahminimce beyin tam olarak ölmeden önce,şuurumuzu kaybederiz.(oksijen yetersizliği vs. yüzünden)
      yani bayılma durumu gibi,tek fark bir daha ayılmak yok

• Binbaşı
      1322 Mesaj
      17 Haziran 2005 12:33:27
      Ölüm şeklinize göre hissedebilirsiniz...
      mesela cinayet....en acı verir
      mesela kalp krizi... hayatta bunun acısını unutmazsınız
      mesela araaba çarpması...belki bir anda belkide hastanede acı çinde
      mesela metabolik hastalıklar...acı çekmeden ama sızlanarak
      mesela CO zehirlenmesi...mışıl mışıl
      mesela enfeksiyon...hayata küserek
      vs vs vs vs vs vs vs
      onun için allah hepimize hayırlı ölüm versin arkadaşlar...

• Binbaşı
      1322 Mesaj
      17 Haziran 2005 12:55:49
      sanırım ben konunun başka yönünü anlamışım..."ölürken acı çekermiyiz gibisinden ama en azından aydınlatayım farklı bir fikir öne süreyim dedim...

• Binbaşı
      1731 Mesaj
      18 Haziran 2005 00:24:23
      en guzel olum sogukta donarak olmek bence.
      cunku ilk once inanilmaz soguktan donuyor o insan sonra sicaklik hissediyor
      sonra da uyusarak uyuyarak oluyor.

Bir dünyanın olmadığı bir yer olsa
      Ve orası bir yer olmasa ve ben
      Orada olsam, orada değil deseler.

dünya bana doğru eğildiğinde...
    • Binbaşı
      1162 Mesaj
      21 Haziran 2005 00:53:21
      boğularak ölmek ne korkutucu değil mi?

• Binbaşı
      1999 Mesaj
      21 Haziran 2005 00:56:49

quote:

Orjinalden alıntı: junayerturk

en guzel olum sogukta donarak olmek bence.
      cunku ilk once inanilmaz soguktan donuyor o insan sonra sicaklik hissediyor
      sonra da uyusarak uyuyarak oluyor.

Bence en güzel ölüm Schindler'in Listesinde ki gibi kafaya kurşun sıkılarak olan ölüm. Zaten beynin içine kurşun girmiş, hisleri veya acıyı açıklayacak bir organ kalmamış işte size acısız ve kesin bir ölüm.. Brrrrr. Ölümün hertürlüsü kötü aslında..

• Teğmen
      217 Mesaj
      21 Haziran 2005 11:17:58
      Ölümü hissetmenin 1. yüzü

Diyelim ki yatıyorsunuz yatağınızda!.. an be an tükenmekte olduğunuzu farkediyorsunuz. Kah dalıyorsunuz rüya gibi bir görüntü. Kah eski hatıralar, kah yeni umutlar.

Sonra bir an geliyor. Kolunuzu kaldırmak istiyorsunuz, kalkmıyor!.. O ne?.. kumanda edemiyorsunuz kolunuza!.. Felç mi geldi ne!?.. "Hey", demek istiyorsunuz ama diyemiyorsunuz!..

Kızınız bir anda üstünüze kapanıyor, haykırıyor!

-Öldü! Annem öldü!.. Anne, bırakma bizi!

Bağırmak istiyorsunuz.

-Hayır!.. Hayır ben ölmedim.

Ne çare!.. Ne ağzınızı oynatabiliyorsunuz, ne de sesiniz çıkıyor!..

Bu arada odaya doluşuyor yakınlarınız. Hepsi gözü yaşlı, hepsi kederli, hepsi göğüslerinde yumru yumru düğümler!..

Doktor?.. Ne yararı var?!..

Başınızda toplananlara karşılık, kendinizde bir serbesti hissediyorsunuz!.. Ayağa kalkıp odada dolaşmaya başlıyorsunuz!..

Onlara demek istiyorsunuz, "ben ölmedim, aranızda dolaşıyorum, yavrum kızım ne olur ağlama!" Ama boş!.. İrtibat kesik!..

Kızınız, yakınlarınız perişan halli; ağlayış-haykırışları sizi de oldukça perişan ediyor!..

Bir şeyler yapmak, onlara ulaşmak istiyorsunuz, mümkün değil!.. Ne dokunabiliyorsunuz; ne konuşabiliyorsunuz; ne de herhangi bir eşyayı oynatabiliyorsunuz!..

Oturuyorlar, başucunuzda dualar etmeye başlıyorlar. Hakkınızda konuşmaya koyuluyorlar, şöyle iyiydi, böyle iyiydi!..

Sonra bu fasıllar bitiyor. Sizi yıkıyorlar ve tabuta koyuyorlar. Bunları hep görüyorsunuz!..

Ve sizi yüklenip mezara getiriyorlar. Açılmış bir mezar ve...

DİRİ DİRİ MEZARA KONUYORSUNUZ!. DİRİ DİRİ GÖMÜLÜYORSUNUZ!..

Şu andaki mevcut aklınızla, idrakınızla duygularınızla yaşayan biri olarak!.. Ve üstünüze atılan toprakla beraber orada toprağın içinde hapis kalmanın korkunç ızdırabını tatmaya başlıyorsunuz!..

Hatırlayalım şu meşhur hadis-i şerifi:

-İNSANLAR UYKUDADIRLAR; ÖLÜMÜ TADINCA UYANIRLAR!..'

insan ve sırları kitabından alınma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengiz571 -- 21 Haziran 2005, 11:33:36 >

cengiz
    • Teğmen
      217 Mesaj
      21 Haziran 2005 11:24:19

Ölümü hissetmenin2. yüzü

Kabire gelinceye kadar olup-biten her şey, ölümü tadan tarafından seyredilir!...
      İnsan, hayatının en büyük paniğini mezara bırakılacağı anda yaşar!
      Şuurlu bir varlık olarak yaşarken kabre konulacağını farketmek; üstüne toprak atılınca orada kapalı kalacağını hissetmek kişiyi son derece panikletir!
      Ve çaresiz toprağa konulur; üstüne toprak atılıp, kapak kapatılarak dünya ile ilişkisine son verilir!.
      Bu arada "MÜNKER ve NEKİR" adlı iki melek gelerek ona şu üç soruyu sorar:
      RABBİN KİM?
      NEBİN KİM?
      KİTABIN NE?"
      Kişiye kabirde ne mezhebi sorulur, ne de mezheb imamı!.
      Kişiye kabirde ne tarikatı sorulur, ne de tarikat şeyhi!.
      Kişiye kabirde ne hangi ülkede yaşadığı sorulur; ne de o ülkenin rejimi, nasıl veya kimler tarafından yönetildiği!.
      Melekler bu sorgulamada aldıkları cevaba göre, kişinin, yeni dünyasını algılama kapılarını açarlar..
      Tıpkı, "OKUMA" olayının gerçekleşebilmesi için meleğin "SIKMASI" olayında olduğu gibi...
      Böylece o kişi kabir aleminde hem cenneti, hem de cehennemi görmeye ve geleceğinin hangisi olduğunu bilmeye başlar!.
      Eğer hakketmişse, kabir aleminden çıkıp, serbest olarak "BERZAH-geçiş" aleminde yaşamaya ve kendisinden önce o aleme geçmiş olan şehid, veli ve nebilerler görüşmeye başlar!
      İNSAN VE SIRLARI KİTABINDAN ALINMA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengiz571 -- 21 Haziran 2005, 11:32:18 >

cengiz
    • Yarbay
      2580 Mesaj
      21 Haziran 2005 11:30:55
      ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d-765 -- 21 Haziran 2005, 11:31:32 >

• Yarbay
      21900 Mesaj
      21 Haziran 2005 11:36:30
      En acısız ölüm giyotinle olanıdır. Baş bir anda vücuttan ayrıldığı için saliselik ince bir sızı ve beyin bir anda uçtuğunu farkediyor.
      Bu arada 6 ıncı His filmi tamamen uydurma bir sanaryo değil.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...
    • Yarbay
      21900 Mesaj
      21 Haziran 2005 11:41:50
      Ölmedim ama anlatılanlara göre nasıl birşey olabileceğini yazdım:

Bugün değişik bir yerdeyim,
      Değişik bir ortam ve manzara,
      Sessiz sakin huzur dolu,
      Sanki başka bir dünyadayım.

Boylu boyunca uzanmışım toprağa,
      Üzerimde bir ağırlık farkediyorum,
      Birileri toprakla örtmüş beni,
      Etrafım toprakla sarılmış.

Bir ses işitiyorum inceden,
      Sanırım birileri dua ediyor,
      Birkaç hıçkırık sesi hüzün dolu,
      Benim için mi bu gözyaşları?

Birazdan uzaklaşıyor o sesler,
      Yalnız kalıyorum sezsizlikte,
      Neden bilmiyorum canım sıkılmıyor,
      Oysa hiç sevmezdim yalnızlığı.

İki kişi geliyor uzaktan,
      İkisi de irice ve heybetli,
      Ellerinde garip birer değnek,
      Bana doru geliyor ikisi de.

Anladım Münker ile Nekir bunlar,
      Birazdan sorguya alacaklar,
      Umarım sürçmez dilim cevaplarken,
      Böyle oluyormuş insan ölürken.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...
      23 Haziran 2005 10:51:04

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Alıntıları Göster

Ne emaneti? Kim neyi emanet etmiş?
      Siz de karar verin beden mi emanet ruh mu emanet?
      Bir başka topikte bedenimize zarar verme özgürlüğünden konu açılmıştı birisi de dedi ki "bu beden bize emanet ona zarar veremeyiz" ee o zaman toprak olup gidiyor, kurtlar kemiriyor. ne anladım ben bundan.

Ruh mu emanet? o zaman kimi kime emanet etmiş? kimden neyi alıyor?

Kişinin başkalarına zarar verme özgürlüğü yoktur buna son derece katılıyorum. Ama madem allah bu bedeni bize emanet ediyor neden "hibe" edemiyor da sonra geri istiyor yoksa allah o kadar sonsuz güce sahip değilmi

bu sölediklerine sen de inanmıyorsun...
      herhalde sonsuz bi güce sahip ama adı üstünde bu bi SINAAAVVVV...
      namaz nie kılıoz ki ihtiyacı mı var Allah'ın?
      beden emaneti de bi sınav...

Asus A8n Sli Deluxe / Amd64 3000+ 939s / Samsung 160Gb Sata / TT V1000a Xaser-III / TT 480W Pure Power / Inno Tornado 6600 / Lg 1750S / Asus DVD-RW / 512X2 500Mhz Adata Vitesse

eski nick manyetico
      Benim yaradılışımda bir fevkalâdelik varsa, o da Türk olarak dünyaya gelmemdir.
      Mustafa Kemal

• Binbaşı
      1445 Mesaj
      24 Haziran 2005 11:07:33

quote:

arkadaşım ortada emanet falan yok, melekler bileceğin üzere insanlar gibi yorum yapma, verilen görevi sorgulama yeteneğine sahip değildir, canı veren Allah C.C. dışında kimse ne zaman öleceğini bilemez, bir takım yorumlardan anlayabileceğimiz gibi hissedilebilir ama bilinmez, benimde büyük eniştem rahtsızdı iyileşti ailesi pek bir sevindi ama eniştem şöyle demiş:"siz bunun anlamını bilmezsiniz." eskiler böyle şeylere inanır, ailelleriyle sevdikleriyle vedalaşabilmeleri için zaman verildiğine

• Yüzbaşı
      655 Mesaj
      27 Haziran 2005 02:25:44
      yau v ölürken acı çekseniz nolacak. öldükten sonra ne anlamı kalır acı çekmenin çekmemenin. ünlü bi filozofun bi lafı vardı adı aklıma gelmiyor. "Ölüm varsa ben yokum, ben varsam ölüm yok, o zaman ölümle hiç karşılaşmayacağım. Korkmama da gerek yok" Yani tam böyle olmasa da bunun gibi bişeydi .En azından bu temayı işliyodu

• iOS Beta Kullanıcısı
      1182 Mesaj
      04 Temmuz 2005 02:53:50
      korktum ben şimdi yaaa

• Yarbay
      3499 Mesaj
      04 Temmuz 2005 03:59:44
      TOLSTOY'un İVAN İLYİÇ'İN ÖLÜMÜ hikayesini şiddetle tavsiye ederim.Bana kalırsa bundan daha iyi bir "ölüm anı" tasavvuru yapılamaz.

• Çavuş
      46 Mesaj
      04 Temmuz 2005 04:48:15
      ölümden korkmaya gerek yok arkadaşalr. çünkü ölüm geldiği zaman biz gitmiş olacaz. ahmet kayanın bi şarkısı vardı ya . ölüm dörtlüğü.

Tasarlıyorum , öyleyse varım.

Canon EOS 60D + Sigma DC 17-70 f:2.8 - 4 MACRO HSM OS
    • Binbaşı
      1873 Mesaj
      04 Temmuz 2005 06:23:26
      Yaşarken ölümü anlayamayacagız
      Öldükten sonra ölümü bilemeyeceğiz.

• Onbaşı
      18 Mesaj
      07 Temmuz 2005 14:24:33
      bence insan ölümsüzdür cünkü aslıda her gün ölüp diriliyoz uykuyu hatırlayın siz uyanmasanız sizin uyumanızı engelleyen ne uykudayken zaman olayının deger yitirdiginin farkındamısınız yani aslında sonsuzluk denizinden sonluluk denizine düsmüs gibi geliyor insana hayatımızın 1/3 sonsuzluk denizinde gectigine göre biyolojik saat dolunca sonsuza gidiyoruz diye düsünebiliriz insanın en büyük sermayeside mutlu yasamak galiba oda sonsuzluk denizindeki yasamı etkiliyor.

02 Haziran 2010 19:00:34
      ölürken hissedersin de öldükten sonra ölmüş olduğunu bilmen inanç meselesi

02 Haziran 2010 19:09:28
      insanların ölüm anında ne hissettiğine air bir araştırma yapılmıştı ayrıca:

Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, "insan ölüm anında ne hisseder, ölüm nasıl olur" sorularını araştırdı. İşte boğulma, kalp krizi, asılma gibi anlarda hissedilenler.
      Dünyanın en önde gelen bilim dergilerinden New Scientist, İskoçya'daki Caledonian Üniversitesi'nden psikolog Cynthia McVey'in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel incelemeleri bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı. Araştırmaya göre kafa kopmasından boğulmaya, yanmaya ya da yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl darbeyi indiren, beyne oksijen gitmemesi...

İşte o araştırma:
      * BOĞULMA
      KİŞİ ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

* YANMA
      YANIKLAR, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

* KAFANIN KOPMASI
      UZMANLARA göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa'daki raporlara göre 18'inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

* YÜKSEKTEN DÜŞME
      ABD'DEKİ Golden Gate Köprüsü'nden atlayan 100 kurban, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü.

* ELEKTRİĞE KAPILMA
      EVDE bir şekilde elektrik akımına kapılma kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.
      Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/i...isseder.html#post1619921

* KAN KAYBI
      1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

* DEKOMPRESYON (BASINÇ KAYBI)
      ANİ basınç kayıplarından kurtulanlar göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

* KALP KRİZİ
      EN çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısıdır. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durdurur. Bilinç kapanır, ölüm gerçekleşir.

* ASILMA
      YAĞLI urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

* ZEHİRLİ İĞNE
      ABD'DE idamlarda kullanılan yöntem doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.

• Yarbay
      2298 Mesaj
      02 Haziran 2010 20:22:31
      Güzel bilgiler var gerçekten . Okunması gerek.

YAŞA VAROL KAFSİNKAF!
    • Yüzbaşı
      337 Mesaj
      02 Haziran 2010 20:54:26

quote:

Orijinalden alıntı: crime&punishment

* KAFANIN KOPMASI
      UZMANLARA göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa'daki raporlara göre 18'inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

Çok etkileyici.İnsan düşününce bile ürperiyor.

• Binbaşı
      1509 Mesaj
      02 Haziran 2010 22:40:02

quote:

Orijinalden alıntı: cardiacus

Alıntıları Göster

Çok etkileyici.İnsan düşününce bile ürperiyor.

Ben bunun gerçek olup olmadığını çok merak ediyorum.En azından ölüme mahkum bir suçluyu bu yolla öldürerek bu olayın gerçek mi yoksa atmasyon mu olduğu araştırılabilir.

• Teğmen
      159 Mesaj
      02 Haziran 2010 22:41:05
      ölümden korkan çok insan var panik atak olanlar var... böyle konuları neden açıyorsunuz? çok zevkli bir şeymiş gibi bir de ballandıra ballandıra anlatanlar yok mu sinir ediyor insanı

• Yarbay
      2298 Mesaj
      02 Haziran 2010 23:35:50

quote:

Orijinalden alıntı: GODIVA

ölümden korkan çok insan var panik atak olanlar var... böyle konuları neden açıyorsunuz? çok zevkli bir şeymiş gibi bir de ballandıra ballandıra anlatanlar yok mu sinir ediyor insanı

Ölümden korkmayan insan var mıki?

YAŞA VAROL KAFSİNKAF!
    • Binbaşı
      1566 Mesaj
      03 Haziran 2010 00:24:44
      bir ölene sormalı...

• Çavuş
      93 Mesaj
      03 Haziran 2010 00:53:11

Eğer ruhumuz varsa hissedersin. (Ben hissedeceğimize inanıyorum) Ama artık bedenin olmadığı için acı gibi hisler olmaz bence. Ruhumuz yoksa, ölümün bir makinanın shut down düğmesinden bir farkı olacağını zannetmiyorum. Yani ruhumuz yoksa, uykularımızda veya baygınken bir süreliğine geçtiğimiz bilinçsizliğin(bu evrede zaman kavranamaz) sonsuz olanına başlangıç yaptık demektir ölümle...

• Binbaşı
      1820 Mesaj
      03 Haziran 2010 10:07:07
      Hissettiğiniz şeyin, ölüm olduğunu ayırt nasıl ediceksiniz...

• Çavuş
      93 Mesaj
      03 Haziran 2010 10:30:37

quote:

Orijinalden alıntı: ReLaKs

Gerçi insanlar ölürken nasıl hissediyorlar bilmiyoruz, ölmeden öğrenemeyiz. Ama ruha sahipsek öldükten sonra ölümün gerçekleştiğini bir vucuda sahip olmayışından anlarsın tabi ki. Bu nasıl bir soru?

• Yarbay
      2580 Mesaj
      04 Haziran 2010 22:33:59

quote:

Orijinalden alıntı: crime&punishment

ölürken hissedersin de öldükten sonra ölmüş olduğunu bilmen inanç meselesi

hacı nerden buldun 5 yıllık topiğimi
      ben bilem unutmuşum

• Çavuş
      93 Mesaj
      04 Haziran 2010 22:57:06

quote:

Ayrıca henüz ölmemişken, o anki durumunuzdan ve daha önce hissetmediğiniz o an ki histen bunun ölüm olduğunu anlarsınız...

04 Haziran 2010 23:05:11

quote:

Orijinalden alıntı: Bye Bye Beatiful

Alıntıları Göster

hacı nerden buldun 5 yıllık topiğimi
      ben bilem unutmuşum

şansa buldum hocam

• Yüzbaşı
      550 Mesaj
      14 Aralık 2010 20:09:38
      ilinen önemli olaylardan biri de 20 yıl önce baptist bir başkanın başına gelen talihsiz bir kaza sonucu yaşadıkları. Ölümcül bir kaza geçiren Don Piper’ın bedeninde yaşama belirtisi bulamayan sağlık görevlileri, uzman bir doktorun gelmesini beklemek üzere cesedin üzerini örttüklerini ve bir rahibin Don’un başında dua ettiğini söylüyor. Bir süre sonra, Don’un da rahiple birlikte duaya eşlik ettiğine inanamayan görevliler ,Don Piper'ın yaklaşık 1 saat kadar ölüm halinde bulunduğunu belirtiyor.
      Başından geçenleri sonrasında bestseller olan "Cennet'te 90 dakika" adlı kitabında anlatan Don, daha önce dünya da hiç işitmediği şarkıları duyduğunu, diğer inananları gördüğünü ve sadece iyi şeyler düşündüğünü anlatıyor.

• Binbaşı
      1766 Mesaj
      14 Aralık 2010 20:28:09
      Daha öne hiç ölmediğim için ve nasıl doğduğumuda hatırlamadığım için bilmiyorum. Ölenlerin ölüm anında, gözlerini fal taşı gibi açıldığını gördüm.sanki inanılmaz bir şey görmüşler gibi?
      Bir gün muhakkak ölecez.O zaman anlarız.

_-_ Bu çam çok kozak döktü. Osmanlı'yı çam bilirseniz yanılırsınız.Bu çam Osmanlı gibi çok kozak dötü.
    • Binbaşı
      1202 Mesaj
      14 Aralık 2010 20:33:44
      quote:

Orijinalden alıntı: materyall

ilinen önemli olaylardan biri de 20 yıl önce baptist bir başkanın başına gelen talihsiz bir kaza sonucu yaşadıkları. Ölümcül bir kaza geçiren Don Piper’ın bedeninde yaşama belirtisi bulamayan sağlık görevlileri, uzman bir doktorun gelmesini beklemek üzere cesedin üzerini örttüklerini ve bir rahibin Don’un başında dua ettiğini söylüyor. Bir süre sonra, Don’un da rahiple birlikte duaya eşlik ettiğine inanamayan görevliler ,Don Piper'ın yaklaşık 1 saat kadar ölüm halinde bulunduğunu belirtiyor.
      Başından geçenleri sonrasında bestseller olan "Cennet'te 90 dakika" adlı kitabında anlatan Don, daha önce dünya da hiç işitmediği şarkıları duyduğunu, diğer inananları gördüğünü ve sadece iyi şeyler düşündüğünü anlatıyor.

Bunun ölümle bir alakası yok. Kişi kısmi olarak bilincini yitirmiş. Beyinde vücudun her hareketini kontrol eden bölümler farklı. Duyduguna göre o alakalı bölge aktifti. Hareket edemediği veya konusamadıgı için öldüğünü sanmışlar.Buna çok sık rastlanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Réplika -- 14 Aralık 2010; 20:34:34 >

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.
      A. Karr

Vizyon500k
    • Yarbay
      21900 Mesaj
      14 Aralık 2010 20:42:25

quote:

Ölüm anından sonra hiçbir anıya sahip olmadığını farkederek...

• Yüzbaşı
      550 Mesaj
      14 Aralık 2010 21:02:20
      ben mesela şimdi diyorum ki oldugumde tam bu anı hatırlıycam öldüğümde bunu hatırlıyamıcakmıyım ?
      bide mesela serbest dolasabiliyozmu ? Ucabiliyozmu filan ? :)
      Kimse Yanlıs anlamasın ama aklımıza istediğimiz şeyi getirebilyiormuyz?

14 Aralık 2010 22:13:42
      (inananlar açısından konuşuyorum)
      sabah kalktığımızda o gün nelerle ve nasıl şeylerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyoruz, işe gidicez, otobüse arabaya binicez, çalışıcaz, eve dönücez , yemek yiyicez vs..ama öldükten sonra nedir, nasıl bişeydir ?
      ne olacak ?
      ne görücez ve nasıl şeyler görücez..

her nekadar inaçlı bir insan olsamda öldükten sonra nasıl şeylerle karşılaşacağımızı nerelere gideceğimizi ne olacağını planlayamamamak bilememek kestirememek şahsen beni oldukça ürkütüyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 14 Aralık 2010; 22:24:25 >

Bana verilen cezanın forum kurallarında yeri yoktur, bana verilen ceza forumun ne kadar şahsi, hukuksuz ve temelsiz yönetildiğinin bir kanıtıdır.
    • Yüzbaşı
      858 Mesaj
      14 Aralık 2010 22:44:17
      Ben çok büyük bir kaza geçirdim, kalbim 20 dakikaya yakın atmamış, bilincim kazadan bir hafta sonra açıldı, o günü hatırlamıyorum, sanırım ölseydim herşey benim için bitmiş olacaktı.

Diğer taraftan, hipotermiye yakalananlar öleceklerini anlayamıyorlar. Özellikle soğuk iklim şartlarına girdiğimiz şu günlerde, sokaklarda uykuya dalan kimsesiz insanların hiçbirşey hissetmeden öldüklerini biliyoruz.

• Yüzbaşı
      861 Mesaj
      14 Aralık 2010 23:21:01

quote:

Orijinalden alıntı: soho

sabah kalktığımızda o gün nelerle ve nasıl şeylerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyoruz, işe gidicez, otobüse arabaya binicez, çalışıcaz, eve dönücez , yemek yiyicez vs..ama öldükten sonra nedir, nasıl bişeydir ?
      ne olacak ?

her nekadar inaçlı bir insan olsamda öldükten sonra nasıl şeylerle karşılaşacağımızı nerelere gideceğimizi ne olacağını planlayamamamak bilememek kestirememek şahsen beni oldukça ürkütüyor..

ölüm ile birlikte ahiret hayatı başlar. yani öldükten sonra çok uzun bir bekleme süresi yoktur biliyorum. kabire girince neler olacak hiçbirşey olmayacak mı? evet olacak. kabir sualleri vardır. ve kabir azabı da vardır. ama inanan bir kişi için kabir azabı olmaz inşaAllah. kafirlerin kabir azabı var. bence kadere inanıyor olmak ve biliyor olmak lazım ve unutmamalı. çünkü aynı anda hem geçmişte, hem şimdiki zamanda hemde gelecekte yaşamın şu an sürdüğünü söylemek kaderdir. aynı anda nasıl her yerde olunabiliyor sorusuna cevap kaderdir. tüm insanlar tek bir seferde yaratılmıştır. yaratılış herkes için tek bir seferde. yani çoluk çocuğunuzu düşünürseniz evet hepsi için geçerli bu verdiğim bilgi. bu herkesin forumda yazdıkları bile kaderde yer almış yazılar.. bütün insanlardan da söz alınmıştır ve sonra öldürülmüştür. tekrar yaratılmıştır ve tekrar herkese ölüm gelecektir. sonrasına son kez diriliş ve ölüm yok. sonsuz mutluluk ve sonsuz bir azab vardır. o yüzden inkarda bulunmak çok vahim bir olay.. sonsuz azabı kabullenmektir. kaderi bilen biri de zaten ölüm ile birlikte ahiret hayatının hemen başlayacağını bilir. ürkmene gelince, elbetteki her mümin insan bir ümit içerisinde olacaktır. çünkü kesin bir bilgi sahibi olmak mümkün değil. yani kimin cennete kimin de cehenneme gireceğini Allah bilir. insan hep bir ümit içerisinde olacaktır, cennete girmeyi arzu edecektir.. nereye gideceksin? iki yer var, ya cennet ya da cehennem çukurlarından biri.. aihiretde herkes tek başına hesap verecek. dünyada bile bir büyüğüne insanın hesap vermesi bunaltıcı olabiliyorken, ahiretdeki sorgulama için ..

• Yüzbaşı
      550 Mesaj
      15 Aralık 2010 02:18:14

quote:

Orijinalden alıntı: soho

ne olacak ?

aynen katılıyorm

15 Aralık 2010 02:36:47
      Benim merak ettiğim bir konu var bilen bir arkadaş yanıtlarsa çok sevinirim. Cenaze namazı sırasında hoca dua okurken ölü birden dirilip (yani tabii ki bizim yaşadığımız boyutta değil) kafasını tabuta çarpıyormuş ve tam o saniyede gerçekten öldüğünü anlıyormuş. Bu olay ölü defnedilirken hocanın okuduğu dua sırasında da olabilir tam hatırlamıyorum ancak acaba o saniyede nasıl bir bilinç içerisinde olacağız çok merak ediyorum.

sen öğleden sonra dörtte geleceksen, ben saat üçte mutlu olmaya başlarım.
    • Teğmen
      159 Mesaj
      15 Aralık 2010 14:23:49
      Sızıntı dergisi forumuna dönmüş burası iyiden iyiye.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    • Yarbay
      2729 Mesaj
      15 Aralık 2010 16:47:52
      Öncelikle geçmiş olsun.

Müsadenizle aklıma takılan bir şeyi sorayım, 20 dakika çok uzun bir süre değil mi? Beyin hücreleri bir kaç dakika oksijensiz kaldıklarında ölüyorlar. Kalbiniz durduğu sırada yoğun bakımdaydınız herhalde?

quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_

Ben çok büyük bir kaza geçirdim, kalbim 20 dakikaya yakın atmamış, bilincim kazadan bir hafta sonra açıldı, o günü hatırlamıyorum, sanırım ölseydim herşey benim için bitmiş olacaktı.

Diğer taraftan, hipotermiye yakalananlar öleceklerini anlayamıyorlar. Özellikle soğuk iklim şartlarına girdiğimiz şu günlerde, sokaklarda uykuya dalan kimsesiz insanların hiçbirşey hissetmeden öldüklerini biliyoruz.

• Yüzbaşı
      858 Mesaj
      15 Aralık 2010 16:59:16
      Tam olarak nasıl olduğunu bana anlatıldığı kadar biliyorum. Olayı yaşayan ben olmama rağmen hayatımdan 1 hafta eksik malesef.

• Yarbay
      2002 Mesaj
      16 Aralık 2010 23:10:32
      rahmetli dedem ölmeden önce hissetmiş çok kötüyüm ölücem galiba biraz yatıym demiş ve 1 saat sonra ölmüş
      yine başka bi tanıdığım kendimi kötü hissediyorum hastaneye gideyim demiş yolda ölmüş

hastaneyi hiç sevmeyen bi adamı hastaneye götüren bi his kötü bi his olsa gerek

• Yarbay
      21900 Mesaj
      16 Aralık 2010 23:24:16

quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Öncelikle geçmiş olsun.

Müsadenizle aklıma takılan bir şeyi sorayım, 20 dakika çok uzun bir süre değil mi? Beyin hücreleri bir kaç dakika oksijensiz kaldıklarında ölüyorlar. Kalbiniz durduğu sırada yoğun bakımdaydınız herhalde?

Alıntıları Göster

İşim gereği; bir bıçaklama sonucu 20 dakika ambulans gelmesini bekleyen ve bu sürede kalbi durmuş olan gencin, hastanede tekrar hayata; yürüyemez ve beyin fonksiyonlarının %70 ini kaybetmiş olarak, konuşma zorluğu çekerek döndüğünü gördüm.
      Beyin hücreleri 5 dakika oksijensiz kaldı mı ölmeye başlar.

• Yüzbaşı
      974 Mesaj
      16 Aralık 2010 23:40:48
      öleceğini anlayanlar nedense ölmesi muhtemel kişiler, yani yaşam sigortası kabul edilmeyenler.

keşke öyle bir his olsa da tarafik kazalarında her gün bir sürü alakasız insan ölmese.
      - abi öleceğimi hissediyorum
      - o zaman ne b. yemeye 200 le gidiyorsun kazma, bizi de öldürücen.

insan öleceğini hissederse neden hastaneye gitmek ister ki?
      ya da ölecem birazdan, yatim bari.
      belki de "ölecem az sonra, kesicem ulan sizi, nasıl olsa ucunda hapis yok!"
      saçmalık,
      zaten ölecek olduğunu biliyor,
      bari acısız olsun diye ilaç filan içmesi, hoca çağırıp mutlu ölmesi daha mantıklı.

ancak kalbi ya da başka bir organı düzgün çalışmıyorsa, tamir edilmesi için hastaneye gitmek mantıklı,
      ölmemek için yani..

ölüm hissi çok zayıf bir his olmalı,
      tuvalet hissi ölüm hissinden kuvvetli olmalı,
      insanlar tuvaleti gelince uyanıyor ama ölümü gelince uyanamıyor.
      işemek, ölümden önemli olsa gerek!

buena,
      haklısın, terapi odası olmuş,
      ufak şüpheleri yok etme ve rahatlama odası,
      "bu dayanaksız garip şeylere tek inanan ben değilim, rahatladım şimdi"

kb altında çok saçma sapan bir başlık olduğu için kendimi uslup konusunda tutamadım, kusura bakmayın...

EL ELİN İŞİNİ ELİNİN UCU İLE YAPARMIŞ

YGS doğru cevap bulma kodu: http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=48085231
Sayfa: [1] 2 3   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> ÖLÜRKEN ÖLDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDEBİLİR MİYİZ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.