- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
LED TV-LCD TV Farkı?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
120
Cevap
5
Favori
202657
Tıklama
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


5709 Mesaj
24 Nisan 2009; 15:07:00 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Samsung'un Led tvlerini gördüm, fiyat olarak LCD tvlere yakın. Bu teknolojiler arasındaki fark nedir? Lcd ve plazmalar hakkında oldukça bilgiliyim ama Led teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
_____________________________ 
2395 Mesaj
24 Nisan 2009; 15:10:49 


quote:

Orjinalden alıntı: Cynsure

Samsung'un Led tvlerini gördüm, fiyat olarak LCD tvlere yakın. Bu teknolojiler arasındaki fark nedir? Lcd ve plazmalar hakkında oldukça bilgiliyim ama Led teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

LED tv dediginiz şey LCD lerin aydınlatmasında florasan ampullerin yerine LED lambaların kullanılmasıdır...yani LED tv diye bir tanım dogru degil..LED ampul sayesinde dogru yuksek kontrast ve az enerji tüketimi,daha az ısınan ve ince panel tipi kazanımları sayılabilir.
_____________________________6115 Mesaj
24 Nisan 2009; 15:13:57 

LED Panel LCD Patenttir Gene. Sadece LCD Paneller Klasık CCFL/Yerine LED Arka Aydınlatma Kullanmıştır Çok Basit Aslında:LED TV'ler diğerlerine göre biraz daha ince, fazla ısınmayan ve daha düşük enerji harcayan bir sisteme sahip. Parlamayı önleyen LED TV'ler 1.000.000:1 ve 2.000.000:1 dinamik kontrast oranıyla yüksek çözünürlükteki yayınlarda oldukça başarılı bir performans sergiler + Tabi Bazı İçin Bu Sorun Olmuyo LED Oturması Lazım Şimdilik Başlangıç

Yüksek Contrastlar:Panelin Klasik LCD Deki CCFL/LED Tvdeki LED Panel Arasında Siyah Seviyesi Oldukça Gözle Görülür Fark Yaratır Yani LED Bu Konuda Dahada,Başarılıdır Kısaca Böle Özetlemek Gerekir
_____________________________People are born free
life chained forever NBC


5709 Mesaj
24 Nisan 2009; 15:14:41 

quote:

Orjinalden alıntı: cautionLED tv dediginiz şey LCD lerin aydınlatmasında florasan ampullerin yerine LED lambaların kullanılmasıdır...yani LED tv diye bir tanım dogru degil..LED ampul sayesinde dogru yuksek kontrast ve az enerji tüketimi,daha az ısınan ve ince panel tipi kazanımları sayılabilir.

Çok teşekkür ederim Ben de duymadığım için ilanlarda görünce garip gelmişti. Şimdi anladım tekrar teşekkürler.
GOGOMEZ aynı anda yazmışımız yazdıktan sonra gördüm. Anladığım kadarıyla güzel bir teknoloji, biraz oturmasını bekleyip almak gerek. Teşekkür ederim.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cynsure -- 24 Nisan 2009; 15:16:10 >
_____________________________5841 Mesaj
24 Nisan 2009; 15:14:53 

quote:

Orjinalden alıntı: cautionLED tv dediginiz şey LCD lerin aydınlatmasında florasan ampullerin yerine LED lambaların kullanılmasıdır...yani LED tv diye bir tanım dogru degil..LED ampul sayesinde dogru yuksek kontrast ve az enerji tüketimi,daha az ısınan ve ince panel tipi kazanımları sayılabilir.

+İnsan gözüne zararlarıda varmış

Kısaca toplucak olursak farklı bir aydınlatma çeşiti...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 24 Nisan 2009; 15:17:45 >
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Nisan 2009; 16:28:51 

LED, ingilizcede Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve Işık Yayan Diyot anlamına gelir. LEDler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır.LED TV diğer televizyon teknolojilerine büyük farklar atarak ortaya çıkıyor. LED TVler diğerlerine göre biraz daha ince, fazla ısınmayan ve daha düşük enerji harcayan bir sisteme sahip. Parlamayı önleyen LED TVler 1.000.000:1 ve 2.000.000:1 dinamik kontrast oranıyla yüksek çözünürlükteki yayınlarda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. 2 ve 4 milisaniye gibi oldukça düşük tepkime süresi, çok hızlı görüntülerde bile müthiş bir seyir zevki veriyor.özellikle HD yayınlarda inanılmaz görüntü kalitesi sunuyor. 40 ve 42 inç ekran 1920x1080 pixel görüntü çözünürlüğü ile yüksek kalitede ve pürüzsüz görüntü imkanı sağlıyor.
OLED ise hepsinden daha ustun kalite sunar LED gibi, OLED de katı bir yarıiletken cihazdır. 100 ile 500 nanometre Nanometre: Metrenin milyarda biri. kalınlığında, ya da yaklaşık olarak insan saçından 200 kat daha incedir. OLEDlerin iki ya da üç organik katmanı vardır, üç katmanlı tasarımda, sonuncu katman, katottan ışık yayan tabakaya elektronların taşınmasına aracılık eder.oled ilk olarak 1987de KODAC tarafından kullanılmıstır.OLEDlerin, LCDler gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyacı yoktur. LCDler, arkadan gelen ışığın önünü keserek çalışır, OLEDler ise ışığı kendileri üretir. OLEDlerin arka aydınlatmaya ihtiyacı olmadığından, LCDlerden çok daha az güç tüketir, çünkü LCDde tüketilen gücün çoğu arka aydınlatmaya gider.OLEDlerin üretimi daha kolaydır ve daha büyük boyutlarda üretilebilirler. OLEDler aslında plastik olduğundan, ince, büyük yaprakların üzerine işlenebilirler.OLEDlerin geniş görüş açısı vardır, yaklaşık 170 derece. LCDler arkadan gelen ışığı keserek çalıştıklarından, belli açılardan görülebilirler. OLEDler kendileri ışık ürettiğinden, görüş açıları daha geniştir.oledler kucukte olsa sorunları devam ediyor mavi (14 bin saat) (kırmızı ve yeşilinse 46-230 binsaat arası ömüre sahip) rengin ömrü az olması gibi ve sudan çok çabuk etkilenmesi ve zarar görmesi gibi.
saygılar< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi andy1 -- 23 Nisan 2009; 16:30:47 >


2724 Mesaj
24 Ağustos 2010; 1:34:56 


quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus


+İnsan gözüne zararlarıda varmış

Kısaca toplucak olursak farklı bir aydınlatma çeşiti...
zararı oldugu kesin mi? Almayı düşünürken bu faktör kafamı karıştırdı
_____________________________121 Mesaj
26 Eylül 2010; 10:52:50 

merhaba arkadaşlar bende alıcam ama pek bilgim olmadığı için karar veremiyorum lcd-plazma-led sizce en mantıklısı yani görüntü,enerji kullanımı,ömrü itibarı ile hangisi ?
_____________________________

Allah Müslüman Türk'ü Korusun ve Yüceltsin


 
5 Mesaj
26 Eylül 2010; 12:09:09 

arkadaşlar led tvler plazma tv ile karşılaştırıldığında kesinlikle görüntü kalitesi ve parlaklık olarak 2 kat daha üstün özellikleri bulunuyor,özellikle ps3,kullananlar tamammen memnun kalacaktır,daha parlak görüntü led lambalar sayesinde alıyorsunuz,görüntü plazmada ise daha mat ve cansız görüntüdür,aynı zamanda ekrandaki cam panelden dolayı yansıma problemi yaşayabiliyorsunuz,canlı ve gözünüze hoş gelen renkleri ve görüntüyü kalitesini almak için led tv tercih etmenizi tavsiye ederim,
_____________________________ 
212 Mesaj
26 Eylül 2010; 13:53:43 

arkadaşlar led tv diye bir şey yoktur.led tv diye geçen tüm tvler lcd dir ve görüntü oluşturma teknolojisi lcd ile tıpatıp aynıdır sadece arka aydınlatması led'dir.iki şekilde led aydınlatma olur 1 kenarlara led koyarak aydınlatma(edge led),2 arkaya tamamen led koyarak aydınlatma(full led).led aydınlatmanın avantajları daha ince hatta çok ince tvler,daha iyi kontrast oranı,daha az ısınan tv'ler,daha uzun tv ömrü ve daha az elektrik yemesidir.andy1 arkadaşın dediği gibi led tv lerin hareketli sahnelerde lcd'lere en ufak bir üstünlüğü yoktur çünkü zaten led tv'ler lcd'dir sadece yazdığım özellikleri üstündür lcd'den. lütfen arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmeyin
_____________________________3236 Mesaj
26 Eylül 2010; 18:09:02 

Normal lcd tvlerde ve Led tv denen tvlerde aynı panel kullanılır. Aradaki fark sadece paneli aydıtlatmak için birisinde floresan lamda diğerinde led kullanılmasınır. Komple ledden yapılmış tv yani 1920x1080 tane mincik ledden yapılmış tv yoktur. Sadece pazarlama taktiği olarak konulmuş olan bu isim dünya çapında tutmuştur ve daha üstün bir tv izlenimi oluşturmuştur.

Tv tercihindeki esas kriter görüntü kalitesidir. Aynı tip panel kullanılan lcd veya led tv arasında görüntü kalitesi üstünlüğü yoktur. Üretici firmaların kendi pazarlama taktiklerine kanmayalım ve diğer arkadaşlarımızı bu konuda yanlış yönlendirmeyelim.

Led arka aydınlatmalı tvlerin Full Led, RGB veye local dimming (ekranda belli bölgeye karşılık gelen ledlerin ışığını arttırma-azaltma tekniği) gibi özellikleri ve üstünlükleri var diye kimse bilmişlik yapmasın. Burada led tv alıp almama kararı vermeye çalışan arkadaşların neredeyse hepsi edge led modelini alacak. Ülkemizde satılmayan veya prestij için yapılmış tvlerdeki özelliklerin kimseye faydası. Sonuçta herkes kesenine uygun ve piyasada bulunan modelleri alacak.

Panellerin genel sıkıntılarının hepsi Led tv denen tipte de aynen mevcuttur. Hızlı sahnelerdeki bulanıklaşma sorunu mesela aynen mevcuttur . Kenar Led arka aydınlatmalı tvlerde (Edge LED) aynı zamanda eşit olmayan arka aydınlatma sorunu da vardır. Floresanlı lcd tvler nispeten daha iyi ve eşit (homojen) arka aydıtlatmaya sahiptir.

Led tvler 3 cm civarı kalınlıklarıyla daha estetik olabilirler ama teknolojik olarak herhangi bir üstünlükleri yoktur. Bunun bedeli ise 1000 lira civarı pahalı olmalarıdır. Yani 1000 lira daha fazla vererek daha ince bir tv sahibi olabilirsiniz ama daha yüksek teknolojili bir ürün almış olmazsınız.

Sonuç olarak 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur. Led tv nedir nasıl çalışır diye merak edenler cep telefonlarına bakabilirler . Cep telefonlarındaki lcd ekran led ile aydınlatılır . Hatta ekranın yanından bu ledderi görebilirsiniz. Led tv aldınız diye futbol maçlarını süper gösteren bir tvye sahip olamazsınız.
_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


101 Mesaj
26 Eylül 2010; 23:20:52 

ender123 arkadaşım diyorsun ki "Sonuç olarak 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur.". peki bu söylediğine toshibanın full led diye satılan led tvleri de dahil mi?
_____________________________

LOGITECH Z5500
SAMSUNG 46C6000


3236 Mesaj
27 Eylül 2010; 0:20:11 


quote:

Orijinalden alıntı: orhangazii

ender123 arkadaşım diyorsun ki "Sonuç olarak 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur.". peki bu söylediğine toshibanın full led diye satılan led tvleri de dahil mi?


Sayın Orhangazi ,

Bu söz tüm marka ve modeller için geçerlidir. 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur.

Ledler görüntü vermiyor sadece paneli aydınlatıyor. Full led ile kastedilen şey tvnin arkasında komple led var ve bunlar paneli aydınlatıyor. Edge led kenara dizilmiş demek. Aşağıdaki fotoya bakarsanız açıklayıcı olacaktır. Tam istediğim gibi açıklayıcı bir fotoğraf bulamadım. Basitçe lcd tvye önden bakınca arkaya doğru parçaları

1. Ön plastik çerçeve
2. Lcd panel ( doğru adı modül)
3. Aydınlatma sistemi ( ya kenara dizilmiş led, ya komple arkayı kaplayan led yada ince uzun floresan tüp
4. Metal şase
5. Anakart ve besleme devresi
6. Arka kapak
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FULL LED arka aydınlatma

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Normal LCD TV----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edge (kenar) arka aydıtlatmalı LCD TV----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FULL LED arka aydınlatma----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Normal LCD TV. Sağ arkadaki beyaz yuvalarda floresan çubuklar var.

_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


3236 Mesaj
27 Eylül 2010; 1:00:42 

Arkdaki beyaz yatay cizgiler floresan lambanın yanarken ki hali. En önde lcd panel (modül) var-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarı kare şeklindeki küçük şeyler led parçalarıdır. Full led denen arka aydınlatma parçası budur. Önüne yine lcd panel (modül) konur.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kenarda ışık veren ledler ise bunlardır.

_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


 
148 Mesaj
29 Eylül 2010; 22:07:55 

ender123 çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler.
Yazılanları okuyunca görüyoruzki, led aydınlatmalı tv-monitörlerin avantajları, düşük güç tüketimi, ince yapı.
Ama ben ilk olarak samsungun bir led tvsini gördüm ve normal lcd den bariz bir şekilde farklıydı.
Monitörlerdede 1 milyon,5 milyon gibi dinamik kontrast oranları var.
Bu özellikler led monitörlere özgümüdür ve led monitör alınması için sizce geçerli bir sebepmidir?
Monitör almaya çalıştığım şu haftalarda bir türlü karar veremedim :(
_____________________________ 
212 Mesaj
29 Eylül 2010; 22:14:16 


quote:

Orijinalden alıntı: senavi

ender123 çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler.
Yazılanları okuyunca görüyoruzki, led aydınlatmalı tv-monitörlerin avantajları, düşük güç tüketimi, ince yapı.
Ama ben ilk olarak samsungun bir led tvsini gördüm ve normal lcd den bariz bir şekilde farklıydı.
Monitörlerdede 1 milyon,5 milyon gibi dinamik kontrast oranları var.
Bu özellikler led monitörlere özgümüdür ve led monitör alınması için sizce geçerli bir sebepmidir?
Monitör almaya çalıştığım şu haftalarda bir türlü karar veremedim :(haddim değil ama cevap vereyim:bence led monitör alınması için geçerli bir sebep değil çünkü ayarları doğru yapılmış bir lcd ile led arasında pek fark yok görüntüde.sadece led'ler daha ince ve şık ama o kadar.kontrastları hemen hemen aynı. firmaların atma değerlerine inanmayın
_____________________________3236 Mesaj
29 Eylül 2010; 23:54:30 

Ençok yanıltıcı olan konu led aydınlatmalı tvlerin parlak olması yani çok ışık vermesi. Bu mantıkla araba farı daha iyi birşey

Hangi televizyon olursa olsun Dinamik modda izlenmez. En son ışık ve diğer ayarlarda izlenmez , zevk meselesi konusu doğru ayarları yapılmış tvnin +5 , -5 alt veya üst değerlerinde izlenmesidir. Herşey bir yana gözünüze yazık , hem sizin hem de evdeki diğerlerinin özellikle de çocukların. Arka aydınlatma seviyesinin en üst değeri 10 ise gündüz 7-8 , akşam 5-6 gibi ayarlarda izlemek daha uygundur.

Üretici firmaların amacı kar etmek. Her söylediklerine inamasanız iyi edersiniz. Dinamik kontrasta değil ölçüm sonuçlarını dikkate alın . Örnek olarak milyon mertebesinde kontrastları var denilen led aydınlatmalı tvlerden bir tanesine ait test ve gerçek ölçüm değeri aşağıda. 2000-3000 mertebesinde kontrast oranı var.

http://www.flatpanelshd...=showfull&id=1273593474----------------------------------------------------------

TV üretmeyen ancak tv üreticlerine lcd panel üreten AUO firmasının 40" panelindeki kontrast onanına bakın . Linki :

http://auo.com/auoDEV/p...roduct_id=117&items_id=

Tüm panellerinin değerlerine bakmak için link :

http://auo.com/auoDEV/p...hp?sec=lcdTV&func=items
_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


3236 Mesaj
3 Ekim 2010; 11:22:07 


quote:

Orijinalden alıntı: dead_eye

madem ki tüketiciyi yanıltma yok neden LCD TV yerine Florasan TV demiyorlar
sonuçta ikisi de LCD TV değil mi, bir özelliği değişince niye ismini tamamen değiştiriyorlar? aldatmacadan başka birşey değil bu!Konu malesef anlaşılmıyor ve yanlış mantık ilişkisi kuruluyor. Lcd tv ilk günden beri hep floresanla aydınlatıyor. Bu insanlarda kötü niyet yok.
İlk çıktığı gün adlandırmayı yaparken , ilerde birileri çıkar da aldatmaca yapabilir biz öyle bir isim koyalım ki kimsenin kafası karışmasın diye düşünemezler. Ayırıca çalışma sisteminin ana parçası lcd paneldir arka aydınlatma tekniği değil.

Sonra çıkan led arka aydınlatma ve bu kandırma maksatlı bu şekilde adlandırıldı. Yeni bir teknoloji gibi göstermeye çalışıldı. Çok başarılı bir pazarlama taktiği ve isimlendirme olduğu ortada. Fiyat olarak da 1000 lira fazla para alıyorlar.

Örnek olarak arabalarda iki tip motor bulunur. 100 sene önceki adlandırılması

1. Benzinli ( lcd)
2. Dizel (plazma)

şeklindedir.

Daha sonra lpgnin (led arka aydınlatma) de birkaç ufak ara parça değişimi ile yakıt olabileceği ( lcd paneli aydınlatabileceği) keşfedilmiş.

Lpg yeni bir motor teknolojisi değildir. Farklı bir motor üretilmemiştir ve kimse bununla kandırılmaz. Sadece yakıtın değişmesinden ve motora yakıt giriş parçaları farklılığından ibaret olduğu herkes bilir. Sizden birisi lpgli araç için 10.000 lira fark istese hadi ordan dersiniz.

Led arka aydınlatmalı tvde istenilen tüketiciyi aldatma gerçekleşmiştir. Yurtdışında bu tüketiciyi aldatmaya yönelik isimlendirmeden dolayı tv üreticisi mahkum oldu. Led tv adı altında satış yapılamıyor.
_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


147 Mesaj
3 Ekim 2010; 11:50:44 

sanırım yanlış anlaşıldım ben de aynen sizin dediklerinize katıldığımı ifade etmeye çalışmıştım

yani oldu olacak florasan tv deseler diye durumu abarttım sadece :)
_____________________________

DeaD_EyE is still here!...


 
12 Mesaj
9 Ekim 2010; 22:59:50 

edge 123 sana çok teşekkur ederim gercekten cok ii bilgiler veriyorsun özellikle resimlerin ve en önemlisi örneğin (lpg) süperdi.
bende bugunlerde samsung LE-40C750 (102 CM 3D LCD TV) almayı düşünüyorum ama aynı özelliklerde led mi lcd mi diye düşünürken sizin yorumlarınız sonucunda
LE-40C750 (102 CM 3D LCD TV) almaya karar verdim gibi. sizce samsungun bu modeli nasıl alınabilirmi.
bizde kaç gündür led mi lcd mi diye düşünüp hatta dediğim modelin led ile arasında 1600tl farka değermi neden bu kadar fark var diye düşünürken sizin yorumunuz sonucunda deymeyeceğine karar verdim.
sadece sizden samsung LE-40C750 (102 CM 3D LCD TV) modelini alayım mı. piyasada 2200-2800 arası değişiyor. nedersiniz.
_____________________________244 Mesaj
9 Ekim 2010; 23:25:43 

Çok güzel bilgiler paylaşılmış arkadaşlarımın hepsine tek tek emeklerinden dolayı teşeşkür ediyorum...Görülüyorki led almak pek mantıklı bir durum değil şu anda.Boşuna gereksiz para vermiş olucaz.Sonuçta elektroniktir her türlü fiyatlar düşer o yüzden acele etmemk gerekli diye düşünüyorum...
_____________________________47 Mesaj
10 Ekim 2010; 0:10:07 

emeğinize sağlık ama anladığım kadarıyla fark incelik ve elektrik tasarrufu başka önemli fark var mı?
_____________________________

Aşağılık insanlara iyilik etmek, denize su taşımaya benzer Cervantes


 
212 Mesaj
10 Ekim 2010; 21:18:53 


quote:

Orijinalden alıntı: nusret35

emeğinize sağlık ama anladığım kadarıyla fark incelik ve elektrik tasarrufu başka önemli fark var mı?


başka önemli fark yok.sadece normal lcd lerle full led ler arasında çok küçük bir kontrast farkı var.tv lerin ayarları doğru yapılmışsa bu farkı çoğu kişi farketmez.

edge led ler ile lcd ler arasında en ufak bir fark yok!!! bunu evimde aynı kaynaktan gelen görüntüyü tv leri yanyana koyup izledikten sonra tescilledim.hatta lcd ler daha homojen bir aydınlatma sağlıyor edge led lere göre.
_____________________________885 Mesaj
11 Ekim 2010; 1:46:39 

teknoloji manyağı ekmeğimizle oynuosun(: şaka bi yana çok güzel açıklamışsın emeğine sağlık...
_____________________________

Deliler ve akıllılar aynı derecede zararsızdır.yanlız yarı delilerle,yarı akıllılar çok tehlikelidir. 
50 Mesaj
24 Ekim 2010; 1:07:50 

ben lg LD 550 100HZ model lcd aldım ve çok memnunum ayrıca akıllı sensör özelligi sayesinde içerideki ışıga göre cihaz otomatik olarak görüntüyü ayarlıyor ve gözünüz kesinlikle yorulmuyor görüntü kalitesi mükemmel teknosada fiyatı uygundu ben lcd ler ile led tv lerin ne kadar elektrik harcadıgını merak ediyorum bilen bir arkadaş açıklarsa sevinirim lcd nin 4 tane led tv nin enerjisini harcadıgını duydum ama bana biraz abartılı geldi
_____________________________3236 Mesaj
24 Ekim 2010; 13:58:25 

Lcd ve led aydınlatmalı tvde de ortak elemanlar vardır. Panelin enerji ihtiyacı , anakartın kullandığı enerji , besleme devresinin ( güç kaynağı) verimi gibi değerler ortaktır. Eğer panel florasan lamba ile aydınlatılıyorsa buna ait elektronik devre diğer parçalarda verim kaybı olur , led aydınlatmada led+sürücüde az da olsa yine kayıp olacaktır ama işin asıl enerji harcayan kısmı başta panel olmak üzere diğer parçalardır.

Yabancı bir test sitesinden ölçümler. 4 kat fark var sözü yanlış ve yalan üstü birşey. Tvler ayar yapğılınca biraz daha harcadığı güç değerleri düşer.

Aynı lafları plazma-lcd arasında da söylemişlerdi. Forumda coppermine arkadaşımız bu işin testini yaptı ve plazmaların lcdlerin 2 katı fazla güç harcamadığı ortaya çıkardı. Ayrıntılar için :

http://forum.donanimhaber.com/m_37475227/tm.htm

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

C6000 için enerji sarfiyat değeri kutudan çıkınca 98,4watt ayarlar yapılınca 72,2 watt*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

32" Sony W5500 için enerji sarfiyat değeri*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

46" Sony z5500 için enerji sarfiyat değeri*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

46" SonyNX700 için enerji sarfiyat değeri


_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


449 Mesaj
24 Ekim 2010; 14:22:05 

şuanda en yüksek 10.000.000:1 oranında kontrast gördüm LED lerde,LCD lerde bu oran 100.000:1 i geçmiyor yani 100 kat daha fazla siyah/beyaz derinliği artıyor,haliyle görüntü dahada netleşiyor
_____________________________

Savaşları yapan insanlar değil;düşünceleridir.


 
212 Mesaj
24 Ekim 2010; 16:32:02 


quote:

Orijinalden alıntı: Loading..

şuanda en yüksek 10.000.000:1 oranında kontrast gördüm LED lerde,LCD lerde bu oran 100.000:1 i geçmiyor yani 100 kat daha fazla siyah/beyaz derinliği artıyor,haliyle görüntü dahada netleşiyor


arkadaşım heralde sen önceki mesajları okumadan yazdın bu yorumu çünkü önceki mesajlarda gerçek kontrast oranının 2000-4000 arası olduğu ve milyonlarla ifade edilen kontrast'ın hiçbir gerçekçiliğinin bulunmadığı anlatıldı.firmaların atma değerlerine inanmayın
_____________________________3236 Mesaj
24 Ekim 2010; 22:01:52 

Söylemekle ne yazık ki bir sonuca gelinmiyor. Bana veya benim gibi düşünen insanlara inanmak zorunda değilsiniz .

Üretici firmaların ticari sebeplerle söylediklerine inanmak yerine test sitelerindeki sonuçlara bakarsanız kontrast oranı 2.000- 4.000 civarında .

AUO gibi panel üreticisinin de değerleri 5.000 civarı kontrast veren panel ürettikleri yönündedir. http://www.auo.com/auoD...=items&items_id=8&ls=en adresinden tüm panellerine ait değerlere bakabilirsiniz.

40 " tvnin kontrast değeri ekran görüntüsü aşağıdadır linki ise : http://www.auo.com/auoD...oduct_id=117&items_id=8

Aşağıdaki led aydınlatmalı ve normal lcdler için kontrast test değerleri görüntüleri http://www.flatpanelshd.com/reviews.php adresinden alınmıştır.

_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


1062 Mesaj
26 Ekim 2010; 15:49:49 

ender 123 arkadaşım zaten bütün yazacaklarımı yazmış, bir de sunu ekleyeyim.
LCD alma arefesinde gezdiğim bütün yerlerdeki lcd lerde led aydınlatmalarda, beyazlar bariz biçimde maviye çalıyordu, aldığım lcd de ise süt beyazı kıvamı var. inceliği birçokları için alma sebebi ama o kadar para verilmez.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi natbolad -- 26 Ekim 2010; 15:52:18 >
_____________________________ 
19 Mesaj
19 Kasım 2010; 11:12:01 


quote:

Orijinalden alıntı: andy1

LED, ingilizcede Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve Işık Yayan Diyot anlamına gelir. LEDler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır.LED TV diğer televizyon teknolojilerine büyük farklar atarak ortaya çıkıyor. LED TVler diğerlerine göre biraz daha ince, fazla ısınmayan ve daha düşük enerji harcayan bir sisteme sahip. Parlamayı önleyen LED TVler 1.000.000:1 ve 2.000.000:1 dinamik kontrast oranıyla yüksek çözünürlükteki yayınlarda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. 2 ve 4 milisaniye gibi oldukça düşük tepkime süresi, çok hızlı görüntülerde bile müthiş bir seyir zevki veriyor.özellikle HD yayınlarda inanılmaz görüntü kalitesi sunuyor. 40 ve 42 inç ekran 1920x1080 pixel görüntü çözünürlüğü ile yüksek kalitede ve pürüzsüz görüntü imkanı sağlıyor.
OLED ise hepsinden daha ustun kalite sunar LED gibi, OLED de katı bir yarıiletken cihazdır. 100 ile 500 nanometre Nanometre: Metrenin milyarda biri. kalınlığında, ya da yaklaşık olarak insan saçından 200 kat daha incedir. OLEDlerin iki ya da üç organik katmanı vardır, üç katmanlı tasarımda, sonuncu katman, katottan ışık yayan tabakaya elektronların taşınmasına aracılık eder.oled ilk olarak 1987de KODAC tarafından kullanılmıstır.OLEDlerin, LCDler gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyacı yoktur. LCDler, arkadan gelen ışığın önünü keserek çalışır, OLEDler ise ışığı kendileri üretir. OLEDlerin arka aydınlatmaya ihtiyacı olmadığından, LCDlerden çok daha az güç tüketir, çünkü LCDde tüketilen gücün çoğu arka aydınlatmaya gider.OLEDlerin üretimi daha kolaydır ve daha büyük boyutlarda üretilebilirler. OLEDler aslında plastik olduğundan, ince, büyük yaprakların üzerine işlenebilirler.OLEDlerin geniş görüş açısı vardır, yaklaşık 170 derece. LCDler arkadan gelen ışığı keserek çalıştıklarından, belli açılardan görülebilirler. OLEDler kendileri ışık ürettiğinden, görüş açıları daha geniştir.oledler kucukte olsa sorunları devam ediyor mavi (14 bin saat) (kırmızı ve yeşilinse 46-230 binsaat arası ömüre sahip) rengin ömrü az olması gibi ve sudan çok çabuk etkilenmesi ve zarar görmesi gibi.
saygılar

_____________________________ 
19 Mesaj
19 Kasım 2010; 11:16:01 

arkadaşlar hepiniz sağolun, gerçekten çok aydınlatıcı olmuş, benim de fikirlerim şekillendi, aydınlatma, güç tasarrufu, kontrast oranı, hepsini anladım ancak, bi arkadaşın bahsettiği renk ömrü durumu vardı, bu konuda ne dersiniz? gerçekten var mı böyle bir durum, veya normal mi? LCDler için de geçerli mi?

"kucukte olsa sorunları devam ediyor mavi (14 bin saat) (kırmızı ve yeşilinse 46-230 binsaat arası ömüre sahip) rengin ömrü az olması gibi ve sudan çok çabuk etkilenmesi ve zarar görmesi gibi. "
_____________________________42 Mesaj
20 Kasım 2010; 11:22:23 


quote:

Orijinalden alıntı: montblanc

arkadaşlar hepiniz sağolun, gerçekten çok aydınlatıcı olmuş, benim de fikirlerim şekillendi, aydınlatma, güç tasarrufu, kontrast oranı, hepsini anladım ancak, bi arkadaşın bahsettiği renk ömrü durumu vardı, bu konuda ne dersiniz? gerçekten var mı böyle bir durum, veya normal mi? LCDler için de geçerli mi?

"kucukte olsa sorunları devam ediyor mavi (14 bin saat) (kırmızı ve yeşilinse 46-230 binsaat arası ömüre sahip) rengin ömrü az olması gibi ve sudan çok çabuk etkilenmesi ve zarar görmesi gibi. "


O renk ömrü muhabbeti LED TV ler için değil, OLED TV ler için. Yani gerçekten pikselleri oledlerden oluşan TVler için.
_____________________________ 
15 Mesaj
21 Kasım 2010; 3:18:28 

bilgi veren herkese tşk ederim. tam İ.Bilişimden tv alma aşamasındaydım, dedim ki bir yüce google dan sorayım dedim İ.B. tv alanlar mı ne böyle bişey yazdım dh e baktım işi ince eleyip sık dokumuşlar. saat 8 de eve geldim. biraz sonra üye oldum foruma, gece saat 3 hala okuyorum, faydalı bilgiler edindim. yoksa (kendi adıma) sazan gibi LED TV süper bişey diye olaya bakıyordum. halbuki ödediğiniz miktar için size harikulade bir şey sunmuyor. Normalde LED düşünüyordum ama şimdi bu ürünü (Samsung LE-40C750 İ.Ş de yok başka nerden alabilirim uygun fiyata) düşünüyorum. ps3 için vede 3d olayı. Emeği geçen arkadaşlara gerçekten çok ama çok tşk ederim. Birde alacağım tv de 3d olursa (PS3 te 3d oyunlar çıkacağı için) ne fark eder son kullanıcı olarak. sonuçta hiç bir yayın 3d değil şu anda. ama samsung ta bir tuşa basarak biraz derinlik kazandırıyormuş görüntüye. Burda değilde esas PS 3 te ileriye dönük olarak işime yarar mı bir tek kafamı bu kurcalıyor. Eğer ben 3d bir tv alırsam bana artı + sı ne olur eksi - si ne olur. Saat 4 oldu yatayım ben artık tekrardan herkesin emeğine sağlık.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palampayir -- 21 Kasım 2010; 3:59:20 >
_____________________________5709 Mesaj
21 Kasım 2010; 23:11:53 

Led Tv gerçekten Lcd'den ancak şıklık olarak bir adım önde, bu konuyu açtıktan sonra da araştırdım gerçketn teknolojik olarak çok büyük farklar yok ama zaten fiyatları aynı seviyelere geldi artık o yüzden daha ince ve şık olmaları hasebiyle Led Tv'ler satın alınabilir. Bunu niye söylüyorum şu an 23" Asus Led monitörüm var ve bundan önce 19" lcd monitörüm vardı, ağırlık olarak 23" monitör yarısından daha hafif Lcd monitörün.
_____________________________ 
2399 Mesaj
22 Kasım 2010; 0:25:07 


quote:

Orijinalden alıntı: palampayir

bilgi veren herkese tşk ederim. tam İ.Bilişimden tv alma aşamasındaydım, dedim ki bir yüce google dan sorayım dedim İ.B. tv alanlar mı ne böyle bişey yazdım dh e baktım işi ince eleyip sık dokumuşlar. saat 8 de eve geldim. biraz sonra üye oldum foruma, gece saat 3 hala okuyorum, faydalı bilgiler edindim. yoksa (kendi adıma) sazan gibi LED TV süper bişey diye olaya bakıyordum. halbuki ödediğiniz miktar için size harikulade bir şey sunmuyor. Normalde LED düşünüyordum ama şimdi bu ürünü (Samsung LE-40C750 İ.Ş de yok başka nerden alabilirim uygun fiyata) düşünüyorum. ps3 için vede 3d olayı. Emeği geçen arkadaşlara gerçekten çok ama çok tşk ederim. Birde alacağım tv de 3d olursa (PS3 te 3d oyunlar çıkacağı için) ne fark eder son kullanıcı olarak. sonuçta hiç bir yayın 3d değil şu anda. ama samsung ta bir tuşa basarak biraz derinlik kazandırıyormuş görüntüye. Burda değilde esas PS 3 te ileriye dönük olarak işime yarar mı bir tek kafamı bu kurcalıyor. Eğer ben 3d bir tv alırsam bana artı + sı ne olur eksi - si ne olur. Saat 4 oldu yatayım ben artık tekrardan herkesin emeğine sağlık.

2D'yi 3D'ye çevirme olayının pek başarılı olmadığını söylemişti deneyenler o yüzden bu özelliğe pek bel bağlama derim.

TV alırken öen önemli kriter olarak 3D'yi baz alıyorsan şu an en başarılı 3D uygulaması Panasonic VT25 plazmalarda, Playstation bölümünde donanım haber incelemesini bulabilirsin.

C750 ikinci sırada yani VT25'e paran yetmezse zaten 3D'ler arasında fiyat/performans olarak en iyisi şu an C750.

Sony'nin patentini aldığı değişik uygulamalar var örneğin 2 kişinin 3D TV'lerde ekranı bölmeden aynı oyunu oynayabilmesi gibi. Bunu 3D TV'lerdeki iki göze farklı görüntü gönderme tekniğinin biraz değiştirilmesiyle yapıyor ve iki oyuncuya farklı görüntüler gönderiyor. Bunun gibi şeyleri 2011'de bekliyorum PS3'ten.
_____________________________411 Mesaj
24 Kasım 2010; 14:57:51 

Merhaba,

Tam İstanbul bilişimden http://www.istanbulbili...E5310-LCD-TV,15907.html LED TV yi almak üzereyken bu forma rastladim ve bastan sona okudum. Butcem 1500 TL ye kadar ve 32''-37'' arasi bir TV almak isterken bu modelde karar kıldım. Ancak sonra okuduklarım karşısında ne yapmam gerektiğini bilemedim.

Şimdi soruyorum (özellikle ender123 arkadasa) Vaz mi gecmeliyim, LCD tv ye mi yonelmeliyim? Genelde film mac ve tv izleyecegim. Alip almamaya karar veremedim, bu kadar bilgili arkadaslar varken bana secimim konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim.

_____________________________

imposibble is nothing!


3236 Mesaj
24 Kasım 2010; 20:06:53 

Sayın Dominikk ,

Ben yukardaki mesajlarsa LED TV aldatmacısı ile ilgili şeyler yazdım. Olmayan bir teknoloji ve süslü bir isimle yapılan ticari aldatmacaya arkadaşlarımımızın boşuna kanmamaları ve ceplerinden 1000 lira fazla para vermemeleri için uyarmak istedim.

Eğer led aydınlatmalı tv almak isyorsanız alabilirsiniz. Bu sizin kendinizin vereceği bir karardır. Sadece ledden yapılmış tv olmadığını bilin ve lcd panellerin genel sıkıntılarının LED diye satılan tvlerde de olacağını bilerek alışveriş yapın. Kısaca led aydınlatmalı tv aldınız , çok para verdiniz, en son teknoloji budur diye futbol maçlarını süper izlemenizin garantisi yoktur.

Eğer paneli kaliteliyse normal veya led arka aydınlatmalı lcd tvde güzel sonuç alabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir konuda kenar (EDGE_LED) aydınlatmalı tvlerde panel aydınlatması eşit seviyede olmayabilir. Özellikle karanlık sahnelerde, kanal geçişlerinde ekrand tam siyah olması gerekirken siz dumanlı ve eşit aydınlatmamış bölgeler görebilirsiniz.

Led arka aydınlatmalı tvler daha ince ve estetik tvdir ama forumdaki çoğu arkadaşımızın aldığı kenar led aydınlatmalı tvlerde lcd tvlere göre ek bir üstünlük yoktur. Tvnin arakasını tam kaplayan led levha bulunan (FULL LED) ve hatta bu ledder sadece beyaz değil kırmızı-yeşil-mavi (RGB FULL LED) olara kullanan tvlerde bazı teknik üstünlükler vardı. Ayrıca bu tvler genelde üst seviye yani pahalı seri olduğu için daha kaliteli ve başarılı panel kullanırlar.

Kendinize iyi bir tv almak istiyorsanız , gereksiz maceralara girmek yerine forumun tv-projeksiyon bölümünde popüler olan marka-modellere yönelin. Eğer beğendiğiniz modeli kullanan ve olumlu görüş belirten çok sayıda arkadaş varsa alabilirsiniz.
_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.


411 Mesaj
24 Kasım 2010; 22:05:12 

Tesekkur ederim
_____________________________

imposibble is nothing!


419 Mesaj
26 Kasım 2010; 9:52:48 

gerçekten yararlı oldu bu,aklımdaki soru işaretleride kalkmış oldu teşekkürler sarı far lambası yerine xenon takmak gibi bişi özetle
_____________________________ 
205 Mesaj
26 Kasım 2010; 12:18:58 

Peki Full led'in tam olarak neleri üstün ve led alınacaksa full led olsun diyebilirmiyiz ?
Ayrıca full led için vereceğimiz fiyat farkı değer mi ?
_____________________________ 
15 Mesaj
27 Kasım 2010; 20:57:56 

full led de ekran daha homojendir. edge led veya lcd lerde ekran kenarları daha beyazımsı orta siyahtır. yAni ışık sızmaları olur. ama full led in daha iyi işe yaraması için local dimming de olsa iyi olur. bu sayede siyah beyaz kontrastı artar. siyah işlemeleri daha kaliteli olur.
_____________________________241 Mesaj
28 Kasım 2010; 16:39:57 

Bende full led monitör almayı düşünüyorum.bunlar full led mi acaba?yoksa hp x23(ws233aa) alicam.

LG 23" E2350V-PN GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=44855

ASUS 23" MS238H ULTRA INCE GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=47672

_____________________________1062 Mesaj
29 Kasım 2010; 0:03:32 


quote:

Orijinalden alıntı: mberber1

full led de ekran daha homojendir. edge led veya lcd lerde ekran kenarları daha beyazımsı orta siyahtır. yAni ışık sızmaları olur. ama full led in daha iyi işe yaraması için local dimming de olsa iyi olur. bu sayede siyah beyaz kontrastı artar. siyah işlemeleri daha kaliteli olur.

söylediklerine kısmen katılmakla birlikte ccfl ve edge led için ortası siyah olur diye genelleme yapmamak lazım. günümüzde bu sorunu aşan çok model var.
_____________________________58 Mesaj
1 Aralık 2010; 14:45:04 

Arkadaşlar Gerçekten Çok Teşekkür Ederim. Tamamiyle Mantığı Çözdüm ve Kazık Yemekten Kurtuldum. Böyle Geniş Çaplı Bir Bilgi Ortamı Yaratmanız Benim Gibi Kuşkuya Düşen Arkadaşlar İçin Çok Yararlı Olmuş... Elinize Sağlık.. (:
_____________________________ 
727 Mesaj
2 Aralık 2010; 1:24:36 


ender123 kardeşim,
vermiş olduğun detaylı ve çok değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalandım, bu konudaki bilgilerimi çok arttırmamı sağladınız, önümü aydınlattınız, sağ olunuz, var olunuz.

Gördüğüm kadarıyla şu ana kadar özellikle Tv marka ve model tavsiye etmemeye çalışmışsınız. Bence bu değerli tavsiyeleriniz sayesinde, formu okuyan arkadaşların zorla kazandıkları, bir araya getirdikleri birikimlerini, yanlış modellere harcamasını etkiliyecek bir faktör olmasından dolayı, formda sizin değerli yazılarınızı gerek okuyan, gerekse de okuyacak tüm arkadaşlara yol görterecektir. Farklı marka ve model tavsiyeleriniz olacağına emin gibiyim. ve kendi adıma tavsiyelerinizi bizlerle paylaşacağınızı ümid ediyorum.


Anlattıklarınızdan geldiğim diğer bir konu ise LCD - LED enerji tüketim farklılığı idi. Bunu yanında, benzinli ve dizel örneğinizden de yola çıkarak size bir kaç sorum ve talebim olacak;

Alacağımız paneller için hepimiz uzun vade de bir işletme maliyetine mahkum olacağız, bu anlamda ; aynı ebatta olmak şartı ile , enerji tüketimi 250 W olan bir panel ile 70 w olan bir panelde uzun vade de farklı enerji tüketimleri ortaya çıkmakta olacak , 100.000 saat ömrü olan bir paneli 50.000 saat kullansak 9.000 Kw fazla enerji tüketimi oluşacaktır. Elektriğin KW bedeli ( şuan 1Kw kaç para bilemiyorum ama 50 krş olsa) yaklaşık 15 yılda 4.500 TL edecektir. 1 tl ise 9.000 TL edecektir. nerdeyse panel fiyatının 2-4 katı civarı bir bedel olarak düşünüyorum. Uzun vadede bile olsa hiç az bir bedel olmasa gerek diye düşünüyorum. tabi bu tüketimde panel ayarlarının etkiside çok önemli olduğunu yayımladığınız dökümanlardan anlamış olsamda hangi değerlerin azaltılması veya arttırılmasının, ne kadar etkilediğini ( contrast hariç :-) çok iyi bilemiyorum.

Eğer etik kurallarınızı bozmuyor ise marka model tavsiyelerinizle beraber, panel ayarlanın enerji tüketimi üzerindeki etkilerini paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Saygı ve sevgilerimle.._____________________________

Peugeot 5008 Premium Pack Auto6R 2011 / Samsung Galaxy S7 EDGE / Samsung 46C750 LCD 3D / Lenovo G510 i5 U4200 / Next 5035 VR+ 5.0'' Navigasyon Cihazı


3236 Mesaj
2 Aralık 2010; 11:09:43 

Satın Auzdil ,

Yazdıklarım sonuçta insan sözü , Allah kelamı değil. Şu anda doğru olsa bile zaman içerisinde yanlış hale gelebilir. Bugün için elektrik sarfiyatları arasında ciddiye alınacak kadar büyük bir fark yok ama ilerde ne olur ne olmaz bunu zaman gösterir. Lütfen bunu göz ardı etmeden değerlendirme yapın.

Artık led tvlerde 2. ,3. nesil panel kullanılmaya başlandı. Yukarda yazmış olduğunuz mantıkla size daha az elektrik harcamasından dolayı kendini amorti etmesi durumu söz konusu olabilir. Yinede lcd veya plazma tvlerde elektrik harcaması ile lütfen şunları unutmayın

1. Panel çalışmak için belli bir enerjiye ihtiyaç duyar.
2. Hangi tip olursa olsun anakartı güç çeker
3. Besleme (power supply) bilgisayardan bildiğiniz gibi belli bir verimde çalışır ve onun da sisteme bir getirdiği kayıptan dolayı ek bir harcama vardır.
4. Lcd tvde floresan lambaları yakmak için invertör enerji harcar ve bunun da belli bir verimi ve kaybı vardır.
5. Led arka aydınlatmalı tvde led çubuk veya levhayı yakmak için sürücü denen elektrik birimi belli bir verimde çalışır.

Zaman içerisinde daha az enerjiye ihtiyaç duyan panel , daha verimli çalışan ve daha az enerji ihtiyacı duyulan diğer alt sistemler üretilebilir. Bunlar çıkınca ve sistem olarak oturunca o zaman led aydınlatmalı tv kullanmak daha verimlidir ve uzun vadede size elektrik tasarrufu olarak dönecektir derim. Malesef şu an itibariyle elimizde bu tarz bir bilgi yok . Yukardaki ekran görüntülerinde elektrik harcaması arasında iddia edildiği kadar büyük bir fark yok. Szin yazdığınız gibi 300 watt enerji çeken tv yok. Olsa zaten yüksek elektrik faturasından dolayı forumda çok fazla arkadaşımız " lcd tv aldım , her ay 50 lira fazla elektrik faturası ödüyorum " diye şikayetçi olacaktı. Bakalım 2011 serilerinde ne tür gelişme olacak.

Fikir vermesi açısından Coppermine arkadaşımızın fotoğraf çekerek ispatladığı plazma-lcd arasındaki enerji sarfiyatı testine bakabilirsiniz.
http://forum.donanimhaber.com/m_37475227/tm.htm

Panel ömürleri ile ilgili 100.000 saat gibi ifadeler yine gerçekçi değildir. Forumda arkadaşlarımız 3-4 yıl önce aldınları tvlerindeki arızaları yazmaya başlıyorlar. Bunları bir kenara bırakın garanti döneminde arıza yaptığı için yenisiyle veya güncel-üst modeliyle değişen ama arkadaşımız bir servis sorunu ya da mağduriyet yaşamadığı için bu konuda mesaj atmadığı durumlar da var.

Tüm yazdıklarımdan "sakın ola led aydınlatmalı tv almayın" gibi bir sonuç çıkmıyor, çıkmamamalı da. Daha şık, daha kibar, göze hoş gelen olduğu için maddi durumu elveren arkadaşlar tabi ki tercih edebilir. Sadece ne aldığını bilerek alsın. Ticari yanıltmacaya kanmasın ve bilinçli olarak alışveriş yapsın. Örnek olarak canınız balık yemek istese balıkçıdan alıp evde de yiyebilirsiniz, mahalle arasındaki bir lokantada veya boğazdaki lüks bir yerde. Üçünde de yediğiniz balıktan alacağınız gıda ve lezzet aynıdır ama keyif farklıdır. Daha çok para verdiğiniz için boğazdaki yerdeki balıkta daha çok vitamin ve minarel olmaz. Bu sizi kandırmaya yönelik bir söz olur.

Marka-model tavsiyesi vermeyi öncelikle uzman olmadığım için uygun görmüyorum. İkinci konu ise diğer firmaların rızkı ile oynamak gibi daha derin ve sıkıntlı boyutu olduğu için. Bende şu tv var herkes alsın gibi bir mantığı da doğru bulmam. Bu tarz tavsiler hakkında sizlere sadece şunu söyleyebilir. Forumda evinde her yeni çıkan tvyi alan ve gerekli görüntü ayarlarını yapan , sonra uydu alıcı, bluray player , bilgisayar vs. vs... gibi çeşitli görüntü kaynalarına bağlayıp " hmmm. şu modelden iyi şundan kötü" diyecek bir test yapan kimse yok. Bu sebeple şu model mi bu model mi karşılaştırmasında sadece o modelde bir kusur varsa o kusuru dikkate alın. Unutmayın ki bir arkadaşımızda olumlu sonuç veren bir tv sizin evdeki uydu alıcıyla ne yaparsanız yapın tatmin edici görüntü vermeyebilir. Uydu alıcıların da işlemcileri ve bu işlemci üzerinde görüntü işleme ünitesi vardır. Bu görüntü işleme ünitesi bazı uydu alıclarda daha başarılı ve kalitelidir , bazılarında değil. Teknoloji mağazalarında "Dinamik Mod" denen tüm ayarları en sona getirilmiş halde kıyaslama yapmak da çok doğru netice vermeyebilir. Merkezi kablolama ve sinyal dağıtıcının görüntü kalitesinden dolayı da bir marka daha kötü görüntü verebilir , diğerlerinin yanında daha başarısız ve sönük kalabilir.

Forumda Tv ve Projeksiyon başlığında arkadaşlarımız tarafından çokça tercih edilmiş ve genel bir memnuniyet oluşturan modeller arasından tercih yapmaya gayret gösterin. Seri olarak 5-6 model numaralı fiyat performans değeri yüksek olan modellerden almaya çalışın. Eğer durumunuz daha iyiyse 7-8 gibi serileri tercih edin çünkü daha kaliteli panel ve işlemci kullanılmıştır. Bu yazdığım seriler her marka ve modelde vardır. Gereksiz maceralara atılmayın , herkesin gittiği yoldan yürümeye çalışın çünkü sorun yaşadığınızda veya basit bir ayarı yapamadığınızda kimse size 1 satır cevap yazmaz.

Umarım gönlünüzce bir tv alır , uzun süreler boyunca keyifle izlersiniz.
_____________________________

Arkadaşlar,yazdığım mesajlarda sizi üzen veya kıran ifadeler varsa özel mesaj atın, hemen düzelteyim veya sileyim. Aynı saygı ve özeni sizlerden de bekliyorum.
Ben tv konusunda uzman değilim , bu yüzden "hangi model tvyi almalıyım?" şeklindeki sorularınıza cevap veremediğim için lütfen alınmayın. Yine de soracağınız birşey olursa lütfen sadece PM ile sorun , lütfen mail atmayın, çünkü forumdan gelen mailler hotmailde spam olarak işaretleniyor.
Tv konusu , ticari bir konu olduğu için forumda ve internette bilgi vermekten ziyade çoğu yerde yönlendirme ve ticari kandırmaca yapanlar kişiler ve websiteleri var. Sadece kullanıcı yorumlara bakarak tv seçin ve dikkatli olun.

Bir kişinin mesaj sayısının yüksek olması, o kişinin çok bilgili olduğunun ve hep doğru şeyleri yazdığının değil , sadece foruma çok mesaj attığının göstergesidir.