Şimdi Ara

x-fi'den 3,5mm'lik dijital çıkışla anfiye 5.1 bağlamak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • x-fi xtremeaudio ses kartını anfiye bağlayacağım. ancak çoklu kanal girişiyle 3 kablo iyi sonuç vermiyor tabiki.

digital output'tan anfiye 5.1 çıkış istiyorum. ancak türkiyede "sound blaster i/o" yok ve getirmeyeceklermiş.

başka bir forumda :http://forum.donanimhaber.com/m_26865187/mpage_1/key_creative%2Cdigital%2Coutput/tm.htm

kablosunu 3,5mmlik kulaklık çıkışından

coax olarak bağlamak istiyorum. bu yöntemle 5.1 ses alabilcekmiyim? ama dijital olmayacak sanırım?

birde optik bracket diye bir parça var. onu bağlayıp dijital olarak 5.1 ses alabilirmiyim? diyelim aldık. bu parçayı bulabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sleepingawake -- 9 Nisan 2009; 12:35:06 >

• quote:

ancak çoklu kanal girişiyle 3 kablo iyi sonuç vermiyor tabiki.

Suç bağlantıda değil kartta.

SADECE DVD ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN FİLMLER İÇİN:

Şu varki harici decoder ile daha iyi sonuç alabilirsin. Çünki bu bağlantıda uygun ayar ile ses kartı sese müdahale etmiyor.
    Bunun içinde mainboarda ait onboard spdif çıkışı kullanabilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: keleminabi

quote:

ancak çoklu kanal girişiyle 3 kablo iyi sonuç vermiyor tabiki.

Suç bağlantıda değil kartta.

SADECE DVD ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN FİLMLER İÇİN:

Şu varki harici decoder ile daha iyi sonuç alabilirsin. Çünki bu bağlantıda uygun ayar ile ses kartı sese müdahale etmiyor.
    Bunun içinde mainboarda ait onboard spdif çıkışı kullanabilirsin.

onları biliyorum. Yamaha reciever'dan Harman/Kardon'a bağlıyorum. tek sorun pc çıkışından yardıma ihtiyacım var.
  • bir adet bu kablodan alınız.
    http://www.bimel.com.tr/yeni/urun/ak-243
    kart sadece ertainment mod da spdif çıkış vermektedir
    El kitabında sanırım öyle yazıyor-ingilizcem iyi sayılmaz-:
    quote:

Connecting Digital Speaker Systems
    Select the Digital Output Only checkbox in Entertainment Mode when connecting external digital speakers that accept stereo PCM or compressed Dolby Digital/DTS Bitstream from the S/PDIF output.

Notes
    Visitwww.creative.com for more information

resme uygun olarak beyaz RCA yı ses sitemine takınız. (Hoparlör testinde frontlardan ses almanız lazım alamıyorsanız kırmızı RCA yı takıp deneyiniz)
    front u aldığınız RCA doğru RCA dır. (diğeri boşta dursun ama iletken biyere değmesin)

• quote:

bir adet bu kablodan alınız.
    http://www.bimel.com.tr/yeni/urun/ak-243
    kart sadece ertainment mod da spdif çıkış vermektedir
    El kitabında sanırım öyle yazıyor-ingilizcem iyi sayılmaz-:
    quote:

Connecting Digital Speaker Systems
    Select the Digital Output Only checkbox in Entertainment Mode when connecting external digital speakers that accept stereo PCM or compressed Dolby Digital/DTS Bitstream from the S/PDIF output.

Notes
    Visitwww.creative.com for more information

resme uygun olarak beyaz RCA yı ses sitemine takınız. (Hoparlör testinde frontlardan ses almanız lazım alamıyorsanız kırmızı RCA yı takıp deneyiniz)
    front u aldığınız RCA doğru RCA dır. (diğeri boşta dursun ama iletken biyere değmesin)

teşekkürler. ordaki şekilde 2.1 ses diyor. bu sizin gösterdiğiniz stereo rca. 5.1 almak için hangisi gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sleepingawake -- 10 Nisan 2009; 1:35:04 >

• creativenin pci-x kartlarından önceki kartları filmler hariç digital çıkışına streo pcm dışında ses veremeyeceğinden 2.1 diyor.

DVD -media üzerinden yürütülen filmlerde sesin orijinali 5.1 ise uygun ayarlarla 5.1 alırsınız.
    (mesela pover dvd ise yürüten çıkış olarak spdif seçilecek, ses kartı ayarlarından da passtroght seçilecek, yani ses kartının sesi çözmesine engel olacaksnız.)

Ama oyunlarda ve software ses üretiminde digital, PCM formatında sıkıştırlmış ses iletimi olur.
    frontlardan mesela beyazdan ses alırsanız, kırmızı olan da ise rear ları gene PCM formatında aktaracaktır. ayrıca kırmızı üzerinde bastırılmış cr/lf de vardır.
    neyse bunlar fazla teknik konular. sonuçta filmler hariç aktarım PCM Streo dur.
  • quote:

creativenin pci-x kartlarından önceki kartları filmler hariç digital çıkışına streo pcm dışında ses veremeyeceğinden 2.1 diyor.

DVD -media üzerinden yürütülen filmlerde sesin orijinali 5.1 ise uygun ayarlarla 5.1 alırsınız.
    (mesela pover dvd ise yürüten çıkış olarak spdif seçilecek, ses kartı ayarlarından da passtroght seçilecek, yani ses kartının sesi çözmesine engel olacaksnız.)

Ama oyunlarda ve software ses üretiminde digital, PCM formatında sıkıştırlmış ses iletimi olur.
    frontlardan mesela beyazdan ses alırsanız, kırmızı olan da ise rear ları gene PCM formatında aktaracaktır. ayrıca kırmızı üzerinde bastırılmış cr/lf de vardır.
    neyse bunlar fazla teknik konular. sonuçta filmler hariç aktarım PCM Streo dur.

bana filmlerde 5.1 sağlasın yeter. müzikler zaten stereo onda bir sorun yok. zaten oyunlarda analog 3 kablo kullanmaya devam edeceğim. filmlerde 5.1 almak için bunları alacağım. teknik konular çok garibime gitse de, bildiğiniz birşey olduğu kesin ve o dediğiniz kablodan alıyorum o zaman. teşekkürler ilginiz için.

• quote:

bildiğiniz birşey olduğu kesin

Evet bildiğim bişey var: Bilgimin bir hiç, bilmediğimin çok olduğunu.
  • evde o kablodan varmış şimdi çalıştırıyorum. anfide PCM yazıyor. mp3leri dinleyebiliyorum. filmlerde 5.1 çıkış alamadım daha. kmp player kullanıyorum.
  • quote:

• quote:

quote:

çok teşekkürler ilginiz için. sorunu çözdüm. ses kartında başka bir yerden daha external decode yapmak gerekiyormuş. çok teşekkürler.
  • Ona o ayarlamaya "extrenal decode" denmez. Orada yazanlar harici decodere ihtiyacınız var bu ayarı seçmek için demek.

quote:

ingilizce bir kelime; yabancı dili fransızca olan biri için ancak bu kadar doğru yazılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 12 Nisan 2009; 2:08:37 >

• quote:

Ona o ayarlamaya "extrenal decode" denmez. Orada yazanlar harici decodere ihtiyacınız var bu ayarı seçmek için demek.

quote:

ingilizce bir kelime; yabancı dili fransızca olan biri için ancak bu kadar doğru yazılır.

bendekinde öyle bir ayar yok. xtrememusic. denetim masasına girip ordan yaptım.

• Creativenin bu ayar için iki ulaşım noktası vardır;
    1- Audio console; decoder sekmesi.
    2- Console launcher. dolby ve dts sekmeleri.

Bunlardan audio console olana denetim masından ulaşılabilir, (benim önceki koyduğum ss budur)
    Ayrıca her ikisine birden tray ikon bölgesinden, başlat çalıştır, program files/creative altından vb. ulaşılabilir.
    ve bu iki aygıt ayarı bağıldır. Yani birinden ayarı değiştirince diğerleri de kendiliğinden değişir.

bunların dışında da bir denetim masasında bir ayar seçeneği daha varsa yazarsanız, insanlara yardımcı olurken gerekli olabiliyor bilgim olsun.

tray icon bölgesi:saatin olduğu yer.
  • quote:

Creativenin bu ayar için iki ulaşım noktası vardır;
    1- Audio console; decoder sekmesi.
    2- Console launcher. dolby ve dts sekmeleri.

Bunlardan audio console olana denetim masından ulaşılabilir, (benim önceki koyduğum ss budur)
    Ayrıca her ikisine birden tray ikon bölgesinden, başlat çalıştır, program files/creative altından vb. ulaşılabilir.
    ve bu iki aygıt ayarı bağıldır. Yani birinden ayarı değiştirince diğerleri de kendiliğinden değişir.

bunların dışında da bir denetim masasında bir ayar seçeneği daha varsa yazarsanız, insanlara yardımcı olurken gerekli olabiliyor bilgim olsun.

tray icon bölgesi:saatin olduğu yer.

benim xtreme audio'dts sekmeleri yok. ama şuradan yaptım :

denetim masası\donanım ses\ses\oynatım

bunlardan ilkini seçtiğimde 5.1 ses gelmiyor filmlerde, ancak müzikler(mp3) daha kaliteli çıkıyor(anfiyle sanal 5.1 yapıyorum).
    2. seçtiğimde ise 5.1 ses geliyor filmlerde, ancak müziklerde ses kalitesi iyi gelmiyor. film izleyeceğim zaman ayarları değiştirmem gerekecek. bunun başka bir yolu varmı?

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

• Vista altında bu şansınız yok, ama xp altında eşzamanlı olarak ikisi birden çalışıyor, ve değişim gerekmiyor.

Filmler için 5.1 dinlediğinden emin olmak için passthreough -ses kartı decoderi devre dışına çıkarma-ayarını yapmak daha uygun olur.

bu ayara dediğim gibi;

Başlat_programlar_creative_creative audio console;
    Başlat_programlar_creative_creative volume panel;
    denetim masası_audio console (klasik görünümde);
    ROOT\program files\creative\Console launcher\Console Launcher.exe
    ROOT\program files\creative\AudioCS\Creative Audio Console.exe

ve tray ikondan da hem audio konsol hem volume panele erişilir ( ses kartı yazılımının kurulumda bir sorun yoksa)
  • quote:

Vista altında bu şansınız yok, ama xp altında eşzamanlı olarak ikisi birden çalışıyor, ve değişim gerekmiyor.

Filmler için 5.1 dinlediğinden emin olmak için passthreough -ses kartı decoderi devre dışına çıkarma-ayarını yapmak daha uygun olur.

bu ayara dediğim gibi;

Başlat_programlar_creative_creative audio console;
    Başlat_programlar_creative_creative volume panel;
    denetim masası_audio console (klasik görünümde);
    ROOT\program files\creative\Console launcher\Console Launcher.exe
    ROOT\program files\creative\AudioCS\Creative Audio Console.exe

ve tray ikondan da hem audio konsol hem volume panele erişilir ( ses kartı yazılımının kurulumda bir sorun yoksa)

bunu kötü yapmışlar o zaman. 5.1 ses aldığıma eminim,kulaklarım beni yanıltmaz :) vista64'te o ayarlar yok sanırım. zaten gerek kalmadı düzgün çalışıyor. sadece her seferinde film için, müzik için ayar yapmam gerekçek.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.