Şimdi Ara

pre-out kullanımı ACİL

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Surround amfideki pre-out jack lerden stereo amfime bağlantı yapıp frontları stereo amfime bağlamayı düşünüyorum.
    DVD playerdan surround amfiye optik bağlantı yaptığım zaman yukarıda bahsettiğim gibi dekode edilmiş sesi frontlara stereo amfimden, center ve arka hoparlörlere surround amfimden alabilir miyim?
    Bu durumda ön hoparlörlerim yeterince güçlüyse normalde subwoofer a gidecek düşük frekanslı sesleri frontlara yönlendirebilir miyim?

Dikkat edin DVD ve surround amfi arasında 5.1 ayrı kablolama yerine 1 adet optik kablo kullanacağım çünkü DVD playerda 5.1 ayrı çıkış jackleri yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi playdead -- 3 Nisan 2009; 13:52:39 >

• İki sorunuzun da yanıtı evet..
  • quote:

Orjinalden alıntı: playdead

Merhaba Arkadaşlar

Surround amfideki pre-out jack lerden stereo amfime bağlantı yapıp frontları stereo amfime bağlamayı düşünüyorum.
    DVD playerdan surround amfiye optik bağlantı yaptığım zaman yukarıda bahsettiğim gibi dekode edilmiş sesi frontlara stereo amfimden, center ve arka hoparlörlere surround amfimden alabilir miyim?
    Bu durumda ön hoparlörlerim yeterince güçlüyse normalde subwoofer a gidecek düşük frekanslı sesleri frontlara yönlendirebilir miyim?

Dikkat edin DVD ve surround amfi arasında 5.1 ayrı kablolama yerine 1 adet optik kablo kullanacağım çünkü DVD playerda 5.1 ayrı çıkış jackleri yok.

Dvd playerınıız ayrıca stereo amfiye bağlamadığınız sürece, avr nize sesi çözdürüp oradan stereo amfinize gönderdiğiniz sürece, stereo amfi kullanmanızın bir anlamı yok. Dvd playerınızdan ayrıca birde stereo amfinize çıkış yapacaksınız, stereo amfiniz sesi hem işleyecek hemde frontlara güç verecek, ancak bu durumda stereo amfi kullanmanın bir espirisi var. Ancak dediklerinizin hepsi yapılabilir şeyler.

• Niye anlamı yok anlamadım. DVD playerdan dekode edilmiş sesi stereo amfiye gönderme imkanım yok çünkü Bahsettiğim gibi DVD playerda 5+1 analog çıkışlar yok. Sadece sağ sol çıkışlar var ki bu da bildiğim kadarıyla stereo müzik için surround ses formatları için değil.
    Stereo müzik dinlemek için zaten direkt stereo amfiye bağlı ayrı bir CD çalar kullanıyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: altanpsx

quote:

Merhaba Arkadaşlar

Dvd playerınıız ayrıca stereo amfiye bağlamadığınız sürece, avr nize sesi çözdürüp oradan stereo amfinize gönderdiğiniz sürece, stereo amfi kullanmanızın bir anlamı yok. Dvd playerınızdan ayrıca birde stereo amfinize çıkış yapacaksınız, stereo amfiniz sesi hem işleyecek hemde frontlara güç verecek, ancak bu durumda stereo amfi kullanmanın bir espirisi var. Ancak dediklerinizin hepsi yapılabilir şeyler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi playdead -- 3 Nisan 2009; 17:33:16 >

• Standalone bir cd player kullandığınız bilmediğimden ve müziğide avr ye çözdürüp stereodan dinlediğinizi anladığım için bir anlamı yok dedim. Anlaşamamışız
  • DVD çalardaki sağ sol çıkışlar stereo müzik içindir dedim ama bir forumda değişik bir şey gördüm:
    DVD playerin sağ sol çıkışlarını stereo amfiye bağlasam optik kabloyla da AVR ye bağlasam; frontları stereo amfi, surround ve centeri AVR sürse, sorunsuz DD ve DTS dinleyebilirmiyim?
    Dezavantaj ne olur?
  • Öyle birşeyin teknik olarak mümkün olduğunu düşünmüyorum..Ha öyle bir bağlantı teknik olarak tabi mümkün ama sonuçta çıkış olarak ya optik seçersiniz ya rca analog..
    Müzik dinleyeceğiniz zaman analog çıkışlardan sadece stereo ses gelir..Avr'ye optik girdiğinizde zaten ses direk optik üzerinden avr'ye geçer..Ordan da ilgili kanallara dağılır..

İlk sorunuzdaki gibi sadece optik çıkış ile AVR'nize giriş yapıp , AVR'den de stereo amfinize pre out'tan çıkış yaptığınızda bir sorun olmayacaktır ki en sağlıklısı da budur..Ses yine avr üzerinde çözülecek ve hoparlorlere dağılacaktır..Tek fark front'lar stereo amfi üzerinden güç alacak ve stereo amfiniz aslında power amfi gibi davranacak..Pre kısmı AVR üzerinden geliyor olacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaRaBeeN -- 5 Nisan 2009; 14:25:01 >
  • Evet en mantıklı çözüm bu gözüküyor ama sorun şu ki benim AVR de pre out çıkışı yok bu yüzden AVR yi değiştirmem gerekecek. Uygun 2. el bir AVR bulamadığım için mevcutla devam edilebilirmi diye sormuştum.
  • bir not:
    her avr optik veya coax dan gelen sesi pre out tan vermeyebilir (multi in sesi pre out verir)
    ona göre araştırın
  • bu da olası bir bağlantı biçimidir (eğer playeriniz destekliyorsa)
    bende bu şekilde çok kullandım ve gayet güzel olur

quote:

DVD çalardaki sağ sol çıkışlar stereo müzik içindir dedim ama bir forumda değişik bir şey gördüm:
    DVD playerin sağ sol çıkışlarını stereo amfiye bağlasam optik kabloyla da AVR ye bağlasam; frontları stereo amfi, surround ve centeri AVR sürse, sorunsuz DD ve DTS dinleyebilirmiyim?
    Dezavantaj ne olur?
  • Şimdi denedim (AVR yi bağlamadan) aşağıda bahsettiğim bağlantı şeklinde DD kayıtta stereo amfiden çalıyor ancak DTS kayıtta mağlesef hiç ses yok.

quote:

DVD çalardaki sağ sol çıkışlar stereo müzik içindir dedim ama bir forumda değişik bir şey gördüm:
    Dezavantaj ne olur?

Benimde asıl sorduğum buydu. Demek denemek gerekecek

quote:

Orjinalden alıntı: AKREPmt.

bir not:
    her avr optik veya coax dan gelen sesi pre out tan vermeyebilir (multi in sesi pre out verir)
    ona göre araştırın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi playdead -- 8 Nisan 2009; 18:01:04 >

• Böyle bir bağlantı şekli nasıl mümkün olur arkadaşlar???
    Benim aklım pek almıyor da

Şimdi sağ/sol çıkıştan kastınız audio out ise ve onları stereo amp.e girdiyseniz stereo olarak çıkış alırsınız..
    Sesi optik kablo ile avr'ye taşıdığınızda eğer avr'nize yine 5.1 çözdürürseniz tabiki avr'ye bağlı center/rear/sub a sinyalleri gönderecek..front için de üretecek gönderecek ama siz frontları bağlamadığınız için frontlardan birşey çıkmayacak..

quote:

Orjinalden alıntı: AKREPmt.

bu da olası bir bağlantı biçimidir (eğer playeriniz destekliyorsa)
    bende bu şekilde çok kullandım ve gayet güzel olur

quote:

Dezavantaj ne olur?

• Tamam Audio out çıkışlarından stereo amfiyle frontları, optical out la da AVR amfiyle center ve surroundları sürdüğüm zaman çalışıyor.
    Ama merak ettiğim bu gerçek Dolby Digital sound mudur? Yoksa stereo ve DD nin bileşeni melez bir şeymidir anlamadım.
    Ayrıca bahsettiğim gibi bu sistemde DTS olmuyor mağlesef. Frontlardan ses gelmiyor.
  • Audio out'tan çıkan ses direk stereo ve tüm kanallarda olan sesleri taşıyordur..
    Yani frontlara kulağınızı dayadığınızda konuşma sesini de, arkadan gelmesi gereken sesi de duyuyor olmanız gerekir..

Benim hala anlamadığım dvd player aynı anda hem rca audio out hemde optical out çıkışa nasıl izin veriyor?Menü'den ya audio out'tan çık dersin yada optical/coaxial'dan çık dersin diye ayarlanıyordur diye tahmin ediyorum..
  • neden iki çıkıştan ses veremesin ki
    basit bir uydu alıcısı bile aynı anda digital ve analog sesi verebiliyor (ben kullanıyorum)
  • Bilemedim ki, ben ses kartı ile karşılaştırdığımdan ses kartlarından bu çıkışlardan birini seçmek gerekiyor..ya optic yada analog

DVD player'ımda da multi channel out kullandım hep..Aynı menülerde de optical yada analog diye seçim vardır diye düşünmüştüm..
    Neyse yukarıdaki bahsedilen bağlantı şekliyle alınan sesin DD olmayacağına inanıyorum..

Bu arada
    "bir not:
    ona göre araştırın"

demiştiniz bunu araştırdım böyle birşeyin olmadığını belirten cevaplar aldım..Yani her avr hertürlü gelen sesi pre-outlardan çıkartır diyorlar..
    Sizin dediğiniz multi zone pre-out'ları için geçerliymiş..
  • bende zaten kesin yazmadım
    vermeyebilir, araştırın dedim
    yüzlerce çeşit amfi var
  • Amfimi pre-out çıkışlı bir amfi ile değiştirdim.
    DVD den surround amfiye optik bağlantı var. Frontlar pre-out dan stereo amfiyle, center ve surroundlar ise sinema amfisiyle sürülüyor.
    DD ve DTS mükemmel çalışıyor.
    Herkese yardımları için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.