Şimdi Ara

Motor değişimi hakkında yasal kurallar ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
124
Cevap
7
Favori
237.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar araca farklı motor atmak için hangi kurallar geçerli kaç kişiye sordum her birinden gelen yanıt farklı kimisi aracın orjinal lt. hacminden % 30 aşağıya yada % 30 yukarıya olması gerekiyor diyor kimisi benzinliye dizel,dizele benzinli atılamıyor diyor kimisi aynı marka aracın motoru olduktan sonra istediğini koyabiliyorsun diyor ben bu işin doğrusunu nereden öğrenebilirim yada yardımcı olabilecek arkadaş varsa aydınlatırsa çok sevineceğim.

• quote:

Bu kanun yeni çıktı sayılır zaten.Önceden takılabiliyordu.Birde sanırım eğer yetkili servis aracılığıyla yine aynı model aracın farklı motor seçeneklerinden sadece aynı yakıt türü olmak koşulu ile bir alt versiyonu takılabiliyor.1600 cc yerine 1400 cc gibi.
    Dediğim gibi tam emin değilim.Fakat aklımda bunlar kalmış.
    Nasıl yapıyora gelirsek,satmadıktan sonra aracı sorun yok.Çünkü işten anlıyanlar hariç; o motorun sonradan takıldığını bilmek çok zordur.Özellikle eski Amerikanlarda.

Daha önce motor ve şase değişimi için son mevzuatı yazmıştım. Mevzuatı okursanız alt versiyon, üst versiyon demiyor.Önemli olan teknik belge-plan projedir. Eğer makine mühendisi teknik belge - plan projenizi onaylarsa sorun yok demektir. Her çeşit araca her motor monte edilebilir.Benzinliden dizele, dizelden benzinli veya hibrite her şekilde motor değiştirebilirsiniz. Bunu kısıtlayan tek şey aracın teknik özellikleridir. Siz 1200 motorlu arabaya 4800 motor takmaya kalkarsanız, zaten aktarma organları bunu karşılamaz, frenlerde aracı durdurumaz. Bu teknik belge- plan projeye hiç bir makine mühendisi de imza atmaz. Bence siz bu konuda işlem yapabilen bir motor ustası ile görüşün ve uygun seçenekler üzerinde somut olarak konuşunuz.Bu ve aklınıza gelebilecek diğer soruların son değişikler işlenmiş mevzuatı için http://www.trafik.gov.tr/ adresine bakabilirsiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: speaker

Daha önce motor ve şase değişimi için son mevzuatı yazmıştım. Mevzuatı okursanız alt versiyon, üst versiyon demiyor.Önemli olan teknik belge-plan projedir. Eğer makine mühendisi teknik belge - plan projenizi onaylarsa sorun yok demektir. Her çeşit araca her motor monte edilebilir.Benzinliden dizele, dizelden benzinli veya hibrite her şekilde motor değiştirebilirsiniz. Bunu kısıtlayan tek şey aracın teknik özellikleridir. Siz 1200 motorlu arabaya 4800 motor takmaya kalkarsanız, zaten aktarma organları bunu karşılamaz, frenlerde aracı durdurumaz. Bu teknik belge- plan projeye hiç bir makine mühendisi de imza atmaz. Bence siz bu konuda işlem yapabilen bir motor ustası ile görüşün ve uygun seçenekler üzerinde somut olarak konuşunuz.Bu ve aklınıza gelebilecek diğer soruların son değişikler işlenmiş mevzuatı için http://www.trafik.gov.tr/ adresine bakabilirsiniz.

Trafiğin istediği belgelerle karıştırma.Mevzuat izin vermiyor.

Muayeneye gelirsek zaten motor numarası ile alakalı herşey hafif kusur.Sadece satacağın zaman motor numarası şart olduğu için sorun o zaman başlar.Özetlersek aracı satmayacaksan bir problem yok.

• @Xmiralay,

Bu kadar iddialı isen Tüvturk veya e-devlet üzerinden sorunu sorar buraya kopyala yapıştır yaparsın,uzun süredir bu işlerle ilgilenen biri olarak senden bu vakitten sonra araç muayenesi hakkında eleştiri alacak değilim.

Ya da ben kopyala yapıştır yapayım ne de olsa sorunun cevabı TÜVTURK ün websitesinde var;

Motor numarası tespiti için servis raporu neden istenir ?

Periyodik Araç Muayenesinde aracın motor numarasınının bulunamaması “Hafif Kusur” olarak değerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle araç sahipleri için motor numarasının bulunamaması, periyodik muayene için problem teşkil etmemektedir..

Motor numarasının mutlaka okunması ve Ek-1 belgesine (Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu) tespit işleminin yapılması gereken durumlarda, motor numarasının görülerek tespit edilmesi gerekmektedir. Motor numarası silinmiş, bulunamıyorsa veya okunamıyorsa ya da araç muayene uzmanı motor numarasından emin olamıyorsa, tespit işlemini gerçekleştirmez .

TÜVTURK olarak, sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapmaktayız ve herhangi bir açma- sökme işlemi yapma yetkimiz bulunmamaktadır. Bu nedenle tespit gereken durumlarda motor numarası görülemeyen araçlar için yetkili servislere yönlendirilmek durumundadır.

KAYNAK, TÜVTURK ün websitesi;

http://www.tuvturk.com.tr/content/default.aspx?cid=4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 27 Nisan 2011; 23:26:47 >

• aradan bit yılı geçmiş o zamanki mevzuat cevabına güncel mevzuatla muhalefet ediyorsun(uz) maalesef yeterince uzun vakit bu işle ilgilenmemişsin(iz) veya yaptığınız işi özümseyemedin(iz) benden eleştiri alacaksın(ız) bende bir muayene tecrübesi yaşadığımdan söylüyorum hani gidip yerinde gördüğümüzden yaşadığımızdan hatta sana cevap verdiğim sıra far ağır kusur idi benden birkaç ay sonra girenleri hafif yazıp geçirmişler diye duydum şuanda geçiyormuş 1 yıl geçti cevap üzerinden o zaman öyleydi dahada idda edersen benden daha uzun vakit uğraşmışsın(ız)ya daha kolay erişirsin(iz) o zamanki prosedürü açıp bakacaksın(ız) gözümüz ile gördük insanları servise gönderip 50tl bedelle onaylı kağıt almaya yolladıklarını bazılarının üzerinde muhafaza vardı Tüv; söktür getir, motor nosu bulamadı Tüv; bayiye git buldur veya onaylat diyerek insanlara vize vermiyorlardı tekrar ediyorlardı hatta çıkışta beni yaynıa çagirdı kontrolü yapan arkadaş ben tesadüfen elimdeki mendil ile silmese idim beni de servise yollayacağını gülerek söyledi uzun süredir bu işlerle ilgilenen biri olarak bunları unuttun(uz)mu yoksa tecrüben(iz) yeterince uzun değil mi?
    quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

@Xmiralay,

Bu kadar iddialı isen Tüvturk veya e-devlet üzerinden sorunu sorar buraya kopyala yapıştır yaparsın,uzun süredir bu işlerle ilgilenen biri olarak senden bu vakitten sonra araç muayenesi hakkında eleştiri alacak değilim.

Ya da ben kopyala yapıştır yapayım ne de olsa sorunun cevabı TÜVTURK ün websitesinde var;

Motor numarası tespiti için servis raporu neden istenir ?

Periyodik Araç Muayenesinde aracın motor numarasınının bulunamaması “Hafif Kusur” olarak değerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle araç sahipleri için motor numarasının bulunamaması, periyodik muayene için problem teşkil etmemektedir..

Motor numarasının mutlaka okunması ve Ek-1 belgesine (Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu) tespit işleminin yapılması gereken durumlarda, motor numarasının görülerek tespit edilmesi gerekmektedir. Motor numarası silinmiş, bulunamıyorsa veya okunamıyorsa ya da araç muayene uzmanı motor numarasından emin olamıyorsa, tespit işlemini gerçekleştirmez .

TÜVTURK olarak, sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapmaktayız ve herhangi bir açma- sökme işlemi yapma yetkimiz bulunmamaktadır. Bu nedenle tespit gereken durumlarda motor numarası görülemeyen araçlar için yetkili servislere yönlendirilmek durumundadır.

KAYNAK, TÜVTURK ün websitesi;

http://www.tuvturk.com.tr/content/default.aspx?cid=4

• Ankarada olanlar için araştırma yapabilecekleri bi kapı adresi. arayıp,gidip,görüşen olursada motoru dizele çevirirken başka hangi parçalar değişmesi gerekiyomuş ,her parça fiyatı ve ortalama toplam masrafın ne civarda olacağını forumda paylaşırsada herkez adına sevinirim.
    http://www.ustamuhendislik.com/?page_id=17
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

quote:

Orijinalden alıntı: amonrax

quote:

quote:

Arkadaşlar benimde bi projem var. Mercedes w115/114 kasalara merakım var. Bi tane 114 kasa mercedes var. Kasa ve döşemeler çok düzgün. Ama motor bitik. Motor 230.6, 2300 cc 6 silindir.
    Bu aracı alıp, 190(w201) veya e200(w124 enjeksiyonlu m111 yeni tip motor) motoru atmak istiyorum.
    Bu işleri yapan birilerini biliyor musunuz?

Sen yaptırman gerek önce motoru alacak tescilini yapacaksın motor eski olmasın mümün olduğunca ardından Tüp lpg ile aynı prosedür montajı ve tescil muayene ruhsat..

Yani çıkmacıdan faturalı motoru alacağız, sonra bu motoru w114 e oturtacak, bu işleri daha önce yapmış, tecrübeli bir usta bulacağız. Sonra muayene ve trafikten tescil işlemleri yapılacak. Çok zor görünmüyor.
    Teşekkür ederim, cevabınız için..

Bak şöyle yap w114e uyar motoru bul aksi halde kes del tak işi verimli değil olmaz.

Anladım, Mercedes ustalarına danışmak gerekiyor.
    Şöyle bir v8 örneği var nette

http://www.youtube.com/watch?v=eBKlxa6wJXc

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar benimde bi projem var. Mercedes w115/114 kasalara merakım var. Bi tane 114 kasa mercedes var. Kasa ve döşemeler çok düzgün. Ama motor bitik. Motor 230.6, 2300 cc 6 silindir.
    Bu aracı alıp, 190(w201) veya e200(w124 enjeksiyonlu m111 yeni tip motor) motoru atmak istiyorum.

Sen yaptırman gerek önce motoru alacak tescilini yapacaksın motor eski olmasın mümün olduğunca ardından Tüp lpg ile aynı prosedür montajı ve tescil muayene ruhsat..

Yani çıkmacıdan faturalı motoru alacağız, sonra bu motoru w114 e oturtacak, bu işleri daha önce yapmış, tecrübeli bir usta bulacağız. Sonra muayene ve trafikten tescil işlemleri yapılacak. Çok zor görünmüyor.

Bak şöyle yap w114e uyar motoru bul aksi halde kes del tak işi verimli değil olmaz.

Bak sen bütçen müsaitse her türlü motor atılır bu arabaya öncelikle benim tavsiyem ekonomi amaçlıydı sen mercedes ustalarını bulacaksın onlara danışacaksın bu kasaya hangi motoru uygundur diye sonra ki işlem motoru satın alıp escil edeceksin ardından montajını yapıp lpg işletir gibi arabaya proje vs ruhsat

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bak sen bütçen müsaitse her türlü motor atılır bu arabaya öncelikle benim tavsiyem ekonomi amaçlıydı sen mercedes ustalarını bulacaksın onlara danışacaksın bu kasaya hangi motoru uygundur diye sonra ki işlem motoru satın alıp escil edeceksin ardından montajını yapıp lpg işletir gibi arabaya proje vs ruhsat

Anladım. Benim niyetim zaten V8 gibi extrem bi motor atmak değil. Sorunsuz güncel bir motor atıp. Keyifle kullanmak. :)
    Sonuçta iş paraya bakar diyorsun özetle :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.