Şimdi Ara

Friedrich Nietzsche (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
2
Favori
9.724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Nietzsche popülerliğini toplumun paradigmasına yaptığı eserlerle kazanmıştır. Bunu kasıtlı yaptığını düşünüyorum.
  • Bu aralar şu yazı yazılı tişörtleri sıkça görüyorum :

"God is dead." Nietzsche

"Nietzsche is dead." God
  • Friedrich Nietzsche okumaya başlayacak biri için önerileriniz nelerdir? İlk olarak hangi kitabı ile başlamalı?
  • Kredi kartı borcu yüzünden Allah'a isyan etmiş biriyle Nietzsche arasında çok bir fark göremiyorum nedense.Biri isyan ediyor, biri de isyanını ballandıra ballandıra, edebi sanatlarla anlatıyor.Fark yok bence.

Nietzsche "Hiçbir adalete sığmayan, sayısız çatışma ve acılar iyi bir Tanrı'ya nasıl mal edilebilir?" düşüncesinden yola çıkarak, Tanrı'nın ölümünün insanın anlaşılmaz olan doğasını yenmesi için ve üst insan'a ulaşılabilmesi için bir mecburiyet olduğunu savunmuştur.

Tanrı'nın, insanı yeryüzüne acı çekmesi için yolladığına inanır.

Çevremizde de yok mu böyle insanlar? Niye gidip bu ünlü oluyor anlamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kelâg -- 2 Mart 2010; 19:56:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Swamplord

Kredi kartı borcu yüzünden Allah'a isyan etmiş biriyle Nietzsche arasında çok bir fark göremiyorum nedense.Biri isyan ediyor, biri de isyanını ballandıra ballandıra, edebi sanatlarla anlatıyor.Fark yok bence.

Nietzsche "Hiçbir adalete sığmayan, sayısız çatışma ve acılar iyi bir Tanrı'ya nasıl mal edilebilir?" düşüncesinden yola çıkarak, Tanrı'nın ölümünün insanın anlaşılmaz olan doğasını yenmesi için ve üst insan'a ulaşılabilmesi için bir mecburiyet olduğunu savunmuştur.

Ferdi Tayfur da Müslüm Gürses de kendi çaplarında ünlü sayılırlar.

Ortamın felsefik havası bozuldu biraz ama. Arkadaşın son cümlesi bana bunları hatırlattı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Swamplord

Kredi kartı borcu yüzünden Allah'a isyan etmiş biriyle Nietzsche arasında çok bir fark göremiyorum nedense.Biri isyan ediyor, biri de isyanını ballandıra ballandıra, edebi sanatlarla anlatıyor.Fark yok bence.

Nietzsche aforizmalarıyla kendini mi yansıttığını düşünüyorsunuz? Geçmişin ve günümüzün felsefecileri sistematik bilgilerini dahi insanlara pencere açmak için tasarlar.

Bir insanı sahip oldukları veya olmadıkları ile yargılayıp, doğru ve yanlış oyununu oynamak, kendinizle oynamak gibidir.

Bugün kendini düşünmeye adayan birileriyle birebir konuşursanız muhtemelen mantığınız bir çok çelişki saptayacaktır. Çünkü fikre yönelik alakadar olduğunuz mevzular farklılık taşır. İnsanlar çoğunlukla kendinin peşine düşer.
  • Pek tabii ki hayranları bana saldıracaktır.Ben çok basit bir şekilde açıkladım demek istediğimi, umarım anlaşılmışımdır.
  • Ben popüler olmasının sebebini açıklayarak size destek oluyordum.

Kaosu sevmenizden olsa gerek, ha vurdum ha vuracak bir tavrınız var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SonOfPatriot

Ben popüler olmasının sebebini açıklayarak size destek oluyordum.

Kaosu sevmenizden olsa gerek, ha vurdum ha vuracak bir tavrınız var.

Size kötü bir şey söylemedim ki, hayranları saldıracaktır derken sizi kastetmedim ben, genele konuştum..Keşke mesajımın altına ekleseydim.Gayet seviyeli bir yorum yaptınız siz.
  • vayyyyy copy-paste mettiriteteyt iş başında
    sen ne olmasan biz ne yapardık!
    nasıl google girip, Friedrich Nietzsche yazıp bu bilgilere ulaşabilirdik
    len bari kendinden nokta kadar ekleme yap beeee, hep çalıntı, hep çalıntı nereye kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: paganra

vayyyyy copy-paste mettiriteteyt iş başında
    len bari kendinden nokta kadar ekleme yap beeee, hep çalıntı, hep çalıntı nereye kadar

Burası iyice konu dışına döndü, eskiden böyle yorumlar olmazdı Kültür-Bilim bölümünde.
  • quote:

arkadaş varsa fikirlerin faydalanalalım yoksa olanlara laf atıp saçma saçma yazılar yazıp durma her konuda aynı şeyleri okumak zorundamıyız
  • quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu

quote:

arkadaş varsa fikirlerin faydalanalalım yoksa olanlara laf atıp saçma saçma yazılar yazıp durma her konuda aynı şeyleri okumak zorundamıyız

ali kuşçu yaranı biliyoruz gülüm...
    şimdi tarikatçı cemaatçi tayfası bana savaş ilan etti
    bende burada platon'dan başlayıp, stephen king'e kadar olan bütün yazar-filozof-düşünce adamının google'da bulduğum yazılarını kopyala-yapıştır yapmazsam ne olayım

bencede burası konu dışına döndü
    bandırı bannnnn
  • Var mı başka Nietzsche ile ilgili düşüncesi olan?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: metete

Bu aralar şu yazı yazılı tişörtleri sıkça görüyorum :

"God is dead." Nietzsche

"Nietzsche is dead." God
    IQ lerini ifşa ediyorlar..
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.