Şimdi Ara

SAĞ ÖN TEKERDEN GELEN SES?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
26.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar 97 corollamda aracı ilk çalıştırdığımda sağ ön tekerlek tarafından cırt cırt cırt diye ses geliyor..arac biraz yol yapınca bu ses gidiyor..sadece sağ tarafta bu var...ustaya götürmüştüm baktı arac sağlam dedi sanırım araba sıcak oldugu ıcın..sıcak oldugunda herhangi bir ses gelmiyor..sizce nedir,daha önce bu sorunu yaşayanlar nasıl çözdü....

• Aks bilysası falan olabilir. Biya daagıtmıssa gıcırtı seklinde bu sesi yapar. Degismesi gerekebilir.
  • önemli ve pahalı bir sorunmudur?bu sorunu yasayan diğer arkadaşlardan yorum bekliyorum...

quote:

Orjinalden alıntı: mprivateturun

Aks bilysası falan olabilir. Biya daagıtmıssa gıcırtı seklinde bu sesi yapar. Degismesi gerekebilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 97 corolla xli

önemli ve pahalı bir sorunmudur?bu sorunu yasayan diğer arkadaşlardan yorum bekliyorum...

quote:

Orjinalden alıntı: mprivateturun

Aks bilysası falan olabilir. Biya daagıtmıssa gıcırtı seklinde bu sesi yapar. Degismesi gerekebilir.

Önemli bir sorundur. Ama onemine gore cok pahalı deigildir. Parca fiyatı 50 lira falandır. 30-50 lira da iscilik verirsiniz.
  • aks bilyasından değildir. çünkü bilyadan olsa sonradan da devam eder. sağa sola dönerken de ses geliyor mu?
    belki de tekerin dişleri arasına taş sıkışta olabilir. komik ama olabilir.
  • direksiyonu çevirirken ses yapıyorsa, amortisör bilyası yada helezondandır.

eğer bundansa, amortisörler sökülüp tornaya gidecek.

toplam sana maliyeti 50-70 lira olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KUZEY -- 23 Mart 2009; 14:37:05 >
  • ses sadece ilk çalıştırmada araba ısınıncaya kadar geliyor...ısınınca sağa sola dönsende ses yok...anlamadım gitti....
  • Efsane kasa corolla da,kayış tertibatı ve krank kasnağı sağ tarafa gelecek şekilde motor yerleştirilmiştir.Duyduğunuz ses triger kayış bilyası yada V kayışı dır,bir ihtimal su pompasının iç rulmanıda olabilir.Bir de eski motorlar da yataklara yağ ulaşıncaya kadar mil ile muylu arasında film oluşmaz ve ses çıkar,bu da bir ihtimaldir.
  • teşekkürler dostum verdiğin bilgiler için....

quote:

Orjinalden alıntı: yusufkoc

Efsane kasa corolla da,kayış tertibatı ve krank kasnağı sağ tarafa gelecek şekilde motor yerleştirilmiştir.Duyduğunuz ses triger kayış bilyası yada V kayışı dır,bir ihtimal su pompasının iç rulmanıda olabilir.Bir de eski motorlar da yataklara yağ ulaşıncaya kadar mil ile muylu arasında film oluşmaz ve ses çıkar,bu da bir ihtimaldir.
  • guncel..
  • bu aks yada amortisörle ilgili bir şey değil ilk çalıştırmada yapıyorsa bunlarla hiç alakası yok , büyük ihtimal kayış yada kasnak , devirdaim ses yapıyor olabilir
  • teşekkürler verdiğin bilgiler için dostum..ustada bişey diyemedi arac sıcak gittiği için...acaba sağ tekerisöktürsem ole bir baktırsammı?

quote:

Orjinalden alıntı: gizlimabedim

bu aks yada amortisörle ilgili bir şey değil ilk çalıştırmada yapıyorsa bunlarla hiç alakası yok , büyük ihtimal kayış yada kasnak , devirdaim ses yapıyor olabilir
  • güncel...
  • quote:

Orjinalden alıntı: _KUZEY

direksiyonu çevirirken ses yapıyorsa, amortisör bilyası yada helezondandır.

eğer bundansa, amortisörler sökülüp tornaya gidecek.

toplam sana maliyeti 50-70 lira olur.

amortisörün tornaya girdiğini hiç duymamıştım. bu konuda biraz bilgi verebilirmisin?
  • arkadaşlar aracımın balatalarını değiştirince ses az da olsa kesildi ama gene ses azda olsa devam ediyor.balataları değiştirirken usta kayışa baktı kayıştan değil bu ses dedi....
  • disk ten olabilir.bende aynı sorun vardı ama bendeki düşük hızlarda sürekli gibiydi inişte artıyordu. değiştim dikleri bende anlamadım fren yapmadan bu ses nasıl geliyordu ama sorun ordan çözüldü.
  • eskiden kalkışta ses yapardı ön balataları değiştirdik şimdi arac sogukken ilk calısıtırınca ses gelmiyor, 300 metre sonra cırt cırt diye ses geliyor..anlamadım gitti bu işi...
  • aracı çalıştırınca motorun içinden kayış sesi gibi ses geliyorsa

başlı başına devirdaym kasnağı veya direksiyon pompasından kaynaklanabilir. tabi bu söylediklerim ustanın beyanıdır;
    bilyaların içinde çapaklanma olabilir, direksiyon pompası yağsız olabilir, devirdaym kasnağında yalpalama vardır...

tabi biz kasnağı gerdire gerdire bi nebze sesi kesebildik. ama arasıra da olsa 3-5 saniyelik dikkat çekici bi cıyırtısı hala var. bunun kesin çözümüne ulaşmak için direksiyon pompasının sökülmesi veya devirdaym kasnağının sökülmesi gerektiğini ustamız söylemişti...
  • ayrıca sola dönüşlerde sag tekerden bişey sıkışmış gibi ses geliyodu, geçen gün viraj denge rotlarını değiştirdim, bu ses kesildi
  • SELAM ARKADAŞIM SENİN ARAÇTAKİ ARIZAN TAHİNİMCE PORYA BİLYASI DAĞILMIŞTIR EĞER BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSEN 3 4 AY GİBİ NE OLUR Bİ GÜN LASTİK YERİNDEN ÇIKAR VE SENDEN ÖNDE GİDER :) YANİ AKIS KESER AMA İLERDE HEMEN DEĞİL BENIMKI DAGILMIŞTI KENDIM DEĞİŞTİRDİM 1 SAAT SÜRDÜ :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.