DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
İngiliz ile Amerikan İngilizcesi Arasındaki Fark nedir?
45
Cevap
0
Favori
20.662
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> İngiliz ile Amerikan İngilizcesi Arasındaki Fark nedir?
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      22 Mesaj
      10 Mart 2009 21:54:11
      Arkadaşlar henüz 15 yaşındayım ve yabancı dile karşı çok büyük bir ilgim var.Özellikle de İngilizce'yi anadilim gibi konuşmak için yapmadığım şey yok.Cnbc-e dizilerinin neredeyse hepsi bildiğiniz gibi Amerikan İngilizcesi ve izlediğim tüm filmleri %70-80 çok rahat anlıyorum.Ama iş İngilizc İngilizcesi filmlere gelince hiç birşey anlayamıyorum.Okullarda öğretilen de İngilizc İngilizcesi şeklinde ve ses kayıtları da öyle.Ama ben hep Amerikan İngilizcesi tarzında çalıştığım için İngiltere'deki konuşma tarzındaki hiç bir konuşmayı anlayamıyorum.Konuşurken de İngilizce olarak düşünüyorum ama konuşurken serilik yakalayamıyorum.Bazı klişeler sadece hızlı çıkıyor ağzımdan.Ama gerisi kem küm ederek konuşuyorum.Anlama ve konuşma konusunda neler yapabilirim?İngilizce kitaplar-internet siteleri film yapmadığım şey kalmadı ama İngiliz İngilizcesi'ni anlayamıyorum ve hiç bir şekilde hızlı konuşamıyorum ama İngilizce öğretmenim bile şans eseri söylediğim hızlı cümlelerde Amerikalılar gibi rahat aksan yapabildiğimi söylüyor.Tek sorun hızlı konuşmak bunu nasıl becerebilirim?Şimdiden çok teşekkür ederim.

• Yüzbaşı
      352 Mesaj
      10 Mart 2009 22:00:02
      bol bol konuşma pratiği yaparak bu sorunu giderebilirsin.İmkanın varsa yurtdışına 6-7 ay kadar git

• Yarbay
      6750 Mesaj
      10 Mart 2009 22:01:34
      How many cans can a canner can?

Donunu düşüren kahraman olamaz
    • Yüzbaşı
      341 Mesaj
      10 Mart 2009 22:01:40
      Konuşma şekilleri, lehçe yani yada şive miydi En iyisi bence Amerikan ingilizcesi daha iyi ;)

◄Pasta sever misin? O zaman tıkla!►
    • Yarbay
      2296 Mesaj
      10 Mart 2009 22:03:34
      Yo dude. 'sup?

• Onbaşı
      22 Mesaj
      10 Mart 2009 22:04:06
      Bu sene lise 1'im ve lise düzenine alışmak biraz zor oldu o yüzden ilk dönem notlarım biraz düştü.Ama eğer bu dönem yükseltirsem Yeni Zelanda'da seneye devam etmeyi düşünüyorum.Konuşma konusunda kendi kendime evde sürekli konuşuyorum.Öyle kendi kendime deli gibi konuşuyorum ve akıcı ama iş başkasıyla konuşmaya gelince özellikle o kişi Türk ise çok heyecanlanıyorum ve dediklerimi anlamayacak diye utançtan konuşmam çok bozuluyor ve okullarda öğretilen fonetik gibi konuşmak çok komik geliyor bana.Ben çok rahat Amerikan aksanı ile konuşabiliyorum.(Öğretmenime göre,aksanlardan çok iyi anlamam)Yani kelime seslendirmelini native speaker gibi yapabiliyormuşum.

• Yüzbaşı
      559 Mesaj
      10 Mart 2009 22:09:56
      amerikan ingilizcesi ile ingiliz ingilizcesi arasındaki fark > mtv ile bbc arasındaki fark

• Yarbay
      3733 Mesaj
      10 Mart 2009 22:10:22
      You tube a 'charlie bit my finger' yaz.
      Oradaki çocuğu taklit etmeye çalış. Veya mirkelam abimin yolundan git, ağızına lolipop al öyle konuş

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      10 Mart 2009 22:13:53
      I am like you just trying to learn..but I really wanna understand what is written in the games and subtitles or theese kind of things..I am 15 years old,too.You should try to listen e-books...

• Yarbay
      2818 Mesaj
      10 Mart 2009 22:19:41
      Center>>centre
      Meter>>metre
      Colour>> color

DH Japonya Hayranları
      ||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar
    • Onbaşı
      22 Mesaj
      10 Mart 2009 22:19:51
      I am already listen a lot of thing.Such as song and also I'm watching a lot of TV series"Ghost Whisperer,Heroes,Terminator:SCC,Desparate Housewives bla bla...
      I just wanna talk in English quickly.

• Emekli Yönetici
      8054 Mesaj
      10 Mart 2009 22:38:11
      İngiliz aksanı apayrı bir olay.

Dediklerinden hiçbir şey anlamıyorum özelliklede Amerikan İngilizcesine alışdıktan sonra.

İngiliz aksanı ile konuşmak isterdim.

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu…”

• Yüzbaşı
      778 Mesaj
      10 Mart 2009 23:10:22

quote:

Orjinalden alıntı: Escarpion

I am already listen a lot of thing. Such as song and also I'm watching a lot of TV series "Ghost Whisperer,Heroes,Terminator:SCC,Desparate Housewives bla bla...

First, you should work on your grammar. At the age of 15 it's good to be able to write these things. Keep working.

• Yüzbaşı
      742 Mesaj
      10 Mart 2009 23:36:49
      Aslında İngiliz aksanı çok daha iyidir ve anlaşılırdır.Tam tersi olması gerekiyordu yani Amerikan aksanı daha zor anlaşılıyor bence

• Yarbay
      26293 Mesaj
      10 Mart 2009 23:50:55
      Azerce ile Türkçe arasındaki farktan daha az diye biliyorum.

En yakın böyle örnek verebildim

"Under your command i will obey..."
      "My mind is one with my soul..." "I am near, yet so far away..."
      "Through the eternal flame, i travel..."

|| Playstation 4 | Harman/Kardon AVR151 | Harman/Kardon HKTS9 |
    • Yarbay
      4165 Mesaj
      10 Mart 2009 23:53:50
      İki aksan arasında en çok dikkatimi çeken şey ingilizler "o" sesini uzatarak söylemeleri... Bana amerikan aksanı daha anlaşılır geliyor...

2001 FIAT BRAVO 1.6 SX
    • Binbaşı
      1183 Mesaj
      10 Mart 2009 23:56:55
      yaw hiç bir farkı yok öle abartacak ..ingilizler biraz daha yumuşaklar o kadar...

bizim hoca christina california dan aksana öle sandığınız gibi david inkinden çokta farklı değil...(david de geçen senelerden bi öğretmen )

sizde bide pidgin dilleri görseniz

ne kural var ne zaman....ölemi ingilizce olur fiil çekimleri bile yok

i go to skool yesterday diyor adam tamam ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 10 Mart 2009; 23:53:17 >

• Binbaşı
      1556 Mesaj
      10 Mart 2009 23:58:32
      bizim lazlarla istanbulluların konuşması gibi düşün...amerikanlar yuvarlıyolar kelimelerin çoğunu..

Katılım zamanı: 5 Mart 2004
    • Yarbay
      11361 Mesaj
      11 Mart 2009 00:00:18
      İngilizler daha tane tane konuşur, Amerikanlar daha çok yuvarlar kelimeleri ağızlarında. Biz Türkler için İngilizler daha anlaşılır gelir. Birde şu var:
      "Perfect"
      Amerikalı: pörfekt
      İngiliz: pöğfekt
      R kullanmaz pek ingilizler + Ö yü yumuşatıp kullanırlar.
      Birde Austie ve İskoç aksanları var ama onlara fazla rastlamazsın.

Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın. Artık uyarıldın...
    • Yarbay
      3822 Mesaj
      11 Mart 2009 00:01:24
      quote:

I am already listen a lot of thing.Such as song and also I'm watching a lot of TV series"Ghost Whisperer,Heroes,Terminator:SCC,Desparate Housewives bla bla...

sen yaz da şimdilik
      konuşma kalsın dude

aynı anda ne çok dizi izliyebiliyorsun
      7 tv var heralde sizde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12henry14 -- 10 Mart 2009; 23:57:25 >

ASUS Maximus VI Extreme | ASUS GTX Titan GDDR5 | Intel i7 4770K | Corsair Vengeance Pro 16GB DDR3 | Corsair Obsidian 550D | Corsair Hydro H100i | ASUS 3D 27" VG278H
      11 Mart 2009 00:01:51

quote:

Bu mesajındaki yanlışları bularak ve doğrularını yazarak başlayabilirsin.

• Yüzbaşı
      336 Mesaj
      11 Mart 2009 00:36:49
      birini anlayan ötekini de anlar. belki sadece aksana alışmak için biraz tecrübe etmen gerekir.

• Binbaşı
      1134 Mesaj
      11 Mart 2009 01:05:05
      ingilizler normal konuşur
      amerikalılar yayarak konuşur

amerikalılar karma toplum oldukları için(her milletten insan vardır)şivesi değişiktir

DONANIM HABER PLAYSTATION 3
      ORİJİNAL OYUN DESTEKÇİLERİ KULÜBÜ
    • Yüzbaşı
      291 Mesaj
      11 Mart 2009 01:10:06
      ulan amma cok bilen varmis
      dostum o aksani anlaman icin o aksanin konusuldugu yere gitmen ve ordakilerle konusman lazim,
      ozellikle jamaicalilar ve iskoc larla konustuktan sona anlayamayacagim aksan yok! ve taklit edip konusamayacagim.
      bu arada ingiliz aksani amerkandan daha zor anlasilir . yani bir zamanlar benim icin boyleydi.
      akici konusmak icinde kullanacagin kelimelere asina olman gerek daha once cumle icinde kullanman fln. yani kelimeleere hakim olman lazim.
      film vs izleyerek anlama kabileyetin gelisir sadece o da is dunyasinda o kadar isine yaramaz hatta zararli bile olur..

mulakataa gittigim bir gun o zamanlar gencim adama wassap demistim. cok zor toparladim ama olsun

In Music We Trance!!
    • Yarbay
      9687 Mesaj
      11 Mart 2009 01:36:54

quote:

Orjinalden alıntı: Historia Calamitatum

Alıntıları Göster

Bu mesajındaki yanlışları bularak ve doğrularını yazarak başlayabilirsin.

Cidden önce gramerini geliştir. Ayrıca ingiliz ingilizcesi ile amerikan ingilizcesi arasında çok fark olmamasına rağmen farklar karşımıza birkaç farklı topikle çıkar. Mesela bazı kelimelerin yazımı değişiktir. Ayrıca aksan farkı oldukça belirgin ve eğer kelimelerin yuvarlamadan direk konuşuyosan bu amerikan ingilizcesidir ve dünya'da en kolay olanı da odur. Ayrıca gramerde bazı farklar vardır. Amerikalılar gramer kurallarına ingilizler kadar bağlı değiller bu konuda ingilizler amerikalıları ingilizceyi bozmakla suçlarlar genelde. İngiliz aksanına alışmak istersen ingiliz dizilerini izle ama onlarda amerikalılarınki kadar yaygın değil. Ayrıca okullarda okutulan büyük britanya ingilizcesidir. Türkiye'de olan ve olmayan tüm dizileri izledim neredeyse ve ingilizceni geliştirmek için en çok işine yarayacak diziler how I met your mother,coupling,entourage,the big bang theory,lost ve dexter dır. Bu dizileri önermemin sebebi içlerinde çok fazla konuşma geçmesi ve aksan çeşitliliklerinden dolayıdır.

*** My flickr ***
    • Binbaşı
      1183 Mesaj
      11 Mart 2009 16:17:19
      ulem döktüreceksiniz slangleri buraya

rubber = amerikada condom demek ingilizlerde silgi demek ... oralara olurda gidersen kırtasiyede i need a rubber demede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 11 Mart 2009; 16:12:20 >

• Binbaşı
      1077 Mesaj
      11 Mart 2009 16:47:13
      azerbaycan ile türkiye türçesi gibi
      Abd azerbaycan oluyor burda daha kaba:)

M kmm
    • Yarbay
      8658 Mesaj
      11 Mart 2009 17:03:38
      the big bang theory ingilizce ogrenebilmek için izlenebilecek bir dizi değildir. Çok hızlı,süratli ve bilim,fizik, kimya vs ile ilgili bir ton diyalog var. Hatta dizide Sheldon'un bir çırpıda milyon terimlerle konustuklarını karşısındaki Amerkalı bile anlamıyor, aval aval bakıyor. :) Lost olabilir onun ingilizcezi rahat. HIMYM da olabilir.

quote:

Orjinalden alıntı: ok1907

Alıntıları Göster

Cidden önce gramerini geliştir. Ayrıca ingiliz ingilizcesi ile amerikan ingilizcesi arasında çok fark olmamasına rağmen farklar karşımıza birkaç farklı topikle çıkar. Mesela bazı kelimelerin yazımı değişiktir. Ayrıca aksan farkı oldukça belirgin ve eğer kelimelerin yuvarlamadan direk konuşuyosan bu amerikan ingilizcesidir ve dünya'da en kolay olanı da odur. Ayrıca gramerde bazı farklar vardır. Amerikalılar gramer kurallarına ingilizler kadar bağlı değiller bu konuda ingilizler amerikalıları ingilizceyi bozmakla suçlarlar genelde. İngiliz aksanına alışmak istersen ingiliz dizilerini izle ama onlarda amerikalılarınki kadar yaygın değil. Ayrıca okullarda okutulan büyük britanya ingilizcesidir. Türkiye'de olan ve olmayan tüm dizileri izledim neredeyse ve ingilizceni geliştirmek için en çok işine yarayacak diziler how I met your mother,coupling,entourage,the big bang theory,lost ve dexter dır. Bu dizileri önermemin sebebi içlerinde çok fazla konuşma geçmesi ve aksan çeşitliliklerinden dolayıdır.

• Yarbay
      3923 Mesaj
      11 Mart 2009 17:16:23
      ingiliz ingilizcesi biraz kasıntıdır. Telaffuzu zordur, vurguludur. Amerikan ingilizcesi ise rahattır konuşması. Bence temel fark bu.

Bir de tabi bazı kelimeler ve deyimlerde farklar var ama çok değil.

• Yüzbaşı
      474 Mesaj
      11 Mart 2009 17:44:26
      İngiliz ingilizcesi bana hep daha zor gelmiştir. Özellikle Liverpool taraflarında konuşulan Scouse aksağanı var. Anlayan beri gelsin.
      Merak edenler de youtube'dan Jamie Carragher'in maç sonu röportajlarına falan bakabilir.

11 Mart 2009 17:47:09

quote:

Orjinalden alıntı: ok1907

Alıntıları Göster

Bence sadece Heroes'u izlese yeter de artar, her aksan mevcut. 24'ü de izlemeli. Sadece Kiefer Sutherland'in Damn It!'i için bile izlenir. Kiefer Sutherland Fan mı kursam ne yapsam, hastayım bu adama be!

• Yarbay
      3813 Mesaj
      11 Mart 2009 18:10:22
      Rahat konusmaya alismanin en kolay yolu turistlerle muhabbet etmek veya turist olup oranin yerlileriyle muhabbet etmek. Baska sekilde konusmayi gelistirmek bence zor

ekleme

quote:

Orjinalden alıntı: Blitzkrieger

ulem döktüreceksiniz slangleri buraya

rubber = amerikada condom demek ingilizlerde silgi demek ... oralara olurda gidersen kırtasiyede i need a rubber demede

Onlarda silgi ne demek
      2. ekleme
      eraser demek
      Tamam dedikten sonra geldi aklima

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ToffieBoi -- 11 Mart 2009; 18:06:20 >

Macbook Air 13.3"
      HTC 10
    • Teğmen
      129 Mesaj
      13 Şubat 2011 15:38:39
      bence yabancı müzik dinle en kolay hem zevk alırsın hem öğrenirsin

• Teğmen
      142 Mesaj
      13 Şubat 2011 15:41:44

çok fark var bence , ben ingiliz ingilizcesini tercih ediyorum .

kulaga daha hoş geliyor. en önemli farkta R tabiki

• Yarbay
      5874 Mesaj
      13 Şubat 2011 15:43:29
      amerikanlar biraz geniş ağızlıdır,ağızlarını yaya yaya rahat konuşurlaringilizler'in konuşması ciddidir,kelimeleri telaffuz edişleri çok farklıdır,çok karizma aksanları var.kadınlar ingiliz aksanına direk veriyormuş hatta :P

• Yarbay
      2403 Mesaj
      13 Şubat 2011 15:46:58
      0.30'dan sonra Amerikan konuşması buyrun

Bir Ölür, Bin Diriliriz.
    • Yüzbaşı
      809 Mesaj
      13 Şubat 2011 15:59:52
      http://www.bbc.co.uk/wo...ingenglish/grammar/pron/
      http://www.bbc.co.uk/wo...ish/grammar/pron/sounds/

IPA'i öğrenmek her zaman faydalıdır. Buradaki aksan İngiliz, ancak IPA sembollerini öğrenmek adına kullanabilirsin bu siteyi

13 Şubat 2011 16:09:44
      bi alman atasözü derki
      britische und amerikanische einander schrecklich ENGLISCH

• Teğmen
      161 Mesaj
      13 Şubat 2011 16:14:42
      see ya 'fore i go

• Binbaşı
      1000 Mesaj
      13 Şubat 2011 16:44:36
      Aksandan çok konuşma tarzları da farklıdır.

Amerikalılar : Gimme a coffee
      İngilizler : Shall I take a coffee?

• Yarbay
      5147 Mesaj
      13 Şubat 2011 16:54:21
      amerikan: Shut the fuck up
      ingiliz: Please be quiet

13 Şubat 2011 17:02:54
      Aksan farkı var !

Muhteşem beyinler daima sıradan beyinlerin şiddetli muhalefetiyle karşılanmışlardır.

• Yarbay
      8262 Mesaj
      13 Şubat 2011 17:07:55
      Ben imzamdanda görüldüğü gibi izlemediğim dizi olmamasına rağmen ingilizceden hiç anlamam

• Binbaşı
      1462 Mesaj
      13 Şubat 2011 17:08:25

quote:

Orijinalden alıntı: ax

amerikan: Shut the fuck up
      ingiliz: Please be quiet

Yanlış olmuş.
      İngiliz: Would you mind shutting down your fu**ing c*nt mouth sunshine?

İngilizlerin aksanı kasıntı felan değildir daha rahattır ama bizim konuşma şeklimiz ve ingilizce konuşanlarla dalga geçmeye çalışmamız yüzünden hiç bir Türk ferdi İngiliz Aksanı yapamaz

don't you love the taste of a beaver when it hesitates?
    • Yarbay
      9687 Mesaj
      13 Şubat 2011 17:12:59

quote:

Orijinalden alıntı: -bullshit-

Alıntıları Göster

Yanlış olmuş.
      İngiliz: Would you mind shutting down your fu**ing c*nt mouth sunshine?

İngilizlerin aksanı kasıntı felan değildir daha rahattır ama bizim konuşma şeklimiz ve ingilizce konuşanlarla dalga geçmeye çalışmamız yüzünden hiç bir Türk ferdi İngiliz Aksanı yapamaz

Ben gayet de güzel yapıyorum valla

• Yüzbaşı
      262 Mesaj
      13 Şubat 2011 17:46:00
      Kıronun türkçesiyle istanbullunun türkçesindeki fark gibi.

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> İngiliz ile Amerikan İngilizcesi Arasındaki Fark nedir?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.