Şimdi Ara

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (2012) (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.023
Cevap
24
Favori
224.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nsbduman

quote:

Orijinalden alıntı: hikmet41

Dostum denizcilik zor iştir denizi sevmen aşık olman lazımki sıkılmayasın benim biçok arkadaşım kaptan işini severek yapıyorlar ama denize tamamen uzak isen denizi sevmiyorsan sırf parası için yapılacak meslek değil çok gördüm yarı yolda inenleri onun için dikkat et Birkaç bilgi daha 2 yıllık myo na gidersen max 3000grt gemilerde 3 kaptanlık ve 3 çarkçıbaşı olarak yaparsın 3000 dolardan başlarsın ama 4 senelik okursan uzakyol zabiti olursun groston sınırsızdır ister küçük isterse dev gibi gemilerde çalışırsın karar senin ayrıca uzakyol kaptanı olursan 7 10 sene denizlerde çalışırsan İDO gbi yerlerde iş bulabilirsin

dostum benim dediğimi kaptanlık değilki denizcilik işletmeleri yönetimi

O işte o kadar para yok ama.
    Ben bu bölümün 2 yıllığını 1 ay sonra bitiriyorum karada çalışacaksan alacağın para az olur.Bizim 4 yıllığa geçişimiz kolay ama kim uğraşır bu bölüm için kazanırsam sadece hazırlığı okur bırakırım.

• peki 4 yıllıkta nasıl peki onu biliyor musun?
  • quote:

peki 4 yıllıkta nasıl peki onu biliyor musun?

Ya bu işte çalışmak için bu bölümü okuman gerekmiyor.Acı ama gerçek bu.Ben deniz-liman işletme okuyorum gemilerin yükleme hesaplarını yapıyorum, seyir dersi görüyorum, denizcilikle ilgili bir sürü ıvır zıvır ders görüyorum.2 yılda 45 ders gördüm okulumda onur öğrencisiyim, harç parasını az ödüyorum...
    Ancak limanlarda çalışanların %15'i bu bölümden 4 veya 2 yıllık.Kalanı ise işletme, iktisat falan filan.Herkes her işi yapıyor yani.Lafa gelince süper bölüm ama istihdama gelince işletme mezununu işe alıyorlar.
    Bu işi yapmak için ingilizce+ başka bir yabancı dil ve torpil gerekiyor.Benim torpilim olmadığı için staj için limana giremedim ama ortalaması 2,30 olan adam torpille mis gibi stajını yaptı.Burası Türkiye okusanda her yerde adamın olacak yoksa mesleğinde iş bulamazsın.Benim adamım olmadığı için 4 yıllığa bile geçme heveslisi değilim.

• anladım teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

quote:

Ya bu işte çalışmak için bu bölümü okuman gerekmiyor.Acı ama gerçek bu.Ben deniz-liman işletme okuyorum gemilerin yükleme hesaplarını yapıyorum, seyir dersi görüyorum, denizcilikle ilgili bir sürü ıvır zıvır ders görüyorum.2 yılda 45 ders gördüm okulumda onur öğrencisiyim, harç parasını az ödüyorum...
    Ancak limanlarda çalışanların %15'i bu bölümden 4 veya 2 yıllık.Kalanı ise işletme, iktisat falan filan.Herkes her işi yapıyor yani.Lafa gelince süper bölüm ama istihdama gelince işletme mezununu işe alıyorlar.
    Bu işi yapmak için ingilizce+ başka bir yabancı dil ve torpil gerekiyor.Benim torpilim olmadığı için staj için limana giremedim ama ortalaması 2,30 olan adam torpille mis gibi stajını yaptı.Burası Türkiye okusanda her yerde adamın olacak yoksa mesleğinde iş bulamazsın.Benim adamım olmadığı için 4 yıllığa bile geçme heveslisi değilim.

Bu kadar karamsar olup, bir meslek seçme döneminde olan arkadaşlarımızın moralini bozmayın lütfen. Yeterince iyi olursanız iş sizi bulur bile. Ne yazık ki tanıdık olayı birçok zaman dediğin gibi olsa da, genellemek doğru değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: fernsehn

quote:

quote:

Bu kadar karamsar olup, bir meslek seçme döneminde olan arkadaşlarımızın moralini bozmayın lütfen. Yeterince iyi olursanız iş sizi bulur bile. Ne yazık ki tanıdık olayı birçok zaman dediğin gibi olsa da, genellemek doğru değil.

Ek olarak; geçen sene hazırlıkta aynı sınıfta olduğum arkadaşım bu sene bölüme geçti ve aynı zamanda çalışıyor. Kaldırıpta 1. sınıf öğrenciye 1000 lira vermiyorlardır tabi ki ama harçlığını çıkarması ve bunu kendi bölümüyle ilgili bir iş bularak yapması güzel birşey Sen kendin için yapabileceğin en iyisini yap sonra iş kolay iş... Eğer bende hazırlıkta kalmak gibi bi aptallık etmeyip bölüme geçebilseydim bende çalışıyor olacaktım...

• bu mesleği bir de hukuğu düşünüyorum hayırlısı neyse o olur inşallah

ayrıca kaptanlık konusuna ve denize olan meraka gelince afyonda oturuyoruz ancak 1960lardan beri ailede bir deniz ve tekne tutkusu var. 1974ten 2003'e kadar fethiyede gulet işletti babamlar.

3 ay öncede amatör kaptanlık ehliyeti aldım... inşallah hayırlısı olur bakalım.

edit: yanlış tarih

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nstbdmn -- 22 Nisan 2011; 16:46:30 >
  • quote:

quote:

quote:

Siz bu işin içinde misin de böyle konuşuyorsunuz?Ben içindeyim neyin ne olduğunu biliyorum.
    Okulu bitirecek acentalara gidip çalışacak öyle yüksek maaşlar verilmiyor.Ayrıca illaki bu bölüm bitireni almak zorunda değiller.Limana girmek istese izmir limanına torpili olmayan kim girebilmiş?Staj zamanı torpilin ne kapılar açtığını gördüm.Gemiye çıksa bu bölümden alacağı ehliyet düşük dereceli.Yakın yol ehliyeti alacak onu iki yıllık bölümler de veriyor.Gemiye çıkacak adam deniz ulaştırma okur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Siz bu işin içinde misin de böyle konuşuyorsunuz?Ben içindeyim neyin ne olduğunu biliyorum.
    Okulu bitirecek acentalara gidip çalışacak öyle yüksek maaşlar verilmiyor.Ayrıca illaki bu bölüm bitireni almak zorunda değiller.Limana girmek istese izmir limanına torpili olmayan kim girebilmiş?Staj zamanı torpilin ne kapılar açtığını gördüm.Gemiye çıksa bu bölümden alacağı ehliyet düşük dereceli.Yakın yol ehliyeti alacak onu iki yıllık bölümler de veriyor.Gemiye çıkacak adam deniz ulaştırma okur.

Denizcilik hakkında tabi ki detaylı bilgim yok, sadece genellemeye karşıyım diyorum.

• Calpi84 seni karamsar çok gördüm

Torpiller sinirini bozmuş heralde?

Barış,arkadaş nerede çalışıyor merak ettim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Mavi -- 26 Nisan 2011; 15:41:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Arkas falan değil Öyle herhangi bir denizcilk firmasında çalışıyor. Hatta sene başında bane şey demişti: Millet vize zamanı geldiğinde harıl harıl çalışırken ben zaten daha önce gördüğüm şeyden çalıştığım şeyden sınav oluyordum yani millet sadece pratikte görürken ben onu çoktan öğrenmiş oluyordum diyordu. Ayrıca birazcıkta para alıyormuş fakat net birşey söylemedi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barış Can

quote:

Arkas falan değil Öyle herhangi bir denizcilk firmasında çalışıyor. Hatta sene başında bane şey demişti: Millet vize zamanı geldiğinde harıl harıl çalışırken ben zaten daha önce gördüğüm şeyden çalıştığım şeyden sınav oluyordum yani millet sadece pratikte görürken ben onu çoktan öğrenmiş oluyordum diyordu. Ayrıca birazcıkta para alıyormuş fakat net birşey söylemedi...

Nereden bulmuş yahu,tanıdıkla filandır heralde.Hadi üçüncü,dördüncü sınıf olsa neyse de fazla erken başlamış senin arkadaş.Keşke imkan olsa da bizde girebilsek biryere üç beş birşey öğreniriz,az da para versinler yeter.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Barış Can

quote:

Nereden bulmuş yahu,tanıdıkla filandır heralde.Hadi üçüncü,dördüncü sınıf olsa neyse de fazla erken başlamış senin arkadaş.Keşke imkan olsa da bizde girebilsek biryere üç beş birşey öğreniriz,az da para versinler yeter.

Hocam tanıdık vs var mı bilmiyorum fakat bende bölümde olsaydım iş bulmuştum "babam sağolsun"

• Seneye bulursun olmazsa,dersler ing. anlatılmıyormuş sınavlar ing. oluyormuş diye duydum doğru mu?
  • quote:

Calpi84 seni karamsar çok gördüm

Karamsarlık değil gerçekçiyim.Bu sektör nasıl bir sektörse deniz acentalarında ve limanlarda ne kadar alakasız insan varsa çalışıyor.Oysa üniversiteye girerken anlatılanlar çok çok farklıydı.
    Ayrıca torpil olayı sinirimi bozar tabi.Ben 3.50 ortalama yapmışım ingilizce idare eder beni almıyorlar adamda 2 civarı ortalama sınıfı şartlı geçiyor ingilizce hiç yok ama en güzel yerde staj yapıyor.

• Denize çıkarsan hada yüksek para alırsın + karada fazla iş bulamazsın Denizci ol derim süvariların 11.000 dolar aldığını gördüm staj yaptığım firmada tam 11.000 dolar adama para yatırdık:D tabi süvari demek en az 10 seneni denizci olmak demek:D çok çalışman gerek
  • quote:

quote:

Karamsarlık değil gerçekçiyim.Bu sektör nasıl bir sektörse deniz acentalarında ve limanlarda ne kadar alakasız insan varsa çalışıyor.Oysa üniversiteye girerken anlatılanlar çok çok farklıydı.
    Ayrıca torpil olayı sinirimi bozar tabi.Ben 3.50 ortalama yapmışım ingilizce idare eder beni almıyorlar adamda 2 civarı ortalama sınıfı şartlı geçiyor ingilizce hiç yok ama en güzel yerde staj yapıyor.

Onlar da denizcilikle alakalı eleman almak isterler tabi,sektörde eleman açığı var diye söylüyorlar zaten.Adam normal işletmeciyi alıp denizcilik terimlerini vesairelerini öğretmek mi ister yoksa direk bizi mi...Zamanla oturur,tabi bu süreyi bilemem ama bana biraz fazla karamsarsın gibi geldi.Eğer Tr çapında değil de sadece çevrende iş baktıysan bulamayabilirsin,orada çalışanlar yeni girmemiş işleri rayına oturtmuş elemanlardır ve şirketler bu elemanları kaybedip riske girmek istemez.

Torpil benim de hoşuma gitmiyor ama işleyiş bu memlekette.Bana torpil teklif etseler kabul ederim ama o torpili hak etmek için de elimden geleni yapmış olurum büyük ihtimalle zaten.Yani senin durumunda hak ettiğimi almış olurum.Bir de her ne kadar torpille biryere geldiysen bile,o bilgisizlik ve başarısızlıkla daha ileriye gidemezsin öyle değil mi...

Ha torpil bulabileceğimi de sanmıyorum,birşeyler yapacaz artık.Torpil bulamıyorum diye de pes etmek mantıklı değil..

• quote:

quote:

quote:

Onlar da denizcilikle alakalı eleman almak isterler tabi,sektörde eleman açığı var diye söylüyorlar zaten.Adam normal işletmeciyi alıp denizcilik terimlerini vesairelerini öğretmek mi ister yoksa direk bizi mi...Zamanla oturur,tabi bu süreyi bilemem ama bana biraz fazla karamsarsın gibi geldi.Eğer Tr çapında değil de sadece çevrende iş baktıysan bulamayabilirsin,orada çalışanlar yeni girmemiş işleri rayına oturtmuş elemanlardır ve şirketler bu elemanları kaybedip riske girmek istemez.

Torpil benim de hoşuma gitmiyor ama işleyiş bu memlekette.Bana torpil teklif etseler kabul ederim ama o torpili hak etmek için de elimden geleni yapmış olurum büyük ihtimalle zaten.Yani senin durumunda hak ettiğimi almış olurum.Bir de her ne kadar torpille biryere geldiysen bile,o bilgisizlik ve başarısızlıkla daha ileriye gidemezsin öyle değil mi...

Ha torpil bulabileceğimi de sanmıyorum,birşeyler yapacaz artık.Torpil bulamıyorum diye de pes etmek mantıklı değil..

Kardeşim bu sektör çok kapalı bir sektör.Yani her firma kendince farklı herkes firmasıyla ilgili bilgi vermekten kaçıyor.Bizim hocalar arkas yöneticilerine işe aldıkları elemanları eğitmek için kullanılan programları bize vermesi için resmen yalvardı ama sonuç yok.Bu sektörde deniz-liman tipi bölümlerden mezun çalışan oranı %15.Dokuz eylülün kadrosu iyisi bir sürü akademik yayınlar, ders notu, sunu üretiyor bizde onları kullanıyoruz.Ancak diğer üniversitelerin ortalıkta hiçbir şeyi yok.

• Doğrudur kardeşim buna benzer şeyleri bende duymuştum,ne diyelim artık hayırlısı.
  • mrb arkadaşlar . ben bu sene girdim sınawa büyük ihtimal bana zonguldak dinizcilik işlet yön gelio .ama çok kararsızım yardımınza ihtiyacım var . okul öncesi ve zihinsel eng. öğrtmenliğide geli bu üçünden hangisini seçmekte zorlanıyorum sizce denizciliğe gitmelimiyim sonradan pişman olurmuyum cevaplarınızı bekliorum özellikle bölümde pokuan arkadaşlardan şimdiden teşekkkürler
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.