Şimdi Ara

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (2012) (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.023
Cevap
24
Favori
224.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: a.can_1991

bugün mezun bir abimle konuştum.1500tl maaş alıyormuş.benim babam gemide kamarot ilk okul mezunu daha çok maaş alıyor.
    nasıl iştir bu ya?5 sene oku aldığın maaş ilkokul mezunundan az.yazık.çok soğudum açıkçası

Ne bekliyordun?Bizim bölümde marina sahibi bir abi var sırf diploması için geliyor.Çünkü marina açmak için bu bölümün diploması gerekiyor.Bizim bölüm denize çıkmaz verdikleri ehliyetler çok düşük.2 yıllığına sınırlı vardiya zabiti,4 yıllığına yakın yol gemi kaptanı.Yakın yol gemi kaptanın sınırları yunanistanın biraz ilerisinde biter.
    Yabancı dilin,çevren varsa atak biriysen her türlü güzel bir iş bulursun.Bizimkisi bu bölümün 2 yıllığı arkadaşlar yaz stajı için finike marinasını ayarladılar aylık 800tl maaşla.Birçok arkadaşım torpille arkas,izmir limanı gibi yerlere girdiler.Bende torpil olsaydı bende giderdim bu yıl ilgilenmedim abim çeşme limanını ayarladı istemedim.Büyük konteynır limanı istediğimden seneye stajı yapacağım.

• ben dersanedekı hocalarıma sordum onume gelene soruyorum zaten nasıl falan dıye hoca aferın cok guzel meslek onu acık meslek falan ddı ve bı hocada bnm arkadasım guvertede okuyodu 2.yılında staj yapmaya basladı cok ıı para alıyodu ayrıca maasda dolar seklınde verılıyo ddı
  • deniz işletmeleri ve yönetimine 28 mayısta gelen kararla uzakyol vardiya zabiti ehliyeti verilmesi kesinleşti.okul bitince 6 derslik bir fark veriyorsunuz ve sonra uzakyol vardiya zabitligi sınavına hak kazanıyorusunuz.yani güverteyle bir fark kalmadı üstüne ekstra birde işletme diploması alıyoruz

karar resmi gazetede ve müsteşarlıgın sitesinde yayınlandı
  • quote:

Orijinalden alıntı: x264

deniz işletmeleri ve yönetimine 28 mayısta gelen kararla uzakyol vardiya zabiti ehliyeti verilmesi kesinleşti.okul bitince 6 derslik bir fark veriyorsunuz ve sonra uzakyol vardiya zabitligi sınavına hak kazanıyorusunuz.yani güverteyle bir fark kalmadı üstüne ekstra birde işletme diploması alıyoruz

Eğer doğruysa gerçekten mükemmel haber saolasın
  • quote:

deniz işletmeleri ve yönetimine 28 mayısta gelen kararla uzakyol vardiya zabiti ehliyeti verilmesi kesinleşti.okul bitince 6 derslik bir fark veriyorsunuz ve sonra uzakyol vardiya zabitligi sınavına hak kazanıyorusunuz.yani güverteyle bir fark kalmadı üstüne ekstra birde işletme diploması alıyoruz

Kararı bana gösterebilir misin?Merak ediyorum bize başka şekilde anlatıldı.2 yıllık güverte okuyanlara uzakyol verilecekti müsteşarlık kabul etti.4 yıllık güverte eğitimi veren okullar buna karşı çıktı danıştaya gittiler.
  • müsteşarlıgın sitesinden 28mayıs tarihli genelgeyi okuyun.ortalarda bi fıkrada yazıyor.deniz işletmeleri yönetimi uzakyol ehliyeti alabiliyor 1dönemlik ders farkıyla.ben güverteye geçmeyi düşünüyordum hatta öss ye bile girmiştim şimdi aynen bölümümde kalıyorum.tarafsız bakarsak olaya işletme güvertenin bir adım önüne geçti.herkese hayırlı ugurlu olsun yine armatörler kazandı
  • quote:

Güverteye ve makine dairesine sayısalcıları alıyorlardı. Şimdi EA da girebilecek iyi oldu bu karar
    Denizcilik işletmelerini düşünüyordum ama asıl isteğim güverte olduğu için pek sıcak bakmıyorduk. Umarım puan yeterde yazabiliriz bu bölümü

Dersler sözel mi yoksa sayısal ağırlıklı mı ? Çalışınca elbet yapılırda , sınavlara filan ne kadarlık bir çalışma ile girsek geçeriz ?

• İşletmeyle aynı fakültede okuyup aynı dersleri alıp artist artist doşaıyorlar..
    Birbirlerine kaptan diye hitap ediyorlar ama hiçbiri kaptan değil.
    ayrıca işletmecilerden daha zeki değiller iş olanaklarıda fazla fark etmiyor..
    4000dolar maaşmış..
    görmesek tanımasak inanıcaz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KKTC_EVREN

1) İşletmeyle aynı fakültede okuyup aynı dersleri alıp artist artist doşaıyorlar..
    2)Birbirlerine kaptan diye hitap ediyorlar ama hiçbiri kaptan değil.
    3)ayrıca işletmecilerden daha zeki değiller iş olanaklarıda fazla fark etmiyor..
    4)4000dolar maaşmış..

Numaralandırdım cevap vermek adına;
    1)Dokuz Eylül Üniversitesinde işletme ile aynı fakülte de okumuyoruz.
    2)Birbirmize kaptan diye değil ismimizle hitap ediyoruz. Ama arada birbirlerine kaptan diye hitap edenleri çekemiyorsanız, orada yüzlerine söyleyemediğiniz şeyleri burdan arkasından söylemek.... pek bana göre değil açıkçası
    3)Zekanın ne alakası var! Kimse kimsenin zekasına laf etmiyor ki! Düşün artık sizin zekanıza bile laf etmiyorum.
    4)Maaş konusunda yorumum belli, tamamen size bağlı alacağınız maaş. 750 lirayla da işe başlarsınız, 2000 lirayla da...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barış Can -- 14 Haziran 2010; 0:48:44 >

• arkadaslar 9 eylül en son kaç bininciyi almıs biliyormusunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KKTC_EVREN

İşletmeyle aynı fakültede okuyup aynı dersleri alıp artist artist doşaıyorlar..
    Birbirlerine kaptan diye hitap ediyorlar ama hiçbiri kaptan değil.
    ayrıca işletmecilerden daha zeki değiller iş olanaklarıda fazla fark etmiyor..
    4000dolar maaşmış..

Bu bölüm düz işletmeyle kıyaslanamaz.Lojistik firmalarında,denizde birçok alanda işletmeden önde.Düz işletme bölümü hiçbir alanda meslek vermezken denizcilik işletmeleri hem meslek hemde birçok sertifika veriyor.O sertifikaları dışarıdan kendin alamazsın.
  • arkadşlar bu taslağa dava açılmıştı fakat bir çok sitede 2 yıllık myo lara dava açılmış gibi bahsediliyor halbuki deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümüde 2 yıllık myo larla aynı bendde yer alıyor yani bu bölümde etkileniyormu ayrıca dava sonuçlandığında paylaşılırsa iyi olur şimdiden teşekkürler
  • kktc evrenin bu kanıya nasıl vardığını bilmiyorum fakat bu bölümde dört yıl boyunca okutulan derslere bakarsa yanıldığını farkedecektir.

Dersin Adı T U Krd. ECTS Kod Dersin Adı T U Krd. ECTS
    DY101 Matematik I 2 - 2 5 DY102 Matematik II 2 - 2 5
    DY103 ktisada Giris 3 - 3 4 DY104 Mikro ktisat 2 - 2 4
    DY105 sletme Bilimine Giris 3 - 3 4 DY106 Deniz sletmeciligine Giris 2 - 2 4
    DY107 Gemicilik 2 2 3 4 DY108 Hukukun Temel Kavramları 3 - 3 5
    DY109 Arastırma Yöntem ve Teknikleri 2 - 2 4 DY110 Pazarlama lkeleri 2 - 2 3
    ENF101 Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 2 1 2 2 ENF102 Temel Bilgisayar Bilimleri 2 2 3 2
    AB101 Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi I 2 - 2 2 AB102 Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi II 2 - 2 2
    TDB101 Türk Dili I 2 - 2 1 TDB102 Türk Dili II 2 - 2 1
    DY111 Mesleki ngilizce I 4 - 4 4 DY112 Mesleki ngilizce II 4 - 4 4
    TOPLAM 22 3 23 30 TOPLAM 21 2 22 30
    Kod Dersin Adı T U Krd. ECTS Kod Dersin Adı T U Krd. ECTS
    DY201 Makro Ekonomi 2 - 2 4 DY202 Pazarlama Yönetimi 2 - 2 4
    DY203 statistik 2 - 2 4 DY204 Uluslararası Lojistik 3 - 3 5
    DY205 Deniz sletme Ekonomisi 3 - 3 5 DY206 Denizde Haberlesme 1 2 2 4
    DY207 Seyir Bilgisi 1 2 2 5 DY208 Deniz Hukuku 3 - 3 5
    DY209 Muhasebe 3 - 3 4 DY210 Denizde Güvenlik 1 1 1 3
    DY211 Yönetim ve Organizasyon 3 - 3 4 DY212 Örgütsel Davranıs 2 - 2 4
    DY 213 s Hayatı çin ngilizce I 4 - 4 4 DY 214 s Hayatı çin ngilizce II 4 - 4 5
    TOPLAM 18 2 19 30 TOPLAM 16 3 17 30
    DY301 nsan Kaynakları Yönetimi 2 - 2 4 DY302 Deniz Acenta sletmeciligi 2 - 2 3
    DY303 Deniz sletmelerinde Kalite Yönetimi 3 - 3 5 DY304 Deniz Tasımacılıgı II 2 - 2 4
    DY305 Deniz Tasımacılıgı I 2 - 2 4 DY306 Deniz s Hukuku 2 - 2 3
    DY307 Deniz Ticaret Hukuku 2 - 2 5 DY308 Liman ve Terminal sletme Yönetimi 3 - 3 4
    DY309 Maliyet ve Yönetim Muhasebesi 2 - 2 4 DY310 Gemi Kiralama ve Brokerlik 3 - 3 4
    DY312 Vardiya Standartları 2 - 2 4
    DY Seçimlik Ders 2 - 2 4 DY Seçimlik Ders 2 - 2 4
    DY Seçimlik Ders 2 - 2 4 DY Seçimlik Ders 2 - 2 4
    TOPLAM 15 - 15 30 TOPLAM 18 - 18 30
    DY401 Yatçılık ve Marina Yönetimi 3 - 3 4 DY402 Konteyner Sistemleri ve Yönetimi 3 - 3 5
    DY403 Gemi ve Filo Yönetimi 3 - 3 4 DY404 Uluslararası Denizcilik Sözlesmeleri 3 - 3 4
    DY405 Yük Elleçleme ve stifleme 2 - 2 4 DY406 Deniz Meteorolojisi 2 - 2 5
    DY407 Gümrük Mevzuatı 2 - 2 5 DY408 Proje - 2 1 4
    DY409 Deniz Sigortaları 3 - 3 5 DY 410 Uluslararası sletme Yönetimi 2 - 2 4
    DY411 Denizcilik ngilizcesi I 3 - 3 5 DY412 Denizcilik ngilizcesi II 3 - 3 5
    DY Seçimlik Ders 2 - 2 3 DY Seçimlik Ders 2 - 2 3
    TOPLAM 18 - 18 30 TOPLAM 15 2 16 30
    GENEL TOPLAM 143 12 148 240
    TOPLAM DERS SAAT
    NOT: V. , VI. , VII. , VIII. dönemlerdeki seçimlik dersler için seçimlik dersler listesinden bir ders seçilecektir.
    BARBAROS DENZCLK YÜKSEKOKULU
    Seçimlik Ders
    I. YARIYIL II. YARIYIL
    III. YARIYIL IV. YARIYIL
    V. YARIYIL
    DENZCLK SLETMELER VE YÖNETM 4 YILLIK DERS PLANI (2009-2010)
    Seçimlik Ders
    VII. YARIYIL
    ( 2x1 Kr.S )
    Seçimlik Ders
    ( 2x2 Kr.S )
    143+12=155ektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kararara

arkadşlar bu taslağa dava açılmıştı fakat bir çok sitede 2 yıllık myo lara dava açılmış gibi bahsediliyor halbuki deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümüde 2 yıllık myo larla aynı bendde yer alıyor yani bu bölümde etkileniyormu ayrıca dava sonuçlandığında paylaşılırsa iyi olur şimdiden teşekkürler

Evet itü-ytü bu kararlara karşı danıştayda dava açmıştı.Sebebi kendilerinde 4 yıllık güverte varmış 2 yıllıklara uzakyol gemi kaptanlığı verilemezmiş.Neyse bu dava nasıl sonuçlanır bilemem 4 yıllık denizcilik işletmelerine uzakyol verilirse benim gibi 2 yıllığını okuyana bir takım iyileştirmeler olur herhalde.4 yıllıklar yakınyol kaptanıyken biz sınırlı vardiya zabiti alıyorduk.Onlar uzakyol alırsa bari bize vardiya zabiti versinler de aldığımız belge ve diploma işe yarasın.Sınırlı vardiya zabiti çok dandik bir ünvan 500 grt'lik gemiler için.Oysa 500'lük gemi yok sadece yat ve romorkör var.Vardiya zabiti 3000 grt en azından biraz işe yarar.

• bügün kıbrısta denizcilik işletmeleri yöntimi okuyan bir arkımla konştm ve arkadaşım bana alaycı bir tavırla keşke sende bu bölümü yazsaydn dedğnde güverteci olmanın artık hiç bir cazibesi kalmdğnı anladm ve diyorki zaten bunu haketmşcesine biz zaten güvertenin birtkm derslerni alıyordk sanki bizde lisede matematik gördk ama matematik öğretmni olabiliyrmyz hayır ama siz türkyenn uluslararası sularda kaptanları olacaksnz ))bence sen ne yap et hava trafik kontrollüğü bölümnü kazan barışcan ilerde onlarada pilot diploması verirlrse şaşırmam bende hemşirelği dşnyrm artık barış belki bzde ilrde doktor olrz bir yasa çıkrsa..:Dbarışcan a saygılarmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptan kirk -- 16 Haziran 2010; 3:17:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptan kirk

bügün kıbrısta denizcilik işletmeleri yöntimi okuyan bir arkımla konştm ve arkadaşım bana alaycı bir tavırla keşke sende bu bölümü yazsaydn dedğnde güverteci olmanın artık hiç bir cazibesi kalmdğnı anladm ve diyorki zaten bunu haketmşcesine biz zaten güvertenin birtkm derslerni alıyordk sanki bizde lisede matematik gördk ama matematik öğretmni olabiliyrmyz hayır ama siz türkyenn uluslararası sularda kaptanları olacaksnz ))bence sen ne yap et hava trafik kontrollüğü bölümnü kazan barışcan ilerde onlarada pilot diploması verirlrse şaşırmam bende hemşirelği dşnyrm artık barış belki bzde ilrde doktor olrz bir yasa çıkrsa..:Dbarışcan a saygılarmla

Güzel bi yaklaşım kardeşim. Bu arada bu arkadaş Dokuz Eylül güverte'de okumakta. Ya da diğer adıyla Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği.

• eyw ortak ayrıca bende bilmeyenler için birşey söylym bu barışcanda tanıdığım en saygı değer ççktr,müminleri bile kısakandrck kdr güvenilirdir ,şahsına münhasır biridiro bidanedr bidane
  • YGS de kaçar net yapmak lazım bu bölümü kazanmak zormudur? kolaymıdır?
    derslerim pek iyi değil türkçem ve sosyalim iyi matematikten umutsuzum...
    ne düzeyde çalışmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim...YGS-6 MI? yoksa 5 mi bunu pek anlıyamadım?
    bi yardımcı olursanız çok memnun olurum...
  • Sıralamaya bakar,bu sene fakülte oldu ama YGS-6'dan alıyor sadece.Normalde fakülteler ikinci bölümden alır.Sanıyorum ki seneye ya sadece Tm-1 ya da hem tm-1 hem YGS-6'dan hangisi yüksekse ondan alır.
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.