Şimdi Ara

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (2012) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.023
Cevap
24
Favori
224.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Turkstudent.net diye bir site var. Okuyan ve mezun olan toplam 20 kişiye mesaj attım. İlk gelen cevapda tam olarak 900 lira diyordu. O bana koymuştu biraz. Mümkün olan en iyi şekilde mezun olsam yeter bana yav. Gerisi Allah'a kalmış... Ama mezun olupta yüksek maaşla işe başlayanlarda bolca var.
    Neyse cevap için teşekkürler.
  • tamam da deu 4 yıllık eğitim vermesine rağmen neden deniz işl. ve yön. yüksek okulu diye geçiyor onu anlamadım
  • seneye tm-1 bölümü olacak işletme'nin deniz için olanı en azından benim bilgim böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semih_efendi -- 10 Eylül 2009; 18:22:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: semih_efendi

seneye tm-1 bölümü olacak işletme'nin deniz için olanı en azından benim bilgim böyle

A. Güldem Cerit yüksek olasılıkla fakülte olacak dedi. Eğer YÖK'de kabul ederse bakacağız artık. Ösym'nin sitesinden. Güldem Cerit'e sorulduğunda bu linki vermiş bir arkadaşa:
    http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968EB1CB3C09991A6FD

• denizcilik işletmeleri yönetimi için iki puan türü verilmiş hangisi daha yüksekse o esas alınacakmış ama deniz işletmeciliği ve yönetimi için tek puan türü var tm-1 ben anlamadım yine hiç bişe bi oturamadı sistem de dogru dürüst bilgi alamıyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: janozturk

denizcilik işletmeleri yönetimi için iki puan türü verilmiş hangisi daha yüksekse o esas alınacakmış ama deniz işletmeciliği ve yönetimi için tek puan türü var tm-1 ben anlamadım yine hiç bişe bi oturamadı sistem de dogru dürüst bilgi alamıyoruz

Bu sene için kafanızı karıştıran şey şu olsa gerek. 2009 öss için konuşuyorum. Bu sene Kıbrıs ya da Mersin tam emin değilim, o iki üniversiteden birinde denicilik işleteciliği yönetimi diye bir bölüm var. Ve 2.bölümden alıyor. İzmir-zonguldak-Kocaeli'ndeki okullarda 1.bölümden öğrenci alıyordu. Bunları hepsinin ders içeriği aynı mı farklı bilemem fakat önümüzdeki sene 2. bölümden almayan diğer Denizcilik okullarının 2 bölümden alıcağı konuşuluyor. Durum bundan ibaret. Varsa aklınıza takılan çekinmeden sorabilirsiniz.

• mylnchrsm bana msn adresini verir misin sana birkaç şey sormak istiyorumda..
  • Tamamdır. eywalla.. sen 9 eylüldemi okuosun ?

siyah bu senin dediğin kıbrıstaki bölümle 9 eylüldeki bölüm arasında fark warmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: k1v4nc

Tamamdır. eywalla.. sen 9 eylüldemi okuosun ?

siyah bu senin dediğin kıbrıstaki bölümle 9 eylüldeki bölüm arasında fark warmı?

Bizim bölüm yani Deü'de ki "Denizcilik İşletmleri Yönetimi" olarak geçiyor.
    Kıbrıs'da ki "Denizcilik İşletmeciliği ve Yönetimi" olarak geçiyor. İsim olarak bir fark var.
    Ders içeriği bakımından soruyorsun hiçbir fikrim yok.
  • ama kalite bakımından baya war ... 700.000'inci yi almışlar bu sene kıbrısa... sen türkiyede kaçıncı olarak girdin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: k1v4nc

ama kalite bakımından baya war ... 700.000'inci yi almışlar bu sene kıbrısa... sen türkiyede kaçıncı olarak girdin?

45436. idim sanırım. Zaten sondan altıncı girdim.
  • s_i_y_a_h ,hedeflerim doğrultusunda puanla ilgili bir sapma olursa bu bölümü düşünüyorum.Gerçi daha başlamadın ama seneye fikirlerini alacağım,irtibat içinde olursak bu konuda sevinirim.Senin içinde farkettiğim kadarıyla bazı konular muamma...Kazanç,iş bulma gibi...
  • Öğrendiğim kadarı ile iş bulma sıkıntısı yok. Fakat kazanç işi memur olmayacağın işin belli olmaz. Açıkçası durum şu. Bu bölümden mezun olduğun zaman, bölümü ingilizce okuduğundan ötürü ingilizcen olacak. + olarak "Rusça-İspanyolca-İtalyanca-Almanca" bu dillerden bir yada ikisini bildiğin zaman maaşın katlar. Zaten mesleğinden ötürü gerekli pc programlarına hakim olursan yemede yanında yat Alacağın maaş konusunda da şöyle birşey var. İşlem hacmi geniş limanlarda daha fazla para alırsın.
    -Mersin
    -Kocaeli
    -İstanbul
    vb şehir/limanlar.
    Ayrıca msn adresim profilimde mevcut.

• Evet arkadaşlar bugun Güldem hoca pdö'de bahsedince geldim 2. sınıf öğrencisiyim sorularınız vs varsa yardımcı olalım cevaplandıralım

Saygılar
  • Siyah düşünüyordun şimdi girmişsin hayırlısı olsun. Ben de bazen düşünüyorum ama asıl isteğim pmyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tunai

Evet arkadaşlar bugun Güldem hoca pdö'de bahsedince geldim 2. sınıf öğrencisiyim sorularınız vs varsa yardımcı olalım cevaplandıralım

Saygılar

Bu pdö tam olarak ne oluyor? Pdö'de burası mı konuşuldu?
    Ayrıca msn adresinizi pm yoluyla bana verirseniz sizinle ayrıntılı olarak konuşmak istiyorum birçok konuda.
  • Arkadaşlar iş maaş bunlar tamamen size bağlı şuna katılırım iş olanakları bi çok bölümden daha iyi - zaten bölümde 1 sene okuyunca bunu çok daha iyi anlayacaksınız -

Türkiye'de özel sektör ile bu kadar bütünleşmiş ve ortaklaşa çalışan başka bir okul yoktur diye tahmin ediyorum

Zaten ilk sınıfın son aylarında şirketlere en az 2 defa gidip bizim okula ne kadar saygı duyulacağınız göreceksiniz bir örnek vermem gerekirse :

Geçtiğimiz mayıs ayında bize bir ödev verildi ödevimizde bir şirkete gidip bir belge edinmek (herkes farklı bir belge tabi) benim manifesto almam gerekti (başka arkadaşlar da başka şeyler, fatura vs gibi) bir 4 arkadaş tınaztepeden okul bitince gayet uygunsuz kıyafetlerle çıkıp (bende sarı bir şortumsu 2 arkadaşımda da aynen tişört gözlük gibi) alsacanka doğru yola koyulduk (bütün denizcilik şirketleri buralarda) ilk adresimiz Turkon (çünkü neden alan çalışmamızda burayı ziyaret ettik başka şirket bilmiyoruz ve de şüpheliyiz acaba bu adamlar bizimle uğraşır mı diye) Turkon'un kapısında içeri girdik sekreter bizi direk müdüre yönlendirdi (allah allah halbuki randevumuzda yoktu bizi herhalde birileriyle karıştırdılar :) ) müdüre derdimizi anlattık hemen birini çağırıp yardımcı olmasını söyledi; 1 arkadaşın belgesini burdan alamıyorduk, benim ve diğer 2 arkadaşımın alacağı belgeler için hemen yardımcı olmaya başladılar arkadaşlar aldı sıra benim belgeme geldi dökümantasyon departmanını baya bir rahatsız ettiğimizi anladım, adamlar belgeyi verebilmek için birbirleriyle tartışıyor (tartışmak derken yanlış anlamayın) hangisinin uygun olacağı ve işime yarayacağı konusunda baya bir uğraşıyorlardı sonunda aldım belgemi ve son arkadaşımızın belgesini almak için bir forwarder şirket aramaya başladık (bu şirketlerin gemisi olmaz ve herhangi bir armatöre acentalık yapmazlar bir armatör firmayla onların gemilerinin bir kısmı için anlaşır -turkon gibi- ve orayı doldurabilmek için yükünü taşıtmak isteyenleri bulur kendilerini seçmeleri için onları ikna eder) sonunda ata freight'ı bulduk ve kapılarını çaldık sekreter tekrar bizi birisine yönlendirdi -ocean export executive- hemen istediğimiz belgeyi söyledik 2dk içinde hallolur buyrun bir çay bir şey ikram edeyim sizlere diyerek ne istediğimizi sordu ve bizim okuldan mezun olduğu için baya bir muhabbet ettik iş imkanları dersler ve hocalar konusunda ayrılırken de mail adreslerimizi istedi -örnek öçm istemiştik-

Bu da böyle bir maceradır arkadaşlar son satırda yazdığım öçm olayı bildiğiniz tezdir 1. sınıf için bitirme tezi (20 sayfayı geçmez korkmayın) zaten okul bitmesine 4-5 hafta kala verilir konunuza göre şirketinize gider röportajınızı yapar tezinizi tamamlar teslim eder ve ardında 3 hocaya karşı sunumunuzu yaparsınız eksiğiniz varsa düzeltirsiniz

Bir de arkadaşlar bölümümüze geleceklere tavsiyem ingilizceye hakim olun bakın bilin ya da iyi olsun demiyorum hakim olun dersleriniz ya da okulla ilgili herhangi bir şey ingilizce olacak o yüzden iyi bilmeniz yetmiyor -şimdi diyeceksiniz herkes sizin okulda ingiliz mi yok değil ama siz gene de ingilizce konusuna özen gösterin ne demek istediğimi anlatabildim umarım-

Pdö nedir?

Probleme dayalı öğrenme ya da ingilizce Pbl, Problem Based Learning

Sınıfı 10 ar ya da 8 er kişilik gruplara ayırırlar - zaten okulda göreceğiniz ilk olay bu, derslerden önce - bir de hoca eşliğinde senaryo üzerinden size bilmediğiniz yerler gözünüze sokularak bilmediğiniz gösterilerek bunları araştırmanız öğrenmeniz sağlanır 2 haftalık program içinde 3 oturumdur (programlarımız 2 haftalıktır = 1 modül, 1 senede toplam 14 modül, her modül sonunda 1 sınav ve dönem sonlarında 1er sınav eğer 70 ortalamayı tutturamassanız final) bir örnek:

Senaryo bir şirketin zarar etmesiyle başlar burda kafa patlatırsınız niye zarar edebilir diye (ama burda şirket hakkında hiç bilgi verilmez genelde)

Ardından ilk oturumun ikinci parçası şirket hakkında bilgiler verilir sorun biraz daha açıklanır burada gene senaryo içinde size sorulur sorulur ve bilmediğiniz öğreneceğinizi kavramlar ortaya çıkar bu olay esnasında hoca aslında sadece gözetleyicidir, olaya pek karışmaz ama 1. sınıfta mümkün olabildiğince az karışır diyelim, olayı öğrenciler halleder yani bildiğinizi de bilmediğinizi de kendiniz hallediceksiniz (aktif eğitimin cilveleri bunlar okula gelince daha iyi anlarsınız)

sonra aynen 3. ve 4. parça ile ilk oturum tamamlanır bir daha ki oturuma o çıkan öğrenemediğiniz şeyleri grup olarak ya da bireysel olarak araştırmış ve oturuma hazır bir şekilde gelmeniz beklenir 1. oturumlar pazartesi 2. ler cuma 3. ler 2. haftanın çarşambasıdır son oturumda zaten olay bir sonuca bağlanır

İş maaş konusunda biraz az yazmışım, ama krizden güzel etkilenen bir sektördür bizimkisi yazabileceğim diğer bir şey ise okurken bile bir şirkette çalışabileceğiniz (1. ve 2. sınıfta pek kolay değil ama 3 ve 4'te zor değil dersler çok azalıyor)

Umarım az da olsa anlatabilmişimdir bişeyler

• kafam karıştı şimdi busene yani 2010 da ea2 den mi alacak birde bu iş masa başımı yoksa gemiyle seyahat etme zorunluluğu varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: savarana

kafam karıştı şimdi busene yani 2010 da ea2 den mi alacak birde bu iş masa başımı yoksa gemiyle seyahat etme zorunluluğu varmı?

Puan olayını söyleyemem ösym de giriyor işin içine ama büyük ihtimalle ea2 çünkü fakülte olduğumuz resmileşti, çoğunlukla masa başı gemiyle seyahat gibi bir olay yok hatta büyük ihtimalle bulunduğunuz ilden bile ayrılmanız zor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tunai

quote:

Orijinalden alıntı: savarana

kafam karıştı şimdi busene yani 2010 da ea2 den mi alacak birde bu iş masa başımı yoksa gemiyle seyahat etme zorunluluğu varmı?

Puan olayını söyleyemem ösym de giriyor işin içine ama büyük ihtimalle ea2 çünkü fakülte olduğumuz resmileşti, çoğunlukla masa başı gemiyle seyahat gibi bir olay yok hatta büyük ihtimalle bulunduğunuz ilden bile ayrılmanız zor :)

ya nasıl ea2 olur ya intihar edem ya off ne alaksı var fakülte olmasıyla ea2 nin sadece dokuz eylül için mi geçerli yoksa diğer ünilerde mi artık ea2 den alıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savarana -- 5 Ekim 2009; 20:20:29 >

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.