Şimdi Ara

12V 60ah lık bir akü için şarz cihazı devresi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
8
Favori
83.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kenakord08

Selamlar ...
    Daha evvel bu forumda bu konu işlenmişti ve bayağı bir şema ve uygulama verilmişti. ama ben yine size bir şema yolluyorum.. bu devre 15 ampere kadar şarj sağlıyor sizin 60 AH akü için en fazla 6 amper şarj akımı yetiyor...
    Bu LM3906 entegresi data sheed lerine bakarsanız sadece Kurşun asit aküleri şarj etmek için üretilmişlerdir şarjı otomatik olarak ayarlamaktadır ben daha evvel bu uygulamayı yaptım halen kullanıyorlar çok ta kararlı ve kaliteli şarj yapıyor ... Kolay gelsin...

12V 60ah lık bir akü için şarz cihazı devresi

Merhabalar

Elimde aşağıda linkini görebileceğiniz model informer compact 3000VA modeli mevcut. Bu cihazı incelediğim zaman içerisinde 4 adet birbirine seri bağlanmış 12V 7Ah değerinde "kuru akü" diye anılan tipten aküler mevcut. Şu anda aküler artık ömrünü tamamlamış durumda.

Bu cihazı, evin sigorta kutusundan aydınlatmalara, TV prizine ve aynı zamanda kombi tesisatına bağlı halde kullanıyorum. Elektrik kesildiği zaman Hepsi kullanılıyorken tahmin edersiniz ki aşağı yukarı 750W civarında bir gücü yönetiyor durumda. İçindeki kendi aküleri sanırım aldığımda da tarih olarak eski kaldıklarından dolayı pek fazla randıman sağlamıyordu. Hazır aküler bitmiş ve yenilemek gerekirken 4 adet çok pahalı olmayan 12V 60Ah değerinde araç aküsü ile gerekli önlemleri alarak (havalandırma vb.) kullanmayı düşünüyorum. buradaki en büyük sorunum bu aküleri UPSin kendi şarj kitinin akım olarak şarj edemeyebilecek olması. UPSin içinde akülerin ucuna giden kabloyu çıkartıp boşta ölçtüğüm zaman 54,6V çıkış görüyorum. Kaç Ah çıkış verdiğini de ve nasıl ölçebileceğimi bilmiyorum. İşimi garantiye alabilmek adına dışarıdan bir şarj beslemesi ile aküleri şarj etmeyi düşünüyorum. Burada da önüme çıkan en büyük engel standart dışı olduğundan dolayı 48V'luk bir akü grubunun şarj şemasını bulma zorluğu oluyor. Elinizde bana uygun olabilecek bir şema mevcutsa rica etsem paylaşabilir misiniz?

http://www.inform.com.tr/guc_kaynagi_informer_compact_teknik_ozellik.html

Edit: bu akşam itibariyle 12v 50W halogen spotlardan 4 adedini seri bağlayarak güç kaynağı açıkken akünün kutup başından sökerek ve ampermetremi bağlayarak ölçtüğümde UPSin akü grubuna max 3.12Ah verdiğini ölçtüm. Hesaplarıma göre halogen spot lambalar (50W/12=4,16 Ah) akım çekmeli ki zaten lambaları başka akü grubundan bağladığım zaman bu değeri ampermetreden görebiliyorum. Bu durumda bu değer 60Ah bir akü grubunu 19 saat gibi bir sürede şarj edebilir gibi görünüyor tabi bu teoride.

Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nneecoo -- 2 Şubat 2012; 0:07:25 >

• saat 16:20 sadece yeşil led yanıyor ve voltaj 13.84 volt, akım 50mA'de. Ne yapmam lazım. Şimdi şarj bitti mi? Sarı led yanmayacak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersankuneri07

quote:

Arkadaşlar giriş verilerine göre devredeki dirençleri hesaplayan (datasheet'e göre) excell tablosu yaptım. devrenizin değerlerini giriyorsunuz otomatik hesaplıyor.

Yaptığın programı inceledim. Çok güzel olmuş. Eline sağlık... Ben dün 3.4 amperlik kuru aküyü tamamen boşalttım. Bu sabahta saat 08:00'de şarja başladım. İlk önce yeşil led yandı sonra voltaj biraz yükselince tahminen 2-3 dakika sonra kırmızı led de yandı. Şu anda saat 13:10 kırmızı ve yeşil led ikisi de yanıyor. Akü voltajı 13.8 voltta. Henüz dolmadı. Sabah şarja ilk 5 dakika 300 mA ile şarja başladı. Daha sonra 550mA ile şarja devam etti. Şu anda yine 300mA' ler seviyesinde şarj ediyor. Bekliyorum bakalım kaç saatte dolacak, dolunca hangi ledler yanacak. Sarı led yanacak mı?

Bu satırları yazarken kırmızı led söndü ve sadece yeşil led yanıyor. Şu anda voltaj 13.80 volt, akım ise 85 mA' e düşmüş. Şimdi ne olacak? Biraz yardım istiyorum.

quote:

saat 16:20 sadece yeşil led yanıyor ve voltaj 13.84 volt, akım 50mA'de. Ne yapmam lazım. Şimdi şarj bitti mi? Sarı led yanmayacak mı?

yeşil led tek başına yanıyorsa akü dolmuş demektir. 50ma tampon şarj değeri olmalı. fakat başlangıçta aküyü tam boşaltamamışsınız galiba.
    tam boşalma için 10-10,5 volta kadar inmesi gerekiyor.
    normalde tam boş bir akünün şarj işlemi kırmızı-sarı-yeşil olmalı. sizin direnç değerlerini nedir?

• quote:

yeşil led tek başına yanıyorsa akü dolmuş demektir. 50ma tampon şarj değeri olmalı. fakat başlangıçta aküyü tam boşaltamamışsınız galiba.
    normalde tam boş bir akünün şarj işlemi kırmızı-sarı-yeşil olmalı. sizin direnç değerlerini nedir?

Dün akşam iş çıkışı (17:30 da) 70 cmlik 3 çipli şerit led bağladım (aküm 3,4 A). Sabah geldiğimde ledler epey sönmüştü voltajım 10.7 volttu. Şarja bağladım. Önce yeşil yandı sonra kırmızı . Sarı hiç yanmadı. Direnç değerlerini yabancı bir sitedeki devreden aldım.

ra=205k rb=15k rc=44k rd=736k re=1k
    rt=150 ohm rs=0.02 ohm
    Teşekkürler...

Şunu sormak istiyorum. Ben kuru akü bağladım. Bunu 14.4 volta kadar şarj etmek istiyorum. Hangi dirençleri değiştirmeliyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersankuneri07 -- 1 Şubat 2012; 17:08:19 >

• quote:

quote:

Dün akşam iş çıkışı (17:30 da) 70 cmlik 3 çipli şerit led bağladım (aküm 3,4 A). Sabah geldiğimde ledler epey sönmüştü voltajım 10.7 volttu. Şarja bağladım. Önce yeşil yandı sonra kırmızı . Sarı hiç yanmadı. Direnç değerlerini yabancı bir sitedeki devreden aldım.

rt=150 ohm rs=0.02 ohm
    Teşekkürler...

Şunu sormak istiyorum. Ben kuru akü bağladım. Bunu 14.4 volta kadar şarj etmek istiyorum. Hangi dirençleri değiştirmeliyim.

a,b,c,d dirençlerde fazla sorun yok. yalnız şarja başlamak için 10,7 volta kdar bekler bu durumda.şarjı 10v civarında başlatmak için 15k direnci 18k ile değiştirin.

sorun rs direnci olabilir. bu haliyle maksimum 12.5 amper ayarlanmış. fakat sizin akü küçük olduğu için bu akımı muhtemelen hiç çekmiyordur. entegre maximum akımı hiç görmediği için state değişiminde sorun algılıyor olabilir.datasheete biraz daha bakayım

• quote:

kenakord08: Evet bu çikiş değeri yanlış... çıkışta boşta iken 13.8 volt görmelisin... bunun için 153k ve 11 k direnç değerlerin tam olmayabilir bunları digital multimetreyle bir ölçün ... kısaca standart olmayan kritik dirençleri mutlaka hassas bir ölçü aletiyle ölçün bu değerler çok önemli
    ve çıkıştaki voltajı 13.4 ile 13.9 volt arasında görürseniz artık tamamdır...

TEST: Bu 13.9 voltluk çıkışa normalde bir lamba bağlasanız dahi yakamazssınız. yani aslında akım göremezssiniz ancak akü bağlandığında akü voltajını kontrol eder ve akünün durumuna göre akımla bereber voltaj geçişine müsaede eder.
    Hatta Aküyü bağlayın, şarj esnasında 12 volt 100watt oto far lambasını aküye bağlayın . o zaman nasıl beslemeden akım çektiğini görürsünüz...

Kenan abi saygılar... Abi bu devreye besleme verdiğimizde ( yük bağlı değil iken ) hangi led aktif olacak. Maviyi saymıyorum zaten. Bende yalnızca yeşil led aktif normal mi? Teşekkürler...

• quote:

quote:

quote:

rt=150 ohm rs=0.02 ohm
    Teşekkürler...

a,b,c,d dirençlerde fazla sorun yok. yalnız şarja başlamak için 10,7 volta kdar bekler bu durumda.şarjı 10v civarında başlatmak için 15k direnci 18k ile değiştirin.

sorun rs direnci olabilir. bu haliyle maksimum 12.5 amper ayarlanmış. fakat sizin akü küçük olduğu için bu akımı muhtemelen hiç çekmiyordur. entegre maximum akımı hiç görmediği için state değişiminde sorun algılıyor olabilir.datasheete biraz daha bakayım

Teşekkürler. 15k'yı 18k olarak değiştiriyorum.

• Herkese Merhaba;

Rica etsem bana da yardım edebilir misiniz?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: state

Arkadaşlar giriş verilerine göre devredeki dirençleri hesaplayan (datasheet'e göre) excell tablosu yaptım. devrenizin değerlerini giriyorsunuz otomatik hesaplıyor.
    http://www.mediafire.com/?co7nn2792dnkc7x

Merhaba State;

Yaptığın dosyayı çok sevdim. Üzerinde birkaç değer girerek kendime göre bir değer hesaplaması yapmaya çalıştım ancak senin de bunu kontrol etmeni rica ediyorum. 4 seri bağlanmış 12V 60Ah araba aküsü için aşağıdaki değerler uygun mudur?

bir diğer soru ise bu devre elemanları bu voltaja dayanır mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: nneecoo

quote:

http://www.mediafire.com/?co7nn2792dnkc7x

Merhaba State;

Yaptığın dosyayı çok sevdim. Üzerinde birkaç değer girerek kendime göre bir değer hesaplaması yapmaya çalıştım ancak senin de bunu kontrol etmeni rica ediyorum. 4 seri bağlanmış 12V 60Ah araba aküsü için aşağıdaki değerler uygun mudur?

bir diğer soru ise bu devre elemanları bu voltaja dayanır mı?

ne yazık ki entegre maximum 40V ile besleniyor. size uygun bir devre için bakayım, uygun birşey bulursam paylaşırım.

• uc3906 entegresini pahalı bulanlar, ya da hiç bulamayanlar için bu entegrenin görevleri yerine getiren devreyi tasarladım.
    entegreye göre yapmadığı fonksiyonlar önemsiz noktalar zaten.
    -yüksek voltaj koruması yok (40V dan fazla beslemede entegre kapanıyor)
    -sıcaklık kompanzasyonu yok (sıcaklık sensörü entegrenin içinde zaten,akü sıcaklığını ölçmediği için çok önemli değil)
    -logic kısmı yok ( state geçişleri opamp ile yapılıyor)

bunların dışında tüm fonksiyonlar entegre ile aynı.

• quote:

Herkese Merhaba;

Teşekkürler

devreyi 48V akü grubu için yeniden düzenledim. bjt transistörler çok kritik değil, mje340 ,2sa1270 ,mpsa42 etiketli olanları örnek olarak yazdım.
    bunların yerine 150V 1W civarı herhangi transistör olur.
    2 state 48V lead acid battery charger

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi state -- 16 Şubat 2012; 14:40:01 >

• quote:

quote:

Herkese Merhaba;

Teşekkürler

devreyi 48V akü grubu için yeniden düzenledim. bjt transistörler çok kritik değil, mje340 ,2sa1270 ,mpsa42 etiketli olanları örnek olarak yazdım.
    bunların yerine 150V 1W civarı herhangi transistör olur.
    2 state 48V lead acid battery charger

Merhaba State;

Öncelikle bana yardımcı olabilmek için zaman ayırdığın ve devreyi yeniden revize ettiğin için çok çok teşekkür ederim.

En kısa sürede deneyerek sonuçlarını bildiriyor olacağım.

Trafo olarak 300W 70V gibi birşey kullanabilir miyim?

• 450W watt civarı olması lazım.trafo voltaj çıkışı 50-55VAC olsun köprü diyot filtre kondansatöründen sonra 70-75 VDC verir.
    asgari filtre kondasator değeri 100V 10.000uF olmalı. mosfetten 2 tane paralel kullanabilirsin. bunlar üzerinde 180W maximum güç üretimi olabilir.güçü dağıtmış olursun. iyi bir soğutucu hatta fan gerekli olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi state -- 16 Şubat 2012; 15:15:18 >
  • trafo+köprü diyot+filtre kondasatörü fiyatı ne kadar olur bilmiyorum ama bunların yerine
    6 adet çıkma bilgisayar güçkaynağını seri bağlayarak 72V volt DC kağnağı elde edebilirsin. fiyat daha hesaplı olabilir.
  • quote:

trafo+köprü diyot+filtre kondasatörü fiyatı ne kadar olur bilmiyorum ama bunların yerine
    6 adet çıkma bilgisayar güçkaynağını seri bağlayarak 72V volt DC kağnağı elde edebilirsin. fiyat daha hesaplı olabilir.

Bilgiler için çok teşekkürler. Devreyi Ares'te çizmeye çalışacağım. Bir de 6 adet bilgisayar güçkaynağı demişsiniz. Bunlar switch mode olduklarından seri bağlanabilirler mi?
  • quote:

quote:

trafo+köprü diyot+filtre kondasatörü fiyatı ne kadar olur bilmiyorum ama bunların yerine

Bilgiler için çok teşekkürler. Devreyi Ares'te çizmeye çalışacağım. Bir de 6 adet bilgisayar güçkaynağı demişsiniz. Bunlar switch mode olduklarından seri bağlanabilirler mi?

kasaları birbirlerinden izole etmek şartıyla bağlanabilirler. 5 tanesinin 12V'ları 1 tanesinin de 5V unu seri bağlarsanız 65V stabil DC kaynak elde edersiniz.
    bu devrenin beslemesi için ideal olur.

• direnç hesaplama tablosunda sanırım Rt hesabında sorun var. RT =(VIN –VT – 2.5V ) / It formülüne uymayan sonuç çıkıyor. başka arkadaşlarında kontrol etmesi iyi olur.
    30 volt besleme için bc557 ve bc327 de bir değişiklik gerekirmi? bux10 yerine mj11032 kullanmak istiyorum, sizcede uygun mu?. diyot için datashhet de ihmal edilebilir çünkü beslemekesilirse 3906 da akünün ters akmasını engelleyecek tasarım olduğundan bahsediyor. 30 volt beslemede mavi v kırmızı ledlerin direnç değerlerini değiştirmeye gerek var mı?

teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: jannavori

direnç hesaplama tablosunda sanırım Rt hesabında sorun var. RT =(VIN –VT – 2.5V ) / It formülüne uymayan sonuç çıkıyor. başka arkadaşlarında kontrol etmesi iyi olur.
    30 volt besleme için bc557 ve bc327 de bir değişiklik gerekirmi? bux10 yerine mj11032 kullanmak istiyorum, sizcede uygun mu?. diyot için datashhet de ihmal edilebilir çünkü beslemekesilirse 3906 da akünün ters akmasını engelleyecek tasarım olduğundan bahsediyor. 30 volt beslemede mavi v kırmızı ledlerin direnç değerlerini değiştirmeye gerek var mı?

teşekkürler

It değerini amper cinsinden yazmanız lazım. dosyanın orj. değerlerindeki hesap Rt= (20-10-2,5)/ 0,03 = 250 ohm. bir sorun gözükmüyor.
  • Arkadaşlar iki sorum olacak
    1- akü diyelim ki 10 voltta boş veya 11,5 voltta boş iki durumdada belirlediğimiz max akımla mı şarja başlar yani devremiz 5A sınırlamalıysa iki durumdada 5 amper mi çeker başlangıçta

2- akım sınırlayan Rs değeri çok küçük 0,02 gibi direnç nasıl bulunur. en küçük interntte 0.1 ohm var. bunlar taş direnç mi olmak zorunda. gördüğüm bir kaç smps ve şarj cihazında hiç taş direnç yok. biz yapınca neden koca koca tş dirençler koymak zorunda kalıyoruz.

teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.