Şimdi Ara

CANON MP 140-MP 150 RESET YÖNTEMİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
80
Cevap
2
Favori
98.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aslında yöntemi yabancı forumlarda mp-150 için yazmışlar ama 140 ve 150 birbirine çok benzediği için 140'ta uyguladım ve işe yarıyor.150'lide uygulayıp buraya yazan olursa sonucu 150 için de teyit etmiş oluruz.

9 ADIMDA RESET

1-Yazıcıyı fişten çekin
    2-On/off tuşuna basılı tutarken fişi tekrar takın ,on/off'u bırakmadan 2 kere iptal/reset(kırmızı ters üçgen) tuşuna basın.
    3-Daha sonra on/off'u bırakın ,yazıcı açılacak ve ekranda ''0'' (sıfır)ın belirmesi lazım.Bu süreç 10 saniye alabilir bekleyin.
    4-Sıfır belirdikten sonra + tuşuna basıp sıfırı 1 yapın ve renkli fotokopi tuşuna basın.
    5-Bu aşamada yazıcıda iki 2 ışığın yanması lazım ( biri kağıt doldurma ,diğeri de foto.kağıdı doldurun ışığı).Kağıt tepsisine kağıt koyun ve iki kere on/off tuşuna basın.
    6-Yazıcı bir kaç çıktı alacak (ben yaptıgımda MP140 M=V1.04(yazıcının sürümü sanırım) 'le başlayan test sayfasını siyah olarak ,bir de boş sayfa çıkardı-burada da renkli birşeyler basması gerekiyodu ama renkli kartuş bitik olduğu için bende boş sayfa olarak çıktı. )Bu çıktılardan sonra ''1'' sıfıra dönmeli.
    EĞER YAZICI BU ÇIKTI İŞLEMLERİNİ KENDİ BAŞLATMAZSA RENKLİ FOTOKOPİ TUŞUNA BASIN İŞLEMİN BAŞLAMASI LAZIM.
    7-Kartuşları çıkarmak için kapağı kaldırın ve kartuşları çıkartın.Kapak hala açıkken yazıcıyı fişten çekin.
    8-Kapağı kapatıp yazıcıyı çalıştırın.
    9-Kartuşları doldurun ve yerine takın.

not:Eğer sadece tek kartuşu doldurduysanız ,yazıcının ayarlarından doldurduğunuz kartuşu seçin.Resetleme işlemi kartuşları yeni kartuş olarak gösterdiği için yazıcı kartuşun boş olup olmadığını anlayamaz ve baskıya devam ederseniz kartuşu yakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 22 Şubat 2009; 16:14:31 >

• Google'a ''how to reset canon ip5200'' diye yazarsanız birçok sayfa çıkıyor.Biraz araştırdım ama tam olarak reset yöntemi olarak bir şey bulamadım ip5200 için.Ancak size yararlı olabilecek ve aradığınızı bulabileceğiniz siteler şunlardır:

http://slayo.com/category/resetting-tools

http://www.fixyourownprinter.com

http://www.fixya.com

CANON İP5200(R) SERVİCE MANUAL (teknik servis kılavuzu)

http://www.s-manuals.com/manuals/printer/canon/canon_pixma_ip5200_service_manual.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 24 Şubat 2009; 2:21:37 >

• Bu linkteki (http://forum.donanimhaber.com/m_21622881/tm.htm ) açıklamaları yazan arkadaşımız aynı kartuşu 40 defadan daha fazla

doldurduğunu yazmış.Ben de 15'e yaklaştım.Fazus'un yazısındaki kırmızıyla yazılmış bölümler sorunuza bir nevi cevap veriyor.

FAZUS'un yazısından alıntı :

" Eğer Canon PIXMA MP210 kullanıcısıysanız dolum yapıyor ve; "aynı kartuşu kullanan diğer Canon modellerine göre MP210 da bir kartuş sayıca daha az doldurulabiliyor, ortalama 8-10 dolumdan sonra ne yaparsam yapayım kartuş yok uyarısı çıkıyor/kartuş ölüyor, iptal tuşuna (kırmızı
    /turuncu daire içinde üçgen) 5-6 saniye basmak sadece yazıcı üzerindeki "kartuş boş ikaz" ledlerinin sürekli yandığı durumlarda işe yarıyor, Söz
    konusu ledler yanıp söndüğü zaman bu tuş bir işe yaramıyor, bir önceki çıktıyı çok dolgun basmasına rağmen bir sonraki çıktıda kartuş boş/
    mürekkep seviyesi az ikazı veriyor, kartuşu yeni doldurmama ve ağzının tıkanık olmadığına emin olmama rağmen bir veya daha fazla renk silik
    yada hiç yazdırılmıyor, Canon MP210 modelinin EEPROM' u silinmiyor, Canon MP210 modelinin kartuş bilgisi silinmiyor, tamamen boşalmış ve
    yazıcı tarafındanda boşaldığı tespit edilmiş bir kartuş tekrar doldurulup kullanılamıyor, seviye belirleme göstergesi hep boş gösteriyor-çözümü yok,
    aynı kartuşu uygun şartlarda +40 defa doldurmak istiyorum diyorsanız " gibi sıkıntılar yaşıyorsanız bu başlığın devamını okumaya devam etmenizde fayda var.

Birazdan okuyacağınız satırlar yukarıdaki sıkıntılara çözüm getirecek bilgiler içermekte ve tarafımdan tamamen "inat" üzerine keşfedilmiş,
    bulana kadar sayısız kombinasyonlar sonucu denenmiş, sonrasında ise doğruluğu/işe yararlılığı eylül ayının sonundan bu yana test edilip işe yaradığı
    görüldüğünde paylaşımınıza sunulmuştur. Bekleyen, sabır gösteren arkadaşlara anlayışlarından ötürü teşekkür ederim. Ayrıca manevi desteğinden dolayı "1man1ac" nickli arkadaşımıza ve sürekli sıkıştırmalarından dolayı "turrican22" arkadaşımıza da ayrıca teşekkür ederim.

Canon MP210 yazıcılarda şuana kadar ki reset programlarının iş görmemesi sebebiyle teknik olarak başarıyla doldurduğumuz kartuşlar
    belli dolum sayısından (ort. 10) sonra çeşitli problemler yaratıp bozuluyorlardı (!!!). Bu noktada size bir kartuşu (CL-38 Cl-41 PG-37 PG-40) fiziksel
    olarak zarar görmediği,yazıcının mürekkep haznesi dolmadığı ve iyi bir mürekkep kullanmanız halinde +40 kere doldurabilmenizi vaadediyorum. +40 diyorum çünkü teste çeşitli sorunlar nedeniyle ara verdim, bu arada aldığım notları kaybettim. Aslında yaptığım dolum sayısı bizati 40 dan fazla ama kesin emin olduğum sayıyı yazmayı yeğledim.) Kullandığım PG-37 kartuş yaklaşık 7 ay boyunca dolum delikleri açık vaziyette İzmir güneşinin altında toza maruz bir şekilde kalmış ve son derece yıpratıcı koşullardan sonra denemelerde kullanılmıştır. Sizin kartuşunuz muhakkak daha fazla doldurulabilecektir.

Yöntem EEPROM' u resetlemeye dayalı. İptal/resume tuşu yönteminde yazıcı geçici olarak kartuşun kullanılmasına izin veriyor ve belli süre
    sonra (ort. 10 dolum donrasında) bizi "kartuş öldü" diye kandırıyordu ..."

• Arkadaslar, dun itibariyle elime bir adet canon mp160 yazici geldi. onun sorunlarina care ararken bu kartus resetleme olaylarini biraz arastirdim ve buldugum ve deneyerek calisirligini onayladigim bir yontemi paylasmak istedim sizlerle...

piyasada mptool isimli bir program var canon mp100 serisi ve mp400 serisi yazicilar icin servis programi olarak gecen. bu program sayesinde kartuslarin doluluk oranlarini resetleyerek 100% olarak gosterebiliyoruz. elimdeki mp160 icin ise yaradi, diger modellerde nasil sonuc alinir bilemiyorum ama denemekte fayda var... (buldugum dokumana gore MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460 yazicilar icin ise yariyormus)

programi kullanmaya baslamadan once yaziciyi servis modunda(Low Level Mode) olarak calistirmamiz gerekiyor. bunun icin yazicimiz usb ile pc ye bagliyken elektrik kablosunu cekiyoruz. on/off dugmesine basili tutuyoruz ve kabloyu takiyoruz. dugme uzerindeki yesil isik surekli yanmaya basladiginda(ilk anda yanip sonuyor sonradan surekli yanmaya basliyor) stop/reset dugmesine(kirmizi yuvarlak icersinde ucgen olan dugme) bir kez basip cekiyoruz. ardindan on/off dugmesini birakiyoruz.

bu islemi yaptiginizda on/off dugmesindeki yesil isik sonuyor ve panelde bulunan sari alarm isigi(ucgen icinde simsek isaretli isik) yanik kaliyor. bu yazicinizin Low Level Mode da calistigini gosteriyor. denetim masasindaki yazicilar bolumune baktiginizda normal olarak yuklu olan canon yazicinin haricinde bir tane daha canon yazici yuklenmis oldugunu goreceksiniz. (bu yeni yuklenen yazicinin ismini "Canon Low Level" olarak degistirebilir ve daha sonraki resetleme islemlerinde kullanilmak uzere saklayabilirsiniz.)

yazicimizi Low Leve Mode da calistirip windowsun yazici surucusunu yuklemesinden sonra mptool isimli programi calistirip yazicinin EEPROM'u icerisindeki bilgileri gorebiliriz. program bize takili kartuslarin doluluk oranlarini gosterir. programda bulunan "reset black" ve "reset color" butonlarini kullanarak kartuslari resetleyebiliyoruz.(resetleme butonlarini kullandiginiz zaman EEPROM okunacak ve tekrar yazilacak, bu biraz zaman alabilir) isimizi bitirdikten sonra yazicinin elektrik kablosunu cekerek yaziciyi kapatiyoruz. elektrik kablosunu tekrar taktiktan sonra yazicimizi normal olarak aciyoruz ve voila... kartuslarimiz resetlenmis ve doluma hazir...

mptool programini buradan edinebilirsiniz: http://www.mediafire.com/?3jvqf4e4py9

• MP 150 de PG-40 Black, CL-51 Renkli kartuşlarını aşağıda anlattığım şekilde
    sabah 8 akşam 6 ya kadar uğraşarak resetlemeyi başardım.

Bu kartuşları Mp tool isimli program ile 13.12.2008 tarihinde
    http://forum.donanimhaber.com.tr/m_23585384/mpage_1/f_/key_tuncaypo//tm.htm#35119062
    resetlemiş ve çok sevinmiştim.
    Ama 1 ay sonra falan siyah azalınca bu programı çalıştırmış ve siyah resetlenmediği gibi ,
    renkli kartuşum da bu program sayesinde bozulmuştu. Mecburen renkli kartuş aldım o sıralar
    tekrar Mp tool programını siyah kartuş için çalıştırayım dedim ve yeni aldığım renkli kartuştan da olmuştum.
    Elimde 1 siyah, 2 renkli kartuşla kala kaldım.
    Çok uğraşlardan sonra lanet ettim ve 1 yıl sonra Epson kolay dolan kartuşlu SX515W aldım.
    Yazıcıyı çöpe atmadan önce dün sabahtan akşama kadar 9 saat aralıksız yemek yemeden onunla uğraştım
    ve sonunda emeğimin karşılığını aldım.

Ve önemli bir bilgi veriyorum kartuşlardan renkli olanlardan biri sanırım bozulmuş. Bu nedenle kartuşlardan
    1 TANESİ BOZUK ise RESETLENME İŞLEMİ OLMUYOR bilginize. Ayrıca Mp tool programı sayesinde bitmiş
    gözüken yeni kartuşum aşağıdaki şekilde düzeldi.

1- Yazıcıyı fişten çek,
    2- On/off tuşunu basılı tut, elektrik fişini tak,
    3- On/off'u bırakmadan 2 kere iptal/reset (kırmızı ters üçgen) tuşuna bas,
    3- On/off'u bırak, yazıcı açılacak ve ekranda ''0'' (sıfır) ın belirmesi lazım, bu süreç 10-15 saniye alabilir bekleyin,
    ( 0 sıfır gelmezse iptal/cancel tuşuna basınca geliyor fakat 0 sıfır gelmezse zaten kartuşunuz bozuk olabilir ve
    kendiliğinden gelmez ise resetlenme işlemi olmuyor ) .
    4- Sıfır belirdikten sonra + tuşuna basıp, 0'ı (sıfırı) 1 (bir) yapın ve renkli fotokopi tuşuna basın.
    5- Bu aşamada yazıcıda iki 2 ışığın yanması lazım ( biri kağıt doldurma, diğeri de foto.kağıdı doldurun ışığı).
    Kağıt tepsisine kağıt koyun ve iki kere renkli fotokopi tuşuna basın.
    6- Yazıcı bir-iki çıktı alacak (örneği aşağıda) (NOT: muhakkak çıktının olması önemli reset işleminin gerçekleştiğini gösteriyor)
    Bu çıktılardan sonra 1 > 0 (sıfıra) dönmeli.
    Eğer çıktı işlemlerini kendi başlatmazsa renkli fotokopi tuşuna basın işlemin başlaması lazım.
    7- Kartuşları çıkarmak için kapağı kaldırın ve kartuşları çıkartın.
    8- Kapak hala açıkken yazıcıyı fişten çekin.
    9- Kapağı kapatıp yazıcıyı çalıştırın.
    10 Kartuşları doldurun (daha öncede doldurmuş olmanız tavsiye edilir) ve yerine takın.

Vazgeçmeyin resetleme işlemini ekrandan bakarak uygularken 1-2 adımı atlayabilirsiniz.
    Forumları okuyun çeşitli kombinasyonları mutlaka yazarak deneyin.
    Göreceksiniz zafere daha kolay ulaşacaksınız. Ve önemli notlarınızı burda paylaşın.
    Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

• quote:

Orijinalden alıntı: kral5161

Merhabalar bendede aynı yazıcı var fakat cd den yükleme yapamadım bi türlü sizde driverları mevcutmu birde renkli kartuştaki renkleri bana söylermisiniz dolum yapıcamda renkleri ayırt edemedim
    quote:

Orijinalden alynty: kral5161

Merhabalar bendede ayny yazycy var fakat cd den yükleme yapamadym bi türlü sizde driverlary mevcutmu birde renkli kartu?taki renkleri bana söylermisiniz dolum yapycamda renkleri ayyrt edemedim

merhaba,

Mesainizi yeni gördüm.Hala ihtiyaciniz varsa driverlari Canon'un sitesinden indirebilirsiniz.

Asagidaki linkte cihazin tanitim sayfasi var.Sagdaki destek ve yüklemeler sekmesine tiklarsaniz size driverlari gösterir.

http://www.canon.com.tr/printers/inkjet/pixma/pixma_mp140/

Dolum için almaniz gereken renkler magenta,cyan ve sary renkleridir.Baski teknolojisinde 4 temel renk kullanilir. Magenta (kirmiziya yakin), cyan (maviye yakin),sari ve siyah.Diger tüm renkler bu 4 ana bilesenden türetilerek olusur.

Ayrintili anlatimi asagidaki linkte:

https://tr.wikipedia.org/wiki/CMYK_renk_uzayy

Uzun zamandir yaziciyi kullanmiyorum ama en son cescesor marka dolum mürekkepleri almistim 4-5 sene önce. Almaniz gereken mürekkepleri asagidaki linkte bulabilirsiniz.Baska markalara da bakabilirsiniz OCP bu konuda dünyada kendini kanitlamis markalardan biridir.

http://cescesor.com/yazici-murekkebi/canon-murekkep/canon-genel-uyumlu-yazici-murekkebi

Umarim yardımci olabilmisimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 7 Temmuz 2016; 2:39:34 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.