Şimdi Ara

Çalıntı cep tel ve imei hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
30.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Nokia 6500 slide model cep telefonum minibüste çalındı.
    İmei nosunu telekominikasyon kurumuna ihbar ederek cihazı kapattırdım.
    Faturası ve imei numarası ile beraber savcılığa suç duyurusunda bulundum.
    Savcı çalınan telefonun başka kimsenin işine yarayamayacağını söyledi.

Bu konuda merak ettiğim birşey var. Çalınan telefonumu başka bir imei nosu ile kullanacaklardır .
    Bildiğim kadarıyla eski hurda ve kayıtlı telefonların imei noları bu çalıntı cihazlara kopyalanıyormuş.

Bu kayıtlı imei noları telefon marka ve modelleri ile eşleştirilip kayıt altında tutulmuyor mu?
    Yani çalınan telefonumu başka bir imei ile kullanan şahıslar model ile imei numarası tutmadığı zaman yakalanamıyorlar mı?

Taksitlerini hala ödüyorum. Olayı hazmedemiyorum bir türlü.

• valla bildigim kadarıyla nokia ürünü yaptıktan sonra imei ve model nosunu kaydediyor (çünkü telefon servise geldiginde ayarlarını kolayca aktarmak için) ama imei nodan telefon aracılıgıyla model numarası nokia ya ulasmıyor diye biliyorum fakat yeni alan kisi bunu servis yollarsa ancak nokia bunun farkına varır
    ki o zaman dava acar senin burda yapabilecegin baska bisi yok gecmis olsun
  • IMEI numaraları rastgele rakamlar değildir, BABT tarafından belirli standartlara göre verilir ve IMEI numarasının TAC kısmından hangi marka ve modele atanmış olduğu bilgisine ulaşılabilinir.

Bir şekilde TAC bilgisinden edinilen marka/model bilgisi ile cihazın asıl marka/model bilgisi uyuşmazsa IMEI kaydının değiştirildiği anlaşılabilinir.

Bu konuda sorununa çözüm bulabilmen için mevcut tüm yetkili ve yetkili olmayan servis noktalarının bu kontrolü yapması gerekir ki, cihaz bir şekilde bir servise gittiğinde IMEI numarasının değiştirildiği anlaşılsın.
  • Ben turkcellden wap veya gprs ayarlarımı istediğimde cep marka ve modelimi bilerek gönderiyorlar.
    Bu şekilde klon imeili telefonada bir ayar falan istendiğinde de tespit edilemez mi?

Değerli bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
  • Turkcell'in cihazınızın marka ve modelini neye göre tesbit ettiğini ve buna göre hareket ettiğini bilemediğimden size kesin birşey söyleyemem ancak dediğim gibi cihazın IMEI'sinin değiştirilip değiştirilmediği ancak ve ancak cihazın taşıdığı IMEI ve gerçek marka/modeli bilindiğinde ortaya çıkar, ki bu da o cihaza fiziki olarak erişime sahip olmayı gerektirir.
  • O telefonu unut gitsin aynısı benim başıma geldi telefon kadının birinde tespit edilmesine rağmen savcılık her nedense telefonu geri almadı ve dava açmaya gerek bile duymadı.Bende tk dan kapattırdım telefonu tel yedek parça oldu :)
  • en azından bulmuşlar :)
    Belkide profesyonel olmayan biri çalmıştır ve imei değişmemiştir.
    Unuttum telefonu zaten. Bulsalarda sağlam alabileceğimin garantiside yok :)
  • internet dedektifleri kaybolan telefonun rekor zamanda geri dönmesini sağladılar

consumerist isimli bir haber sitesinin okuyucularından dino’nun 64 yaşındaki babasının telefonu (bir iPhone maalesef :) kaybolur. kaybolan telefonda gönderilen tüm e-postaların bir kopyasının telefonun sahibine de gönderilmesine ilişkin basit bir kural vardır. eve döndüğünde mesajlarını kontrol ettiğinde, kaybolan telefonu bulan kişinin ayna önünde kendini çektiği resimleri arkadaşlarına gönderdiği, bunların bir kopyasının da bu basit kural sonucu kendisine de gönderildiğini görür. dino bu resimleri babasından alarak hem consumerist sitesinde hem de flickr’da yayınlar.

resimlerden kişiyi tanıyanların dino’ya haber vermesi üzerine telefonu bulan ile haberleşilir ve resimlerin internet ortamından kaldırılması karşılığında dino’nun babası telefonuna kavuşur. bütün bu macera sadece ve sadece 55 dakika sürer.

Kaynak Gizmodo
    http://i.gizmodo.com/5153690/internet-detectives-recover-stolen-iphone-in-world-record-time

• Yurtdışından getirilipte tk tarafından kapatılan cihazlarada,çalıntı tlf larada maalesef imei yüklenerek normal kullanıma açılabiliyor tlf lar.tk ninde savcılığında bu konuda yapacağı çok fazla bişey yok maalesef.Piyasada yığınla hurda tlf var ve bunların imei lerinin tamamı bu tip işler için kullanılıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: LanManiaX

O telefonu unut gitsin aynısı benim başıma geldi telefon kadının birinde tespit edilmesine rağmen savcılık her nedense telefonu geri almadı ve dava açmaya gerek bile duymadı.Bende tk dan kapattırdım telefonu tel yedek parça oldu :)

Evet bu tip olaylarda ne yazık ki böyle durumlar çok oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: entegre75

Merhaba

Bu konuda merak ettiğim birşey var. Çalınan telefonumu başka bir imei nosu ile kullanacaklardır .
    Bildiğim kadarıyla eski hurda ve kayıtlı telefonların imei noları bu çalıntı cihazlara kopyalanıyormuş.

Bu kayıtlı imei noları telefon marka ve modelleri ile eşleştirilip kayıt altında tutulmuyor mu?
    Yani çalınan telefonumu başka bir imei ile kullanan şahıslar model ile imei numarası tutmadığı zaman yakalanamıyorlar mı?

Öncelikle en büyük hatanızı söyleyeyim.
    Kesinlikle telekominikasyon kurumuna ihbar ederek cihazı kapattırmayın.
    Neden mi?
    telefon kapanırsa kimse kullanamaz. şebeke gelmez cihaza böyle bir durumda telefonunuz bulunamaz.

Faturası ve imei numarası ile savcılığa suç duyurusunda bulunun.
    birdewww.ceptelefonudestek.com adresine girerek ihbarda bulunun.

çalınan telefon mutlaka satılacaktır
    ikinci el telefon alım satımı yapan tüm işyerleri yukarıdakı sıteyı kullanıyor ve sitenin kullanımı da ihbar etmekte ücretsiz.

telefonu alacak kişi çalıntı telefon almamak çin mutlaka kontrol edecektir.
    çalıntı oldugunu gorurse almayacaktır.

ayrıca teleofnların ıcerısındekı ımeı numaraları degiştirilebiliyor.
    bu yuzdenwww.ceptelefonudestek.com sitesinde telefonun ımeı numarasının bataryanın altında bulunan etıket uzerınde de yazdıgı belırtılmıs.
    telefon alırken eger telefonun ıcerısındekı ımeı numarası farklı ıse her ıksıınınde kontrol edılmesınde fayda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: LanManiaX

O telefonu unut gitsin aynısı benim başıma geldi telefon kadının birinde tespit edilmesine rağmen savcılık her nedense telefonu geri almadı ve dava açmaya gerek bile duymadı.Bende tk dan kapattırdım telefonu tel yedek parça oldu :)

teleofnu kullanan kişi nereden satın aldığını ispat edemiyorsa telefonu calmakla suclanır.
    bu durumda telefonu iade etmekle veya parasını odemekle yukumludur.
    ayrıca davacı kısı davasından vazgecmedıgı surece suclu oldugunun ıspatı halınde ceza verılır dıye bılıyorum.

www.ceptelefonudestek.com isimli sitede calıntı cep teleofnu kayıtları yer laıyor telefon satın alırken kontrol edılmesınde fayda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

Turkcell'in cihazınızın marka ve modelini neye göre tesbit ettiğini ve buna göre hareket ettiğini bilemediğimden size kesin birşey söyleyemem ancak dediğim gibi cihazın IMEI'sinin değiştirilip değiştirilmediği ancak ve ancak cihazın taşıdığı IMEI ve gerçek marka/modeli bilindiğinde ortaya çıkar, ki bu da o cihaza fiziki olarak erişime sahip olmayı gerektirir.

cihazın orjınal imeinin değiştirilip değiştiilmediğini cihazın içerisinde yeralan imei numarası ile cihazın bataryasını cıakrtınca arkasında yer alan imei numarasından anlayabılırısnız.

değiştirilmemiş cihazlarda her ikisi de aynıdır.
    eğer aynı değilse değiştirilmiştir.

www.ceptelefonudestek.com sitesinde resimli anlatım bulunmaktadır konu ile ilgili.

• Eski telefonların marka modelinden anlasılır biliyoruz da çöpe çıkmış aynı model aynı marka imei kopyalanırsa ne olur ????
  • o zaman bunu anlayamazsınız.

faKAT BUnu anlamak içinde kullanılan yontemelr vardır.
    örnegın nokıa telefonlarda full yazılım yuklemek telefonu orjınal ımeıne cevırecektır.

www.ceptelefonudestek.com adresinde bu gıbı aşırı derecede gelişmiş bilgileri kullanıcının aklı karısmasın dıye yazılmadı.

zaten bu gıbı araclar teknık servıslerde bulunur. ornek vermek gerekırse jaf box mx key gibi donaımlar gereklıdır bu gıbı testler için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azazel85

quote:

Orijinalden alıntı: entegre75

Merhaba

Öncelikle en büyük hatanızı söyleyeyim.
    Kesinlikle telekominikasyon kurumuna ihbar ederek cihazı kapattırmayın.
    Neden mi?
    telefon kapanırsa kimse kullanamaz. şebeke gelmez cihaza böyle bir durumda telefonunuz bulunamaz.

Faturası ve imei numarası ile savcılığa suç duyurusunda bulunun.
    birdewww.ceptelefonudestek.com adresine girerek ihbarda bulunun.

çalınan telefon mutlaka satılacaktır
    ikinci el telefon alım satımı yapan tüm işyerleri yukarıdakı sıteyı kullanıyor ve sitenin kullanımı da ihbar etmekte ücretsiz.

telefonu alacak kişi çalıntı telefon almamak çin mutlaka kontrol edecektir.
    çalıntı oldugunu gorurse almayacaktır.

ayrıca teleofnların ıcerısındekı ımeı numaraları degiştirilebiliyor.
    bu yuzdenwww.ceptelefonudestek.com sitesinde telefonun ımeı numarasının bataryanın altında bulunan etıket uzerınde de yazdıgı belırtılmıs.
    telefon alırken eger telefonun ıcerısındekı ımeı numarası farklı ıse her ıksıınınde kontrol edılmesınde fayda var.

o büyük hatayı söylemeden önce tarihe bir bak adam unutmustur bile bu konuyu

• Konuyu unutmuştum tesadüf eseri tekrar gördüm :)
    Bu arada savcılık takipsizlik kararı verdi.
    Telefonda artık hurda olmuştur . 2 yıl olmuş.
  • @entegre75@
    azazel85
    benim de telefon çalındı hocam imei numarası e devlet ten girdiğimde doğru şekilde gözüküyor.BTK dan kapattırdım.Acaba yanlış mı yaptım ?Telefon note 4 tü
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.