Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (19. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • T+2 gün var bugün ve pazartesinin kar veya zararda kağıdına yansıyacak. Hayırlısı olsun.. Tecrübe oldu.. Bi dahakine daha dikkatli bakarsınız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

T+2 gün var bugün ve pazartesinin kar veya zararda kağıdına yansıyacak. Hayırlısı olsun.. Tecrübe oldu.. Bi dahakine daha dikkatli bakarsınız...

haklısınız.. sağlık olsun.
  • Devlet katkı payı ayrı bir fonda birikecekti galiba? Bana 150 TL yatmıştı? Şimdi baktım 149,86 TL olmuş :D

Ben YKB emeklilikteyim, %40 Gelir amaçlı kamu borçlanma (YEK), %30 Esnek emeklilik (YEE), %15 Büyüme amaçlı esnek emeklilik (YEN) ve %15 gelir amaçlı kamu dış borçlanma (YGE) fonlarım. Açıkcası hiç anlamam bu fon işinden gördüğüm kadarıyla da kayıba geçiyorum, siz üstadlardan öneride bulunabilecek olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

Devlet katkı payı ayrı bir fonda birikecekti galiba? Bana 150 TL yatmıştı? Şimdi baktım 149,86 TL olmuş :D

Ben YKB emeklilikteyim, %40 Gelir amaçlı kamu borçlanma (YEK), %30 Esnek emeklilik (YEE), %15 Büyüme amaçlı esnek emeklilik (YEN) ve %15 gelir amaçlı kamu dış borçlanma (YGE) fonlarım. Açıkcası hiç anlamam bu fon işinden gördüğüm kadarıyla da kayıba geçiyorum, siz üstadlardan öneride bulunabilecek olan var mı?

Ne zaman girdiniz sisteme ? Devlet katkısı için bir şey yapamazsınız. Onu sadece devlet değerlendirir. Geri kalan ana paranız için değerlendirmeyi bur da kimse bir şey diyemez. Yatırım danışmanı değil kimse. Derse de vebali var.

Ancak sizin fonunun sepet şeklinde yani riski yaymış dolayısıyla orta-uzun vadede kazanabilirsiniz. Risk almak istiyorsanız hisse fonlarına almak istemez az ama öz getiri olsun derseniz de kamu borç senetlerine girebilirsiniz. Yani tamamen yatırımcı nın kararı bu. Siz ne isterseniz o...

• Temmuzda 5 yıl olacak. Şirketin durumundan dolayı vergi avantajından hiç yararlanamadım. 5 yıla yakın zamanda, son eklenen 2 aylık devlet katkısı dahil 14,600 tl yatırmışım, 730 tl ertelenmiş giriş ücreti var. Şu anki net değer ise 17 bin tl kadar. yani getirisi 5 yılda 1700 TL kadar olmuş (bunun 150 TL'si devlet katkısı). İyi bir rakam değil. Ama başka türlü para biriktiremediğimden tercih ettim bunu, öyle heray hisse senedi vb düşünecek olsaydım zaten kendi paramla altın-döviz-borsa takip eder, daha karlı yatırımlar yapardım. Benim açımdan bu sistemin avantajı kenara para koyup büyümesiydi, ama gördüğüm kadarıyla takip eden yatırımcı olmazsak pek büyüme şansı yok! Bu da sistemi çok anlamlı kılmıyor ;)
  • quote:

Temmuzda 5 yıl olacak. Şirketin durumundan dolayı vergi avantajından hiç yararlanamadım. 5 yıla yakın zamanda, son eklenen 2 aylık devlet katkısı dahil 14,600 tl yatırmışım, 730 tl ertelenmiş giriş ücreti var. Şu anki net değer ise 17 bin tl kadar. yani getirisi 5 yılda 1700 TL kadar olmuş (bunun 150 TL'si devlet katkısı). İyi bir rakam değil. Ama başka türlü para biriktiremediğimden tercih ettim bunu, öyle heray hisse senedi vb düşünecek olsaydım zaten kendi paramla altın-döviz-borsa takip eder, daha karlı yatırımlar yapardım. Benim açımdan bu sistemin avantajı kenara para koyup büyümesiydi, ama gördüğüm kadarıyla takip eden yatırımcı olmazsak pek büyüme şansı yok! Bu da sistemi çok anlamlı kılmıyor ;)

Evet getiriniz düşük. Şirketten iade alamamanız ayrıca kötü olmuş. Dediklerinizde haklısınız ancak yapacak başka birşey yok ki. Yani arsa ev alsak hiç bakmayalım fiyatının artmasını bekliyelim. Ancak bu böyle değil ki. Bir çok yatırım aracı var tahvil faiz eurobond hisse altın vs. Kararı size bırakmışlar. Ve böylede olması gerekirdi.

Birde şu açıdan bakın. Bu sisteme girmeseydiniz cebinizde şuanda 17 bin lira para olacakmıydı? Bunun yanıtı muhtemelen hayır. O yüzden bu sistemden soğumak yerine yatırım danışmanıyla görüşün kendinizwww.fonmarket.com gibi yerlerden getirilere bakın ve bir plan oluşturun. Uzun vadede kazanan yine siz olursunuz bence

Küçük bir öneri/tüyo vereyim. YKB de koç iştirak fonu var ve temettü fonu bu fonlar uzun vadede gerçekten kazandıracak fonlar. Bence bunları bir araştırın. küçük küçük her ay aldıkça endeks çok kötü bile olsa belli bir ortalama yapacağınız için uzun vadede kazançlı olacaktır diye düşünüyorum..Sırf bu fonlar için bile şuanki emeklilik şirketimden vazgeçmeyi düşünüyorum açıkcası.. YTD.

• @Legend_Come_Back, aynen dediğiniz gibi sistemden çıkmayı düşünmüyorum, o da sadece para biriktirme alışkanlığımın olmamasından ötürü :) Açıkcası yatırım danışmanları vb.ye de çok güvenmiyorum, neticede onlar da sadece komisyonlarının derdinde, sizin burada verdiğiniz tüyoların çok daha verimli olacağını düşünüyorum.

Devlet katkı payı gecikmeli de olsa başladı ancak devletimiz güvenilmezliğini yeterince kanıtlamış bir devlet, KDV ilk geldiğinde, Özel, sadece vergi sistemini oturtmak için yapılan bir işlem olduğunu, fiş toplarsak parasını iade alabileceğimizi söylemişti, başta da öyle oldu, herkes zarflar dolusu fişler verdi devlete, iadesini de aldı. Sonunda ayda 2-3 bin liralık "fiş"li alışveriş yapan ve vergi iadesi diye "asgari geçim indirimi 50-60 TL!" alan insanlar olduk :) Devlet desteğinin kısa süreli bir geçiş promosyonu olduğunu, devletin çok geçmeden yeni bir uygulama ile bu desteği kaldırcağını, sizin başından beri aldığınız vergi iadesi avantajının ve bu avantajın tarih olacağını düşünüyorum.

Fon seçimi olayıda son derece manüpülatif bir olay, 56 yaşıma gelmeme 12 yıl var, yatırdığım paranın sadece benim yatırdığım kısmını kurtarabilmek bile hayal olabilir gibi geliyor bana. Açıkcası durumum(uz) umut fakirin ekmeği gibi geliyor bana. Belki bir avuç sistemi iyi takip eden kişi kazanacak bu isten bir de bankalar. Devlette yavaş yavaş sağlığı da emekliliği de özelleştirecek...

• quote:

@Legend_Come_Back, aynen dediğiniz gibi sistemden çıkmayı düşünmüyorum, o da sadece para biriktirme alışkanlığımın olmamasından ötürü :) Açıkcası yatırım danışmanları vb.ye de çok güvenmiyorum, neticede onlar da sadece komisyonlarının derdinde, sizin burada verdiğiniz tüyoların çok daha verimli olacağını düşünüyorum.

Devlet katkı payı gecikmeli de olsa başladı ancak devletimiz güvenilmezliğini yeterince kanıtlamış bir devlet, KDV ilk geldiğinde, Özel, sadece vergi sistemini oturtmak için yapılan bir işlem olduğunu, fiş toplarsak parasını iade alabileceğimizi söylemişti, başta da öyle oldu, herkes zarflar dolusu fişler verdi devlete, iadesini de aldı. Sonunda ayda 2-3 bin liralık "fiş"li alışveriş yapan ve vergi iadesi diye "asgari geçim indirimi 50-60 TL!" alan insanlar olduk :) Devlet desteğinin kısa süreli bir geçiş promosyonu olduğunu, devletin çok geçmeden yeni bir uygulama ile bu desteği kaldırcağını, sizin başından beri aldığınız vergi iadesi avantajının ve bu avantajın tarih olacağını düşünüyorum.

Fon seçimi olayıda son derece manüpülatif bir olay, 56 yaşıma gelmeme 12 yıl var, yatırdığım paranın sadece benim yatırdığım kısmını kurtarabilmek bile hayal olabilir gibi geliyor bana. Açıkcası durumum(uz) umut fakirin ekmeği gibi geliyor bana. Belki bir avuç sistemi iyi takip eden kişi kazanacak bu isten bir de bankalar. Devlette yavaş yavaş sağlığı da emekliliği de özelleştirecek...

Üstadım şuan meşgulüm. Yazdıklarınız son derece mantıklı. Akşam detaylı birşeyler yazarım yazınıza istinaden. Şimdilik kolay gelsin...

• Devlet olan güvensizlikte haklısınız. 1 yıl geçti hala vergi iadesini alamadı insanlar.. Bu devlet yarın birgün bir yasa çıkarır da %25 katkıyı indirir mi kaldırır mı bilinmez. Ancak kendi adıma böyle birşey yaşarsam her türlü yasal hakkımı kullanırım. Bence bu sadece yeni bir yasayla yeni gireceklere uygulanabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca fon takibi yapmamız şart emekliliğimizde bir yazlık ev vs. alabilmek için. Çünkü paranın değer kaybetmemesi için yıllık %15 kazanç şart bu dönemde.

Bu arada sizin 12 yıl süreniz kalmış. Görece fazla bir süre değil. Yerinizde olsaydım (imkanlar el veriyorsa) devlet katkısını en üst düzeyde kazanacağım şekilde katkı payımı öderdim.(Yıllık yaklaşık 13.000 TL) Fon seçimimi de Orta-Yüksek risk düzeyinde tutardım. Hergün sabah bir yaşar erdinç okuyup piyasaları az çok çözebilirsiniz. Yani emeklilik için günlük 5-10 dk gerçekten önemsiz.

İyi besler..

• Açıkcası BES gittikçe küçük yatırımcıyı içine çeken bir kumar haline geliyor. Bana satarken bahsettikleri (ya da hala satarken bahsettikleri!) rakamları duysaydınız! Şu an gelinen rakamlarla alakası yok!

Borsaya çekip ememedikleri küçük yatırımcının, yastıkaltı parasını, borsa benzeri yöntemlerle emme amacında sistem. Biriktiğim paramı kumar gibi fonlarda oynatmamı istiyor, devlet herzamanki gibi bu kumarın işine gelen tarafında, bir yandan yavaş yavaş emekliliği özelleştirmeye yöneliyor, bir yandan da, teşvik adı altında bir özendirme kampanyasıyla, BES sektörünün kazandığı paraya katkıda bulunuyor!

Uzun vadeli, düşük getirili fonlarla bizim paramızı toplayıp, yüksek faizle geri kredi kulladıracak sistem bize! Ya da yüksek getiri kazanmamız için riskli fonlara yöneltip, piyasa manipülasyonları ile, olanı da elden alacak! Her halükarda, başta vaadettikleri rakamları asla sunmayacaklar, az getiri için de, eğer risksiz oynadıysak, "riskli oynasaydınız!", riskli oynadıysak, "yanlış oynamışsınız!" diyecekler! Dediğim gibi, bu, tam bir kumar ve kumarı genelde acemiler değil, kumarbazlar (BES kurumları!) kazanırlar!

BES, 2007 öncesi iyi bir yatırım amacı olabilirdi ama artık global sermayenin piyasa oyunlarının bir parçası, mortgage krizi gibi patlatılması da çok zor olamayacak bir enstrüman, sizin gibi, sürekli takipte olan bir azınlık için, umarım getirisi olabilir, benim gibi, vaktini piyasa hareketlerini izlemek şeklinde harcayamayan, anlamayan, anlasak da kontrolümüzün hemen hemen olamayacağı işlerle uğraşamayanların pek kazanamayacağı bir sistem. Fon değişim hakkının sınırlı olması (yılda 4 kez mesela bende) bile sistemin amacını özetlemeye yetiyor, yılda dört kez hata yapabilirsin, yaparsan da -kendi yatırımın için bile- hemen dönemezsin! Bugün risk aldım borsaya oynadım, 2 gün sonra borsa düştü başka alana kaydım hakkım yılda dört kez, yatırımımı, kendime göre değil, onların sınırlarına göre yönlendirebiliyorum!

Bunları söylüyorum ama dediğim gibi BES'e devam edeceğim, en kötü ihtimalle 16-17 yılda koyduğum ana param ve devletin, 1-2 yıla çekeceğinden emin olduğum desteği birikmiş olacak!

Eğer BES için piyasayı izlemek gibi bir merakınız varsa, bence BES'e hiç girmeyin, iyi bir yatırımcıysanız, zaten paranızı BES dışında da değerlendirme şansına sahip bir kişi olarak çok daha fazla kazanabilirsiniz. BES'e girerken benim amacım, piyasayı takip etmek değil, anlatılanlar üzerinden, kolay bir şekilde biriktirip bundan kazanmaktı. Biriktirmesi kolay ama kazanması değil!
    undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wellwet -- 29 Mayıs 2013; 10:42:10 >

• quote:

Açıkcası BES gittikçe küçük yatırımcıyı içine çeken bir kumar haline geliyor. Bana satarken bahsettikleri (ya da hala satarken bahsettikleri!) rakamları duysaydınız! Şu an gelinen rakamlarla alakası yok!

Borsaya çekip ememedikleri küçük yatırımcının, yastıkaltı parasını, borsa benzeri yöntemlerle emme amacında sistem. Biriktiğim paramı kumar gibi fonlarda oynatmamı istiyor, devlet herzamanki gibi bu kumarın işine gelen tarafında, bir yandan yavaş yavaş emekliliği özelleştirmeye yöneliyor, bir yandan da, teşvik adı altında bir özendirme kampanyasıyla, BES sektörünün kazandığı paraya katkıda bulunuyor!

Uzun vadeli, düşük getirili fonlarla bizim paramızı toplayıp, yüksek faizle geri kredi kulladıracak sistem bize! Ya da yüksek getiri kazanmamız için riskli fonlara yöneltip, piyasa manipülasyonları ile, olanı da elden alacak! Her halükarda, başta vaadettikleri rakamları asla sunmayacaklar, az getiri için de, eğer risksiz oynadıysak, "riskli oynasaydınız!", riskli oynadıysak, "yanlış oynamışsınız!" diyecekler! Dediğim gibi, bu, tam bir kumar ve kumarı genelde acemiler değil, kumarbazlar (BES kurumları!) kazanırlar!

BES, 2007 öncesi iyi bir yatırım amacı olabilirdi ama artık global sermayenin piyasa oyunlarının bir parçası, mortgage krizi gibi patlatılması da çok zor olamayacak bir enstrüman, sizin gibi, sürekli takipte olan bir azınlık için, umarım getirisi olabilir, benim gibi, vaktini piyasa hareketlerini izlemek şeklinde harcayamayan, anlamayan, anlasak da kontrolümüzün hemen hemen olamayacağı işlerle uğraşamayanların pek kazanamayacağı bir sistem. Fon değişim hakkının sınırlı olması (yılda 4 kez mesela bende) bile sistemin amacını özetlemeye yetiyor, yılda dört kez hata yapabilirsin, yaparsan da -kendi yatırımın için bile- hemen dönemezsin! Bugün risk aldım borsaya oynadım, 2 gün sonra borsa düştü başka alana kaydım hakkım yılda dört kez, yatırımımı, kendime göre değil, onların sınırlarına göre yönlendirebiliyorum!

Bunları söylüyorum ama dediğim gibi BES'e devam edeceğim, en kötü ihtimalle 16-17 yılda koyduğum ana param ve devletin, 1-2 yıla çekeceğinden emin olduğum desteği birikmiş olacak!

Eğer BES için piyasayı izlemek gibi bir merakınız varsa, bence BES'e hiç girmeyin, iyi bir yatırımcıysanız, zaten paranızı BES dışında da değerlendirme şansına sahip bir kişi olarak çok daha fazla kazanabilirsiniz. BES'e girerken benim amacım, piyasayı takip etmek değil, anlatılanlar üzerinden, kolay bir şekilde biriktirip bundan kazanmaktı. Biriktirmesi kolay ama kazanması değil!
    undefined

yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.. çok güzel açıklamışsınız.. ben devlet katkısını hiç hesaba katmıyorum.. çalıştığım şirket in ayrıca katkısı var.. o sebep ile işyerinden emekli olana kadar devam etmeye niyetim var.. emekliliği hakettigim anda bu parayı toplu olarak çekmeyi düşünüyorum... haaaa İşyeri katkı payı olmasaydı devam edermiydim orası muamma.. benim maaşımdan her ay 300 TL ye yakın para kesiliyor.. her ay 300 TL lik altın alıp yatırım yapabilirmiyim ? açıkçası yapamam.. cebimde para olduğu zaman yakınım uzagım alayı borç ister..onun kızı evlenecek paraya sıkışmış borç ister.. bilmem hangi akraba paraya sıkışmış borç ister.. vermesen Hatun kırılır.. versem borcumun peşinden koşmak beni üzer.. beni bu sisteme teşvik etmek için şirketim her ay 260 TL gibi bir parayı ekstradan benim hesabıma yatırıyor.. birikimlerimi online izleyebiliyorum.... yani bana uygun bir sistem...

• Üstadım gayet mantıklı söyledikleriniz. Bes pazalamacıları iyi senaryo kötü senaryo diye tahin belirtiyorlar. Kötü senaryoya yaklaşırsan ne ala. Bunlara inanıp yatırım yapmakta tamamen insanların hatası malesef.

Eski sistemde %8 YGK alıyorlardı.. Adam bilmiyor giriyor.. Bir araştırsana neden %8 diye??. Benim kesintim 0 (sıfır). YGK giriş aidatı vs yok. Sadece FİG var. Sözleşmemi okudum ve imzaladım. Kaç kişi bunu yapıyor malesef bir çoğumuz önüne geleni yiyiyor.

Para yatırdığınız herşey piyasa şartlarına göre azalır veya çoğalır. Hiç bir sistem size 1 yılda %20 kazandıracağım demez diyemez. Piyasayı takip etmek zorundayız.

Ayrıca iyi yatırımcının beste ne işi var demişsiniz. Besin en önemli özelliği paraya hemen ulaşamamak ve kredi kartından veya otom. talimatla biz anlamadan birikim yapmasıdır. Hayellerimizi hergün erteliyoruz. Gidip kuyumcuya altın veya senet almak çok çok zor. 1 ay 2 ay alırsın 3.ay bakarız önümüzdeki ay dersin. Banka zaten 100 TL nin yüzüne bakmaz. + %25 devlet katkısı (umarım bozmazlar)

Bur da en önemli husus cebimizde ufak ufak çıkan paraların yıllar sonra piyango karşımıza çıkması. Devlet katkısıda işin kreması.

• quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

Üstadım gayet mantıklı söyledikleriniz. Bes pazalamacıları iyi senaryo kötü senaryo diye tahin belirtiyorlar. Kötü senaryoya yaklaşırsan ne ala. Bunlara inanıp yatırım yapmakta tamamen insanların hatası malesef.

Eski sistemde %8 YGK alıyorlardı.. Adam bilmiyor giriyor.. Bir araştırsana neden %8 diye??. Benim kesintim 0 (sıfır). YGK giriş aidatı vs yok. Sadece FİG var. Sözleşmemi okudum ve imzaladım. Kaç kişi bunu yapıyor malesef bir çoğumuz önüne geleni yiyiyor.

Para yatırdığınız herşey piyasa şartlarına göre azalır veya çoğalır. Hiç bir sistem size 1 yılda %20 kazandıracağım demez diyemez. Piyasayı takip etmek zorundayız.

Ayrıca iyi yatırımcının beste ne işi var demişsiniz. Besin en önemli özelliği paraya hemen ulaşamamak ve kredi kartından veya otom. talimatla biz anlamadan birikim yapmasıdır. Hayellerimizi hergün erteliyoruz. Gidip kuyumcuya altın veya senet almak çok çok zor. 1 ay 2 ay alırsın 3.ay bakarız önümüzdeki ay dersin. Banka zaten 100 TL nin yüzüne bakmaz. + %25 devlet katkısı (umarım bozmazlar)

Bur da en önemli husus cebimizde ufak ufak çıkan paraların yıllar sonra piyango karşımıza çıkması. Devlet katkısıda işin kreması.

ne yazıkki böyle.. şirketler tuttuklarını her şekilde öpüyorlar.. Biz şirket olarak bu sisteme katıldıgımız için azınlıkta olan şanslı kişilerdeniz.. miktarlarını bilmiyorum ama bu kesintilerin çogu bizde yok.. ayrıca Şirketimin portföy yönetimin ekibi var , bizim fonları onlar takip ediyorlar.. bize 6 ayda 1 defa hesap veriyorlar.. işte şu yatırım aracı şu kadar getirirken biz sizin fonları şöyle degerlendirdik bizim getirimiz şu oldu diye... haa bilgisine güvenen Borsaya dalıyor.. o başka..

• Tabi borsanın sağı solu belli olmuyor adı üzerinde riskli 4 yıl önce 21binlerdeyken alsaydınız şimdiki kazancınızı tahmin edebilirsiniz, esnek fonlarda fon şirketi içeriğine imkb fonlarından alabilir tamamen riskten kaçınayım birikimimde çok yüksek bir para oluştu dediğinizde gelir amaçlı kamu fonları gibi risksiz fonları ağırlıklı olarak portföyünüze dahil etmeniz daha mantıklı olabilir borsa bugün düşer yarın düzeltme gelir savaş-seçim olur düşer belirsizlik geçer yükselir ama kamu fonları gözlemlediğim kadarı ile vadeli mevduatlardan iyi getiriyor ve senelik getirileri %23-%11ler aralığında değişti beğeniyorum bu fonu
  • Aylık 125 tl ile ben de avivasa bireysel emekliliğe katılmış bulunuyorum. Taksitleri her ayın onunda kredi kartımdan çekecekler.
  • Devlet katkısının 3. parçası da mı yatmış? Bende devlet katkısı 223,8 görünüyor. Yahu parayı hiç işletmeseler 225 TL! Devlet katkısının ne anlama geldiğini umarım herkes görür, boşu boşuna devlet açıktan para veriyor sohbeti yapmaz! Net olarak söylüyorum, bu katkı payı ya birsüre sonra kuş haline çevirilip kalkacak ya da ana paranızla birlikte sürekli düşecek!
  • quote:

Devlet katkısının 3. parçası da mı yatmış? Bende devlet katkısı 223,8 görünüyor. Yahu parayı hiç işletmeseler 225 TL! Devlet katkısının ne anlama geldiğini umarım herkes görür, boşu boşuna devlet açıktan para veriyor sohbeti yapmaz! Net olarak söylüyorum, bu katkı payı ya birsüre sonra kuş haline çevirilip kalkacak ya da ana paranızla birlikte sürekli düşecek!

Üstadım parayı pul edecekleri aşikar o yüzden devlet katkısını işin kreması olarak görün diyorum. Siz yatırımınızı büyütmeye fonları iyi değerlemeye bakın.. Gerisi gelir zaten...
  • 4 senedir bireysel emeklilik sistemindeyim...
    eğerki yaş 56 olmadan ve 10 yılı doldurmadan çıkarsam ana paradan kesinti olacak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ortaşekerli

4 senedir bireysel emeklilik sistemindeyim...
    eğerki yaş 56 olmadan ve 10 yılı doldurmadan çıkarsam ana paradan kesinti olacak mı?

Kardan kesinti var . Birde giriş aidatını ötelemişseniz onun bi kısmını ödetirler.
  • Devlet katkısı 221,16 oldu bende :D Artacağına habire düşüyor :D
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.