- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey...
Bu konudaki kullanıcılar:
 
960
Cevap
52
Favori
177713
Tıklama
Sayfa: <<      [2] 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
312 Mesaj
13 Şubat 2009; 0:01:36 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

bende avivasa bes deyim ama kafam göre 4-5 aydır yatırmıyorum para lazım olduğu için herhangi bir sorun olurmu dilekçe flan vermedim tanıdık vasıtasıyla girdik sonra o işten çıktı kimle muhattab olcam onuda bilmiyorum
_____________________________ 
0 Mesaj
13 Şubat 2009; 6:57:05 

Bankanın müşteri hizmetlerini araman yeterli onlar seni yönlendirecektir..
_____________________________666 Mesaj
25 Şubat 2009; 10:21:52 

Hayatta yaptığım en büyük hata bireysel emeklilik sistemine dahil olmak. Nakit ihtiyacım olduğundan bu gün bireysel emekliklik sisteminden ayrılmaya karar verdim. 3,5 yıldır pirim ödemesi yapıyorum. Yaklaşık 6000 TL prim ödemesi karşılığı 8000 TL lik bir fona sahibim şu an. Devletimiz sağ olsun parayı bana geri öderken Kazancım olan 2000 TL değilde toplam tutar olan 8000 TL üzerinden %15 vergi kesintisi yapıyor. Zaten 3.5 yıllık kazancım %25 ver devlete yarısından fazlasını elde var sıfır. Kimisi sistem en az 10 yıl prim yatırmayı zorlamak için böyle bir uygulama yapıyor diyebilir. Ancak 10 yıl sonra yaşınız 55 altında ise toplam tutar üzerinden %10 yaşınız 55 ise %25 muafiyetle kalan tutar üzerinden %5 kesinti olacak. Eğer yaşınız 45 altında ise bence çok yararlı bir yatırım değil. Ona vereceğiniz paraya her ay 2 çeyrek altın alsan daha fazla kazanırsın ve devlet kazancından vergide almaz. Hem paranızı kullanıyorlkar, karşılığı olarak verecekleri parayıda vergi olarak geri alıyorlar. Bu mesajı alakalı her konuya ekleyeceğim.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


 
14 Mesaj
25 Şubat 2009; 23:42:31 

bende işbankasından gelen arkadaşlarla sisteme girdim ama henüz herhangi bir odeme yapmadım
eşim calışmıyor ve onun adına bir hesap açtırdım
66 tl ile baslayabileceğimi soylediler ben 70 tl ile baslamak istediğimi soyledim
lakin bugun birkaç kişiyle gorüştüm,olumlu düşündüğün bireysel emeklilikten olumsuz düşünmeye başladım
1990 yılında sisteme girip 11 yıl odedikten sonra 7000 tl ile ayrılan bir yakınımla görüştüm tavsiye etmedi
6 yıl düzenli odeme yapıp ayrılmak isteyen bir arkadaşımda odediği kadar dahi para alamadığını soyleyince şaşırdım.
sizce henuz odeme yapmamışken sistemden cıkıp yatırımı farklı şekildemi yapmalıyım
likit fonlar,altın hesabı,devlet tahvili gibi
cevaplarınızı bekliyorum
_____________________________ 
0 Mesaj
17 Mart 2009; 20:12:31 

1990 senesinde yapılan Hayat Sigortasıdır onda bir takım sorunlar çıktı ama oyunu orda kurallarına göre oynamak gerekiyordu.. Oynayanlar çok iyi paralar aldılar.. Bazı şartlara uymayanlar yatırdıklarının altında miktarlar aldılar.. Bireysel Emeklilik daha farklı bi durum 2000 senesinden sonra türkiyeye geldi zaten.. 2000 den önce avrupada uygulanıyordu ve hağlen devam ediyor + orda zorunlu yapılıyor.. Türkiyede isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.. Tasaruf yapamayanlar için bir fırsat diyebiliriz.. Kumbara gibi düşünebilirsiniz.
_____________________________1046 Mesaj
11 Mayıs 2009; 16:45:48 

2006 yılında OYAK emekliliğe girdim.(Adı şimdi İNG Emeklilik oldu) 15 TL x 4ay sisteme giriş aidatı ödedim.

İlk yıl 60 lira, ikinci yıl 75 lira aylık düzenli olarak ödeme yaptım. 2008 ocak ayından bu güne kadar ödemelerime ara verdim.. Bu gün itibari ile toplam biriken param 1998 lira. Eğer bu gün sistemden çıkarsam devlet tarafından %15 kesinti yapılacak ve başka kesinti yapılmadan param iade edilecek..

Bildiğiniz daha cazip (özellikle Garanti Emeklilik ile kıyaslayınız) bir bireysel emeklilik sistemi var mı?
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Mayıs 2009; 16:55:51 

Açıklamalar için teşekkürler.


 
98 Mesaj
2 Haziran 2009; 17:49:56 

Şimdi arkadaşlar ben şimdi bir vadeli tl hesabı açsam, her ay oraya BESe yapacağımız katkı payı kadar yatırsam 10 sene sonunda BES ten %10luk stopaj, masraf v.s. kesintilerinden sonra alacağım para miktarından daha fazlasını elde etmezmiyim? Yoksa daha düşük bir miktar mı elime geçer???
Yani neden birikimimi istediğim zaman değer kaybetmeden kullanabilme ihtimalim varken, 10 sene boyunca karıma zarar gelmesin diye bankaya bağlanayım????

Cümle biraz uzun oldu ama anlaşılır herhal, cevaplarınızı bekliyorum. Saygılarımla...
_____________________________ 
6 Mesaj
3 Haziran 2009; 1:30:37 

Merhaba exelsior,
Bireysel emeklilik sisteminde amaç, küçük ödemelerle (bütçeyi sarsmadan) emeklilik döneminde toplu gelir elde etmek. bunu karıştırmamak gerek. adı üzerinde "emeklilik". yani eğer istediğin zaman kullanabileceğin bir birikime sahip olmak istiyorsan bireysel emeklilik sana göre değil. onun yerine dediğin gibi daha hızlı nakde çevirebileceğin bir yöntem daha uygun olur.

Ancak unutmamak lazım ki insanoğlu genelde para biriktirmeye yatkın değildir. Azıcık para birikince birşeyler almak ister. Bireysel emeklilik erken çıkış kesintileri bunu caydırmaya yönelik. Kilitli bir kumbara gibi.. zamanından önce açmamak lazım. Bireysel emeklilik, kısa vadeli bir yatırım aracı değildir, uzun vadede getiri elde etmek isteyenlere yöneliktir. Daha kısa vadede getiri isteyenler hisse senedi, fon, tahvil, vadeli hesap gibi araçlara yönelmeliler.

Diğer taraftan senin söylediğin yöntemle Bireysel emeklilikten daha fazla kazanamazsın çünkü bireysel emeklilik'te vergi avantajı var. ödediğin primleri maaşının %10'una kadar vergi matrahından düşebiliyorsun. Yani 1000 lira brüt maaş alan birisi 100 lira katkı payı ödüyorsa kaba hesapla 1000 lira gelir üzerinden vergilendirileceğine 1000-100 = 900 lira üzerinden vergilendiriliyor.. sonuç olarak %20 vergi desek 100 liranın %20'si kadar maaşından az kesiliyor. o yüzden 100 lira ödüyor 20'sini geri alıyor.. ama yatırımı 100 liradan değerlendiriliyor.. yatırım yaptığı fon hiç kazanmasa bile 80 lirası 100 lira oluyor gibi bi durum var.. =)

Biraz karışık oldu biliyorum ama detaylı sorusu olan varsa bana mesaj atabiir. Eski bir bireysel emeklilik çalışanıyım, az çok yardımcı olabilirim.

Vergi avantajı ile ilgili detaylı bilgi için:
http://www.bireyselemek...mi-kimler-kullanabilir/

Genel olarak bireysel emeklilik sistemi ile ilgili detaylı bilgi için:
http://www.bireyselemekliliksistemi.org/

Saygılarımla,_____________________________

Can Demirağ
---------------------------
http://www.candemirag.com


87 Mesaj
20 Temmuz 2009; 21:44:28 


quote:

Orijinalden alıntı: emeklilikkk

Öncelikle Merhabalar Arkadaşlar;
Ben Yapı Kredi Emeklilikte Bireysel Güvence Danışmanı olarak çalışmaktayım.. Bireysel Emeklilik Sistemi esnek ve kapsamlı bir sistemdir.. Sistemin temel amacı aslında kişiler göz önünde bulundurularak bireylere daha iyi bir emeklilik sunabilmek.. Şöyle ki normalde SSK dan veya bağkurdan alacağımız ortalama emeklilik maaşları 500-600 dür.. Taktir edersiniz ki bu para bir kiraya bile yetmez bugünün şartlarında.. Sistemdeki bu sıkıntıdan dolayı devlette bu sosyal güvenlik sistemine tamamlayıcı olarak bu özel emeklilik sistemini getirtti.. burdada amaç ikinci bir emeklilik hakkıdır.. Normalde bu sistem 2000 senesinden önce avrupada vardı ve orda biraz zorunlu yapılıyordu.. Türkiyeye 2001 senesinde geldi ve şu an katılımcı sayısı 2 milyon kişiyi geçti.. bunların 1,5 milyonu SSK ve Bağkurlu ztn.. Diğer kesimin ise hiç bir sosyal güvenliği yok.. Bu anlamda bu sisteme ihtiyaç çok önemli ki belirttiğim gibi sistem esnek olduğu için rahatlık kişilere bırakılmıştır.. Kişiler birikim yapacağı miktarı kendi belirleyip , azaltma veya arttırma kararına veya gene kötü ara verme durumuna bile sahiptir.. Yani SSK veya BağKur gibi sürekli ödeme gibi bir zorunluluk söz konusu değildir.. Örnek verirsek;

Önünüzde bir kumbara var bu kumbaraya ne kadar para atarsanız bu kumbara dolar ve size değerlenmiş şekilde geri döner.. Bu bakımdan sistemi kumbaraya benzetebilirsiniz.. ki sırf emeklilik içinde değil ;
Birikim yapmak istersiniz , tasarruf yapmak istersiniz.. Genel şöyle açıklayım mesela benim müşterilerimden hani evlenmek için biriktiren oluyor veya ne bilim çocukların eğitimleri için biriktiren olabiliyor veya eşi için yaptıran olabiliyor.. 100 TL de yatıran oluyor 1000TL de yatıran .. Herşey serbest..

Şöyle ki yanlız bu sistem kesinlikle orta ve uzun vadede bir sistem olmaktadır.. Yani sisteme girin 6 ay sonra çıkın olmaz.. Burda en az 3 sene kalacaksınız ki belli bir birikiminiz olacak en azından karlı olarak sistemden ayrılmanız her zaman mümkündür.. çünkü paralarını Fonlarda yani( Devlet tahvili, Hazine bonoları , Hisse Senetleri , likit , Esnek Fon) gibi fonlarda değerlenir.. Burdaki seçimde size ait risk severseniz Hisse senedine yatırım yaparsınız , garanti bi getiri isterseniz Devlet tahvili,hazine bonosu veya likit fon alırsınız bunlarda en kötü %10 ortalama %15-20 getirebilir.. Yani bir Vadeli hesapla karıştırmayalım.. Burda yaptığınız bir yatırım ve birikimdir.. Normalde Yatırım yaptığınızda Devlet sizde %10 - 15 vergi alır.. ama burda emeklilik yatırım fonlarını kullanmakta devlet %0 vergi alır.. Sistemden çıkıncada 56 yaşında %3,75 oranında bir vergi alır..

Yani kısaca şöle diyebilirim bu sistemi orta ve uzun vadede düşünün kısa vadede girmeyin.. Kısa vade için hesap açabilirsiniz.. Burda hayalleriniz olabilir onun için para biriktirebilirsiniz.. en kötü işleriniz kötüye gittiği zaman sağdan soldan borç alacağınıza kendi birikiminizi kullanabilirsiniz.. Parayı bir cebinizden alıp diğer cebinize koymak gibidir bireysel emeklilik sistemi.. iyi günler dilerim ;)

selam,
benim sormak istediğim şu; garanti bankası bireysel emekliliğine 2007 yılında girdim. devlette çalışıyorum. bugüne kadar toplam tutar 1400 gibi bir param birikti. fakat bu aralar çok sıkıştığım için bu paranın tamamına ihtiyacım var. bankaya gidip sistemden çıkmadan, bu parayı kesintisiz olarak alabilirmiyim. sonraki ay tekrar ödemeye devam edeceğim. bu konu hakkında beni bilgilendirebilir misiniz?
teşekkürler.
_____________________________274 Mesaj
21 Temmuz 2009; 12:29:15 

Merhaba arkadaşlar benim de merak ettiğin bi kaç sorum var

1.Ben iş bankasından ihtiyaç kredisi çektim ve bunun için bana emeklilik şirketine üye olmam gerektiğini söylediler neyse iyidir ilerde faydası olur dedik üye olduk.Benim sorum ilk 3 4 ay bunu ödedim ayda 100 Tl olmak üzere şimdi ise ödemiyorum ilerde sigorta şirketi benden herhangi geçikme faizi v.s. gibi bi ekstra para talep edebilir mi yada haciz falan gibi.Şuan ödeyemesemde ilerde devam edip ödemeyi düşünüyorum.


2.sorun da bu sigortamı ödedim diyelim bi zaman sonra bunu eşimin üzerine devredebilir miyim ?

Şimdidek teşekkürler
_____________________________
274 Mesaj
20 Ağustos 2009; 18:11:30 


quote:

Orijinalden alıntı: sessiz.kral_43

Merhaba arkadaşlar benim de merak ettiğin bi kaç sorum var

1.Ben iş bankasından ihtiyaç kredisi çektim ve bunun için bana emeklilik şirketine üye olmam gerektiğini söylediler neyse iyidir ilerde faydası olur dedik üye olduk.Benim sorum ilk 3 4 ay bunu ödedim ayda 100 Tl olmak üzere şimdi ise ödemiyorum ilerde sigorta şirketi benden herhangi geçikme faizi v.s. gibi bi ekstra para talep edebilir mi yada haciz falan gibi.Şuan ödeyemesemde ilerde devam edip ödemeyi düşünüyorum.


2.sorun da bu sigortamı ödedim diyelim bi zaman sonra bunu eşimin üzerine devredebilir miyim ?

Şimdidek teşekkürlernie kimse cevap vermiyor ya...
_____________________________
1994 Mesaj
12 Eylül 2009; 18:35:55 

quote:

Orijinalden alıntı: saidgoren

kendi hesabımdan örnek vereyim.
2 yıldır yatırıyorum 2456 ytl param birikmiş.
10 yılın sonunda 16000 ytl civarında param olacağı
56 yaşında ise 120000 ytl civarı param oalcağı tahmini hesaplar.

ödenen tutar her yıl artacagı goz önune alınmalı. ödeme yapmaya ara verme ektra bonusların eklenmesi de hesaplanmalı derim. bunlar tahmini. uzun vadede iyi gibi gözüküyor.
en başta da söylediğim gibi katkı payı tutarını minumum ölçüde tutulmalı.

ben 2 yıldır sistemdeyim. 32 yıl daha sistemde kalırsam 56 yaşında oluyorum ve ortalama
35 - 40 milyar arasında bi tutar ödemiş oluyorum.
120 milyarlık bir ödeme olacak geri döüşümde.

80 milyarlık bir kardan söz ediliyor.
yani bunlar tahmini. 56 yaşına kadar ölmez sağ kalırsak güzel görünüyor en azından çoçuklarınıza bırakacağınız birşeyler olacak. ölmez sağ kalırsak son günlerimizde parasız kalmayacagız saglıgımızda biriktirdiğimiz parayı yiyeceğiz. :)56 yaşında alacak olduğunuz tahmini 120000 TL ile acaba o yılda ne kadar bi para olacak Türkiyedeki bu enfilasyonla? Sigorta şirketleri çok güzel anlatıyor ama size herzaman TL olarak geri ödeme yapıyor ve burası Türkiye TL her dakika değer kaybediyor!! 32 yıl sonra 120000 TL dediğiniz para ile belki bi araba bile alamayabilirsiniz...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CATBALCA -- 12 Eylül 2009; 18:38:11 >
_____________________________ 
0 Mesaj
31 Aralık 2009; 0:21:13 

merhabalar bende avivasadan hesap açtırdım 2-3 ay oldu ama maddi durumlar yüzünden hiç para yatıramadım bir sorun olur mu acaba ? veya kapatmak istesem herhangi bir ücret ödermiyim ? yardımcı olursanız sevinirm
_____________________________ 
0 Mesaj
21 Eylül 2010; 16:30:34 

quote:

Orjinalinden alıntı: CATBALCA

56 yaşında alacak olduğunuz tahmini 120000 TL ile acaba o yılda ne kadar bi para olacak Türkiyedeki bu enfilasyonla? Sigorta şirketleri çok güzel anlatıyor ama size herzaman TL olarak geri ödeme yapıyor ve burası Türkiye TL her dakika değer kaybediyor!! 32 yıl sonra 120000 TL dediğiniz para ile belki bi araba bile alamayabilirsiniz...

Ama burada kaçırdığın önemli nokta 31 yıl sonrada aylık ödediğin tutarı değiştirmediğindir. Sen 120000 TL ye araba bile alınmaz derken eğer aylık 100 er birikim yapmaya çalışırsan tabiki kazanç sağlayamazsın.
_____________________________2370 Mesaj
21 Eylül 2010; 16:50:09 

Yönetim gider kesintim %0 ve her az ödediğim aidatın %10unu geri alıyorum.çok avantajlı aslında.10yıl sonra sistemden çıkarken zaten %10u kesiliyor ben bu %10u her ay peşin alıyorum zaten.ing emeklilik 6sene oldu nerdeyse< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


865 Mesaj
2 Ocak 2011; 2:53:28 

Bana şu aşamada BES pek mantıklı gelmiyor. Geçenlerde Sosyal Güvenlik Uzmanı diye tanıdığımız Ali Tezel, bir TV programında BES için şu şekilde bir açıklamada bulundu;
" bizim ülkemizde BES şu şekilde; ben para biriktiremiyorum, o yüzden al ben sana her ay şu kadar parayı düzenli ödemeyi taahhüt ediyorum, bu taahhütten vazgeçersem veya birikmiş paramı geri istersem şu kadar kesintiyide kabul ediyorum. Şimdi bu şartlar altında sen benim paramı çalıştır, kar ettir, birde kendi maaşınıda al, para kalırsa ve ben ölmezsem payıma düşen parayı 56 yaşımdan sonra bana ver. "

Bende Ali Tezel e bu konuda katılıyorum. Arkadaş eğer her ay bir miktar parayı kenara atabilirim diyorsan paranı vadeliye koy daha çok kazanırsın.
Şöyle;
aylık %7 faizle 1000 tl faize koysan aylık net getirisi 5 tl olacaktır.
Her ay 100 TL fon alarak parayı biriktirmeye başlasanız 10. ayda 1000 TL birikmiş olur. 10. aya kadar 9 x 100 tl nin fon getiriside birikir. bu getiri en fazla 10 tl olsa bile;
10 ayın sonunda 15 tl net getirisi (10. ayın faiz geliri + 9 aylık fonun getirisi) olacaktır. ve siz her ay bu vadeli hesabınıza 100 tl aktarmaya devam etseniz faiziyle birlikte BES ten daha fazla gelir elde edersiniz.
Ne sisteme giriş için ücret ödesiniz, ne de sizin ödemiş oluduğuz paradan genel yönetim gideri diye para kesilmiş olur.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Ocak 2011; 3:14:51 


quote:

Orijinalden alıntı: saidgoren
kendi hesabımdan örnek vereyim.
2 yıldır yatırıyorum 2456 ytl param birikmiş.
10 yılın sonunda 16000 ytl civarında param olacağı
56 yaşında ise 120000 ytl civarı param oalcağı tahmini hesaplar.

ödenen tutar her yıl artacagı goz önune alınmalı. ödeme yapmaya ara verme ektra bonusların eklenmesi de hesaplanmalı derim. bunlar tahmini. uzun vadede iyi gibi gözüküyor.
en başta da söylediğim gibi katkı payı tutarını minumum ölçüde tutulmalı.

ben 2 yıldır sistemdeyim. 32 yıl daha sistemde kalırsam 56 yaşında oluyorum ve ortalama
35 - 40 milyar arasında bi tutar ödemiş oluyorum.
120 milyarlık bir ödeme olacak geri döüşümde.

80 milyarlık bir kardan söz ediliyor.
yani bunlar tahmini. 56 yaşına kadar ölmez sağ kalırsak güzel görünüyor en azından çoçuklarınıza bırakacağınız birşeyler olacak. ölmez sağ kalırsak son günlerimizde parasız kalmayacagız saglıgımızda biriktirdiğimiz parayı yiyeceğiz. :)

cok beklersin 35 40 milyara 120 milyari yok öyle 3 kurusa 5 köfte aldatmayin kendinizi ;)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


81 Mesaj
12 Ocak 2011; 13:08:59 

BES hakkında kısa bir not....
Bu sistemde emeklilik,toplu para alma gibi durumlar devletin emeklilik sisteminden farklıdır.Şöyle ki;
Sİstemde 15 yıl kalrı 25000TL elde ederseniz toplu alınacak para budur,kesintilerden sonra bu rakamı alır ceketi alır gidersiniz.
Yok eğer emekliliğim devam etsin derseniz.
25000TL nızı ortalama bir emekli maaşı gibi hesaplarlar size geri ödemeye başlarlar.
Peki ne kadar süre emeklilik parası alırsınız...
Lüften sıkı durunuz......
SİSTEMDEKİ 25000tl NIZ BİTTİĞİNDE EMEKLİLİK HAKKINIZ DA BİTER.
Yani 300 TL emekli maaşı alırsanız 25000 TL paranız 8 yılda biter.Her ay kalan parayı da işlediklerinden birkaç sene daha uzun alırsınız.
Yani şu unutulmasın ki,sistemdeki paranız bittiğinde emekliliğiniz de biter.
Naciçhane tavsiyem her ay 50-200 TL arası bir yatırım yapararım diyorsanız.En iyisi Hisse Senedidir.Asla zarar etmezseniz.10 aldığınız bir hisse senedi 2-3 e bile düşşse siz satmadığınız müddetçe zarar etmezsiniz.
Aynı zamanda dilediğiniz zaman yatırım yaparsınız.Ve en sağlam yoldur.
Bankada bir hesap açıp her ay 75 TL ile senet alın.Borsanız uçtuğu dönemlerde en kötü kazancınız bile BES den gelecek yatırımdan 10 kat fazla olur.
(3 sene önce çocuğun bayram harçlığı ile -45 TL- aldığım senedin fiyatı şu anda 343 TL..Şimdi çocuğumun cüzdanında adına işlenmiş hisse senedini gördükçe,gelen giden herkese gösteriyor.:) )
Selamlar Sevgiler.
_____________________________ 
1902 Mesaj
25 Ocak 2011; 20:23:12 

Bende 1 yıldan fazla süredir Yapıkredi Emeklilik üyesiyim ama sanırım bırakacağım. Fonlar olduğu yerde sayıyor. Kendim her ay düzenli bir hesapta birikim yapsam daha iyi yahu. Yada dediğiniz gibi Hisse Senedi alsam...

Ne düşünüyorsunuz güncel olarak BES hakkında? Kalayım mı yoksa ayrılayım mı? Her ay 200 TL yatırıyorum.
_____________________________ 
1902 Mesaj
22 Şubat 2011; 12:04:58 

Güncel...
_____________________________629 Mesaj
22 Şubat 2011; 12:54:35 

yazıda 10 yıl sonra veya 56 yaşına gelince yazmışsınız.ben 20 yaşındayım 30-35 yaşında almaya başlayabilir miyim yoksa 56yı mı bekleyeceğiz.
_____________________________ 
1902 Mesaj
22 Şubat 2011; 13:11:54 

14 aydır Yapıkredi Emeklilik'e ödeme yapıyordum. An itibarı ile ayrılma talebimi ilettim. İnşallah birkaç gün içinde kurtulurum bu illetten... Zarar olacak ama neresinden dönsem kardır...

Bir gaz girdik sisteme. Borsa veya Altın daha mantıklı idi. Tamam, bu emeklilik. Uzun süreli birşey ama piyasaya likit sağlayacağım o kadar, getirisi çok ufak rakamlar olacak...

Total 1780 Tl yatırmışım şimdiye kadar.

75 Tl civarıda kredi kartı puanından aktarılmış.

156 Tl'de giriş aidatı denen zımbırtı...

Toplam, 2011 Tl para çıkmış cebimden.

3000 Tl brüt maaşım üzerinden, yıllık 453 Tl kazancım olmuş...Tam hesaplamadım gerçi. Satış temsilcisinin dediğine göre yine...

Şu an mevcut para 1786 Tl. Sözde performanslı fonlarda idi satış temsilcilerine göre...

225 Tl daha az para var şu an ödediğime göre. 453-225=228 Tl karım var teoride. Tabii yatırdığım paranın 14 aydır yattığını düşünüyorum... Onuda ING Turuncu hesap yada hadi vadeli hesaba koyduğumu düşünseydik "en basitinden" hadi 100 Tl getirseydi yaklaşık, 128 Tl karım var. Değer mi sizce?

10 yıl ve 56 yaş kriterini sağlamadığınız sürede, kazandığınızdan değil "toplam paranızdan" kesilecek kesintilerle zaten kısa ve orta vade de kesinlikle girilesi bir sistem değil.

Tamam, 10 yıl ve 56 yaş kriterini sağladığınız. Kesinti 3,75'e düşüyor ama o kadar süre likitten mahrum kalmanız,yine son zamanda olacak kesintiler sistemi mantıksız kılıyor kanımca.

Bunun yerine sağlam bir hisse senedi alıp, uzun süre onu unutmak daha fazla getiri sağlıyor. Hadi her ay çeyrek altın alıp, atın kenara. Yine daha mantıklı. Vergi falan yok hiç olmazsa...

İlerde 3-5 kuruş geçmesin, daha fazla geçsin derseniz katkı payınızı arttırın diyorlar. Tamam, arttırayım. Bu sefer gider kesintisi artıyor.Yine zarar...

Tek ve tek güzel yanı, belli bir disiplinde para biriktiriyor oluşu. Hoş, 56 yaşına kadar kim öle kim kala

Tekrarlı EFT yada fon biriktiren hesap vs.'de belli bir disiplinde yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Birkaç kağıt ve özellikle Çimbeton'dan bir hayli kazanmıştım; keşke bu 3-5 kuruşuda oraya yatırıp, emeklilik ile çarçur etmeseydim..._____________________________3000 Mesaj
2 Mart 2011; 15:31:50 


quote:

Orijinalden alıntı: tanriseven

Bende 1 yıldan fazla süredir Yapıkredi Emeklilik üyesiyim ama sanırım bırakacağım. Fonlar olduğu yerde sayıyor. Kendim her ay düzenli bir hesapta birikim yapsam daha iyi yahu. Yada dediğiniz gibi Hisse Senedi alsam...

Ne düşünüyorsunuz güncel olarak BES hakkında? Kalayım mı yoksa ayrılayım mı? Her ay 200 TL yatırıyorum.kardeş yapı kredi fon işletim kesintisi yüzde 8 almaktadır.
100 tl ödüyorsan 8 tl YKB alıyor asgari ücretten calışıyorsan 80 tl'nin yüzde 15'i 12 tl vergi avantajın var
12-8=4 tl net karın var.Bu durumda vadeli hesap hem mantıklı hem de istediğin an paranı alabiliyorsun

YKB'nın kesintisi cok garantinin yüzde.3.75 civarında.
_____________________________

DH'ye beleş ALTIN danışmanlığı.
DH-ALTINCILAR (facebook). Özel Mesajdan gelen sorulara cevap vermiyorum lütfen ilgili başlığa sorunuz..
Bu imzaya REKLAM alınır....


3000 Mesaj
2 Mart 2011; 15:34:57 

BES sistemi kimelre faydalı?
Banka çalısanları için bir kere yüzde 100 faydalı bankalar calısanlarını kendi şirketlerinde BES yapmaktadırlar avantajı cok
Memurlar için avantajlı
Asgari ücretle calısan (veya öyle gösterilen) ler için vergi avantajı var ama sistemden uzun süre cıkmamalısınız
ben kendi yatırımımı kendim yaparım istediğim zaman paramı elime alırım derseniz en güzeli vadeli hesaptır.
_____________________________

DH'ye beleş ALTIN danışmanlığı.
DH-ALTINCILAR (facebook). Özel Mesajdan gelen sorulara cevap vermiyorum lütfen ilgili başlığa sorunuz..
Bu imzaya REKLAM alınır....


1970 Mesaj
7 Mart 2011; 20:00:03 

güncel . bir sene geçti.

BES e girenler in durumu nasıl
_____________________________

Şifremi ele geçiren bir zat çek dolandırıcılığı yapmış, benimle ilgisi yoktur.


Âdem eski dillerde “verimli toprak” anlamına gelir. Ürün verme potansiyelini taşır. Verebileceği ürünler (≈sonraki bilinç düzeyleri) Nûh, Hûd, Salih, İbrahim, Mûsa, ~İsa … vs. olarak adlandırılmıştır.

Elinde Çekiç Olan Herşeyi Çivi Zanneder, insan yediğine dönüşür , yaşadığı yer gibi düşünür


3000 Mesaj
8 Mart 2011; 14:12:30 


quote:

Orijinalden alıntı: yusuf_alp

güncel . bir sene geçti.

BES e girenler in durumu nasıl


Bence hiç BES 'tekilerde hiç gelişme yok. Herkes kendi birikimini kendi yapsın
Başkasına para verip te birikim yaptırtmanın anlamı yok
_____________________________

DH'ye beleş ALTIN danışmanlığı.
DH-ALTINCILAR (facebook). Özel Mesajdan gelen sorulara cevap vermiyorum lütfen ilgili başlığa sorunuz..
Bu imzaya REKLAM alınır....


3000 Mesaj
12 Mart 2011; 13:50:02 


quote:

Orijinalden alıntı: yusuf_alp

güncel . bir sene geçti.

BES e girenler in durumu nasılBES'li olan varsa yorum yaparlrsa güzel olur
_____________________________

DH'ye beleş ALTIN danışmanlığı.
DH-ALTINCILAR (facebook). Özel Mesajdan gelen sorulara cevap vermiyorum lütfen ilgili başlığa sorunuz..
Bu imzaya REKLAM alınır....


3000 Mesaj
21 Mart 2011; 12:34:54 


quote:

Orijinalden alıntı: cosef

BES'li olan varsa yorum yaparlrsa güzel olurÜst konu olsundur :)
_____________________________

DH'ye beleş ALTIN danışmanlığı.
DH-ALTINCILAR (facebook). Özel Mesajdan gelen sorulara cevap vermiyorum lütfen ilgili başlığa sorunuz..
Bu imzaya REKLAM alınır....


 
268 Mesaj
23 Mart 2011; 14:06:13 

Arkadaşlar merhaba,

Yapı Kredi 'de ve Anadolu Sigorta'da BES'lerim var. Konuyu da çok iyi bildiğimi düşünüyorum. Daha önceleri de vadeli, altın, borsa, döviz vs birçok yatırım aracını denemiş birisi olarak her türlü sorunuza cevap verebilir, yardımcı olabilirim...

BES mi diğer yatırım araçları derseniz... KİŞİYE ve ŞARTLARINA göre değişir. Maalesef bizim müşteri temsilcilerimiz sistemi çok iyi anlat(a)madıklarından pekçok soru işareti var kafalarda. )Geçenlerde bir arkadaş beni yönlendirmeye çalışırken ben ona neden öyle yapmayacağımı anlatınca tamam, siz konuyu zaten çok iyi biliyorsunuz demişti)._____________________________17 Mesaj
24 Mart 2011; 17:09:21 

Şimdi sizlere BES ile ilgili bir rüyamı anlatayım.
Rüyamda, 2004 yılından beri Bireysel Emeklilik Sistemine ücret yatırıyorum. Yatırdığım ücrelerin toplamı, 10.000 TL'yi biraz geçti. Fon değerim ise 15.000 TL civarında. Bu açıdan bakılınca kazançlı gibi görünüyorum. Hatta vergi avantajınıda katarsak, 16.000 - 17.000 TL kazacım var gibi duruyor. Süper... 10.000 TL yatımışım. 16.000 TL üzerinde param olmuş.
Ancak rüyamda farklı bir hesap yaptım nedenini bilmeden. İnternetten 2004 yılından buyana her ay altın fiyatlarını buldum. Sonra ilgili aylarda Bireysel Emekililik için ödediğim parayla kaç gram altın alınabildiğine baktım. 2011 yılına kadar her ay için bu hesabı yaptım. Paramı bireysel emeklilik yerine her ay altına yatırsaymışım bugün 340 gram altınım olacakmış. Bu altının bugünkü piyasa değeri ise 21.000 TL'nin üzerinde. Giriş aidatı bu hesaba dahil değil üstelik.
Ayrıca 15.000 TL'nin %95'ini ancak 56 yaşımda alabileceğim. Bugün almaya kalksam 15.000 TL bile almam mümkün değil. Bu durumda BES'i üstün yada daha iyi yapan şey nedir? Paramız altın karşısındaki değerini bile koruyamamış. Devletimiz bu sistemi neden destekliyor anlayamadım? Destekliyorsa neden konrol edemiyor?
Benim bu işten rüyamdaki nacizene çıkarımım 1-"BİR BANKAYLA TEMAS EDİYORSAN, KESİNLİKLE ZARAR EDEN SENSİNDİR" 2-"BANKALARLA SIFIR TEMAS İYİDİR!"
Adamlar bizim paramızla köşeyi dönüyorlar. Elbette krizlerden karla çıkacaklar. Benden aldıkları parayı bırakın arttırmayı, görülebileceği gibi azaltmışlar bile. Finans uzmanı değilim ama, o parayla, karşılığı olan altından da daha fazla para kazandıklarından şüphem yok.
Bizler ekmeğimiz için sabah 7'den akşam 7'lere kadar çalışıp çabalayalım, bankalar ise toplum için hiç bir değer üretmeden bizlerin sırtından sade para hareketiyle zengin olsunlar.
Sonra bir uyadım ki bunların hepsi rüyaymış... gerçek olacak değil ya!< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baris17 -- 24 Mart 2011; 17:19:02 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

*.*.**.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*

!?


 
268 Mesaj
24 Mart 2011; 18:15:20 

Baris, değerli yorumların için teşekkürler. Öncelikle baştan söyleyeyim, amacım kesinlikle tartışmak, bir şeyi övmek yada olaylara at gözlüğü ile bakmak değil...

tek amacım, bu forumdaki arkadaşlara yardımcı olabilmek, hata yapmadan doğru karar verebilmelerine bir nebze de olsa yarımcı olabilmek, bu forum bana her konuda yardımcı oldu hayatımın çeşitli dönemlerinde... Bu arada finansçı değilim, ekonomist değilim, sabah 8 akşam 6 çalışan bir (özel sektör) mühendisim... hem de ne çalışmak...

Arkadaşlar, sistemi ne kadar iyi analiz edersek, o kadar fayda sağlarız. Kim ne derse desin, önce kendi şartlarınıza göre değerlendirin. Aşağıda sistemden maksimum fayda sağlamak için bazı fikirlerimi bulacaksınız:

1. Eğer her ay kenara kalan bir miktar paranız olmuyorsa ve kenarda duran para sürekli artıyor değil de dalgalı seyir izliyorsa hiç girmeyin. Gidin paranız oldukça altın alın, risk istiyorsanız hisse senedi alın.
2. Eğer vergiden düşemeyecekseniz hiç girmeyin. Hatta vergi diliminiz %20'de kalıyorsa (şu anki rakamlara göre 1916 TL brütten daha az kazanıyorsanız) yine girmeyin. Dikkat edin tüm o iştah kabartan hesaplamalar hep %27 vergi dilimine göre...
3. Dikkat edin, eğer küçük para yatırıyorsanız yönetim gider kesinti oranları da yüksek oluyor. Bu durumda zaten vergiden düşeceğiniz miktar da sınırlı olunca kolay kolay kazanamıyorsunuz ancak uzun yıllar beklemekle ve 56 yaşına gelmekle fayda sağlarsınız, o da Barışın rüyası gibi olabilir... hatta daha bile kötüsü olur, taktik zaten ayda 80 liradan ne çıkar ki? nereye harcamıyosunuz şeklinde bir pazarlama taktiği...
4. Herşeyin başı "başabaş" noktası. Maliyetlerin getirilerle karşılanıp, başabaş noktasına ne zaman ulaşacağınızı hesap edin. Benim 2 adet eşimin 1 adet BES var, birine 16 ayda, diğerine 24 ayda eşiminkine de 18 ayda başabaş noktasına geleceğimi hesaplamıştım, şu andaki getiri+vergi avantajı-tüm kesintiler dediğimde hedeflerime uygun durumdayım.
5. Para parayı ekiyor. Ödenen miktar arttıkça YGK düşüyor, ekstralar geliyor, küçük parala yatıranların ise maliyetleri % olarak daha fazla oluyor.
6. Başlangıç kapitalini kesinlikle yüksek tutmayın, en fazla fayda sağlayan plan seçeneği ile minimum kapital arasında optimum denge kurmanız lazım. Ben bu hatayı yaptım kapitali çok yüksek tuttum ama şansıma o dönemde riskli fonların getirisi iyi oldu da büyük fayda elde ettim.

NOT: tüm analizlerimi başabaş noktasından sonra istediğim bir anda tüm kesintilere rağmen sistemden karla ayrılabilecek gibi yapıyorum, ortalama 1,5-2 senede başabaş noktasına ulaşmayı hedefliyorum.

Barış, sana da tatlı rüyalar

saygılar.
_____________________________ 
259 Mesaj
24 Mart 2011; 18:30:07 


quote:

Orijinalden alıntı: baris17

Şimdi sizlere BES ile ilgili bir rüyamı anlatayım.
Rüyamda, 2004 yılından beri Bireysel Emeklilik Sistemine ücret yatırıyorum. Yatırdığım ücrelerin toplamı, 10.000 TL'yi biraz geçti. Fon değerim ise 15.000 TL civarında. Bu açıdan bakılınca kazançlı gibi görünüyorum. Hatta vergi avantajınıda katarsak, 16.000 - 17.000 TL kazacım var gibi duruyor. Süper... 10.000 TL yatımışım. 16.000 TL üzerinde param olmuş.
Ancak rüyamda farklı bir hesap yaptım nedenini bilmeden. İnternetten 2004 yılından buyana her ay altın fiyatlarını buldum. Sonra ilgili aylarda Bireysel Emekililik için ödediğim parayla kaç gram altın alınabildiğine baktım. 2011 yılına kadar her ay için bu hesabı yaptım. Paramı bireysel emeklilik yerine her ay altına yatırsaymışım bugün 340 gram altınım olacakmış. Bu altının bugünkü piyasa değeri ise 21.000 TL'nin üzerinde. Giriş aidatı bu hesaba dahil değil üstelik.
Ayrıca 15.000 TL'nin %95'ini ancak 56 yaşımda alabileceğim. Bugün almaya kalksam 15.000 TL bile almam mümkün değil. Bu durumda BES'i üstün yada daha iyi yapan şey nedir? Paramız altın karşısındaki değerini bile koruyamamış. Devletimiz bu sistemi neden destekliyor anlayamadım? Destekliyorsa neden konrol edemiyor?
Benim bu işten rüyamdaki nacizene çıkarımım 1-"BİR BANKAYLA TEMAS EDİYORSAN, KESİNLİKLE ZARAR EDEN SENSİNDİR" 2-"BANKALARLA SIFIR TEMAS İYİDİR!"
Adamlar bizim paramızla köşeyi dönüyorlar. Elbette krizlerden karla çıkacaklar. Benden aldıkları parayı bırakın arttırmayı, görülebileceği gibi azaltmışlar bile. Finans uzmanı değilim ama, o parayla, karşılığı olan altından da daha fazla para kazandıklarından şüphem yok.
Bizler ekmeğimiz için sabah 7'den akşam 7'lere kadar çalışıp çabalayalım, bankalar ise toplum için hiç bir değer üretmeden bizlerin sırtından sade para hareketiyle zengin olsunlar.
Sonra bir uyadım ki bunların hepsi rüyaymış... gerçek olacak değil ya!


1-"BİR BANKAYLA TEMAS EDİYORSAN, KESİNLİKLE ZARAR EDEN SENSİNDİR" 2-"BANKALARLA SIFIR TEMAS İYİDİR!"

haklısın. maaş aldığım banka kaç kere aradı hatırlamıyorum. yok BES, yok hayat sigortası yok kredi kartı. ama istemediğimi kesin bir dille ifade edince yakamdan düştüler. en iyisi altın hesabı diyorum. düşükken al yükselince sat.
_____________________________25 Mesaj
9 Temmuz 2011; 18:08:54 

Merhabalar. Ben bu sisteme yeni kayıt oldum daha ikinci ayımdayım. Ve 12 13 yıl bu sistemde kalmayı planlıyorum. Bana söylenene şuydu 10 seneden önce çıkmamanızı öneririz denilmişti, bana uygun bi sistem gibi geldi. Biraz daha işlerimi yoluna koyunca aylık 400 Lira yatıracağımı umuyorum düzenli bir şekilde soruma gelecek olursam bu parayı 12 13 sene yatırdığımı varsayarsak ilerisi için ne kadar bi meblağ tutar hesaplamalarıma göre. 55.000 Lira ediyor yani yatırdığım paranın toplam saf miktarı bu. Bu para sistemde nasıl değerleniyor vee benim bu 55000 lira diye hesapladığımı miktar ne olacaktır.Bu sisteme girip girmemekte iyi mi kötü mü ettim bilemiyorum ama, 12-13 sene sonra toplu paramı alıp çıkacağım desem bir sorun olur mu lütfen bana yardımcı olun şimdiden tşk ederim yardımlarınız için.Yani bir ben şu maddeyi hala tam olarak anlayamadım zaten kafamı kurcalayan en önemli yeri burası bu konuda yardım istiyorum bile birisinden madde aynen şu “bireysel emeklilik sisteminden toplam üzerinden 10 yıldan önce ayrılmamız halinde % 15, 10 yılı katkı payı ödenerek tamamlanması ancak 56 yaşını tamamlamadan önce ayrılmanız halinde % 10, 10 yılı katkı payı ödenerek ve yaşını tamamlayarak ayrılmamız halinde % 3. 75 vergi kesintisi yapılır” ben bu sisteme 56 yaşına kadar para ödeyemem ama 10 yıldan öncede şıkmayı düşünmüyorum yani benden % 10 gelir vergisi kesintisi yapacaklar. 12 – 13 yıl sonunda aylık 400 lira düzenli bir şekilde yatırdığımı varsayarsak eğer 55.000 lira ediyor yatırdığım para safi olarak. Bu meblağ bireysel emeklilikte siteminde değerlenerek ne kadar meblağ olur ( sadece tahmini minumum ne olur demek istedim, çünkü kesin bir şey denilmeyeceğini biliyorum ) vee bu meblağdan yüzde 10 kesmeleri sizce iyi mi kötü mü ? Çok acil cevap lütfen, bu arada Vakıf emeklilik sistemine kayıtlıyım ben
_____________________________ 
268 Mesaj
10 Temmuz 2011; 15:22:23 

merhaba,

2. aydaysanız, vazgeçme hakkınızı kaybettiniz demektir. Bu durumda sistemin avantajşarından maksimum yararlanmak zorundasınız.

10 seneden önce çıkmama konusu şartlara bağlı bir durum. Şartları detaylıca izah etmek yerine basma kalıp 10 seneden önce çıkmanızı tavsiye etmiyoruz deniyor, esasen satışı zorlaştırıcı bir açıklama ben bu işi yapıyor olsam asla bu şekilde söylemezdim... 10 sene sonrasını görmek kaçımız için mümkün??

Siz şu aşamada kesintinin oranını ve 10 seneyi yada 56 yaşını düşünmeyin, PM mesaj attım, ona vereceğiniz yanıta göre nasıl bir hesap yapmanız gerektiğini anlatacağım.
55.000 liranın ne olabileceği de PM mesajdaki sorulara bağlı, aslında sormak istediğiniz tamamen farklı bir soru;

- BES fonlarının performansı nasıl?

gibi bir soru sormuş oluyorsunuz 55K lira ne olur ileride diyerek. Peki borsa endeksi kaç olur 10 sene sonra desem? Yada 10 sene boyunca devlet tahvili fazileri nasıl olur? BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) piyasaları 10 sene boyunca nasıl seyir izler? Dolar-euro eurobond ne olur? Vadeli mevduat, repo, bono ... bunlara cevap verilebilirse 55K'nın ne olacağı da tahmin edilebilir. Tabii ki bunlara cevap verilemeyeceği için saf 55 in de ne olacağı tahmin edilemez, 10.000 de olabilir 5.000.000 da...

- Soru: BES fornlarının performansı nasıl? Cevap: Diğer fonlardan daha iyi. Kesinti oranları da daha düşük. Doğru zamanda doğru fon cinsine geçiş yapılırsa çok iyi getiriler elde edilebilir.

selamlar.


_____________________________ 
0 Mesaj
14 Eylül 2011; 17:28:48 

Bireysel emeklilik denilen olaya aldanmamızı taysiye ederim. uzun vade de diyorlar ama. ben onada inanmıyorum. uzun vadede yüksek miktar yatıranlar
kazanıyor. yani zaten parası olan para katıyor üstüne.

BUGÜN İTİBARİYLE GARANTİ EMEKLİLİKTEN AYRILDIM.

GİRİŞ AİDATI ŞUSU BUSU TOPLAM 2.330 TL PARA YATIRMIŞIM. 310 TL PARA GETİRİSİ VARMIŞ.

EVİMİN KREDİSİ KAPATMAK İÇİN PARA LAZIMDI. 650,10 TL KESİNTİ YAPTILAR (HARAM ZIKKIM OLSUN HAKSIZ ALDIKLARI TABİ)
BUNUN GİRİŞ AİDAT 254,00 TL
GELİR VERGİSİ 396,10 TL

ELİME GEÇEN RAKAM 1990 TL (340 TL ZARAR BU DA HARAM ZIKKIM OLSUN)

SONUÇ itibariyle ben BES denilen oyunu hiçmi hiç tavsiye etmiyorum.

Ha bu arada giriş tarihim 09/05/2007 - 14/09/2011 (4 yıl)
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
125 Mesaj
3 Ekim 2011; 23:56:31 

Konuyu tekrar hararetendirelim.Şimdi bazı arkadaşlar hisse senedi veya altın demiş bu ikisin de de oldukça fazla oynayan hatta net söyliyim yıl sonu için Altın gramını 100 tl olarak öngören bir kişi olarak kazancım çok sınırlı kaldı.Cevabı ise çok basit paraya ihtiyaç oldu.Aslında ellemesem işimi görebilecektim ama bir hata yaptık.İşte tam bu noktada BES devreye giriyor çok çalışıyorsunuz paranızı borsaya koyuyorsunuz 3 5 tane ahlakı bozuk spekülatör gelip aldığınız kağıdın değerini yarıya indiyor ve gelsin panik.BES de böyle bir sıkıntı yok sabit olmasa da kesin getiri ve parayı ellemenizi engelleyen caydırıcı önlemler.Yani benim için ideale yakın.
Yanlız bu 56 yaş olayı sıkıntı 45 yaşında sistemden çıkmayı planlıyorum ve tam bir yol ayrımındayım şuan garanti de 1000 tl lik yatırıma yönetim gideri kesntisi alınmıyor 56 yaşında tahmini birikim 800.000 tl oluyor.Ama sorum lu sizce bu adamlar bu kadar parayı bana verirler mi?Ver kardeşim benim 800.000 tl dediğimde bana biz sana aylık bağlayacaz derlerse sanırım 56 yaşımdan sonrası cezaevinde geçiririm.

Esasında babam gibi disiplinli insanların yaptıkları şudur;

Elinde kalan paranın bir kısmını vadeliye bir kısmını altına atar ne borsa ne BES ilglenmez ama bizim gibi tüketim çağının çocukları için bu biraz zor görünüyor.
_____________________________1957 Mesaj
4 Ekim 2011; 0:11:30 

Bes çok yararlı bir sistem devletin zorunlu yapması lazım


her iş veren maaşın yanında bes ödemesinin %50 sini verse yeter

Türkiyede para biriktirmek çok zor
_____________________________924 Mesaj
4 Ekim 2011; 15:27:08 

Ben de 6 yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

Bazı arkadaşlar bu YGK'nın kendilerinden hiç alınmadığını ya da az bir miktar olduğunu belirtmişler. Ben de BES şirketimi arayıp bu kesintinin azaltılmasını, aksi takdirde başka bir BES şirketine geçiş yapmak istediğimi söylemeyi düşünüyorum.

Sizlerin kesilen YGK miktarları nedir ve hangi BES şirketi olduğunu belirtebilir misiniz?


BES Şirketim : Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım)
Aylık Katkı Payım : 185 Tl
Yönetim Gideri Kesintisi (%8) : 14.8 Tl
Vergi Avantajım (%20) : 37 Tl
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

2013 TOYOTA AURIS 1.6 Active Skypack Multidrive S (Beyaz)


 
51 Mesaj
6 Ekim 2011; 17:47:01 

Merhaba arkadaşar bende bireysel emeklilik kervanına katılanlardanım ama benim bir problemim var benim maaşım asgari ücretten görünüyor ve sirket calısanları 50 kişiyide gecmiyor bunu için ben 20 tl vergi iade ücreti alamıyorum bunun için ne yapmalıyım ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
556 Mesaj
9 Ekim 2011; 22:21:18 

merhaba arkadaşlar biraz bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim müşteri temsilcisi falan ararsam onların dilinden anlamam bu ii bilen yaşayan arkadaşlardan yardım almak daha mantıklı zaten hayatımızın sıkı bir parçası konumunda DONANIM HABER


şimdi eşim ve 2 çocuğum bes de anadolu hayatta

öncelikle sistem 10 sene sonra ne olacak yani toplu para almayı kabul etmedim devam dedim her ay ne kadar maaşl bağlanır 3 üyeye maaşlar aylıkmı bağlanır ne kadar süre bağlanır ( duyduğum bişey var emin değilim ama 3 ayda bir maaş falan )

ikincisi başka bir bes planına geçiş yapılabiliyormu yapı kredi ve benzeri hangisi daha mantıklı

yada bes ile ilgili fon dağolımı değişimi yapan varmı online sistemde hangi zamanlarda hangisine çeviriyorsunu çevirmemiz gerekir

teşekkürler saygılar
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
537 Mesaj
25 Ekim 2011; 15:07:12 

3,5 Yıldır ben de YKB BES'deyim, şimdilik aylık 275 TL ödüyorum. Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi 56 yaşında bana ölene kadar mı maaş bağlayacaklar (atıyorum 300 TL vb) yoksa birikmiş ana param bitene kadar mı?
_____________________________666 Mesaj
25 Ekim 2011; 18:06:50 

quote:

Orijinalden alıntı: baris17

İnternetten 2004 yılından buyana her ay altın fiyatlarını buldum. Sonra ilgili aylarda Bireysel Emekililik için ödediğim parayla kaç gram altın alınabildiğine baktım. 2011 yılına kadar her ay için bu hesabı yaptım. Paramı bireysel emeklilik yerine her ay altına yatırsaymışım bugün 340 gram altınım olacakmış. Bu altının bugünkü piyasa değeri ise 21.000 TL'nin üzerinde.

Devletimiz bu sistemi neden destekliyor anlayamadım? Destekliyorsa neden konrol edemiyor?

yukarıda 2009 yılında yazdığım mesaj var, sizin gibi bende zamanında altının daha karlı bir yatırım olduğunu söylemiştim. Bireysel emeklilik sisteminin devlet tarafından desteklenmesinin bence en öenmli nedeni ucuz borçlanmaktır. Bildiğim kadarıyla BES fonlarında minimum %75 devlet tahvili olur. Hazır para olunca faizde düşük olur kanaatindeyim.


quote:

Orijinalden alıntı: mustafakantar
Bireysel emeklilik denilen olaya aldanmamızı taysiye ederim. uzun vade de diyorlar ama. ben onada inanmıyorum. uzun vadede yüksek miktar yatıranlar
kazanıyor. yani zaten parası olan para katıyor üstüne.

BUGÜN İTİBARİYLE GARANTİ EMEKLİLİKTEN AYRILDIM.

GİRİŞ AİDATI ŞUSU BUSU TOPLAM 2.330 TL PARA YATIRMIŞIM. 310 TL PARA GETİRİSİ VARMIŞ.

EVİMİN KREDİSİ KAPATMAK İÇİN PARA LAZIMDI. 650,10 TL KESİNTİ YAPTILAR (HARAM ZIKKIM OLSUN HAKSIZ ALDIKLARI TABİ)
BUNUN GİRİŞ AİDAT 254,00 TL
GELİR VERGİSİ 396,10 TL

ELİME GEÇEN RAKAM 1990 TL (340 TL ZARAR BU DA HARAM ZIKKIM OLSUN)

SONUÇ itibariyle ben BES denilen oyunu hiçmi hiç tavsiye etmiyorum.

Ha bu arada giriş tarihim 09/05/2007 - 14/09/2011 (4 yıl)


Geçmiş olsun, sizde devlet kazığı yemişsiniz. Ben geç kaldığım için yapamadım ancak siz vergi olarak kesilen paranın öenmli bir bölümünü geri alabilirsiniz.
http://forum.donanimhaber.com/m_48197560/tm.htm
_____________________________

Tecrübe yaşlanarak değil yaşayarak öğrenilir,
Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır


 
27 Mesaj
27 Kasım 2011; 15:23:10 

geçen gün albarakaya sordum. faizsiz olmasını istiyorum. ev hanımlarına kampanya yapmışlar aylık 75 tl 18/34 yaş arası. ödeniyor. giriş aidatı yok 5 yıl içinde çıkarsanız çıkarken tahsil ediyorlar eğer 5 yılı geçerse ödemiyorsunuz. 75 tl için %7 yönetim gideri var. bana çok uygun geldi acaba albarakaya yada türkiye finansa giren arkadaş var mı. bunlar faizssiz yapıyorlar. bakalım hayırlısı
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
368 Mesaj
7 Aralık 2011; 13:05:31 

quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

geçen gün albarakaya sordum. faizsiz olmasını istiyorum. ev hanımlarına kampanya yapmışlar aylık 75 tl 18/34 yaş arası. ödeniyor. giriş aidatı yok 5 yıl içinde çıkarsanız çıkarken tahsil ediyorlar eğer 5 yılı geçerse ödemiyorsunuz. 75 tl için %7 yönetim gideri var. bana çok uygun geldi acaba albarakaya yada türkiye finansa giren arkadaş var mı. bunlar faizssiz yapıyorlar. bakalım hayırlısı

%7 yönetim gideri çok yüksek, ayrıca bahsedilmemiş ama fon işletim gideri kesintisi var ki o da çok önemli.

Sistemde 1 yıldır bulunuyorum, çok pişmanım.
_____________________________

Referanslarım GATIRCAN, hüseyind


 
186 Mesaj
22 Aralık 2011; 21:07:02 

quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

Bana şu aşamada BES pek mantıklı gelmiyor. Geçenlerde Sosyal Güvenlik Uzmanı diye tanıdığımız Ali Tezel, bir TV programında BES için şu şekilde bir açıklamada bulundu;
" bizim ülkemizde BES şu şekilde; ben para biriktiremiyorum, o yüzden al ben sana her ay şu kadar parayı düzenli ödemeyi taahhüt ediyorum, bu taahhütten vazgeçersem veya birikmiş paramı geri istersem şu kadar kesintiyide kabul ediyorum. Şimdi bu şartlar altında sen benim paramı çalıştır, kar ettir, birde kendi maaşınıda al, para kalırsa ve ben ölmezsem payıma düşen parayı 56 yaşımdan sonra bana ver. "

Bende Ali Tezel e bu konuda katılıyorum. Arkadaş eğer her ay bir miktar parayı kenara atabilirim diyorsan paranı vadeliye koy daha çok kazanırsın.
Şöyle;
aylık %7 faizle 1000 tl faize koysan aylık net getirisi 5 tl olacaktır.
Her ay 100 TL fon alarak parayı biriktirmeye başlasanız 10. ayda 1000 TL birikmiş olur. 10. aya kadar 9 x 100 tl nin fon getiriside birikir. bu getiri en fazla 10 tl olsa bile;
10 ayın sonunda 15 tl net getirisi (10. ayın faiz geliri + 9 aylık fonun getirisi) olacaktır. ve siz her ay bu vadeli hesabınıza 100 tl aktarmaya devam etseniz faiziyle birlikte BES ten daha fazla gelir elde edersiniz.
Ne sisteme giriş için ücret ödesiniz, ne de sizin ödemiş oluduğuz paradan genel yönetim gideri diye para kesilmiş olur.

ali tezeli ben de dinledikten sonra sistemden çıktım. anaparamı aldım ama paradan kesini yaptılar. 2007 şubat girişi.2011 temmuzda çıktım
_____________________________ 
20 Mesaj
28 Aralık 2011; 1:11:41 

Herkese merhaba yorumları okudum anladığım kadarıyla bireysel emelilik sistemine dahil olan arkadaşlarımıza eks,k bilgi aktarılmış ben bireysel emeklilik danışmanıyım aklınza takılan herhangı bır sorunla ılgılı veya emeklılık sıtemıne dahıl olmak ıcın bana burdan maıl atarak ulasabılırsınız kısaca ozetlemek gerekırse konunun özü şu örnek verıyorum aylık 100 tl ödedınız yılda 1200 tl sızden aylık ortalama yuzde 4 ıle 8 arasında bır yonetım gder kesıntısı kesılır bu oran degısır ama zaten sgk lı asgarı ucretlı calısanlara bu sısteme grdıklerı ıcın devlet en az yuzde 10 tutarını gerı oduyor yanı yonetım gder vergısını odememıs sayılırsınız ve bazı arkadaslar fon ısletım bedelınden bahsetmısler benım calıstıgım kurum gunde yuzbınde 4 kesıyor yanı ınanılmaz dusuk bır rakam somut bır ornek vereyım 2003te bu sısteme dahıl olan bır musterımızın bugune kadar yatırdıgı para 18000 kusur suankı kazancı mınımum 28 000 kusur tl bole bır kucuk odemeyle baska bır kazanc yok. gelelım dger kesıntılere eger bıreysel emeklılıkten erken cıkarsanız kaybınıza cunkı bu sıstemde sızden 10 yıl cıkmamanız ıstenıyor erken cıktıgınızda devlet sızden yuzde 15 kesıyor bakın kurum kazanmıyor devlet kesıp alıyor kendıne,ama uzun sure kalan musterı zaten bu kesıntıyı coktan kazanmıs oluyor zararı olmuyor. 10 yılı doldurdugunuzda kesıntı yuzde 10 a dusuyor ama hem 10 yılı doldurmus hemde 56 yasını doldurduysanız emeklısınız demektır sadece kesıntı yuzde 3 yanı 100.000tl bırıktıyse 97000 tl elınıze gecıyor ve bu sıstemın en guzel yanı sıkıstıgınızda odemek zorunda degılsınız ara verebılırsınız bunun ıcınde sıze bır faız vs uygulaması kesınlıkle yok . eger aranızda yaptrmak ısteyen ya da mevcutta olupta kurumu degıstrmek ısteyen olursa yardımcı olabılırım sadece bılgı almak ıcın bıle sorabılırsınız eger devam eden sozlesmenız varsa baska kurumlarada aktarım yapabılıyorsnuz asla orda kalmak zorunda degılsınz herkese saygılar
_____________________________924 Mesaj
5 Ocak 2012; 15:26:13 

Emeklilik fonlarının değeri sürekli düşüyor gördüğüm kadarıyla! En azından benimkiler sürekli düşüyor.
Son 9 aydır ödediğim aidatlar eriyor resmen, felaket zarardayım. Açıklayayım:

Mart.2011'de durum şöyleydi:
Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 9.200 Tl (Yani kesintiler çıktıktan sonra ödediğim toplam tutar)
FON VARLIK DEĞERİ: 13.360 Tl

Ocak.2012 itibariyle son durum:
Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 10.560 Tl
FON VARLIK DEĞERİ: 14.060 Tl


Görülebileceği üzere 9 ayda 1.360 Tl ödemişim (Kesintileri de dahil edince daha fazla!)
Ama bu paranın toplam Fona yansıması sadece 700 Tl olmuş. (Fonların değeri düştüğü için)

Yani birikim yapmayı geçtim, son 9 ayda en az 660 Tl ZARARDAYIM.
Ki bu tutara %8 lik kesintiler dahil değil, giriş aidatı dahil değil!


Sadece Yapı Kredi Emeklilik fonlarının değerinin düştüğünü zannetmiyorum, ekonomik durum yüzünden tüm firmalarda yaklaşık aynı şekildedir diye düşünüyorum.

Sistemden çıkmayı çok ciddi olarak düşünüyorum. Ancak şimdi çıksam ayrıca bir de %15 stopaj kesilecek, iyice rezalet bir hal alacak.
Çıkmasam birikimim gözlerimin önünde eriyor, her ay yatırdığım aidat yok oluyor.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
BES'i kendi birikimini yapabilecek durumda olan hiç kimseye önermiyorum.NOT:
6 küsür yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

BES Şirketim : Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım)
Aylık Katkı Payım : 185 Tl
Yönetim Gideri Kesintisi (%8) : 14.8 Tl
Vergi Avantajım (%20) : 37 Tl