Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bugün bes'ten ayrılmak için telefon ile başvurumu yaptım. ön kaydı aldık sizi 5 iş günü içerisinde arayacağız dediler. beni 5 iş günü içerisinde arayacaklar sonrasında ise ayrılma işleminin gerçekleşmesi için bu sefer de 20 iş günü daha bekleyeceğim. 10 dakikada sisteme katıl 1-1.5 ay sistemden çıkmak için bekle. on numara.
    iş gereği çoğu zaman telefon da kullanamıyorum. nasıl olacak bakalım.
  • Arkadaşlar Merhaba
    Kamu çalışanıyım yaş 31 .
    Otomatik katılım ile sisteme katılmayı düşünüyorum.
    Bir sorum olacak sizlere.
    1000 TL girişte ve 150 TL olarak giriş yapmak istiyorum.Emeklilik yaşım 2040 55 yaş emeklilik konusu bana vuruyor.
    Ben bu sistemden 50 yaşında ayrılsam ne kadar kaybım olur ? 5 sene erken ayrılmak çok mu mantıksız olur ?

Fikir verebilecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar bilgisi olan var mı?bankacı bir arkadaşım 2017 de yürürlüğe girecek olan otomatik bes. sisteminde devlet katkısı alamayacağımı bir an önce bes.e başvurursam devlet katkısı alacağımı otomatik başlangıç zamanı geldiğinde nasıl olsa bes.e kayıtlı olduğum için yeniden bes. yapılmayacağı için avantajlı olacağımı söyledi.inandırıcı gelmedi ama konu hakkında bilgisi olan varsa aydınlatırsa iyi olacak.önceden bes.li olmakla otomatik bes.li olmanın farkı ne olur?
  • 35ben35 kullanıcısına yanıt
    Bunu söyleyen kişi arkadaş olamaz kotasını doldurmak için yalan söylemekten çekinmeyen bir bankacılık karşınızdaki söylediklerinin hepsi yanlış. Otomatik katılım daha mantıklı çünkü 1000 tl verilecek +%25 katkı olacak. 4 ay sabredin otomatik katılın. Şu an sisteme girerseniz 1000 tl alamazsınız ayrıca bir de otomatik katılımla bes açılır size

• quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

Bunu söyleyen kişi arkadaş olamaz kotasını doldurmak için yalan söylemekten çekinmeyen bir bankacılık karşınızdaki söylediklerinin hepsi yanlış. Otomatik katılım daha mantıklı çünkü 1000 tl verilecek +%25 katkı olacak. 4 ay sabredin otomatik katılın. Şu an sisteme girerseniz 1000 tl alamazsınız ayrıca bir de otomatik katılımla bes açılır size

ben de anlam veremedim araştırmak için vaktim de olmadı ki önceden besli olmak faydalıysa yarın son gün deli gibi düşünüyorum sabahtan beri
  • O arkadaşınıza bu yazışmaları gösterin bence, ahlaksız bir yalancı olduğunu söylediğimizi bilsin :)
  • Selamlar,

Zorunlu Bes hakkinda kafami karistiran bir soru var.

Duzenli olarak maasimizdan kesildi ve 3-5 yil sonra 5000 tl lik bir birikim oldu. Sistemden cikmak istersem kesintiler sebebi ile 5000 tl den kesinti olacak mi yani zararim olacak mi?

Şimdiden teşekkürler.
  • merhaba benim sorum şu şekilde

avivasa emeklilik var ben bunu başka bir sisteme taşımak istiyorum

1. hangisini önerirsiniz
    2. bu taşıma bana bir masraf çıkarırmı
    3. bana avantajı olurmu
    4. ayrılma sebebim ise akbank ile husumetim ilişkilerimi kesmek istiyorum yavaş yavaş :/
  • avvivasada 30.11.2006 tarihli sozlesmem var. Simdi ciksam ne kadar kesinti yapılacak? Devlet katkisinin ne kadarını alirim
  • 2013 yılında yeni düzenlemelerden sonra artık iyileştirildi diye girmiş olduğum BES sistemine ait bir döküman görüntüsüdür. Öyle ki daha bu sabah gelen maili inceleyene kadar keyifle birikim yaptığımı ve 56 yaşında hatırı sayılır bir param olacağını düşünüyordum. Öyle ya daha girdiğim gün 20 bin lira gibi de yüklü miktar para yatırdım. Mantıken bu girişte yatırdığım para seneler geçtikçe bana yüzbinlerce lira olarak geri dönecekti.

Bugün ise şu aşağıdaki satırları okuduğumda buz gibi soğudum sistemden. Halen bunun neyin nesi olduğuna dair bana telefonda adam akıllı bir aydınlatma yapamadılar ve mail atın dediler.

Son sözleşme/sertifika yılında ödenen katkı payı ( TL ) :2.604,00
    Son bir yıla ait Yönetim Gideri Kesintisi (TL):52,08
    Son bir yıla ait Fon İşletim Gideri Kesintisi (TL):500,66

Yani ben bu sene 2604 lira para yatırmışım ve 552,74 lirasını bu malum bes firması mideye mi indirmiş gerçekten böyle mi? Lütfen bana birileri hayır sen yanlış anlamışsın desin.

Yoksa düşünsenize bırakın birikim yapmayı 2604 lira en kazık bankadan para çekseniz 1 senede 552 lira faiz almaz.

Yani neredeyse devletin verdiği %25 katkı payının tamamı cebellezi olacak ki oda eğer daha 20 sene daha bu sistemde kalırsam elde edilecek.

Bankadan ne cavap gelecek henüz bilmiyorum ama velhasıl kafam allak bullak oldu şu an için tek bildiğim soyulduğumdur...

• Ergin3 E kullanıcısına yanıt
    Görülen o ki mideye indirmiş parayi fon gideri kesintisi adı altında.bu sistemin müşteri yararına olacağına hiç inanmıyorum.zamaninda bu vakiftan hayat sigortasiyla bir tokat yemiştim.

• kendi yaptırdığım bes'ten 3 yıl tamamlar tamamlamaz çıktım. şimdi otomatik bes adı altında zorla tekrar yaptılar. çok enteresan bir ülkede yaşıyoruz hakikaten.
  • otomatikbes.info sitesinde sorgulama yaptığım zaman karşıma çıkan tablo bu. yani 2032 yılında bana 32000 tl toplu param olacakmış. Şimdi bu ekonomik değerlerle 2032 de o paranın kıymeti kalırmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ergin3

2013 yılında yeni düzenlemelerden sonra artık iyileştirildi diye girmiş olduğum BES sistemine ait bir döküman görüntüsüdür. Öyle ki daha bu sabah gelen maili inceleyene kadar keyifle birikim yaptığımı ve 56 yaşında hatırı sayılır bir param olacağını düşünüyordum. Öyle ya daha girdiğim gün 20 bin lira gibi de yüklü miktar para yatırdım. Mantıken bu girişte yatırdığım para seneler geçtikçe bana yüzbinlerce lira olarak geri dönecekti.

Bugün ise şu aşağıdaki satırları okuduğumda buz gibi soğudum sistemden. Halen bunun neyin nesi olduğuna dair bana telefonda adam akıllı bir aydınlatma yapamadılar ve mail atın dediler.

Son sözleşme/sertifika yılında ödenen katkı payı ( TL ) :2.604,00
    Son bir yıla ait Yönetim Gideri Kesintisi (TL):52,08
    Son bir yıla ait Fon İşletim Gideri Kesintisi (TL):500,66

Yani ben bu sene 2604 lira para yatırmışım ve 552,74 lirasını bu malum bes firması mideye mi indirmiş gerçekten böyle mi? Lütfen bana birileri hayır sen yanlış anlamışsın desin.

Yoksa düşünsenize bırakın birikim yapmayı 2604 lira en kazık bankadan para çekseniz 1 senede 552 lira faiz almaz.

Yani neredeyse devletin verdiği %25 katkı payının tamamı cebellezi olacak ki oda eğer daha 20 sene daha bu sistemde kalırsam elde edilecek.

Bankadan ne cavap gelecek henüz bilmiyorum ama velhasıl kafam allak bullak oldu şu an için tek bildiğim soyulduğumdur...

giriş yaptığınızda kesinti /gider ,aidat ) yüzdeniz kaç idi ?

• Arkadaşlar acilen bilginize ihtiyacım var. Bireysel emeklilik sözleşmemizi iptal edip paramızı geri almak istedik, yalnız Allianz emeklilik paramızı yapıkredide ki blokeli hesabımıza aktarmış bize sormadan. Benim zaten bu paraya acil ihtiyacım olduğu için BES sistemini iptal etmiştim, ne hakla benim paramı bana sormadan borçlu olduğumuz hesaba yatırıyorlar ki? Ben o paranın hangi hesaba yatırılacağını söylemediğim halde nasıl böyle bir şey yaparlar? Eğer yaptıkları kanun dışı hareketse bir avukat aracılığıyla dava açıp avukat vb. tüm masrafları bunlara ödeterek paramı geri almak için uğraşacağım. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  • okuyabildiğim kadar okudum ancak biraz eskide kalmış konu sanırım , bireysel emeklilik sistemin en uygun koşulları hangi banka veriyor araştıran var mıdır acaba ?
  • Çok mantıksız olur.devlet desteğinin yüzde 60 ını alıp çıkmış olursunuz.56 yaşı bekleyin yüzde 100 alın.

• darnglove D kullanıcısına yanıt
    Koşullar hepsinde aynıdır. Güvenilirlik açısından bankalarla entegre olan firmaları seçebilirsin.

Aralarındaki tek fark bazılarında daha fazla fon olabiliyor. Örneğin uluslararası teknoloji hisse senedi fonu yada brics ülkeleri hisse fonu gibi hepsinde olmayan fonlar...

• ihntk İ kullanıcısına yanıt
    Her sene paranız asgari yüzde33 değerleniyor. Yüzde 25 devlet+ 8 fon. Kesinlikle bugünkünden daha değerli olacaktır merak etmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: darnglove

okuyabildiğim kadar okudum ancak biraz eskide kalmış konu sanırım , bireysel emeklilik sistemin en uygun koşulları hangi banka veriyor araştıran var mıdır acaba ?

En iyisi otomatik bes dır.
    Girişte 1000 tl devlet katkısı ve
    56 yaşından sonra maaş baglanirsa extra %5 devlet katkısı var.

Normal bes de kesintiler %8.5 u bulabiliyorken, otomatik bes de max %2 kesinti yapılabiliyor.

Her halükarda en uygun Bes için 10 yıl para ödeyip, 56 yaşına kadar beklemek gerektiğini unutmayın.
    Aksi halde bes`e bulaşmayın.

https://forum.donanimhaber.com/bes-ten-anlayan-var-mi--125466985

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 7 Mayıs 2017; 10:38:28 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.