- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
# VECTA Isıtıcılar # Ana Konu
Bu konudaki kullanıcılar:
 
514
Cevap
3
Favori
104206
Tıklama
Sayfa: <<     1 2 3 4 5 6 [8]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


2485 Mesaj
4 Mart 2009; 8:37:08 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Bence Ufo kazanacağını kazandı,adamlar satış rekoru kırdılar.

Ben evimde Ufo kullanıyorum 2300 Watt odam 20m2 günde 7-8 saat termostatlı çalışma ile 80 YTL fatura ödüyorum,ama çok iyi ısınıyorum.Şimdi diğer odamada 3000 Watt uzaktan kumandalı Ufo alacağım.

Vecta'yı geçen bir yerde gördüm açık alanda kesinlikle kullanılamaz gibime geliyor,kapalı alanlarda 12-15m2 gibi küçük hacimli odalarda ısınmak için idealdir,ayrıca o kadar para Vecta'ya çok diye düşünüyorum.


 
24 Mesaj
4 Mart 2009; 18:46:48 

Isıtıcılardaki tasarruf tartışmaları

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın, son dönemde elektrikli ısıtıcıların enerji tasarrufu sağladığı yönündeki iddiaların bilimsel olmadığını savunarak, bu kampanyalarla satılan ürünler için iade olanağının yaratılması gerektiğini belirtti.

Yalçın, son yıllarda enerji verimliliği hareketine ve enerji tasarrufu bilinci oluşturma çalışmalarına paralel olarak enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin sayısında ve yapılan reklamlarda belirgin bir artış gözlendiğini ifade etti.

Bir çok firmanın çeşitli ürün ve iddialarla ortaya çıktığını, bunların tüketicinin kafasını karıştırdığını ifade eden Yalçın, ortaya atılan iddiaların uygulamada geçerli olup olmadığının iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Enerji verimliliğine yönelik Ar-Ge çalışmalarının arttığını, bir çok alanda yüksek verimli cihazlar üretilmeye başlandığını dile getiren Yalçın, bu çalışmalar sonucu aydınlatma ekipmanlarında yüksek verimler elde edilse de diğer alanlarda henüz bunun mümkün görünmediğini belirtti.

Son zamanlarda bazı elektrikli ısıtıcıların yüzde 80'e varan tasarruf sağladığı iddia edilerek, büyük reklam kampanyaları düzenlendiğini söyleyen Yalçın, elektrik enerjisini doğrudan ısı enerjisine çeviren rezistanslı ısıtıcılarda herhangi bir model ısıtıcının diğerlerine oranla çok daha yüksek verimler sağlamasının olanaklı olmadığını savundu.

-''İADE OLANAĞI GETİRİLMELİ''-

Isıtma tekniği açısından enerjiyi ışınım yoluyla ileten sobalar ve yağlı radyatörler arasında iyi yalıtımlı bir odadaki ısınma miktarı çok farklılık göstermeyeceğini dile getiren Yalçın, şu bilgileri verdi:

''Elektrikli sobalarda harcanan 1 kwh elektrik enerjisinin karşılığı olan 860 kcal'den fazla ısı ortaya çıkarması asla mümkün değildir. Bu gerçeklerin aksini iddia etmek fiziğin temel kanunlarından olan 'enerjinin korunumuna' aykırı iddiada bulunmak demektir.

Elektrikli ısıtıcı sistemleri, yüksek sıcaklıkta ışınım yoluyla ısıtan, fan ile ısıyı daha hızlı dağıtan, düşük sıcaklıkta çalışan yağlı radyatörler gibi çok çeşitlilik gösterebilmektedir. Her bir tipin hızlı veya yavaş ısıtma, ısının homojen dağılımı, emniyet gibi özellikleri, tüketici kullanım tercihi bakımından farklılık gösterebilir. Ancak nihai verim açısından büyük farklılıklar göstermesi, örneğin beşte bir enerjiyle aynı şekilde ısıtabilmesi asla mümkün değildir.

Aksini iddia etmek bilime karşı gelerek tüketiciyi yanıltmaya çalışmak anlamına gelmektedir. Reklamlarda yer alan bu tür ifadelerin kaldırılması, ürünlerin tüketiciyi yanıltmadan diğer özelliklerini vurgulayan reklamlara yönelinmesi gerekmektedir. Hatta şimdiye kadar bu tür yanıltıcı kampanyalarla satılmış olan ürünlerin de iade olanağına ortam yaratılmalıdır.''

Yalçın, yapılan reklamlarda harcanan enerjiyi ölçmek ve karşılaştırma yapmanın, sağlanan fayda konusunda bir bilgi vermediğini bu nedenle eksik ve yanıltıcı olduğunu ifade ederek bilimin, mühendisliğin evrensel kuralları gereği, ortaya çıkarılan ısı enerjisinin harcanan enerji miktarından fazla olamayacağı gerçeği göz önüne alındığında, bu tür yüksek verimli olduğu iddia edilen ürünlerin deneylerle desteklenmesine gerek olmadığını ifade etti.

Bilimsel deneylerin bilimsel gerçekler ışığında bazı belirsizliklerin uygulamada netleştirilmesi amacıyla yapıldığına dikkati çeken Yalçın, ''Bilimsel olmayan iddiaları desteklemeye çalışan deney raporları oluşturmak ve bunları kullanmak, bilime aykırı, kamu oyunu yanıltıcı ve aldatıcı girişimler anlamına gelmektedir'' dedi.

Türkiye'de elektriğin büyük oranda doğal gaz santrallerinden elde edildiğini belirten Yalçın, santral çevrim verimleri ve dağıtım kayıpları göz önüne alındığında elektrik enerjisinin ülkeye büyük bir maliyet getirdiğine işaret etti.

Yalçın, verimli, sağlıklı ve güvenli ısınmanın ilk şartının, yalıtımlı binalardan geçtiğine dikkati çekerek, ''Binaların ısıtılmasında temiz ve yüksek yanma verimli merkezi sistemlerin teşvik edilmesi, hatta mümkün olan yerlerde bölgesel ısıtma sistemleri kurulmasına öncelik verilmesi, ülke genelinde toplamda en verimli ısıtma sistemlerinin kullanılmasını sağlayacaktır'' diye konuştu.

-TÜKODER ŞİKAYET EDECEK-

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Ali Er ise tüketicilerin son dönemde doğal gaz fiyatlarının anormal ölçülerde artması nedeniyle kabarık faturalardan kurtulmanın çarelerini aradığına dikkati çekerek, bazı üreticilerin tüketicileri istismar etmeye yönelik davranışlarda bulunduğunu ileri sürdü.

Bazı elektrikli ısıtıcı üreticilerinin abartılı reklam kampanyaları yürüttüğünü ifade eden Er, şunları söyledi:

''Bu reklamlarda söylenenlerin doğruluğu ya da bilimselliği kanıtlanmadan yayınlarına izin verilmesi, hem reklam şirketlerinin oluşturduğu Reklam Öz Denetim Kurulu tarafından, hem de yanıltıcı reklamları önlemekle görevli resmi Reklam Kurulu tarafından es geçilmiştir. Bizler Tüketiciyi Koruma Derneği olarak tüketiciyi yanıltmaya yönelik bu tip reklamların yayınlarının durdurulması için Reklam Kurulunu göreve davet ediyoruz.''

Er, TÜKODER olarak söz konusu reklamlarla ilgili Reklam Kuruluna şikayette bulunacaklarını da dile getirdi.

http://www.stargazete.c...a-tasarruflu-173103.htm
_____________________________

Ben sana mecburum.


 
455 Mesaj
4 Mart 2009; 20:44:35 

bu ürünün satıldığı sitede (1 aydan fazla oldu satışı başlayalı) hala alıp kullanan bir kimse yorum yapmamış yorum bölümünde ocak 20 lerden kalan ürünü bekleyenlerin yorumları var alıpta kullanan biri yazmazmı bişeyler?
_____________________________ 
455 Mesaj
4 Mart 2009; 20:47:23 

ayrıca forumuda bir süredir kapalı giriş yok
_____________________________ 
2 Mesaj
4 Mart 2009; 23:14:32 

Yıldız teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum ve konun özünü anlamak amacı ile Amerikada bulunan ve termodinamik kitabının yazarı Prof.Dr.Yunus Çengel Hocamızdan bir yazı..
Orjinal pdf hali de mevcuttur onuda isteyen olursa mailden ulaşabilirsiniz.

16 Şubat 2009
KİMDEN: Prof. Dr. Yunus Çengel*
Nevada Üniversitesi (ABD)
yunus.cengel@yahoo.com
KİME: Konuyla ilgilenen herkes (her türlü kullanım ve dağıtım serbesttir)
KONU: VECTA ISITICILARI ve BENZERİ ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME
*Prof. Dr. Yunus Çengel ABD Nevada Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde 1984’ten beri (şimdi emeritus statüsünde) öğretim üyesidir, ve enerji bilimi (Termodinamik) konusunda dünyanın önde gelen uzmanları arasındadır. Yazmış olduğu ‘Thermodynamics: An Engineering Approach’ adlı ders kitabı (http://www.mhhe.com/engcs/mech/cengel/index.mhtml) Türkçe dahil 10 dile tercüme edilmiştir, ve 2008’de 6ncı baskısı yayınlanan bu kitap 20 yıldır ABD üniversitelerinde ve tüm dünyada mühendisliğin temel enerji derslerinde en yaygın olarak kullanılan ders kitabı olmaya devam etmektedir. Ayrıca, kendisinin hiçbir ısıtıcı firmasıyla hiç bir ilişkisi yoktur.
Son zamanlarda BAYTEK Isı Teknolojileri A.Ş. tarafından üretilen ve enerjide %80 tasarruf sağladığı iddia edilen VECTA ısıtıcılarınin bir reklam kampanyasına tanık olmaktayız. Televizyon reklamlarında VECTA’nın sıradan bir ısıtıcıya kıyasla çok az elektrik tükettiği imajını yerleştirmeye çalışan firma, web sayfasında (www.vecta.com.tr) da “VECTA, diğer ısıtma sistemlerinin tam aksine; % 80'e varan ekonomi sağlar. Eskiden ödediğiniz faturanın yaklaşık beşte birini ödersiniz.” türü ifadelerle bu iddiaları tekrarlamaktadır. İşin sırrını da enerji tasarrufuyla direk bir ilgisi olmayan “HeatPowerCell (Moleküler Isı Transfer Sistemi)” teknolojisi olarak vermektedir. Firma ayrıca %98.5 verimli aydınlatma sistemlerini de piyasaya sunmaya hazırlanmaktadır. Bu tür abartılı iddialarla ortaya çıkan VECTA ve benzeri ürünler kafa karışıklığına sebep olmakta, ve objektif değerlendirme için bilime dayalı bir rehbere ihtiyaç duyulmaktadır.
İçinde yaşadığımız evrende en temel kanunlardan birisi, belki de en birincisi, enerjinin ve onun da bir şekli olan maddenin korunumu prensibidir. Madde ve enerji birbirine dönüşebilir ve enerji bir şekilden başka bir şekle çevrilebilir. Ancak var olan enerji hiçbir şekilde yok edilemez veya yoktan var edilemez. Tarih boyunca yüzlerce kişi aksi iddialarla ortaya çıkmış, ama hepsi bu temel kanuna toslayıp kaçınılmaz sonla yüzleşmiştir. Aldıkları patentler ve raporlar da bir işe yaramamıştır.
Elektrik enerjisi, elektrikli ısıtıcıların rezistanslarında ısı enerjisine dönüşmektedir, ve bu dönüşüm her zaman 1’e 1’dir – yani bir rezistansta elektrik enerjisinden ısı enerjisine dönüşüm verimi her zaman %100’dür (kışın ısı pompası olarak kullanılan klimaların çalışma prensibi değişiktir, ve konumuzun dışındadır). Gücü 1000 watt (1 kW) olan elektrikli bir ısıtıcı bir saat hiç durmadan çalışırsa 1 kilowatsaat (1 kWh) elektrik enerjisi tüketir, ve içinde bulunduğu ortama 860 kilokaloriye eşdeğer olan 1 kilowatsaat ısı enerjisisi verir. Burada elektrikli ısıtıcının tip, model, veya markasının hiçbir önemi yoktur. Durum böyle olunca, bir odaya sağlanan aynı miktar ısı için tüketilen elektrik miktarını 5’te bire indirmek ve yakıt faturasını 100 TL den 20 TL’ye düşürmek gibi iddialar ancak hayal ürünüdür, ve bu tür akıl ve gerçek dışı iddialar ciddiye alınmamalıdır. Kişilerin ellerinde ölçümler olması veya bazı kurumlardan raporları ve hatta patentleri olması veya çok sayıda yabancı şirketin ortaklık teklifleriyle gelmiş olması gibi haberler hiç bir şey ifade etmez.
VECTA yetkilileri, 2006’da yoğun ve üksek maliyetli bir reklam kampanyası eşliğinde yoktan enerji üretme ve dünyanın enerji derdini kökünden çözme iddiasıyla ortaya çıkan ve 22 Kasım 2006 tarihli gazetelerde “Türkiye’nin kaderini değiştirecek buluş,” “Bu Türk buluşu dünyayı sarsar,” ve “Paşalı, vatanseverli toplantıda ‘kuvvet makinası’ tanıtımı” gibi manşetlerle dikkatleri üzerine çeken talihsiz ERKE serüveni ile aralarına mesafe koymakta, ve VECTA ısıtıcılarının tüm fizik kanunlarına uyduğununu ve enerj üreten bir alet olmadığını ısrarla ifade etmektedirler. Bir birim elektrik enerjisinden ancak bir birim ısı enerjisi üretilebileceği konusunda da tutumları nettir. Ancak VECTA hakkındaki “sıradan ısıtıcılara göre %80 tasarruf sağlama” iddiaları ve reklamları tam tersi bir manzara arzetmektedir. Yani, aşağıda izah edildiği gibi, inandıkları ile yaptıkları birbiriyle çelişmektedir.
2
Örneğin sıradan bir ısıtıcı olarak bir çok firma tarafından üretilen ve fiati 70 - 80 TL cıvarında olan fanlı (veya fansız) elektrikli yağlı bir radyatör ile 300 TL’lik elektrikli bir VECTA ısıtıcısını dikkate alalım. Bu iki ısıtıcı arasında enerji tasarrufu açısından hiçbir fark yoktur. Dışarıya olan ısı kayıpları dahil her bakımdan birbinin aynı olan iki odadan birisine 800 wattlık bir yağlı radyatör diğer odaya da yine 800 wattlık elektrikli bir VECTA ısıtıcısı koyarsak ve her iki odayı da bir ay boyunca aynı sıcaklık derecesinde tutarsak, bu iki odanın aylık elektrik tüketimleri ve dolayesiyle aylık ısınma masrafları arasında hiç bir fark olmıyacaktır. Aksini iddia etmek, örneğin içinde VECTA ısıtıcısı bulunan odanın elektrik faturası daha az olacaktır demek enerjinin korunumu prensibini ve dolayesiyle fizik kurallarını ihlal etmek demektir. VECTA ısıtıcılarının büyük bir yüzey alanına sahip olması ve hatta HeatPowerCell veya bilmem ne teknolojisine sahip olması ve ısıyı homojen olarak dağıtıyor olması bu temel gerçeği değiştirmez. Burada değişecek olan tek şey ısıtıcı yüzeyinin sıcaklığıdır. Yüzey alanı daha büyük olan ve ısıyı oda havasına daha etkin olarak aktaran ısıtıcının yüzey sıcaklığı daha düşük olacaktır. Isının oda içinde en etkin dağılmasını sağlıyan alet de bildiğimiz fandır. O yüzden bilhassa büyük odalarda ısının homojen dağılımı önemliyse ve fan sesi rahatsızlık vermiyorsa fanlı radyatörler tercih edilir.
Durum böyle iken ve bilimsel açıdan bu kesin iken, bir vatandaş niye 4 kat para verip VECTA alsın? VECTA’nın estetiği, sessizliği, düşük yüzey sıcaklığı ve dolayesiyle daha güvenli olması 4 kat fiata değer ise ve tüketici de sadece bu sebeplere dayanarak 4 kat fazla fiat ödemeye razı ise bizim hiçbir itirazımız olamaz. Ancak tüketici bu ürünü büyük bir enerji tasarrufu sağlıyacağı düşüncesiyle ve ısınma giderini büyük ölçüde azaltacağı için yüksek fiat verip alıyorsa (ki şu anda durum böyledir ve VECTA deyince akla %80 tasarruf gelmektedir), o zaman burada kasıtlı olmasa bile yanlış yönlendirmeden kaynaklanan bir aldatma vardır. VECTA yetkilileri eğer hiçbir aldatma içinde olmadıkları iddiasında samimi iseler reklamlarındaki “%80’a varan tasarruf” iddialarından vazgeçmeli ve vatandaşa açıkça 800 wattlık bir VECTA ısıtıcısı ile 800 wattlık elektrikli bir yağlı radyatörün aynı miktar ısı verdiğini itiraf ve ilan etmelidir. Eğer buna yanaşmazlarsa halkı aldatanlardan olacaklardır, ve ikinci ERKE vakası yakıştırması üzerlerine oturacaktır. Çünkü hiç yoktan enerji üretmek ile az enerjiden çok enerji üretmek arasında bir fark yoktur – her iki durumda da yoktan enerji üretilmektedir. Böyle kritik bir bilginin potansiyel müşteriler tarafindan bilinmesi istenmiyorsa ve halkın karanlıkta bırakılıp bunun aksini zannetmesi için özen gösteriliyorsa, ticarette bunun adı nedir?
Şu kesindir: Elektrikle çalışan 2000 watlık sıradan yağlı bir radyatör birim zamanda içinde bulunduğu odaya yine elektrikle çalışan 400 watlık (yani %80 tasarruf sağlıyan) bir VECTA ısıtıcısının sağladığı ısının 5 katı ısı saglar. Eğer her iki ısıtıcı da devamlı çalışıyorsa, yağlı radyator odayı istenen ortalama sıcaklığa (mesela 10°C’den 22°C’ye) 5 kat daha hızlı ulaştırır. Ve HeatPowerCell veya benzeri marifeti mucitlerinden menkul hiç bir ısı iletim teknolojisi bunu değiştiremez Yine bunun aksini iddia etmek, VECTA’nin enerji ürettigini iddia etmeye eşdeğerdir. Veya bunu önce bir deniyelim bakalım gerçekten öyle mi demek ise bilime sırtını dönmektir, ve kesinleşmiş bilgi ile hayale dayalı ihtimalleri eşdeğer tutmaktır.
Eğer “sıradan Isıtıcı” tabiri ile sadece UFO türü infrared (veya radyan) teknolojiye dayalı ısıtıcılar kastediliyorsa (ki tüketici böyle anlamıyor ve burada yine bir aldanma söz konusudur) durum hiç değişmez. Şu yine bilimsel bir gerçektir: Bir ısıtıcının verdiği ısı, direk temasta olmadığı bir cisme (örneğin insan gibi) ya ışınım (başka bir adıyla, radyasyon) ile, ya taşınım (başka bir adıyla, konveksiyon) ile, ya da bu iki mekanizmanın paralel çalışması ile iletilir. UFO türü infrared ısıtıcılar, yüksek ısıtıcı yüzey sıcaklıklarından dolayi enerjilerini ışınım ile verirler, ve görüş sahalarındaki yüzeyi (insan, duvar, perde) direk olarak ve anında ısıtırlar. Aradaki hava soğuk dahi olsa bu ısıtıcı karşısında duran bir kişi direk olarak gelen ışını emip yüzeyde ısıya çevirerek ısınır – oda havası soğuk olsa bile. Aynen soğuk bir kış günü ateş karşısında durarak ısınmak gibi. Isınan yüzeyler yavaş yavaş temas halinde olduklari havayı, ve dolayesi ile odayı ısıtır. Ancak yağlı radyatörlere göre bu ısınma daha dengesiz, daha verimsiz, ve ilk ısınma anları hariç daha konforsuzdur. Çünkü infrared ısıtıcılarda ısı aynen ışık gibi belli yönlerde verilir; ısınan oda yüzeyleri dışarıya olan ısı kaybını arttırır, ve kişiyi oda içindeki yerine bağlı olarak aşırı veya yetersiz ısıtabilir, ve hatta ısıtıcıya yakın olma durumunda cilt kuruması ve kızarıklığı gibi rahatsılıklara sebeb olabilir. Infrared ısıtıcılarının en uygun kullanım alanları tamirhaneler gibi açık mekanlar ve aşırı hava kaçakları
3
(infiltrasyon) yüzünden havanın ısıtılmasının zor olduğu yerlerdir. VECTA ısıtıcısını ve yağlı radyatörleri üreten firmalar bu özellikleri (daha dengeli, daha sağlıklı, bir miktar daha verimli, ve çok daha konforlu, ve hatta estetik) ön plana çıkararak etkin reklam kampanyaları yürütebilirler, ve buna kimsenin itirazı olamaz. Ancak, bu tür ısıtıcıların elektriği ışığa çevirdiği ve ışığın da kaybolup gittiği ve dolayesiyle infrared ısıtıcılarının çok verimsiz olduğu ima ve iddiası doğru değildir.
Bir infrared ısıtıcısında ısı ve ışığa çevrilen enerji miktarı %80 ve hatta daha yüksek olabilir; ama bu bir kayıp değildir. Isıtıcıların yaydığı infrared ışınlar duvar veya perdeler şöyle dursun, çok küçük bir miktar hariç camdan bile kaçamaz. Çünkü cam bile normal ışığı geçirirken infrared ışını emer, ve emip ısıya çevirdiği bu enerjiyi büyük çoğunluğu odaya olmak üzere tekrar ısı olarak geri verir. Sonunda duvar, perde, cam, ve hatta insan yüzeylerinin emdiği ışınlar ısıya çevrilir ve bu ısının bir kısmı duvarlardan dışarıya kaybolurken büyük bir kısmı içerideki havaya aktarılır. Zaten infrared ısıtıcılı odalar da böyle ısınır. Yani infrared ısıtma sistemlerinde yağlı radyatörlere göre bir miktar verimsizlik söz konusudur, ama bu yüksek bir oran degildir. Hatta bir adım daha ileriye gidersek: 20 adet 100 watt’lık ampulü bir odada yakmak, o odada 2000 wattlık elektrikli bir ısıtıcı kullanmaya eşdeğerdir denebilir. Çünkü akkor lambalar tüketilen elektrik enerjisinin sadece %10’unu ışığa çevirmekte, gerisini ısıya (çoğu infrared) önüştürmektedir. Perdesi çekilmemiş cam pencereden kaçan ışığın bir kısmının dışında (ki yüzde birkaçı geçmez) tüm ışınlar sonunda ısıya çevrilmekte, bu ısının da çoğu odadaki havaya iletilmektedir.
Elektrikle çalışan yağlı radyatörler ve VECTA ısıtıcıları taşınım mekanizmasi ile çevrelerinden başlıyarak havayı ısıtırlar, ve ısınan hava da içindeki cisimleri ve insanları ısıtır. Bu ısı iletim mekanizmasının etkinliği fan kullanarak arttırılabilir. Ama sonunda bir tasarruf söz konusu değildir. Şu kesin bir gerçektir: Her bakımdan birbirinin aynı olan ve mükemmel izole edilmis 3 odaya yerleştirilen aynı güçte 3 farklı elektrikli ısıtıcı – örnegin 800 watt’lık bir infrared ısıtıcı, 800 watt’lık yağlı bir radyatör, ve 800 watt’lık bir VECTA ısıtıcısı – içinde bulunduklari odaları aynı miktarda ve aynı hızda ısıtırlar. Odaların hava sıcaklığı başlangıçta 10°C ise, 30 dakika sonra her üç odadaki ortalama hava sıcaklığı aynı (örnegin 15°C) olacaktır. Bunun aksini iddia etmek, örnegin odanın birinin bu süre zarfında 25°C’ye çıktığını iddia etmek, yine enerjinin korunumu kanununu ihlal etmek ve enerji uretildigini ima etmektir, ve bilimi yok saymaktır. O yüzden, “sıradan ısıtıcı” tabiriyle sadece infrared ısıtıcılar kastediliyor olsa dahi (ki öyle algılanmıyor) %80’a varan tasarruf iddiaları asılsızdır, ve yanıltıcı reklamdır.
Bu tür iddialar, aydınlatmada kompak floresan lambaların akkor lambalara göre %80’e varan oranlarda tasarruf sağlıyor olması ve aynı ışık miktarı için eletrik tüketimini 5’te bire düşürmesi ile karıştırılmamalıdır. Çünkü akkor lambaların elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirme verimi zaten sadece %10 kadardır, ve kompak floresan lambalar bunu %50’ye kadar çıkarmaktadır. Bu demektir ki %50 verimli kompak floresan lambalara göre bile elektrik tüketimini %50 yani yarı yarıya düşüren yeni lambaların yapılması mümkündür, ve bu üst sınırdır. VECTA ısıtıcılarının üreticisi BAYTEK firması diğer önemli bir keşfinin de 100 watt’lık bir ampulün veya 23 watt’lık bir tasarruflu lambanın verdiği ışığı 1.5 watt ile veren ve dolayesi ile akkor lambalara göre %98.5 tasarruf sağlayan bir lamba olduğunu ifade etmektedir. Bu iddia da fiziğin en temel kuralı olan enerjinin korunumu prensibini ihlal etmektedir, ve dolayesiyle geçersizdir. Bu konuda şüphesi olan watt başına verilebilecek en fazla ışık miktarını (tüketilen tüm elektriğin beyaz ışığa çevrildiğini kabul ederek) 1.5 ile çarpıp bunu 100 watt’lık bir akkor lambanın verdiği ışık miktarı ile karşılaştırabilir, ve tüketilen 1.5 watt’lık elektriğin tamamı ışığa çevrilse bile piyasadaki 100 watt’lık bir lambanın verdiği ışık miktarına yetişmiyeceğini görebilir. Bilim ışığında mantık gözüyle bakış, hayal ile hakikatı işte böyle kolayca ayrıştırır.
Bir ürünü daha görmeden ve denemeden hüküm vermeyi haksız bulanlara verilecek cevap ise: Deney, belirsizliğin olduğu yani bilimin bittiği yerde başlar. Bilim ışığının net olarak gösterdiği şeylerde deney yapmaya kalkmak bilimi inkardir, en azından bilime saygısızlıktır, ve abesle iştigaldir. Açıkça (ERKE dönergecinde oldugu gibi) veya ima ederek (VECTA ısıtıcılarında olduğu gibi) enerji üretme iddiasıyla piyasaya çıkan bir ürünü ne görmeye gerek vardır, ne de test etmeye. Tükettiğinden fazla enerji verdiği iddiasıyla ortaya çıkan ürünler kategorik olarak reddedilir. Günde hiç çöpe atmadan 5 ekmek tüketen bir ailenin ekmek ihtiyacını günde bir ekmeğe düşürecek ve
4
dolayesi ile %80 tasarruf sağlıyacak olan bir ekmek bıçağını görmeye veya denemeye gerek var mıdır? Bıçak ekmek üretmediğine göre, bu iddia maddenin korunumu kanununa aykırıdır, ve bu bıçağı hakikaten aslı var mı diye denemeye kalkmak ve dilimleri tartarak ölçümler almak bilimsel yaklaşım değil cehalettir, ve bilimi yok saymaktır. Hatta, insan gözüyle gördüğü şeylere dahi ancak bilime uygunsa inanır. Eğer aykırılık varsa doğruluğu kesinleşmiş bilimi degil gözlerini sorgular – aynen bir sihirbazın boş bir şapkadan tavşan çıkarmasını defalarca görmesine rağmen gördüklerine değil bunun olamıyacağını söyleyen bilime inanması gibi. (Dini hassasiyeti olanlar için not: Bir kanunu ancak o kanunu koyan değiştirebilir veya istisna koyabilir. Şu evreni kim yoktan var etmişse, evrenin her tarafında hükmünü icra eden ve irade sıfatından gelen evrensel kanunları da o koymuştur. Peygamberlerin gösterdiği ve fizik kanunlarının açık bir ihlali olan mucizeler, bu ilahi kanun koyucunun kendi adına hareket eden bir elçisini tasdik amacına yönelik sınırlı ve geçici istisnalarıdır).
‘Dün yapılması imkansız denen bir çok şey bugün yapılmaktadır, o zaman böyle bir icat bugün niye mümkün olmasın’ diye düşünenlere verilecek cevap şudur: İmkansızlık iki türlüdür. Eğer imkansız olmanın sebebi teknolojik yetersizlik ise bu engel zaman içinde aşılabilir. Örneğin kömürü altına çevirmek bugün teknolojik olarak mümkün değildir, ama bu gelecekte pekala mümkün olabilir çünkü bu işlem hiçbir fizik kanununa aykırı değildir. Günün birinde verimi %99 olan ve hatta %100’e ulaşan elektrik motorları yapmak da mümkün olabilir. Ama verimi %101 olan yani tükettiği elektrik enerjisinden daha fazla mekanik enerji üreten bir motor yapmak hiç bir zaman mümkün olmıyacaktır. Çünkü bu, artık doğruluğu 150 yılı aşkın bir süredir binlerce deney ve tecrübeyle en küçük şüpheye yer kalmıyacak kesinlikte kanıtlanmış olan enerjinin korunumu kanununa aykırıdır.
Futboldan bir örnek vermek gerekirse, sezon ortasında puanlamada alt sıralarda olan bir takımın şampiyon olma iddiası ciddiye alınabilir, ve şampiyonluk planları dikkatle dinlenebilir. Ama sezonun bitmesine bir hafta kala son maç öncesi lider ile puan farkı 4 olan lig ikincisi bir takımın şampiyon olmanın bir yolunu icat ettiği iddiasına herkes güler. Lig ikincisi takıma denecek tek şey, “galibiyette 3 puan kuralını değiştirecek gücün varsa, gel planlarını dinliyelim. Yoksa, sus.” Enerji üreten alet yani devr-i daim makinaları yaptıkları iddiasıyla ortaya çıkan mucitlere de söylenecek tek şey şudur: ‘Eğer enerjinin korunumu kanununu değiştirecek gücünüz varsa, gelin konuşalım. Yoksa, çenenizi kapatın.’ Aksini ima eden ölçümler, mucitin ölçme tekniği konusundaki eksikliklerinden başka hiçbir şey ifade etmez. İddiaları doğruluyan yönde verilen raporlar da raporu verenlerin ehliyetsizliğinden başka bir şey göstermez.
Enerjinin korunumu kanununu açıkça ihlal eden bir aleti veya icadı ciddiye almak, fizik kanunlarını ve bilimi hafife almaktır. İçinde bulunduğumuz bu bilgi çağında en büyük güç bilim ve teknolojidir, ve onların da üzerine oturduğu platform gözlemlere dayalı test edilmiş ve doğruluğu konusunda şüphe kalmamış kanun ve prensiplerdir. O yüzden yüksek teknoloji ürünleriyle bilgi tabanlı ekonomiye geçme gayretinde olan toplumlarda sağlam bir fen eğitımi, sistemin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü sağlam bir bilgi birikiminin olmadığı yerde akıl ve bilim yerine hayaller ve safsatalar hükmeder.
Burada ifade edilen genel prensipler sadece VECTA ısıtıcıları için değil büyük iddialarla ortaya çıkan tüm ürünler için de geçerlidir, ve herkesin bu tür iddialara temkinli yaklaşması gerekmektedir. Yeni fikirlere elbette açık olunmalı ve istikbal vadedenlere şans tanınmalıdır. Ancak bilimi gözardı eden ve doğruluğundan şüphe duyulmayan temel bilimsel gerçekleri açık veya dolaylı olarak ihlal eden fikir ve icatlara da asla pirim verilmemelidir. Dürüstlük ve iyi niyetlerinden şüphe etmediğimiz ancak yanlış yönlendirildiklerine inandığımız VECTA yetkililerinden beklentimiz, yanıltıcı reklam kampanyalarına derhal son vermeleri ve ürünlerini ısınma maliyetinden tasarruf edeceğini zannederek satın almış olan halka iade seçeneği sunmalarıdır. Bunun getireceği maliyetin faturasını da firmayı yanlış yönlendirenlere kesmeleridir. Yüksek tasarruf iddiasını terkedip diğer özelliklerini ön plana çıkararak serbest piyasada diğer ısıtıcılarla rekabet edebilen bir VECTA ürününü ve üreticilerini biz ancak tebrik ederiz. Ancak “%80’a varan tasarruf” iddialarını bırakınca geriye pek bir şey kalmıyacaksa, firma yetkililerine durumlarını tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ederiz.
Saygı ile duyurulur.
Prof. Dr. Yunus Çengel
_____________________________

Yaradılanı severiz, yaradandan ötürü....


 
2 Mesaj
4 Mart 2009; 23:20:42 

Umarım faydalı olmuştur Makine Mühendisleri Yunus Hoca'yı bilirler Yıldız Teknik Üniversitesine 'de geliyor aralıklarla.Hoşçakalın.
Isı denilirse şayet kitabını yazan hoca.
_____________________________

Yaradılanı severiz, yaradandan ötürü....


2206 Mesaj
5 Mart 2009; 20:58:32 

Eee.. yunus hocanın dediklerini biz aylar önce yazdık bizi yalancı ilan ettiler. defalarca doğruları yazdığımız için yazılarımız silindi..

bundan sonra da yunus hoca dahil beni de yalancılıkla suçlayacaklar çıkacaktır..
_____________________________

HYUNDAI İ30 CRDI


77 Mesaj
5 Mart 2009; 22:49:53 

Tamamda o hocanız ne ile ısınıyor muş..Fizikte ve Kimyada Hatta Dünyada Değişemiyecek Şey Yoktur.

milliyet gazetesi örnek:

Tıkla
İngiliz matematikçi düz gösteren ayna icat etti

Objeleri düz yansıtıyor


İngiliz matematik uzmanı objeleri, ters değil de doğru yansıtan ilk aynayı tasarladı.

Matematik uzmanı olan Andrew Hick (42), ayna yüzeyine bilgisayar algoritmalarını kullanarak ışığı sektiren kavisli eğriler yerleştirdi. Böylece klasik aynalardaki gibi ışık ayna yüzeyinden göze doğrudan değil, yüzeydeki kavislerden kırılarak yansıdı. Bu da aynanın yansıttığı kişi veya nesnelerin tersinden değil düz haliyle görünmelerini sağladı.

Bizim Türklerin Yazdığı Yorum: (Aynı Sizinkilere Benziyor) Denemeden Bilmeden atıp tutanlaradır sözüm.[18:00 - aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa] Arkadasım
yaptın da eline ne gecti[17:52 - 2packubi] Güzel
güzel icat ama yapılabilir gerçektende. webcam lerde olan bi özellik[16:43 - beran73] Lidersc
o kadar basitse sen daha önce niye yapmadın . )[16:03 - liderrsc] Önemli bisey olabilir
ancak yapımının cok zor olacagını zannetmiyorum. .[15:59 - tutkuncan] :)
peki , zeki müren de bizi görecek mi ?[14:23 - binali haydar] Önemli
bu icatın uygulanmasıyla birlikte artık ambulansların önündeki 'AMBULANS ' yazısı ters yazılmayacak. hayırlı olsun. daha çok faydası olabilir.[14:18 - 1354717] Fizik:p
fizik derslerınde aynalarla ılgılı bı konu vardı nolcak sımdı hepsı bosamı gıttı. o kadar formul fılan:D[13:44 - Ercüment Aylanç] Yorumcuklar
Algoritmanın ne olduğunu, hele hele bir görüntüyü tersine çevirmek için ne kadar uğraşılması gerektiğini bilmeyenler burun kıvırmışlar. Yarın bu teknik ile üretilen ürünleri satın almak için market kapılarını kırarlar. Sonra da hayıflanırlar. . . "Biz neden yapamıyoruz. . . "


_____________________________ 
24 Mesaj
7 Mart 2009; 13:21:34 

Arkadaşım konuya bu açıdan bakarsan ben de sana onlarca örnek verebilirim ama konu ile alakalı olduğunu düşünmüyorum yine de ben.

Başka İcat Olmaz
Abd Patent Dairesi Müdürü Charles Duell, 1899 Yılında: “İcat Edilebilecek Her Şey İcat Edilmiştir” Dedi.

Elektrik Tarih Olacak
Oxford Profesörü Erasmus Wilson 1878 Yılında; “Bu Yılki Paris Fuarı Bittiğinde ‘Elektrik Işığı’ Da Onunla Birlikte Bitecek Ve Bir Daha Sözü Edilmeyecek” Dedi.

Otomobil Satılmaz
Literary Digest Dergisi, 1899 Yılında; “Otomobilin Elbette Bisiklet Kadar Yaygın Kullanımı Olmayacak” Tespitini Yaptı.

Telefon Çok Kusurlu
1876′da Yeni Teknolojiyi Reddeden Western Union Yöneticisi: “Bu Telefon Denen Şeyin Bir İletişim Aracı Olarak Düşünülmesi İçin Çok Fazla Kusuru Var. Bu Alet Hiç İşimize Yaramaz” Dedi.

Mikroplar Saçma Teori
Fransız Fizyoloji Profesörü Pierre Pachet, 1872 Yılında; “Louis Pasteur’ün Mikroplar Teorisi Saçma Sapan Bir Kurmaca” Dedi.

Uçak İmkansız
İngiliz Kraliyet Cemiyeti Başkanı Lord Kelvin, 1895 Yılında;”Havadan Uçan Ağır Makineler Yapmak İmkansızdır” Dedi.

Fransız Har Okulu’nda Askeri Strateji Dersi Veren Mareşal Ferdinan Foch; I.Dünya Savaşı’ndan Önceki Günlerde; “Uçaklar İlginç Oyuncaklar Ama Hiç Bir Askeri Değerleri Yok” Dedi.

Sesli Sinema Saçmalık
Warren Bros Stüdyolarının Yöneticisi H.M.Warner 1927 Yılında Sesli Film Teknolojisini Reddedip; “Oyuncuların Konuşmalarını Kim Dinlemek İster Ki?” Dedi.

Radyoyu Kim Ne Yapsın
Radyonun Öncüsü David Sarnoff’un İş Ortağı 1920′lerde Neden Sarnoff’un Radyosuna Destek Vermediğini Şöyle Açıklıyordu: “Telsiz Müzik Kutusunun Hayal Edilebilecek Hiç Bir Ticari Değeri Yok. Belirli Bir Kişiye Gönderilmemiş Bir Mesaj İçin Kim Para Öder Ki?”

Televizyon Mümkün Değil
Mühendis Lee Deforest, 1926 Yılında Şu Kehanette Bulundu; “Televizyon, Teorik Ve Teknik Olarak Mümkün Olsa Da Ticari Ve Mali Açıdan İmkansızdır.”

Kimse Evine Bilgisayar Almaz
Ibm Yöneticisi Thomat Watson 1943 Yılında; “Dünyada Belki Beş Bilgisayarlık Bir Pazar Ancak Var” Dedi.

Popüler Mechanics Dergisi İse “Gelecekte Bilgisayarlar 1.5 Tondan Daha Ağır Olmayacak” Kehanetinde Bulundu.

Digital Equeipment Corporation’ın Kurucusu Olsen İse 1977 Yılında Şöyle Diyor: “İnsanların Evlerine Bilgisayar Almak İstemeleri İçin Hiç Bir Sebep Yok.”
_____________________________

Ben sana mecburum.


 
3 Mesaj
8 Mart 2009; 1:51:17 

Arkadaşlar, şuan da saat 01:30 suları ve ben elime bugün ulaşan 800watt lık vecta ile ısınmaya çalışıyorum. Buraya detaylarını yazmak istedim.

Öncelikle söylemek istiyorumki öyle kcal, joule vb. teknik bilgilerden pek anlamam ve Vectanın ne kadar elektrik yaktığı umrumda bile değil. Ben vatandaşım, yani bu ürünü alıp kullanacak ve fayda görecek kişi.

1. Şu anda dışarıda sıcaklık tam olarak 14 derece (İsteyenler meteorolojiden 8 Mart Pazar gecesi için Çorum iline bakabilirler)
2. Vectayı çalıştırmadan evvelki oda sıcaklığı 16-17 derece idi
3. Odanın boyutları 3m x 4,75m yani 14,25m2 ve yüksekliği 2,68 m. Buda içeride (eşyaları saymazsak) yaklaşık 38m3 hava olduğunu ifade ediyor.
4. Odanın amerikan tipi kapısı kapalı, diğer odalar termostatlı doğalgaz kombisi ile 23 derece civarındalar. Camlar ahşap, arası sıkıştırılmış hava ihtiva eden çift camlar takılı ve en ufak bir soğuk girmiyor içeriye. (Hem girse zaten odanın ilk sıcaklığı 16-17 derece olmazdı)
5. Vecta termostat ayarı sona dayalı bir şekilde 5 saattir çalışıyor.
6. Şu anda oda sıcaklığı 19,5 derece

Sonuçta Vecta azda yaksa çokta yaksa bu kadarcık bir odayı ısıtmıyor kardeşim. Bir de fan koymuşlar, bilgisayar fanından bile rahatsız olabiliyor bazen insan. Özellikle sessiz bir kasa almıştım halbuse. Şuanda bilgisayarımın fanından çok daha yüksek ses çıkarıyor bu alet.

Ve devam ediyorum.

7. Şuanda kendimi 331YTL ödemiş bir enayi gibi hissediyorum. (331YTL üç taksitli aldım)
8. Sobayı hemen kapatıp güzelim doğalgaz peteğimin değerini bilerek vanalarını tekrar açıcam.
9. Ürünü pazartesi sabahı aldığım yere iade etmeyi denicem. Umarım paramı kurtarabilirim.
10. 14,25m2 den daha küçük (mesela tuvalet veya banyo) yerlerde kullanılabilir belki ama daha fazlası için boşuna heveslenmeyin.
_____________________________ 
153 Mesaj
8 Mart 2009; 14:39:10 

şükür bunca zamandan sonra bir kullanıcı yorumu okuyabildik. bu şekilde kullanıcı yorumları olsa bu konu bu kadar uzamazdı. baytek firması gerçekten birşeyler icat etmiş olabilir ama şuanda hiçbir kullanıcının işene yaramıyor.
_____________________________

"Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır" epiktetos


2206 Mesaj
8 Mart 2009; 20:09:01 


quote:

Orjinalden alıntı: oyunageldim

baytek firması gerçekten birşeyler icat etmiş olabilir ama şuanda hiçbir kullanıcının işene yaramıyor._____________________________

HYUNDAI İ30 CRDI


2125 Mesaj
9 Mart 2009; 8:57:17 

Geçmiş olsun, inşallah parayı geri alırsınız. Marketlerde satılan 49 ytl ye 2000 watt fanlı ve uzaktan kumandalı bir ısıtıcı yada yağlı radyatör falan alsaydınız daha iyi ısınırdınız paranız da cebinizde kalırdı.

Bu konunun başından beri yazıyoruz, 800 watt rezistanslı ısıcı ile oda ısınmaz, bu anlatılan nano- mano moleküler teknoloji falan hikayedir diye.

quote:

Orjinalden alıntı: kodlayici

Arkadaşlar, şuan da saat 01:30 suları ve ben elime bugün ulaşan 800watt lık vecta ile ısınmaya çalışıyorum. Buraya detaylarını yazmak istedim.

Öncelikle söylemek istiyorumki öyle kcal, joule vb. teknik bilgilerden pek anlamam ve Vectanın ne kadar elektrik yaktığı umrumda bile değil. Ben vatandaşım, yani bu ürünü alıp kullanacak ve fayda görecek kişi.

1. Şu anda dışarıda sıcaklık tam olarak 14 derece (İsteyenler meteorolojiden 8 Mart Pazar gecesi için Çorum iline bakabilirler)
2. Vectayı çalıştırmadan evvelki oda sıcaklığı 16-17 derece idi
3. Odanın boyutları 3m x 4,75m yani 14,25m2 ve yüksekliği 2,68 m. Buda içeride (eşyaları saymazsak) yaklaşık 38m3 hava olduğunu ifade ediyor.
4. Odanın amerikan tipi kapısı kapalı, diğer odalar termostatlı doğalgaz kombisi ile 23 derece civarındalar. Camlar ahşap, arası sıkıştırılmış hava ihtiva eden çift camlar takılı ve en ufak bir soğuk girmiyor içeriye. (Hem girse zaten odanın ilk sıcaklığı 16-17 derece olmazdı)
5. Vecta termostat ayarı sona dayalı bir şekilde 5 saattir çalışıyor.
6. Şu anda oda sıcaklığı 19,5 derece

Sonuçta Vecta azda yaksa çokta yaksa bu kadarcık bir odayı ısıtmıyor kardeşim. Bir de fan koymuşlar, bilgisayar fanından bile rahatsız olabiliyor bazen insan. Özellikle sessiz bir kasa almıştım halbuse. Şuanda bilgisayarımın fanından çok daha yüksek ses çıkarıyor bu alet.

Ve devam ediyorum.

7. Şuanda kendimi 331YTL ödemiş bir enayi gibi hissediyorum. (331YTL üç taksitli aldım)
8. Sobayı hemen kapatıp güzelim doğalgaz peteğimin değerini bilerek vanalarını tekrar açıcam.
9. Ürünü pazartesi sabahı aldığım yere iade etmeyi denicem. Umarım paramı kurtarabilirim.
10. 14,25m2 den daha küçük (mesela tuvalet veya banyo) yerlerde kullanılabilir belki ama daha fazlası için boşuna heveslenmeyin.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 9 Mart 2009; 11:54:13 >
_____________________________ 
3 Mesaj
9 Mart 2009; 18:38:42 

Zaten bizde belki hikaye değildir diye aldık kardeşim. Ben vectayı nano-zımbırtı olma ihtimalini sevdimde aldım.
_____________________________2206 Mesaj
10 Mart 2009; 0:03:30 

işe yaramayan nano teknoloji ve işe yaramayan moneküler ısı transveri.

işe yaramayacaksa ne diye icat etmişler ki.?? bilin bakalım.. ?
_____________________________

HYUNDAI İ30 CRDI


 
110 Mesaj
10 Mart 2009; 0:15:38 


quote:

Orjinalden alıntı: cevizkabugu

işe yaramayan nano teknoloji ve işe yaramayan moneküler ısı transveri.

işe yaramayacaksa ne diye icat etmişler ki.?? bilin bakalım.. ?


Elemanlar başka bişey icat etmişler.

Ama adı "moleküler ısı transferi" değil.


_____________________________ 
153 Mesaj
10 Mart 2009; 1:00:11 

"money (para) transferi"
_____________________________

"Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır" epiktetos


3083 Mesaj
12 Mart 2009; 10:34:02 

Bende teknosadan Cendix marka 2600 Watt infrared ısıtıcı aldım canavar gibi ısıtıyor hemde 2 yıl garantili Teknosa olmasıda iyi, tipi, görüntüsü, kalitesi diğerlerine göre iyi 59 TL ye aldım çokta güzel ısıtıyor tavsiye ederim.
Yukardaki arkadaş Vecta 5 saatte 3 derece yükseltmiş diyor bence o fiyata alınacak alet değil üstelik ısıtmıyor.


 
17 Mesaj
13 Mart 2009; 23:24:02 

arkadaşlar konuyu ilk günlerden itibaren takip ediyorum.Tarafsız bir degerlendirme yapacagım.Bu gün arkaşla ürünü görmeye gittik.Kim nedersedesin ne isim verirlerle versinler bu olay bence tam anlamı ile fiyasko!! Gittigimiz dükkan yaklaşık 50 veya 60 m2 biryerdi birtane sera tipi dedikleri 800W boru şeklinde ikitane biri 800w digeri 1200w olan üç ne denirse bilmem ısıtıcı denemez çalışıyordu.Ama bu cihazlar ancak kendilerini ısıtıyorlar!!!!!!!!!
_____________________________

~ PANASONIC LUMIX® TOPLULUĞU ~ LUMIX FX3


 
423 Mesaj
14 Mart 2009; 1:25:53 


quote:

Orjinalden alıntı: metin_mermerElektrik enerjisi, elektrikli ısıtıcıların rezistanslarında ısı enerjisine dönüşmektedir, ve bu dönüşüm her zaman 1’e 1’dir – yani bir rezistansta elektrik enerjisinden ısı enerjisine dönüşüm verimi her zaman %100’dür (kışın ısı pompası olarak kullanılan klimaların çalışma prensibi değişiktir, ve konumuzun dışındadır). Gücü 1000 watt (1 kW) olan elektrikli bir ısıtıcı bir saat hiç durmadan çalışırsa 1 kilowatsaat (1 kWh) elektrik enerjisi tüketir, ve içinde bulunduğu ortama 860 kilokaloriye eşdeğer olan 1 kilowatsaat ısı enerjisisi verir. Burada elektrikli ısıtıcının tip, model, veya markasının hiçbir önemi yoktur.


Bence bu Yunus hoca pek birşey bilmiyor.
Fizikte hiçbirşey %100 verimle çalışmaz!
_____________________________1261 Mesaj
15 Mart 2009; 13:25:55 


quote:

Orjinalden alıntı: Bomanti
Bence bu Yunus hoca pek birşey bilmiyor.
Fizikte hiçbirşey %100 verimle çalışmaz!Pek fizikten anlamam ama %100 verimlilikte hiç aklıma yatmadı.Eğer %100 verimlilik olsa power supply larda verimlilik sertifikalandırma felan olmazdı.

yani 400 watt bir power %100 verimli olsaydı şebekeden tam yükte 400watt çekerdi.Ama verimlilik %100 olmadığından bu değer 400 watt'ın üzerinde seyrediyor.

%80 verimli bir 400watt power ortalama şebekeden 480watt civarı güç çeker.

Ben yanlışta olabilirim ama benim bilgim bu yönde
_____________________________

Redline...the line between life and death


 
4 Mesaj
16 Mart 2009; 15:11:54 

Arkadaslar

Oraya gittim baktım fiyasko burada kullandım trışka , surda kullandım super diyip akıl buandırıcagınıza bayiye gittiyseniz bayinin adresini , evde kullanıyorsanız resmini koyunda gorelim.nendense evine koyupta resmini cekenler gayet menunda ortalıkta hic ressim koymadan karalama yapıp duran arkkadasların niye hic birinde fotograf yok? nolur bide bana soyleyin cok merak ettim hangi satıcı geri alıyormus ole sattıgı urunu ? bırakın ya biraz gercekci sallayın.Hayatınız kolpa :)
_____________________________3442 Mesaj
16 Mart 2009; 17:58:09 

yaptığı ısıtıcıda ısıyı üretimde değil iletimde devrim açtığını söyleyen ama bunu sanki çok önemli bir buluşmuş gibi aksettiren hiçbir firmaya güvenmem. sen diyorsun ki ben rezistanslı ısıtıcı yaptım. ısıyı aynı miktarda üretiyor ama farklı iletiyor. fakat bu sayede %80 tasarruf sağlıyor. hakikaten biraz komik kaçıyor. ben 30hp lik araba ürettim ama 150hplik çalışıyor diyorsun. motor 30hp ama asıl gücü 150hp diyorsun.
_____________________________

"Son nefesime sakladığım, daha söyleyeceklerim var..."

Her hakkı mahfuzdur...


 
2 Mesaj
21 Mart 2009; 21:55:20 

Arkadaşlar , ben vecta firması ile görüştüm. Çok etkilendim. Gerçekten ortada müthiş bir icat var. Isıtıcı olayı sadece bir detay. Isıtıcıları dış piyasaya ihraç ediyorlar zaten. TV de dikkat ettiniz mi? İki bakır boru arasındaki ısı karşılaştırılması yapılıyor. Orada anlatmak istedikleri anlaşılmıyor. Ben bu deneyi bizzat yaşadım. Bir sıcak su kabı içine 1,5 m boyunda ve 10 cm kalınlığında iki adet bakır boru uçlarından konuyor. Bir tanesinin içi boş. Diğerinin içinde ısı transferini yapan madde var. 30 sn sonunda içi boş olan boru ısınmıyor bile. Diğerini elinizle tutamıyorsunuz. Isı enerjisinin transferi ile ilgili çok ciddi bir buluş olduğunu gözümle gördüm. Isıtıcının daha da geliştirileceğine inanıyorum. Isıtıcıyı alıp almamak için herhangi bir yorum yapamam. Ancak radyatör yapıyorlar. Evdeki petekleri zamanla tek tek değiştirebilirim.
_____________________________ 
17 Mesaj
22 Mart 2009; 0:56:32 

Man_tik arkadaş adres istemiş ben bursada oturuyorum sönmezden cumhuriyet caddesine girişte hemem sol tarafta diger arkadaşları bilemem ama gidip görmeden bu güne kadar yorum yapmadım.Hatalı olmasın diyerek ama gittim gördüm.Şuanki düşüncem iş yapmaz.Aslına bakarsanız bende çok umutlanmıştım.keşke dedikleri gibi doğru olsaydı hepimiz ikişer üçertane alıp ısınma problemini kökten halletseydik!!!!
_____________________________

~ PANASONIC LUMIX® TOPLULUĞU ~ LUMIX FX3


411 Mesaj
24 Mart 2009; 13:04:17 

VECTANIN DA BALON OLDUĞU ANLAŞILDI GALİBA.KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR ARTIK.MOLEKÜLER ISI TRANSFERİYMİŞ.BENCE MİLLETTEN TRANSFER EDECEKLERİNİ ETTİLER.
_____________________________:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
LANCER 1.5 İNFORM


 
110 Mesaj
24 Mart 2009; 15:32:53 


quote:

Orjinalden alıntı: sufprefix

Arkadaşlar , ben vecta firması ile görüştüm. Çok etkilendim. Gerçekten ortada müthiş bir icat var. Isıtıcı olayı sadece bir detay. Isıtıcıları dış piyasaya ihraç ediyorlar zaten. TV de dikkat ettiniz mi? İki bakır boru arasındaki ısı karşılaştırılması yapılıyor. Orada anlatmak istedikleri anlaşılmıyor. Ben bu deneyi bizzat yaşadım. Bir sıcak su kabı içine 1,5 m boyunda ve 10 cm kalınlığında iki adet bakır boru uçlarından konuyor. Bir tanesinin içi boş. Diğerinin içinde ısı transferini yapan madde var. 30 sn sonunda içi boş olan boru ısınmıyor bile. Diğerini elinizle tutamıyorsunuz. Isı enerjisinin transferi ile ilgili çok ciddi bir buluş olduğunu gözümle gördüm. Isıtıcının daha da geliştirileceğine inanıyorum. Isıtıcıyı alıp almamak için herhangi bir yorum yapamam. Ancak radyatör yapıyorlar. Evdeki petekleri zamanla tek tek değiştirebilirim.


Çok merak ettim şimdi.

Bu borularla yapılan transfer işlemi sizin daha ucuza ve daha fazla ısınmanıza ne gibi katkı sağlıyor?

Bakır bir boru ile hızlı bir şekilde ısı transferini yapmak ne zamandan beri yeni icat oldu?

Youtube'ye gir. "heatpipe" yaz. Orada ihtiyar bir eleman var bir dakikada yapıyor.


_____________________________ 
3879 Mesaj
25 Mart 2009; 17:16:58 

Arkadaşlar bu ürünü şuan sadece tek firmamı üretiyor..

Benzerleri ne zaman çoğalır acaba..


Birde arkadaşlar önemli olan sadece az elektrik yakması değil, hangisinin elektiriği en verimli şekilde kullandığıdır.

Bu vecta lar zaten 800w ve 1200w, zaten belli elektrik tüketimi infrared ısıtıcılara göre düşük ama ısıtması nasıl


infrared
-Çok elektrik yakıyor, zaten ısıtmıyor, en az 2500w olmalı ki biraz ısıtsın.
-Hep hikaye, kesinlikle odayı ısıtmıyor, anca önünü 2-3metreye kadar ısıtıyor. Çünkü havayı kurutmaması için fan sistemi yok, fan sistemi olmayınca da ısı odaya yayılmıyor. Ayrıca ısı havaya yükselir, infrared ısıtıcılar zaten yükseğe konuluyor, yada ayak takılıyor, sonuçta o ısı zaten yere alt taraflara gelmiyor.
-infraredler sadece ve sadece eski tip elektrikli ısıtıcılara göre iyi, yoksa kesinlikle iyi değil.
-Günde bir aile için 14-15 saat kullanımda 2500~ w lık model aylık 210~ TL elektrik yakıyor.. Çüşşş yani.. infrared alan kişiler zaten doğru düzgün yakamıyorlar ki, elektrik çok geliyor diye.


vecta
-ısıtmasını bilmiyorum ama ısıtıcı için çok az elektrik harcaması var. (Tabi odayı ısıtıyorsa)
-Fan var, bu ısının odaya dağılması için önemli ama fan sesli ise kimse kullanmak istemez.
-ısıtması nasıl bilmiyorum.
-Havayı kurutuyormu bilmiyorum..
-ilk sayfadaki fotolara bakınca içinde sanki "infrared" var, bakırlar sayesindede kapansa bile bakırlar hemen soğumadığı için hala ortama ısı veriyor. İçini görünce çok basit birşey olduğunu görüyorsunuz, öyle yeni birşey değil bu.
-infrared in biraz süslü hali galiba diyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birolayd -- 26 Mart 2009; 15:08:59 >
_____________________________

xepfkli...


 
2 Mesaj
27 Mart 2009; 0:48:11 

Isı homojen olarak borunun heryerine yayılıyor. Bir noktadan bir noktaya transfer edilmiyor. Bahsettiğiniz konuda aynı şekilde ise ; bu heatpipe olabilir.
Benim gördüğüm olayda çok net olarak diğer boru ısınmıyordu. Ve mantıksal olarak borunun bu kadar ısınması değil suyun soğuması gerekirdi.
Ben de bu heatpipe olayını merak ettim.quote:

Orjinalden alıntı: VOLKEV
Çok merak ettim şimdi.

Bu borularla yapılan transfer işlemi sizin daha ucuza ve daha fazla ısınmanıza ne gibi katkı sağlıyor?

Bakır bir boru ile hızlı bir şekilde ısı transferini yapmak ne zamandan beri yeni icat oldu?

Youtube'ye gir. "heatpipe" yaz. Orada ihtiyar bir eleman var bir dakikada yapıyor.
_____________________________260 Mesaj
2 Nisan 2009; 13:43:14 


quote:

Orjinalden alıntı: uzm@n

Pek fizikten anlamam ama %100 verimlilikte hiç aklıma yatmadı.Eğer %100 verimlilik olsa power supply larda verimlilik sertifikalandırma felan olmazdı.

yani 400 watt bir power %100 verimli olsaydı şebekeden tam yükte 400watt çekerdi.Ama verimlilik %100 olmadığından bu değer 400 watt'ın üzerinde seyrediyor.

%80 verimli bir 400watt power ortalama şebekeden 480watt civarı güç çeker.

Ben yanlışta olabilirim ama benim bilgim bu yöndeYusuf hocanın bahsettiği verim enerjinin ısıya dönüşmesidir. Elektrik enerjisi ısıtıcı rezistansına ulaşıncaya kadar veriminin yaklaşık %5 ini kaybeder. Bir elektrikli ısıtıcı ortalama %95 verimle çalışır. Arada ise enerjinin taşınması ve iletilmesi esnasında kayıp yaşanır. Ancak bu kayıp da ısı enerjisi olduğu için elektrik enerjisinden elde edilen ısı verimi %100 kabul edilir. Rezistanslı bir ısıtıcının verimi elbette pratikte asla %100 olamaz.

Sizin söylediğiniz power supply de ise iş farklıdır. 400W lık %80 verimli bir power supply şebekeden 400w lık güç çeker ancak 320w lık güç sağlar. Geri kalan %20 ise kayıptır. Bu kayıplar ısı ve mekanik kayıplardır.
_____________________________

Ford Fiesta Titanium X 1.6 TDCI
Renault Clio 3 HB 1.5 DCI


 
3879 Mesaj
2 Nisan 2009; 16:38:33 

Arkadaşlar %80 denilen olay herhangi bir ürünü referans almış ona göre %80. Kelime oyunu yapmışlar.. Tabi %80 aşırı abartılı olmuş..


Örneğin;
BU KARŞILAŞTIRMALAR, karşılaştırılan ısıtıcıların odayı aynı derecede ısıttıklarında geçerlidir.
1200 watt lık vecta %80 için, infrared 6000 watt a göre %80 daha az enerji harcar..
800 watt lık vecta %80 daha tasarruflu ise, infrared 4000watt a göre %80 daha az enerji harcar.Vecta az elektrik harcadığı zaten ortada 1200watt harcıyor, ama ısıtmıyorsa anlamı yok.. Birde %80 hikaye

1200watt vecta, 3000 watt lık infrared ile karşılaştırırsak, aynı ısıtıyorlarsa vecta elektrik açısından %40 daha tasarruflu olur, birde Bakır levhaların etkisiyle %50 tasarruflu olur.


%80 imkansız adamlar referans olarak piyasadaki en fazla elektrik harcayan 6000wattlık bir ürünü seçmişler. Bunu reklamlarda söylemesi gerekirdi. Böyle reklamlara nasıl izin veriyorlar anlamıyorum. 4. sınıf ülke gibi oluyoruz.


Vecta 1200watt günde 14-15 saat kullanım ile aylık 90TL elektrik yakar.
Hepatite nedir, şudur. Direkt olarak ısınan/ısıtıcı üzerine borular konuluyor, borular bakırlara gidiyor, boruların içinde hava ile ısı taşınıyor, normal fan sistemine göre daha etkili bir yöntemdir..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birolayd -- 2 Nisan 2009; 19:06:20 >
_____________________________

xepfkli...


2206 Mesaj
4 Nisan 2009; 22:53:34 

bu headpipe bilgisayarımın ekran kartında var. işlemcide de fan var. işlemcideki fanı çıkartsakta heatpipe taktırsak hiç fena olmaz. süper sessiz bir alet olur bea.. işe yarar.. gece sessizlikte pc sesinden yırtarız..
_____________________________

HYUNDAI İ30 CRDI


 
83 Mesaj
12 Nisan 2009; 10:25:26 

bence vectanın %80 e varan enerji tasarrufu mayıs,haziran,temmuz,ağustos ve eylül için geçerli

vecta ürünleri ile bu aylarda ısınırsanız %80 e varan tasarruf sağlıyorsunuz .. burdaki püf nokta bu verim kış aylarına göre ..

_____________________________ 
2 Mesaj
15 Nisan 2009; 16:08:04 

Merhaba arkadaşlar,

Ben geçen ay Vecta ürününü aldım. Ürünü aldığımda 24 saat açık tuttum. Sonrada tutmaya devam ettim. Ancak büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Ürün yanındaki koltuğu dahi ısıtmadı. Sabahtan öğleye kadarda başka bir odaya koyup kapıyı kapattım. Öğleğin oda sıcaklığını kontrol etmeye gittiğimde hiçbirşey değişmemişti. Ürünü aynen iade ettik. Ben Vectayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bizzat denedim ve aldığıma çok pişman oldum.
_____________________________ 
2 Mesaj
15 Nisan 2009; 16:18:22 

Bu arada Man_tik arkadaşın yorumunu okudum. Onun için ikinci bir msj atma gereği hissettim. Bilinçli bir tüketici olarak sadece deneyimlerimi bu ürünü almak isteyen arkadaşlarla paylaşıyorum. Ki bildiğim kadarıyla bu tür forumlar bilgi alış verişi içindir.
Ürün öyle heryerde satılmıyor. Biz direk merkezden telefonla sipariş verdik ve ödemeyi 6 taksik olarak kapıda yaptık. İade etmek istediğimizde şikayetimizi kendilerine bildirdik, merkezlerine faks çektik ve 7 günlük süre için geçerli olan iade hakkımızı kullandık. Ürünü kendileri gelip aldılar.
_____________________________230 Mesaj
19 Nisan 2009; 14:29:46 

quote:

Orjinalden alıntı: uzm@n

Pek fizikten anlamam ama %100 verimlilikte hiç aklıma yatmadı.Eğer %100 verimlilik olsa power supply larda verimlilik sertifikalandırma felan olmazdı.

yani 400 watt bir power %100 verimli olsaydı şebekeden tam yükte 400watt çekerdi.Ama verimlilik %100 olmadığından bu değer 400 watt'ın üzerinde seyrediyor.

%80 verimli bir 400watt power ortalama şebekeden 480watt civarı güç çeker.

Ben yanlışta olabilirim ama benim bilgim bu yöndeAsıl siz hiçbirşey bilmiyorsunuz adama laf yapıyorsunuz. Elektriği direkt ısıya çeviren cihazların verimi %98in üzerindedir. Yani %100e yakındır. Aradaki fark da enerjinin ışığa dönüşen kısmıdır. 1kW lık yeri 1,02kW ile ısıtırsınız. Mutlu musunuz şimdi< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigboomer -- 19 Nisan 2009; 14:33:40 >
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.


5576 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
THE SUBTİTLE
19 Nisan 2009; 14:44:26 

ısıtılacak olan yerin hacmine göre hesaplamalar yapılırsa ortaya çok çarpıcı sonuclar çıkıyor.


230 Mesaj
19 Nisan 2009; 17:40:45 

TSE 825 e göre yapılan ısı kaybı hesabında zaten ısıtılacak hacmin yüksekliğine göre hesap yapılır. ısıtılacak hacim 2.6 m ' den alçak ya da yüksek diye 2 ye ayrılıyor.Aslında tek olay bu da değil. Atop/Vbrut değerinden tablaolardan değerler alınarak filan yapılır.Tek iki madde ile sınırlayamam, sadece ısıtılan bölgenin hacmi göz önünde bulunduruluyor hesaplama yapılırken , bunu vurgulamak istredim.TSE825 için altta link verdim, merak edenler açıp daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilir. ısı kaybının hesabı iki şekilde olur. biri TSE 825 e göre diğeri de TSE 2164 e göre.Binanın enerji kimliği hazırlanırken ilk once TSE 825 e göre ısı kaybı hesapanır, daha sonra bu hesaplar TSE 825e uygunsa TSE 2164 e göre de kalorifer tesaisatı için hesap yapılır.


TSE 825i merak edenler için http://www.yalitimyaris...leri/Level2/Winter.aspx< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigboomer -- 19 Nisan 2009; 17:53:56 >
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.


411 Mesaj
22 Nisan 2009; 15:53:40 

GELDİ BAHAR AYLARI,ISITIR ARTIK VECTA SOBALARI
_____________________________:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
LANCER 1.5 İNFORM


411 Mesaj
27 Nisan 2009; 14:10:32 

kimseden ses çıkmaz oldu
_____________________________:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
LANCER 1.5 İNFORM


394 Mesaj
26 Mayıs 2009; 10:20:29 

VECTA da Erke dönergeci gibi oldu yani Fısss
_____________________________403 Mesaj
3 Haziran 2009; 11:53:13 

_____________________________

EOS-550


356 Mesaj
3 Haziran 2009; 14:17:25 

Vecta süper çok iyi ısıtıyor ,hede, hödö ,falan ,filan
süper
bilimin en son şeyisi
nanonun anası,anasının babası

fısssssssssssssssssssssssss!!!!!!!!!
Not:zamanında
iki defa ban yedim mesajlarım silindi milleti uyarayım derken burda
Noldiii rengin soldiii< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DobloDoblo -- 3 Haziran 2009; 14:21:56 >
_____________________________<---DoBLo TeAm--->

2007 1.3 Premio


 
10 Mesaj
3 Haziran 2009; 14:52:50 

Sayim Akman; 16 Şubat 2009
KİMDEN: Prof. Dr. Yunus Çengel*
Nevada Üniversitesi (ABD)
[email]yunus.cengel@yahoo.com[/email]
KİME: Konuyla ilgilenen herkes (her türlü kullanım ve dağıtım serbesttir)
KONU: VECTA ISITICILARI ve BENZERİ ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME
*Prof. Dr. Yunus Çengel ABD Nevada Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde 1984’ten beri (şimdi emeritus statüsünde) öğretim üyesidir, ve enerji bilimi (Termodinamik) konusunda dünyanın önde gelen uzmanları arasındadır. Yazmış olduğu ‘Thermodynamics: An Engineering Approach’ adlı ders kitabı (http://www.mhhe.com/engcs/mech/cengel/index.mhtml) Türkçe dahil 10 dile tercüme edilmiştir, ve 2008’de 6ncı baskısı yayınlanan bu kitap 20 yıldır ABD üniversitelerinde ve tüm dünyada mühendisliğin temel enerji derslerinde en yaygın olarak kullanılan ders kitabı olmaya devam etmektedir. Ayrıca, kendisinin hiçbir ısıtıcı firmasıyla hiç bir ilişkisi yoktur.
Son zamanlarda BAYTEK Isı Teknolojileri A.Ş. tarafından üretilen ve enerjide %80 tasarruf sağladığı iddia edilen VECTA ısıtıcılarınin bir reklam kampanyasına tanık olmaktayız. Televizyon reklamlarında VECTA’nın sıradan bir ısıtıcıya kıyasla çok az elektrik tükettiği imajını yerleştirmeye çalışan firma, web sayfasında ([url]www.vecta.com.tr[/url]) da “VECTA, diğer ısıtma sistemlerinin tam aksine; % 80'e varan ekonomi sağlar. Eskiden ödediğiniz faturanın yaklaşık beşte birini ödersiniz.” türü ifadelerle bu iddiaları tekrarlamaktadır. İşin sırrını da enerji tasarrufuyla direk bir ilgisi olmayan “HeatPowerCell (Moleküler Isı Transfer Sistemi)” teknolojisi olarak vermektedir. Firma ayrıca %98.5 verimli aydınlatma sistemlerini de piyasaya sunmaya hazırlanmaktadır. Bu tür abartılı iddialarla ortaya çıkan VECTA ve benzeri ürünler kafa karışıklığına sebep olmakta, ve objektif değerlendirme için bilime dayalı bir rehbere ihtiyaç duyulmaktadır.
İçinde yaşadığımız evrende en temel kanunlardan birisi, belki de en birincisi, enerjinin ve onun da bir şekli olan maddenin korunumu prensibidir. Madde ve enerji birbirine dönüşebilir ve enerji bir şekilden başka bir şekle çevrilebilir. Ancak var olan enerji hiçbir şekilde yok edilemez veya yoktan var edilemez. Tarih boyunca yüzlerce kişi aksi iddialarla ortaya çıkmış, ama hepsi bu temel kanuna toslayıp kaçınılmaz sonla yüzleşmiştir. Aldıkları patentler ve raporlar da bir işe yaramamıştır.
Elektrik enerjisi, elektrikli ısıtıcıların rezistanslarında ısı enerjisine dönüşmektedir, ve bu dönüşüm her zaman 1’e 1’dir – yani bir rezistansta elektrik enerjisinden ısı enerjisine dönüşüm verimi her zaman %100’dür (kışın ısı pompası olarak kullanılan klimaların çalışma prensibi değişiktir, ve konumuzun dışındadır). Gücü 1000 watt (1 kW) olan elektrikli bir ısıtıcı bir saat hiç durmadan çalışırsa 1 kilowatsaat (1 kWh) elektrik enerjisi tüketir, ve içinde bulunduğu ortama 860 kilokaloriye eşdeğer olan 1 kilowatsaat ısı enerjisisi verir. Burada elektrikli ısıtıcının tip, model, veya markasının hiçbir önemi yoktur. Durum böyle olunca, bir odaya sağlanan aynı miktar ısı için tüketilen elektrik miktarını 5’te bire indirmek ve yakıt faturasını 100 TL den 20 TL’ye düşürmek gibi iddialar ancak hayal ürünüdür, ve bu tür akıl ve gerçek dışı iddialar ciddiye alınmamalıdır. Kişilerin ellerinde ölçümler olması veya bazı kurumlardan raporları ve hatta patentleri olması veya çok sayıda yabancı şirketin ortaklık teklifleriyle gelmiş olması gibi haberler hiç bir şey ifade etmez.
VECTA yetkilileri, 2006’da yoğun ve üksek maliyetli bir reklam kampanyası eşliğinde yoktan enerji üretme ve dünyanın enerji derdini kökünden çözme iddiasıyla ortaya çıkan ve 22 Kasım 2006 tarihli gazetelerde “Türkiye’nin kaderini değiştirecek buluş,” “Bu Türk buluşu dünyayı sarsar,” ve “Paşalı, vatanseverli toplantıda ‘kuvvet makinası’ tanıtımı” gibi manşetlerle dikkatleri üzerine çeken talihsiz ERKE serüveni ile aralarına mesafe koymakta, ve VECTA ısıtıcılarının tüm fizik kanunlarına uyduğununu ve enerj üreten bir alet olmadığını ısrarla ifade etmektedirler. Bir birim elektrik enerjisinden ancak bir birim ısı enerjisi üretilebileceği konusunda da tutumları nettir. Ancak VECTA hakkındaki “sıradan ısıtıcılara göre %80 tasarruf sağlama” iddiaları ve reklamları tam tersi bir manzara arzetmektedir. Yani, aşağıda izah edildiği gibi, inandıkları ile yaptıkları birbiriyle çelişmektedir.

Devamını okumak isterseniz
http://www.box.net/shared/gi3sxgymhp

haberturkte okuduğum bir haber...

“2 haftadır tüm yöneticiler kayıplara karıştı, 2 aydır zaten üretim yoktu. Burada çalışan işçiler de ısırtıcılara el koydu, ben alacağımı alamadım.” Bu sözler Vecta’nın İstanbul'daki atıl kalan fabrikasının bekçisine ait. Üç aylık maaşını alamadığı için arada bir uğradığını söyleyen fabrika bekçisi, “Herkes şokta firma bir anda ortadan kayboldu” diyor. Tabii Vecta’nın ortadan kaybolması sadece bekçi ve fabrika çalışanlarını değil, Türkiye’nin kısa sürede 80 iline yayılan bayilerini de şok etti! Genel merkeze, fabrikaya ve hatta ana dağıtıcılara bile ulaşamayan bayiler de dolandırıldıklarını öne sürerek soluğu savcılıkta aldı. Firmaya iki haftadır ulaşamadıklarını söyleyen Gebze Vecta bayisi yetkilileri, sorunun bir ay öncesinden hissetiklerini ve alacaklarını bir şekilde temin ettiklerini ancak son haftalarda tüm yöneticilerin ceplerinin kapalı olduğunu söyledi. Vecta’nın Ankara bayiliği de geçtiğimiz ay sözleşmeyi tek taraflı fesh ettiklerini ve Vecta yöneticilerinin Türkiye’de son dönemde en önemli dolandırıcılılığına imza attığını idda etti.

EN SON BAYİLİKLER DONDURULDU MESAJI GELDİ

Şirketin Denizli bayisi ise firma ile ilgili daha çarpıcı bilgiler veriyor. Şirketin iddia ettiği gibi yüzde 80 enerji tasarrufu sağlamadığını da belirten firma yetkilisi, geçen hafta ise kendilerine tüm ticari ilişkilerin geçici bir süre dondurulduğu maili geldiğini söyledi.

UFO İLE ISITICI KAVGASINA GİRMİŞLERDİ

Tamamı Türk ortaklı Baytek’in Vecta markalı ürünlerin tanıtım toplantısı 14 Ocak Çarşamba günü Mövenpick Hotel’de yapıldı. Toplantıya enerji teknolojileri konusunda devrim yaratacağız iddiası ile çıkan Baytek Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kuşbaygı ve Baytek CEO’su İsmet Başgül ev sahipliği yapmıştı. Firma bu toplantının ardından bir anda büyük bir sükse yaptı. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir adım atacaklarını anlatan firma yetkilileri, sistemi tesadüfler sonucunda bulduklarını ve yüzde 80 enerji tasarrufu gerçekleştirdiklerini savunmuştu. Vecta’nın bu iddiasına yine sektörün tanınan markası UFO tepki göstermişti. Hatta Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Yeşil Vecta markalı sobaların moleküler ısı transferi sistemiyle yüzde 80 enerji tasarrufu sağlaması halinde UFO’nun tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı’na bağışlamaya hazır olduklarını açıklamıştı

İKİNCİ ERKE VAKASI MI?

Öte yandan Vecta’nın bu iddiası ve arkasından ortadan kayboluşu Vecta için 'Erke muamelesi' iddilarına neden oldu. Hatırlanacağı üzere 21 Kasım 2006'da kamuoyuna tanıtılan Erke Dönergeci 'yakıt gerektirmeyen kuvvet makinesi' olarak basına tanıtılmış ve aradan 3 yıla yakın bir süre geçmesine karşın çalışmalar halen açıklanmamıştı._____________________________

www.fotomekan.net


 
83 Mesaj
3 Haziran 2009; 18:56:26 

Bu ortamda onlarca mesajım var
bu şirketin dolandırıcı olduğunu anlatalım derken ban bile yedim..

fiziğe aykırı söylemleri ile insanları dolandırmaya kalktılar.. sonları bu şekilde olması kaçınılmazdı
_____________________________947 Mesaj
4 Haziran 2009; 1:00:29 

harikasın, dışını boyayınca az ışık verecek dolayısıyla az enerji harcayacakmış vecta'cıların yaptığı gibi...
_____________________________2125 Mesaj
4 Haziran 2009; 8:44:15 

Rezistanslı ısıtıcı ile 80% tasarruf sağlama ve erke makinası gibi iddaaların bilime ve fizik kurallarına aykırı olduğu defalarca dile getirildiği halde bu kişilere kanıp para kaptıranlara ders olsun.

quote:

Orjinalden alıntı: enkertik

haberturkte okuduğum bir haber...

“2 haftadır tüm yöneticiler kayıplara karıştı, 2 aydır zaten üretim yoktu. Burada çalışan işçiler de ısırtıcılara el koydu, ben alacağımı alamadım.” Bu sözler Vecta’nın İstanbul'daki atıl kalan fabrikasının bekçisine ait. Üç aylık maaşını alamadığı için arada bir uğradığını söyleyen fabrika bekçisi, “Herkes şokta firma bir anda ortadan kayboldu” diyor. Tabii Vecta’nın ortadan kaybolması sadece bekçi ve fabrika çalışanlarını değil, Türkiye’nin kısa sürede 80 iline yayılan bayilerini de şok etti! Genel merkeze, fabrikaya ve hatta ana dağıtıcılara bile ulaşamayan bayiler de dolandırıldıklarını öne sürerek soluğu savcılıkta aldı. Firmaya iki haftadır ulaşamadıklarını söyleyen Gebze Vecta bayisi yetkilileri, sorunun bir ay öncesinden hissetiklerini ve alacaklarını bir şekilde temin ettiklerini ancak son haftalarda tüm yöneticilerin ceplerinin kapalı olduğunu söyledi. Vecta’nın Ankara bayiliği de geçtiğimiz ay sözleşmeyi tek taraflı fesh ettiklerini ve Vecta yöneticilerinin Türkiye’de son dönemde en önemli dolandırıcılılığına imza attığını idda etti.

EN SON BAYİLİKLER DONDURULDU MESAJI GELDİ

Şirketin Denizli bayisi ise firma ile ilgili daha çarpıcı bilgiler veriyor. Şirketin iddia ettiği gibi yüzde 80 enerji tasarrufu sağlamadığını da belirten firma yetkilisi, geçen hafta ise kendilerine tüm ticari ilişkilerin geçici bir süre dondurulduğu maili geldiğini söyledi.

UFO İLE ISITICI KAVGASINA GİRMİŞLERDİ

Tamamı Türk ortaklı Baytek’in Vecta markalı ürünlerin tanıtım toplantısı 14 Ocak Çarşamba günü Mövenpick Hotel’de yapıldı. Toplantıya enerji teknolojileri konusunda devrim yaratacağız iddiası ile çıkan Baytek Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kuşbaygı ve Baytek CEO’su İsmet Başgül ev sahipliği yapmıştı. Firma bu toplantının ardından bir anda büyük bir sükse yaptı. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir adım atacaklarını anlatan firma yetkilileri, sistemi tesadüfler sonucunda bulduklarını ve yüzde 80 enerji tasarrufu gerçekleştirdiklerini savunmuştu. Vecta’nın bu iddiasına yine sektörün tanınan markası UFO tepki göstermişti. Hatta Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Yeşil Vecta markalı sobaların moleküler ısı transferi sistemiyle yüzde 80 enerji tasarrufu sağlaması halinde UFO’nun tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı’na bağışlamaya hazır olduklarını açıklamıştı

İKİNCİ ERKE VAKASI MI?

Öte yandan Vecta’nın bu iddiası ve arkasından ortadan kayboluşu Vecta için 'Erke muamelesi' iddilarına neden oldu. Hatırlanacağı üzere 21 Kasım 2006'da kamuoyuna tanıtılan Erke Dönergeci 'yakıt gerektirmeyen kuvvet makinesi' olarak basına tanıtılmış ve aradan 3 yıla yakın bir süre geçmesine karşın çalışmalar halen açıklanmamıştı.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 4 Haziran 2009; 8:46:03 >
_____________________________ 
3 Mesaj
<
4 Haziran 2009; 17:54:36