Şimdi Ara

Lenovo SL 500 Hakkında Herşey & Tüm Sorunlar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
402
Cevap
4
Favori
64.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben bu iki ürün arasında gidip geliyorum;

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=98&productid=bd72894#tablnk

http://www.hepsiburada.com/msi-vr602-056-core-2-duo-t6400-2ghz-2gb-250gb-tasinabilir-bilgisayar-ms-163n-056/productDetails.aspx?categoryid=98&productid=bd73317#tablnk

Hangisini tavsiye edersiniz?

Ve bu msi daki UMA ekran kartı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wilusa -- 15 Mart 2009; 15:35:08 >

• Merhaba,

Arkadaşlar ben de SL500 kullanıcısıyım. Makinamdan memnunum. Yavaşlık problemine gelince ilk zamanlarda yoktu. sonradan oluştu. Ama daha daha sonradan vista güncellemeleri yaptıkça yavaşlık sorunu da ortadan kalktı. Burada yazdığım Vista güncellemeleri gözlemlerimden çıkardığım bir sonuç. Kesin kanı değil.

Kart okuyucu konusu benim de kafamı kurcaladı. SD kartımı Nvidia logosunun bulunduğu yerdeki yuvaya yerleştirmeye kalkıştım ama olmadı. Sonra alttaki vidalı alan mı diye tereddür ettim ama açmak istemedim. Ayrıca Bilgisayarım simgesinde de bunlarla ilgili bir simge görünmüyor. Bu konuda kullanan varsa bizi aydınlatabilir mi?

Bu arada bazı arkadaşların başına gelen SINIRLI BAĞLANTI olayı da benim başıma geldi bir kaç defasında. Güç yönetiminden Yüksek Performans seçeneğini seçtiğimden beri (öylesine değiştirmiştim birkeresinde) bu durum da başıma gelmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s_mavus -- 20 Mart 2009; 20:22:16 >

• Bugün itibarı ile sl 500 üme kavuştum. Sl 500 üm vista premium yüklü geldi ancak beraberinde gerekli gereksiz bisürü program yüklü artı hdd tek parça. Aslında Lenovo (Q) ve SERVICEV003 (S) diye 2 bölüm daha var ama bunlar kişisel kullanım için değil sanırım.
    Ben bu gereksiz programlardan kurtulup, hdd yi 2 ye bölüp kullanmak istiyorum ama windows cd si yok kutu içeriğinde. Başka bir windows yüklesem lisans gidecek. Ne yapmam lazım nerden istemem lazım hakkım olan bu lisanslı windows cd sini.
  • teşekkür ederim dostum; sanırım bu yavaşlık bilgisayarı aldığım bilgisayarcının bilgisayarı kuruş şekliyle ilgili; ilk aldığımda bluetooth da çalışmıyordu; eski versiyonu silip sitesindeki en son driver ı yükleyince düzelmişti; şu an elimde recovery dvd'leri var; sanırım bilgisayardan biraz daha fazla anlayan birine sistemi yeniden kurdurmam lazım...

quote:

Orjinalden alıntı: umitaydin

ARKADAŞIM BENDE SL500 modelini aldım ilk açtığımda makina bayağı bir yavaştı.
    bende kendim bir vista dvd si ile temiz bir kurulum yaptım sadece gereken driverları ve programları yükledim.
    görüntü özelliklerini klasik yaptım ve şuan makina uçuyor.

quote:

Orjinalden alıntı: barkodd

herkese merhaba

daha önce yazdıklarıma zaman ayırıp cevap veren arkadaşlara "çok" teşekkür ediyorum; ancak lenovo dan beklediğim performansı alamamam ve işyerine aldığım bilgisayarla biraz haşır neşir olmam sonucunda neredeyse bu bilgisayardan tamemn soğudum; ve lenovo topic'ine de fazla girmemeye başladım (yazılanları bu kadar aradan sonra yeni gördüm desem yeridir); ancak şu sıralar yeniden bu bilgisayarı kullanmaya başladım; ancak sorunlar da kendilerini göstermeye başladılar (bilgisayardan neredeyse hiç anlamıyor olmamdan kaynaklı olabilir; ancak aldım alalı bu bilgisayardan pek performans alamadım; "yok onu yüklemen lazım; yok bunu silmen lazım; yok şurasını şöyle yapman lazım" tarzında bir sürü tavsiyeye ihtiyaç duyacaksa bu alet neden "bilgisayardan anlayanlara" yönelik değil de "herkese yönelik" olarak satılıyor; bırakın bilgisayarı bana sattığınızda adam gibi çalışıyor olsun; ben "ekstra" performans istersem bir şeyleri kurcalamak zorunda kalayım; veya bilgisayarı kurcalayıp bişeyleri silip-yüklemek bırakın benim için "zevk" olsun; "angarya" değil...)

her neyse; eskiden de olan bir sorun vardı; bilgisayarla evdeki kablosuz ağa bağlanıyorum; ancak bazen (eğer yanlış gözlemlemediysem özellikle online bilgi yarışmasına girip soru çözdüğüm java tabanlı bir sohbet programı çalıştıran bir site bir süre açık kaldığında daha sık oluyor bu durum) internete bağlı olduğumu gösteren ikonun üzerinde sarı uyarı ikonu beliriyor ve üzerine geldiğimde "sınırlı bağlantı" diyor (ve bu sırada normalde yeşil "access connections" simgesi de ya kayboluyor; ya da bağlanıldığını gösteren yeşil renk kayboluyor); bu sırada sorunun nerde olduğunu anlamak için bağlantı özelliklerini açmaya çalıştığımda; Fn+F5 kombinasyonuyla access connections u açmaya çalıştığımda; bilgisayar "inanılmaz" yavaşlıyor ve bu pencereleri bir türlü açamıyorum; bilgisayardan anlamayan biri olarak restart yaptığımda sorun düzeliyor (bilgisayar kapanırken de normalde olduğundan oldukça geç kapanıyor); ve bu sorun günde bir kaç defa peşpeşe olunca oldukça can sıkıcı oluyor; acaba benzer bir sorunla karşılaşan-bağlantısını yenilemek zorunda kalan var mı??

• bende ilk zamanlarr parmakizini tanıtamamıştım ama biraz uğraşınca şansa oldu.
    şu diyecğim yolu denersen bir sonuca varabilirsin sanırım.
    programlar-thinkvantage klasörü altında thinkvantage fingerprint software seçeğinde gidip ayarları yapmayı deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baalbek -- 23 Mart 2009; 15:27:46 >
  • @ s_mavus

Vista güncellemelerle ve kullanımla birlikte kendini geliştiren bir işletim sistemi, hızlanmasına sevindim. SD kartı hiç kullanmadım ama denediğin kart yeri doğru, malesef sorunun ne olduğu hakkında bir fikrim yok.

---

@ On7_li

ilk sayfada bununla ilgili bir yazım olacak ama kısaca söyleyeyim: orjinal cd ile kurulum yap, bilgisayarın altındaki key ile ürünü etkinleştir. Ben de performans artırımı ile çok uğraşmış, nihayetinde windows7'de karar kılmıştım. Geçenlerde temiz kurulum ile viste home premium kurdum ama aklım hala win7'de kaldı. 10 nisan da çıkacak olan nihai win7 sürümünü bekliyorum, çıktığında onu kuracağım.

---

@ barkodd yavaşlık kısmen Lenovo'nun yaptığı fabrika çıkışı ayarlar ve programlar ile ilgili, kısmen de vista ile.. Dediğin gibi anlayan birine temiz bir kurulum yaptırırsan çok daha hızlanacaktır makina.

makinamız fena değil, kıymetini bilelim :)
    herkese iyi çalışmalar..

• Ben SL 500 üme xp yükledim...
    Bunun türkçe sürücülerini nereden indirebilirim? Paket halinde varsa daha iyi olur...
  • slm arkadaşlar. klavyenin özellikle de A harfi ve çevresinde bir esneklik var. Sizinkinde de var mı?
  • @ On7_li

Makina XP ile de uçar diye düşünüyorum, eğer işletim sisteminde çok da fonksiyon aramıyorsan iyi yapmışsın, tebrik ederim. Driverlar genel olarak ara birimler ile bilgisayar arasındaki yazılımlardır ve arayüzleri bulunmaz. Yani Türkçe olmasına da gerek yoktur. Bendeki makina sl500 2746 (makinanın altında yazar), sendeki de aynıysa aşağıya xp driverlarının yer aldığı bir link verdim. Bilgisayarındaki aygıt yöneticisine (device manager) girip bakarsın, eksik olanları ve ihtiyacın olanları yüklersin. Diyelimki parmak izi okumanın driverını yükledin. Bizim parmak izi programı upek diye bir firmanın yazılımını kullanıyor. Upek'in sitesine girip bakarsın, Türkçe varsa kullanırsın, yoksa yapacak da bir şey yok ama zaten çoğu basit programlar, öyle fazla dil de bilmeyi gerektirmiyor.

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?template=/product.do?template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&sitestyle=lenovo&brandind=10&familyind=422516&machineind=422656&modelind=0&partnumberind=0&subcategoryind=0&doctypeind=9&doccategoryind=0&operatingsystemind=53385&validate=true

---

@ baymirza

Dikkat ettim, eğer bastırırsam a civarında ve i civarında bir esneklik ben de söz konusu. Ama normal yazma sırasında klavye bende esnemiyor. Eğer esnemelerimiz aynı ise bunun sorun çıkaracak bir durum olmadığını düşünüyorum.

iyi çalışmalar..

• Arkadaşlar yaklaşık 2 haftalık SL500 sahibiyim ama SL500 ümden hiçmi hiç menmun değilim...
    Birincisi ekranda 1 adet ölü piksel çıktı. SL500 ü hepsiburada.com dan almıştım. Laptop elime geçtiğinde ekrandaki ölü pikseli görür görmez iade için geriye gönderdim. Ürün kutusu açıldığı için ve 3 ölü piksele kadar normal olduğu gibi saçmasaoan bir gerekçeyle laptopu iade almadılar. Tüketici hakem heyetine dilekçe verdim bakalım ne olacak. Hepsiburada.com dan bir daha alışverişe tövbe...
    Bu gün itibarı ile kırmızı renkte belli olan bir ölü piksel daha oluştu. Bakalım daha çıkacakmı...

Neyse diğer bir sorunumda XP yükledikten sonra ben bunun ses kartını kuramadım bir türlü. Hoparlörlerden ses çıkmıyor hiçbirşekilde. Aygıt yöneticisinde Bilinmeyen Aygıt ve PCI device diye iki tane sürücüsü yüklenmemiş donanım var. Nedir bu donanımlar bunlarıda hiçbir şekilde kuramadım.
    Win XP yüklü SL500 e tam olarak hangi sürücüler yüklenmesi lazım bu konuda yardım edebilirmisiniz. Aygıt yöneticisinde ses donanımları ile ilgili bir sorun görünmüyor ama nedense hoparlörlerden ses gelmiyor. Sürücüyü Setup dosyası ile yüklemeye çalıştığımda da Driver Installation Failed: Could not find the MEDIA device for this driver. diye bir hata alıyorum.
    Ve ayrıca bu cihazın ses kontrol tuşlarını ve mavi tuşu aktif hale getirmem için ne yapmam lazım.
    Yani kısacası XP yüklemesinden sonra tam olarak hangi sürücüleri yükleyeceğimi aşama aşama anlatabilirmisiniz...

• Herkese Merhaba..
    Lenovo Thinkpad SL500 2746-A18 model laptop'uma ram ilavesi yapmak için OCZ 2Gb 667Mhz ram sipariş verdim.. Acaba uyum konusunda sıkıntı yaşar mıyım?
  • quote:

Orjinalden alıntı: On7_li

Arkadaşlar ben bu iki ürün arasında gidip geliyorum;

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=98&productid=bd72894#tablnk

http://www.hepsiburada.com/msi-vr602-056-core-2-duo-t6400-2ghz-2gb-250gb-tasinabilir-bilgisayar-ms-163n-056/productDetails.aspx?categoryid=98&productid=bd73317#tablnk

msi da güzel duruyor hem msi ın işlemcisi alışık olduğumuzun aksine sağ köşede kalması falan ısıyı bize hissettirmeyecektir diye düşünüyorum msi da alınabilir ama servisi falan sağlam olsun sorun çıkabilir yani sonuçta eloktronik malzeme diyorsan lenovo derim ben

• quote:

Orjinalden alıntı: arsima

quote:

Orjinalden alıntı: On7_li

Arkadaşlar ben bu iki ürün arasında gidip geliyorum;

msi da güzel duruyor hem msi ın işlemcisi alışık olduğumuzun aksine sağ köşede kalması falan ısıyı bize hissettirmeyecektir diye düşünüyorum msi da alınabilir ama servisi falan sağlam olsun sorun çıkabilir yani sonuçta eloktronik malzeme diyorsan lenovo derim ben

İlgin için teşekkürler arkadaşım ama çok geç bir tavsiye oldu benim için bu. Çünkü 15-20 gün önce lenovo yu hepsiburada.com dan almak gibi bir gaflette bulundum. Ekranda ölü piksel çıktığı için iade etmek istedim ama kutusu açılmış diye iade almadılar. Böyle mantıksız bir gerekçemi olur ya. Artı birde 3 taneye kadar ölü piksel normal sayılıyormuş. Ayıp yani yaptıkları, o kadar para verip laptop alıyorum ekranında çıkan ölü piksel normalmiş, böyle şeymi olur. Ben laptop un ücretini eksiksiz veriyorsam ayıpsız hatasız hizmet almak da hakkım. Tüketici hakları hakem heyetine dilekçe ile şikayette bulundun bakalım sonuç ne olacak. Yani demem o ki hepsiburada dan lcd monitör, tv, laptop falan alırken iyi düşünün. Ekranında ölü piksel çıkarsa iade almıyorlar, tabiri caizse sap gibi bırakıyorlar.

• @ On7_li

Dediğin gibi "kutusu açılmış, iade alamayız" demeleri saçma olmuş. Bildiğim kadarıyla üründe sorun olmasa dahi tüketici olarak iade etme hakkın var, umarım tüketici heyeti bu sorunu çözecektir.

Ses kartı için windowsun kendi driverlerı dahi yeterli oluyor, olmaması ilginç. Ayrıca mavi tuşları çalıştıran da ayrı bir driver ve setup dosyası ilekurulan programcık var, verdiğim linkteki driverların arasında o da olacak. Ben XP kurmadığım için malesf sana bu konuda tam olarak yardımcı olamayacağım ama eğer az çok ingilizcen varsa lenovo forumunu araştır derim, orada mutlaka vardır.

---

@ dionysosgodofthewine

Ben de KINGSTON DDR2 667 2048MB SODIMM ram ilave ettim, sorunsuz çalışıyor. Önemli olan ddr2 olması ve mhzlerinin de denk olması, muhtemelen hiçbir sorun çıkmayacaktır arkadaşım, iyi yapmısın. Bilgisayarın üzerindeki ram'in modeli neydi bilmiyorum ama bir de onunla aynı marka olsa daha da güzel olur.

--

iyi çalışmalar..

• quote:

Orjinalden alıntı: devilegna

Ayrıca mavi tuşları çalıştıran da ayrı bir driver ve setup dosyası ilekurulan programcık var,

Bu programın ismi nedir acaba. O tuşları aktif etmediğim için ses çıkışı alamıyorda olabilirim. Programın ismini biliyorsanız xp için olanını yükleyeyim....
  • quote:

Orjinalden alıntı: devilegna

@ dionysosgodofthewine

Ben de KINGSTON DDR2 667 2048MB SODIMM ram ilave ettim, sorunsuz çalışıyor. Önemli olan ddr2 olması ve mhzlerinin de denk olması, muhtemelen hiçbir sorun çıkmayacaktır arkadaşım, iyi yapmısın. Bilgisayarın üzerindeki ram'in modeli neydi bilmiyorum ama bir de onunla aynı marka olsa daha da güzel olur.

öncelikle cevabın için teşekkür ederim.. makinanın üzerinde HYNIX 2GB DDR2 667MHZ SODIMM var. araştırdım ama aynı markadan bulamadım. sipariş etmeden önce cpuz programıyla üzerinde ram'in özelliklerine bakmaya çalıştım ve ona göre sipariş verdim. ürünü aldığım yerdeki yazan özellikler doğru ise problem olmaz diye düşünüyorum. bugün elime ulaşacak sonuç inşallah iyi olur..
    iyi günler..

• Ya arkadaşlar xp yükledikten sonra ben bunun ses kartını bir türlü yükleyemedim. Aygıt yöneticisinde yüklenmemiş Bilinmeyen aygıt ve PCI device diye iki tane ne olduğunu bilmediğim donanım var ve ses le ilgili donanımlarda herhengi bir sorun görünmüyor ama hiç bir şekilde hoparlörlerden ses gelmiyor. İndirdiğim sürücü dosyasının oluşturduğu setup dosyasını çalıştırıyorum bir süre sonra medya aygıtı bulunamadı diye hata veriyor. Ne yapmam lazım tam olarak, nedir bu aygıt yöneticisindeki iki tane yüklenmemiş donanım..? Yardım lütfen arkadaşlar.
  • @ On7_li

zamanında performans artırımı için incelemelerde bulunurken aldığım notlardan ilgili olanları şu şekilde;

ATKGFNEX: volume vb tuş fonksiyonlarını çalıştırır
    LPMGR.exe: mavi tuş ve menüsünü işletiyor
    ...

ayrıca ses artırımı vb işlemler sırasında ekranda çıkan yeşil göstergeler için de on screen display adında bir programcık daha olması gerekir. Bu da bende LVOSDSVC.exe olarak açılışta başlayan programlar arasında yerini almış.

buna göre isimler üzerinden yola çıkarak mümkünse setupları kurarak yüklemeye çalışmanı tavsiye ederim..

---

İnigilizce uyarı da da öyle yazıyordu ama madem bunun farkındasın, moralin bozmayayım ama medya aygıtı bulunamadı demesi hayra alamet değil. Eğer sen driverı kurduğun halde bunu diyorsa ses kartın bozulmuş ya da bağlantı noktalarında bir temassızlık söz konusu olmuş olabilir. ama bunu diyebilmek için hiç bilinmeyen aygıtın kalmaması lazım. Zaten ses donanımları da PCI adı altında yer alır.

Bilinmeyen aygıtı bulmak için şunları yapıp yapmadığını sorayım:
    online tarattın mı?
    xp için driverları bilgisayarına indirip bilgisayarını tarattın mı?
    bizim ayrılmış sistem dosyalarında da yer alan ve driverları içeren klasörleri hedef göstererek tarattın mı?
    Taramalar sonuç vermese de lenovonun sitesinden ses driverının indirip kurmayı denedin mi?

Ses için söylüyorum, bazen aygıt yüklü olur da özellile mikrofonlar için yaşanan bir sorundur bu, ses kısık olabilir, denetim masasındaki panelde sesin açık olduğundan eminsin değil mi?

Bilinmeyen aygıtın ne olduğunu tespit için ise bazen aygıtın özellikleri vb detay bilgiler sana ne oldukları hakkında ipucu verebiliyor, bunları da karıştırdın mı acaba?

Bunları yapmana rağmen sonuç alamadıysan bildiğim fazla da birşey yok. Umarım çözersin arkadaşım, kolay gelsin..

• Sorun tam olarak bu şekilde...

Aygıt yöneticisinde 1 adet PCI Device adında yüklenmemiş donanım var.

Bu yüklenmemiş donanımın ses kartı olduğunu tahmin ediyorum. Lenovo nun sitesinden indirdiğim sürücü dosyasının oluşturduğu setup dosyasını çalıştırarak yüklemeye çalışıyorum fakat Hata veriyor. Aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelleştir diyorum Sihirbaz gerekli yazılımı bulamadığından donanım yüklenemiyor diyor.

Denetim masasındaki ses efekti ve ses aygıtlarıda bu şekilde görünüyor.

Ne yapmam lazım sorun nedir arkadaşlar..?

• @ On7_li

Arkadaşım müjde! Çözümü bulduk ama keşke seni bu kadar uğraştırmasaydık.

İlgili sayfa:http://forums.lenovo.com/lnv/board/message?board.id=SL_ThinkPads&message.id=3000

Çözüm metni:

quote:

EUREKA I've got sound !!! After a whole day and i was just about to give up and contact my reseller that i think the speakers are busted - i googled "SL XP Audio problem" and came acroos this link:http://support.microsoft.com/kb/888111 . I downloaded and installed my XP Sp2 version and held my breath as i played a movie file. And there was sound - no where near hifi quality but there was sound.

I think Lenovo should have this link available to people who have lost their audio and not make us lose productivity time by searching for it and even returning the units because we think it was faulty.

This is the most incredible thing because something as common as a lost driver can make the notebook useless. The funny thing is that without that downloaded file my audio card was non existent in the device driver - which made me suspect that the speakers or audio board was croaked. A happy ending for once!

Birşey anlamdıysan dahihttp://support.microsoft.com/kb/888111 adresindeki yönergeleri uygula, sorunun çözülecektir.

iyi çalışmalar..

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.