Şimdi Ara

Astsubay nedir? Ne iş yapar? Kaç yaşında emekli olur? Psikolojisi nasıldır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
1
Favori
219.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Silahlı kuvvetler personeli olarak çalışmak, dışarıdaki hayat şartlarına göre şaka gibidir. Asıl zorluk özel sektörde.

Ha, tabi senin tuzun kuruysa zaten bu işlere girmezsin. Benim sözün toplumun % 90 ınadır. Fabrikada iki tane iti zengin etmek için çalışmaktansa Tsk da görev yapıp öl daha iyidir. Eleştiren dünyadan habersizleri bırakın dinlemeyin. Tsk babadır candır canandır özel sektöre göre.

En azından soylu asil onurlu bir görevdir.

Efendim neymiş Tsk personeli kafayı yiyormuş. E kolay değil kardeşim vatan onlara emanet. Özel sektör fabrikalarında trilyonları götürüp işçisine asgari ücret veren itlerle karıştırmamak lazım.

Sonuçta bana göre Türkiyede özel sektör Tsk nın köpeği bile olamaz. Bu görevi bir an bile düşünmenize gerek yok gençler. Şansınızı deneyin imtihanlara girin, kazanırsanız gidin alnınız açık yaşayın...

• valla yapılacak iş degil.sadece ailen rahat eder fakat sen kafayı yersin.askere gidersen nasıl insanlar oldugunu anlarsın.
    tabii senin kararın.

binbaşılıga kadar yükseliyosun falan filan
  • quote:

Orjinalden alıntı: VipLimE

Babam astsubay ve hiç rahat değil,bizde hiç rahat değiliz.3-4 Senede bir tağininiz çıkıyor ev taşıyorsunuz yeni insanlar görüyorsunuz alışmaya çalışıyorsunuz of of çok zor iş.

Hiç bulaşmayın.Subay lar bile bu sıkıntıyı çekiyor.Askerlik zor iş.Bulaşmayın.Gidin mis gibi mühendis olun daha iyi.

Babam 2milyar civarı alıyor her ay.Ama evdi kiraydı elde birşey kalmıyor.

Neden kira ödüyorsunuz, lojman yok mu ? Bildiğim kadarıyla lojmanın kirası çok az sembolik oluyor ve lojmanda yer yoksa kira yardımı yapılıyor

• babam 23 yıl astsubaylık yapıp birinci dereceden emekli oldu

- maaş fena değildir coluk cocuk açta açıkta kalmassın
    - çalısma sartları zordur her an her rütbelıden azar yıyebılırsın
    - 23 yılda babam baya bir deforme olmustu ( hem ruhsal hem fizksel bakımdan )
    - tesis olayı ıyıdır sen gırerken millet dısardan bakıp 'bizim vergilerimizle yiyip içiyorlar 90 kuruşa kola içiyorlar' gıbı sözler syöylesede yinede iyidir ( ordu evi kamp vb..)
    - askerlıkten en cok etkılenen çocuklar ve eşin olur mısal ben 25 yaşındayım ve 25 yıldır askerlık yapıyorum

daha soracagın soru varsa yanıtlayabılırım
  • Astsubaylik hakkında bilgi verecek varmı sınavi mülakati gerekli puan felan bilgi verebilir misiniz ?
  • evet arkadaşlar konunun pek bilimsel bir tarafı yok ama vereceğiniz cevaplar geleceğim açısından çok önemli...

ea1den 250 üstü yapıp astsubay olmakla ea2den kasmak arasında sıkışıp kaldım...

zamanında çok istedim askeri okul ama beni bu konuda bilgilendiren, güdüleyen kimse olmadı =) kazanamadık... onun yerine anadolu kazandık

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

• Bi yandan sen birilerine emir verirken bi yandan da emir alıyorsun sürekli. Kişilik meselesi. İyi para alırsın, 20 yılda rahat emekli olursun, emekli olurken de sıkı para verirler.
    Şahsen aklı başında pek az astsubay bulunur. Onlarda çok sağlam karakterli kişilermişki...
  • quote:

Orjinalden alıntı: oktayd

valla yapılacak iş degil.sadece ailen rahat eder fakat sen kafayı yersin.

güzel anlatım.
  • emir alma konusuna çok fazla takmıyorum. aslında takıyorum da takmak istemiyorum =) çünkü her meslekte bir patron, her devlet kademesinde bir üst var... en tepeye çıkana kadar emir almak zorundasınız

askerliği seviyorum aslında

bu kadar zormu astsubaylık? kime sorsam aynı şeyleri söylüyor

@etusch

iyi para alırsın derken ne kadar iyi para?
  • quote:

Orjinalden alıntı: -BoZ-

emir alma konusuna çok fazla takmıyorum. aslında takıyorum da takmak istemiyorum =) çünkü her meslekte bir patron, her devlet kademesinde bir üst var... en tepeye çıkana kadar emir almak zorundasınız

@etusch

İyi para aldıklarını sanmıyorum ben.
  • quote:

Orjinalden alıntı: btrlp92

quote:

emir alma konusuna çok fazla takmıyorum. aslında takıyorum da takmak istemiyorum =) çünkü her meslekte bir patron, her devlet kademesinde bir üst var... en tepeye çıkana kadar emir almak zorundasınız

@etusch

o zaman değmez...

herkese teşekkürler cevaplar için

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: btrlp92

quote:

@etusch

o zaman değmez...

herkese teşekkürler cevaplar için

PARA için yapacaksan hiç yapma. Askerliği seviyorum dersen, pişman olacağını sanmam ama Piyade Astsb. olmak gerçekten zordur.

• Astsubay kep ile bot arasına sıkısıp kalmıs, yeri gelince ezik yeri gelince kral bir askerdir. Normalde rütbe olarak cıkacagı en son nokta Kıdemli Kademeli Bascavustur ve en babası bile astegmenin altındadır. Eger üniversite (4 yıl) bitirirse en fazla ALBAY olabilir, kurmaylık hakkı yani generellige terfi hakkı yoktur. Esasında en rahat sınıftır. Subaylar gibi yetki ve sorumlulugu cok degildir. Bol bol malzeme ve eleman takibi yapar. Mal zimmetlerine bakar. Geri destek yani lojistik islerini genelde astsubay yapar. Yeri gelir subayların korkulu rüyası olur. Adama bi askeri malzeme zimmetleyip kilitlerse askerlikten bile attırabilir. Jandarma Astsubaylar cok rahat olacaksan Jandarma ol. Kara ve deniz kuvvetlerinde astsubaylık ise ezikligin ta kendisidir. Havacılarda biraz rahattır.

• Benim tesbitlerim şöyle. Emekli astsubaylar şu işleri çok yapıyorlar.
    - personel müdürü/sorumlusu/ şefi/amiri (alışveriş merkezleri, oteller, şantiyeler vs.)
    - emlakçılık (izmir gaziemir'de ablam oturuyor, emekli astsubay olmayan emlakçı yok burada diyor)
    - özel güvenlik firmalarında çalışıyorlar
  • Güneydoğu

askerliği seviyorum fakat tek erkek çocuğum ve ileride zorunlu olarak alacağım bazı sorumluluklarım var. yani vatan sevgisi meslek sevgisi gibi konularda taviz vereceğimi sanmıyorum. öyle bir kişiliğe sahip değilim... ama aç kalmakta olmaz diye düşünüyorum =)

tutunsatar

"üniversite bitirirse albay olabilir" derken hangi üniversiteyi kastediyorsun?

ayrıca hava kuvvetlerinde bu işi yapabilmem için illa bir uçak gövde motor flnmı okumuş olmam gerekiyor? ilk mesajda belirttiğim gibi anadol lisesi öğrencisiyim. hangi kuvvetleri tercih edebilirim?

.TaneR.

teşekkürler bilgiler için

---------------------------------------------------------------------------

ha bu arada... bu rütbe alma konusu nasıl oluyor? kaç yılda bir, ne olabiliyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BoZ- -- 14 Ocak 2009; 0:02:04 >

• Valla bizim bölükteki yüzbasım astsubaylıktan gecmeydi ve tırı$kadan bi bölüm bitirdi, acıkögretim iktisat bitirdi o bile albaylık kapılarını adamın önüne acılmasına yetti. Bildigim kadarıyla kara-hava-deniz sınavları ayrı ayrı yapılıyor. Meslek-bölüm sartı aranan yerlerde var genel bölümlerden alım da var benim bildigim. Ayrıca her kuvvet (kara-hava-deniz) teknik bölüm mezununa ihtiyac duyar. Sıhhi tesisat, elektrik, makine gibi bölüm mezunlarını alıp istihkamcı yapar. Yani sınav ve alım sartlarına iyi bakman lazım onları bilmiyorum dostum.

Astsubat olursun, (bildigim kadarıyla) standart 90m2 lojman hakkın olur. Subay olursun, bu rakam 110m2 ye cıkar. Hatta bizim yüzbası ile devreleri olan astsubaylar dalga gecerdi, 20 metrekare icin subay oldu falan derlerdi. Yani albay bile olsan gecmisin seni bırakmıyor. Albaysın ve bi gün bi astsubay sigarasını yakıp karsına cıkıp "naber devrem" diyebilir. Jandarmada böyleydi.

quote:

tutunsatar

"üniversite bitirirse albay olabilir" derken hangi üniversiteyi kastediyorsun?

ayrıca hava kuvvetlerinde bu işi yapabilmem için illa bir uçak gövde motor flnmı okumuş olmam gerekiyor? ilk mesajda belirttiğim gibi anadol lisesi öğrencisiyim. hangi kuvvetleri tercih edebilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penguen35 -- 14 Ocak 2009; 1:25:02 >

• 200.000 den fazla mezun öğretmen her yıl KPSS sınavına girerek alınacak 10.000-20.000 kişi arasına girmeye çabalıyor. Diğer bölüm mezunlarında da durum pek farklı değil. 500.000 den fazla iş için sıra bekleyen ve muhtemelen hiç ulaşamayacak olan, bu nedenle taksicilik, seyyar satıcılık yapacak olan üniversite mezunumuz var.

Durumunuzu bilmemekle birlikte iyi bir tercih olur diye düşünüyorum.
  • tutunsatar

sağol epeyce bilgilendirdin beni. fakat ben şu bölüm bitirme işini hala anlamadım... astsubaylık yaparken mi bölüm bitiriyorlar?

lehrer35

evet aynen dediğiniz sebepler doğrultusunda böyle bir karara vardım...
  • 4 yıllık (fakülte) herhangi bir bölüm ACIK ÖGRETİM bitirirlerse albaylıga kadar cıkabilirler. Astsubaylık yaparken fakülte bitirmenin en güzel yolu acık ögretim.

quote:

tutunsatar

sağol epeyce bilgilendirdin beni. fakat ben şu bölüm bitirme işini hala anlamadım... astsubaylık yaparken mi bölüm bitiriyorlar?

lehrer35

• quote:

Orjinalden alıntı: tutunsatar

4 yıllık (fakülte) herhangi bir bölüm ACIK ÖGRETİM bitirirlerse albaylıga kadar cıkabilirler. Astsubaylık yaparken fakülte bitirmenin en güzel yolu acık ögretim.

quote:

tutunsatar

lehrer35

hmm... şimdi anladım

teşekkürler

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.