Şimdi Ara

Numara Taşımaya Sınır Geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
13.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İki ayda 1 milyon numaranın taşındığı numara taşınabilirliği uygulaması, GSM bayilerinin fırsatçılıklarına da sahne oldu.

Başladığı günden bu yana GSM kullanıcıların numara taşıma özgürlüğü getiren ve telekomünikasyon sektörünü hareketlendiren numara taşınabilirliği uygulaması, 3 operatörün de hatlarını satan bayilere prim almak için toplu numara taşıma fırsatı verdiğini ortaya çıkardı.

1 ay zorunluluğu

Ellerindeki numaraları her gün değiştiren bayiler, her değiştirdikleri hat için GSM operatörlerinden ortalama 19 TL prim aldı. Her taşınan numara için 50 TL’ye yakın vergi ödeyen operatörler, bayilere de prim ödediklerinden ciddi zarara uğradı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM operatörlerinin bu durumu fark edip şikayet etmesi üzerine önlem aldı. Kurum suiistimalin önüne geçmek için numara taşımaya sınırlama getirme kararı aldı. Getirilecek yeni düzenleme ile taşınan numara en az bir ay süreyle operatörden hizmet almak zorunda kalacak.

Borçlu abone de taşıdı

Numara taşımada bir başka suiistimal ise aboneler tarafında yaşandı. GSM operatörleri uygulama başlamadan önce borçlu abonelerin numarasını taşımaları konusunda kısıtlamalar getirmelerini istemiş; ancak borçlu abonelere de numara taşıma hakkı tanınmıştı. Uygulamanın ikinci ayından itibaren borçlu abone sayısında artış yaşadıklarını belirten yetkililer, normalde faturasını ödeyen abonenin bile borcunu ödemeden numarasını taşıdığını kaydetti. Numara taşınabilirliğinde dünya örneklerine göre Türkiye ilklerin yaşandığı bir yer oldu. Diğer ülkelerin aksine ilk kez aboneler hakim operatörü tercih etti. Bir diğer ilk ise numara taşımaya olan talep yönünde geldi. Bazı ülkelerde 1 sene de taşınan numara sayısı Türkiye’de 2 ay içinde taşındı. BTK’ya göre yıl sonuna kadar en az 5 milyon abonenin numarasını taşıması bekleniyor.

Hurriyet

• defalarca bu sayfalarda yazmıştım daha önce ordan oraya koşturan arkadaşlar yüzünden yakında sınırlama gelir diye...buyrun hayırlı olsun
    şu açgözlü yurdumun insanı bir kerede işin suyunu çıkarmasa...........kısa yoldan para kazanmaya kalkmasa... beleş mezar bulunca içine girmeye kalkmasa...çalıştığı firmalara üç kuruş için kazık atmaya kalkmasa....İŞTE O ZAMAN ADAM OLURUZ
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 3 ay aynı operatörde kalmadan yeni operatöre geçilmemeli bence. Yeni hat 3 ay beklemeli, taşınan hat da aynı şekilde 3 ay orada kalmalı.
  • bence iyi bir teklif aslında cüzü bir ücret alınması gerek kimi ve hangi gsm yi arayacağımızı şaşırdık
  • Bu bayiler insanı kanser eder Numara taşıma bir yana bir çok vodafone bayisi, hatta kuruyemişcide bile görüyorum.. 250 kontör = 10 ytl diyor adam.. (Yükle Kazan 1 ve 2 bitmeden önce) Yani vodafone'nun yükle kazan kampanyasıyla hediye olarak verdiği şebeke içi kontörden bile pay çıkartmaya, oturduğu yerden para kazanmaya çalışıyor insanlar..

İlerlemek ve geleceği planlamak dışında günü kurtarmak adına her türlü kurnazlığa çalışıyor aklımız...
  • millet olarak yine kendimizi belli ettik,böylece,herşeyin suyunu çıkarmada üstümüze yokyazıklar olsun...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Taşınan numaranın en az bir ay süreyle taşınan operatörden hizmet almak zorunda olması çok mantıklı hatta 3-6 ay bile olabilir bu süre.

Borçlu abonelerin numarasını taşımaları konusunda kısıtlamalar getirmelerinin ise hiçbir anlamı yok. Numarasını taşıyan adama son fatura gelmeyecek mi zaten. Gelen faturayı ödemezse gerekli yasal takibi yaparsın bunun numaranın taşınmasıyla ne alakası var. Ödemeyecek adam numarayı taşımadanda ödemez, isterse gider diğer operatörden yeni hat alır..
  • Helal olsun bununda içine ettik...Ama o kadar kar yapan operatörlerede müstehak bu...Uğraşsınlar bakalım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bungee20
    .......................
    Numaralarına baktığımda şaşkınlığım bir kat daha arttı. 543-544-546'lı vodafone hatları avea'ya taşınmış, bu hatlar avea hat adı altında satılıyordu. Bir tanesini satın aldım. ...........

Bu dediğinizin olması yasal değil. Numara taşıma yönetmeliğinin ilgili maddesini aşağıya kopyalıyorum.

" Taşınmış numaranın iadesi
    MADDE 16 – (1) Numarasını taşımış bir abone ile alıcı işletmeci arasındaki abonelik sözleşmesinin sona ermesi ve abonenin diğer bir işletmeciye numarasının taşınması talebinde bulunmaması halinde, alıcı işletmeci, en geç otuz gün içerisinde söz konusu numarayı numaranın tahsisli olduğu işletmeciye iade eder. Numarayı iade eden işletmeci, bu durumu otuz gün içerisinde ilgili diğer işletmecilere duyurur. "
  • quote:

Orjinalden alıntı: bungee20

Ben bu maddeyi çok iyi biliyorum, hatırlarsanız üst konuda sorunuzun cevabını ben vermiştim.

Ama benim yazdıklarım ile bu maddenin ne alakası var onu anlamadım???

Adam üstüne vodafone hat almış, gitmiş avea'ya taşımış ve bu hatları avea hat adı altında açık hat olarak satıyor. Hiç bir problem yok. (İyi niyetin suistimali hariç)

Bu durumda herkes memnun:

Vodafone memnun: Hat satmış
    Avea memnun : Numara taşınabilirliğinde bir numara.
    Bayi memnun. 1200 hat satmış
    Hattı alan memnun.

Yani herkes memnunsa diyecek bir şey yok.
  • telekominikasyon kurumunun işlettiği sistem ancak bu kadar olur işte.

tk ya karşı öfkem büyük.

suistimale uğrayacağı aylar öncesinden belliydi.
    (bknz. numara taşıma hakkındaki aylar öncesinde açtığım konularda değindiğim küçük planlarım)

ben sadece tepki amaçlı 3 hattımı diğer operatöre taşıdım. para kazanma amaçlı böyle girişimlerde bulunmadım.

operatörlerin de suçu var bu işte.

bayiye pirim veriyormuş. bana ne vermesin. abone merkezlerinde yürütsünler bu işleri.

operatörler aralık ayında sanki anlaşmış gibi kontör fiyatlarını aynı seviyeye yükselttiler. hemde bu kriz ortamında.
    neden hat fiyatlarınıda aynı yapmıyorlar. biri çok düşük, diğeri çok yülksek olursa bu tablo kaçınılmaz olur.

1 aylık sınırlama hiçbirşeyi engellemez.
  • numaraya maksimum taşıma limiti gelmesin de 1 ay bekleriz sorun değil ama önce yasayla abonelere sağlanan hakların arkasında durmalı tk...

hani hiçbir gsm firması nt talebi ileten aboneyi arayamayacaktı?

hani taşıma süresi 6 günü geçemeyecek,geçerse sorun çıkaran şebekeye ceza kesilecekti?

anlaşılan tk,gsm firmalarının haklarını savunma yanlısı...
  • Bence de süre sınırı getirilmeli, eğer o süreden önce abone numara taşımak isterse vergi vs. aboneye ödetilmeli.

NT altyapısı da tam anlamıyla hazır olmadan NT başlatıldı ve bir çok abone sıkıntı çekti.
  • bence sınır getirilmemeli böylelikle bütün operatörler rekabet uğruna elindeki tüm imkanları seferber ediyorlar ama işte bungee20 nin dediği gibi avea vodafone numaralarını taşıyıp açık hat olarak satmasıda hç hoş değil tabii üçkağıtçılık her şekilde boy gösteriyor
  • her şeyin suyunu çıkartmada üstümüze yok, eğer operatöründen mennun değilsen ve değiştiriyorsan geçtiğin operatörde en az 3 kalınmalı bence hem bu şekilde suistimallerin önüne geçilmiş olur
  • bence nt tamamen yanlış bişey bahsettiginiz olaylardan zaten vergi odeyenin canı yanıyor hemde eskiden 535 e turkcell 542 ye vodafon 505 e kısaca avea diyorduk ama şimdi kim bilir hangi numara hangi operatore ait hadi biz arama yaparken anlarız hangisi oldugunu ama ulkede 75 yasındaki ihtiyar okuma yazma bilmeyen kadınlar daha sayamadıgımız rehberden numarayı bile zor okuyan insanlarımız ya yanlıs operatoru ararsa canı ne kadar yanacak biliyor musunuz bunun icin brakın operatorlerinde canları yansın inceldiği yerden kopsun turkiye bura ....
  • söze gerek yok
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.