Şimdi Ara

Laptop ile LCD TV'de film izlemek için, Laptop Full HD mi olmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
9.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Laptop alıp TV'ye bağlayarak full hd film izlemek istiyorum. Alacağım laptop'ta full hd özellik olması şart mı?
    Yoksa normal ve dahili ekran kartı olan bir laptop ile TV'de, Full HD izlenebilir mi?

• Söyediğin şeyi gerçekleştirebilmek için üç şart var.

1-1920*1080 değerinde 1:1 pixelmapping Fullhd tv.
    2-1080p film
    3-Harici monitör veya tv'ye 1080p çıkış verebilen notebook ve uygun ekran kartı çıkışı (hdmi, dvi)

Şimdi senin tv hatırladığım kadarıyla hdmi veya dvi pc bağlantısında 1920*1080 değerinde 1:1 yapıyor. Filmlere gelince bundan kastın blu-ray filmler mi? yoksa nette bulunabilen hd, blu-ray rip filmler mi?

Eğer blu-ray film izlemek istiyorsan alacağın notebook'ta blu-ray playerında olması gerekir. Yok rip ise kastın tabi gerek yok.

Notebook'a gelirsek burada karıştırmaman gereken bir nokta var. O da: Mesela bir notebook'un özelliklerine bakarsın 1280*800 çözünürlük der. Bu değer ekran kartının değil, notebook ekranının ulaşabildiği değerdir. Hdmi veya dvi çıkışa sahip bir notebookta 1920*1080 çıkış değerine ulaşmakta sorun yaşayacağını sanmıyorum.

Bu yukarıda yazdıklarım senin soruna cevap niteliğinde idi. Bir de gerçekler var..

1080p rip filmler bulman zor olur. Ayrıca ebat çok büyüktür ve indirmesi uzun sürer. Bu nedenle 720plik filmlere yönelmen gerekebilir. Gözlemlerimden yola çıkarak diyebilirim ki; 720p de olsa bu filmler seni memnun edecektir. Hatta vga'dan 1360*768 gibi bir değerde bağlantı sağlasan bile çok güzel görüntü elde edilebiliyor. Yani illaki her şey fullhd olsun diye zorlamaya gerek yok.

Ama olursa tabi daha iyi olur...

• Cevap için teşekkürler. Ama tam olarak anlayamadığım bir mesele var:
    1. Mesela aşağıdaki linkte Sony Full HD bir laptop var. Bu laptop'un Blu-ray sürücüsü yok, ancak diyelim ki HDD'sinde Blu-ray film var. Bu filmi TV'de Full HD olarak izleyebilir miyim?
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-VAIO-_VGN-FW235J-B-4-GB-NOTEBOOK,7344.html

2. Ya da Full HD olmayan bir laptop'un HDD'sindeki bir Blu-Ray filmi, TV'de izleme imkanım var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedektif -- 1 Ocak 2009; 23:22:27 >
  • 1-O linktekinotebookla izlersin.
    2- Notebooklardaki fullhd logosu o Sony notebookta olduğu gibi olması şart değildir. Bende HP marka bir notebook var. Hdmi çıkışa sahip. Hiç bir yerinde fullhd yazmaz. Kendi ekran çözünürlüğü 1280*800 ama hdmi çıkışından 1920*1080 çözünürlük verebiliyor. Bir notebookta hdmi veya dvi çıkış varsa çok büyük ihtimal zaten fullhd çözünürlük verebiliyordur.
  • Şimdi anladım. Çok teşekkürler.
  • bende tvye bağlamak için leptop arıyom ama hdmı 1080p çıkış nası bişi ekranında 1080p olması gerekmezmiki bide lg 1080 p leptop getirebilcek die bişi duydum vardı googda ama şimdilerde yok ne iş.
  • Laptopda HDMI çıkış varsa dışarıdaki bir ekrana 1080p sinyal çıkabilir.Kendi ekranının çözünürlüğü önemli değildir. Eğer Blu Ray okuyucusu varsa bağlayacağınız FULL HD ekrandan FULL HD olarak izlersiniz.

Ancak Laptop'un kendi ekranından seyredecekseniz 1920*1200 olursa iyi olur ama bence bu kadar küçük ekranda Full HD izlemenin farkını anlamak zor olacaktır.
  • bu arada acer ve hp nin makul fiyatlı hdmı çıkışlı notebookları mevcut seni üzmez, makul fiyattan kastım 1300,1500 arası
  • çok faydalı bir konu olmuş,bende bu sorunun cevabını merak ediyordum

bilgilendirmeler için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

1-O linktekinotebookla izlersin.
    2- Notebooklardaki fullhd logosu o Sony notebookta olduğu gibi olması şart değildir. Bende HP marka bir notebook var. Hdmi çıkışa sahip. Hiç bir yerinde fullhd yazmaz. Kendi ekran çözünürlüğü 1280*800 ama hdmi çıkışından 1920*1080 çözünürlük verebiliyor. Bir notebookta hdmi veya dvi çıkış varsa çok büyük ihtimal zaten fullhd çözünürlük verebiliyordur.

Bende'de HP var görüntüyü iyi çeker'mi
  • peki indirdigimiz filmlerde 25gblik film ile 10 gblik film arasinda buyuk farklar olurmu.iki filmde 1080p olarak geciyor.birde en iyi kalite olarak hangi formattakileri indirmeliyiz mkv.blueray.x264 vsvs
  • quote:

Orjinalden alıntı: General Stalin

peki indirdigimiz filmlerde 25gblik film ile 10 gblik film arasinda buyuk farklar olurmu.iki filmde 1080p olarak geciyor.birde en iyi kalite olarak hangi formattakileri indirmeliyiz mkv.blueray.x264 vsvs

Güzel bir soru. Uzman arkadaşlar cevap verirse çok yararlı olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: General Stalin

peki indirdigimiz filmlerde 25gblik film ile 10 gblik film arasinda buyuk farklar olurmu.iki filmde 1080p olarak geciyor.birde en iyi kalite olarak hangi formattakileri indirmeliyiz mkv.blueray.x264 vsvs

Axxo , Prodji ve bir çok grup'ta bluray (sıkıştırılmış dosyaları mevcut)
    720p , 1080p ciddi farklılık yoktur ! Farkı 46'' 52'' üstüne çıktığınız'da algılayabilirsiniz .
    1080p indirme ciddi zaman harcar ! Şu an benim pc'de inmek'te olan 720p iki günün sonun'da %70'de !!! total'ı 4.46 gb , Dısc orjınal boyutu 8 gb !
    @General Stalin:peki indirdigimiz filmlerde 25gblik film ile 10 gblik film arasinda buyuk farklar olurmu
    Evet olur ama şunuda unutmamak lazım 720p panelinizde izleyeceğiniz en iyi yayından daha iyidir Önek: DVD , SD vs vs
    Yukarda'da bahsettiğim gibi grup seçmide önemlidir , saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 18 Ocak 2009; 23:02:16 >

• arkadaşlar benim notebook biraz düşük model. ekran kartı ATI RADEON XPRESS 200M SERİES. Üsteki yazdıklarınıza bakarak ekran çözünürlüklerine bakınca 1920*1080 piksel & 2048*1536 piksel çözünürlük verebiliyor galiba.
    ama notebook ta HDMI çıkış yok sadece VGA çıkış var.
    şimdi sorum şu vga dan FULL HD film seyredebilirmiyim.
    lcd tv de full hd özellik var.
  • Benim sorunum şu eski laptopumun ekran kartı 1024x768 destekliodu vga ile lcd bağladığımda 1280x720 ayarını yapabiliyodum ama şimdi yeni bi laptop aldım bu laptop 1280x800 desteklio ama lcdye bağladığımda 1024x768 e kadar ayar yapabiliyorum 1280x720 seçeneği yok ekran ayarlarında 2. ekrana seçtiğimde orda bütün çözünürlükler var ama ordan da 1280x720 seçmeme rağmen lcd ekranını bu görüntüyü veremiyorum lcd ekranında 1024x768 görüntü ile kullanmak zorunda kalıyorum buda film izlerken beni rahatsız ediyor gerçi full screen yapıo ama 1024x768 yapıp sonra onun full screene yapsak bile 1280x720 bir film full ekran olması gerekirken siyah bandlı şekilde izlemek zorunda kalıyorum.Ekran bağlantısı konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: realpassion

Benim sorunum şu eski laptopumun ekran kartı 1024x768 destekliodu vga ile lcd bağladığımda 1280x720 ayarını yapabiliyodum ama şimdi yeni bi laptop aldım bu laptop 1280x800 desteklio ama lcdye bağladığımda 1024x768 e kadar ayar yapabiliyorum 1280x720 seçeneği yok ekran ayarlarında 2. ekrana seçtiğimde orda bütün çözünürlükler var ama ordan da 1280x720 seçmeme rağmen lcd ekranını bu görüntüyü veremiyorum lcd ekranında 1024x768 görüntü ile kullanmak zorunda kalıyorum buda film izlerken beni rahatsız ediyor gerçi full screen yapıo ama 1024x768 yapıp sonra onun full screene yapsak bile 1280x720 bir film full ekran olması gerekirken siyah bandlı şekilde izlemek zorunda kalıyorum.Ekran bağlantısı konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Lcd'ni bilmiyorum ama genelde HD-Ready tv'ler Vga bağlantı ile maksimum 1280*768 destekler. Bazıları ise 1360*768 destekleyebilir. Bu yüzden eğer yeni notebook'unun seçeneklerinde bu ikisi varsa, bu çözünürlükleri denemelisin.

Ayrıca BSPlayer gibi oynatıcı programların içinde 16:9 ekran, çok geniş ekran gibi seçenekler vardır. Bunlarda bir ölçüde seni rahatsız eden "insanların geniş olması", "görüntünün alttan-üstten bantlı olması" gibi sorunları azaltır.

• Konu hortlamış ama madem cevap geliyor bende yazıyım.
    Herhangi bir Core 2 Duo işlemciyle 1080p mkv filmler rahat oynatılır mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alper1907

Konu hortlamış ama madem cevap geliyor bende yazıyım.
    Herhangi bir Core 2 Duo işlemciyle 1080p mkv filmler rahat oynatılır mı?

Oynatamazsın, mutlaka takılmalar olur, ama hd destekli ekran kartı varsa izlersin ancak, işlemcinin üstünden yükü alacak bir hd ekran kartı gerekli 1080p için.
  • higwaymouse kardeş ;
    şimdi bende de acer5920 laptop var.. HDMI çıkışı da mevcut.. 720p film nerden bulabilirim? bu filmler internetten mi indiriliyor? internetten bilgisayara yükleyeceğim oradan hdmi çıkışla plazmaya versem 720p film izleyebilir miyim?
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

quote:

Orjinalden alıntı: realpassion

Benim sorunum şu eski laptopumun ekran kartı 1024x768 destekliodu vga ile lcd bağladığımda 1280x720 ayarını yapabiliyodum ama şimdi yeni bi laptop aldım bu laptop 1280x800 desteklio ama lcdye bağladığımda 1024x768 e kadar ayar yapabiliyorum 1280x720 seçeneği yok ekran ayarlarında 2. ekrana seçtiğimde orda bütün çözünürlükler var ama ordan da 1280x720 seçmeme rağmen lcd ekranını bu görüntüyü veremiyorum lcd ekranında 1024x768 görüntü ile kullanmak zorunda kalıyorum buda film izlerken beni rahatsız ediyor gerçi full screen yapıo ama 1024x768 yapıp sonra onun full screene yapsak bile 1280x720 bir film full ekran olması gerekirken siyah bandlı şekilde izlemek zorunda kalıyorum.Ekran bağlantısı konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Lcd'ni bilmiyorum ama genelde HD-Ready tv'ler Vga bağlantı ile maksimum 1280*768 destekler. Bazıları ise 1360*768 destekleyebilir. Bu yüzden eğer yeni notebook'unun seçeneklerinde bu ikisi varsa, bu çözünürlükleri denemelisin.

Ayrıca BSPlayer gibi oynatıcı programların içinde 16:9 ekran, çok geniş ekran gibi seçenekler vardır. Bunlarda bir ölçüde seni rahatsız eden "insanların geniş olması", "görüntünün alttan-üstten bantlı olması" gibi sorunları azaltır.

Zaten eskiden bu seçenekler varken şimdi bu seçenekelri göremiyorum o yüzdende yapamıyoru ama neden eskiden olan şey şimdi görünmüyor. Ekran kartımdan mı kaynaknalıyor acaba bu sonuçta bu yeni laptop'un ekran kartı iyi değil ama önemli olan ekranın destekleyip desteklememesi değilmi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.