Şimdi Ara

Silinmiş dosyayı tamamen silmek!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
111.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar bazı programlarla silinen dosayalar geri yüklenebiliomuş..(recover my files gibi) Ben özel dosyalarımın geri gelmesini istemiyorum..Bunları tamamen nasıl silebilirim.. Bu proglamla bunları buldum ama her tarattıgımda yeninden cıkıcak sanırım..Bana yardımcı olabilir misiniz?

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-Militarist -- 19 Nisan 2013; 20:26:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: e-Militarist

Evet ben kullanıyorum gerçekten cok güzel bir çalışma

• quote:

Orijinalden alıntı: Vip_Bey

Evet ben kullanıyorum gerçekten cok güzel bir çalışma

Alıntıları Göster
    Tahminime göre program verinin harddiskte bulunduğu yerin üzerine koftiten bir dosya yazdırıp, sonra tekrar üzerine yazılabilir işaretleyordur heralde.
  • tesekkür ederim militar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: clive82

tesekkür ederim militar..
    Merhabalar, bilinen hiç ir program çözüm olmaz emin ol. Programı 5 kerede kullansan da
    dosyaların geri gelir. En kesin yöntem low level format atmaktır. Yanlız tehlikelidir hdd manyetik olarak
    bozduğu için bazen hdd çöpe atabilirsin. Emin ol diski kırıp atmak bile çözüm değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: player1243

Merhabalar, bilinen hiç ir program çözüm olmaz emin ol. Programı 5 kerede kullansan da
    dosyaların geri gelir. En kesin yöntem low level format atmaktır. Yanlız tehlikelidir hdd manyetik olarak
    bozduğu için bazen hdd çöpe atabilirsin. Emin ol diski kırıp atmak bile çözüm değildir.

Alıntıları Göster
    ya ben de regfriwall dıye bır dalga var baslarken cıkıyor bılgısayar.ne yapsam sılemıolar cleaner-revo falan hıc bısı ıse yaramıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: CThirty

ya ben de regfriwall dıye bır dalga var baslarken cıkıyor bılgısayar.ne yapsam sılemıolar cleaner-revo falan hıc bısı ıse yaramıyor

Alıntıları Göster
    Trojen remover dene....
  • quote:

Orijinalden alıntı: player1243

Trojen remover dene....

Alıntıları Göster
    CC cleaner veya Her neyse işte,
    bu ve benzeri programla sildiğiniz,
    (silerken üzerine genelde 15 kere rast gele sayılar ve anlamsız metinler yazılan)

ne saklıyorsunuz bilgisayarınızda? Hadi sakladınız, birde bu Pc ile internete mi bağlanıyorsunuz?

Bu tip verileri hafıza kartı ile yanınızda taşımak daha sağlam değil mi?

Demekki çok fazla öneme haiz verilerden bahsediyorsunuz ki;
    Biri sizin HDD'yi profesyonel çözümlerle açacak ve bu verilerinize erişmek isteyecek. Dünyanın parası gidiyor başına gelen varmı?
    Bu arada yanmış kasadan çıkan haşat durumdaki ve kırılmış HDD kolay sayılıyor biliyormusunuz?
    Yukarıda anılan programların sildiklerini evde giriş seviyede yazılımlarla veya crack'lenmiş yarım-yamalak programla açabiliyormusunuz? Çok iyi o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: zeiffer

CC cleaner veya Her neyse işte,
    bu ve benzeri programla sildiğiniz,
    (silerken üzerine genelde 15 kere rast gele sayılar ve anlamsız metinler yazılan)

ne saklıyorsunuz bilgisayarınızda? Hadi sakladınız, birde bu Pc ile internete mi bağlanıyorsunuz?

Bu tip verileri hafıza kartı ile yanınızda taşımak daha sağlam değil mi?

Demekki çok fazla öneme haiz verilerden bahsediyorsunuz ki;
    Biri sizin HDD'yi profesyonel çözümlerle açacak ve bu verilerinize erişmek isteyecek. Dünyanın parası gidiyor başına gelen varmı?
    Bu arada yanmış kasadan çıkan haşat durumdaki ve kırılmış HDD kolay sayılıyor biliyormusunuz?
    Yukarıda anılan programların sildiklerini evde giriş seviyede yazılımlarla veya crack'lenmiş yarım-yamalak programla açabiliyormusunuz? Çok iyi o zaman.

Alıntıları Göster
    bu konuda en iyi program Evidence Eliminator
    fakat acemilere kesinlikle tavsiye etmiyorum.program bilmeden kullanımda ciddi sistem hataları oluşturabiliyor.sitesi:
    http://www.evidence-eliminator.com/

• quote:

Orijinalden alıntı: whamx

bu konuda en iyi program Evidence Eliminator
    fakat acemilere kesinlikle tavsiye etmiyorum.program bilmeden kullanımda ciddi sistem hataları oluşturabiliyor.sitesi:
    http://www.evidence-eliminator.com/

Alıntıları Göster
    Eraser programı bu konuda gayet başarılı.

http://eraser.heidi.ie adresinden indirebilirsiniz.

Program tamamen ücretsiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sinanilyas

Eraser programı bu konuda gayet başarılı.

http://eraser.heidi.ie adresinden indirebilirsiniz.

Program tamamen ücretsiz.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar bu programlardan eraser, evidence eliminator ve washer kullandım. Washer çık hızlı siliyor (35'de) ama bende kuşku uyandırıyor. Eraser ve evidence eliminator gayet iyi. Evidence eliminator'un kullanımı daha pratik eraser'a göre.

Yalnız benim bir sorum olacak. Windows Server 2008 r2 64 bit işletim sistemi için evidence eliminator bulamadım. Nereden bulabilirim? Ya da önereceğiniz başka bir program varsa onu da deneyebilirim. Yalnız Windows Server 2008 r2 64 bit işletim sisteminde denemediyseniz lütfen öneri yapmayın. Deneme yapmış ya da kullanan arkadaşlardan tavsiye bekiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mfbati

Arkadaşlar bu programlardan eraser, evidence eliminator ve washer kullandım. Washer çık hızlı siliyor (35'de) ama bende kuşku uyandırıyor. Eraser ve evidence eliminator gayet iyi. Evidence eliminator'un kullanımı daha pratik eraser'a göre.

Yalnız benim bir sorum olacak. Windows Server 2008 r2 64 bit işletim sistemi için evidence eliminator bulamadım. Nereden bulabilirim? Ya da önereceğiniz başka bir program varsa onu da deneyebilirim. Yalnız Windows Server 2008 r2 64 bit işletim sisteminde denemediyseniz lütfen öneri yapmayın. Deneme yapmış ya da kullanan arkadaşlardan tavsiye bekiyorum.

Alıntıları Göster
    Cehaletimi bağışlayın, bilgisayara format attığımızda dosyalar tamamen silinmiş oluyor mu?
    Yani, format sonrasında da silinmiş dosyalar bazı programlarla geri getirilebilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taşralı -- 16 Mayıs 2010; 0:46:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Taşralı

Cehaletimi bağışlayın, bilgisayara format attığımızda dosyalar tamamen silinmiş oluyor mu?
    Yani, format sonrasında da silinmiş dosyalar bazı programlarla geri getirilebilir mi?

hemen hemen tamamı format sonrası geri getirilebilir.format atmak sadece diskin dolu bölümlerini üstüne yazılabilir hale getirir veriler silinmez.(low level format hariç)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi whamx -- 16 Mayıs 2010; 5:19:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: whamx

quote:

hemen hemen tamamı format sonrası geri getirilebilir.format atmak sadece diskin dolu bölümlerini üstüne yazılabilir hale getirir veriler silinmez.(low level format hariç)

Alıntıları Göster
    Forumda bir arkadaşımız da şöyle demiş:
    "program kullanman gerekmiyor .. harddiskin içini silip, üzerine farklı dosyalar kopyalarsan zaten geri alınamaz eski dosyalar .. tabi tam çözüm için komple doldurman lazım .. "
    Ne dersiniz?

• quote:

"program kullanman gerekmiyor .. harddiskin içini silip, üzerine farklı dosyalar kopyalarsan zaten geri alınamaz eski dosyalar .. tabi tam çözüm için komple doldurman lazım .. "
    Ne dersiniz?

Alıntıları Göster
    @ Taşralı ;

Evet sanırım oluyor. Harddiski biçimlendirip, içini aynı oranda ( bulabilirseniz tabii ) doldurup geri getirilmesini önleyebilirsiniz. Fakat bana göre en kolay yolu bu tür programlarla tamamen silmektir, diğer türlü hard diskin her partitionunu doldurmak gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zenyxia -- 19 Mayıs 2010; 14:51:49 >

• quote:

Ne dersiniz?

Boşuna hard diskinizi yorarsınız, işe yarar bir şey değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iGroN

quote:

Ne dersiniz?

Boşuna hard diskinizi yorarsınız, işe yarar bir şey değil.

Alıntıları Göster
    Çaresi yok anlaşılan.
    "Low level format"tan "fdisk"ten falan bahsetmiş arkadaşlar. O çözümleri tatbik etmek de herhalde uzmanlık falan gerektirir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taşralı -- 21 Mayıs 2010; 0:30:54 >

• quote:

Çaresi yok anlaşılan.
    "Low level format"tan "fdisk"ten falan bahsetmiş arkadaşlar. O çözümleri tatbik etmek de herhalde uzmanlık falan gerektirir.

Alıntıları Göster
    Olayı basitleştirerek kabaca anlatıyorum, sürçü lisan edersem affola...

Hard Disk'ler manyetik veri depolama araçlarıdır. Bunlar üzerinde veriler manyetik alanın yönüne göre 1 veya 0 kümeleri olarak yazılır. Ör: Bir bit olarak 1 yazmak istediğinizde bir bölgenin çoğu 1 olur, Bu işin en alt seviyesi.

Olaya biraz daha üst seviyeden bakarsak durum şöyle değişir. Disk üzerinde 512 tane(Bu sayı değişken, 512, 1024 2048, 4096 vb olabilir) byte'tan oluşan sanal sekörler vardır. İşletim sistemi bu sektörlere numarasıyla erişir.(Bir de kafa olayı var, karışmasın diye bundan bahsetmiyorum).

Dahada yukarıya çıkarsak işletim sistemleri bunları gruplayarak disk üzerindeki sanal bölmeleri oluşturur.(partition). Daha bu bölmeler içindeki sektörleri düzgün bir şekilde kullanabilmek için tıpkı kitabın içindekiler tablosu gibi bir tablo tutar. Bu tablolara dosya sistemi denir ki bunların NTFS, FAT32, EXT3 vs gibi onlarca çeşidi vardır.

Siz bir dosya yazdığınız zaman, önce içindekiler tablosunda verinin yazılabileceği sektörler belirlenir. Veri bu sektörlere yazılır sonra da içindekiler tablosunda bu dosyanın başladığı, devam ettiği ve bittiği sektörler işaretlenir. böylece dosya diske yazılmış olur.

Şimdi sıra geldi silmeye...
    Bir dosyayı silmeye çalıştığınız zaman işletim sistemlerinin genelde yaptığı sadece içindekiler kısmında o sektörleri boş olarak işaretlemektir. Sizin veriniz aslında disk üzerinde durmaya devam eder, ta ki üzerine yeni birşey yazılana kadar.
    Güvenli silme programları, dosya sistemi tablolarına bakarak silmek istediğiniz dosyanın üzerine en az 5 kez rastgele veri yazmak suretiyle bu silme işini gerçekleştirir. Bu işleme wipe etme de denir.

Şimdi sıra geldi iddaya, yukarıdaki yöntemle sildiğim dosyayı geri getirene 1000 TL ödül veriyorum. Bunu söylememin nedeni şu; Eğer secure wipe ile bir dosyayı silerseniz onun yazılımla geri getirilmesi imkansızdır. Ancak içini açıp profesyonel ve çok ileri teknoloji veri kurtarma yöntemleri kullanılarak en üstte anlattığım yöntemle birşeyler elde edilebilir ki onun da garantisi yoktur.

O yüzden o kadar paranoyak olmayın, file shredder gibi bir program kullanmak yeterlidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Olayı basitleştirerek kabaca anlatıyorum, sürçü lisan edersem affola...

Hard Disk'ler manyetik veri depolama araçlarıdır. Bunlar üzerinde veriler manyetik alanın yönüne göre 1 veya 0 kümeleri olarak yazılır. Ör: Bir bit olarak 1 yazmak istediğinizde bir bölgenin çoğu 1 olur, Bu işin en alt seviyesi.

Olaya biraz daha üst seviyeden bakarsak durum şöyle değişir. Disk üzerinde 512 tane(Bu sayı değişken, 512, 1024 2048, 4096 vb olabilir) byte'tan oluşan sanal sekörler vardır. İşletim sistemi bu sektörlere numarasıyla erişir.(Bir de kafa olayı var, karışmasın diye bundan bahsetmiyorum).

Dahada yukarıya çıkarsak işletim sistemleri bunları gruplayarak disk üzerindeki sanal bölmeleri oluşturur.(partition). Daha bu bölmeler içindeki sektörleri düzgün bir şekilde kullanabilmek için tıpkı kitabın içindekiler tablosu gibi bir tablo tutar. Bu tablolara dosya sistemi denir ki bunların NTFS, FAT32, EXT3 vs gibi onlarca çeşidi vardır.

Siz bir dosya yazdığınız zaman, önce içindekiler tablosunda verinin yazılabileceği sektörler belirlenir. Veri bu sektörlere yazılır sonra da içindekiler tablosunda bu dosyanın başladığı, devam ettiği ve bittiği sektörler işaretlenir. böylece dosya diske yazılmış olur.

Şimdi sıra geldi silmeye...
    Bir dosyayı silmeye çalıştığınız zaman işletim sistemlerinin genelde yaptığı sadece içindekiler kısmında o sektörleri boş olarak işaretlemektir. Sizin veriniz aslında disk üzerinde durmaya devam eder, ta ki üzerine yeni birşey yazılana kadar.
    Güvenli silme programları, dosya sistemi tablolarına bakarak silmek istediğiniz dosyanın üzerine en az 5 kez rastgele veri yazmak suretiyle bu silme işini gerçekleştirir. Bu işleme wipe etme de denir.

Şimdi sıra geldi iddaya, yukarıdaki yöntemle sildiğim dosyayı geri getirene 1000 TL ödül veriyorum. Bunu söylememin nedeni şu; Eğer secure wipe ile bir dosyayı silerseniz onun yazılımla geri getirilmesi imkansızdır. Ancak içini açıp profesyonel ve çok ileri teknoloji veri kurtarma yöntemleri kullanılarak en üstte anlattığım yöntemle birşeyler elde edilebilir ki onun da garantisi yoktur.

O yüzden o kadar paranoyak olmayın, file shredder gibi bir program kullanmak yeterlidir.

Alıntıları Göster
    acaba bu dosyaları silsek tam olarak bi hıza faydası olurmu? yani dediğiniz yöntemde kaldırsak hdd hızlanırmı?
    yada linux dosya sistemiyle formatlasam tüm diski nfts kalıntıları silinirmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultrakurt2012 -- 18 Temmuz 2010; 12:20:17 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.