Şimdi Ara

İp atlamak ???

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
25.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kış geldi malumunuz dışarda yürümek koşmak falan artık daha zor bende odam boş olduğu için evde yapacağım kardiyo çalışması içinen iyi sporun ip atlama olduğunu düşündüm netten araştırdım düşünceminde doğru olduğu ortaya çıktı altta bilgileri payklaşıcam sizle. Aranızda ip atlayan var mı nerden bulabilirim ip atlama aparatını alırken neye dikkat etmeliyim ?

quote:

Sıçrama ve İp Atlama

Sağlık açısından uygun, ucuz ve hoşlanılabilir olarak en elverişli egzersizlerden biri de ip atlamaktır. Bir kişinin sağlıklı kalabilmesi için ayaklarını kullanması gerekir.

Egzersiz hususunda doktorlar ve sağlık otoriteleri; hızlı adımlarla yürümek, hafif tempoda koşmak ve kır koşularını tavsiye etmişlerdir. Birçok insan bunların hepsinin etkisinin olduğunu bilmesine: rağmen çok zaman alması ve devamında sıkıcı olmasa sebebiyle ya başlarlar bırakırlar veya hiç başlamazlar.

Günümüzde ev kadınları, yöneticiler, büro memurları ve okul çağındaki çocukları kaslarını çalıştırmak ve egzersiz yapmak için içeride ve dışarıda uygulayabileceği ve kişiyi mutlu edecek nitelikte hareketler ararlar. İp atlamak bu hareketlerden biridir. Çünkü sadece naylondan, pamuktan veya ketenden olan bir kaç metrelik atlama ipi egzersiz için yeterlidir.

Dr. Kaore Fizyoloji Enstitüsü Başkanı; en azından zamana karşı sağlıklı kalabilinmesi için; herkesin çok kolayca ip atlamayı yapamayacağını söylemiştir ve ip atlamanın bazı avantajlarını ele almıştır.

Buna göre bacak ve kalça kaslarının gelişmesinde özelllikle etkili olabilir. İp atlamada ritmik olarak, sıçramada, joking koşularında daha fazla vücudun üst kısmı hareket edecek, ayak ve diz eklemi güçlü ile bel kuvvetli olacaktır. Denge, koordinasyon ve çeviklik gelişecektir. Ayrıca sıçramadan dolayı harcanan enerji miktarı artacaktır.

Avrupa ve uzak doğuda asırlar önce yapılan ve her yaştaki insanların hoşlandığı ip atlamanın ilk geliştirildiği yeri hiç kimse bilmez. Filipinleri ziyaret edenlerin özel sıçrama oyunlarını görmeleri mümkündür. (Bambu ağaçlarından yapılmış sıçrarna oyunu). Ayrıca asırlardan beri kendi kültürümüz içerisinde okul çağındaki çocuklar, bazı profesyonel sporcular eğlence ve antrenman sırasında ip atlarlar. Boksörler dayanıklılığı geliştirmek için sıçramanın yararını bilir. 1957'de İlinois Üniversitesinin bir çalışması belkide gerçek yararlarını belirten ilk görünümlerdir. Bu çalışmaya katılan 9-11 yaşlarındaki okul çocuklarına yalnız ip atlama hareketleri yaptırıldı. Sonunda çocukların kale verimliliğinin ve dayanıklılıklarının arttığı, göğüsten nefes almalarının geliştiği, vücut yağlarının azaldığı ve kaslarının kuvvetlendiği, ayrıca çevikliklerinin arttığı ve programa başlamadan evvelkinden 10 cm daha yükseğe sıçradıkları belirlendi.

Böyle bir çalışma büyükler için de mümkün mü? 1961'e kadar hiç kimse gerçek anlamda bilmiyordu. Dr. Rodahl (Filipin Lankonau Hastahanesi araştırma müdürü) bunu test ederek çalışan memurların öğleden sonra meydana gelen yorgunluklannın giderilmesi için bir araştırma yaptı. İlk önce yaşları 19-24 olan sekreter bayanlardan ip atlama egzersizleri içeren bir grup oluşturdu. Bu bayanlar, öğlen saatinde günde 5 dakika ip atlatarak haftada 5 gün olmak üzere bir ay çalıştırıldı. Sonuçta sekreter bayanların fiziksel kapasitelerinin ortalama %25 arttığı tespit edildi.

Temple Üniversitesinde yaşları 19- 43 olan erkekler grubu üzerinde benzer programlar gözden geçirildi. 2 ay süresince haftada beş gün, günde 10 dk. ip atlama testi uygulandı. Buna göre iş üretimi için O2 kullanımı kişisel kapasiteleri kale dolaşım sistemi verimliliğindeki ortalama gelişme %23'e çıkarken bazılarınınki %31'e ulaştı. Ayrıca bu gruptakilerin kale atım sayıları azaldı, çalışma yükleri arttı ve bir çoğunda pençe kuvvetleri gelişti.

Arizona Eyaleti Üniversitesinden Jack Bakeri spor yapmamış 92 öğrenciyi test etti. Yarısına günde 30 dakikalık proğramı, diğer yarısına günde 10 dakikalık ip atlama programı uyguladı. Sonuçta her iki grupta da kardiovasküler verimliliğin arttığı ve iki grup arasında benzerlik olduğu tesbit edildi.

İp Atlamanın Faydaları

Gerilim içinde oldunduğu zaman özellikle doğal olarak hoplama veya zıplama gibi hareketler yapılır. Bir oyun esnasında neşeli bir şekilde seyrederken hop oturup hop kalkılır veya önemli bir maçtan sonra kazanan oyuncular kanguru gibi sıçrarlar ya da televizyon programlarında büyük bir ikramiye kazanıldığında havalara sıçranır. Fizyologlar küçük sıçramaların kılcal damar dolaşımını geliştirdiği, kanın kalbe dönüşüne yardım eden calf ve thigh gibi kaslann tonusunu arttırdığını bildirmiştir.

Bazı ülkelerdeki okulların bir kısmında Beden Eğitimi programlarına ip atlama egzersizini koymuşlardır.

İp atlamaya hayatın her anında erken veya geç başlanılabilir. Egzersizler gruplar halinde antrenman proğramları olarak yapılabilir aynı zamanda diğer çalışmalarla da halledilebilir. Odada, büroda veya yatağın üzerinde zıplayarak çalışmaya başlanabilir.

• bende var bitane..zamanı ayarlıyosun zıplamaya başlıyosun zaman bitince ötüyü sonra bakıyon ekranına kaç defa zıplamışın onu yazıyo..
  • durumun çok kötü değilse bi spor salonuna yazılmanı tavsiye ederim. ayrıca ip konusuna gelince ip olmadanda olur önemli olan zıplamaktır ip olmadan ip atlarmış gibi yapsanda kardio çalışması yapmış olursun ama apartmanda fln oturuyosan şikayet gelebilir dikkat etmen gereken nokta bu :D
  • spor salonunu geçin ben evde barfiks şnav mekik 2 dumbellımla ağırlıkta çalışıyorum bu yapacağım kardiyo çalışması. bi gün ağırlık bi gün 1.5 saat tempolü yürüyüş yapıyordum şimdi yürüyüşün yerini alcak bişi arıyorum. kilo problemim yok zaten amaç kondüsyon dayanıklılık. komşularda rahatsız olmaz o yönden bi rhatsızlığım yok
  • İp atlayın nan boy uzatıyo
  • evde ip atlıycak uygun yer yok.apartman bahçesinde atlasamda abes kaçarben neapiyimen iyisi spor salonunda yürümeye başlıyım artık.1ayda çok kilo aldımantrenman sonrası hızlı tempo 20dk yürüsem işe yarar mı?
    antrenman derken 7aydır body yapıyorum+protein tozu takviyesi alıyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CCaaNN -- 22 Aralık 2008; 20:09:35 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: CCaaNN

evde ip atlıycak uygun yer yok.apartman bahçesinde atlasamda abes kaçarben neapiyimen iyisi spor salonunda yürümeye başlıyım artık.1ayda çok kilo aldımantrenman sonrası hızlı tempo 20dk yürüsem işe yarar mı?

haftada 3 kere 35 40 dakka aralarda yorulunca 1 er dakika dinlenerek koşu bandında çalışabilirsin zaten aşşağı yukarı salonada haftada 3 kere fln gidiyosundur. protein tozu takviyesi olarak ne alıyosun whey mi? sana önerim hardline bipro yağ yakıp kas almak istiyosan
  • quote:

Orjinalden alıntı: LoveU4ever

quote:

evde ip atlıycak uygun yer yok.apartman bahçesinde atlasamda abes kaçarben neapiyimen iyisi spor salonunda yürümeye başlıyım artık.1ayda çok kilo aldımantrenman sonrası hızlı tempo 20dk yürüsem işe yarar mı?

haftada 3 kere 35 40 dakka aralarda yorulunca 1 er dakika dinlenerek koşu bandında çalışabilirsin zaten aşşağı yukarı salonada haftada 3 kere fln gidiyosundur. protein tozu takviyesi olarak ne alıyosun whey mi? sana önerim hardline bipro yağ yakıp kas almak istiyosan

whey alıyorum.genellikle haftada 3-4 kez gidiyorum.antrenmandan sonra mı yapıyım bu yürüyüşü?birde bacak antrenmanından sonra pek yürüycek halim kalmıyoo gün es geçsem olur mu?
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: LoveU4ever

quote:

whey alıyorum.genellikle haftada 3-4 kez gidiyorum.antrenmandan sonra mı yapıyım bu yürüyüşü?birde bacak antrenmanından sonra pek yürüycek halim kalmıyoo gün es geçsem olur mu?

olr zaten bacaktan sonra yapma zorlanırsın gitmediğin günlerdede yürüyüş fln yaparsan iyi olur
  • up
  • ip olmada ip atlayamazsın sağlam bi tanesi en fazla 15 tl al bi tane ipi kontorl etme derken felan anca verim alınabiliyor ve hızlı atlama olayı felan çok yararlıdır tavsiye ederim spor aleti atan her mağazada ip bulunur
  • Ben de eskiden bu yazıları okuduktan sonra ip atlamaya karar vermiştim. Günde 400 kere atlıyordum. Çok geçmeden dizlerime çok sancılı bir ağrı bindi. 1 hafta doğru dürüst yürüyemedim. Sen sen ol sakın abartma sana istersen 500 kere de atlarsın ama yararı değil çok zararı var. Başta 20 dakika ısınma sonra 50 kere zıplamak günde yeterli olacakmış bir yerden okuduğum kadarıyla. Her zamanki gibi ip atlamayı da bir süre sonra bırakıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sistemin Kurbanlarıyız -- 27 Nisan 2012; 21:10:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Coder85

Kış geldi malumunuz dışarda yürümek koşmak falan artık daha zor bende odam boş olduğu için evde yapacağım kardiyo çalışması içinen iyi sporun ip atlama olduğunu düşündüm netten araştırdım düşünceminde doğru olduğu ortaya çıktı altta bilgileri payklaşıcam sizle. Aranızda ip atlayan var mı nerden bulabilirim ip atlama aparatını alırken neye dikkat etmeliyim ?

quote:

Sıçrama ve İp Atlama

Sağlık açısından uygun, ucuz ve hoşlanılabilir olarak en elverişli egzersizlerden biri de ip atlamaktır. Bir kişinin sağlıklı kalabilmesi için ayaklarını kullanması gerekir.

Egzersiz hususunda doktorlar ve sağlık otoriteleri; hızlı adımlarla yürümek, hafif tempoda koşmak ve kır koşularını tavsiye etmişlerdir. Birçok insan bunların hepsinin etkisinin olduğunu bilmesine: rağmen çok zaman alması ve devamında sıkıcı olmasa sebebiyle ya başlarlar bırakırlar veya hiç başlamazlar.

Günümüzde ev kadınları, yöneticiler, büro memurları ve okul çağındaki çocukları kaslarını çalıştırmak ve egzersiz yapmak için içeride ve dışarıda uygulayabileceği ve kişiyi mutlu edecek nitelikte hareketler ararlar. İp atlamak bu hareketlerden biridir. Çünkü sadece naylondan, pamuktan veya ketenden olan bir kaç metrelik atlama ipi egzersiz için yeterlidir.

Dr. Kaore Fizyoloji Enstitüsü Başkanı; en azından zamana karşı sağlıklı kalabilinmesi için; herkesin çok kolayca ip atlamayı yapamayacağını söylemiştir ve ip atlamanın bazı avantajlarını ele almıştır.

Buna göre bacak ve kalça kaslarının gelişmesinde özelllikle etkili olabilir. İp atlamada ritmik olarak, sıçramada, joking koşularında daha fazla vücudun üst kısmı hareket edecek, ayak ve diz eklemi güçlü ile bel kuvvetli olacaktır. Denge, koordinasyon ve çeviklik gelişecektir. Ayrıca sıçramadan dolayı harcanan enerji miktarı artacaktır.

Avrupa ve uzak doğuda asırlar önce yapılan ve her yaştaki insanların hoşlandığı ip atlamanın ilk geliştirildiği yeri hiç kimse bilmez. Filipinleri ziyaret edenlerin özel sıçrama oyunlarını görmeleri mümkündür. (Bambu ağaçlarından yapılmış sıçrarna oyunu). Ayrıca asırlardan beri kendi kültürümüz içerisinde okul çağındaki çocuklar, bazı profesyonel sporcular eğlence ve antrenman sırasında ip atlarlar. Boksörler dayanıklılığı geliştirmek için sıçramanın yararını bilir. 1957'de İlinois Üniversitesinin bir çalışması belkide gerçek yararlarını belirten ilk görünümlerdir. Bu çalışmaya katılan 9-11 yaşlarındaki okul çocuklarına yalnız ip atlama hareketleri yaptırıldı. Sonunda çocukların kale verimliliğinin ve dayanıklılıklarının arttığı, göğüsten nefes almalarının geliştiği, vücut yağlarının azaldığı ve kaslarının kuvvetlendiği, ayrıca çevikliklerinin arttığı ve programa başlamadan evvelkinden 10 cm daha yükseğe sıçradıkları belirlendi.

Böyle bir çalışma büyükler için de mümkün mü? 1961'e kadar hiç kimse gerçek anlamda bilmiyordu. Dr. Rodahl (Filipin Lankonau Hastahanesi araştırma müdürü) bunu test ederek çalışan memurların öğleden sonra meydana gelen yorgunluklannın giderilmesi için bir araştırma yaptı. İlk önce yaşları 19-24 olan sekreter bayanlardan ip atlama egzersizleri içeren bir grup oluşturdu. Bu bayanlar, öğlen saatinde günde 5 dakika ip atlatarak haftada 5 gün olmak üzere bir ay çalıştırıldı. Sonuçta sekreter bayanların fiziksel kapasitelerinin ortalama %25 arttığı tespit edildi.

Temple Üniversitesinde yaşları 19- 43 olan erkekler grubu üzerinde benzer programlar gözden geçirildi. 2 ay süresince haftada beş gün, günde 10 dk. ip atlama testi uygulandı. Buna göre iş üretimi için O2 kullanımı kişisel kapasiteleri kale dolaşım sistemi verimliliğindeki ortalama gelişme %23'e çıkarken bazılarınınki %31'e ulaştı. Ayrıca bu gruptakilerin kale atım sayıları azaldı, çalışma yükleri arttı ve bir çoğunda pençe kuvvetleri gelişti.

Arizona Eyaleti Üniversitesinden Jack Bakeri spor yapmamış 92 öğrenciyi test etti. Yarısına günde 30 dakikalık proğramı, diğer yarısına günde 10 dakikalık ip atlama programı uyguladı. Sonuçta her iki grupta da kardiovasküler verimliliğin arttığı ve iki grup arasında benzerlik olduğu tesbit edildi.

İp Atlamanın Faydaları

Gerilim içinde oldunduğu zaman özellikle doğal olarak hoplama veya zıplama gibi hareketler yapılır. Bir oyun esnasında neşeli bir şekilde seyrederken hop oturup hop kalkılır veya önemli bir maçtan sonra kazanan oyuncular kanguru gibi sıçrarlar ya da televizyon programlarında büyük bir ikramiye kazanıldığında havalara sıçranır. Fizyologlar küçük sıçramaların kılcal damar dolaşımını geliştirdiği, kanın kalbe dönüşüne yardım eden calf ve thigh gibi kaslann tonusunu arttırdığını bildirmiştir.

Bazı ülkelerdeki okulların bir kısmında Beden Eğitimi programlarına ip atlama egzersizini koymuşlardır.

İp atlamaya hayatın her anında erken veya geç başlanılabilir. Egzersizler gruplar halinde antrenman proğramları olarak yapılabilir aynı zamanda diğer çalışmalarla da halledilebilir. Odada, büroda veya yatağın üzerinde zıplayarak çalışmaya başlanabilir.

İÇİNEN
  • başlığı internetteki aypi(ip) olarak okuyan ben miyim sadece?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ageofpiratessanakrep

ip olmada ip atlayamazsın sağlam bi tanesi en fazla 15 tl al bi tane ipi kontorl etme derken felan anca verim alınabiliyor ve hızlı atlama olayı felan çok yararlıdır tavsiye ederim spor aleti atan her mağazada ip bulunur

4 senelik konuyu bunun icin mi guncellediniz ?
  • spor eskimez
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

yanlış anlama ama kız gibi atlamak diye bir söz var ama bir boksör gibi atlarsan dikkat bile çekersin ipin çıkartığı sesten
  • Pro sporla uğraşıyorum 4 yıldır capoeira yapıyorum 4yıl önceki kilom 78 di.

yaş şu an 26

Bir aralar ben çok düzenli biçimde ip atlardım hem salonda , hem sahilde hemde apartmanın bahçesinde. Kimseye aldırış etmemek şart.

Evet bazı arkadaşlar demiş fazla abartmayın diye gerçekten fazla abartmamak lazımdır çünkü gerçekten iş bildiğiniz gibi değil.

ip atlama - hafif tempolu koşu- ve barfixi bir arada yapıyordum.

ilk ip atladığımda doğru dürüs ip atlayamıyordum salonda antreman yaparak 40-50 hiç durmadan yapabilene kadar böyle acamelik çekmiştim.

Salonda
    Her hafta sırasıyla 100 - 300 - 500 gibi rakamlarla deniyordum haftanın üç günü yaptığım sporun yanına ek olarak ip atlamaya başladım neyse bu böyle baya devam etti dedim ben bunu 1500 e çıkarırım gaza geldik ya iki gün oldu bacaklarım(calf bölgesi) öyle fazla ağrıyordu ki anlatamam o gün ayağım kaskatı kasılmıştı. Birgün boyunca koltukta oturdum artık onada oturmak denebilirse. O gün idmanda yapamadım. Yılmadım makul rakamlarla ip atlamaya devam ettim sporda epey gelişmeler kaydettim gerçekten daha yükseğe zıplayabiliyorum artık. kilomda 69 a indi. Diyet yapmadığım için koruyamadım kiloyu 71 72 de sabitledim.

En son bacaklarım her ip atladıktan sonra dayanılmaz şekilde ağrımaya başladı yavaş yavaş bıraktım zaten yıl sonu kampına gideceğim için capoeira idmanlarına ağırlık verince ip atlama işi tamamen durdu. İp atlama ile kilo verdim diyet miyet yapmadan istediğim gibi beslenerek ve o sıralar aburcubur tüketimim son hızdaydı...

Bir süre sonra Aburcubur tüketimini azalttım. Kampa giderken gram yağ kalmamış bir vücüt vardı bende 69 kiloydum döndüğümde ise yavaş yavaş kilo almaya başladım ip atlamayı bıraktığım için aynı yere geri döndüm spora başladığım kiloma.

Yani 78 kiloya. Şimdi yine 75.6 kiloyum ama ip atlamayı bırakmasaydım baklava dilimlerini bile sayardınız o derece bir etksi oluyor. Tabiiki 1500 gibi sayılarda etkili ama cısına dayanabilirseniz. Düzenli yapılmadığı müddettçe hiç bir sporun etkisi beklenildiği ölçüde olmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.