Şimdi Ara

Acillll...Renault Symbol 1.2 mi 1.4 mü tercih edilmeli? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
1
Favori
84.976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Bakın ben yanlış bilgi vermiyorum 8v motordan yıllardır ne gibi sorunlarla karşılaştığımdan bahsediyorum. 1.4 8v motor (palio'dan örnek vererek söylüyorum) genel anlamda çok zorlamaya gelmeyen bir motor performans olarak kötüdür, berbattır demedim. Sadece 1.2(16v)'nin vergi ve yakıt avantajından yararlanmak varken 1.4(8v) araca binmek zarardır dedim ama bahsettiğim gibi herkesin kullanım amacı farklıdır. Ben yakıt tasarrufu ve vergi avantajından dolayı 1.2(16v) motoru tercih ettim ve de memnunum. Sen 1.4(8v)EL palio al yazın 25-30 lira yaktığın yolda kışın 40-45 lira yak o zaman anlarsın ne demek istediğimi
  • redbul_540 kullanıcısına yanıt
    Bizim konumuz motor ömrü ya da parçası değil. Benim orda demek istediğim benzin, lpg'ye göre daha yanıcı ve daha şiddetli yanan bir yakıt olması dolayısıyla lpg'den daha az miktarda ve daha stabil şekilde çekiliyor olmasıdır. bahsettiğim eski aracımda defalarca ayar yaptırmamıza rağmen lpg'yi stabil bir şekilde kullanamamıştık ve araba lpg'de de biraz fazla yakıyordu. Ama bizim konumuz symbol 1.2(16v) mi ? 1.4(8v) mi ? 1.2 ise neden ? 1.4 ise neden ?
    madem ki vw'den bahsettiniz vw araçları güçten ödün vermez ama yakıttan da ödün vermez. Bizim burdaki amacımız en az maliyetle cebimize en yüksek faydayı sağlayabilcek aracı belirleyebilmek.(Lütfen dizelleri işin içine karıştırmayın konumuz dizelle alakalı değil her aracın dizeli ekonomiktir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6047038AC -- 5 Nisan 2016; 22:49:17 >
  • Antıyoruz işte sana 1.2 16v'ın üretim maliyeti bile 1.4 8v'den daha ucuz.Ayrıca 1.2 16v 75 hP Motoru güncel bir motor sanma 2004 Yılından beri kullanılan 12 Yıllık bir motordur.1.4 8v Daha uzun ömürlü,alt devirleri daha güçlü,bakım maliyetleri daha düşük ve arız çıkarma oranı daha düşük.1.2 16v benzinde daha az yakıyor(oda daha zayıf olduğu için)Birde mtv'si düşük başka bir numarası yok.
  • redbul_540 kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten numarasınıda isteyen yok. Sizin dediklerinizde de bir yanlışlık yok mesele tamamen benzinin pahalılığı en ufak bir yakıt artışı bile bizde bir algı yaratıyor arabalara karşı. benzin 4.30 değilde 3.30 olsaydı bak o zaman 1.4(8v)'yi düşünürdüm. Zaten 2 seçenek var:
    1- 1.2(16v) alırsınız vergiyi yakıtı az ödersiniz. Ama aracı sakin kullanırsınız bayırlarda 4.vitese düşmeye razı olursunuz ya da 5. viteste 4.000 devirde tırmanırsınız.
    2- 1.4(8v) alırsınız vergisi ve yakıtı diğerine göre hissedilir derece farkedilir, bayırlarda 5. viteste 3.000 devirde tırmanırsınız
    zaten ülkemizde symbol'ün en çok alınan motorları 1.2(16v)benzinli ve 1.5 dizeller buda insanımızın genel seçimini ortaya koyuyor aslında tüm mesele benzinimizin pahalı olması. Ama her 8v aynı olcak diye bişey yok ben sadece eski aracımdan pay biçerek söyledim beni yıllarca çok üzmüş. Şimdi ben haftada 1 kez köyüme gidiyordum genel olarak düz asfalt, 50km'de 20TL'lik benzin yakıyordum aşağı yukarıda 16-17 TL'lik gaz yakıyordum 2 ay önce palio'mla ama şuan aynı yolu 1.2(16v) symbol'le 10-12 liralık gazla gidiyorum(benzinde denemedim). Fakat şunuda belirtmekte fayda var symbol'ün yakıt az olmasının ve 1.2 motorun onu taşımasının bir sebebide aracın hafif olmasıdır. Palio 940 kg idi +yedek lastik kg'sini bilmiyorum ama symbol 904 kg yazıyor(yedek lastik şuan yok)

• 1.6 8v dacia logan aracım gayet seri ve sessiz her 8 valf kötü diye birsey yok mpi olduktan sonra.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boşver hocam o adam sıkıntılı biraz.

• echomaniac E kullanıcısına yanıt
    1.6 tabiki 1.4'ten seri olur. Bizim bahsettiğimiz konu tamamen yakıt ekonomisiyle ve tercih sebepleriyle alakalı 1.4 8v motorlar ve 1.2 16v motorlar. Türkiye'de 1.4 8v symboller 2011 yılından sonra ztn üretimi durduruldu. 1.2(16v)'ler daha çok ilgi gördü ve hatta fabrikasyon lpg'lileri dahi var bunlar ise dahada ekonomik olduğu söyleniyor. 2012'den sonraki symbollere koyulan motorlara bakarsanız 8v motorların tarih olduğunu anlarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6047038AC -- 5 Nisan 2016; 23:48:51 >
  • 30 yıllık motor ustası bile (Fiat servisi) bana 8v motorları bu kadar övmedi yahu sat kurtul dedi başkada bişey demedi. Ben en iyisi koşa koşa gidip 1.4(8v) aracımı geri alayım burda yazılanları okuduktan sonra 12 yıl boyunca düzenli bakım yaptırdık ama heralde benim arabamın benzin deposu delikmiş ya da benzin ibresi yanlış gösteriyordu 40-45 kuruş yakarken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6047038AC -- 6 Nisan 2016; 1:12:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bandidas22

1.6 tabiki 1.4'ten seri olur. Bizim bahsettiğimiz konu tamamen yakıt ekonomisiyle ve tercih sebepleriyle alakalı 1.4 8v motorlar ve 1.2 16v motorlar. Türkiye'de 1.4 8v symboller 2011 yılından sonra ztn üretimi durduruldu. 1.2(16v)'ler daha çok ilgi gördü ve hatta fabrikasyon lpg'lileri dahi var bunlar ise dahada ekonomik olduğu söyleniyor. 2012'den sonraki symbollere koyulan motorlara bakarsanız 8v motorların tarih olduğunu anlarsınız.

Aynı güçte teknik olarak 1.4 daha iyidir .
    Örnek vereyim iki tane reno 19 hb aracımız vardı.
    Biri 1.4 80 hp tek nokta enj motor
    Diğeri 1.6 80 hp karbüratörlü motor
    Hacmi büyük olan hem kalkışta hem uzun yolda iyiydi ,ve daha sessizdi.
    Hersey beygirle bitmez hacim her zaman doğru olan güçtür.

• echomaniac E kullanıcısına yanıt
    Konumuz güçtür ya da beygirdir demedik ki biz zaten ? bizim tartışmamız 1.2 mi daha ekonomik 1.4mü bu symbol'ün hangi motoru daha çok tercih edildi hangisi cep dostu ondan bahsettik ve sonuç ortada oda 1.2(16v) symbol oldu. Zaten son kasalarda 1.4(8v) motorlar üretilmedi bile üretimde olan sadece 1.2 joy kasalar oldu. Güç istesem kalkış istesem 1.2 motorla ne işim olur yaa gider 2.0 motor araba alırdım. Konumuz tamamen farklı bende biliyorum silindir hacmi yüksek aracın daha seri olduğunu yazdıklarımı iyi okumuyorsunuz sanırım bu neyin çabasıdır anlamadım tamam yani doğru silindir hacmi yüksek araç daha performanslıdır daha seridir. Ama sizin dediklerinizin bir önemi kalmadı artık insanlar performansın gücün beygirin peşinde değil ki yakıtı az olsun vergisi az olsun derdindeler renault niye 1.2 16v'den gidiyor sanıyorsunuz. Hem vergi diliminin en altında olduğu için hemde en ekonomik yakıtla 75beygir gücü sağlayabildiği için. Yoksa renault'ta biliyor 1.4 16v motor yapmasını ama tüketicinin yakıta fazla masraf etmemesi ve ödemesi gereken vergiyi en alt dilimden ödemesi için 1.2'de karar kılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6047038AC -- 6 Nisan 2016; 1:17:07 >

• Şehir içinde 1.2 daha iyi, şehir dışında ise 1.4 Eğer 100 km'yi geçmeyecekseniz şehir dışında da 1.2 fena sayılmaz. Ama 1.4 ile şehir içinde ne yaparsanız yapın yakıt tüketimini fazla düşüremiyorsunuz. Ama şehir dışında 1.2 ile sakin giderseniz düşürebiliyorsunuz. Ama uzun rampalarda ve klimalarda 1.4 her durumda ağır basıyor. Karadeniz Bölgesi'nde veya Doğu'da yaşamıyorsanız 1.2 genel olarak size uyar. Tabii yaşadığınız yer, genellemeye uymuyor da olabilir.

Mevzu motor kıyaslamasına girmiş. Renault'nun 8 valf motorlarında blok çatlaması çok görüldüğü için ustalar 1.4 8v önermiyor. Mesela 1.4 16 olan Megane vardı hatırlarsanız. Çok da güzeldi.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.