Şimdi Ara

İyonik Bileşiklerin adlandırılması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
22.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Metalin adı +(Roma Rakamı)+Ametalin adı + ÜR

ör:
    Demir(III) Bromür

yazıyoruz.Ama bu Roma Rakamı neye göre geliyor anlamadım

• 9.sınıf kimyası yardım edecek yokmu
  • bileşikteki ametal sayısı olsa gerek
  • 6-7 sene önce gördüm ama, değişken değerlikli bileşiklerde o romen rakamı kullanılır ve Fe nin değerliğinin 3 oldugunu gösteriyordu sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamil8135

6-7 sene önce gördüm ama, değişken değerlikli bileşiklerde o romen rakamı kullanılır ve Fe nin değerliğinin 3 oldugunu gösteriyordu sanırım.

Kitapta tablo yapılmıs ama tabloda Fe+2 Demir(II) yazılmış+2 yüklü bölümünde.+3 bölümündede Fe+3 Demir(III) yazımış
  • quote:

Orjinalden alıntı: Chevher

quote:

6-7 sene önce gördüm ama, değişken değerlikli bileşiklerde o romen rakamı kullanılır ve Fe nin değerliğinin 3 oldugunu gösteriyordu sanırım.

Kitapta tablo yapılmıs ama tabloda Fe+2 Demir(II) yazılmış+2 yüklü bölümünde.+3 bölümündede Fe+3 Demir(III) yazımış

evet işte onu anlatmak istedim, demirin aldığı değerliğe göre II veya III geliyor. Yanlız sadece değişken değerlik alabilen metallerde kullanılır.
  • quote:

quote:

quote:

evet işte onu anlatmak istedim, demirin aldığı değerliğe göre II veya III geliyor. Yanlız sadece değişken değerlik alabilen metallerde kullanılır.

mesela CuSo4'tede böyle bişey var.CuSO4 ------> Bakır (II) Sülfat diye olacak ama bu bakırın II Aldığını nerden anlarım onu anlamadım
  • anlamayamazsın , (So4) ün değerliliğinin -2 olduğunu Cu nun +2 olduğunu bilmez zorundasın
  • quote:

quote:

quote:

quote:

mesela CuSo4'tede böyle bişey var.CuSO4 ------> Bakır (II) Sülfat diye olacak ama bu bakırın II Aldığını nerden anlarım onu anlamadım

aklımda kaldığı kadar açıklamaya çalışayım (SO4) ün değerliği -2 dir bunu bilicen, ve çaprazlandığında CuSo4 bileşiği nötr oldugundan +2 değerlik de Cu dan gelmek zorundadır. İşte Cu bu bileşikte +2 değerlik almıştır ve II diye gösterilmiştir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yakup13

anlamayamazsın , (So4) ün değerliliğinin -2 olduğunu Cu nun +2 olduğunu bilmez zorundasın

şimdi kaptım bişeyler.

Mesela
    />
    Bileşiğiyle +2 grubundan koymam gerek.Mesela şöyle olurmu

FeCro4= Demir(II) Kromat
  • quote:

quote:

anlamayamazsın , (So4) ün değerliliğinin -2 olduğunu Cu nun +2 olduğunu bilmez zorundasın

şimdi kaptım bişeyler.

Mesela
    />

FeCro4= Demir(II) Kromat

eğer bu bileşikte Fe 2 elektron vermişse doğru yazmışsın , üzerinden 2 seen geçti tam aklımda değil değerlilikleri falan
  • quote:

quote:

quote:

şimdi kaptım bişeyler.

Mesela
    />

FeCro4= Demir(II) Kromat

eğer bu bileşikte Fe 2 elektron vermişse doğru yazmışsın , üzerinden 2 seen geçti tam aklımda değil değerlilikleri falan

eğer (CrO4) ün değerliği -2 ise ,demirin +2 olmalıdır ve doğrudur. Bu adlandırma konusunda senin yapcağın bileşiklerin değerliklerini ezbere bilmek, ama hepsini değil yanlızca çok kullanılanları bilsen çözersin..
    iyi çalışmalar
  • quote:

quote:

quote:

şimdi kaptım bişeyler.

Mesela
    />

FeCro4= Demir(II) Kromat

evet veriyor.teşekkürler.

anladım gibi.yarın arkadaşlara olmadı hocaya sorarım sağol ilgilendin
  • quote:

Bu konuda bişeyi anlamadım.

Metalin adı +(Roma Rakamı)+Ametalin adı + ÜR

ör:
    />
    Demir(III) Bromür

yazıyoruz.Ama bu Roma Rakamı neye göre geliyor anlamadım

Oradaki II Fe nin yani demirin değerliğidir. Yani verdiği elektron sayısıdır.

Elementler bileşik yaparken karşılıklı elektron alış verişi yaparlar.

Bağ dediğimiz şey de o elektronların oluşturduğu çekimdir diyebiliriz.

Önce bazı elementlerin değerliklerini yazarak işe başlayalım. Bunları bilmek zorundasınız. Periyodik tabloya bakarsanız daha rahat anlarsınız.

-4 -3 -2 -1 +1 +2 +3 +4

C N O F H Be Al C
    P S Cl Na Ca
    Br Li
    I Na
    K

Yatay yazıyorum, dikey yazarsanız periyodik tablodaki sıradadır. Daha rahat anlarsınız.

-4 : C

-3 : N , P

-2 : O , S

-1 : F , Cl , Br , I

+1 : H , Na , Li, Na , K

+2 : Be , Ca

+3 : Al

+4 : C

Bazı metaller farklı değerlikler alabilir (Geçiş metalleri)

Mesela Fe +2 veya +3 değerlik alabilir. En çok demir çıkar sorularda.

Cu +1 veya +2 değerlik alabilir.

Bileşiği oluşturan metalin değerliğini belirtmemiz gerekir.

FeS : Demir (II) Sülfürdür

Fe 2 S 3 : Demir (III) Sülfürdür

Sebebi:

FeS → Fe(+2) + S(-2) (Burada Fe +2 değerlik almış)
    Fe2S3 → 2 Fe(+3) + 3 S(-2) (Burada ise Fe +3 değerlik almış)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ogün® -- 6 Kasım 2008; 1:26:33 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.