- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
makine mühendisleri adayları
Bu konudaki kullanıcılar:
 
107
Cevap
4
Favori
15873
Tıklama
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


2434 Mesaj
15 Haziran 2005; 17:29:49 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM


quote:

Orjinalden alıntı: alter

Merhaba arkadaşlar.Bu forumu açtığınız iyi olmuş. Size şimdi bir iki piyasa ve kendini geliştirme tüyosu vereceğim.
Ben mezun olalı 4 sene olmuş.Geriye baktığımda zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamıyorum ve kendimi hala üniversiteli biri olarak görüyoryum. Çünkü biliyorum ki bir mak müh olarak eğitimim hayat boyu devam edecek.etmek de zorunda.
Şimdiiii bu kadar çok fazla dal varken "ben hangi konuda kendimi geliştireceğim,makina mühendisliği gibi temel bir kavramı ben nasıl taşıyacağım vs." gibi sorularınız da vardır sizin.
Şunu söyleyeyim arkadaşlar bu yoldan geçmeyen bir makina mühendisi olduğunu sanmıyorum. Ben dahil benim dönemimdeki arkadaşlarım abilerim ve kardeşlerimin hepsi bu yollardan geçiyorlar. Burada unutmamanız gereken şey mühendisin tanımıdır. Mühendis her zaman konulara tepeden bakan ve derinlemesine gördüklerini analiz edip yararlı şeyler ortaya çıkaran ve geliştiren kimsedir. Piyasaya baktığınızda çok büyük bir oranda mühendislerin köreldiği, sadece çalıştığı kısıtlı alanlarda söz sahibi olduğu ve diğer konulara hiçbir zaman yorum getiremediğini göreceksiniz. Burada size düşen görev yorulmadan çalışmak ve çevrenizde gördüğünüz herşeye duyarlı lup mühendis mantığıyla yaklaşmaktır.
Mühendis olarak amaçlarımızı ve amaçlara giden araçları birbirinden ayırt etmek en önemli görevimizdir. örnek mi istiyorsunuz?
->bu forumda okuduğum çoğu kimse piyasada hangi çizim programlarının iş yaptığını merak ediyor. maalesef bunu iş kaynaklarının yetersiz olduğunu düşündüğünden yapıyor.bu çizim programlarını amaç olarak görmeyin arkadaşlar. Tabii ki bildiğiniz herşey attığınız her adım sizi diğer insanlardan farklı kılacaktır ama bence eğer amaç iyi bir iş bulmaktansa bunun ilk öncelikli maddesi lisan biliminden geçer. inanın bana ingilizce ve bir de yanında almancayı hakkıyla bildiğiniz takdirde size bütün iş kapıları açılır. Bu da kendinize 3 yıllık bir yatırım yapmanızı gerektirir.Çizim programlarını soran arkadaşların böyle bir avantajı lduklarından şüpheliyim.Dediğim gibi öncelik program öğrenmek değil amaca giden yolda araçları iyi belirlemektir.
Ben mezun olduktan sonra askerlik görevini bitirir bitirmez ytu da yüksek lisansımı yapmak üzere sınavlarına girdim ve bir sene dondurup ingiltereye dil eğitimine gittim. Mezun olunca iyi bir iş bulmanın öncelikli şartının dil bilmek olduğunu gördüm. döndükten sonra başvurduğum ilk işe girdim. Burası bir ısıtma havalandırma şirketiydi. Bir süre çalıştıktan sonra ideallerimin ve yapmak istediklerimin daha değişik olduğunu gördüm ve bu işten ayrıldım. önemli olan buraya girerken meziyetlerimdi. bundaki ilk öncelikli madde ingilizceyi iyi bilmemden kaynaklanıyordu. (işe başvurup işe başlamam 2 günümü almadı)
Sonra gazete ilanında gördüğüm bir şirkete başvurdum. Burada da ingilizce ön şart olarak koşuluyordu. iki hafta içerisinde yeni kurulmakta olan bir gıda fabrikasının teknik müdürü olarak işe başladım. İki kişiyle başladığımız şirket (genel müdür ve ben)1,5 sene sonra 110 kişiye çıktı.
Bu işe başlarken yeterince tecrübem var mıydı?hayır,yönetim tecrübem var mıydı,hayır...ama herşeyden önemlisi makina mühendisi misyonum kendime güvenim ve bitmek bilmeyen bir öğrenme isteğim vardı.Almanya ispanya ingiltere başta olmak üzere bu ülkelerden aldığımız bütün makinaların takibini kurulumunu alt kadromla yaptık bunların eğitimini aldım ve daha sonra da ekibime eğitimini verdim.
1,5 sene sonra fabrikayı kurduktan sonra teknik anlamda çıkan aksaklıkların bir makina mühendisi değil de teknikerin bile yapacağını gördüm ve görevim o gıda maddesinin üretimini takip etmekten başka bişey olmadığnı hissettiğim an burasının daha fazla kalırsam beni körelteceğini gördüm ve dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birine başvurumu yaptım. (bu arada tabii ki işten çıkarken haklı mazeretlerimi belirttim ve durumu iş sahiplerine anlattım.insanlarla iyi ilişkileri devam ettirmek çok önemli).4 gün içerisinde bu şirkette çalışmaya başladım servis mühendisi olarak.daha önceki tecrübelerime burada yeni tecrübeler ekleniyor ve üniversitede gördüğüm bilgilerden çok daha fazlasını alıyorum burada.İşe girerken öncelikli tercihleri dil bilmem olduğunu söylememe gerek var mı bilmiyorum.

Arkadaşlar anlatmaya çalıştığım artık mühendissiniz ya da adayısınız.Tek bir konuya saplanırsanız yapacağınız işler vasatan öteye geçemez ve ben böyle bir hayat sürmek istediğinizi zannetmiyorum. Öğrenmenin sonu yok.sürekli hayatınızı kendinize eğitime adayın. iş başvurusu yaptığınız yerler bunu göreceklerdir. Kendimce önemli gördüğüm ve makina mühendisleri için gerekli olan şeyleri aşağıda sıralıyorum.

1-insanlarla çok iyi diyalog kurabilmek
2-çok iyi bir ingilizce (+almanca++fransızca yeme de yanında yat)
3-Bilgisayarı office programlarını iyi derecede kullanabilmek
4-Bilgiye erişilebilecek kaynakları çok iyi kullanabilmek(aslında yabancı dili de bunun için öğrenmeliyiz
5-çok iyi pnömatik hidrolik mekanik altyapısı almak
6-Autocad solidwork mechanical desktop, catia vs. gibi çizi programlarını iyi özümsemek
7-sürekli bıkmadan usanmadan okumak(özellikle enerji kaynaklarını iyi kavramak)
8-Bilgiye kısa sürede erişmenizi sağlayacak aygıt olan bilgisayarı ve interneti mükemmel derecede kullanabilmek
9-İhtiyaç olan bilgisayar ve çizim programlarını bilmek(arkadaşlar autocad in catia solidworks un mechanical desktop un vs. temelde birleştiği nokta çizim programı olmalarının yanısıra uygulamada işe en çok yarayacak programı ya da programları öğrenmeniz değerli olan zamanınızı harcamamanıza vesile olur.Bunun için amacınızı çok iyi belirlemeniz lazım)
Listeyi böyle uzatmak mümkün...

Bu aralar insan kaynakları eklerini ya da interneti takip ederseniz muazzam derecede makina mühendisi ihtiyacı olduğunu görürsünüz. İşsiz kalma kaygısına kapılmayın iş diğer mesleklere oranla makina mühendisliği olarak çok fazla.sizin kaygı duymanız gereken şey zamanınızı nasıl değerlendirdiğinizdir. Yeni mezun olacak ya da işin başındaki arkadaşlarıma söylüyorum...Özellikle okuldaki zamanınızı çok iyi değerlendirin.4 seneyi bu eksiklerinizin bir kısmını tamamlamak için değerlendirin.Çünkü ileride bunları tamamlamak için boş vakit bulamayacaksınız. Eğer uykuyu sevmiyorsanız o vakti uyku saatinizden çalarak telafi etmeye çalışabilirsiniz ama zamanınız varken ileride sizi rahat ettirecek araçları mutlaka edinin. Şimdi üniversitede boşa geçirdiğiniz zaman ileride size tokat gibi geri dönecektir. Unutmayın her koyun kendi bacağından asılır.Yardımcı olabileceğim konu varsa bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. fırsat buldukça sorularınızı yanıtlamaya çalışırım.
mail : a_tezcan_2000@yahoo.com

Kendinize iyi bakın. Şimdilik bu kadar...

eywallah iyi yazmışsın mahsuru yoksa hangi üniversiteden mezun olduğunu öğrenebilirmiyim dışardan ingilizce eğitimi aldım demişsinde ondan merak ettim.
_____________________________407 Mesaj
23 Haziran 2005; 7:30:56 Degerli uyeler,

2003'den itibaren ITU Endustri Urunleri Tasarimi Bolumu ve Istanbul Sanayi Odasi (ISO) isbirligi ile gerceklestirilen "KOBI'ler icin Endustriyel Tasarim" projelerini konu alan bir haber 21 Haziran 2005 tarihli Referans Gazetesi'nde yayinlanmistir;

ISO Baskani Tanil Kucuk tarafindan "universite-sanayi isbirligi icin bir ornek" olarak tanimlanan proje ile ilgili haber metnine asagidaki adresten ulasilabilir;

......
Ogrenci tasarliyor, isadami uretiyor:
Istanbul Teknik Universitesi (ITU) ve Istanbul Sanayi Odasi (ISO) el ele verdi, uc yildir ortak projeye imza atiyor. Ogrenciler bitirme tezleri olarak sanayicilerin istedigi urunleri tasarliyor, sanayici de bu tasarimlari uretiyor. Uc yilda gerceklesen proje sayisi 80.
http://www.referansgaze...com/haber.aspx?HBR_KOD=426
......

Saygilarimizla,

ITU Endustri Urunleri Tasarimi Bolumu
http://www.tasarim.itu.edu.tr


Not: Yukaridaki link calismiyorsa bu mesajin arsivdeki kopyasini kullaniniz:
http://groups.yahoo.com...TurkCADCAM/message/5957.....
Ilgili link:
Haberler > 14-01-2004 > Universite - Sanayi isbirliginde basarili bir uygulama; ITU ve ISO isbirligi ile KOBI'leri desteklemek icin bu yil ilk kez yapilan bir organizasyonda ITU/ENTAS ogrencisi Cigdem Kaya'nin Hakan Metal firmasi icin tasarladigi kapi kulpu ticari olarak da uretilmeye baslandi:
http://www.turkcadcam.net/haber/2004-01-14.htmlben ITU'de degilim


124 Mesaj
25 Haziran 2005; 12:51:19 

ben de Yeditepe makina müh. 3. sınıf öğrencisiyim.
ilgi alanım HVAC.. her zaman bilgi alışverişinde bulunabiliriz.


407 Mesaj
25 Haziran 2005; 19:58:02 

ISITMA HAVALANDIRMA demek istedin sanirim,124 Mesaj
26 Haziran 2005; 10:02:55 


quote:

Orjinalden alıntı: elec

ISITMA HAVALANDIRMA demek istedin sanirim,
evet aynen öle, hvac: heating - ventilating - air conditioning.


124 Mesaj
26 Haziran 2005; 10:08:37 

bu mekanizma dersi dediğin ders dinamik mi(sanırım öle coriolis ivmesi felan demişsin)? mechanisc dersi temel olarak genelde 3 e ayrılır da.statics,dynamics,strength of materials(mukavemet)..


quote:

Orjinalden alıntı: SteeL

bizde mekanizma(mechanisims) diye geçiyor adı ama aynı formatlıdır.birde 2 vize bir final oluyor başa bela anlıcan nefes alamıyoruz.sürekli sınav psikolojisi...
ısı transferinde sınavlar kitap açık oluyor.
bitiriyor musun sen bu dönem?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevenhill -- 26 Haziran 2005, 10:34:48 >


124 Mesaj
26 Haziran 2005; 10:18:07 

Kullanacağın program çalışacağın sektöre göre değişebilir. otomotiv sektöründe çalışacaksan muhakkak Catia öğrenmeni tavsiye edrim. çünkü otomotiv sektöründe general motors harici bütün firmalarda catia kullanılıyor. kulllanım kolaylığı bakımından solidworks ü tavsiye edebilirim. bence kullanımı en kolay katı modelleme programı.

quote:

Orjinalden alıntı: Kür-Şad

dokuz eylül 2. sınıftayım, üst sınıftaki arkadaşların engin bilgilerinden faydalanırız inşallah.

Benim sorumda; bir sürü çizim programı var. Bize okulda I-DEAS gösteriyorlar fakat bu programın bi geçerliliği yok sanırım. İleride bi işe girerken hangi programı bilmemiz egerekiyor. Bizde ona göre hareket edelim.
Saygılar407 Mesaj
26 Haziran 2005; 10:40:28 

mekanizma teknigi ve makina dinamigi dersleri de var,
ben onun ingilizcesini bilmiyorum,o ivmenin ismini124 Mesaj
26 Haziran 2005; 10:53:58 

hımm evet zanedersem Makine Teorisi ve Dinamiği anabilim dalında var bu dersler.. ısıcı olduğum için fazla bilemicemm..
_____________________________

"İyi bir başlangıç yapmak zorunda değilsiniz. İyi olmaya başlamak zorundasınız.."


46 Mesaj
27 Haziran 2005; 1:51:46 

arkadaşlar google da arama yaparken burayı buldum. yazılanları ve makina mühendisleri adaylarını görünce bende üye olayım dedim buraya. öncelikle kandimi tanıtayım. adım salim. ytü mak. müh. 3. sınıfa geçtim. iyi düzeyde solidworks ve az buçuk pro/e biliyorum. kendimi geliştirmek için baya bi kazınıyorum. plastik enjeksiyon kalıplarına meraklıyım. ve fırsat buldukça sanayide kalıp imlatı yapılan bi atölyeye taklıyorum. imalat dalını seçtim. çünkü cnc ler ve metal iişleme konuları beni cezbediyor . ve sürekli geliştirilebilecek bir dal. tavsiye ederim. cadcam programlarına gelince öncelikle bir cadcam programı öğrenmek gerçektan zor . sabır isteyn bir iş. sanrım cadokulu forumunu duymuşsunuzdur. solidworks ile ilgili herhangi bir sorununuz olursa cadokulu forumuna yazmanız sorununuza çare bulmanıza yardım edecektir.tüm arkadaşalra tekrardan selam.

not: solidworks konusunda her türlü sorununuza yardımcı olmaya hazırım. mail ile ulaşabilrsiniz bana.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salim34 -- 27 Haziran 2005, 2:02:23 >
_____________________________

Tasarlıyorum , öyleyse varım.

Canon EOS 60D + Sigma DC 17-70 f:2.8 - 4 MACRO HSM OS


407 Mesaj
27 Haziran 2005; 4:20:45 

öncelikle hosgeldin Salim,

cadokulu forumunu duymustum,ama son günlerde girmeyi denedim olmadi,
o forumda bir sorun mu var?


407 Mesaj
27 Haziran 2005; 5:21:37 


quote:

Orjinalden alıntı: salim34

arkadaşlar google da arama yaparken burayı buldum. yazılanları ve makina mühendisleri adaylarını görünce bende üye olayım dedim buraya. öncelikle kandimi tanıtayım. adım salim. ytü mak. müh. 3. sınıfa geçtim. iyi düzeyde solidworks ve az buçuk pro/e biliyorum. kendimi geliştirmek için baya bi kazınıyorum. plastik enjeksiyon kalıplarına meraklıyım. ve fırsat buldukça sanayide kalıp imlatı yapılan bi atölyeye taklıyorum. imalat dalını seçtim. çünkü cnc ler ve metal iişleme konuları beni cezbediyor . ve sürekli geliştirilebilecek bir dal. tavsiye ederim. cadcam programlarına gelince öncelikle bir cadcam programı öğrenmek gerçektan zor . sabır isteyn bir iş. sanrım cadokulu forumunu duymuşsunuzdur. solidworks ile ilgili herhangi bir sorununuz olursa cadokulu forumuna yazmanız sorununuza çare bulmanıza yardım edecektir.tüm arkadaşalra tekrardan selam.

not: solidworks konusunda her türlü sorununuza yardımcı olmaya hazırım. mail ile ulaşabilrsiniz bana.sansin varmis,kalipcilikla ilgili yeni bir bilgi edindim

Kalıpçılık alanında yeni bir oluşum gerçekleştiriyoruz;

http://www.kalipdizayn.com
http://nurkan.pozitifnet.com

Yardımlarınızı ve katılımlarınızı bekliyorum.

Yakında programlar ve kalıpçılık teknikleri hakkında makale ve
dökümanlar da yayınlayacağız, şu an kurulum aşamasındadır...

Saygılarımla

Nurkan K.46 Mesaj
28 Haziran 2005; 2:28:28 

sağol dostum verdiğin linki bende buldum. ve hemen üye oldum. umarım site gelişir ve herkese faydalı bir konuma gelir. bu arada cadokulu nda hiç bir sorun yok.

http://forum.cadokulu.com/

bu link ilede ulaşılabilr siteye

http://www.cadcamtr.com/

gerçekten cadcam alanında türkiyede en iyi forum diyebilirm.
_____________________________

Tasarlıyorum , öyleyse varım.

Canon EOS 60D + Sigma DC 17-70 f:2.8 - 4 MACRO HSM OS


407 Mesaj
29 Haziran 2005; 20:35:51 

arkadasalar,
imzamdaki adrese tiklayin,
iyi derecede ingilizce ve fransizca bilen makina mühendisi ariyorlarmis,

bana uygun degil,cünkü daha makina mühendisi olamadim

beni sinir eden ise,neden dile bu kadar yüklenildigi?
adamlar hangi bölümde calistirilmak üzere istediklerini yazmamislar

o zaman makina mühendisi arayacaklarina bir tercüman bulsunlar
iyi derecede ingilizceyi edinemedik biz daha Fransizca,hem de iyi derecede

ben bu ülkede is bulamayacam,simdiden söliim


407 Mesaj
30 Haziran 2005; 7:24:04 

pardon,
ingilizce ve ya fransizca imis istenilen...


46 Mesaj
1 Temmuz 2005; 0:13:23 

tr de mühendislik icra edilmediği içinbiz mühendisler ( gerçi bende daha olamadım ama ) mühendislik mesleğini icra edemiyoruz. neden çünkü kendi tasarımlarımızı yapmıyoruz. yeni bi sistem tasarlamıyoruz. almanyadan , çinden makina getirip onu kopylayoruz. e böle olunca sen mühendisliğini nerde gösterecen . tabii ki gösteremeyecen. ya pazarlamacı yada dediğim gibi yurt dışından makina getirmek için adamlarla anlaşmak için ingilizce gerekli. artı şirket bünyesinde mühendis bulundurmak zorunda. malını yurt dışına vermek için. bu noktada senin okuduğun dersler . zorla geçtiğin , öğrendiğin temel mühendislik dersleri hiç bi işe yaramıyor. sadece ve sadece çıkış kağıdı . ve dikkat ettiyseniz piyasada çalışan mühendisler şu lafı sıkça söylerler. ' okulda gördüğüm hiç bi şeyi kullanmıyorum.' soruyorum şimdi. acaba bu lafın nedeni .o mühendisin mühendislik yapmadığını gösterirmi??? çünkü sizin girdiğiniz bi iş yerinin sizin bilginize hiç bi ihtiyacı yok . sen oraya gitsende gitmesende orda imalat devam edecektir. kim olursa olsun bu. yani durum vahim. gelişemememizin en büyük nedenid bu . bence. bu bahsettiğim dışında ar-ge çalışmları yapan gerçekten yeni bişeyler tasarlayan yerlerde yok değil. ama çok az.

herkese ii çalışmlar... siz siz olun ne pahasına olursa olsun kendinizi teorik bilgi yanında pratiktede geliştirn. ve mümkünse eğer teori ile pratiği beraber götürün.
_____________________________

Tasarlıyorum , öyleyse varım.

Canon EOS 60D + Sigma DC 17-70 f:2.8 - 4 MACRO HSM OS


526 Mesaj
1 Temmuz 2005; 0:37:28 

quote:

Orjinalden alıntı: salim34

tr de mühendislik icra edilmediği içinbiz mühendisler ( gerçi bende daha olamadım ama ) mühendislik mesleğini icra edemiyoruz. neden çünkü kendi tasarımlarımızı yapmıyoruz. yeni bi sistem tasarlamıyoruz. almanyadan , çinden makina getirip onu kopylayoruz. e böle olunca sen mühendisliğini nerde gösterecen . tabii ki gösteremeyecen. ya pazarlamacı yada dediğim gibi yurt dışından makina getirmek için adamlarla anlaşmak için ingilizce gerekli. artı şirket bünyesinde mühendis bulundurmak zorunda. malını yurt dışına vermek için. bu noktada senin okuduğun dersler . zorla geçtiğin , öğrendiğin temel mühendislik dersleri hiç bi işe yaramıyor. sadece ve sadece çıkış kağıdı . ve dikkat ettiyseniz piyasada çalışan mühendisler şu lafı sıkça söylerler. ' okulda gördüğüm hiç bi şeyi kullanmıyorum.' soruyorum şimdi. acaba bu lafın nedeni .o mühendisin mühendislik yapmadığını gösterirmi??? çünkü sizin girdiğiniz bi iş yerinin sizin bilginize hiç bi ihtiyacı yok . sen oraya gitsende gitmesende orda imalat devam edecektir. kim olursa olsun bu. yani durum vahim. gelişemememizin en büyük nedenid bu . bence. bu bahsettiğim dışında ar-ge çalışmları yapan gerçekten yeni bişeyler tasarlayan yerlerde yok değil. ama çok az.

herkese ii çalışmlar... siz siz olun ne pahasına olursa olsun kendinizi teorik bilgi yanında pratiktede geliştirn. ve mümkünse eğer teori ile pratiği beraber götürün.


sana katılıyorum ayrıca genç makine mühendisi adaylarının bir cad cam sevdasına kapılıp gitmelerini hiç anlamıyorum.
_____________________________

hustın kontorum bitti,atmosfere girince caldırırım


407 Mesaj
1 Temmuz 2005; 1:02:04 

ama maydanoz,
cad cam ögrenmedikten sonra nasil tasarim yapacaz?

bence ögrenilmesi gerek,yavas yavas bizde üretmeye baslaycaz böylece


46 Mesaj
2 Temmuz 2005; 2:42:11 

ya bide şu var mühendislik bu programları çok ii kullanıp tasarlayıp analiz etmek değil. asıl olay bence bir şeyi tasarlarken o şeyi daha ucuza daha üretilebilir daha kolay ve daha çok işe yarar hale nasıl getiririm yani kısaca verimlilik. ki bunu programlar yapamıyor yapamazda. programlar sadece bizim aracımız. amacımız değil aslında. ama amacımız gibi birşey olmuş. teknik resim dersimizde biri hocamıza şu soruyu sormuştu. hocam biz bunları elle kağıt kalemle neden çiziyoz bilgisayarda yapamazmıyız. hocada tabiiki sen bunu bil. da çizeceksin zaten demişti. ama neyi nasıl çizeceğini bilgisayar sana sölemeyecek. sen ona ne dersen o onu yapar. yani sanki altıızda çalışan bi işçi gibi bişey.asıl olay neyi nasıl yapacağın. ve yapacağın bir değişikliğin sistemde nasıl bir değişikliğe yol açacağını bilmen ve genel bir nosyona sahip olman . önemli olan. şölede düşüneblirsinz. mesela bilgisayar tr de yokkende ter türlü şey yapılıyordu. şimdide yapılıyor. ee fark ne . tabiiki çok fark var. ama sen atıyorum bi redüktör imalatçısısın. bil. yokken sen kafandan şunu şöle yapacam. dişlileri azdırmada şu açı ile şu devirde döndürecem. helis açısı şu olacak. karşı dişli şöle olacak. bu böle olacak. sistemi kafandan oluştryosun. ve yapıyon. bil yok hiç bi aşamada. sonuç çok ii çalışan bir sistem çıkıyor ortaya. bil. olunca ne oluyor sen düşünerek yapacağın hesaplamalar , açıları falan bil.na yaptryon bu yani.

artı bişey daha , çoğu firmada cadcam programını mühendis kullanmaz. bilmesinede gerk yoktur normalde. mühendislik tanımı içerisinde . nasıl olur mühendis programı kullanan ara elemana şunu şöle yap bunu böle yap der. budur yani. çok kazınmaya gerek yok yani cadcam programı için. yani eğer büyük firmalarda kariyer yapmak istiyorsanız. ama tabiiki bir mühendis cadcam programı bilmeli. velhasıl ondan önce mühendislik konusuna hakim olmalı. ve o konuda kafasını yormalı. en kısa zamanda en iyisini ve en verimlisini en ucuza yapmak. işte her mühendisin öncelikle kafa yorması gerekir bence.
_____________________________

Tasarlıyorum , öyleyse varım.

Canon EOS 60D + Sigma DC 17-70 f:2.8 - 4 MACRO HSM OS


407 Mesaj
2 Temmuz 2005; 16:45:38 

mühendislik,mühendislik yapilirken elinin altindaki en iyi sekilde hangi malzemeyi nerede kullanacagini bilmek ve uygulamak olmali.

yani bir arkadasin demis oldugu gibi,bu programlar filan amac degil,arac olmalidir,
ben de bunu söylemeye calisiyorum,bunlari kullanmasini bilmeli ve ihtiyacimiz olan yerlerde sonuna kadar bu nimetlerden yararlanmaliyiz


 
4 Mesaj
3 Temmuz 2005; 3:17:43 

Arkadaşlar Herkeze Merhaba .Formu Görür görmez Üye oldum .Ben İzmirde 9 eylülde makine mühendisliğinde okuyorum.
Arkadaşlar özellikle Cad-Cam proğramları hakkında bir şey söylemek istiyorum.Tüm Proğramların CAD Kısımları kısımları belli bir mantık sırasına göre işlemekte. Onun için Benim Size tafsiyem Sadece Bir Proğram Üzerinde Yoğunlaşın ve onu İyi ögrenmeye Bakın.Aksini yaparsanız Bu Sizi Hem yorar bundan önemlisi zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
Fakat CAM Kısmı hakkında Birşey söyleyemiyecem.Tüm Proğramların Cam Kısmının Kendine Göre Farklılıkları Var
size bir konuda danışmak istiyorum.Ben visual basic'in makine mühendisliği alanında ne kadar kullanışlı olduğunu merak ediyorum.Bize Visual basic'i ders olarak gösterdiler ve ayrıca Bana Araştırma projesinde Kompozit malzemelerin gerilme analizini Visual basicde hesaplatan bir proğram yazdırdılar.(İSTEYEN aRKADAŞLARA pROĞRAMIN kODUNU gÖNDEREBİLİRİM)Ayrıca Şu aralar Isıtma havalandırma Projesini Basicde Hazırlıyorum.Bu dilde bayağı uzmanlaştım diyebilim.Bunun Bana Bir avantıjı olurmu.
ben İlk defa bir foruma Üye oldum.Bir kusrum olmuşsa beni affedin

İZMİR ÇOK SICAK

ŞAMPİYON ELAZIĞ
_____________________________

Sarışın bir kurda benziyordu
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
Eğildi durdu.
Bıraksalar
ince uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepeten Afyon Ovasına atlayacaktı
N.Hikmet
Sonra 30 Ağustosta
düşman kuvayi külliyesi imha ve esir olundu
esirler arasında general Trikopis :
Alaturka Sopa yemiş bir temiz
ve sırmaları kopuk frenk uşağı


431 Mesaj
3 Temmuz 2005; 13:44:55 


quote:

Orjinalden alıntı: sevenhill

bu mekanizma dersi dediğin ders dinamik mi(sanırım öle coriolis ivmesi felan demişsin)? mechanisc dersi temel olarak genelde 3 e ayrılır da.statics,dynamics,strength of materials(mukavemet)..mekanizma dediğim ders, dinamik değil.makinizma (mechanisms).
coriolis ivmesi dinamikde de geçiyor ama asıl mekanizmada anlatılıyor.
yani en azından bizim üni de böyle...


bu arada yazmasamda okuyorum ve takip ediyorum.
bizim topic büyüyor.
_____________________________

"Kendi omuzuna tırman:
başka türlü nasıl yükselebilirsin ki"

Nietzsche


407 Mesaj
3 Temmuz 2005; 18:10:34 

iste zaten,mekanizma teknigi ve makina dinamigi var

bu arada @SteeL hosgeldin


46 Mesaj
3 Temmuz 2005; 19:45:29 

quote:

Orjinalden alıntı: hvacman

Arkadaşlar Herkeze Merhaba .Formu Görür görmez Üye oldum .Ben İzmirde 9 eylülde makine mühendisliğinde okuyorum.
Arkadaşlar özellikle Cad-Cam proğramları hakkında bir şey söylemek istiyorum.Tüm Proğramların CAD Kısımları kısımları belli bir mantık sırasına göre işlemekte. Onun için Benim Size tafsiyem Sadece Bir Proğram Üzerinde Yoğunlaşın ve onu İyi ögrenmeye Bakın.Aksini yaparsanız Bu Sizi Hem yorar bundan önemlisi zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
Fakat CAM Kısmı hakkında Birşey söyleyemiyecem.Tüm Proğramların Cam Kısmının Kendine Göre Farklılıkları Var
size bir konuda danışmak istiyorum.Ben visual basic'in makine mühendisliği alanında ne kadar kullanışlı olduğunu merak ediyorum.Bize Visual basic'i ders olarak gösterdiler ve ayrıca Bana Araştırma projesinde Kompozit malzemelerin gerilme analizini Visual basicde hesaplatan bir proğram yazdırdılar.(İSTEYEN aRKADAŞLARA pROĞRAMIN kODUNU gÖNDEREBİLİRİM)Ayrıca Şu aralar Isıtma havalandırma Projesini Basicde Hazırlıyorum.Bu dilde bayağı uzmanlaştım diyebilim.Bunun Bana Bir avantıjı olurmu.
ben İlk defa bir foruma Üye oldum.Bir kusrum olmuşsa beni affedin

İZMİR ÇOK SICAK

ŞAMPİYON ELAZIĞ


dostum vb yi ben pek bilmiyorum ama vb yi bilmen sana çok büyük avantajlar sağlar. mesela vb yi kullanarak atıyorum sw gibi programların bazı fonksiyonlarını değiştrip artı çok farklı şeyler yapabiliyormuşsun. ama tam bilmiyorum nasıl oduğunu ama vb bilmek her konuda bence avantajdır. bi kere ne bilirsen bil.bi avantajdır. gün gelir gereksiz bilgi dediğin şeye ihtiyacın olur. cadcam hakkında sölediklerinede sonuna kadar katılıyorum.mesela 3 4 programı yarım yamalak bileceğine 1 programı çok ii bil. bence böle olmalı. bide cadcam e yeni başlayanlara tavsiyem üst sınıf bir cadcam programı ile başlayın. pro/e catia ug den biri. ve sadece bu program ile ilgilenin.
_____________________________

Tasarlıyorum , öyleyse varım.

Canon EOS 60D + Sigma DC 17-70 f:2.8 - 4 MACRO HSM OS


124 Mesaj
25 Temmuz 2005; 18:50:50 

HAdi arkadaşlar, başlığımız baya geriye düşmüşş.

napiosunuz,nasıl gidio yaz tatili,yaz okulu,staj?
_____________________________

"İyi bir başlangıç yapmak zorunda değilsiniz. İyi olmaya başlamak zorundasınız.."


1283 Mesaj
2 Eylül 2005; 2:30:44 


ben de antep mak 3

herkese selamlar.

ben de aboneyim buraya artık
grşrz


_____________________________

.....Benim hayaletlerim bu sularda.....

Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- Magazin 2- Diziler 3 - Futbol. Uyanın, uyandırın.[selenvirüsten alıntıdır :D]2148 Mesaj
7 Eylül 2005; 2:27:32 

arkadaşlar bende ytü makine son sınıf öğrencisiyim, bu sene son ama 1 dönem uzayabilir.

ben şimdi solid kursuna gidiyorum, inanın çok basit bir program, bu bitince zaman ve para bulursam catia ya da gideceğim, bize bu eğitimleri veren hocalar tekniker, ve bana dediği mühendissen 3 boyutlu iş yapacaksın.

şimdi öncelikle bu tekniker arkadaşımızın büyük bi yanılgısına değinmek istiyorum, aynı zamanda makine mühendisi ollacakalrın deli gibi cadcam kasanlara da gidecek az çok lafım ...

hala makine mühendisliğini bilgisayarda çizim yapmaktan ibaret sanıyorsanız şimdiden bırakın, tam tersine bilgisayardaki çizim işlemleri, işin son adımıdır, öneriler değerlendirilir, hesaplar yapılır ve nihayetinde çizim yapılır, çoğu kursta da göreceğiniz gibi çizim işini teknikerler de pekala yapabiliyor zaten.

bu kadar sözden sonra neden gidiyorsun peki kursa derseniz, öncelikle şunu söylemek istiyorum ben ısı-proses dalı öğrencisiyim yani ısıtma-havalandırma yada hvac. cadcam üzerine değil yani ...

auocad biliyorum, ancak solid ve catia hakkında da temel bir eğitimim olsun istedim, ilerde bir şirkete girdiğinizde hangi programla karşılaşacağınız belli değil, şirkete uymak zorundasınız, ve artık o şirektte çalışırken kendinizi o program üzerine geliştirceksiniz. çok iyi catia öğrenebilirsiniz ama catia kobilerde maliyeti sebebyle kulalnılmıyor, yada çok iyi unigrphics öğrenebilirsiniz, ama bildiğim kadarıyla çoğu işletme onu yerine solid tercih ediyor gibi. vs. vs. ama hepsi hhakıında ufak tefek bilginiz olması da sizin için bir artıdır.

üstelik bu programların hepsi 1-2 aylık kurslarla halledilebilecek şeyler ...

oysa dil için yıllar gerekiyor. programı işe girdikten sonra da öğrenirsiniz, ama hiçbir patronun siz dil öğrenene kadar yıllar boyunca sizi bekleyeceğini sanmayın sakın ! ...

bende şu anda ingilterede bi şekilde en azından bir yıl kalmak için elimden geleni yapıyorum, ingilizcem fena değil ama pratik eksiğim var, bunun farkındayım ve boş bırkamıycam, umarım maddi bir terslik çıkmaz da bende ideallerimi gerçekleştiririm ..

çünkü ingilizce den sonra rusça ya başlayacağım ufak ufak, 27-28ime kadar rusçayı da iş ilişkileri geliştircek düzeye getirmeyi planlıyorum ...
_____________________________

MechEng at YTU
iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


407 Mesaj
3 Ekim 2005; 13:40:11 

merhabalar!!!
fikir alış verişine ne dersiniz?
bir kocaman fabrikadaki kirli havayı nasıl dışarı atabiliriz ve yerine temiz hava girişini sağlarız?

bu hava mübadele işini sırf fanlarla mı sağlayacaz?


 
10736 Mesaj
3 Ekim 2005; 13:52:44 

Bende geldim. Yardımcı olabilirsem ne mutlu... Güzel topiç,tebrikler....


1283 Mesaj
3 Ekim 2005; 19:09:29 

quote:

bir kocaman fabrikadaki kirli havayı nasıl dışarı atabiliriz ve yerine temiz hava girişini sağlarız?

bu hava mübadele işini sırf fanlarla mı sağlayacaz?


bi de basınç farkı oluşturabilirsin.. bu baca sistemleri gibi.
hani daraldıkça hız artıyo ve basınç düşüyo ve akışkan yüksek basınçtan düşük basınca ilerliyor..

ama fan'dan daha masraflı olur.
bu baca gibi

tabi upload edebilirsem
http://img33.imageshack.us/img33/772/34126fo.jpg< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdemli@@@ -- 3 Ekim 2005, 19:16:03 >
_____________________________

.....Benim hayaletlerim bu sularda.....

Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- Magazin 2- Diziler 3 - Futbol. Uyanın, uyandırın.[selenvirüsten alıntıdır :D]2416 Mesaj
3 Ekim 2005; 20:11:44 

Ben de 2.sınıftayım Pro Engineer (ve yeni yeni Catia) öğeniyorum .Bir yandan da dil öğrenmekteyim. Kendimi CAD konusunda geliştirmek istiyorum şimdilik. Ama ileride ne üzerinde uzmanlaşırım bilmiyorum. Her konuda birçok bilgisayar programları var. Mesela ANSYS i de öğrenmeyi çok isterim. Ama bunların hepsini öğrenmek de imkansız . Bu yüzden okurken ufak bir altyapı oluşturmak en mantıklısı. Çünkü kurslarda bu programlar çok kısa sürede öğretiliyor ve profosyonelce kullanmak sadece iş tecrübesiyle oluyor. Sağlam bir ders ve bilgi altyapısı işe girdikten sonra ilerlemek için önemli bence...
_____________________________

Smile... Tomorrow will be worse.


526 Mesaj
3 Ekim 2005; 22:19:19 

bu arada makine dinamiğinde yüksek lisans yapıyorum bende
_____________________________

hustın kontorum bitti,atmosfere girince caldırırım


407 Mesaj
4 Ekim 2005; 8:26:13 

erdemli@@@ arkadaş yorumun için teşekkürler.
ama o baca bu işe uymuyor hem dediğin gibi fazla külfetli.
benim aklıma ilk olarak şey geldi,hanilmlerde hep havalandırma kanallarını kullanarak kaçılır ya
onun gibi birşeylr


407 Mesaj
4 Ekim 2005; 14:54:36 

bakın aklıma başka bir şey daha takıldı.
bu St37 çeliği diyoruz ya,onun yerine P235TR1 kullanıldığını gördüm,şimdi bunlar aynı malzeme mi? yoksa nedir?


1283 Mesaj
6 Ekim 2005; 17:07:36 

quote:

bakın aklıma başka bir şey daha takıldı.
bu St37 çeliği diyoruz ya,onun yerine P235TR1 kullanıldığını gördüm,şimdi bunlar aynı malzeme mi? yoksa nedir?


bir araştırmak lazım.

direk kafadan söylemek baya bi tecrübe ister
_____________________________

.....Benim hayaletlerim bu sularda.....

Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- Magazin 2- Diziler 3 - Futbol. Uyanın, uyandırın.[selenvirüsten alıntıdır :D]407 Mesaj
12 Ekim 2005; 17:28:40 

çelik türlerinin tablosunu nereden bulabilirim? önceden St Steel kullanılıyordu şimdi Ç Çelik

Ç1010
Ç1020
Ç1040
Ç1050
Ç4140
Ç3440
Ç5190
Ç8620

özellikleri mukavemeti vs


407 Mesaj
12 Ekim 2005; 17:40:41 

arkadaşlar bir süre aradım ve bunu buldum
bir inceleyin derim

http://www.teknikcelik.com.tr/katalog.pdf


341 Mesaj
25 Şubat 2006; 23:07:31 

bu konu ne zaman açıldı
haberim yok valla
iyi olmuş iyi
_____________________________

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk


124 Mesaj
4 Temmuz 2006; 2:28:22 

makinacı gençlik nasıl gidio işler??
_____________________________

"İyi bir başlangıç yapmak zorunda değilsiniz. İyi olmaya başlamak zorundasınız.."


 
0 Mesaj
20 Temmuz 2006; 17:07:31 

Arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım.Erciyes Üni. makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim Sizlerden çok şeyler öğreneceğimi düşünüyorum ve hepinize hayatta başarılar.
_____________________________4362 Mesaj
20 Temmuz 2006; 17:16:01 

6 yıl makine okuyup şimdi metal öğretmenliği okuyan birisinde aranıza alırmısınz "
_____________________________

C4 1.6 e-Hdi Comfort Plus 112BG


25 Mesaj
20 Temmuz 2006; 19:17:23 

arkadaşlar selam... ben GAZİ ÜNİVERSİTESİ KALIPÇILIK 4. SINIFI bitirdim allahın izniyle uzatıyorum sanırım:)
cad cam programlarıyla alakalı sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olayım.. bizde solid works catia mechanical autocad mastercam cosmos nx3 moldflow eğitimleri veriliyor.....

uzmanlık alanım plastik enjeksiyon kalıpları.. isteyen makina mühendis arkadaşlara kalıpçılıkla alakalı yardımcı olabilirim zira siz kalıpçılığı çok ucundan görüyosunuz...

özel sektöre kalıpçı yetiştiren tek fakülte bizimkisi. piyasaya yetmiyor.. yani piyasada kalıpçı olmaya gönüllü sizler gibi arkadaşlar lazım..

kolay gelsin başarılar

_____________________________

ruhu sultan


425 Mesaj
20 Temmuz 2006; 19:53:38 

Konuyu açtığınız iyi oldu. Ben de K.T.Ü. 2 yıllık makineden DGS ile kazandığım Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde okuyorum. Allah'a şükür intibak işini kazasız belasız atlattık. Şimdi 3. sınıfım. Bu sene bölümlere ayrılıyoruz. Bölüm seçmem gerek ve daha karar vermedim. Bunlar enerji, makine teorisi ve dinamiği, konstrüksiyon ve imalat, mekanik. Sizce hangisini seçeyim?
_____________________________ 
56 Mesaj
21 Temmuz 2006; 20:07:17 

arkadaslar merhaba. ben de bir makine müh. adayıyım. osmangazi üniv. de 2.sınıf bitti bakalım. 4 senede biter mi?


1283 Mesaj
16 Aralık 2006; 3:39:16 

yukarı .

unutulmayalım
_____________________________

.....Benim hayaletlerim bu sularda.....

Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- Magazin 2- Diziler 3 - Futbol. Uyanın, uyandırın.[selenvirüsten alıntıdır :D]440 Mesaj
16 Aralık 2006; 21:20:32 

arkadaşlar kesme kalıp tasarımı hakkında elinizde döküman varsa lütfen yardım bi yardım edin... mustafacicek@gmail.com
_____________________________1283 Mesaj
5 Haziran 2007; 17:10:48 

yukarı
_____________________________

.....Benim hayaletlerim bu sularda.....

Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- Magazin 2- Diziler 3 - Futbol. Uyanın, uyandırın.[selenvirüsten alıntıdır :D] 
0 Mesaj
9 Ekim 2010; 10:41:51 

selamlar
arkadaşlar foruma yeni katıldım. bende meslekte 4 sene tecrübesi olan bir makina mühendisiyim. sizden bi konuda yardım isteyeceğim. moldflow 2010 programını kurdum fakat çalıştıramadım. aranızda bunu kurup çalıştırabilen var mı?
_____________________________

Sayfa:   <<      [2]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » makine mühendisleri adayları
Sayfa: <<      [2]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar