Şimdi Ara

5.1 sinema sistemi bağlantısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
11.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Marantz SR5600 A/V Receiver'ım var.

http://www.marantz.com/archive//e_sr5600.pdf

DVD'im
    http://www.marantz.com/archive//e_dv4600.pdf

Resmi pdf dosyasında olduğu için resmi koyamadım, o yüzden linkini verebildim. Amfinin resmi 4 sayfadadır.

Normalde Frontlardan ses alabiliyorum Ancak 5.1 olarak kullanamıyorum. (Center, Rear ve SW' dan ses alamıyorum.

BAĞLANTIM:

Kolonlarımı, Amfinin (Front, Center, Rear) Speaker bölümüne bağladım.

SW' ın kablosunu Amfinin Pre Out Bölümündeki SW' ye diğer ucunu ise, Sub Woofer' ın IN kısmına bağladım.

Amfi ile DVD arasındaki ses kablosunu Amfinin alt bölümündeki DVD kısmına DVD'nin 2CH Audio Out bölümüne bağladım.

Amfi ile DVD arasındaki görüntü kablosunu Amfinin alt bölümündeki DVD kısmına DVD'nin Video Out bölümüne bağladım.

Bu bağlantılara göre 5.1 ses alamıyorum. Acaba bağlantıda yanlışlık mı yoksa eksiklik mi var?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wonderfullife -- 21 Ekim 2008; 11:23:28 >

• cok guzel gule gule kullan
  • Arkadaşlar tekrar merhaba,

5.1 sinema sistemi bağlantısı konusunda yardımcı olabilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Teşekkürler...
  • Amfi ile DVD arasındaki ses kablosunu Amfinin alt bölümündeki DVD kısmına DVD'nin 2CH Audio Out bölümüne bağladım.

Dvd'den 2ch yani 2 kanal çıkışa bağlamışsınız. Bu durumda 5.1 ses almanız yazılandan çıkardığım kadarıyla mümkün değil.

DVD de sadece 2ch out çıkışımı var, bu çıkış ne optik ? koaksiyel? analog?

dvd de ne çıkış seçenekleri var optik, koaksiyel, analog.

dvd'de mevcut bağlantı ile, dvd nin menüsünden audio ayarları yaptınız mı? orada 2 kanal yada 5.1 seçme imkanı var mı?

Hoparlör bağlantılarınız yadıklarınızdan doğru görünüyor. Kutup uçları doğru bağlandımı yinede kontrol etmekte fayda var.
  • altanpsx@

İlk önce cevabınız için teşekkürler.

Orjinalden alıntı: altanpsx

Hoparlör bağlantılarınız yadıklarınızdan doğru görünüyor. Kutup uçları doğru bağlandımı yinede kontrol etmekte fayda var.

Hoparlör'i L ve R ile Siyah' a siyah kırmızıya kırmızı olmasına dikkat ettim.

Amfi ile DVD arasındaki ses kablosunu Amfinin alt bölümündeki DVD kısmına DVD'nin 2CH Audio Out bölümüne bağladım.

Dvd'den 2ch yani 2 kanal çıkışa bağlamışsınız. Bu durumda 5.1 ses almanız yazılandan çıkardığım kadarıyla mümkün değil.

DVD de sadece 2ch out çıkışımı var, bu çıkış ne optik ? koaksiyel? analog?

dvd de ne çıkış seçenekleri var optik, koaksiyel, analog.

DVD'de sadece 2ch out var. 5.1 çıkışı yok. (Bu durumda bu DVD'ye 5.1 bağlanamaz mı?) Çıkışlar optik.

dvd'de mevcut bağlantı ile, dvd nin menüsünden audio ayarları yaptınız mı? orada 2 kanal yada 5.1 seçme imkanı var mı?

Ona bakmadım, eve gidince bakayım. Amfide ise gerekli setup'ı yaptım (5.1 için)

İyi günler dilerim.
  • Rica ederim.
  • DVD nizde HDMI ve Optik çıkışlar var. Arzu ederseniz HDMI çıkıştan AVR ye baglayıp AVR dende TV ye çıkış alabileceğiniz gibi.
    DVD den Optikle AVR ye sadece sesi verip görüntüyü HDMI ile direkt TV ye de baglayabilirsiniz.

Edit:

Şşimdi dikkat ettim AVR niz benimde kullandığım SR5001 in eski modeli olduğu için üzerinde HDMI giriş ve çıkış bulunmuyor. Geriye tek seçenek kalıyor ki oda Optik yada Coax baglantı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 22 Ekim 2008; 14:29:42 >
  • Arkadaşım kolay gelsin.
    Aşağıda nasıl bağlayabileceğinize dair foto destekli tarif var.
    Daha açıklayıcı olamazdı sanırım.
    Kolay gelsin
    Not: Fotoya eklememişim ama fotoğraftan da neyt gözükmüyor.
    Optic bağlantı ile de 5.1 ses aktarabilirsiniz.
    DVD tarafında Coaxial için çizili şemanın solundaki bağlantı noktasından AVR deki coaxial ile çizili bağlantı yerinin altında 3 ve 4 ile numaralandırılmış yere optic kablo bağlayarak ta aktarabilirsiniz.

quote:

Orjinalden alıntı: wonderfullife

Arkadaşlar merhaba,

Marantz SR5600 A/V Receiver'ım var.

http://www.marantz.com/archive//e_sr5600.pdf

DVD'im
    http://www.marantz.com/archive//e_dv4600.pdf

Resmi pdf dosyasında olduğu için resmi koyamadım, o yüzden linkini verebildim. Amfinin resmi 4 sayfadadır.

Normalde Frontlardan ses alabiliyorum Ancak 5.1 olarak kullanamıyorum. (Center, Rear ve SW' dan ses alamıyorum.

BAĞLANTIM:

Kolonlarımı, Amfinin (Front, Center, Rear) Speaker bölümüne bağladım.

SW' ın kablosunu Amfinin Pre Out Bölümündeki SW' ye diğer ucunu ise, Sub Woofer' ın IN kısmına bağladım.

Amfi ile DVD arasındaki görüntü kablosunu Amfinin alt bölümündeki DVD kısmına DVD'nin Video Out bölümüne bağladım.

Bu bağlantılara göre 5.1 ses alamıyorum. Acaba bağlantıda yanlışlık mı yoksa eksiklik mi var?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terms -- 22 Ekim 2008; 21:29:16 >
  • ATA@

Cevabınız için teşekkür ederim.

DVD'deki (Digital Out) coaxial ile AVR deki (Digital in) 1' i bağlayınca;

AVR' de digital bağlantı 5.1 olduğu gözüktü ve speaker olarak ta 5.1 seçince kolonlardan 5.1 ses alabildim. Yalnız Sub Woofer'ın çalışıp çalışmadığını anlayamadım.

SW bağlantısı:

Interconnect kablosunun bir ucunu, AVR' de (Pre Out) kısmındaki SW'ye, diğer ucunu ise Sub Woofer'da IN' lerden birisine bağladım. (SW'ım Wharfedale SW150'dir)

Bu bağlantı doğrumudur?

İyi çalışmalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wonderfullife -- 24 Ekim 2008; 11:53:42 >
  • Merhabalar,

Receiverdan yaptığınız preout çıkışı doğru ancak, gördüğüm kadarı ile subın arkasında lfe girişi yok. Bildiğim kadarı ile Y kablolar mevcut, receiverden gelen tek kabloyu right/left olarak ikiye bölüyor, ve bu kabloda subın arkasında yer alan right/left in e giriliyor. Veya elindeki kabloya adapör takıpta ayırabilirsin, aşağıdaki sitede örnek var istersen.
    http://www.beachaudio.com/Acoustic-Research/Pr152-p-5390.html?utm_campaign=sitechampion&utm_term=y%20sub%20cable&utm_medium=cpc&utm_source=sitechampion
  • wonderfullife ;

Sub tarafında LFE IN olana takacaksınız.
    Ayrıca AVR nizin speaker setup ayarlarında SUB seçerseniz çalışıp çalışmadığını duyabilirsiniz.
  • ATA merhaba,

Subın kendi sitesindeki resimlerden yanlış görmedi isem, arkada sadece left/right line ve hoparlör olarak girişler mevcut, LFE girişi göremedim. Yanlış bir sub mı baktım acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 24 Ekim 2008; 19:54:17 >
  • merhaba kdundar;
    Hangi sub tan bahsediyorsunuz?
    Topiği açan arkadaş sub modelini vermemiş. Bende genelinde olan bağlantı seçeneğini sundum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ATA@

merhaba kdundar;
    Hangi sub tan bahsediyorsunuz?
    Topiği açan arkadaş sub modelini vermemiş. Bende genelinde olan bağlantı seçeneğini sundum.

ATA@

Merhaba,

Sub Woofer'ım Wharfedale SW150'dir

İyi akşamlar.
  • Wharfedale SW150 AVR bağlantısı
  • ATA@

Teşekkür ederim.

Ayrıca bir sorum olacak;

Şu andaki bağlantım:

Digiturk Philips kutudan televizyona Scart to Scart,
    DVD'den Digiturk Philips kutusuna Scart to Scart,

- DVD'deki HDMI Out ile LCD televizyonun HDMI in bölümüne HDMI kablo ile bağlantı yapsam DVD deki filmlerde daha kaliteli görüntü alabilir miyim ve HD yayın seyredebilir miyim?

- Digiturk Philips kutudan televizyona Scart to Scart şeklinde bağlantıdan başka bir bağlantı yapma imkanı var mı?

İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wonderfullife -- 27 Ekim 2008; 11:14:00 >
  • Her halükarda hdmi bağlantı scarttan daha iyi sonuç verecektir, dvd hdmi out tv hdmi in olarak bağlantı yapabilirsin. Digiturkun arkasında netür bağlantılar var arka panelinin resimlerini gönderirsen bakalım. HD yayın seyretmekten kastın Digiturk HD ise HD dekoder gerekiyor bildiğim kadarı ile, elindeki dekoder HD ise arkasında HDMI bağlantı seçeneği de olması gerekiyor diye düşünüyorum.

İyi günler.
  • kdundar arkadaşımız da belirtmiş. HDMI scart tan daha kaliteli görüntü ve ses aktarır.

DVD playerınız HD DVD oynatıyorsa HD görüntü alırsınız.
    DVD palyerınızın görüntü iyileştirme özelliği var ise bunu scart üzerinden değil HDMI üzerinden yapabilecektir.

DVD nizi HDMI ile TV nize bağlayabilirsiniz. Ayrıca ses siteminizden de sesi 5.1 olarak almak istiyorsanız. optic /coaxial / analog bağlantılardan biri ile aktarabilirsiniz.(yukardaki fotoğraflarda çizerek anlatmıştım.)

DT ye gelince tv nize sacrt ile bağlayabilir sonra da aynen dvd de olduğu gibi sesi ses siteminize aktarabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terms -- 27 Ekim 2008; 20:08:19 >
  • wonderfullife,

dekoderin arkasında scart haricinde başka bir bağlantı seçeneği var mı? Bilgiliğim kadarı ile görüntü aktarma kalitesi en düşük bağlantı scart.
    scart->kompozit->svideo->komponent->hdmi olarak giderek iyileşiyor görüntü kalitesi.
  • Arkadaşlar piranha marka 5.1 ses sistemim var
    sanırım bağlantısında hata yaptı. 5.1 ses sistemi güzel çalışıyor dvd den test ettiğim zaman bütün hoparlörlerin düzgün çalıştığını görüyorum. Fakat Vcd seyrederken sadece ön sağ ve sol hoparlörden ses geliyor, subwofer dan da ses gelmiyor. Cihazın üzerinde 2.1 ve 5.1 seçeneği var, fakat 2.1 seçeneğine alırsam bu defa hiç ses çıkmıyor. Bu normal bir durummudur yoksa bağlantıda hatamı yaptım. Son birşey daha bu cihaz vcd ye bağlı iken stereo olarak bütün hoparlörlerden ses geliyordu subwofer danda ses geliyordu. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.