Şimdi Ara

Yurtdışından araç getirme yardım lütfen?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
30.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar eşim alman vatandaşı ve türkiyede ikamet ediyoruz.eşimin vatandaşlığını kullanarak almanyadan araç getirebilirmiyim? Getirebilirsem nasıl getirebilirim?
    Alman konsolusluğuna bi gitmiştim orada çalışan birçok yabancı uyruklunun aracını gördüm(Türkiyede üretilmeyen veya satılmayan modellerde vardı) Sanıyorum yurtdışından getirmişler ve türkiyede kullanıyorlar plakaları ise türk plakası fakat biraz değişik renkli falan.Acaba böyle türkiyede özel plaka alarak kullanabilirmiyim?
    Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim...

• +1

bende amerikadan araç getirebilirmiyiz diye soruya soru ekleyeyim

Bilen arkadaşlardan cevap bekliyoruz ayrıntılı olarak
  • quote:

Orjinalden alıntı: eagle58

Arkadaşlar eşim alman vatandaşı ve türkiyede ikamet ediyoruz.eşimin vatandaşlığını kullanarak almanyadan araç getirebilirmiyim? Getirebilirsem nasıl getirebilirim?
    Alman konsolusluğuna bi gitmiştim orada çalışan birçok yabancı uyruklunun aracını gördüm(Türkiyede üretilmeyen veya satılmayan modellerde vardı) Sanıyorum yurtdışından getirmişler ve türkiyede kullanıyorlar plakaları ise türk plakası fakat biraz değişik renkli falan.Acaba böyle türkiyede özel plaka alarak kullanabilirmiyim?
    Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim...

Sadece alman vatandaşı ise getirebilirsiniz. Çift vatandaş ise getiremezsiniz.

Sizin kullanacağınız araca herhangi bir şekilde farklı model yada renkte plaka verilmeyecek.

Sizin farkınız sadece şu olacak.

Plakanız 16 MA 999 16 MB 999 16 MC 999 vs gibi olacak.

M:misafir
    A:araç

B-c-d vs olabilir.

Çünkü plakalar dolmuş olabilir.

MA plakalara mavi plakada denebilir.

detaylar için herkes şu adrese bakabilir

http://www.taxfreecar.net/sorucevap.aspx
  • 3 yaşından küçük olmak şartıyla 1600-2000 cc arasına %160 2000cc ve üzerine ise %210 vergi ile getirebilirsiniz ki biz getirdik
  • quote:

Orjinalden alıntı: FaBeRgE

3 yaşından küçük olmak şartıyla 1600-2000 cc arasına %160 2000cc ve üzerine ise %210 vergi ile getirebilirsiniz ki biz getirdik

Dostum konuyu açan arkadaş eşinin üzerine almak istiyormuş

Eşide alman vatandaşıymış.

Bu dediğin vergiler onları etkilemez(tabiki sadece almanya vatandaşı ise)

Bu arada siz ne getirdiniz vede nasıl getirdiniz biraz bu prosedürü anlatırmısın?

Fiyat olarak muhtemelen uyguna gelmiştir.

Yada çok istediğin 307 2.0 hdi mi aldınız :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: desiya

quote:

Orjinalden alıntı: FaBeRgE

3 yaşından küçük olmak şartıyla 1600-2000 cc arasına %160 2000cc ve üzerine ise %210 vergi ile getirebilirsiniz ki biz getirdik

Dostum konuyu açan arkadaş eşinin üzerine almak istiyormuş

Eşide alman vatandaşıymış.

Bu dediğin vergiler onları etkilemez(tabiki sadece almanya vatandaşı ise)

Bu arada siz ne getirdiniz vede nasıl getirdiniz biraz bu prosedürü anlatırmısın?

Fiyat olarak muhtemelen uyguna gelmiştir.

Yada çok istediğin 307 2.0 hdi mi aldınız :)

Maalesef hocam 307 deil

a6 4.2 quattro getirdik. 2006 model sıfırdı o zaman araç. Yani 2 yıl öncesi,Eskişehir gümrük müdürlüğünde tüm işlemleri yapıldı. Açıkcası ben pek ilgilenmedim ama hatırladığım kadarı ile araç alman plakası ile türkiyeye pasaport üzerinden giriş yapıyor. Sonra geçiçi plaka alıp sonra türk plakası takılıyor. Yani bu 2lem arasında olan bir prosedür. Detaylarını babama sormam gerekiyor. Ben üniversitede okuduğum için o zamanlar işlemleri o gerçekleştirdi.

Bu arada fiyat olarak burda bişi söylemem pek hoş olmaz ö.m. atıyorum hemen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FaBeRgE -- 13 Ekim 2008; 5:31:54 >
  • iki sene önce almanyadan ikinci el Volkswagen Golf VR6 getirme planımız vardı orada çalışan türk vatandaşları her 5 senede bir perm hakları var herhangi bir gümrük müamelesine gerek kalmadan aracı buraya getirebiliyorlar...ve bu vatandaşlar perm haklarını dilerse mesela bize satıyor araç 10bin ytl tutarında perm hakkınıda artık ne kadar kopartırsan o kadara alıyorsun ancak ben uygun perm bulamamıştım o sebeble düşüncemiz sadece düşünce aşamasında kaldı ve sonlandı...eşinizin alman vatandaşı olması ve orada çalışması ve çalışma sonrası perm hakkını kazanmış olması gerekiyor. Aksi takirde vergi ve gümrük işlemleri ile astarı yüzünden pahalı bir hal alıyor gümrükteki zorluklarda cabası...
  • quote:

Orjinalden alıntı: infinite

iki sene önce almanyadan ikinci el Volkswagen Golf VR6 getirme planımız vardı orada çalışan türk vatandaşları her 5 senede bir perm hakları var herhangi bir gümrük müamelesine gerek kalmadan aracı buraya getirebiliyorlar...ve bu vatandaşlar perm haklarını dilerse mesela bize satıyor araç 10bin ytl tutarında perm hakkınıda artık ne kadar kopartırsan o kadara alıyorsun ancak ben uygun perm bulamamıştım o sebeble düşüncemiz sadece düşünce aşamasında kaldı ve sonlandı...eşinizin alman vatandaşı olması ve orada çalışması ve çalışma sonrası perm hakkını kazanmış olması gerekiyor. Aksi takirde vergi ve gümrük işlemleri ile astarı yüzünden pahalı bir hal alıyor gümrükteki zorluklarda cabası...

Walla az önce babamla konuştum öle bir hakkımız yok dior. Zaten hükümet bize belirli bir süre yaşadığımız için bu hakkı veriyor diyor. Babam tam 45sene çalıştı Almanya'da bizde vergimizi ödeyerek aldık. Hatta babam diyorki deri koltuk,sunroof bunlara bile extra vergi ödemişiz.
  • Eşiniz alman vatandaşı ise ve TR'de ikamet ediyorsa yurtdışından getirmek yerine TR'den vergisiz şekilde de alabilirsiniz. Plaka MA olacaktır.
  • Eşimin yaklaşık 4 yıl öncesine kadar çifte vatandaşlığı vardı.Çifte vatandaşlık kalktığı için türk vatandaşlığından çıktı.Şu an sadece alman vatandaşı.Türkiyede ikamet ediyor ve ev hanımı...

1-Bu durumda yurt dışından vergisiz araç getirebiliyorsam bunun prosedürü nedir?

2-Türkiyeden vergisiz nasıl araç alabiliriz.@Ozdamar biraz daha açıklayabilir misin?

Cevap yazan bütün arkadaşlara teşekkürler...
  • tabiki açıklarım. tek vatandaş olması tek prosedür buda sanırım mevcut. normal araç alırken yabancı prosedürü ile alıyorsunuz hiçbirşekilde vergi ödemiyorsunuz. durum bundan ibaret. istediğiniz araç için bayiye gittiğinizde örneğin borusana ( bmw ) size detaylı bilgi verip size yardımcı olacaklardır. sadece plakanız 34 MA olacak bunun dışında hiçbir şey yok unutmadan aracı eşinizden başkası kullanamaz. cezası var.
  • bildiğim kadarıyla bu ilanlara bakabilirsin arkadaşımın eşide ukraynalıydı yabancıdan yabancıya satılık arabalarla falan ilgileniyordu ordan hatırlıyorum

http://www.sahibinden.com/yabancidan_yabanciya_2004_model_mercedes_e320WQQaXQQ10215685WQQpXQQdisplayitem

http://www.sahibinden.com/yabancidan_yabanciyaWQQaXQQ9631467WQQpXQQdisplayitem
  • quote:

Eşimin yaklaşık 4 yıl öncesine kadar çifte vatandaşlığı vardı.Çifte vatandaşlık kalktığı için türk vatandaşlığından çıktı.Şu an sadece alman vatandaşı.Türkiyede ikamet ediyor ve ev hanımı...

1-Bu durumda yurt dışından vergisiz araç getirebiliyorsam bunun prosedürü nedir?

2-Türkiyeden vergisiz nasıl araç alabiliriz.@Ozdamar biraz daha açıklayabilir misin?

Cevap yazan bütün arkadaşlara teşekkürler...

Şu durumda vergisiz araç getirmeniz olanaksız görünüyor.
    Eşinizde muhtemelen pembe kart var.
    Çünkü bu şekilde mecburi olarak türk vatandaşlığından çıkarılanlara pembe kartlar verildi

Ayrıca bu durum olmasa bile yasaların içerisinde şöyle bir madde vardı :
    Çift vatandaş olan biri türk vatandaşlığını iptal ettirip sadece yabancı ülke vatandaşı olsa bile vergisiz olarak araç alamaz. Gibi bir maddeydi
  • @soda23 durum aynen senin dedigin gibi olarak sanırım.Doğru pembe kartı mevcut.Bu ülkede bırak türk vatandaşı olmayı biraz buna bulaşmış olsan bile hicbir hakkın kalmıyor...

Bu ülkede gavurların bizden çok hakkı var beee.
  • quote:

@soda23 durum aynen senin dedigin gibi olarak sanırım.Doğru pembe kartı mevcut.Bu ülkede bırak türk vatandaşı olmayı biraz buna bulaşmış olsan bile hicbir hakkın kalmıyor...

O konuda kesinlikle haklısın derim
    Peki yurt dışında biz türklere ne gibi ayrıcalıklar var biliyormusun?
    Hiç birşey yok. Ayrıcalığı geçtik eşitlik bile yokki dahasını isteyelim.
    Pembe kart var ise araba işiniz yattı ozaman , olsun sıkmayın canınızı.
    Bizdede durum böyle
    O sebeple canınızı sıkmayın derim.
    Güzelim türkiyemin vergi sisteminden yaşamınıza devam edin derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soda23 -- 14 Ekim 2008; 4:22:00 >
  • quote:

@soda23 durum aynen senin dedigin gibi olarak sanırım.Doğru pembe kartı mevcut.Bu ülkede bırak türk vatandaşı olmayı biraz buna bulaşmış olsan bile hicbir hakkın kalmıyor...

Aynı dert bende de var. İlerde sorun olmasın diye Pembe Kart talep etmiştik. Birçok konuda cidden iyi bir uygulama ama araç alamıyorsunuz işte...
  • Pembe kart alanlar , Türk vatandaşları ile aynı haklara sahip ,
    iş yeri açıp çalıştırma oturum vs gibi sıkıntıları olmuyor,

yabancı plaka araç kullanamıyorlar.
    Bence çokta sıkıntılı bi durum değil.
  • http://www.taxfreecar.net/sss/2035/23/12/Mavi-kart-(Pembe-kart)-sahibi-Turk-vatandasligindan-cikimis-Almancilarin-Taxfreecar-alma-durumu

bu sitede bahsediyor.
    15,08,2011 tarihinden itibaren bir genelge çıkmış, artık pembe kart - mavi kart sahipleri de vergisiz araç alabilecekler gibi bir şeyler okuduk nette
    fakat konu ile ilgili detaylı açıklama bulamadık.

konuya vakıf arkadaşlar paylaşım yaparsa, netleşir
  • quote:

Orijinalden alıntı: blckbrd5

+1

bende amerikadan araç getirebilirmiyiz diye soruya soru ekleyeyim

Bilen arkadaşlardan cevap bekliyoruz ayrıntılı olarak

Ben de üstteki arkadaşın aynı sorusuna yanıt almak istiyorum, ABD'den getirtmek istediğim bir araç var.
    Araç 1992 model ve 6000cc motor, acaba Türkiye'ye nakliyesini yaparsak ülke içine sokmak için prosedür nedir, ne kadar masrafı vardır vb. bilgisi olan varsa ve açıklarsa çok sevinirim.
  • O gördüğün plakalar diplomatik plaka, sadece diplomatik statü sahiplerine verilir, öyle renkli plaka alamazsın, unut onu baştan
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.