Şimdi Ara

En iyi çay markası hangisi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.478
Cevap
67
Favori
557.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • eskiden çaykurcuydum tadı bozuldu gibi geldi bende lipton karadeniz çayına geçtim şimdi oda sanki eski tadında değil gibi siz hangi markayı kullanıyor sunuz ve öneriyorsunuz arkadaşlar

• Arkadaşlar izninizle bu konuyu tuttum ve sahip çıkmak istiyorum

çay deyince uzmanına yani bana danışabilirsiniz

bir Karadeniz'li olarak günde 15 bardak çay içen bir vaka olduğum için Türkiye il sınırları içerisinde üretilen
    ve satılan bütün marka çayların hepsini tek tek denemişliğim vardır

iyi bir çay demlemek için şahsi önerilerim

şahsen ben çayımı hergün günde 2 kez Semaverde demleyip içerim!
    özellikle kömür ateşinde yanarak semaver ocağında demlenen çayı içmenizi şiddetle tavsiye ederim ki
    evde ocakta yaptığınız veya dışarıda içtiğiniz en iyi çayı bile beğenmeme durumuna düşerek yahu ben hayatımda hiç çay içmemişim demekki dedirtiyor

benim en değerli ekipmanım onsuz çaya çay demem

tavsiye edebileceğim şu iki marka çay olarak en iyisidir. gerisi hikaye buna liptonda dahil!

ayrıca çaykurun tenekede bulunan tomurcuk çayını mutlaka almalısınız

nedenmi_? tomurcuk çayı normal demleyeceğiniz çaya lezzet katar ve içimi keyifli hale getirerek çayın sertliğini ve açılığını alır

alacağınız çay mutlaka yarım kiloluk paket olanını alın. ( kesinlikle 1 kilo olan paketi değil )

aldığınız yarım kiloluk paketi açın ve komple bir geniş derin temiz bir kaseye hepsini boşaltın

sonra ayrıca aldığınız tomurcuk çayın hepsini yarım kiloluk çayın içine boşaltıp kaşıkla veya elerinizle harmanlayın

sonra harmanladığınız çayı geri çay paketin içine doldurup azını iyice kapatıp saklayın

semaverde veya mutfakda ocakta çay demlemeye başladığınızda bu hazırladığınız paketten kullanabilirsiniz

ayrıca: üst demlik olarak kesinlikle kaliteli bir Porselen demlik kullanın
    çünkü porselende demlenen çayın tadı ve içimi daha lezzetli hale geliyor
    aleminyum , çelik , vs demliklerden uzak durun

ayrıca çayı demliğe koymadan önce demlik içine konulan ince tül şeklinde çay flitreleri satılıyor 1 ytl

bunuda ihmal etmeyin! yoksa ağzınıza gelen çay yaprakları sinirinizi bozabilir

flitre kuru olmalıdır ve flitreye koyduğunuz kuru çayı hafifçe çalkalayarak tozlardan arındırın
    sonra demliğe yerleştirin!
    sonra kaynamış suyu çok yavaşca demliğe aktarın ve kısık ateşte en az 15 dkk bekleyin
    Arkadaşlar ben çay experi sayılabilirim. Türkiyenin her yerini gezdim pek çok yerde çay içtim. Sadece bir yerde çay içtim ve tadını unutamıyorum, her geçişimde içmek için can atıyorum adamlar sırrını vermiyorlar.

Türkiye'nin en iyi çayı izmit ( Kocaeli) sapanca yolu üzerinde Sarımeşe Beldesinde asmalı kahvehane diye bir yerde içtim.

İzmit içinden sapancaya giderken mutlaka için çayı. Reklam için söylemiyorum. Ben soruyorum ama öğrenemiyorum, sırrını belki siz öğrenirsiniz.

Sırrını öğrenebilirseniz mutlaka buraya yazın. Paylaşalım.
  • Doğadan altın yaprak.Tirebolu 42 numara çaykur olmayan yeşil paket.(Mavi paket(karışıktır) harmandır haberiniz olsun.Seylan olarak da namlı sarıgelin çayı iyidir.İstikrarlı olarak tadını en iyi koruyan marketlerde bulunabilir çay doğadandır.Bir de sarı küçük paket çaykur turistik tadını korur gerisi denenmiştir ve üretime göre tadları aşırı değişkenlik göstermiştir.Ucuz tüketim için berk harman da öğrencilere tavsiyedir.42 numaralı çay:Yukarıda yeşil paketin gerçek olmadığı söylenmiş aslında gerçek ve ilk üretim yeşil pakettir sonra çaykur da bunu mavi paketle üretmiştir.Şahsen iki paket de denenmiştir mavi değişkenlik gösterirken tad olarak ve kalite olarak yeşil daha iyidir gerçek tirebolu çayı yeşil pakettir.Resim.
    http://img253.imageshack.us/img253/8304/2008072002uw3.jpg
    [simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nighteen -- 10 Nisan 2010; 6:48:46 >

• üst düzey krom kaplı kaliteli kalvanizli paslanmaz uzun yıllar kullanabileceğiniz bir semaver sahibi olmak istiyorsanız

bu firmadan yani sözenlerin kendisinden bu ürünü satın alıp getirtebilirsiniz.

http://www.sozenlersemaver.com/urunler.htm

bunun dışındaki semaverlerden uzak durun.
  • Irak ve çevresinden gelen, oralarda yetişmiş çay içiyorsanız bilin ki ABD'nin savaş sırasında bolca salladığı nükleer bombalardan yayılan radyasyonu da içiyorsunuz.

İkincisi, Seylan çayı ile Karadeniz çayı, elma ile armut gibi birbirinden farklıdır. Çok sert bir çay olan Seylan çayını normal Türkler, sadece yerli çayla harmanladıklarında içebilir. Yoksa zehir gibi bir şeydir.

Üçüncüsü, çayı çok pratik demlemek için ben kullan-at tarzı kağıt filtreler kullanıyorum. Kolisi 60 TL. İçinde 40 kutu, her bir kutuda 25 filtre var. Linkteki cebi arayıp sipariş verebilirsiniz.

http://www.demlemeposeti.com/

Not: En iyi Türk çayı, Doğuş Export'tur. Bu aralar yine piyasada kalmamış. :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanAkkor -- 20 Ekim 2011; 15:27:52 >

• Merhabalar iyi çayı satın almak marketten satın almayla olmaz. iyi çayı fabrikasından almak gerekir.bu hikayeyi bu yıl yaptığım karadeniz gezisinde fabrikasından öğrendim .Şölen çay fabrikasına yaptığım gezide gördümki en iyi çayı sadece özel müşterilenine veriyorlar. markette satmıyorlar.Bu 1, sınıf olan çay, mayıs ayında en yüksek yerlerden toplanırmış ve en önemli özelliği de buymuş. Bu çayı özel hediyelik paketlerde internet ya da kapıda ödeme aracılığı ile satıyorlar. ben aldım inanılmaz memnunum herkese tavsiye ederim.çayın adı ŞÖLEN HEDİYELİK ÇAY internet sitelerinden satın alıyorum sizde üye olarak yada telefonla sipariş vererek dilediğiniz kadar alabilirsiniz. internet adresleri http://www.onlinecay.com/

• Merhaba arkadaşlar.. Çay söz konusu olunca akla Rize gelir tabiki.. Rize'nin meşhur "elekaltı çayı" . Arzu ederseniz buyrun deneyin ve farkı görün..

Ürünümüz yurt dışına satılan kısımdandır. Ve sadece Rize'de satılmaktadır. Buyrun;

http://forum.donanimhaber.com/m_55501007/mpage_1/f_/key_//tm.htm#55501007

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi westernblew -- 11 Aralık 2011; 20:03:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cebizade

Merhabalar iyi çayı satın almak marketten satın almayla olmaz. iyi çayı fabrikasından almak gerekir.bu hikayeyi bu yıl yaptığım karadeniz gezisinde fabrikasından öğrendim .Şölen çay fabrikasına yaptığım gezide gördümki en iyi çayı sadece özel müşterilenine veriyorlar. markette satmıyorlar.Bu 1, sınıf olan çay, mayıs ayında en yüksek yerlerden toplanırmış ve en önemli özelliği de buymuş. Bu çayı özel hediyelik paketlerde internet ya da kapıda ödeme aracılığı ile satıyorlar. ben aldım inanılmaz memnunum herkese tavsiye ederim.çayın adı ŞÖLEN HEDİYELİK ÇAY internet sitelerinden satın alıyorum sizde üye olarak yada telefonla sipariş vererek dilediğiniz kadar alabilirsiniz. internet adresleri http://www.onlinecay.com/

Direk fabrikasından alıp satmaktayız hocam, Rize mahsulü çaylarımız..

• quote:

Orijinalden alıntı: AlemdarRize

En Güzel Çay Doğuş Çaydır beyler diğer aromalı şeylere para vermeyin.

Doğuş export bulabiliyosan iç bulamıyosanda siyah paketini iç ve tadı farket.

Doğuş Karadeniz Export Çay, Türkiye'nin en kaliteli çayıdır. İhraç edilen bir çay zaten. Yurtiçine anca üretim fazlasını veriyorlar. Bu arada çay demlemeyi zevke dönüştürmek isteyenlere Çay Demleme Poşeti'ni öneriyorum. Kullandım, çok memnun kaldım.
    www.caydemlemeposeti.com
    40 kutuluk kolisi (her kutuda 25 adet poşet var) en son 60 TL idi.

• quote:

Orijinalden alıntı: westernblew

quote:

Orijinalden alıntı: lektem

quote:

quote:

Westernblue, Tirebolu çayı var mı elinde? Varsa fiyatı nedir? İstanbul'a kargo ücreti ne kadar tutar 1 kg için (yaklaşık)?

Merhaba "lektem" hocam;

"ÇAYKUR'un 42 No lu Tirebolu Çay"ı var elimde. Yarım kiloluk ÇAYKUR un paketleri şeklinde satmaktayız. Fiyatı 30 liradır. Kaçak çaya alternatif olarak ÇAYKUR un ürettiği bir çaydır.

Selamlar..

30 lira mı? Ben bu çayı bizim mahalledeki markette buldum. Yarım kilosu 5,95'ten aldım. Orijinal Çaykur çay. Hologramlı. Karton kutu içinde ayrıca ambalajlamışlar. 30 lira bana ve sanırım forumdaki diğer herkese "fantastik" bir fiyat gibi gelmiştir sanırım.

Bizdede yarım kilosu 15 lira. Bu çayın liste fiyatı bile sizin dediğiniz rakamın kat be kat üzerinde bence başka bir çay olabilir yada taklit olabilir. ÇAYKURun liste fiyatları bellidir dostum

Düşünün: Çaykur'un Turist'inden Filiz'ine, Organik Hemşin'inden Tomurcuk'una bütün ürünlerinin bulunduğu rafta
    market sahibinin benim ricam üzerine, bütün bu ürünleri tedarik ettiği toptancıya bildirmesi ile gelen, hologramlı, ambalajı gayet düzgün duran bir ürün...
    Nasıl taklit olabilir. Ayrıca çayı açınca temiz, çerçöpten arınmış bir karışım ve demleyince de güzel, biraz sert (sevdiğim gibi) kaliteli bir dem ve renk aldım. Sahte olduğunu düşündürecek hiçbir şey yok.

Çaykur'un kendi sitesindeki tavsiye edilen fiyat 8,29 TL. 6 lira değil tamam ama 15 lira da değil.
    Şurada da benim aldığım fiyata yakın:http://www.gurmeonline.com/default.asp?git=9&urun=1055

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanAkkor -- 20 Ocak 2012; 11:37:23 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Westernblue, Tirebolu çayı var mı elinde? Varsa fiyatı nedir? İstanbul'a kargo ücreti ne kadar tutar 1 kg için (yaklaşık)?

Merhaba "lektem" hocam;

"ÇAYKUR'un 42 No lu Tirebolu Çay"ı var elimde. Yarım kiloluk ÇAYKUR un paketleri şeklinde satmaktayız. Fiyatı 30 liradır. Kaçak çaya alternatif olarak ÇAYKUR un ürettiği bir çaydır.

Selamlar..

30 lira mı? Ben bu çayı bizim mahalledeki markette buldum. Yarım kilosu 5,95'ten aldım. Orijinal Çaykur çay. Hologramlı. Karton kutu içinde ayrıca ambalajlamışlar. 30 lira bana ve sanırım forumdaki diğer herkese "fantastik" bir fiyat gibi gelmiştir sanırım.

Bizdede yarım kilosu 15 lira. Bu çayın liste fiyatı bile sizin dediğiniz rakamın kat be kat üzerinde bence başka bir çay olabilir yada taklit olabilir. ÇAYKURun liste fiyatları bellidir dostum

Düşünün: Çaykur'un Turist'inden Filiz'ine, Organik Hemşin'inden Tomurcuk'una bütün ürünlerinin bulunduğu rafta
    market sahibinin benim ricam üzerine, bütün bu ürünleri tedarik ettiği toptancıya bildirmesi ile gelen, hologramlı, ambalajı gayet düzgün duran bir ürün...
    Nasıl taklit olabilir. Ayrıca çayı açınca temiz, çerçöpten arınmış bir karışım ve demleyince de güzel, biraz sert (sevdiğim gibi) kaliteli bir dem ve renk aldım. Sahte olduğunu düşündürecek hiçbir şey yok.

Çaykur'un kendi sitesindeki tavsiye edilen fiyat 8,29 TL. 6 lira değil tamam ama 15 lira da değil.
    Şurada da benim aldığım fiyata yakın:http://www.gurmeonline.com/default.asp?git=9&urun=1055

Bakın dediğim kapıya çıktı o fiyattan vermesi muhtemel değil demiştim dostum

• Çayın yanında çay demleme poşeti olmazsa olmaz. Toz çay demlediğinizde, demliği temizlemek işkence. Ama çay demleme poşeti diye bişey var. Kendi poşet çayını kendini hazırlıyorsun ve demliği temizlemek, o poşeti demlikten alıp çöpe atmak kadar basit.
    Şuraya bir bakın derim.
    http://www.demlemeposeti.com/
  • E kaçak çay diye içtiğiniz şeyi PKK getirip satıyormuş? Sattığı çayın parasıyla da mayın, kurşun alıp Mehmetçiği şehit ediyormuş?
    Niye içiyorsunuz o halde?
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21341170.asp
  • ÇEKMEKÖY VE SULTANBEYLİ’DE "SAHTE ÇAY" OPERASYONU

http://www.haberx.com/cekmekoy_ve_sultanbeylide_sahte_cay_operasyonu(17,n,11192764,871).aspx

Demin KanalD Anahaberde de gösterdiler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba,

Herkes kendince en iyi çayın ne olduğunu hararetle savunmuş : ) Elbette bunda fena bir durum yok.

Lakin, bazı çayları yarıştırmak da anlamsız. Çünkü elma ve armut kadar ilgisiz olabiliyorlar. Özellikle Sri Lanka (seylan) çayları ile karadeniz çayları tümüyle alakasız içecekler bile diyebiliriz. Tamamen farklı damak tadlarına uygunlar.

Dünyada en kıymetli çaylardan biri Darjeeling Çayı. Çayların kralı, şampanyası gibi sıfatlarla anılıyor. Hindistan'ın Batı Bengal bölgesinde, 2000 metre ve üstü yüksekliklerde bodur çay bitkilerinden üretilen bu çayın toplam hasatı düşük olduğu için fiyatları da oldukça yüksek. Mesela bu çaylar yalnızca elle toplanıyor ve üstteki en taze yaprakları toplanıyor. Demlendiğinde rengi açık renk olduğu için de çayların şampanyası diyorlar ; )

Kaçak çay denen çayların büyük kısmı aslında Sri Lanka çayı bile olmayabiliyor. İran çayları : D

Peki bunlar niye buruk ya da bildiğin zehir gibi? Çünkü güneş görüyorlar! Güneş çayın tadını değiştiriyor. İşte bu yüzden bizim ülkemizdeki çaylardan da Tirebolu çayı diğerlerine göre biraz daha buruk bir tada sahip.

Peki iyi çay hangisi? Damak tadınıza en uygun çay, en iyi çaydır.

İyi çay konusunda şuna dikkat etmenizi öneririm:

- İlk hasat çayları, diğerlerine göre daha lezzetli oluyor. Israrla isteyin. Bazı bölgeler de yağış çok olduğu için 4 hasat alınabilyior, bu da çay bitkisini yoruyor.

- Elle toplanan çay almaya çalışın. Maalesef insan gücünden kısmak için çay makasıyla toplanan çaylar yeterince aroma içermiyor ve bitkinin dallarını da içeriyor : (

- Organik/doğal çaylar almaya çalışın.

- Toplandıktan sonra işlenen çaylar her zaman daha iyidir.

- Çay işlendikten sonra, çeşitli eleklerle ayrılıyor. Hangisi size uygun bunu bulmaya çalışın. Araştırırsanız hangi çay, hangi elekten geliyor bulmanız mümkün.

Mesela ben Çaykur'un Tirebolu çayını seviyorum. Sanki Türk çayı ile Seylan çayının en uygun harmanıymış gibi geliyor. Bu çay, doğal yollarla yetiştikten sonra, elle toplanan ve hemen ertesi gün 42 numaralı Çaykur fabrikasında işlenen bir çay. Bu yüzden oldukça lezzetli.

Daha Türk çayı gibi olsun derseniz, Çaykur'un organik Hemşin çayı da oldukça güzel.

Karali Çay, maalesef isminden kaybediyor ama özellikle organik çayları çok lezzetli.

Karadeniz'de ismini ülke çapında duyuramamış oldukça iyi markalar olabiliyor, bunları araştırıp tespit etmenizi öneririm. Konu boyunca en iyi çaylar ihracata gidiyor demişsiniz ama aslında en iyi çayı Karadenizliler kendisine saklıyor : D

İsmini hiç duymadığınız harika çaylar keşfedebilirsiniz.

Damak tadınıza uygun çayı bulmak için harman yapmaktan da çekinmeyin, oldukça güzel tatlar yakalanabiliyor. Bulduklarınızı paylaşmayı da unutmayın : )

Peki hacı bunları nerden biliyosun derseniz; sıcak içeceklerle aşırı ilgiliyim hepsi ondan. Vakit olursa gidip kahveyle ilgili forumları da bi şenlendiricem : D

Ayrıca hatmi çiçeğidir, efendime söyliyim yeşil çaylardır, adaçayının çeşitleridir; bunlar da güzel içeceklerdir. Hep çay içip içinizi karartmayın : P

Ya bu kadar yazana kadar bi çay blogu mu açsam ne?

Şu sıralar çaylarımı, Çay Dükkanı ve Çay Eksperi sitelerinden temin ediyorum, sizlere de tavsiye ederim. Biri hizmette daha iyi, ama hangisi söyleyip de reklam yapmiyim şimdi : )

Yukarda yazılanlardan da Şölen Çay ilgimi çekti, en kısa zamanda deneyip yorumlarımı yine buraya yazacağım.

Selamlar...

• http://www.cayeksperi.com.tr/index.php?islem=urun&u_id=955

Bu Cchadolar nasıldır beyler? İçen yada aroma tavsiye edecek olan var mı?
  • quote:

Evet. Yalnız kahvaltıya ağır kaçar. Akşam, TV başında içmelik bir çay. Hanımlar çok sert bulabilir. ERKEK çayı. ;-)

Katılıyorum, bu arada Şölen'in hasım çayını şiddetle tavsiye etmekten alı koyamadığımı belirtmek isterim kendimi. En azından bir kere deneyiniz mutlaka;
    http://www.onlinecay.com/index.php?page=ayrinti&u_id=49
    Beğenirseniz toplu siparişlerde daha cazip rakama sahip olabilirsiniz.

Şuana kadar Şölen Hasım 1, Tirebolu 42 2 numaralı favorim olmuştur.

• merhaba arkadaşlar
    yabancı çayları kesinlikle tavsiye etmiyorum ekteki belgesel alman kanalında yayınlandı
    ve çay bahçelerini nasıl ilaçladıklarını daha doğrusu nasıl zehirlediklerini görebilirsiniz.
    Maalesef bunu tanıdığınız avrupanın en tanınmış markalarıda dahil ve kullanılan
    zehirler avrupada çoktan yasak. afrika kökenli çaylardan uzak durun bence.

http://www.youtube.com/watch?v=W_YKyPkuLW0
  • quote:

Orijinalden alıntı: joschantalya

merhaba arkadaşlar
    yabancı çayları kesinlikle tavsiye etmiyorum ekteki belgesel alman kanalında yayınlandı
    ve çay bahçelerini nasıl ilaçladıklarını daha doğrusu nasıl zehirlediklerini görebilirsiniz.
    Maalesef bunu tanıdığınız avrupanın en tanınmış markalarıda dahil ve kullanılan
    zehirler avrupada çoktan yasak. afrika kökenli çaylardan uzak durun bence.

http://www.youtube.com/watch?v=W_YKyPkuLW0

Güzel birşeye benziyor lakin en azından ingilizce altyazı olaymış...

• 1. sınıf kaliteli çay, Yunnan çayıdır. Pu-Erh çayı da deniyor. Yalnız çok sahtesi var dikkatli olmak gerek. Size orjinalini nereden anlıyacağınızı yazarım şimdi. İlk önce ön bilgi gerek. Çin'in Yunnan dağlarında yetişir. Başka yerde bu kalite elde edilemiyor. Siyah çaydır bu.

Çay, şarap gibidir. Fermante edilir. Yıllandıkça değeri artar. Mesela 50 yıllık bir Pu-Erh çayı (250 gramı) yaklaşık 10.000 dolara açık artırmada satılır. Bu çayların üstünde fermante edildiği yıl yazılıdır. Damga pulu gibi bir sertifikası vardır. Çin'e müzayedelere sırf bu çayı almaya gidenler vardır. Bu bir kültür, kendine has bir entellektüel kalitedir. Bizde bu pek bilinmez malesef. Kapitalizmin, bilhassa İngiliz'lerin bize kakaladığı çayları kalite adına tüketiriz biz. Çünkü Avrupa hayranıyızdır. Yazık..

Çin, bu çayın kalitesini korumak için özel gayret gösteriyor. Devlet, kontrol ve fermante yılı damgasını özel şirketlere vermemiş. Çin denilince hep ucuz mallar akla geldiği için bu çayı direk Çin'den almaya korkuyor insanlar.

Size bir link vereceğim. Bu çayı ebayden alabilirsiniz. Ben hep oradan sipariş ediyorum ve geliyor.

http://www.ebay.de/itm/2001yr-Yunnan-Yiwu-TongQing-Hao-Aged-puer-Puer-Puerh-Cake-Ripe-Tea-357g-/390838346578?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5affc7e352&_sid=2048038

Pu Erh Cace veya Yunnan Cace diye aratırsanız karşınıza çıkar. Kek şeklinde olanları güzel oluyor çünkü bu şekilde fermante ediliyorlar ve bu şekil, binlerce yıllık bir gelenektir. Toz şeklinde olanlar orjinal değildir. Kek şeklinde alırsanız kendiniz de saklayıp devam yıllandırabilirsiniz. Eğer bu çayı aldıktan sonra devam yıllandırmak istiyorsanız muhafaza şekli hakkında ön bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Rutubet miktarı ve ısı derecesi uygun olması gerekir. Torunlarınıza miras kalırsa büyük bir servet ediyor bu çaylar.

Bu çayı normal Türk çayını demler gibi demliyorsunuz. Çaydanlığın içine KEK'ten bıçakla bir parça kırarak atın ve üstüne sıcak su dökün. 5-10 dakika sonra hemen demini veriyor zaten. Çok güzel bir tadı var. Şekersiz içmenizi veya az şekerli tavsiye ederim. Türk çaylarında olan o tipik acılık tadı baskın değildir. Topraksı hoş bir tad bırakıyor damakta.

Youtube'de nasıl fermante edildiği ve açık artırmaların görüntülerini aratıp izleyebilirsiniz. Aratırken türkçe kelimeler kullanmayın bulamazsınız zira Türkiye'de bu bilinmez.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.