Şimdi Ara

Qos - İnternet hızını arttırmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
63.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Qos ayarlarıyla oynamayın derim. yoksa download yaparken internette dolaşmak ya da msn e girmek işkence oluyor hatta sık sık bağlantı kesilir.
  • Merhabalar.

Bir arkadaş adsl hızını arttırmak için daha doğrusu bant genişliğinin tümünü kullanabilmek için qos denen ayarı modemden iptal etmemi önerdi.
    Modemim Airties-RT211 ve maalesef Airties-RT205de bulunan qos menüsü benim modemimde mevcut değil.

Bunu yapmanın başka bir yolu varsa ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.

• o zaman demek ki modemin qos desteklemiyor.. desteklemiyorsa başka türlü nasıl yapacaksın???
  • QoS hiz arttirmak icin veya "tam kapasite kullanmak" icin degil, zaten boyle birsey mumkun degil.
    Quality of Service, internet kapasitenizi onceliklere gore dagitmak icin kullanilir. Ornegin download yaparken skype'ta sesinizin kesilmemesi icin onceligi skype'a vermek gibi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

o zaman demek ki modemin qos desteklemiyor.. desteklemiyorsa başka türlü nasıl yapacaksın???

Wındows icinde bir ayarı varmış. Bazı forumlarda buldum ancak yaptığımda herhangi bir değişiklik olmadı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DHArcadia

QoS hiz arttirmak icin veya "tam kapasite kullanmak" icin degil, zaten boyle birsey mumkun degil.
    Quality of Service, internet kapasitenizi onceliklere gore dagitmak icin kullanilir. Ornegin download yaparken skype'ta sesinizin kesilmemesi icin onceligi skype'a vermek gibi...

Arkadaşım o işlemi yaptıktan sonra hızının 120kb dolaylarına çıktığını söyledi. QoS 20% civarinda bir bant genişliğini sizin dediğiniz işlemleri yapmak için rezerv ediyormuş. O rezervin kaldırılması da hızı arttırıyormuş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mechanar

quote:

QoS hiz arttirmak icin veya "tam kapasite kullanmak" icin degil, zaten boyle birsey mumkun degil.

Arkadaşım o işlemi yaptıktan sonra hızının 120kb dolaylarına çıktığını söyledi. QoS 20% civarinda bir bant genişliğini sizin dediğiniz işlemleri yapmak için rezerv ediyormuş. O rezervin kaldırılması da hızı arttırıyormuş.

evet, mechanar adlı arkadaşa katılıyorum..normalde adsl hızımız %80 le çalışıyomuş..

Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qos paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam

böyle yaptıktan sonra internet hızımızın %100 ünü kullanabiliyoruz diye biliyorum,eğer yanlışsa düzeltin saygılar..

• quote:

Orjinalden alıntı: C4FER

quote:

Orjinalden alıntı: mechanar

quote:

evet, mechanar adlı arkadaşa katılıyorum..normalde adsl hızımız %80 le çalışıyomuş..

Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qos paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam

böyle yaptıktan sonra internet hızımızın %100 ünü kullanabiliyoruz diye biliyorum,eğer yanlışsa düzeltin saygılar..

Tamamen yanlış!
    DHArcadia arkadaşın dediği doğru

• Bu denilen tamamen yanlış.
    Burda söz edilen:
    Windowsunuz update yaparken bant genişliğinizin en az %20 sini harcar, kendini o şekilde ayarlar.
  • hmm benim de öğrendiğim iyi oldu:)
  • quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

Bu denilen tamamen yanlış.
    Burda söz edilen:
    Windowsunuz update yaparken bant genişliğinizin en az %20 sini harcar, kendini o şekilde ayarlar.

QoS windowsupdate ile sinirli birsey degil. Bircok program QoS destegine sahip.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

Bu denilen tamamen yanlış.
    Burda söz edilen:

QoS windowsupdate ile sinirli birsey degil. Bircok program QoS destegine sahip.

Ben, QoS nedir neye yarar demedim. Konuyu açan birşey sormuş QoS ile ilgili, fakat sorduğu şey bizim normal QoS dan daha farklı birşey. Kısacası bir şehir efsanesini söylemiş. Bu efsaneye karşılık verdim ben. Normal QoS nedir, nerde kullanılır yazmadım.
  • ne o gencler Qos ile internet hızımı arttırıyorsunuz bir yasıma daha girdim of anam offf simdi siz simdi NAT ilede PPTP baglanti yaparsiniz =)...

Qos dedigimiz olay kısaca bandgenisligi yonetimidir...bazi arkadaslar bol keseden sallamis...yani sen 1mbit bir baglantiya sabaha kadar da Qos yapsan o baglanti yine 1mbit tir...bazi arkadaslarinda degindigi gibi oncelikler degistrilebilri yani sen istersen msnde konusurken bw nin yuzde 50 sini verirsin istersen yuzde 10...o senin fantazine kalmis bir olay...
  • quote:

ne o gencler Qos ile internet hızımı arttırıyorsunuz bir yasıma daha girdim of anam offf simdi siz simdi NAT ilede PPTP baglanti yaparsiniz =)...

Birileri bir yalan uyduruyor dönüp dolaşıp tekrar kendine gelince kendi
    de inanmaya başlıyor.. Hoax bunlar hoax!...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hemre_

QoS bir hız ayarlama ve sınırlandırma ile ilgilidir. Genelde modemlerde olan bir ayardır. Bu ayar sayesinde belirlediğiniz gruplara internet hız limitini ayarlayabilirsiniz. Buradan kasıt interneti hızlandırma değil belirli gruplara internet hızını düşürmektir.

Örneğin ağınızda 20 bilgisayar var. Siz bunları gruplara ayırdığınız.

1. Grup : 1-10 arasındaki bilgisayarlar
    2. Grup : 10-15 arasındaki bilgisayarlar
    3. Grup : 15-20 arasındaki bilgisayarlar

Eğer ilk grup download oranı yüksek ve diğer grupları engelliyorsa bu grubun internet hız limitlerini QoS ayarlarına girerek belirleyebilir ve o hız limitini aşmasını engelleyebilirsiniz. 4Mbit kapasiteli modeminizden ortalama sn'de 430kb dosya aktarımı yapılabilirken siz bu gruba hızı max: 50kb olarak ayarladığınızda 50kb'nin üzerine çıkamaz manasına gelir ve tüm internet hızı 50kb olarak ayarlanır.

Uzun lafın kısası olay ve işleyiş bu şekildedir. Şirketimde QoS ayarlarımı düzenleyerek çalışanlara eşit şartlarda internet hızı vermeye ve internette gereksiz yerlerde vakit kaybı harçamalarını engelliyorum...

Ben de bu şekilde bir işlem yapmak istiyorum. Hangi cihazları kullanıyorsunuz?

• arkadaşlar merhaba uzun bir süredir aranızda değildim şimdi kısaca özetleyeyim

bende airties rt 206 modem var şimdi interneti wifi üzerinden 3 kişi kullanıyoruz. benim istediğim diğer arkadaşlar çok fazla film izleyip download ediyorlar bu sırada benim internet acayip lag oluyor. şimdi onlara interneti biraz kısmak istiyorum ama modem ayarlarından da hiç anlamıyorum. ne yapabilirim lütfen yardım edin
  • ee ne yapacagız o zaman 1 mbit baglantıyı 3 kişi kullanıyoruz ve 1 pcyi sınırlandırmak istiyorum aztech DSL600eu modemim var QoS kullanarak wifideki bir kullanıcıya düşük hız vermek istiyorum yani 40-50 kb gibi o hızı kullansın ama ben girdigimde bwnin tamamını da kullanabileyim sadece agdaki tek bir kişiye vermek istiyorum ne yapmam lazım modemimin modelini de yazdım aztech dsl-600eu
  • konu dışı olduğunu biliyoruz atm vcs nedir pls....:((
  • lipitor45 kullanıcısına yanıt
    192.168.2.1 MODEM ARAYÜZÜNE GİR KABLOSUZ AYARLARI
    KİME NE İSTİYORSAN AÇ KAPA GİRDİGİN ZAMAN ANLARSIN AUTO YAZAR TIKLA AYARLA
  • gta 5 i mediaget ten indiriyorum 1 gun önce 800kb/s le inerken şimdi 100 kb/s neden
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.