Şimdi Ara

ÇEKME BELGELİ HASARLI ARAÇ SATIŞ MASRAFI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
3
Favori
70.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MERHABA ARKADAŞLAR KASKO DEĞERİ 25.000 KÜSUR YTL. VE PİYASA DEĞERİDE ORTALAMA 25.000 YTL OLAN Bİ ARACI SİGORTA ŞİRKETİNDEN AZ HASARLI OLARAK 15.500 YTL YE SATIN ALDIM. MAKSİMUM 2.000 YTL MASRAFI OLDUĞU SÖYLENDİ ŞUANDA SERVİSTE. NOTER SATIŞI 267 TL TUTTU MERAK ETTİĞİM BU ARACIN DİĞER EVRAKSAL MASRAFLARI NE KADAR TUTAR , ESKİ PLAKA BODRUM PLAKA VE İSTANBUL PLAKA OLACAK BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞIRSA MEMNUN OLURUM.
    SAYGILAR.

• arkadaşlar yokmu bilgisi olan. prosedür nasıl işler önce nerelere gidilir ne yapılır.
  • çekme belgeli olduğu için araç tamir olduktan sonra muayene istasyonuna gitmesi lazım.
    muayene tespit ücreti 150ytl
    muamelecinin çıkardığı çift yaprak ruhsatları 180ytl
    zorunlu trafik sigortası 200 ytl
    toplam:500ytl'yi geçmez masrafın. saygılar

fiyatlar 3aşağı 5 yukarı tahmini ücretlerdir.
  • teşekkür ederim bilgilerin için şimdi yeni plaka falan çıkması gerekiyor bu ne kadar süre alır bilgin varmıdır.
  • valla muamelecine kalmış 2-3 günde ruhsatları çıkartır.
    beni dinlersen şöyle yaptır.aracın tamir olmasını beklemeden muameleciler aracı muayene istasyonuna götürmeden tespit yaptıranları var.onlar hemen 2-3 gün içinde ruhsatı plakayı çıkartıyorlar.
    muamelecine mutlaka söyle benim aracım hasarlı muayene istasyonuna arac gitmeden tespitini yaptırıp ruhsatları çıkartırmak istiyorum diye.ya da başka muameleci bul.

aracı hangi sigortadan aldın?kaç model?marka modeli nedir?alttan hasarlı mı?
  • ARAÇ SKODA OCTAVİA CLASSİC 2005 MODEL 8. AY TRAFİĞE ÇIKIŞLI ALTTAN HASARI YOK SANIRIM KAFA KAFAYA Bİ KAZA, KAZA TUTANAĞI FALANDA HERŞEYİ VARDI SAĞ SOL ÇAMURLUK EĞİK TAMPON VE KAPUT ÇIKMASIYLA DEĞİŞECEK 2 DE AIRBAG AÇIK O KADAR BAŞKA BİŞİYİ YOK
  • hayırlı olsun
  • BU İŞLERİ KENDİM YÜRÜTMEM ZORMU OLUR SİZCE MUAMELECİ ŞARTMI BU DURUMLARDA DERSİNİZ.
  • valla arkadas hic ugrasma kendin ver 3-5 kurus işini gor ben bizzat yasadıgım için soyluyorum zaten onlar kurmus çarklarını heryerde kendi yaptıranların önüne birsuru engel cıkarıyorlar
  • peki ortalama ne kadar alırlar bu iş için bilginiz varmıdır.
  • ne kadar alacaklarını bilemiyorum ama verdigin paraya degecektir aldıgın hizmet
  • yani açıkcası uğraşma muameleciye ver diyosun öylemi
  • bu yazı baya eski olmuş ama bilgi isteyen kişi daha sonradan kendi yaptıysa yaptıklarını nasıl yapıldığını veya muameleciye ne ödediğini tecrubesinide yazsa çok iyi olacak. Hep birşeyler soruyorlar sonrada konunun sonunu getiripte yaşadığı tecrübeyi kimseyle paylaşmıyorlar nekadar bencil insanlarsınız.

bu arada ben yıllardır 2.el araç aldığımda ruhsat işlerimi kendim hallediyorum ki artık bu işler çok çok kolay oldu. gidip sadece ruhsatı alıyorsun işin bitiyor. eskiden muameleciler ciddi paralar istiyorlardı. eskide 10 TL ruhsat yaprağı birde dosya harcı b1 mi öyle bir form vardı onun için 10 TL veriyorduk 20 TL ye işi hallediyorduk Muameleciler 20 TL maliyetli iş için 140 TL para istiyorlardı ve ayrıca 30 TL de vekaletname masrafın oluyordu. Artık hiç bir şey vermiyoruz.

Ancak Çekme belgeli bir aracın Ruhsat Plaka işleri nasıl yapılıyor açıkçası birinin bunu anlatmasını isterdim. Ben kendime çekme belgeli bir araç aldım. Kısmetse 1 aya kadar bu işlerle uğraşacağım.

Şu ek1 formunu sanırım kesin dolduracağız. sonra Muayene için gun alacağız. muayene evrakı ları ile birlikte ruhsat yapraklarını çıkartacağız gibi geliyor ama bakalım nasıl olacak. ayrıca bilgisi olan arkadaslar varsa tecribe ve birikimlerini paylaşmalarını rica ederim.

Ben yaşadıklarımı daha sonra gelip tekrar buraya bencil arakdasların yaptığını yapmayarak paylaşacağım.
  • bir arkadaşın paylaştığı bilgi buradada paylaşmak istedim

Sırayla yapman gerekenleri yazıyorum;

1) Aracı yaptırıyorsun
    2) TUV turk ün sitesine girip araç muayene ön testini aracına uygulayıp muayeneden geçebilecek durumda olduğunu kontrol ediyorsun
    3) Muayene belgelerin tam mı kontrol ediyorsun (sigortanın da olması gerekiyor)
    4) Ek-1 ve Plaka değişeceği için Ek-9 formu dolduruyorsun (bunun için sigortacıdan yardım al ve oraya doldurt)
    5) Aracın eski plakasından bastırıyorsun (damgasız plaka hafif kusur, hiç plaka olmaması ağır kusur) ve aracını randevu alıp muayeneye sokuyorsun
    6) Muayeneyi geçtikten sonra emniyete gidip Ek-1, Ek-9, geçici ruhsat (noter), tuv tuk raporunu teslim ediyorsun. yeni plakanı bastırıyor ve ruhsatını alıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: harbay

bir arkadaşın paylaştığı bilgi buradada paylaşmak istedim

Sırayla yapman gerekenleri yazıyorum;

1) Aracı yaptırıyorsun
    2) TUV turk ün sitesine girip araç muayene ön testini aracına uygulayıp muayeneden geçebilecek durumda olduğunu kontrol ediyorsun
    3) Muayene belgelerin tam mı kontrol ediyorsun (sigortanın da olması gerekiyor)
    4) Ek-1 ve Plaka değişeceği için Ek-9 formu dolduruyorsun (bunun için sigortacıdan yardım al ve oraya doldurt)
    5) Aracın eski plakasından bastırıyorsun (damgasız plaka hafif kusur, hiç plaka olmaması ağır kusur) ve aracını randevu alıp muayeneye sokuyorsun
    6) Muayeneyi geçtikten sonra emniyete gidip Ek-1, Ek-9, geçici ruhsat (noter), tuv tuk raporunu teslim ediyorsun. yeni plakanı bastırıyor ve ruhsatını alıyorsun.

@harbay ,

yukarıdaki işlemleri yaptırdınmı acaba .?

Yaşadıklarını tecrübelerini paylaşırsan sevinirim.
  • bir kaç şeyi çok merak ediyorum öncelikle noter satışı nasıl oluyo araç kazalı haldeykenmi noter satışı yapılıyo bir de aracı tamir ettirdin muayeneye götüreceksin nasıl götürüyosun aracın trafiğe çıkması yasak ? çekici üzerinde falanmı gidiyo Allah korusun yolda bir polis durdursa ne diyeceksin derdini nasıl anlatacaksın ?
  • Neyazıkki benim araç biraz fazla hasarlı olduğundan daha plaka basımı işine giremedim. kısmetse yarın bu işi yapacağım.
    Bu arada bu gün başıma gelenler var onları anlatmak isterim kesin herkez bilmeli.
    Öncelikle Çekme belegeli hasarlı araç tamir olduktan sonra muayeneye gidecekse plakaları olmak zorunda, Muayene olmadan buda mümkün olmadığından araca Geçici yol izni c sınıfı denilen Geçici Plaka çıkartmanız gerkiyor.
    Biz bunu yapmadan Çatalca TUVTURK e gitmeyi denedik ancak yolda polis engeline takıldık ve aracı bağlayarak Çatalca Yediemin garajına çektik.
    Sonra nelermi oldu. Silivri Bölge Trafiğe gidip Bağlama belgesini aldık.
    Sonra Silivri ilçe emniye trafik şubeye gittik oranın yönelndirmesi ile Vergi Dairesine gidip 178 TL Geçici Plaka Harcını yatırdık.
    Vergi Dairesinin hemen arkasında bulunan Şoförler cemiyetine gittik 10 TL karşılığında buda izin belgesi formları doldurulup ve Geçici Kağıt plaka bize verildi.
    Bu belgelerin hepsi işe Tekrar Silivri ilçe emniyet Trafik şubeye gidip bu belgeleri orada Mühürlettik
    öncesinde bir tanede dilekçe yazdık ..... plakalı aracamı çatalca yedieminden alıp Çatalca Muayene istasyonuna oradanda yenibosyana götürmek üzere Geçici Plaka işlemlerimin yapılmasını arz ederim diye.
    bu işlemlerden sonra silivri trafik bölge müdürlüğüne gidip elimizdeki evrakları sunarak, bağlama belgemizi aracımızı almamız için üzerine mühür vurdurduk ve sistemden kayıtlara ala bilir gibi bir kayıt atıldı.
    Çatalca yediemin garajına gidip aracımızı aldık.(oradaki görevli sisteme girerek bölge trafiğin kayıtlarını konrol ediyor)

Aracımızı aldıktan sonra ertelettiğimiz Muayene ye yetiştik. evraklarımı sunduk ancak işimize sekte geldi Noterin vermiş olduğu 30 gun geçerli geçici ruhsat belgesinin süresi dolduğu için yenisini istediler. Tekrar silivri Trafik şubeye gidip bu belgenin yenisini tarihi değiştirilerek verildi.
    Bu yeni belgeyle tekrar Muayene istasyonuna gittik ve şükür Muayeneye gidik ve sonuç olumlu Muayene işimizi bitirdik, Tuvturk un verdiği evraklarla birlikte yarın ilgili Trafik şubeye EK1 formu ile birlikte gidilecek. orada olacakları ayrıca anlatırım.

Önemli Not: Çekme Belgeli araçları yaptırdıktan sonra direk muayene istasyonuna gidemiyorsunuz gitsenizde sizden Geçici Plaka istiyorlar yoksa muayene etmiyorlar bilginiz olsun.
  • Neyazıkki benim araç biraz fazla hasarlı olduğundan daha plaka basımı işine giremedim. kısmetse yarın bu işi yapacağım.
    Bu arada bu gün başıma gelenler var onları anlatmak isterim kesin herkez bilmeli.
    Öncelikle Çekme belegeli hasarlı araç tamir olduktan sonra muayeneye gidecekse plakaları olmak zorunda, Muayene olmadan buda mümkün olmadığından araca Geçici yol izni c sınıfı denilen Geçici Plaka çıkartmanız gerkiyor.
    Biz bunu yapmadan Çatalca TUVTURK e gitmeyi denedik ancak yolda polis engeline takıldık ve aracı bağlayarak Çatalca Yediemin garajına çektik.
    Sonra nelermi oldu. Silivri Bölge Trafiğe gidip Bağlama belgesini aldık.
    Sonra Silivri ilçe emniye trafik şubeye gittik oranın yönelndirmesi ile Vergi Dairesine gidip 178 TL Geçici Plaka Harcını yatırdık.
    Vergi Dairesinin hemen arkasında bulunan Şoförler cemiyetine gittik 10 TL karşılığında buda izin belgesi formları doldurulup ve Geçici Kağıt plaka bize verildi.
    Bu belgelerin hepsi işe Tekrar Silivri ilçe emniyet Trafik şubeye gidip bu belgeleri orada Mühürlettik
    öncesinde bir tanede dilekçe yazdık ..... plakalı aracamı çatalca yedieminden alıp Çatalca Muayene istasyonuna oradanda yenibosyana götürmek üzere Geçici Plaka işlemlerimin yapılmasını arz ederim diye.
    bu işlemlerden sonra silivri trafik bölge müdürlüğüne gidip elimizdeki evrakları sunarak, bağlama belgemizi aracımızı almamız için üzerine mühür vurdurduk ve sistemden kayıtlara ala bilir gibi bir kayıt atıldı.
    Çatalca yediemin garajına gidip aracımızı aldık.(oradaki görevli sisteme girerek bölge trafiğin kayıtlarını konrol ediyor)

Aracımızı aldıktan sonra ertelettiğimiz Muayene ye yetiştik. evraklarımı sunduk ancak işimize sekte geldi Noterin vermiş olduğu 30 gun geçerli geçici ruhsat belgesinin süresi dolduğu için yenisini istediler. Tekrar silivri Trafik şubeye gidip bu belgenin yenisini tarihi değiştirilerek verildi.
    Bu yeni belgeyle tekrar Muayene istasyonuna gittik ve şükür Muayeneye gidik ve sonuç olumlu Muayene işimizi bitirdik, Tuvturk un verdiği evraklarla birlikte yarın ilgili Trafik şubeye EK1 formu ile birlikte gidilecek. orada olacakları ayrıca anlatırım.

Önemli Not: Çekme Belgeli araçları yaptırdıktan sonra direk muayene istasyonuna gidemiyorsunuz gitsenizde sizden Geçici Plaka istiyorlar yoksa muayene etmiyorlar bilginiz olsun.
  • Sonunda aracım istanbul Trafiğine çıktı.
    Trafiğe çıkarma işlemleri şu şekilde oldu
    1-Tuvturkten almış olduğumuz iki adet muayene tespit evrakı
    2-Muayeneye götürdüğümüz ek1 formunun üzerine ayrıca muayene görevlililerince kontrol kaşe imzaları atılıyor. EK1 muayeneye giderken doldurulmuş olmalı en yakın şoförler cemiyeti veta trafik müşavirliği ofisinden 10 TL
    3- aracın Trafik sigortası
    4-Noter satış evrakı
    5-Noterden verilmiş olan Geçiçi Ruhsat yerine geçen kağıt

Not : tüm bu evrakların fotokopisi olacak ayrıca kimlik fotokopisi

Bu evrakların tamamını hazır ettikten sonra kayıtlı adresinizin bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğünden randevu alıyorsunuz. Tüm evrakları randevu gunu ilgili memura teslim ediyorsunuz (Randevuyu geç saate alabildiyseniz dert etmeyin erkende gitseniz memurlar yardımcı oğluyor yogunluğa göre)

Memur size bir tane sevk kağıdı veriyor ve bu kağıt ile avrupa yakası için bağcılar emniyetin karşısında bulunan şoförler cemşyetinde plakaları bastırıyorsunuz .22 TL
    aynı gun 30 dk içinde plakayı basıyorlar

Plakayı alıp karakola geri dönüyorsunuz Memura gösteriyorsunuz Benim şansıma aynı gün halloldu geri geldiğimde ruhsat yaprakları hazırdı Memur plakalara baktı ve ruhsatı teslim etti. Bu kadar dedi aracına plakaları takve kullan.

işin en önemli kısmı muayene EK1 doldurtulması Trafik poliçesinin kesilmesi Geçici plaka çıkartılması işlemleri
    bunları bir önceki mesajımda anlatmıştım.

Masraflara gelince

180 TL geçici plaka harcı
    10 TL cemiyet
    150 tl muayene tuvturk harcı
    20 tl eksoz muayene
    22 tl plaka basımı
    10 tl ek1 formu

Toplam : 392 TL

Trafik sigortasını saymıyorum onu nasılsa her halukarda yaptıracaksınız.,
  • Peki dostum bu araç 2011 model ve çekme belgeli olup plaka değişmediğini varsayarsak ne gibi işlem oluyor bilgin vamı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.