Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
353.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: carpediem_10

quote:

Orijinalden alıntı: slayeRR85

quote:

Orijinalden alıntı: RuiNatioN

quote:

Orijinalden alıntı: nikos0715

amelitayın bugun 31. Günü koltuk degneklerimi attım yavaş yürüyorum fakat ilk önce parmak uçlarınla basıyorum sonra tabanımı basıyorum bacagım 105 derece kapatıyorum bu durum ne zaman 180 dereceyi bulur korkmasam kendım kapamayı denicem ama bir daha bagı koparırım diye korkuyorum doktorda geri zekalının tekiymiş ulan ameliyat yaptın madem bunun fizik tedavi süreci yokmu insan bi bilgilendirilir kasap sanki arkadaşlar siz siz olun bu ameliyatta usta doktorlara ameliyat olun herkese geçmiş olsun

geçmiş olsun. ben ayağımı 180 derece olarak tam kapamaya, 3. ya da 4. ayda başlamıştım. şu an çok bi ağrı olmadan 180 dereceyi rahat yapıyorum, 6-7 ay oldu ameliyatımı olalı. ama son raddede zorlayınca rahatsız etmeyecek şekilde çok hafif bi ağrı oluyor.

sana tavsiyem, mutlaka bir fizik tedavi uzmanına görün, ve egzersizlerini yap. ve sakın 180 i bulmak için zorlama, o diz zaten açılacak zamanla...

ben sana katılmıyorum dostum.180 dereceden kastınız topuğu kalçaya değdirmek sanırım.zorlamaktan kastın bağıra çağıra değdirmeye çalışmaksa tabiki de zorlamasın arkadaş.ama fizik tedavide de daha sonra devam ettiğim egzersizlerde de ben hep zorluyorum ne kadar hareketsiz kalırsa iyileşme süreci o kadar uzar.yüz üstü yatıyosunuz bileğinizde 3kg ağırlık ile kıvırıyosunuz,kendi ayak gücünüzle daha fazla kıvıramadığınız yerde elinizle tutuyosunuz biraz daha çekiyosunuz,ağrı hissetmeye başladığınız yerde 5sn kadar tutup bırakıyosunuz.bunu günde 20 kere yaptığınız zaman zaten kısa bi süre içinde derecelerin hızla yükseldiğini göreceksiniz.ama 3 gün içinde iyileşecem deyipte inatla çatır çutur çekmeyin dizinizi hani insanın kendi canı tatlıdır ben çok fazla canım yanmasına dayanamam o yüzden herkes öyledir diye tahmin ediyorum ama yine de uyarayım istedim belki bağını tekrar koparacak kadar mazoşistler vardır :D

180 derece nedir ya?? sağlıklı, normal bir dizin max kırılma açısı 140 derece civarı zaten ben de ameliyat olalı bu gün 20. gün. Bacağımı 90 derece kıvırabiliyorum. Tek değneğe düştüm 2 gün önce. Acelem yok. 1 ay sonra kıvırma açım 120 derece olsa ve değneksiz yürüsem bana yeter.

Sağlıklı normal bir dizin max kırılma açısı 140 derece midir? Haha... Güldürmeyin gece gece insanı ya. Sağlık bir dize ve ekleme sahip insan namaza oturur pozisyonda hiçbir acı duymadan oturabilir, ve de oturabilmelidir. Eğer senin dizinin kırılma açısı 140' derecede değil, 170 derecede dahi kalsa, namaza oturur pozisyonda kalamazsın, ve acı çekersin.

Bu ameliyatı geçiren bütün arkadaşlar bilmelidir ki, dizinizi mutlaka ama mutlaka kalçanıza değdirmeniz, ve de bunu "fizyoterapist" kontrolünde yapmanız gerekmektedir, belli bir süre sonra hiçbir acı duymadan değdireceğiniz günler de gelecektir bunu başarırsanız.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

amelitayın bugun 31. Günü koltuk degneklerimi attım yavaş yürüyorum fakat ilk önce parmak uçlarınla basıyorum sonra tabanımı basıyorum bacagım 105 derece kapatıyorum bu durum ne zaman 180 dereceyi bulur korkmasam kendım kapamayı denicem ama bir daha bagı koparırım diye korkuyorum doktorda geri zekalının tekiymiş ulan ameliyat yaptın madem bunun fizik tedavi süreci yokmu insan bi bilgilendirilir kasap sanki arkadaşlar siz siz olun bu ameliyatta usta doktorlara ameliyat olun herkese geçmiş olsun

geçmiş olsun. ben ayağımı 180 derece olarak tam kapamaya, 3. ya da 4. ayda başlamıştım. şu an çok bi ağrı olmadan 180 dereceyi rahat yapıyorum, 6-7 ay oldu ameliyatımı olalı. ama son raddede zorlayınca rahatsız etmeyecek şekilde çok hafif bi ağrı oluyor.

sana tavsiyem, mutlaka bir fizik tedavi uzmanına görün, ve egzersizlerini yap. ve sakın 180 i bulmak için zorlama, o diz zaten açılacak zamanla...

ben sana katılmıyorum dostum.180 dereceden kastınız topuğu kalçaya değdirmek sanırım.zorlamaktan kastın bağıra çağıra değdirmeye çalışmaksa tabiki de zorlamasın arkadaş.ama fizik tedavide de daha sonra devam ettiğim egzersizlerde de ben hep zorluyorum ne kadar hareketsiz kalırsa iyileşme süreci o kadar uzar.yüz üstü yatıyosunuz bileğinizde 3kg ağırlık ile kıvırıyosunuz,kendi ayak gücünüzle daha fazla kıvıramadığınız yerde elinizle tutuyosunuz biraz daha çekiyosunuz,ağrı hissetmeye başladığınız yerde 5sn kadar tutup bırakıyosunuz.bunu günde 20 kere yaptığınız zaman zaten kısa bi süre içinde derecelerin hızla yükseldiğini göreceksiniz.ama 3 gün içinde iyileşecem deyipte inatla çatır çutur çekmeyin dizinizi hani insanın kendi canı tatlıdır ben çok fazla canım yanmasına dayanamam o yüzden herkes öyledir diye tahmin ediyorum ama yine de uyarayım istedim belki bağını tekrar koparacak kadar mazoşistler vardır :D

180 derece nedir ya?? sağlıklı, normal bir dizin max kırılma açısı 140 derece civarı zaten ben de ameliyat olalı bu gün 20. gün. Bacağımı 90 derece kıvırabiliyorum. Tek değneğe düştüm 2 gün önce. Acelem yok. 1 ay sonra kıvırma açım 120 derece olsa ve değneksiz yürüsem bana yeter.

Sağlıklı normal bir dizin max kırılma açısı 140 derece midir? Haha... Güldürmeyin gece gece insanı ya. Sağlık bir dize ve ekleme sahip insan namaza oturur pozisyonda hiçbir acı duymadan oturabilir, ve de oturabilmelidir. Eğer senin dizinin kırılma açısı 140' derecede değil, 170 derecede dahi kalsa, namaza oturur pozisyonda kalamazsın, ve acı çekersin.

Bu ameliyatı geçiren bütün arkadaşlar bilmelidir ki, dizinizi mutlaka ama mutlaka kalçanıza değdirmeniz, ve de bunu "fizyoterapist" kontrolünde yapmanız gerekmektedir, belli bir süre sonra hiçbir acı duymadan değdireceğiniz günler de gelecektir bunu başarırsanız.

doğrudur. siz fizyoterapistten daha iyi biliyosanız ona bişey diyemem. ama ben yıllarca ortopedi ameliyatlarına girmiş ve bir çok da fizyoterapist tanıdığı olan bi sağlık memuru olarak 140 - 150 biliyorum. ama siz daha iyisini bilirsiniz tabi...

• merhaba arkadaşlar... öncelikle herkese geçmiş olsun..

direk konuya giriyorum. nisan 2010 da ilk olarak sağ dizimi sakatladım. dizin dengesiz olarak yere basması kırığa benzer ses sonrasında dizime bakıp kırık olmadığını gördüğümde sevinç ve sonrasında çektiklerimle keşke kırılsamıydı acaba iye düşünmeye kadar bütün herşey mevcut. o dönemde öğrenci olduğum afyonda üniv.hastanesinde muayene oldum bikaç kez gidip geldim mr falan doktorum ön çapraz bağlarımda yırtılma olduğunu ama tam kopmadığını aktif spor yapmıyosan çokta ameliyat gerek olmadığını söyledi. 1-2 ay sonra dizimin oldukça düzelmesi ve boşa düşme merdiven ve yokuşlarda çok problem olmaması benim biraz daha rahat davranmama sebep oldu. tam 1 yıl sonra yeni yeni namazda oturur pozisyone gelmiştim. bu arada yavaştan kaçamak futbol tabi. yine bir nisan ayı. nisan 2011 de halısahada boş topun peşinden koşarken sağ ayagımı topa uzattım ve yine o ses bu sefer o kadar şiddetli değil ama dizim yine balon gibi oldu bu sefer tecrübeninde yardımıyla 1 ay kadar sonra ödem geçti ve yürümeye başladım. geçen haftaya kadar dizim sadece halısaha maçlarında hiç aksatmadan maç başı 1 defa kmikler birbirinden ayrılmış gibi kıtlamış gibi oluyodu. ( anlatamadım ama yaşayan arkadaşlar anladı beni ) ama 1 dakika durup dinlenince maça devam. ertesi gün hiçbişey yok. taakiiii geçen haftaya kadar. o değilde o kadar halısaha maçı yaptım ama geçen hafta 4 arkadaş can sıkıntısı top çevirirken sol ayağımla topa vurma gafletinde bulundum ve yine başa döndük. şu anda dizim yine balon gibi kilitlenmiş ve ben yürüyemiyorum.... 3 gün önce mr çektirdim ve bugün doktorumdan mrımı aldım...

şimdi arkadaşlar mr sonucu: medial menisküste kova sapı yırtığı. tibia proksimalinde medialde belirgin subkondral ödem alanları ; osteokondral lezyon gelişimi veya post-travmatik kontüzyon alanları lehine yorumlanabilir.

doktorumun dediği menisküsünde kova sapı dediğimiz yırtık var ve eklemin arasına girmiş biran önce ameliyat olman gerekiyo dedi. ön çapraz bağında kopma yok ama yırtık görünüyo dedi. ameliyata menisküs ve ön çapraz bağdan ameliyat olacak gibi gireceksin ön çapraz bağına müdahaleye ameliyat sırasında görüp karar verecez dedi.
    peki hocam dizimde ödem var bu şekilde ameliyat yapılabilirmi diye sordum. bu sürekli yaptığımız bir ameliyat. profesyonel sporculardada bu şekilde yapıldığını söyledi. gittiğim hastane kartalsporlada çalışıyo ve doktor kartalspor kulüp doktoru. geçen yıl kartalspor altyapısında n 3 oyuncu bu hastanede öçb ameliyatı olmuş.

şimdi karar vermek için düşünüyorum ama yaadıklarından yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı...

• hocam öncelikle yırtıklarda öncelikle ameliyat düşünülmez güçlendirilmesi önerilir bir doktorla konuşarak bu iş olmaz başka doktorlarlada konuşulması lazım ben bunun acısını çekiyorum diz eklem yerinde kıkırdak dokuda yırtık yoksa eger ameliyatı önermem bacagını çalıştırarak bu yırtıgın üstesinden gelebilirsin tam anlamıyla bag koptuysa ameliyat ol yoksa önermem ameliyatı tekrar geçmiş olsun...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zaten benim bacağımda öncelik menisküs. yani öçb için operasyon gerekmesede menisküsde kova sapı yırtığı var ve eklemin hareketini kilitlemiş. daha önceki sakatlıklarımdada doktor tam kopma yok dedi ama dizim sürekli dönüyodu. en son doktorumun dediği menisküs için en yakın zamanda operasyon yapılması lazım ama öçb yırtığının derecesini bilmediğimiz için ona operasyon sırasında bakıp karar verecez dedi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim_28

zaten benim bacağımda öncelik menisküs. yani öçb için operasyon gerekmesede menisküsde kova sapı yırtığı var ve eklemin hareketini kilitlemiş. daha önceki sakatlıklarımdada doktor tam kopma yok dedi ama dizim sürekli dönüyodu. en son doktorumun dediği menisküs için en yakın zamanda operasyon yapılması lazım ama öçb yırtığının derecesini bilmediğimiz için ona operasyon sırasında bakıp karar verecez dedi..

öncelikle geçmiş olsun; futbol oynamadan spor yapmadan duramam diyorsanız kesinlikle ameliyat şart ayrıntısına gelecek olursak sahip olduğunuz menisküs yırtığının resmi şekil 7 olarak gösterilen yerde var buradan bakabilirsiniz:http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/ortopedi_travmatoloji/dr_zafer_yildirim.pdf Bence ameliyat tercihinde bulunursanız kesinlikle çapraz bağınız da onarılsın ben kayak yaparken öçb.mı kısmi yırttım 1 ay fizik tedavi sonrasında ilk halı saha maçında çapraz bağımı ve iç dış menisküslerimi parçalamıştım ayrıca menisküs yırtığı katlanmış durumdaysa en kısa sürede ameliyat olmanız lazım benimde aynı şekildeydi kireçlenmeye ve kıkırdaklarda yıpranmaya yol açıyor eğer yırtık kısım menisektomi(yırtık kısmın temizlenmesi) yapılmazsa.

• çok sağol kardeşim. ameliyat kesinlikle düşünüyorum o hatayı 2 defa yaptım bu 3,kez sakatlıyorum. şimdi benim iki sorum var. öncelik bu kova sapı yırtıkta yırtılan kısım alınıyomu yoksa dikiliyomu. ikincisi önemlisi şimdi doktor dizimde hareket zorluğu kilitlenme olduğundan menisküs ameliyatını biran önce uyuman lazım dedi. öçb da gerekirse yapılacak dedi. bugün sakatlığımın 5. günü. yani ameliyat olurkan 9 yada 10.günü olacak. çoğu ameliyat olanlarda dizin ödemi inip tam hareketi sağlandıktan sonra ameliyat yapılıyo. ödem varken erken yapılan öçbde sorun olma ihtimalinden bahsediliyo. muayene olduğum doktor ve hastane 1.ligde kartalspor kulüp doktoru. bunu doktora sorduğumda sporcularda kaç gün bekleniyo dedi. bi sorun olmaz bu yaptığımız bi ameliyat dedi. bu şekilde erken ameliyat olan varmı. yani yapamayacağı bişey için bir doktor emin konuşurmu
  • quote:

çok sağol kardeşim. ameliyat kesinlikle düşünüyorum o hatayı 2 defa yaptım bu 3,kez sakatlıyorum. şimdi benim iki sorum var. öncelik bu kova sapı yırtıkta yırtılan kısım alınıyomu yoksa dikiliyomu. ikincisi önemlisi şimdi doktor dizimde hareket zorluğu kilitlenme olduğundan menisküs ameliyatını biran önce uyuman lazım dedi. öçb da gerekirse yapılacak dedi. bugün sakatlığımın 5. günü. yani ameliyat olurkan 9 yada 10.günü olacak. çoğu ameliyat olanlarda dizin ödemi inip tam hareketi sağlandıktan sonra ameliyat yapılıyo. ödem varken erken yapılan öçbde sorun olma ihtimalinden bahsediliyo. muayene olduğum doktor ve hastane 1.ligde kartalspor kulüp doktoru. bunu doktora sorduğumda sporcularda kaç gün bekleniyo dedi. bi sorun olmaz bu yaptığımız bi ameliyat dedi. bu şekilde erken ameliyat olan varmı. yani yapamayacağı bişey için bir doktor emin konuşurmu

ben hemen ameliyat olan kimseyi görmedim(fizik tedavide onca kişiyle tanıştım :)) tam tersi ameliyat olmadan bacak güçsüz düşmesin diye(kas kaybı olmasın veya en az şekilde olsun diye) ameliyat olmadan fizik tedavi öneriliyor. AMA... menisküs yırtıklarında önemli olan zaman eğer yırtık kırmızı zonda(tam kanlanan kısım) veya kırmızı-beyaz zonda(yarı kanlanan yarı kanlanmayan kısımda) ise ve yırtık küçük ise menisküsü kurtarmak için(dikilmesi yani) yani kısa sürede yırtılan kısım dikilmesi gerekir ama beyaz zonda(hiç kanlanmayan kısımda) yırtık büyük ve derin ise alınıyor(menisektomi yapılıyor) ve menisküs yırtıklarının kötümser yanı mr da gözüken bir yırtık olsa bile dikilecek mi alınacak mı dizin içine kamera ile giriş yapıldığında belli oluyor.Ben kendi durumumu açıklayayım size fikir verme açısından bende kemik ödemi olduğu için ve diz kıkırdaklarım da kılcal çatlaklar olduğu için direk bir ay beklemek zorundaydım(fizik tedavi gördüm bu süreçte) öçb kopması ve menisküs yırtıkların yanında.Daha ayrıntılı bir şey sormak isterseniz seve seve yardımcı olurum özelden de mesaj atabilirsiniz kolay bir süreç ve şeçim değil umarım iyi bir şekilde kısa bir sürede atlatırsınız tekrardan geçmiş olsun.

• ben dizimi 3.kez sakatlıyorum. yani son ikisi ön çapraz bağımda yırtık olduğu için dizim çok kolay döndüğünden oldu. ilk olarak bir üniversite hastanesinin ortopedi acil bölümünde doktor dizin kilitlenmiş muhtemelen menisküs yırtılıp arada kalmış eğer öyleyse en kısa zamanda ameliyat dedi. sonra gittiğim hastanede doktor mrdan sonra aynı şeyi söyledi. biran önce ameliyat dedi bu şekilde dizine daha fazla zarar verirsin dedi. yani bikaçgüne benim menisküsten ameliyat olmam gerekiyo. bugün 6.gün ödem biraz azalmış durumda ama hala şişlik var ve dizimde dizimde hiç açılma yok öyle kilitlendiği gibi kaldı. tam olarak düz olmadığı için dizim yürürken aksıyorumki zaten ağrı oluyo. benim aklıma takılan menisküs için ameliyat yaparken öçb ninde operasyona gerek olduğuna karar verirde onada müdahale ederse beklemeden erken müdahalenin ödemin falan öçb ile ilgili bir sorun olup olmayağı..

• quote:

ben dizimi 3.kez sakatlıyorum. yani son ikisi ön çapraz bağımda yırtık olduğu için dizim çok kolay döndüğünden oldu. ilk olarak bir üniversite hastanesinin ortopedi acil bölümünde doktor dizin kilitlenmiş muhtemelen menisküs yırtılıp arada kalmış eğer öyleyse en kısa zamanda ameliyat dedi. sonra gittiğim hastanede doktor mrdan sonra aynı şeyi söyledi. biran önce ameliyat dedi bu şekilde dizine daha fazla zarar verirsin dedi. yani bikaçgüne benim menisküsten ameliyat olmam gerekiyo. bugün 6.gün ödem biraz azalmış durumda ama hala şişlik var ve dizimde dizimde hiç açılma yok öyle kilitlendiği gibi kaldı. tam olarak düz olmadığı için dizim yürürken aksıyorumki zaten ağrı oluyo. benim aklıma takılan menisküs için ameliyat yaparken öçb ninde operasyona gerek olduğuna karar verirde onada müdahale ederse beklemeden erken müdahalenin ödemin falan öçb ile ilgili bir sorun olup olmayağı..

o koduna bir bilgim yok ama doktorların illa bir bildikleri vardır yinede prof olan bir doktora görün(diz konusunda uzmanlaşmış) ve sana önerim o dizinin üstüne basma koltuk değneyi kullan

• quote:

çok sağol kardeşim. ameliyat kesinlikle düşünüyorum o hatayı 2 defa yaptım bu 3,kez sakatlıyorum. şimdi benim iki sorum var. öncelik bu kova sapı yırtıkta yırtılan kısım alınıyomu yoksa dikiliyomu. ikincisi önemlisi şimdi doktor dizimde hareket zorluğu kilitlenme olduğundan menisküs ameliyatını biran önce uyuman lazım dedi. öçb da gerekirse yapılacak dedi. bugün sakatlığımın 5. günü. yani ameliyat olurkan 9 yada 10.günü olacak. çoğu ameliyat olanlarda dizin ödemi inip tam hareketi sağlandıktan sonra ameliyat yapılıyo. ödem varken erken yapılan öçbde sorun olma ihtimalinden bahsediliyo. muayene olduğum doktor ve hastane 1.ligde kartalspor kulüp doktoru. bunu doktora sorduğumda sporcularda kaç gün bekleniyo dedi. bi sorun olmaz bu yaptığımız bi ameliyat dedi. bu şekilde erken ameliyat olan varmı. yani yapamayacağı bişey için bir doktor emin konuşurmu

Merhaba dostum bendede kova sapı menisküs yırtıgı öçb kopuk vardı menisküs yırtılık dizimi kitlemişti ilk gittigim devlet hastanesı öçb ameliyatını yapmamak ıcın sadece menisküsü yapalım dizin acılsın sonra öçbye bakarız dedi öçb kopuk olduğu halde ben basıma gelecegı anladıgım ıcın baska bı hastaneye gittim öçb+menisektomi yapıldı ameliyatı yapan doktor dış menisküse dikiş denedik olmadı o yüzden almak zorunda kaldık dedi menisküsün bir kısmı alındı ameliyat olalı yaklasık 5 ay oldu suanda iyi durumdayım 1,5 aydır spor salonunda calısıyorum ayagım baya güçlendi basımıza gelen bu sakatlık gercekten cok zor benım hayatımdan 7-8 ayı aldı bombos gecti ama moral bozmadan tekrar eski hale dönmeye calısmak dısında yapılacak baska birşey yok sormak istedigin soru varsa cevaplayabilirim..geçmiş olsun..

• galiba sen aradığım kişisin :))) kardeşim benim tereddüt ettiğim sakatlığım 1 hafta önce oldu ve hala şişlik var dizimde. menisküsü hemen olmam gerekiyo. ama öçbde şişlik inmesi ödemin geçmesi ve tam hareketin sağlanması öneriliyo. şimdi menisküsle birlikte öçbninde operasyon yapılması erken olduğundan dolayı bir sorun oluştururmu
  • quote:

galiba sen aradığım kişisin :))) kardeşim benim tereddüt ettiğim sakatlığım 1 hafta önce oldu ve hala şişlik var dizimde. menisküsü hemen olmam gerekiyo. ama öçbde şişlik inmesi ödemin geçmesi ve tam hareketin sağlanması öneriliyo. şimdi menisküsle birlikte öçbninde operasyon yapılması erken olduğundan dolayı bir sorun oluştururmu

Dostum tam emin olmamakla birlikte kulaktan dolma bilgi olarak sakatlıkdan 1-2 hafta sonra öçb ameliyatı öneriyorlar bende söyle bir durumda vardı sakatlandıktan 1,5 ay sonra ameliyat oldum ameliyat olmadan 1 hafta önce dizim döndü ve şişti doktorlar durum bildigi halde ameliyata aldılar.Konuya ek olarak ayagımda esneklik yani böyle tam acılma sorunuda yasadım sporla beraber biraz daha iyi oldu ama gene ufak defek sorunlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: celocan3458

quote:

galiba sen aradığım kişisin :))) kardeşim benim tereddüt ettiğim sakatlığım 1 hafta önce oldu ve hala şişlik var dizimde. menisküsü hemen olmam gerekiyo. ama öçbde şişlik inmesi ödemin geçmesi ve tam hareketin sağlanması öneriliyo. şimdi menisküsle birlikte öçbninde operasyon yapılması erken olduğundan dolayı bir sorun oluştururmu

Dostum tam emin olmamakla birlikte kulaktan dolma bilgi olarak sakatlıkdan 1-2 hafta sonra öçb ameliyatı öneriyorlar bende söyle bir durumda vardı sakatlandıktan 1,5 ay sonra ameliyat oldum ameliyat olmadan 1 hafta önce dizim döndü ve şişti doktorlar durum bildigi halde ameliyata aldılar.Konuya ek olarak ayagımda esneklik yani böyle tam acılma sorunuda yasadım sporla beraber biraz daha iyi oldu ama gene ufak defek sorunlar var.

Menisküs hakkında bir bilgim yok, ama ben öçb ameliyatını bağın yırtılmasından 4-5 ay sonra olmuştum. ve 3 yıl sonra olan insanlarla karşılaşmıştım, bir sorun olacağını sanmıyorum 3 ayda 5 ayda. sadece birkaç yıl gibi uzun sürelerde, bağın olmamasından dolayı yürüdükçe kemikler birbirine değiyor ve kemiklerde aşınma ve kireçleme oluyor.

şunu da ek bilgi olarak vereyim, bağım koptuktan sonraki 3 haft aboyun dizim şiş kaldı, ve kitlendi, ama 3 hafta sonrasında yüzme koşu gibi sporları çok rahat yapabilecek durumdaydım. sadece dizimi katlayamıyordum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

doğrudur. siz fizyoterapistten daha iyi biliyosanız ona bişey diyemem. ama ben yıllarca ortopedi ameliyatlarına girmiş ve bir çok da fizyoterapist tanıdığı olan bi sağlık memuru olarak 140 - 150 biliyorum. ama siz daha iyisini bilirsiniz tabi...

sen o zaman dizini zorlama kardeşim 180 dereceyi bulmak için. fizik tedaviye başladığında (ki bu kafayla senin ona da gerek göreceğini sanmıyorum), fizik tedavi uzmanı dizini zorlamaya başladığında ona anlatırsın meramını. "180 dereceye gerek yok, benim fizik tedavi uzmanı tanıdıklarım var, zorlamayın beni" dersin. onlardan alırsın cevabını zaten, benim sana cevap vermeme gerek bile yok.

öçb ameliyatı olacak arkadaşlar, lütfen fizik tedavide sabır gösterin ve dizinizi 180 dereceye getirmeye çalışın. inanılmaz bir acı olacak zorladıklarında, ama yapacak başka bir şey yok.

• sen gene inanmazsın al sana bilimsel döküman. zahmet edip 9. sayfayı oku. anlamadığın yer olursa da sorabilirsin. ben gocunmam "doğru bilgi" vermekten ok??

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:CI1R_7tvW6gJ:www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/ortopedi_travmatoloji/dr_cagatay_ulucay.pdf+&hl=tr&gl=tr&pid=bl&srcid=ADGEESjr7WcIoz-hvCdoKJfOLyfdE61mqKN5aUnquJYeGVufaz-xkqpSoM-fsv_nmYBgTyBswpBUY7DcvZN7qar95dE06IxBv9cybvpEYyjTGKTBA2ErHFXRs8FwZbHxRMhoQJDZGiZK&sig=AHIEtbQ0mx1ZmDDsMoY5pydBCjUXWwZFEw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carpediem_10 -- 19 Mart 2013; 11:16:55 >

• Merhaba arkadaşlar sağ dizimde biryere sağlam çarptıktan sonra ağrılar ve yanma başladı. Bursa'da Özel bir hastaneye gittim mr çekildi. 1 hafta egzersiz ve ilaç tedavisi verildi yanma ve ağrılar geçmeyince doktor ameliyat önerdi temizlicez dedi. MR sonucunda yazan bilgi.

- Diz eklem boşluğunda ve eklem ile ilişkili bursalarda minima efüzyon
    - Ön çapraz bağda parsiyel rüptür.

Ameliyat olmalımıyım acaba bacağımı güçlendirerek zamanla geçermi karar veremedim ne yapsam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bykarizma07 -- 19 Mart 2013; 15:53:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bykarizma07

Merhaba arkadaşlar sağ dizimde biryere sağlam çarptıktan sonra ağrılar ve yanma başladı. Bursa'da Özel bir hastaneye gittim mr çekildi. 1 hafta egzersiz ve ilaç tedavisi verildi yanma ve ağrılar geçmeyince doktor ameliyat önerdi temizlicez dedi. MR sonucunda yazan bilgi.

Ameliyat olmalımıyım acaba bacağımı güçlendirerek zamanla geçermi karar veremedim ne yapsam.

yanmalar ağrılar illa ki geçer. önemli olan dizinde atlama, boşalma,kilitlenme var mı. ayrıca parsiyel yırtığın derecesi ve yeri neresi.bağın ortalarındaki yırtıklar iyileşmezken kemiğe tutunduğu yere yakın yırtıklar iyileşebilir. ayrıca çarpmayla bağı yırtman için gerçekten sağlam çarpman lazım. trafik kazası gibi mesela. ve bağ tek başına çok çok nadir yırtılır. her zaman menisküs yırtığıyla beraber yırtılır. ve mr sonucun bu kadarsa başka bi radyoloji uzmanına okut tekrar derim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bykarizma07

Merhaba arkadaşlar sağ dizimde biryere sağlam çarptıktan sonra ağrılar ve yanma başladı. Bursa'da Özel bir hastaneye gittim mr çekildi. 1 hafta egzersiz ve ilaç tedavisi verildi yanma ve ağrılar geçmeyince doktor ameliyat önerdi temizlicez dedi. MR sonucunda yazan bilgi.

yanmalar ağrılar illa ki geçer. önemli olan dizinde atlama, boşalma,kilitlenme var mı. ayrıca parsiyel yırtığın derecesi ve yeri neresi.bağın ortalarındaki yırtıklar iyileşmezken kemiğe tutunduğu yere yakın yırtıklar iyileşebilir. ayrıca çarpmayla bağı yırtman için gerçekten sağlam çarpman lazım. trafik kazası gibi mesela. ve bağ tek başına çok çok nadir yırtılır. her zaman menisküs yırtığıyla beraber yırtılır. ve mr sonucun bu kadarsa başka bi radyoloji uzmanına okut tekrar derim.

Valla nasıl oldu bende tam bilmiyorum vurmadan sonra başlamıştı ağrılar. Devlet hastasine gittim menisküs yırtığı teşisi koydular 1 ay sonraya mr çektirme sırası verince özel hastaneye gittim. Mr sonucunda yazan onlar bulgularda yazanlar normal olarak yazıyor onları yazmadım gerçi ama. Yırtığın derecesi hakkında bilgi vermediler mrlar bende ama anlamadığım için yeri hakkında birşey diyemiyorum malesef.

• sıranı aldıysan devlet hastanesindeki mr ını da çektir derim ben. elindeki mr çıktılarını da özelde bi radyoloğa göster. bana sorarsan da menisküs yırtığı gibime geliyor. anlattığın gibi öçb yırtılmaz çünkü.
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.