Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.879
Cevap
60
Favori
353.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: onurtb

quote:

Orijinalden alıntı: bonus32

öncelikle herkese geçmiş olsun.2004 yılında halı sahada dizim döndü doktor mr olmayınca anlamadı.dizim iyileşince oynamaya devam ettim.arada bir dizim takılmaya başladı.dizim takıldığında yerine getirip oynamaya devam ediyordum.sonra yolda yürürken takılmaya ve daha sonra evde otururken,yatarken takılmaya başladı.1 nisan 2012 ye kadar böyle devam etti.o tarihte son halı saha maçımı tamamlayamadım.1 ay sonra mr çektirdim öçb kopmuş.birkaç doktora gösterdim.son gittiğim doktor şimdiye kadar bu dizle bırak oynamayı iyi yürümüşsün dedi.dizim mahfolmuş.12 eylül 2012 de ameliyat oldum öçb ve menüsküs(kova sapı yırtığı) yaklaşık 2 saat sürdü.2 gün hastanede kaldım.doktar 45 gün rapor verecekti ben 10 gün istedim.dersler boş geçmesin diye(öğretmenim).doktorum söylediği hareketleri ilk başlarda yaptım.1 ay deyneklerle okula gittim.deynekleri atınca hareket yapmayı azalttım.hiç fizik tedavi almadım.dizimi sonuna kadar gerebiliyorum ama tam olarak bükemiyorum çok az bişey kalıyor.sağ bacağım çok zayıf özellilke baldırım.o da güçlendirmediğim için galiba.1 hafta öncesine kadar iyiydim ama 1 haftadır dizimde hafif şişlik ve ağrı var yürümekte zorlanıyorum sanki 2 ay geri gittim.bu ağrılar ve şişlik nedendir?

nedendir bilemeyiz tabi ki ameliyat oldugun doktoruna gözük derim çünkü dizinin içinde ne yaptıgını en iyi o biliyor.Fizik tedavi hareketlerini yapmamış olman kötü olmuş çapraz bağ öyle işe yarar bir bağ ki 2 diz altı kilon hariç üst beden kilonun neredeyse yüzde 90 a yakını çapraz bağlarına biner mesela kilon 100 2 dize böl, 50 kilo tek dizine ve yaklaşık çapraz bağına 45 kilo çapraz bağına binerken 5 kilon yan bağlarına ve menüsküsüne biner ama baldır kaslarını yani hamstring ve patella kaslarını güçlendirirsen ki bu fizik hareketleriyle olur hem dizinin içi kanlanır hemde çapraz bağına binen gücü kasların hafifletecektir ayrıca şişin olmuş olması bende olmadı ama fizik tedavide bi arkadaşta olmuştu ameliyattan sonra dizde sıvı birike biliyor yinede doktoruna gözük derim geçmiş olsun

ameliyat olduğum doktor konya da ben akşehirdeyim okulu bırakıp gidemiyorum.bugün fizik doktoruna gittim sırt üstü uzandım dizimi evirdi çevirdi acı hissetmedim.yürürken baldırımda ağrıların olduğunu,dizimin içine de acı-ağrı gibi bişeylerin olduğunu söyledim.az hareket yapmamdan ve fizik tedavi almadığımdan kaynaklandığını söyledi.kan tahlili istedi yarın tekrar gidecem.dizimin içinde tekrar bir hasar olmup olmadığını mr çekmeden bilemeyiz dedi.
  • bir eczacı Com ROMAX diye bi ilaç önerdi
    -kıkırdak dokunun onarımı ve yeniden oluşumunda
    -kıkırdağın yıkımının önlenmesinde
    -bağ dokusunun güçlendirilmesinde
    -eklem sıvısının artırılmasında destekleyicidir. bunlar özellikleri bilgisi olan var mı?
  • quote:

bir eczacı Com ROMAX diye bi ilaç önerdi
    -eklem sıvısının artırılmasında destekleyicidir. bunlar özellikleri bilgisi olan var mı?

hastalıkların ne oldugu bilinmeden eczacılar bilinçsizce doktor gibi ilaç önerir ancak söz konusu kendi adıma dizim yinede doktoruna danış gerçekten ameliyat olmasan bu kadar ısrar etmezdim ama capraz bağın gevsemesi tutmaması gibi seyler söz konusu olabilir ilacın bunlara iyi gelecegini sanmam, diz için degil 1 ay (hani ilacı kullandın diyelim ama geçmedi) 1 gün bile önemli ufak bi sorunken proteze kadar yolu var ,kullananlar illa vardır ama senin dizindeki prolemi bilmiyorsun ki çaresini arıyorsun
  • quote:

bir eczacı Com ROMAX diye bi ilaç önerdi

Ön çapraz bağ hiçbir şekilde kanla beslenmiyor. Yani istediğiniz ilacı alın bağı iyileştiremez veya yerine konan graftı güçlendiremezsiniz. @onurtb kardeşimin de dediği gibi ortopedistinizin görüşlerinden bağımsız asla bir işe kalkışmayın. Fizik tedavi ile çevre kaslara hareket kabiliyetini arttırıp, üstüne de spor yaparak quadriceps kaslarını güçlendirmelisiniz ki öçb ve menisküslerinize binen yük azalsın. İnanmayın şu ilaçla tedavi işine, en fazla ağrı kesici ve buz tedavisi uygulayın.

Ancak sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla fizik tedaviniz eksik kalmış. Bu çok mühim, öçb'nizin yerine konan grafte öçb niteliği kazandırmanız için eksiksiz fizik tedaviyi uygulamanız şart. Yoksa rahat hareket kabiliyetiniz olmaz. Bu da dizinize tekrardan zarar verebilir. Geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny B. Goode -- 2 Ocak 2013; 21:45:49 >
  • selam arkadaşlar.bende başımdan geçen hadiseyi anlatıp tecrübelerimi paylaşmak ve sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim.bundan 3 ay öncesinde futbol maçında dizim döndü.akabinde doktora gittim 10 gün sonra MR sonucu getir dedi,götürdüm ön çapraz bağın yırtılmış 10 gün istirahat vereyim bu arada ilaçları kullan egzersiz yap duruma göre karar veririz dedi.10 gün sonra gittim iyileşme sürecine girmiş ameliyata gerek yok kaslarını güçlendirmeye devam et dedi.tabi ben sabırsız olduğum için hayatımın hatasını yapıp 2 ay sonra tekrar maça çıktım ve son dakikada inanılmaz bir acı ve kırılma sesiyle yere yığıldım.tekrar doktora gittim tecrübeliyiz ya MR sonucuyla gittim ve öçb koptuğunu öğrendim.aktif spor hayatına devam etmek istiyosan ameliyat olmalısın dedi.nihayetinde bu pazartesi ameliyat oldum,salı gününü de hastanede geçirdikten sonra çarşamba eve çıktım.ameliyatı artroskopi yoluyla oldum yani dizimde küçük küçük 4 tane delik var,belden lokal anestezi uyguladılar bende tv den izledim.kirişten bi tendon alıp kopan bağ yerine kullandılar 2 de vida sıktılar :) şu anda walkerla yürüyebiliyorum hatta deneme amaçlı ayağıma ağırlıkta veriyorum hiçbir problem yok.şişlik var ancak bunun normal olduğunu düşünüyorum çünkü ameliyatın üzerinden daha 4 gün geçti.problem şu ki ameliyatlı ayağımı iç kısmında bir hissizlik var.en alttaki yaranın 1cm altından ayak bileğime kadar olan iç bölgede uyuşukluk var hissetmiyorum yani.bütün forumu okudum böyle bir problemden kimse bahsetmemiş.doktorumu aradım normal olduğunu söyledi üzerinden 1 gün daha geçti ama halen aynı korkmaya başladım.bi yerde de artroskopi esnasında sinir ve damarlar zarar gördüyse hissizlik olur yazıyodu.onu görünce daha da korktum.şişlikten de olabileceğini düşünüyorum ama eminde değilim.sizler böyle birşey yaşadınız mı arkadaşlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: slayeRR85

selam arkadaşlar.bende başımdan geçen hadiseyi anlatıp tecrübelerimi paylaşmak ve sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim.bundan 3 ay öncesinde futbol maçında dizim döndü.akabinde doktora gittim 10 gün sonra MR sonucu getir dedi,götürdüm ön çapraz bağın yırtılmış 10 gün istirahat vereyim bu arada ilaçları kullan egzersiz yap duruma göre karar veririz dedi.10 gün sonra gittim iyileşme sürecine girmiş ameliyata gerek yok kaslarını güçlendirmeye devam et dedi.tabi ben sabırsız olduğum için hayatımın hatasını yapıp 2 ay sonra tekrar maça çıktım ve son dakikada inanılmaz bir acı ve kırılma sesiyle yere yığıldım.tekrar doktora gittim tecrübeliyiz ya MR sonucuyla gittim ve öçb koptuğunu öğrendim.aktif spor hayatına devam etmek istiyosan ameliyat olmalısın dedi.nihayetinde bu pazartesi ameliyat oldum,salı gününü de hastanede geçirdikten sonra çarşamba eve çıktım.ameliyatı artroskopi yoluyla oldum yani dizimde küçük küçük 4 tane delik var,belden lokal anestezi uyguladılar bende tv den izledim.kirişten bi tendon alıp kopan bağ yerine kullandılar 2 de vida sıktılar :) şu anda walkerla yürüyebiliyorum hatta deneme amaçlı ayağıma ağırlıkta veriyorum hiçbir problem yok.şişlik var ancak bunun normal olduğunu düşünüyorum çünkü ameliyatın üzerinden daha 4 gün geçti.problem şu ki ameliyatlı ayağımı iç kısmında bir hissizlik var.en alttaki yaranın 1cm altından ayak bileğime kadar olan iç bölgede uyuşukluk var hissetmiyorum yani.bütün forumu okudum böyle bir problemden kimse bahsetmemiş.doktorumu aradım normal olduğunu söyledi üzerinden 1 gün daha geçti ama halen aynı korkmaya başladım.bi yerde de artroskopi esnasında sinir ve damarlar zarar gördüyse hissizlik olur yazıyodu.onu görünce daha da korktum.şişlikten de olabileceğini düşünüyorum ama eminde değilim.sizler böyle birşey yaşadınız mı arkadaşlar?

evet bende yaşadım(sanki benim bacagım degil de baskasının bacagı gibi :)) ve doktora sordum oda eger sinirlerine zarar verseydik ayak parmaklarını bile hissetemezdin dedi testi çok kolay yani ayak parmaklarını hissediyorsan bir şey yok sana önerim olucaktır o zamanla geçiyor bende de olmuştu söylemeye gerek duymadım önceki yazımda sen motivasyonunu yüksek tut fizik tedavilerini aksatma her gün düzenli yap geçmiş olsun kolay bir süreç değil sorun olursa seve seve yardımcı olmaya calısırım
  • quote:

quote:

selam arkadaşlar.bende başımdan geçen hadiseyi anlatıp tecrübelerimi paylaşmak ve sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim.bundan 3 ay öncesinde futbol maçında dizim döndü.akabinde doktora gittim 10 gün sonra MR sonucu getir dedi,götürdüm ön çapraz bağın yırtılmış 10 gün istirahat vereyim bu arada ilaçları kullan egzersiz yap duruma göre karar veririz dedi.10 gün sonra gittim iyileşme sürecine girmiş ameliyata gerek yok kaslarını güçlendirmeye devam et dedi.tabi ben sabırsız olduğum için hayatımın hatasını yapıp 2 ay sonra tekrar maça çıktım ve son dakikada inanılmaz bir acı ve kırılma sesiyle yere yığıldım.tekrar doktora gittim tecrübeliyiz ya MR sonucuyla gittim ve öçb koptuğunu öğrendim.aktif spor hayatına devam etmek istiyosan ameliyat olmalısın dedi.nihayetinde bu pazartesi ameliyat oldum,salı gününü de hastanede geçirdikten sonra çarşamba eve çıktım.ameliyatı artroskopi yoluyla oldum yani dizimde küçük küçük 4 tane delik var,belden lokal anestezi uyguladılar bende tv den izledim.kirişten bi tendon alıp kopan bağ yerine kullandılar 2 de vida sıktılar :) şu anda walkerla yürüyebiliyorum hatta deneme amaçlı ayağıma ağırlıkta veriyorum hiçbir problem yok.şişlik var ancak bunun normal olduğunu düşünüyorum çünkü ameliyatın üzerinden daha 4 gün geçti.problem şu ki ameliyatlı ayağımı iç kısmında bir hissizlik var.en alttaki yaranın 1cm altından ayak bileğime kadar olan iç bölgede uyuşukluk var hissetmiyorum yani.bütün forumu okudum böyle bir problemden kimse bahsetmemiş.doktorumu aradım normal olduğunu söyledi üzerinden 1 gün daha geçti ama halen aynı korkmaya başladım.bi yerde de artroskopi esnasında sinir ve damarlar zarar gördüyse hissizlik olur yazıyodu.onu görünce daha da korktum.şişlikten de olabileceğini düşünüyorum ama eminde değilim.sizler böyle birşey yaşadınız mı arkadaşlar?

evet bende yaşadım(sanki benim bacagım degil de baskasının bacagı gibi :)) ve doktora sordum oda eger sinirlerine zarar verseydik ayak parmaklarını bile hissetemezdin dedi testi çok kolay yani ayak parmaklarını hissediyorsan bir şey yok sana önerim olucaktır o zamanla geçiyor bende de olmuştu söylemeye gerek duymadım önceki yazımda sen motivasyonunu yüksek tut fizik tedavilerini aksatma her gün düzenli yap geçmiş olsun kolay bir süreç değil sorun olursa seve seve yardımcı olmaya calısırım

Alıntıları Göster

hocam çok teşekkür ederim mesajın içimi öyle bi rahatlattı ki anlatamam.doktorum eskişehirsporun kulüp doktoru olduğu için sürekli rahatsız etmek istemiyorum,2 kez aradım normal olduğunu söyledi ama tatmin olmadım nedense.yarın tekrar görünmeyi düşünüyodum.hastanedeyken anestezinin etkisi geçtikten sonra sürekli ayak parmaklarımı hissedip hissetmediğimi soruyolardı demek sebebi buymuş.tekrar tekrar teşekkür ederim içimi rahatlattınız.bir sorum daha olucak ameliyat sonrası egzersizler adı altında bi video izledim linkini veriyorumhttp://www.ortopedia.com.tr/tv/?/blog/videolar/on-capraz-bag-ameliyati-sonrasi-yapilacak-egzersizler
    benim ameliyatımın üzeriden 4 gün geçti ancak ben bu hareketlerin çoğunu yapamıyorum.yattığım yerden ayağımı kaldıramıyorum mesela kaldırsam bile 5-6sn ancak tutabiliyorum diz kapağımda acı hissediyorum.acaba iyileşme sürecini kısaltayım derken fazla mı yükleniyorum yoksa ters giden bişeyler mi var?dizimi kırmakta da güçlük çekiyorum.hastanede ameliyattan 1 gün sonra ayağıma bağladıkları cihazla biraz zorlansamda 90 derece kıvırabiliyodum ancak şimdi kıvıramıyorum.siz bu egzersizleri zorlanmadan yapabiliyomuydunuz?
  • emin ol bizlerde çok zorlandık ve acı hissettik ama doktorunun bi bildigi vardır ondan onun söyledigi hareketleri yapmaya çalış bizler hangi yöntemle ve ameliyat ayrıntılarını bilemeyiz bilsek de anlamayız ama doktoruna güven ve o zaten yapamıyacagın hareketleri sana yaptırmaz veya yap demez, sadece capraz bag ameliyatımı yoksa menüsküs de herhangi bi işlem yapıldı mı
  • geçmiş olsun his kaybı bende de oldu halen var.temmuzda fıtık ameliyatı oldum o bölgede bile var geçmedi.öçb olalı 4 ay oldu.doktorun dediklerini aksatma fizik tedavi al.ben pek yapamadım fizik tedaviyi 4 gündür alıyorum hala ağrılarım var yürürken aksıyorum.sana verilen egzersizleri eksiksiz yapmaya çalış.yoksa iyiyleşme sürecin gecikir.
  • bugün üzerinden 1 gün daha geçti bugün farkettim ki biraz daha az zorlanıyorum,zaten zorlansamda zorlanmasamda yapıcam dizim kopacak gibi de olsa yapmaya çalışıcam bu konuda çok azimliyim iyileşme sürecinden daha kısa sürede iyileşmeye çalışıcam.futbolu çok seviyorum ilerde sorun olmadan oynayabilmem için bugün bunlara katlanmam gerekiyor.menüsküste bi hasar oluşmamış ameliyat esnasında doktorum göstermişti menüsküsün sağlam diye bende çok anlamasamda gözlerimle gördüm.ameliyattan 12 gün sonra dikişlerim alınacak aynı gün fizik tedaviyede başlıcam fiziğe başlamadan önce ufak tefek alıştırmam açısından vermişti zaten egzersizleri.zaten 5 gün geçti bir hafta sonra dikişlerim alıncak hergün daha iyiye gidiyo.bugün uyuşan bölgeninde küçüldüğünü biraz daha hissedilebilir olduğunu farkettim.bu arada doktorlarınız size nasıl ilaçlar vermişti hatırlıyomusunuz? bende 10 adet clexane adında bir iğne var.hazır enjektörlü kendim yapabiliyorum ve rutin olarak kullanıyorum.onun dışında arveles ve famodin adında 2 ilaç daha verdi.arvelesi sadece ağrım olursa içiyorum diğer ilaçta arvelesin mideme zarar vermemesi için verdiğini söyledi eczacı.ağrım olduğu zamanlarda arveles kullanıyorum sadece diğerini de arveles kullandığım zamanlar kullanıyorum.sizce ağrısada ağrımasada rutin olarak kullanmalımıyım?
  • Arkadaşlar ben ameliyat olalı 4.5 ay olmak üzere. Kendimi şu an çok iyi hissediyorum, çok hızlı tempoda yürüyebiliyorum çok şükür, kalçama zorlayarak değdirebiliyorum ayağımı. Ama arada sırada ağrılar oluyor. Benim sorum şu:

siz bu ameliyatı olduktan kaç ay sonra düz koşuya başladınız? Doktorumla telefonda konuştum, başlayabilirsin ve çömelerek oturabilirsin dedi. Ama yine de kendimi tam hazır hissetmiyorum. Sizler kaçıncı ayda düz koşuya başladıgınızı ve çömeldiğinzi söyler misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: RuiNatioN

Arkadaşlar ben ameliyat olalı 4.5 ay olmak üzere. Kendimi şu an çok iyi hissediyorum, çok hızlı tempoda yürüyebiliyorum çok şükür, kalçama zorlayarak değdirebiliyorum ayağımı. Ama arada sırada ağrılar oluyor. Benim sorum şu:

siz bu ameliyatı olduktan kaç ay sonra düz koşuya başladınız? Doktorumla telefonda konuştum, başlayabilirsin ve çömelerek oturabilirsin dedi. Ama yine de kendimi tam hazır hissetmiyorum. Sizler kaçıncı ayda düz koşuya başladıgınızı ve çömeldiğinzi söyler misiniz?

ben baya uzun süre sonra koşabildim 7. ayda mı 8. ay da mı ne koştum kilo vermeyi bekletmişlerdi benim doktorum bide bende menüsküslerin de bir kısmı alındıgı için ama ilk koşmaya çalıştıgım zamanı hatırlıyorumda istemsiz beynin hala bacagı koruma düstüsüyle koştum resmen , 4. 5. seferde unutum dizi filan kiloda verdim bi sorun olmadan koşabilmeye başladım velasıl
  • quote:

bugün üzerinden 1 gün daha geçti bugün farkettim ki biraz daha az zorlanıyorum,zaten zorlansamda zorlanmasamda yapıcam dizim kopacak gibi de olsa yapmaya çalışıcam bu konuda çok azimliyim iyileşme sürecinden daha kısa sürede iyileşmeye çalışıcam.futbolu çok seviyorum ilerde sorun olmadan oynayabilmem için bugün bunlara katlanmam gerekiyor.menüsküste bi hasar oluşmamış ameliyat esnasında doktorum göstermişti menüsküsün sağlam diye bende çok anlamasamda gözlerimle gördüm.ameliyattan 12 gün sonra dikişlerim alınacak aynı gün fizik tedaviyede başlıcam fiziğe başlamadan önce ufak tefek alıştırmam açısından vermişti zaten egzersizleri.zaten 5 gün geçti bir hafta sonra dikişlerim alıncak hergün daha iyiye gidiyo.bugün uyuşan bölgeninde küçüldüğünü biraz daha hissedilebilir olduğunu farkettim.bu arada doktorlarınız size nasıl ilaçlar vermişti hatırlıyomusunuz? bende 10 adet clexane adında bir iğne var.hazır enjektörlü kendim yapabiliyorum ve rutin olarak kullanıyorum.onun dışında arveles ve famodin adında 2 ilaç daha verdi.arvelesi sadece ağrım olursa içiyorum diğer ilaçta arvelesin mideme zarar vermemesi için verdiğini söyledi eczacı.ağrım olduğu zamanlarda arveles kullanıyorum sadece diğerini de arveles kullandığım zamanlar kullanıyorum.sizce ağrısada ağrımasada rutin olarak kullanmalımıyım?

sanırım 10 adet clexane adındaki iğne kan sulandırıcı yani kan pıhtılasmaması için banada verilmisti agrı kesicilerin isimlerini unuttum ama bende baya ilaç almıştım bi tane 12 saatte bir bi tane de 8 saatte bir birde sizdeki gibi ağrım artınca aldıgım bi ilaç
  • 4-5 ay geçmesine rağmen düz koşu yapamamak bana garip geldi çok uzun bi zaman değil mi? doktorum bana 3 ay sonra düz koşu ve kondisyona başlayıp 6 ay sonra futbola başlayabileceğimi söyledi :/ sanırım bu dizdeki hasarın boyutuyla ve ameliyat sonrası fizikle alakalıdır.
  • quote:

4-5 ay geçmesine rağmen düz koşu yapamamak bana garip geldi çok uzun bi zaman değil mi? doktorum bana 3 ay sonra düz koşu ve kondisyona başlayıp 6 ay sonra futbola başlayabileceğimi söyledi :/ sanırım bu dizdeki hasarın boyutuyla ve ameliyat sonrası fizikle alakalıdır.

bi kere bende öyle sanmıştım ama söyle düşünelim baya baya mantıklı geldi bunu bana fizik tedavimdeki ilgilenen kişi açıklamıştı; şimdi bir futbolcu bile capraz bağ ameliyatı olduktan sonra en erken 6 ay sonra spora başlıyabiliyor ama maç yapamıyor misal ismail köybaşı,ujfalusi 6 ay geçmesine ragmen düz koşu yapıyorlardı ki ismail köybaşı'nın çapraz bağı koşu esnasında kopmuş 2. kez ve durum futbolcular da yani günde 2 idman yapıp sürekli spor yapan birisinde bile ki bu bacak deli gibi güçlü ve kaslı olur en iyi ihtimal 6 ila 7 aydır demişti bizler ise haftada 1,2 halı saha maçı yapıyoruz diye güçlü sandıgımız bacaklarımız için bu sürecin uzaması normal bende demiştim ya bi sorun var heralde kaç ay oldu koşamıyorum filan diye ama normal sıkmayın canınızı evet istedikleri kadar ameliyat etsinler yeni bağ koysunlar en iyi doktorun eli de deymiş olsa ameliyat ne kadar başarılı da olsa hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak orası öyle ama tam güçlenmiş bir diz ameliyatlı olsa bile hiçbir sporda zorluk çekmez
  • quote:

quote:

4-5 ay geçmesine rağmen düz koşu yapamamak bana garip geldi çok uzun bi zaman değil mi? doktorum bana 3 ay sonra düz koşu ve kondisyona başlayıp 6 ay sonra futbola başlayabileceğimi söyledi :/ sanırım bu dizdeki hasarın boyutuyla ve ameliyat sonrası fizikle alakalıdır.

bi kere bende öyle sanmıştım ama söyle düşünelim baya baya mantıklı geldi bunu bana fizik tedavimdeki ilgilenen kişi açıklamıştı; şimdi bir futbolcu bile capraz bağ ameliyatı olduktan sonra en erken 6 ay sonra spora başlıyabiliyor ama maç yapamıyor misal ismail köybaşı,ujfalusi 6 ay geçmesine ragmen düz koşu yapıyorlardı ki ismail köybaşı'nın çapraz bağı koşu esnasında kopmuş 2. kez ve durum futbolcular da yani günde 2 idman yapıp sürekli spor yapan birisinde bile ki bu bacak deli gibi güçlü ve kaslı olur en iyi ihtimal 6 ila 7 aydır demişti bizler ise haftada 1,2 halı saha maçı yapıyoruz diye güçlü sandıgımız bacaklarımız için bu sürecin uzaması normal bende demiştim ya bi sorun var heralde kaç ay oldu koşamıyorum filan diye ama normal sıkmayın canınızı evet istedikleri kadar ameliyat etsinler yeni bağ koysunlar en iyi doktorun eli de deymiş olsa ameliyat ne kadar başarılı da olsa hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak orası öyle ama tam güçlenmiş bir diz ameliyatlı olsa bile hiçbir sporda zorluk çekmez

bu mantıkla düşününce evet sanırım haklısın.bende güçlendirmek için elimden geleni yapıcam.doktorum bana fizik tedavileri aksatmaz isem 4 ay sonra istediğim gibi koşabileceğimi 6 ay sonra da sert sporlar yapabileceğimi söyledi.kendimi iyi hissettiğim an hemen kondisyona başlıcam bacak kaslarımı güçlendirmek için.sizin ameliyatınızdan ne kadar süre geçti bilmiyorum ama sizde koşmaya başladıysanız güçlendirmek için kondisyon yapmanızı tavsiye ederim.yalnız böyle merdiven altı sponsor salonları değilde daha bilinçli ve profesyonel hocalara sahip büyük spor salonlarını tercih etmek lazım diye düşünüyorum.çünkü bilinçsiz şekilde güçlendirmeye çalışırken daha çok zarar verebiliriz.
  • quote:

quote:

quote:

bu mantıkla düşününce evet sanırım haklısın.bende güçlendirmek için elimden geleni yapıcam.doktorum bana fizik tedavileri aksatmaz isem 4 ay sonra istediğim gibi koşabileceğimi 6 ay sonra da sert sporlar yapabileceğimi söyledi.kendimi iyi hissettiğim an hemen kondisyona başlıcam bacak kaslarımı güçlendirmek için.sizin ameliyatınızdan ne kadar süre geçti bilmiyorum ama sizde koşmaya başladıysanız güçlendirmek için kondisyon yapmanızı tavsiye ederim.yalnız böyle merdiven altı sponsor salonları değilde daha bilinçli ve profesyonel hocalara sahip büyük spor salonlarını tercih etmek lazım diye düşünüyorum.çünkü bilinçsiz şekilde güçlendirmeye çalışırken daha çok zarar verebiliriz.

ben fizik tedavi doktorumdan bir program almıştım illa profesyonel bi spor salonuna gitmeye gerek yok çok pahalı ve zaten tam randımanlı spor yapamadıgımdan lokal bi yere yazıldım hala da devam ediyor faydasınıda gördüm ama dediğim gibi hep fizik tedavi uzamanı tarafından yapılmış spor hareketleri listesinde hocalara sadece bu hareketin tam doğrusu nedir filan diye danısıyorum
  • o da mantıklı benim aklıma gelmemişti.bu arada sizin yaşınız kaç sağlık güvenceniz nedir? şimdi benim sağlık güvencem emekli sandığı acıbadem hastanesinde ameliyat oldum fizik tedavi içinde oraya gidicem ama emekli sandığı karşılıyomu karşılamıyo mu bilmiyorum.fizik tedavi ücretlerinin ne kadar olduğu hakkında da hiçbir fikrim yok atıyorum 10 günlük bir fizik tedavi süreci için ortalama ne kadar ücret isteniyor biliyomusunuz?
  • fizik tedavi ücreti ;ben bakırköy fizyorom'a gitmiştim 15 seans 450 tl demişlerdi,350 tl ye anlaşmıştım o da ssk lı olduğum için %35 ödediğim halde demişti,ama tavsiye ederim cok faydası oluyor.sana onda sonra napcağını nasıl ilerleyeceğini ayrıca o 15 günlük sürede de kasları geliştirme de kuvvetlendirme de baya bi faydası oluyor.ameliyattan sonra eski halini almasının tek çözümü egzersiz ve fizik tedavi.
    bnm ameliyat olalı suan 4,5 ay oldu baltalimanı kemik hastanesinde oldum. yavaş yavaş koşuyoruym,hızlı yürüyebiiyorum,zıplayabiliyrm ama ara ara ağrılar devam ediyor ve kütleme,çıtlama sesleri geliyor.sizlerde de oluyormuydu bu doktorlara soruyorum herşeye normal diyorlar :)spor hekimine gitmiştim ayrıca baltalimanında kontrle doktor suan için çok iyisiniz demiştti,ama bizim bi abi var acıbademde oldu abartmıyorum 10 gün snra değneksiz yürümeye başlamıştı(maşallah diyelim) şok olmuştum ben 30 gün sonra değnekleri atmıştım.
    herkese geçmiş olsun ....
  • bende acıbademde oldum ameliyatı bu öyle bi ameliyat ki aynı doktora bile olsan iyileşme sürecinde degişiklikler oluyor kıtlama kütleme bende de var ama sorun degil menüsküsümün alınmasından kaynaklanıyormuş
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.