Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
353.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lamaza

Sağ diz ön çapraz bağlarım kopuk ve menisküs yırtığım var. Rizelıyım ve bulunduğum ilde çapraz bağ ameliyatı yapabilen doktor yok trabzona gitmeyi düşünüyorum. Trabzoda ameliyat olan arkadaşlar varsan bana hangı doktoru tavsiye ederler. Haftada 2, 3 halısaha maçı yapan bırıyım ameliyattan kaç ay sonra sahalara dönebilirim :) eskısı gıbı olur mu , rahatlıkta oynayabılır mıyım bılgılı olan arkadaşlar cevaplarsa sevınırım

geçmiş olsun doktor olarak o şehirlerde bilmiyorum.bu talihsiz sakatlık daha yeni başınıza gelmiş sorduğunuz sorulardan anladığım kadarıyla öncelikle kaç ay sonra diye bir şey yok kişiden kişiye iyileşme süreci değişir ama ortalama 6-12 ayda spor yapabilecek düzeye gelirsiniz(spordan kasıt futbol,basketbol değil bisiklet,yüzme yürüyüş,koşu demek istediğim sporlar),eskisi gibi olur mu demişsiniz çok net cevap vereyim diziniz eskisi gibi olmaz ama dizinizin güç açığını bacaklarınızdaki kas gücü ile telafi edebilirsiniz oda sizin çalışmanıza kalmış(çok çalıştınız üstünden bi 10 ay geçti bağ damarlandı bacakta kas hacmi arttırıldı vs. eskisinden daha güçlü olur bacağınız ama diziniz demiyorum),rahatlıkla oynaya bilirsiniz ama sabır bu sakatlıkta çok önemli bacağın kas gücüne bu da sizin dizinizi güçlendirme oranına bağlı tekrardan geçmiş olsun

• Selamlar arkadaşlar ameliyattan sonra 10. gün oldu.
    Dizimi 70 derecelere kadar getirebiliyorum şu anda çok zorlamadan. Şu breys denen dizlik bende çok rahatsızlık veriyor ve ben sadece yatarken takıyorum şu anda.
    İkinci haftada bana verilen yönlendirme kağıdında yüz üstü yatıp dizi bükme çalışmaları vardı ama hamstring kaslarından gelen müthiş bir çekme acısı bana bu hareketi yaptırmadı. Hafif hafif denedim bende ama max 10 derece kaldırabiliyorum yüzü koyun yatarken bu bende mi böyle herkeste mi aynı oldu acaba normal midir?
  • halil2202 kullanıcısına yanıt
    valla kardeş ben fizik tedaviye gidene kadar 1 ay o bacağımı hiç kaldıramamıştım.ama mutlaka fizik tedaviye gitmen llazım.
  • Arkadaşlar selam .. aynı şekilde ben de çapraz bag ameliyatı oldum 2 hafta önce şu an egzersizlere eksiksiz devam ediyo hafif basabiliyorum dizi germe hareketinde bazen çok az ağrı oluo ayrıca dizde zaten olağan şişlik var dizimi 120 dereceden fazla olck şekilde bukebiliorum ancak ayağımı geriye çekme o bükme sonucunda dizin diz kapağının sag tarafında şişme oluo dizimi düz tekrar açtığımda sönüyo geri .. ameliyat olmadan önce de benzeri olay söz konusuydu doktora sorduğumda ise dizin dönmemisse problem yok buz tedavsini akstma 2 hafta sonra mr çektirir durumuna bakriz tekrar dedi o yüzden zaten ameliyattan sonra çok kötü bi ruh hali oluo acaba ters bi durum var mi duygusu o yuzden böyle bi durum ameliyat olmuş arkdslrda söz konusu mu yardimlariniz için çok teşekkürler arkdslr herkese cok geçmiş olsun..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşım sanada geçmiş olsun 120 derece iyi bükebliyorsun. Benim diz halısahada sakatlandıktan 50 gün sonra oldum ameliyatı zaten bacağım zayıflamıştı ama bu sefer alt baldır çok zayıfladı bariz fark var artık. Dediğin dizdeki olay ben öyle bir şey fark etmedim ama dizimde bariz bir şişlik var büktükten sonra açarken bende de sona doğru hafif bir ağrı oluyor. O normaldir sanırım.
  • Çok geçmiş olsun ya zaten ameliyat bi süreden sonra kaçınılmaz oluyo .. ilkin ben de hiç kipirdatamiodum ama ağrılara rağmen hafif zorlamak egzersize devam etmek ayagi daha iyi duruma getirecektir.. ama ameliyattan sonra acayip evhamli oldum :) bi aksam biraz zorlandim ayağımı düzeltirken acaba bişey mi oldu diye ister istemez düşünüyo insan blmyrum sislik genel olarak dizde var da ancak bükünce tam dizin yan tarafında oluo bendeki o yüzden tedirgin olmuo degilim doğrusu :/.

• ilk 2 3 ay kabus sabırlı olmak lazım arkadaşlar.
  • Merhaba arkadaşlar önceden belirttiğim gibi çapraz bağlarım ve menisküsüm yırtık .
    Trabzon Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Prof .Dr Osman Aynacı tarafından ameliyat edileceğim . Doktorum 3 .5 gün hastahenede yatacağımı bır ay koltuk değneği ile gezeceğimi 3 ay sonra koşulara 6 ay sonrada futbol basketbol gibi spor branşlarına başlayabileceğimi söyledi . Sizce bu söyledikleri normal mı 6 ay sonra hiç bir sorun olmaz futbol oynayabilirsin demesi bana biraz tuhaf geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lamaza -- 24 Temmuz 2013; 14:51:51 >
  • merhaba arkadaşlar bugün ameliyattan sonra 13. gün dizim en fazla 60-70 derece açılıyor fizik tedaviye dün gittim muayene oldum diz sınırı azmış dedi. üst bacakta tam 6 santim farklı diğer bacağa göre maalesef. Umarım fizik tedavi ile kısa zamanda toparlarız doktor biraz işimiz uzun gibi duruyor dedi ilk defa bugün tedaviye başlayacağım bakalım hayırlısı...
  • Selamlar! Bugun OCB ve meniskus ameliyatimin 6. Gunu. Korktugumdan daha igi gidiyor morluklar disinda:( tek degnekle yurumeye calisiyorum doktorumun dedigi gibi ama cogu kisi 1 aydan once uzerine basmamis. Herkes boyle mi acaba?

• mrb arkadaşlar 1 ay önce bende ön çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum hastaneden çıktıktan 1 gün sonra değnekleri bırakıp yürümeye başladım
    3 gün sonrada dizliği çıkardım hareketleri yaparken bendede dikişli yerlerde şişme oluşuyordu 1 hafta öncesine kadar ayağı kilitleyip yürüdüm 2 haftadır kondisyon bisikleti kullanıyorum doktor artık ayağı kilitlemeden yürümem gerektiğini söyledi 1 haftadır da yürümeye başladım lakin bükerken çekerken katır kütür sesler gelmekte bazende dizimin kapağına ön tarafında bişeylerim takıldığını hissediyorum kapağı aşağı yukarı oynatınca dizim açılıyor ama öncesinde olmadığı
    için moralim bozulmaya başladı acaba menisküsün dikişlerimi yırtıldı bu arada şişlik hiç yok denecek kadar az tamamen doktorun söyledikleriyle hareket ediyorum fakat forumda okuduklarıma göre doktor beni biraz zorlamış gibi

• Ben de onu merak ediyorum ozellikle meniskuste uzerine 1 ay basmayanlar varmis ama doktorum ve ft hocam tek degnek diyor

• gizdurden G kullanıcısına yanıt
    herkes öyle veya değil öyle bir genelleme yapılması yanlış doktorunuz onay veriyorsa bi sorun olmaz 12. günde desteksiz yürüyen de var... 1 ay sonunda yürüyende
  • pisimat P kullanıcısına yanıt
    katur kutur ses bende de oluyor hala 1,5 sene oldu :D ama sebebi menisküslerimin alınması dikilerek kurtarılamaması,sizin dikilmiş dikilip 1. günde yürütmesi bence saçmalık en azından beni ameliyat eden prof. dr. en az 1 ay üstüne bastırmıyor du menisküsleri dikilen hastaların konusurdukta fizik tedavide 3 ,4 kişiyle ama doktorunuza danışın sorun olmadı hala aklınızda soru işareti var imkanınız varsa başka doktora gidin ama bence menisküs yırtığınız büyük olmadığı içinde yürütmüş olabilir mesela tek dikişlik bir şey ise
  • lamaza L kullanıcısına yanıt
    bunu bu bölümde çok yazdım belki okumuşsunuzdur ama yine belirteyim şimdi profesyonel bir futbolcu bile 6 aydan önce sahalara dönemiyor örnek verecek olursak;ersan gülüm,mustafa pektemek,tomas ujfalusi,uğur boral,onur kıvrak vs vs gibi her gün çift idman yapan profesyonel futbolcular bile en erken 6 ayda dönebiliyor(bacak kasları normal bir vatandaşın 3 4 katı fazla kas hacmi olmasına rağmen) normal bir vatandaşta tekrar futbol basketbol voleybol tenis gibi dizi zorlayıcı hareketlerde bulunula bilen sporlar bence en erken 10 normali 12 ay olmalı(aynı şekilde doktorum demişti sıkmıyorum bence derken:)) ama bisiklet,yüzme,koşu,nizami ip atlama gibi sporlara 5. ay civarı doktorun onayıyla başlanabilir
  • Tabii ki doktorun goruslerine gore davranmak gerekiyor. Ben hem ocb hem de meniskus dikilerek ameliyat olali 1 hafta oldu. Cogu insan uzerine basmadigi icin merak ettim sebebini. Tesekkurler

• onurtb O kullanıcısına yanıt
    bende şaşırdım biraz doktorumun 6 ay sonra futbola dönebilirsin demesıni . Sonra içimden düşündüm adam koskaca prof bıldığı vardır dedım :) Ameliyattan sonra ıyıce konuşcam doktorla bakalım .
  • Valla bu üzerine basma işi doktordon doktora değişiyor. Daha önce bu işlerde çok iyi diye anılan bir profesöre muayene olduğumdaoo ameliyattan sonra 6 hafta üzerine bastırmıyorum ben demişti..
    şimdi ameliyat olduğum doktor 12. günde dikişlerim alınırken artık basabilirsin demişti sonrada dur dur senin menüsküslere dikişi attık sahi sen bir hafta daha bekle ondan sonra bas demişti ben çift değnekle yüzde 50 yük veriyorum şu anda üzerine. Basamadğımdan değil benim de aklıma sonuçta iki kemik arasına yeni bağ yapıldı. Hemen yüklenmemek lazım diye daha mantıklı geliyor. Ben beden eğitimi öğretmeniyim.. Bu tekrar futbola dönme işi 1 yıldan önce denemeyin derim. Ben iyiyim deyipte atlamayın sakın hemen acele yok tekrar aynı şeyleri yaşamamak için 1 yıl boyunca düzenli ve bilinçli egzersizle kuvvetlendirin fizik tedaviyi ilk zamanlarda kesinlikle es geçmeyin derim...
  • ben 5 ay önce trabzonda oldum çapraz bağ ameliyatını imperial hastanesinde.çok zor bir süreç olduğunu söyleyebilirim.şu an hafif tempoda düz koşu yapabiliyorum,fakat hala diz tam gücüne kavuşmadı.aradan 1 yıl geçmeli bence.ben profosyonel sporcu değilim halı sahada koptu çapraz bağım.1 ay fizik tedavide bağırta bağırta dizi açtılar.şu an çok yüklenmemekle birlikte oturarak namaz kılabiliyorum.fakat son 2 aydır dizimi tam düz yapmakta zorlanıyorum.doktorumun yanınada gitmedim evde devam güçlendirmelere.yalnız tanıdığım bazı arkadaşlar çok daha çabuk toprlandılar.2. gün üstüne basarak yürüyenlere şaşıyorum 5 gün basamadım yere ben.35 gün tek koltuk değneği kullandım.herkese geçmiş olsun.
  • herkese geçmiş olsun 5 gün önce öçb amaliyatı oldum menüsküslerde sorun yokmuş. 60 dereceye ayarladık dizliği rahat üzerine basabiliyorum 60 dereceyi de rahat yapabiliyorum ama tam 0 basamıyorum dizim hep 3-4 derece eğik gibime geliyo normal mi bu dizdeki şişlikten mi kaynaklanıyo acaba sizde de ilk başlarda böylemiydi?
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.