Şimdi Ara

siyasal bilimler mezunu neler yapabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
128.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • siyasal bilgiler mezunları ne yapabilir?

"ankara ün. siyasal bilgiler fak. siyaset bilimleri ve kamu yönetimi"
    düşünüyorum.
    mezun olunca neler yapabilirim???

• lütfen cevap alabilir miyim?
  • kpss kurslarına git ankarada

o üniversite o bölüm mezununun hakkı kaymakamlık,müfettişlik,idari hakimliktir

banka,sigorta ....gibi yerler var ama boşver orları
  • 81 il ve bikaçyüz tanecik ilçe var;ve hepsinin kaymakamı valisi var.
    mülkiye müfettişleri fazlasıyla var.
    elçi vs... de var.

ELBETTE ki bunlar için çalışacağım.Fakat benim bunlar olmazsa yaşamımı sürdürebilmek için başka bişey yapabilmem lazım.

başka ne yapabilirim?
    avukat,savcı olamaz mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperen90 -- 13 Eylül 2008; 14:22:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: alperen90

81 il ve bikaçyüz tanecik ilçe var;ve hepsinin kaymakamı valisi var.
    mülkiye müfettişleri fazlasıyla var.
    elçi vs... de var.

ELBETTE ki bunlar için çalışacağım.Fakat benim bunlar olmazsa yaşamımı sürdürebilmek için başka bişey yapabilmem lazım.

başka ne yapabilirim?
    avukat,savcı olamaz mıyım?

naptın hacı sen yaw siyasaldan mezun olanlar avukat, savcı, hakim olursa hukuk mezunları ne olcak
  • adari hakim olabiliyorum ; ceza hakimliğine geçebilir miyim???
  • kardeş mali müşavir olabiliyorsun galiba
  • bn de ankara siyasal uluslararası ilişkilerdeyim, her bi b.k olabileceğimiz söyleniyor ama açıkçası ben de ne olacağımı bilmiyorum

şaka bi yana, bürokrasinin her kademesinde çalışabilirsin dostum. eğer siyasala girersen notlarını yüksek tutmaya bak, bizim gibi okula senede 2 defa uğrarsan -onlar da kredi işlemleri için- ne olabileceğini ben de bilmiyorum
  • cevabın için çok teşekkür ederim abi

ankaranın durumları nasıl?
  • quote:

Orjinalden alıntı: el-muhaberat

bn de ankara siyasal uluslararası ilişkilerdeyim, her bi b.k olabileceğimiz söyleniyor ama açıkçası ben de ne olacağımı bilmiyorum

şaka bi yana, bürokrasinin her kademesinde çalışabilirsin dostum. eğer siyasala girersen notlarını yüksek tutmaya bak, bizim gibi okula senede 2 defa uğrarsan -onlar da kredi işlemleri için- ne olabileceğini ben de bilmiyorum

Devam zorunluluğu yok mu?Açıköğretim gibi sınavdan sınava okula gidiyorsun.
  • Sen de meslek beğenmemişsin usta,kaymakam olmaya uğraş.Okulu kazanırsan göreceksin ki herkes kaymakamlık istiyor,zor tabi;ama zoru hedeflemek lazım

Edit:Uluslararası İlişkiler öğrencileri diplomat olmak filan istiyor,Maliye,İktisat bankalarda çalışmak gibi hedefi olanlar var.Çeko'yu hiç bilmem ne iş yaparlar.İşletme öğrencileri de özel sektörü hedefliyorlar gibi;ama Kamucuların hepsi kaymakam olmak istiyor

Bir de forumdaki konulardan birinde Mülkiye'ye çamur atıldığını gördüm,her gün kavga oluyor,yaralanmalar oluyor demişler.Bunlar abartı,Mülkiye'de her zaman eylem olabilir;ama kavga olmaz kolay kolay.Bana öyle anlattılar,ben daha Hazırlık'tayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelcik -- 30 Ocak 2009; 6:28:08 >

• Türkiye'deki alanındaki en iyi bölümleri barındırdığından herhangi bir özel iş bulma durumnda ya da mülakatta ilk olarak sen tercih edilceksin.

istediğin bölümde okuyorum bitirince kaymakamlık ve idari hakimlik olmak üzere hemen her meslek sınavına gırebılyoruz ve mülakatlarda diğer okullardan farkımız ortaya çıkıyor. ancak sınav vize/final süreci pek tabi zorlayıcıdır.Fakat Mülkiyeli olmak da ayrıcalıktır.

kolay gelsin soru falan olursa özel mesaj atabılırsın okulla ilgili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

bu konuyu bir yukarı almak lazım. devletin özel kademelerine gelenler acaba bu okuldan nasıl çıkıyorlar??? biyografi örneği verebilecek olan varmı??? yani yüzlerce mezunu var fakat içlerinden bazıları üst düzey görevlere gelebiliyor. peki nasıl???

Diplomatlık (bürokrasiyi de buna dahil edebiliriz) Türkiye'de maalesef babadan oğula geçen bir meslek. Babası dedesi diplomat olan, uzun yıllar devletin en yüksek kademelerinde görev yapmış olanların yavruları özellikle Dışişleri'nde çok daha rahat yer bulabiliyorlar ve başka çok da önemli vasıfları olmaksızın daha yüksek mevkiilere oturabiliyorlar. Böyle hanedan ailesine mensup olan çok emekli büyükelçimiz var.

Ama şu da var, Taha Akyol da geçenlerde Milliyet'te yazmıştı; Mülkiye'nin artık sıradan Sosyal Bilimler bölümlerinden/fakültelerinden bir farkı kalmadı. Türkiye'nin şu son yıllardaki hükümet profillerine baktığımızda yakın gelecekte "asi, solcu, komünist" Mülkiyenin çok da şansı yok gibi görünüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sessiz Balıkçı

quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

bu konuyu bir yukarı almak lazım. devletin özel kademelerine gelenler acaba bu okuldan nasıl çıkıyorlar??? biyografi örneği verebilecek olan varmı??? yani yüzlerce mezunu var fakat içlerinden bazıları üst düzey görevlere gelebiliyor. peki nasıl???

Diplomatlık (bürokrasiyi de buna dahil edebiliriz) Türkiye'de maalesef babadan oğula geçen bir meslek. Babası dedesi diplomat olan, uzun yıllar devletin en yüksek kademelerinde görev yapmış olanların yavruları özellikle Dışişleri'nde çok daha rahat yer bulabiliyorlar ve başka çok da önemli vasıfları olmaksızın daha yüksek mevkiilere oturabiliyorlar. Böyle hanedan ailesine mensup olan çok emekli büyükelçimiz var.

Ama şu da var, Taha Akyol da geçenlerde Milliyet'te yazmıştı; Mülkiye'nin artık sıradan Sosyal Bilimler bölümlerinden/fakültelerinden bir farkı kalmadı. Türkiye'nin şu son yıllardaki hükümet profillerine baktığımızda yakın gelecekte "asi, solcu, komünist" Mülkiyenin çok da şansı yok gibi görünüyor.

taha akyol un mülkiye ile ilgili yazısının linkini verebilir misin hocam? internette bulamadım da...

• Puanım yeterse bu bölümü yazmayı düşünürüm fakat sonradan ne iş yaparım benimde bilgim yok dersleri iyi tutabilirsek kaymakamlık için uğraşırım..
  • İsmi çok cazip geliyor Mülkiye nin.Hocalarım ing iktisat oku diyor hacettepe de felan ama ben siyasal iktisat ı tercih etcem galiba
  • hükümetin son yıllarda yaptığı işler, özellikle 12 eylül referandumundan sonra mülkiyenin önemini azaltacak gibi..taha akyol haklı olabilir..şu linki gönderebilirmisiniz arkadaşlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ana18

İsmi çok cazip geliyor Mülkiye nin.Hocalarım ing iktisat oku diyor hacettepe de felan ama ben siyasal iktisat ı tercih etcem galiba

hukuk işi ne oldu senin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: shevchenko38

quote:

İsmi çok cazip geliyor Mülkiye nin.Hocalarım ing iktisat oku diyor hacettepe de felan ama ben siyasal iktisat ı tercih etcem galiba

evet ana, biz kendimizden çok seni merak ediyorduk, noldu o iş?
  • quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_ikbal

quote:

quote:

evet ana, biz kendimizden çok seni merak ediyorduk, noldu o iş?

Hukukları yazdım.Biliyorsunuz sıram 19137 gelmeme ihtimali yüksek.O yüzden altını doldurmalıyım epey.Hacettepe ing iktisat ile Siyasal iktisat arasındaydım.Siyasalı yazcam hacettepe nin üsrütüne.İnş hukuk gelir.Beni hazırlıkla felan uğraştırmasınlar ...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.