Şimdi Ara

Citroen Xantia-kullanıcı görüşleri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
11.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam. Henüz yeni, 1996 model bir citron xantia aldım. BU araç kullanıcılarının görüşlerini buraya yazmalarını isteyeceğim. ayrıca bir de özel bir sorunum var. Bu araç ta malum hidrolik süspansiyon sistemi ve ayarlanabilir 4 farklı mod var. Benim arcımın bu sisteminde bir sorun oluştu, üstelik bulunduğum yerde citroen servisi de yok. Tavsiyeniz nedir ve bu tip bir sorunla karşılaşanlar tecrübelerini aktarırlarsa çok memnum olurum. Herkese saygı, sevgi..

• Aracınız hayırlı olsun uzun süre yoğun olduğumdan dolayı foruma bakamadım mesajı yeni görfüm. Sistemde nasıl bir sorun var?
    Aracınızın resimlerini de eklerseniz sevinirim.
  • Aracım spor modunda sorun var, zıplatıyor, stabil gitmiyor! hidrolik yağını kendi orjinal yağı ile tamamladım. (aracın resimlerini bilahare ekleyeceğim). Teşekkürler..
  • Araba ilk çalıştığında göstergelerin sağında spor mod düğmesinin üzerindeki ile aynı simge yanıp sönüyor mu?
    Eğer aracınız hydractive 1 ise zıplatması normal hydractive 2 ise ozaman bir sorun var demek.
  • pejo 406 konforunda....
  • quote:

Orjinalden alıntı: AlperAkbilgi

Araba ilk çalıştığında göstergelerin sağında spor mod düğmesinin üzerindeki ile aynı simge yanıp sönüyor mu?
    Eğer aracınız hydractive 1 ise zıplatması normal hydractive 2 ise ozaman bir sorun var demek.

simgeyi buldum, böyle bişey.

Şimdi aklıma geldi. Yoksa sizin spor mod dediğiniz şey şu kolu en ileri iterek mi oluyor?

resme tıklayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlperAkbilgi -- 6 Eylül 2008; 13:05:49 >

• Alper bey selamlar:) sizi burada gormek ne guzel:)) kısmetse bugun alacagım arabayı:) insallah cok fazla sorun cıkartmaz:)))
  • Citreon Xantia 2001 model süspansiyon tamir işlemi yaptırdık ve çok ucuza mal oldu şöyleki:

Motor tarafındaki hidrolik kutusundaki dönüşüm hortum bağlantıları presli bir vaziyettedir. Hortumun bir tanesi yıllanmış olduğundan çatlama yapmış ve hidrolik yağının gözle görülür şekilde akmasına neden oldu. İnternette yapılan araştırmalarda her bir hortumun tek başına değil set halinde hidrolik kutusuyla birlikte satışta olduğunu gördük. Çok pahalı fiyatları vardı. Ayrıca hortumun bağlandığı ana bağlantı noktası (bu nokta metaldir) nın ağzında da deformasyon bulunmaktaydı.

İkamet ettiğimiz küçük ilçemizin sanayisine umutsuz bir şekilde gittik. Usta ön incelemesini yaptıktan sonra, hortumun çatlak kısmını keserek bir klima hortumunu ek yapıp kelepçeledi. Dezenformasyona uğrayan parça için de usta, orijinal parçaya ihtiyaç olduğunu eğer bulamazsak tornacıdan yaptırabileceğimizi söyledi. Yaptığımız araşatırmalarda parçanın kolay buunamadığını ve çok pahalıya mal olacağını gördük. Tahminen 1500TL 'yı bulacaktı. Gelecek parçanın uyup uymayacağını da kestiremedik. Çok fazla zamanımızı alacaktı.

Bir kaç gün sonra yeniden sanayiye ustamızın yanına gittik. Usta, hemen yan dükkandaki tornacıdan parçayı kısa sürede yaptırdı. Bütün hortumların hepsi klima hortumuyla değiştirildi. Şu anda en ufak bir problem dahi kalmadığı gibi, içi bakır klima hortumuyla değiştirildiği için çok uzun ömürlü bir işlem yapılmış, eskisinden de iyi bir duruma getirilmiş oldu.

Bütün işlem 185 tl ye mal oldu. Zaten memnun olduğumuz xantia mızın süspansiyonu şimdi her yaylandığında güvenle sürüş keyfi yaşıyoruz.

Bu yaşadığımız güzel gelişmeyi böyle bir sorun yaşayan diğer xantia kullanıcılarına bir fikir olması için paylaşmak istedik.

• quote:

Orijinalden alıntı: sanalomer

Citreon Xantia 2001 model süspansiyon tamir işlemi yaptırdık ve çok ucuza mal oldu şöyleki:

Motor tarafındaki hidrolik kutusundaki dönüşüm hortum bağlantıları presli bir vaziyettedir. Hortumun bir tanesi yıllanmış olduğundan çatlama yapmış ve hidrolik yağının gözle görülür şekilde akmasına neden oldu. İnternette yapılan araştırmalarda her bir hortumun tek başına değil set halinde hidrolik kutusuyla birlikte satışta olduğunu gördük. Çok pahalı fiyatları vardı. Ayrıca hortumun bağlandığı ana bağlantı noktası (bu nokta metaldir) nın ağzında da deformasyon bulunmaktaydı.

İkamet ettiğimiz küçük ilçemizin sanayisine umutsuz bir şekilde gittik. Usta ön incelemesini yaptıktan sonra, hortumun çatlak kısmını keserek bir klima hortumunu ek yapıp kelepçeledi. Dezenformasyona uğrayan parça için de usta, orijinal parçaya ihtiyaç olduğunu eğer bulamazsak tornacıdan yaptırabileceğimizi söyledi. Yaptığımız araşatırmalarda parçanın kolay buunamadığını ve çok pahalıya mal olacağını gördük. Tahminen 1500TL 'yı bulacaktı. Gelecek parçanın uyup uymayacağını da kestiremedik. Çok fazla zamanımızı alacaktı.

Bir kaç gün sonra yeniden sanayiye ustamızın yanına gittik. Usta, hemen yan dükkandaki tornacıdan parçayı kısa sürede yaptırdı. Bütün hortumların hepsi klima hortumuyla değiştirildi. Şu anda en ufak bir problem dahi kalmadığı gibi, içi bakır klima hortumuyla değiştirildiği için çok uzun ömürlü bir işlem yapılmış, eskisinden de iyi bir duruma getirilmiş oldu.

Bütün işlem 185 tl ye mal oldu. Zaten memnun olduğumuz xantia mızın süspansiyonu şimdi her yaylandığında güvenle sürüş keyfi yaşıyoruz.

Bu yaşadığımız güzel gelişmeyi böyle bir sorun yaşayan diğer xantia kullanıcılarına bir fikir olması için paylaşmak istedik.

Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın. Hortumları tamamen değiştirerek en iyisini yapmışsınız.

• herkese selamlar 2 gün önce 2001 model 2.0 HDI xantia sahibi oldum
    Genel olarak araçtan menmunum ancak bir kaç parçasının değişmesi gerekiyormuş ustam elime bu parçaları al yanıma gel dedi ben nerden tamin edebileceğim konusunda siz arkadaşlardan yardım almak istiyorum
    2. bir sorum ise gösterge ekranında sarı daire içinde bir araba resmi olan ışık yanıyor bu ne anlama geliyor
    bandırmada yaşıyorum parça temini konusunda internetten önerebileceğiniz güvenli bir site varmıdır?
    itenilen parçalar şunlar
    1-ön sağ rotil
    2-motor takozu bağlantı kolu kasa tarafında olan burcu ile beraber
    3-ön fren balataları
    4-ön sağ rot kolu rot başı ile beraber
    5-yağ bakımı için yağ yağ filitresi mazot filitresi polen filitresi
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: kayra10

herkese selamlar 2 gün önce 2001 model 2.0 HDI xantia sahibi oldum
    Genel olarak araçtan menmunum ancak bir kaç parçasının değişmesi gerekiyormuş ustam elime bu parçaları al yanıma gel dedi ben nerden tamin edebileceğim konusunda siz arkadaşlardan yardım almak istiyorum
    2. bir sorum ise gösterge ekranında sarı daire içinde bir araba resmi olan ışık yanıyor bu ne anlama geliyor
    bandırmada yaşıyorum parça temini konusunda internetten önerebileceğiniz güvenli bir site varmıdır?
    itenilen parçalar şunlar
    1-ön sağ rotil
    2-motor takozu bağlantı kolu kasa tarafında olan burcu ile beraber
    3-ön fren balataları
    4-ön sağ rot kolu rot başı ile beraber
    5-yağ bakımı için yağ yağ filitresi mazot filitresi polen filitresi
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Aracınız hayırlı uğurlu olsun.

O sarı işaret sürekli yanıyorsa abs'nin bozuk olduğunu gösterir. Keşke satın almadan önce bir sorsaydınız, burada danışsaydınız.

https://www.masotomotiv.com.tr

• peki büyük bir sorunmudur yani yapılmayacak kadar
  • quote:

peki büyük bir sorunmudur yani yapılmayacak kadar

ABS arıza vermiş, bunun birden fazla nedeni olabilir. Önce bilgisayara bağlanıp ABS beyini ile haberleşme olup olmadığı kontrol edilmeli. Haberleşme varsa diagnostik fonksiyonu kullanılarak arıza tespiti yapılmalıdır. Muhtemelen abs sensörleri ile ilgili bir problem olabilir. Sensörlerin biri veya ikisinin bağlantısı kopmuş veya pozisyonları kaymış olabilir. Bunun harıcinde hızı ölçerken kullandığı bileziğin(teknik adını bilmiyorum, sensör karşısındaki dönen dişlinin dişlerini sayarak beyinde hız hesaplaması yapıyor) kırılmış veya çatlamış olması muhtemel. Bunun dışında zor ihtimal olarak gördüğüm absnin hidrolik bloğunda tıkanma olabilir. Bir bilgisayara bağlatın sonuçlara göre yorumlarız.

• bide alper bey araç ekspertiz yapıldı kayda değer bir sorun yok denildi motor ve kaporta aksamı olarak tabi araç alınırken fan kluplerine bakmak gelmiyor insanın aklına ama fiyat olarak çok uygun aldım inşallah uzun yıllar binmeyi düşünüyorum
    cevabınız için çok teşekkür ederim
  • quote:

bide alper bey araç ekspertiz yapıldı kayda değer bir sorun yok denildi motor ve kaporta aksamı olarak tabi araç alınırken fan kluplerine bakmak gelmiyor insanın aklına ama fiyat olarak çok uygun aldım inşallah uzun yıllar binmeyi düşünüyorum
    cevabınız için çok teşekkür ederim

Rica ederim ama ABS arızası çıkarsa mutlaka ekpertiz yaptırdığınız yeri dava edin. Kaybetme şansınız yok. Elinizde rapor olsun yeter.
  • alper bey aracın ruhsatında 58 kw yazıyor yani bu araç 78 beygir gücünde mi? bide sanırım paylaşım size ait bir yazı buldum motor numarası rhy ve rhz bahsetmişiniz benim motor nosunda böyle birşey yok ama şasi numarasında rhz var (VF7XRHZF...) motort nosu ise (20 dycq ...)diye gidiyor bunlara göre bir parçacı aracın kaç beygir olduğunu sordu aracım 78 mi 90 mı yoksa 110 mu beygir tam anlayamadım
  • quote:

alper bey aracın ruhsatında 58 kw yazıyor yani bu araç 78 beygir gücünde mi? bide sanırım paylaşım size ait bir yazı buldum motor numarası rhy ve rhz bahsetmişiniz benim motor nosunda böyle birşey yok ama şasi numarasında rhz var (VF7XRHZF...) motort nosu ise (20 dycq ...)diye gidiyor bunlara göre bir parçacı aracın kaç beygir olduğunu sordu aracım 78 mi 90 mı yoksa 110 mu beygir tam anlayamadım

motor numarası değil şasi numarası olacak, yanlış yazmışım hiç farketmedim. RHZ ise 110 Hp'dir. Yine de garanti olması için şasi numarasının son 8 hanesini bana gönderin bakayım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.