Şimdi Ara

Canon Kullanıcıları için Türkçe CHDK [20.07.2010]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
15
Favori
44.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ey gidi günler, 2008'de böyle bir konu açmışım ...
    Ne yazık ki artık A570 IS'mi de neredeyse hiç kullanmıyorum. Yardım isteyen arkadaşlara da bir faydam uzun zamandır dokunmuyor. İşlerim yüzünden senelerdir cevap yazamadığım bu başlıkta birbirlerine yardım eden insanlar görmek güzel.

Kendinize iyi bakın...
  • CHDK Türkçe - PowerShot Canon'ununuzdaki gücü ortaya çıkarın!

(Unleash the POWER in your Canon PowerShot!)

CHDK nedir?

• Canon Hack Development Kit ( Canon Hack Geliştirme Aracı)'nın baş harflerinden gelir.
  • Geçicidir; yani kameranızda bir değişikliğe sebep olmaz.
  • Deneyseldir; yani garantisi yoktur, riskler ile ilgili >>>Wikia SSS sayfasını ve şurasını<<< okuyunuz.
  • Ücretsizdir; kullanmak ve üzerinde değişiklik yapmak ücretsizdir.
  • Yüklemek için bir kart okuyucuya ihtiyacınız olacak. Fotograf makinesini USB ile bağlayarak olmuyor ne yazık ki.

Neler Yapabilir?

Kısaca:

• Profesyonel kontrol: RAW formatlı kayıt, kademeli çekim (bracketing), tamamen manuel pozlama kontrolü, zebra modu, gerçek zamanlı histogram, çeşitli ızgaralar vb.
  • Hareket algılayıcı: Harekete duyarlı fotograf çekimi - şimşeği dahi algılayabilecek kadar hızlı -
  • USB uzaktan kumanda: Ev yapımı basit uzaktan kumandalar ile kameranızla uzaktan kontrol
  • Script'ler: Ubasic ve Lua script'leri ile CHDK'yi ve kameranızı kontrol edebilirsiniz. Aralıklı fotograflar, hareket algılanması, gelişmiş kademeli çekimler (bracketing) vb.
  • Daha fazlası: CHDK kendi sitesindeki >>>kullanım klavuzunu<<< okuyun

Uzunca: :-)

Ek Özellik ve Seçenekler:
  • Tv modu olmayan makinelerde Tv modu oluşturma
  • Av modu olmayan makinelerde Av modu oluşturma
  • Mevcut enstantene, diyafram ve ISO değerlerinin dışına çıkabilme
  • Çok uzun enstantene süreleri - 64 saniyeye ve hatta bazı kameralarda daha da fazlasına kadar.
  • Çok hızlı enstantene süreleri - 1/10.000 saniye ve üzeri
  • Ayarlanabilir, yüksek süratli, sürekli, enstantane öncelikli (Tv), diyafram öncelikli (Av) veya ISO öncelikli kademeli çekimler (sınırsız sayıda)
  • Kademeli odak mesafeleri ile otomatik çekim (Focus bracketing)
  • Yüksek süratli flaş senkronizasyonu - bu ne için ben de bilmiyorum.

Script Yazma İmkanı:
  • Script oluşturup çalıştırabilme - pozlama kademeleme, odak kademeleme, intervalometre ve daha fazlası
  • Hareket algılama ile uyarılarak foto ve video çekebilme
  • USB kablo ile uzaktan deklanşör kumandası

Arayüz İyileştirmeleri:
  • Kullanıcı tarafından değişitirilebilen ızgaralar ile çerçeveleme, kesme ve hizalama imkanı
  • Tamamen düzenlenebilir CHDK arayüzü, göstergelerin yerlerini değiştirebilme, kullanıcıya has renkler, yazıtipleri ve menüler
  • Zebra modu (eş zamanlı aşırı fazla ve aşırı az pozlanan yerlerin gösterimi)
  • Pil doluluk göstergeri (milivolt, yüzde ve ya grafiksel olarak)
  • Eş zamanlı histogram (RGB, blended, luminance RGB'nin her kanalına ayrı olmak üzere farklı şekillerde)
  • RAW ve vidyo için kalan boş alan için özel göstergeler
  • Kullanıcı tarafından yapılan bir CHDK hızlı kısayol menüsü

Ek Vidyo Yetenekleri:
  • 99 adet farklı sabit bitrate tabanlı ve 10 adet farklı sabit kalite tabanlı vidyo sıkıştırma seviyesi seçeneği
  • 1 Gigabyte vidyo çekim sınırının ortadan kaldırılması
  • Vidyo çekimi sırasında optik zum imkanı

Ek Uygulamalar:
  • Alan Derinliği (DoF) hesaplayıcı, Hyperfocal hesaplayıcı
  • Dosya yöneticisi
  • Metin okuma aracı
  • Takvim
  • Birkaç eğlenceli araç ve oyun :-)

Hangi Kamera Modellerine Oluyo Peki Bu?

Birçok Canon'da çalışır. Şu sayfada sağda güncel liste mevcut. Liste sürekli güncellenerek uzadığından buraya yazmıyorum :-) Üç kuruş versek benim Nikon'da da çalışır mı? Cık...

Nasıl Çalışır?

Canon marka fotograf makinalarında hafıza kartına yükleyeceğiniz 1 mb'tan küçük bir yama program sayesinde, makine otomatik olarak yüklediğiniz program üzerinden açılır ve yeni ek özellikler kazanır.
    Bu program Canon tarafından üretilmiş bir firmware değildir. GPL lisanslıdır. Makinenin hafızasına herhangi bir yükleme yapmaz. Makineyi kapattığınızda, kartı çıkartıp farklı bir kart taktığınızda ya da kartı formatladığınızda makinede bir değişiklik bırakmadan kapanıp/silinip gider. Garantiyi bozar mı bozmaz mı konusunda bir fikir birliği yok, makinenizdeki bir sorunda ülkemizdeki ithalatçı çamura yatıp bu bozmuş diyebilir, ancak kartı formatlar ya da başka kart takarsanız, anlaması mümkün değil diye biliyorum. Program yüklü iken de makinenin rutin kullanımında hiçbir değişiklik yoktur, sadece sağ üst köşedeki gereksiz çıktı alma tuşu, artık yeni bir menüye kavuşmuş olan gerekli bir tuş haline gelmiştir.

Yapabildikleri ve görünüşü ile ilgili aşağıda verdiğim resimlere bir bakın, ilginizi çekerse de verdiğim linklere biraz göz gezdirin. Daha önce de zaten tyu arkadaşımız ayrıntılı bir inceleme yapmış, amacım benim gibi A570 vs. powershot serisi kullanıcılarının bu nimetten "haberdar" olması, kullanmak size kalmış. Ben A570'i aldıktan 3-5 gün sonra yükledim, şimdiye kadar (2 yıl oldu) hiç bir sorun da yaşamadım çok şükür. Bu program yüzünden de makinesine zarar gelen şimdiye kadar hiç rapor edilmemiş (Kaynak)

Ayrıntılı bilgi için linkler: CHDK Nedir ? =>
    Google
    , DH Forum
    Wikia SSS sayfası
    kullanım klavuzu
    http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_for_Dummies
    En güncel CHDK sürümünün yayımlandığı sayfa

Ekran Görüntüleri:

Gelelim Yüklemeye...

Öncelikle şu dosyayı indrin

http://rapidshare.com/files/408009370/CardTricks-v1.44.rar

Şimdi rar dosyasını bir klasöre açıp içindeki CardTricks144.exe dosyasını çalıştırıp aşağıdaki resimle peşimden gelin.

Yükleme tamamlandı...

8 GB Hafıza Kartım Var, Yapamadım?

Eğer hafıza kartınız 4 gb'tan büyükse CHDK'nın makine her açıldığında kendiliğinden başlaması yeteneğini kullanamayacaksınız. Yükleme yönteminiz de biraz farklı olacak.
    Sırasıyla şunları yapın:
    1. Yukarıda verdiğim linkten yine CardTricks-v.144.rar'ı indirin. Rar dosyasını bir klasöre açın.
    2. ver.req ve vers.req adında iki dosya göreceksiniz. Bu 2 dosyayı hafıza kartınıza windowstan kopyalayın.
    3. Resimli anlatımdaki 8. adımı uygulayın.
    4. En güncel CHDK sürümünün yayımlandığı şu sayfaya girip 10. adımı uygulayın.
    4. Adı .......full.zip ile biten dosyayı bir klasöre açın. Bu klasör içindeki tüm dosyaları (CHDK klasörü, changelog.txt, DISKBOOT.BIN, PS.FIR, readme.txt gibi yaklaşık 5 dosya olacak) Hafıza kartınızın kök dizinine kopyalayın.
    5. Yükleme tamamlandı. Ancak 4 gb üzerindeki ebatlı kartlı olanlar diğerlerinden farklı olarak CHDK'nin otomatik başlama seçeneğine sahip olmadıklarından, CHDK'yi kullanacakları zaman şu adımı da uygulamaları gerekiyor:
    6. Makineye kartı takıp (13. adımı uygulamadık dikkat), makineyi çekilen fotoları gösterme moduna alarak (lens ileri açılmadan - play modu yani) açıp, MENU'ye basıp, FIRM UPDATE, 1.0.1.0 -> 1.0.1.1 sorusuna TAMAM demeniz gerekiyor. Bu 6. adımı uyguladığınızda makine CHDK'yi aktive eder, uygulamadığınızda CHDK inaktif olur.

8 gb kartlar için şimdilik stabil çalışan bir otomatik başlatma seçeneği yok. SDM ya da CHDK içinden yapabileceğiniz Swap Partitions komutları ile hafıza kartınızı 2 mb'lık bir Fat16, 7.46 gb'lık bir Fat32 bölüm oluşturup, otomatik yükleme seçeneği oluşturabilirsiniz. Ancak bu şekilde hazırlanmış kartın 2. yani asıl partitionuna kayıtlı olan resimleri görebilmek windowsta mümkün değil. Tekrar CHDK içinden Swap partitions demeniz gerekiyor ki windows tanısın. Makineye takınca da yine manuel Firm Update yaparak CHDK'yi çalıştırmalı, sonra da Swap Partitions ile otomatik yüklenme seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Yani gördüğünüz gibi çok da verimli bir yöntem değil. Bu yüzden ya 4 gb alın kartınızı ya da 8 gb aldıysanız, CHDK kullanacağınızda Menu -> Firm Update ile manuel başlatın. Gelişmeler olursa bildirelim birbirimize, uygun bir yöntem bulunduğunda istenirse ilk mesajı güncelleyebilirim.

Sıkça Sorulan Sorular:

• Kart okuyucum yok nasıl yüklerim?
    Bir kart okuyucu alarak. Üzgünüm, programı ben yazmadım :-)

• İndirdim Türkçe değil ne yapmalıyım?
    CHDK Main Menu > Visual Settings > Language > Turkish.lng yapmalısınız.

• Türkçe karakterler çıkmıyor ne yapmalıyım?
    CHDK Ana Menü > Görsel Ayarlar > Göstergeler Kod Sayfası bölümünü [Win1254] yapmalısınız.

• Buraya eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz soru cevapları bu forumda yazarsanız, gördüğümde ilk mesaja eklerim, daha derli toplu, doyurucu bilgi içeren bir kaynak oluşturabiliriz bu sayede.

Kolay gelsin, saygılar...

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edenizli100 -- 23 Temmuz 2010; 23:35:24 >

• Teşekkürler. Yararlı bir konu ve paylaşım olmuş...
  • emeğine sağlık . ÇOK YARARLI , HERKES KULLANSIN BENCE=))
  • Ellerine emegine saglik.Inanilmaz yararli olacak tekrar tekrar tesekkurler.
  • @semb @otmotvmhndsi @honda76
    Güle güle kullanın, yanlışlarını da buradan yazın ki gerekirse güncelleyeyim, gerekirse okuyanlar düzeltebilsin, zaten düzeltmeyi anlatmıştım açıklamada.
  • Çok teşekkür ederim makineme yükledim birçok özelliğini daha kullanamasam da pil götergesinin bulunması bile yüklemek için değer tekrar teşekkürler emeğin için
  • forumda goruyordum CHDK diye cok yer okudum hiç bişe anlamımıstım. paylasımın için tesekkürler. kısaca menu değişikliği diye biliriz galiba. makinem yurt dısından geldi orjinal turkce menu var bunu yüklersem makine elimde kalmaz demi hocam?
  • Bence sabitlensin bu konu.
  • arkadaşlar ben chdk yı kurmaya çalıştım ama yapamadım bu Türkçeleştirme dosyası sadece türkçeleştirmeye mi yarıyor yoksa Chdk nın tümümü tümü değilse asıl chdk dosyasını nerden alacaz
  • askan22 asıl chdk dosyası bende var , rapid e yükliyim istersen yada pmden konuşalım
  • evet CHDK ORJİNAL HALİ SADECE İNGİLİZCE VE ALMANCA var

http://rapid***share.com/files/142372102/1.73-148-a570-101a-57.zip.html

*** silinecek tabiki=)))

GÜLE GÜLE KULLANIN , bu arada kullanımı şu şekilde;

zipli dosyayı açtıktan sonra içinde sdmexe diye bişey var siyah beyaz resimli onu açın sonra sd kartı takın ve sd kart olan hafızayı seçin ,

sonra new install tıklayın ve komtları uygulayın...
  • Teşekkürler hocam bi yüklemeye açlışayım inşallah olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 4 Eylül 2008; 22:05:38 >
  • bana çok karışık geldi bu chdk sevemedim sildim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 4 Eylül 2008; 22:12:14 >
  • Bende bu konunun sabitlenmesi taraftariyim.Adminler bakarlarsa iyi olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: rockype
    forumda goruyordum CHDK diye cok yer okudum hiç bişe anlamımıstım. paylasımın için tesekkürler. kısaca menu değişikliği diye biliriz galiba. makinem yurt dısından geldi orjinal turkce menu var bunu yüklersem makine elimde kalmaz demi hocam?

Makinenin orjinal hiçbir şeyini değiştirmediğinden yani makinenin üzerine bir şey yüklemediğinden korktuğun gibi bir şey olması mümkün değil. Sanırım yurtdışından alınan telefona firmware güncelleyince dili orjinali olan Almanca'ya döner mi gibi soruyorsun, farklı şeyler, bunda öyle bir durum olmaz. Türkçeyse Türkçe kalır, İngilizceyse İngilizce kalır. Menü değişikliği değil, tüm menülerin aynı kalıyor, sadece "Yeni bir menü daha ekleniyor ve tabii ki yeni özellikler"

quote:

Orjinalden alıntı: AKINLASINN
    Bence sabitlensin bu konu.

Sağolasın ama boşver ya sabitlenmesin kirlilik olur, çünkü Canon'a has bir şey ve bir çok kullanıcının pil göstergesi dışında kullanmayacağı bir şey, ihtiyacı olan forumda "Arama" ya "CHDK" yazar çıkıyor zaten burası. Google'a "CHDK Türkçe" yaz ilk sırada bu sayfa çıkıyor zaten.

quote:

Orjinalden alıntı: askan22
    arkadaşlar ben chdk yı kurmaya çalıştım ama yapamadım bu Türkçeleştirme dosyası sadece türkçeleştirmeye mi yarıyor yoksa Chdk nın tümümü tümü değilse asıl chdk dosyasını nerden alacaz
    .... bana çok karışık geldi bu chdk sevemedim sildim

Peki bu CHDK nasıl yüklenir diye soran varsa onu da anlatmıştım bi ara: Diye başlık attığım ilk mesajın içindeki alıntı kısmında "asıl CHDK" diye kastettiğin "CHDK programının kendisinin" nasıl yüklendiğini "ayrıntısıyla resimli olarak" anlatmıştım, sanırım mesaj uzun olunca gözden kaçırdın. Tüm Canon'lara CHDK yüklemenin en kestirme ve güncel yolu şu anda bu.
    Türkçe dili de istiyorsan rapid***share linkindeki dosyayı da çekersin CHDK üzerine kurarsın onu da anlattım zaten...
    quote:

bana çok karışık geldi bu chdk sevemedim sildim

Sen bilirsin karışık gelmiş olabilir ama en azından pil göstergesi için durabilir hafıza kartında ama sen bilirsin tabi
    Sabitlenmesi konusunda dediğim gibi sürekli aktif bir konudan ziyade, lazım oldukça girip bilgi alıp yükleme yapabileceğiniz varsa soru sorabileceğiniz, zaman zaman 4. sayfaya düşecek, arada hortlayacak bir konu olması daha uygun bence...
    Saygılar...

• doğrudur pil göstergesi iyiydi ama

1-ekranın üstünde üst tarfı tümden kaplıyan kırmızı bi şeritle zoom değerini gösteren bi yazı vardı onu ordan kaldıramadım kaldıraılabilirmi nasıl
    2-enstantane değerlerini 65sn falan yapıyormuş onu yapamadım
    3-RAW çekim olayını yapamadım veya yaptım ama otomatik çekti raw v.s
    4-50 tane resim çektim otomatik olarak crw uzantılı 1er tane daha çekmiş otomatik (heralde raw dı belki ben menüden oynarken otomatik raw çekmeyi aktif ettim değiştiremedim zaten menüsünü tam anlayamadım belki 1-2 gün daha kurcalasam iyice öğrenirdim ) hafıza kartı 50 pozda doldu 512mb hemde 1 saat sonra makinede izleyemedim neyseki pc de görünüyordu fotolar)

belki ilerde bi daha denerim ama...
  • quote:

doğrudur pil göstergesi iyiydi ama

1-ekranın üstünde üst tarfı tümden kaplıyan kırmızı bi şeritle zoom değerini gösteren bi yazı vardı onu ordan kaldıramadım kaldıraılabilirmi nasıl
    2-enstantane değerlerini 65sn falan yapıyormuş onu yapamadım
    3-RAW çekim olayını yapamadım veya yaptım ama otomatik çekti raw v.s
    4-50 tane resim çektim otomatik olarak crw uzantılı 1er tane daha çekmiş otomatik (heralde raw dı belki ben menüden oynarken otomatik raw çekmeyi aktif ettim değiştiremedim zaten menüsünü tam anlayamadım belki 1-2 gün daha kurcalasam iyice öğrenirdim ) hafıza kartı 50 pozda doldu 512mb hemde 1 saat sonra makinede izleyemedim neyseki pc de görünüyordu fotolar)

belki ilerde bi daha denerim ama...

Dediğin gibi 1-2 gün daha kurcalasan iyice öğrenirsin ama zamanla öğrendim ben de, hala her şeyini tam olarak kullanmıyorum bilmiyorum. Kısaca cevaplayayım çünkü benzer soruları daha önce de görmüştüm bazı arkadaşlardan:
    1- Üst tarafı tamamen kaplayan şerit kalan boşluk göstergesi, eğer kaldırmak istiyorsan, (ben de kullanmıyorum) OSD Parametreleri > Kalan Boşluk > Kalan Boşluk Simgesini Göster 'in çek'ini kaldır. Zum değeri tabii ki kaldırılabilir şöyle (ben de kullanmıyorum), OSD Parametreleri > Çeşitli Değerler > Zoom Değerini Göster 'in çek'ini kaldır.
    2- Enstantene Diyafram gibi değerleri değiştirmek için, Ekstra Foto İşlemleri > Enstantene Hız Değerini D. [ 65] yap, altındaki Değer Faktörünü de [ 1] yap. Artık 65 sn olarak çeker. Değer Faktörü'nü tekrar [ Off] a getirirsen, normal eski haline döner. Aynı şey diyafram için de geçerli, Diyafram Açıklığı Değerini 14.25 olarak seçersen diyafram değerin bu değer olur, Off'u seçersen, normal eski haline döner. Aynı ekranda ISO değeri de var, o da aynı şekilde. Yalnız 65 sn ile çekim yaparsan ya da 30 ISO ile çekersen makine EXIF bilgilerinde bu değerleri göstermez, 65sn ise 15 sn, 30 ISO için atıyorum 50 ya da 80 ISO gösterir ancak istediğin değerlerde çekmiş olur. Zaten Değer Faktörün Off değilse çekim yaparken ekranın bir köşesinde yazar değiştirilmiş değer. Auto ISO ayarını da benzer şekilde menüyü kurcalayarak bulabilirsin. Ben de kurcalayarak buldum. Ancak her şeyi bulmak için uğraşma, lazım oldukça kullanılacak şeyler çünkü.
    3- Raw'da neyi yapamadın tam anlayamadım ama RAW Parametreleri > Raw Kaydet'e çek koyarsan, artık her foto için RAW'ını da kaydeder. Sadece ilk dosyada RAW istiyorsan Seri çekimde sadece ilki RAW'a çek koy. Noise Reduction (Gürültü Azaltıcı) Auto modda dursun, ne işe yarar pek bilmiyorum ben de...
    4- Raw sıkıştırılmamış bir format olduğundan JPEG'ye göre 2-3 katı yer kaplar (A570 için her RAW dosyası 8,79 mb'tır). Zaten Raw Kaydet'e çek koyduğunda kaç foto daha çekebileceğin sağ alt Köşedeki "RAW: 58" gibi bir gösterge ile bildirilir, makinenin gösterdiği değer 227 iken mesela. Bu CHDK'nin; RAW çekimi daha fazla yer kaplayacak ayağını denk al, gerekmiyorsa RAW'ı kapat demesi gibi bir şey oluyor yani :) Not: RAW dosyaları makineden görüntülenemez, bilgisayarda da gerekli çevirici programlar ile görüntülenebilir veya PhotoShop gibi programlarda kullanılabilir hale getirilebilir. Raw Therapee adlı program şu anda gayet güzel kullanılabilecek bir program, ayrıntılı bilgi için lütfen Google...
    Hiç de kısa olmadı

• verdiğin bilgiler için sağolasın belki chdk ya bi şans daha veririm hatta şimdi yeniden kurdum

RAW için ben sadece Raw çekmeyi yapamadım bir pozu hem jpeg hemde raw olarak kaydetmesini değilde sadece RAW olarak çekme opsiyonu yokmu yoksa

diyfram ve enstantaneyi değiştirdim yukarıda 64 ve f16 yazıyor ama makinenin menüsünde f8 ve 15 sn değerleri arasında 64 sn ve f16 da nasıl çekecem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 6 Eylül 2008; 2:07:40 >
  • quote:

verdiğin bilgiler için sağolasın belki chdk ya bi şans daha veririm hatta şimdi yeniden kurdum

RAW için ben sadece Raw çekmeyi yapamadım bir pozu hem jpeg hemde raw olarak kaydetmesini değilde sadece RAW olarak çekme opsiyonu yokmu yoksa

diyfram ve enstantaneyi değiştirdim yukarıda 64 ve f16 yazıyor ama makinenin menüsünde f8 ve 15 sn değerleri arasında 64 sn ve f16 da nasıl çekecem

Sondan başlayayım, 64 ve f16 yazarken deklanşöre bas, zaten 64 sn çektiğini göreceksin 15 sn'den çok daha uzun 2 dakika civarında tutuyor resmi görmen. Çekilmiş resimde 15 sn yazacaktır ancak 64 sn'de çekilmiş olacaktır. F16 için de aynı şey geçerli, makine en fazla F11'i gösteriyor sanırım EXIF bilgisinde ancak F16'ya kadar çekebiliyor. 1/2000'den düşük değeri de göstermez ancak 1/100.000 ile bile çekebilirsin.

Sadece RAW çekme gibi bir opsiyon yok. Raw'ı zaten makinede göremeyeceğin için kötü de olurdu, her Raw'ın yanına JPG'si de konur otomatik olarak. Hem zaten görece küçük bir dosya olan JPG'ler olmasa 50 değil 65 RAW kaydedebilirsin ki çok da bir kazanç sağlamıyor.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.