- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK ve hafızayı güçlendirmek için neler yapmalı?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
26
Cevap
2
Favori
20463
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


2577 Mesaj
13 Nisan 2005; 9:33:46 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d-765 -- 13 Nisan 2005, 9:34:55 >
_____________________________6587 Mesaj
13 Nisan 2005; 9:37:50 

ciddi soruyorsan ciddi birşeyler yazayım ?
_____________________________

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)


2577 Mesaj
13 Nisan 2005; 9:41:56 

EVER GAYET CİDDİ...
İLACA BAŞLAMAYI DÜŞÜNÜYOM DA.. DAHA BAŞKA YOLLARI VER MI YANİ DOĞAL...
_____________________________ 
607 Mesaj
13 Nisan 2005; 10:05:31 

Muhterem, unutkanlığın ilacı diye birşey yok (en azından benim bilgi dağarcığımda)
nerden duyuyorsunuz bunları hangi doktor yazıyor o reçeteyi merak ediyorum.

Parkinson hastalarının veya ihtiyar ilaçlarını mı kullanacaksınız? ne kullanacaksınız? Tıp o kadar gelişmedi ki unutkanlığı giderici ilaç olsun.

Hafızanın en büyük düşmanı STRES'tir. yoğun stres altında beyin alarm verir, hayati tehlike varmış gibi çalışır. Bazı üniteleri kapatır, stres altında geniş düşünmeniz mümkün olmaz. Beyin alarm durumunda olduğu için hızlı, ani, keskin ve tabiki en doğru kararı almaya çalışır. Stres altında düşünmekten çok tam refleks demiyeyim ama ona yakın hareketler de söz konusudur. Yani yukarıdakiyle bağlantılı. Kapanan üniteler ve yerine üzerinde daha yoğun çalışılan hayati üniteler nedeniyle Beyin, alarm durumunda kritik olmadığına bazı şeyleri siler, bunları değerlendirmeye almaz, çünkü normal bir durum yok, alarm var..

Diğeri düzensiz hayat.. vücudun doğal saatini yitirmesi, dengesiz uyku ve beslenme de, beynin yine alarm vermesine neden olur. Bu bozulan dengenin tekrar sağlanması veya sağlanacağı ana kadar hayatın en sağlıklı şekilde devamı için beyin yine anormal çalışacaktır. Bu gün neydi? kaç saat geçti? nerdeydim ben.. gibi kritik şeylerle uğraşmaktan hafızada silinmeye yüz tutmuş bilgiler arasındaki karmaşık bağlantıyı kurmaya vakit bulamayacaktır...

Bunlardan sizde var mı bilmiyorum, varsa onlar çözülmeli, düzenli bir hayat hafızanın da açılmasına yardımcı olacaktır.

Bir de beynin çalışma prensibi var. Beyin kavramları, aralarında bağlantılar kurarak hafızaya alır. Yani atıyorum bir klavye olgusunu, monitör, hafler, çet yapma, multimedya tuşları, dikdörgen prizma, plastik vs. ile bunlara ek olarak beyin yine tatlı bir oyun yapar tezat bağlantılar da kurarak kavramı iyice hafızada sağlamlaştırır.yani klavye ile zıt anlamlı, hiç alakası olmayacak kavramlara da link yapar..
Beynin bu bağlantıları yapmasına ve kavramları hafızada sağlamlaştırmasına yardımcı olmak da hafızayı güçlendirecektir.

cüz'i bilgilerim için artık özür dilerim eksik yanlış varsa.. En güzelini ihtisas yapmış bir nörolog söyler (uzman) da onu zor bulursunuz internette. hatta pekçok yerde de bulamazsınız..
_____________________________

NasiLL


6587 Mesaj
13 Nisan 2005; 10:54:49 

hafıza da çok yer işgal eden bazı şeyleri yapmamanda fayda var...

tamamen doğal ortamlarda stresini giderici işler ile uğraşman faydalı olur

şunu da söyleme de fada var...

yanlış anlama da, yapıyorsun diye de söylemiyorum ama müstehcen resimlere bakmak hafızayı köreltiyor aynı zaman da televizyon da...

_____________________________

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)


 
279 Mesaj
13 Nisan 2005; 12:31:29 

Ben dalışı çok severim. 2.5 - 3 dk nefes tutabiliyorum ve bunu geliştirmek için çalışıyodum devamlı. Taa ki milli dalıcı bir ablamızla konuşana kadar. Bana bu işlere kendimi çok kaptırmamamı, nefes tutmanın vucuda ve beyne zararlı olduğunu anlattı. Beyine 3-4 dk boyunca oksijen gitmediği için her seferinde beyin hücrelerinin bi kısmının öldüğünü bununda hafızayı zayıflattığını, unutkanlık doğurduğunu, erken bunama gibi yan etkileri olduğunu anlattı. Benim de sözel derslerde hafızam çok iyi diildir zaten bide bunları konuşunca tırstım fazla kasmıyorum artık. Sözel derslerde insan isimleri hatırlamada fln zayıfım bunu geliştirmenin bi yolu varsa yazın ben de öğreniyim hakkaten. Bazen bi hoca gelio senenin ilk dersine 30 kişinin adını 2 kere söyleyip ezberlio hatta 2. 3. derste kafayı masadan kaldırmadan yoklama yazıo kendi kendine oha oluyorum yani.
_____________________________

Ignorance is bliss...


6587 Mesaj
13 Nisan 2005; 13:15:31 

tyrael;

bu konuda bağdaştırma yapabilirsin

mesela ahmet dersin kıvırcık saçıl sersin uzun boylu dersin

bu tip özelliklerini tanıştığın zaman aklından bir kaç defa geçirisen unutmazsın
_____________________________

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)


476 Mesaj
13 Nisan 2005; 13:28:03 

Baştan belirteyim, nörolog filan değilim Espiri bir yana şeker ve e vitamini beynin en çok gereksinimi olan unsurlar. Şeker beynin ihtiyacı olan tek gıda ve unutkanlık için bildiğim kadarı ile doktorlar e-vitamini veriyorlar. Bir de mega hafıza teknikleri diye sürekli reklamı yapılan kitap seti var, yanlız gerçek mi? şarlatanlık mı? bilgim yok.
_____________________________5463 Mesaj
13 Nisan 2005; 16:37:46 

B grubu vitaminlerinin çok faydası olduğunu biliyorum.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


1566 Mesaj
13 Nisan 2005; 17:18:03 

Şu mega hafıza ile ilgili bilgisi olan varmı. benim bildiğim fotografik hafıza tekniği. Mesela ingilizce bir kelimeyi o kelimeyi çağrıştıran resimlerle açıklamak. Mesela donkey yani türkçe eşşek. Bunu şu şekilde hatırlayabilirsiniz. Bir eşşek düşünün beyaz bir don giymiş yürüyor sırtında da "ki" isminde bir çinli oturuyor. Bunu kafanızda canlandırdığınızda eşşeğin ingilizcede donkey anlamına geldiğini hatırlarsınız. Bence bu egsersizler bile hafızayı geliştirici etkisi vardır.
_____________________________98 Mesaj
14 Nisan 2005; 18:10:45 

B12 vatamini diye biliyorum,kirmizi ette bulunuyor,bi de fosfor,balikta
_____________________________

İmzanız profilinizdeki " Demek İstediğim " bölümüne taşındı. Lütfen imzanızı kurallara uygun hale getiriniz.
benim imzam kurallara uygun degil miydi?


465 Mesaj
14 Nisan 2005; 19:52:14 

ingiltere de newcastle ünv de yapılan bir araştırmaya göre çay hafızanın en büyük ilacı...
işin dini yönünü ele alırsak; büyük islam alimi şöyle diyor: harama bakmak unutkanlığın sebebidir...
_____________________________

kusura bakma yine gecikmişim,
sevgiye on, ölüme beş...


231 Mesaj
14 Nisan 2005; 21:27:12 

arkadaşım eğer unutkanlık varsa önce fizyolojik mi onu değerlendirmek lazım. bir sağlık kuruluşunda Vitamin B12( Vit B12) ve Çinko(Zn) testlerine bir baktır.

Eğer nasıl hafızamı kuvvetlendiririm diyorsan ; "işleyen demir ışıldar" beynimizde kaslarımız gibidir , çalıştıkca gelişir ve performansı artar. Özellikle herzaman oku, Hesap makinesi kullanmaya çalış, matematik problemleri çöz, zeka testleri yap, bol bol bulmaca çöz, birde hafıza geliştirmek için teknikler var onları deneyebilirsin. mesela fotografik hafıza teknikniği gibi

kolay gelsin..
_____________________________97 Mesaj
14 Nisan 2005; 23:12:14 

arkadaşlar çok saolun benimde ihtiyacım vardı.
nickimdende belli unutkanım.
_____________________________97 Mesaj
14 Nisan 2005; 23:14:36 

ayrıca bu topici açan yüzbaşıma teşekkürü bir borç biliyorum.
_____________________________ 
1671 Mesaj
15 Nisan 2005; 1:14:32 

vücut yapısı tam bir kompelx mekanizma gibidir. br yerde işleyiş aksarsa tüm mekanızma etkilenir bundan. onun için düzenli beslenme uyku unutkanlığı engellemek için gerekli olan şeylerdir.
bir topicte beyin bağlantılarıyla ilgili bişey yamıştım(bri arkadaşım bana pm atmıştı "biz bunu kendimiz geliştirebilir miyiz?" diye. evet geliştirebiliriz.(bu arada o arkadaştan özür diliyorum mailni yanlışlıkla sildim)
1- tekrar(çünkü beynimiz yeni öğrendikleimizizin %30 unu 1 saat sonra,%10 unu 3 saat sonra ve % 3 ünü ancak 24 saat sonra aklında tutabiliyor)
2- ilişkilendirerek öğrenmek(örnek:şarkıların kolay öğranilmesinin sebebi müzik ve sözün ilişkilendirilerek öğrenilmesi. şarkı söylerken unuttuğumuz sözü müzik vasıtasyla. unuttuğumuz müziğide söz vasıtasıyla hatırlamamız daha kolay olur. Ve ya bir komedyenin esprileri kolay kolay unutulmaz(eğer izlenerek öğrenilmişse)çünkü yaptığı hareketlerde söylediği espriler birbirini çağrıştırır insan beyninde).şimdi bunun insan beynindeki nöronların çaprazlamaşsıyla ilişkilendirirsek. yapılan espri ve komedyenin hareketleri farklı farklı nöronları biribiriyle yaptığı bağlantılar sayesinde aklımızda kalır. eğer biz bunu ilişkilendirirsek(ki beynimiz bunu bizim yerimize yapıyor) beyin bu bağlantıları çapraz yapıyor. ve böylece komedyenin esprisi aklımıza geldiği zaman hareketleride geliyor. buna daha bir ton örnek verebilirim.
_____________________________

havale yolu ile sattığım charlar.
SURGEON(tibet serveri),SURGEON(pasific),illusionist, Shdwsamurai, C0ND0M(venus), Kensei, OpiaT, AngoriaN, BigStorm, SurreaL, MagicStorM, FlashMan, DarkSmoke, BigSensei, BlackLegenD, ShadowFirE, BlackRangeR, FireSlayeR, DarkSamurai, DarkSensei, DarkStroke, MaDClouD, DarkSoldieR, _DuTy_, KingDragoN, MadWinD, GhostSlayeR, DarkRaideR, Nel, NightLeoN, DarkBravE, NightStrokE, BraveDragoN, GoldenFisT, EyrioN, MadRaideR, MaDeviL, MadKinG(hera)


 
21 Mesaj
15 Nisan 2005; 14:11:27 


kardeşler benim hafızam süperdir diycem dötüm kalkmış olacak...

bende bir ara unutkandım(ki o unutkan olduğum zamanlar 5-6 yaşlarımdı )

neysa ben şu iki şeyi aksatmam arkadaş....çikolata ve tonbalığı olaybudur ve kaçınılmamalıdır!
_____________________________ 
279 Mesaj
15 Nisan 2005; 14:28:21 

Beynin sol lobu sözel bilgiyi yani ezbere dayalı text bilgiyi, sağ lobu ise görsel 3 boyutlu bilgiyi kontrol ediyo. En iyi yöntem birşeyi öğrenirken bu 2 lobu aynı anda çalıştırabilmek olsa gerek. Yani ezbere dayalı i bilgi öğrenirken onunla alakalı 3 boyutlu bi cisim yada olay hayal etmek böylece hatırlarken şarkı-müzik olayı gibi bilginin eksik yanı görsellikle, görselliğin eksik yanı bilgiyle tamamlanmış olur. Çok ilginçtir ki insan tek bir kere duyduğu bir melodiyi aradan 10-20 yıl geçse bile tekrar duyduğunda hemen hatırlar
_____________________________

Ignorance is bliss...


 
872 Mesaj
15 Nisan 2005; 14:56:37 


quote:

Orjinalden alıntı: halilgulen

ingiltere de newcastle ünv de yapılan bir araştırmaya göre çay hafızanın en büyük ilacı...
işin dini yönünü ele alırsak; büyük islam alimi şöyle diyor: harama bakmak unutkanlığın sebebidir...

benim gibi bir çay tiryakisini sevindirdin
zaten günde iki demlik çay içiyorum,şimdi dörde mi çıkarsam acaba
_____________________________1011 Mesaj
15 Nisan 2005; 16:04:46 

Ne yazcaktım yav


_____________________________

I'm in the "peaceland" that wars never end...


134 Mesaj
15 Nisan 2005; 17:59:40 

31 i bırak
_____________________________ 
21 Mesaj
15 Nisan 2005; 18:38:44 


21i başla
_____________________________1214 Mesaj
15 Nisan 2005; 18:53:23 

hafızayı güçlendiren bir ilaç istiyorsanız gingko biloba kullanmalısınız.yani bu bitkinin özelliği beyindeki kılcal damarları açık tutarak beyine bol oksijen gitmesini sağlamak ve hafızayı güçlendirmek.gerçekten tıp ta bu bitkiyi yararlı bulmuş ve ilaçlarını kullanmıştır.mesela tebokan isimli ilaç ginko içerir.
_____________________________

Müzik Kursu İzmir


 
2647 Mesaj
17 Nisan 2005; 17:22:57 

bizim psikoloji dersinde hoca beyin hiçbir bilgiyi silmez aksine beynin bizim hatırlayamadığımız bölümünde saklar ve o olayla ilişkili bir şeyi tekrar yaşadığımızda yeniden bilgi ön plana çıkar.unutma arka plana atma olayıdır demişti


176 Mesaj
19 Nisan 2005; 1:36:31 

ben birakamam walla,

dogruya dogru

quote:

Orjinalden alıntı: thelastdevil

31 i bırak

_____________________________1064 Mesaj
19 Nisan 2005; 12:44:56 

wallahi bu konuz karişik brisey.oncelikle bi doktora gitmek gerek cunku nedenlerini daha iyi bilirler beki vitamin eksikligi belki beynin farklı calisiyor sen beceremiyorsun falan filen farkli seyler olablir .
melik duyar vardi fotografik hafiza teknikleri diye duymussunuzdur ben 5 yil once ondan bi hevesle aldim epey de yol kaydetmistim ama devam gerekiyor ve bizim alistigimiz dısında bi ezbercilik var eski bilgileri yikip yeni bir duzen kurmak zor ben yapamadim ancak kesinlikle işe yaricagini biliyorum

ilginize ...
_____________________________

welcome to the real WoRLD


3770 Mesaj
21 Nisan 2005; 14:12:58 

slm gerçekten güzel bir konu elimden geldiğinceve zamanım el verdiğinice bende bir kaç şey yazmak istiyorum.Bana kalırsa beslenmede çok önemli örneğin et yemeyen vejeteryan insanlarda unutkanılk daha fazladır. Ama buda tek başına çok bir anlam ifade etmiyor. Sonra örn. stres, yada kısaca beynin başka işlerle meşgul olma durumu gibi dikkati dağıtacak unsurlar var.ve şunu unutmayın beyin aynı anda olmasada yani mico saniye cinsinden bir çok nesneyi algılayabiliyor. ama sadece birine odaklanabiliyor.
Başağrısı mide ağrısı vs. bunlar öğrenme halinde insanı daha çok meşgul eden ve odaklanmayı engelleyen rahatsızlıklar.yani yorgunlukta buna dahil. Bunların hepsi Fiziksel sorunlardır. Birde Ruhumuzun yorgun olması durumu söz konusu. stress aşk vs. gibi yoğun duygular. İnsanları çok etkiliyor. Ama yapmadığımız yada dikkat etmedğimiz bir şey var. hayatımızdaki herşeyi ders dinler gibi odaklanmayoruz. sorun buradan kaynaklanıyor. yada bişeyi öğrenemeyi çalışırken kafanızdaki diğer sorular yer yer öğrenmeyi bölüyor. Düşünün çok sevdiğiniz konudaki birşey kolay kolay unutuyormusunuz. Yada hayatta bir kaç kez başınıza gelebilecek bir durumu. Çünkü bunlara olan ilginiz ve dikkatiniz üst seviyede oluyor. Sadece hatırlamak istediğiniz şeye odaklanın ve o nesneyi o durumu farklı yönlerden ele alın. Çünkü çok kullanılan kelimeler en az dikkate alınanlardır. Öğünmek gibi olmasın ben hiçbirşeyi unutmam yıllar önceki en küçük ayrıntıyı bile. Ve yine kendimden örnek veriyorum. liseye başladığımda bir öğretmen beni test ediyor. Dikkat et ve hafıza testi. yaklaşık 2 sayfalık bir text tamamını okudu ve ben en ince ayrıntıları söyledim. Ama soru neydi hatırlamıyorum şuan :). Ama cevabı istanbuldu. yani çok kullandığımız kelimeleri öğrenirken pek dikkate almıyoruz. Kısaca bunların dışında başka bir neden yok. Bir durum daha var. Kendinize her zaman güvenin. Bana kalırsan herşeyin başı güven. daha basit bir örnek vereyim Bir fotoğraf cekiyosunuz ama odaklanmdan odak ayarı yapmadan ve sonra fotoğraf çıktığında resmin anlaşılır olmadığını görüyorsunuz.ve ayrıntıları seçemiyorsunuz. hatta bazen resim anlaşılmıyor bile.
Tıpkı hafıza gibi. Bu nedenlenleki isteiğdimiz şeye odaklanmak ve dikkat etmek herşeyden önemli. Diyorum fakat ben acle yazıyorum bu yazıyı. artık aklıma ne gelirse idare edin. :)

Düşünün ezberci eğitimin başarız olduğu bir gerçektir. ama nedenin hiç düşündünüzmü? Ezber yaparken kelimeler ezberleniyor. yani beyin tarafından algılanıp resime görsel hafızaya dönüştürülmüyor.resim hafızası genel olarak insanlarda daha güçlüdür.İllede gözlerimizle görmemiz şart değil birde beyin gözümüz var. dedimya bir şeyi görür algılarsanız hemen aklınıza görsel olarak başka bir öğe gelcek ve o öğeye beyniniz yorum getirecek.Tüm duyu organları çalışan bir insan düşünün tehlike anında düşünün yani ani karar verme durmunu bu durumda sizi hangi duyu organınız yönlendirecek. arkadan gürültü sesi önden bir araba gelse siz arkadaki ses değilde gördüğünüz arabadan kurtulmak için hamle yapacaksınız yani gözler normal bir insanda öncelik teşkil ediyor. aynıo şekilde gözleri görmeyen insanalrın duyu ve algılama yetekelerini çok gelişmiş olduğunu görürüz.ASlında herşey bizim alışkanlık durumuzdan ve bir öğeye odaklnamyala alakalı belki bu örnekleri vermesem. yukarıdaki paragraftan buralara kadar gelinemeyecekti.

Eğer tıbbi bir sorunu yoksa. Kısaca bol bol beyin egzersizi yapman gerek hafıza da bir yetenektir.Tıpkı ipte yürümek, şarkı söylemek gibi....
_____________________________Dil Okulu İngilizce
Eğitim kategorisinin en çok satan #1. uygulaması
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK ve hafızayı güçlendirmek için neler yapmalı?
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR6
0.453